جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5584

رئيس جمهوري در راهپيمايي روز قدس:
پيام ملت ايران به آمريکا ادامه راهي است که انتخاب کرده اند


شروط کشورهاي تحريم کننده قطر براي پايان تحريم‌ها


خبر


سرمقاله

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
اسرائيل مادر تروريسم است

'جمعه الوداع' خونين پاکستان؛
18 کشته در پاراچنار، 13 کشته در کويته


انفجار انتحاري در منطقه مکه


خبرهايي درباره بازداشت خانگي وليعهد برکنار شده عربستان


موافقت دولت آمريکا با فروش پهپادهاي غير مسلح پيشرفته به هند


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 رئيس جمهوري در راهپيمايي روز قدس:
  پيام ملت ايران به آمريکا ادامه راهي است که انتخاب کرده اند 

 
رئيس جمهوري روز قدس امسال را داراي شرايطي همچون حضور تروريست ها و طرح سناي آمريکا عليه ايران دانست و گفت: در راهپيمايي امروز، ملت ايران مي گويند مسيري که انتخاب کرده اند را قاطعانه ادامه مي دهند.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام حسن روحاني در حاشيه حضور در راهپيمايي باشکوه روز قدس در جمع خبرنگاران با تشکر از ملت بزرگ ايران که هرساله پرشورتر از سال هاي قبل در روز قدس حضور مي يابند، گفت: پيام روز قدس پيام تنفر از رژيم غاصب و اشغالگر و حمايت از ملت مظلوم و فرهنگي بزرگ فلسطين است؛ ملت مظلومي که 70 مورد ظلم و ستم قرار گرفته است .

وي ادامه داد: امسال روز قدس حساب ديگري دارد هم به خاطر حضور تررويست ها در منطقه که مورد حمايت اسرائيل هستند و مردم قاطعانه مي خواهند که تروريست ها را از منطقه برانند و مساله ديگر ، آمريکاست که همواره به فکر تجاوز به حقوق مردم بوده است.رئيس جمهوري اظهار کرد: امسال طرح هايي که در سنا و نمايندگان آمريکا عليه ملت ايران داده شد، ملت قاطعانه در اين راهپيمايي مي خواهند به آمريکا بگويند که پاسخ قاطعانه آنان را جمهوري اسلامي ايران، به آمريکا خواهد داد و مسيري که انتخاب کرده اند ادامه مي دهند.


 شروط کشورهاي تحريم کننده قطر براي پايان تحريم‌ها 

 عربستان، امارات، مصر و بحرين شروط خود براي پايان تحريم و محاصره قطر اعلام کردند که کاهش سطح روابط ديپلماتيک با ايران، اخراج نظاميان ترکيه و تعطيلي شبکه الجزيره در ميان اين شروط است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه يمن پرس، اين شروط توسط کويت تحويل مسئولان دوحه شده و به قطر 10 روز فرصت داده شده تا آنها را اجرايي کند تا سطح تحريم‌هاي کشورهاي مذکور و محاصره قطر پايان يابد.


 خبر 

 جهانگيري: رژيم صهيونيستي دشمن اصلي کشورهاي اسلامي و مسلمان است

معاون اول رئيس جمهوري با بيان اين که در منطقه اي قرار گرفته ايم که ناامني و کشتار در آن زياد شده است، گفت: رژيم صهيونيستي دشمن اصلي کشورهاي اسلامي و مسلمان است.به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري در حاشيه راهپيمايي روز قدس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گروه هاي تکفيري در هر گوشه اي از جهان اسلام در حال خونريزي هستند و قدس شريف فراموش شده است.

وي ادامه داد: ملت ايران در واقع با اين حرکتشان دشمن اصلي جهان اسلام را به دنيا نشان مي دهند و حمايت خودشان را از مردم فلسطين اعلام مي کنند.معاون اول رئيس جمهوري اضافه کرد: در چنين حالتي بايد کشورهاي اسلامي و مردم مسلمان جهان، دشمن اصلي را فراموش نکنند به فکر اتحاد بين کشورهاي اسلامي و مقابله با رژيم صهيونيستي که در واقع نقطه اصلي و دشمن اصلي کشورهاي اسلامي و مسلمان است، باشند.

حمله موشکي روسيه از مديترانه به مقرهاي داعش در سوريه

وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که کشتي‌هاي جنگي اين کشور موشک‌هايي را به مقرهاي داعش در سوريه شليک کرده‌اند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که کشتي‌هاي جنگي اين کشور موشک‌هايي را به مقرهاي داعش در سوريه شليک کردند که به انهدام مراکز فرماندهي و انبارهاي سلاح تندروها در استان حماه منجر شد.به گفته منابع روسي، دو ناو و يک زيردريايي از بخش شرقي درياي مديترانه شش موشک از نوع کاليبر را به مقرهاي داعش شليک
کرده‌اند.

حمله انتحاري داعش در الانبار با ده‌ها کشته و زخمي

منابع امنيتي عراق مي‌گويند دست‌کم سه عامل انتحاري که کمربند انفجاري بسته بودند، خود را در يک منطقه مسکوني منفجر کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز عربي، مسئولان امنيتي عراق مي‌گويند، اين حمله در شهر البغدادي در غرب استان الانبار رخ داده و "ده‌ها کشته و زخمي" بر جاي گذاشته است.اين حمله انتحاري منطقه محل سکونت خانواده‌هاي افراد شاغل در نيروهاي نظامي و امنيتي عراق در البغدادي را هدف گرفته بود.

تمديد حالت فوق‌العاده در مصر به مدت سه ماه ديگر

کابينه مصر در بيانيه‌اي اعلام کرد که وضعيت فوق‌العاده در اين کشور سه ماه ديگر تمديد شده است.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، کابينه مصر در بيانيه‌اي اعلام کرد، پيشنهاد عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهوري اين کشور مبني بر تمديد وضعيت فوق‌العاده به مدت سه ماه ديگر، تصويب شده است.پس از حمله به يک کليسا در مصر که دستکم 48 کشته بر جا گذاشت پارلمان مصر درماه آوريل به اتفاق آراء، وضعيت فوق‌العاده در اين کشور تصويب کرد.


 سرمقاله 

چالش هاي شاه و شاهزاده براي منطقه

حميدرضا عسگري

تغيير و تحولات به وجود آمده درسلسله حكومت سلطنتي آل سعود بيانگر نوعي نگرش جديد در شبه جزيره عربستان و حتي شيوخ خليج فارس مي‌باشد. زماني بود كه اعراب به واسطه حاكمان محافظه كار و مصلحت انديش خود به صورت كاملا چراغ خاموش سياست‌هاي منطقه‌اي و جهاني را دنبال مي‌كردند و اگر هم اتفاق يا تحولات خاصي همچون القاعده و طالبان را مديريت مي‌نمودند، جامعه جهاني نمي‌توانست به صورت علني بر آنها بتازد.

حال با گذشت چندين دهه از عمر حكومت‌هاي سلطنتي در خليج فارس، شاهد ريزش پادشاهان و مقامات سن و سال دار عرب در خاندان پادشاهي هستيم. درعوض با كنار رفتن و يا درگذشت قدما، شاهزادگان جوان سلطنت كه تا چند سال پيش در كالج‌ها و مراكز آموزشي اروپا و آمريكا مشغول به تحصيل و خوش گذراني بودند، امروز نگاهشان به تاج و تخت و افتاده و ديگر كشتي‌هاي تفريحي و ماشين‌هاي چند ميليون دلاري عطش خواستن و طمع آنها را برطرف نمي كند.

امروز شيخ نشينان خليج فارس درمرحله‌اي از گذار قرار گرفته‌اند كه خواسته يا ناخواسته درحال پوست اندازي هستند. اما اين پوست اندازي به سبب نبود ساز و كار اصولي در بطن حكومت‌هاي مورثي و سلطنتي، بعضاً توسط اشخاص و گروه‌هايي صورت مي‌گيرد كه منافع ملي حكومت‌هاي ديگر را نيز به خطر مي‌اندازند.

درنمونه اخير جا به جايي قدرت در عربستان و مورثي كردن حكومت آل سعود در خانواده ملك سلمان، شاهد تغيير پازل قدرت در خاندان پادشاهي و روي كار آمدن شاهزاده اي هستيم كه نه مصلحت قدماي خويش را رعايت مي‌كند و نه حوصله ديپلماسي امروزي را دارد. بلكه نگرش هاي افراطي و هيجان جواني باعث فجايعي همچون يمن گرديد و اظهاراتش علناً در راستاي ستيزه جويي در منطقه و تيغ كشي بر روي رقيبان، دوستان مخالف و دشمنان مي‌باشد. شاهزاده محمد بن سلمان كه تا پيش از اين جز مديريت دفتر پدرش تجربه اجرايي خاصي نداشت، به يكباره دركسوت وزير دفاع درآمد و دستاورد اين مدت مديريت وي باتلاق جنگي يمن بود!

كنش و واكنش‌هاي سياسي وي نيز كاملاً سياه و سفيد است و به عبارتي با سياست «هركه با ما نيست پس دشمن ماست» سعي در ايفاي نقشي جديد در منطقه و اعراب دارد. در موضع گيري اخير عربستان در منزوي ساختن قطر بايد به اين موضوع اشاره كرد كه فعاليت‌هاي قطر درحمايت از گروه هايي همچون اخوان در زمان پادشاه قبلي عربستان(ملك عبدالله) بسيار بيشتر بود. اما سياست مصلحت انديشي وي مانع از رويارويي اعراب با يكديگر بود. حال وليعهد جوان تصميم به تحولات جديد زده تا قدرت عربستان را به رخ همسايگان بكشد و همه را دنباله روي خود نمايد. اگر امروز قطر گوش‌مالي داده شده قطعا در مرحله بعدي نوبت به عمان، كويت، لبنان و... مي‌رسد كه سياستشان تابع محض آل سعود نيست.

محمد بن سلمان در اين دو سالي که وارد قدرت شده و وزارت دفاع و جانشيني وليعهدي را بر عهده داشته نشان داده که فردي جنگ طلب و ناآرام است. در اين ميان به صراحت بيان کرده که با ايران و شيعيان دشمني و خصومتي سرسختانه دارد و حتي ابايي نداشته است که بگويد سوداي جنگ با آنها را دارد. 

مسلماً دامنه اين تحولات صرفاً به تغييرات سياسي در منطقه محدود نمي‌شود، و جامعه داخلي عربستان را نيز دچار تحول خواهد كرد. در درون عربستان مخالفتي عميق با محمد بن سلمان وجود دارد و او را چهره اي تندرو مي دانند. اگرچه بن سلمان تلاش مي کند خود را چهره اي مدرن در جامعه جهاني نشان دهد اما تندروي هاي وي به ويژه در بحث هاي طايفه اي و سياسي و امنيتي بر کسي پوشيده نيست. لذا اين مسئله مي تواند موجب موجي از اعراضات درخاندان حكومتي و در ساختار اجتماعي اين كشور به راه بيندازد.

البته نبايد فراموش كرد كه اين بدعت گذاري در خاندان سلطنتي آل سعود بدون چراغ سبز آمريكايي‌ها سرانجامي نداشت. اما بايد به اين مسئله نيز توجه داشت كه سياست‌هاي آمريكاي امروز با قلم شخصيتي همچون ترامپ درحال نگارش است كه از متحدان اروپايي تا مراكزقدرت داخلي آمريكا از دست او آزرده خاطرند و بعضاً از همراهي با او سر باز مي‌زنند. درحال حاضر نگاه اروپا به حكومت جديد آل سعود نيز اين چنين است و اعتمادي به سياست‌هاي شاهزاده جوان و عملكردش ندارند و در بسياري از موارد به آن معترض
مي شوند.

نكته آخر را بايد به تقويت اپوزيسيون داخلي عربستان اختصاص داد. با اقدامات اخير شوراي سلطنت و بركناري وليعهد با سابقه قبلي، آتش زير خاكستر در عربستان داغ تر از قبل شده است. اين آتش از يكسو ازجانب طايفه‌هاي سلطنت درحال داغ شدن است و از سوي ديگر از جانب جامعه معترض عربستان درحال دميدن است. مطمئنا شاهد شعله ور شدن اين آتش خواهيم بود، اما بايد مواظب باشيم تا اين آتش به ايران آسيبي نزند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 اسرائيل مادر تروريسم است 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: مساله حمايت از فلسطين هم يک وظيفه اسلامي است و هم وجه مهم ديگر اين موضوع اين است که رژيم اسرائيل مادر تروريسم است.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در سخنان پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه روز قدس اظهار کرد: بار ديگر مردم در روز قدس به نداي امام لبيک گفتند و صحنه باشکوه ديني را در مقابل ظلم و استکبار به رخ جهانيان کشاندند.

وي افزود: پديده‌اي شوم‌تر از ماجراي ايجاد رژيم صهيونيستي نداريم، هم ايجاد آن و هم شکل دهي آن در جناياتي که مرتکب شده‌اند که نمونه آن کشتار غزه،‌ صبرا و شتيلا و آواره نمودن يک ملت از سرزمين خود است که در تاريخ نظير ندارد.

رئيس قوه مقننه تصريح کرد: تاسيس اين رژيم نقطه آغاز ماجراجويي‌هاي گسترده در خاورميانه شده است؛ تا امروز که دست اين رژيم در حمايت از تروريست‌ها علني شده و کل کشورهاي اسلامي را درگير کرده،‌ لذا مسلمانان با پديده‌اي تبهکار به نام صهيونيسم مواجه هستند که گرچه خود را متکي بر يهود کرده، اما يک دستاويز و يک دسيسه استعماري حقيقت اين مساله است که قدرت هاي بزرگ در آن دست داشته‌اند تا ملت مسلمان را درگير کنند.

لاريجاني افزود: ملل يهود در ايران زندگي مي‌کنند و از صهيونيست‌ها بيزارند. در جهان هم يهودياني هستند که صهيونيست‌ها را محکوم مي کنند. اين که امام (ره) بارها فرمودند مسلمانان متحد شويد و دست جنايتکاران چپ و راست که در راس آنها آمريکا است،‌ قطع و اسرائيل را ريشه کن کنيد، از آن جهت است که استعمارگران يک غده سرطاني در منطقه را ايجاد کرده‌اند تا مسلمانان را براي هميشه درگير نگه دارند.

وي خاطر نشان کرد: امروز هم با چنين پديده‌اي مواجه هستيم؛ صهيونيست يک جنبشي است که هدف آن بازگرداندن يهوديان به وطن خود که به دروغ آن را فلسطين مي‌دانند، است.


 'جمعه الوداع' خونين پاکستان؛
  18 کشته در پاراچنار، 13 کشته در کويته 

همزمان با آخرين جمعه ماه مبارک رمضان، چند ساعت پس از انفجار تروريستي در شهر کويته پاکستان که دست کم 13 کشته برجاي گذاشت، دو انفجار در شهر شيعه نشين 'پاراچنار' در شمال غرب اين کشور دست کم 18 کشته و 50 مجروح برجاي گذاشت.به گزار ايرنا، منابع پليس اعلام کردند که دو انفجار بعد از ظهر در شهر پاراچنار در محله 'بازار اکبرخان' اين شهر و هنگامي که تعداد زيادي از مردم مشغول خريد براي افطار و نيز خريد عيد فطر بودند، رخ داده است.منابع بيمارستاني نيز اعلام کردند با توجه به وخامت حال تعدادي از مجروحان انفجار پاراچيار، احتمال افزايش شمار جان باختگان اين حمله تروريستي وجود دارد.


 انفجار انتحاري در منطقه مکه 

 يک عامل انتحاري خود را در منطقه مکه منفجر کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پايگاه خبري شبکه العالم، منابع خبري عربستان از وقوع انفجار انتحاري در جنوب شرق استان جده در منطقه مکه مکرمه و بازداشت سه نفر خبر دادند.بر اين اساس، يک عامل انتحاري وابسته به يکي از گروه هاي تروريستي پس از محاصره نيروهاي امنيتي خود را منفجر کرد.اطلاعات اوليه نشان مي دهد در اين انفجار هيچ يک از نيروهاي امنيتي عربستان آسيبي نديده‎اند.

در همين حال، برخي منابع خبري محل اين انفجار را منطقه اجياد مکه مکرمه ذکر کرده اند.نيروهاي امنيتي عربستان يک باند تروريستي را در مکه متلاشي و طي دو عمليات جداگانه در مکه و جده سه نفر از مظنونان را دستگير کردند.


 خبرهايي درباره بازداشت خانگي وليعهد برکنار شده عربستان 

 يک مخالف برجسته عربستاني فاش کرد که وليعهد برکنار شده عربستان تحت بازداشت خانگي قرار گرفته است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري العهد، غانم الدوسري، مخالف برجسته عربستاني که مقيم لندن است جزئيات جديدي را درباره تعيين محمد بن سلمان، پسر پادشاه عربستان به عنوان وليعهد جديد اين کشور به جاي محمد بن نايف، وليعهد سابق فاش کرد.وي در توئيتي نوشت: يک منبع عاليرتبه به من گفت که رهبران عربستاني بن نايف را فريب دادند همانطور که قطري‌ها را فريب دادند. ملک سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان او را صدا کرده و به او گفته بود: "فايل‌ها و مدارکي وجود دارد که نشان مي‌دهد خائن هستي."


 موافقت دولت آمريکا با فروش پهپادهاي غير مسلح پيشرفته به هند 

 بر اساس اعلام دو منبع آگاه، دولت آمريکا با فروش چندين فروند پهپاد پرديتور غير مسلح به هند موافقت کرده است.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، با اين حال گفته شده که اين توافق هنوز نيازمند تصويب کنگره آمريکا است.قرار است از يکشنبه آينده نارندرامودي، نخست وزير هند در سفري دو روزه به واشنگتن رفته و با دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا ديدار کند.

نيروي دريايي هند خواهان خريد پهپادهاي شناسايي از آمريکا به منظور نظارت بر اقيانوس هند است. هند به دنبال توافق با آمريکا براي خريد 22 فروند پهپاد غير مسلح پرديتور به ارزش بيش از دو ميليارد دلار است.

هند به اين توافق به عنوان آزموني کليدي براي روابط دفاعي با آمريکا در دولت ترامپ نگاه مي‌کند.


 يك نكته از هزاران 

 50 درصد جمعيت ايران عصباني هستند. گزارش سالانه موسسه افکار سنجي "گالوپ" در آمريكا حاکي است ايرانيان عصباني ترين مردم دنيا هستند. موسسه گالوپ به ترتيب ايران، عراق و سودان جنوبي را عصباني ترين کشورهاي دنيا معرفي کرده است. اين گزارش با مطالعه از وضعيت 142 کشور جهان تنظيم شده است.

حال اگر آمار اين نظر سنجي را نيز ملاك قرار ندهيم، و كمي در رفتارهاي روزانه خود تامل كنيم متوجه نوع واكنش‌هاي عصبي و توام با خشونت خواهيم شد. نكته اينجاست كه اين افزايش رفتارهاي عصبي در كشورما منجر به هزينه‌هاي سنگين براي جامعه گرديده است. تعداد زيادي از زندانيان ما صرفاً از بابت همين رفتارهاي عصبي امروز در حبس به سر مي‌برند.آموزش و كاهش استرس عمومي در جامعه تنها راه بهبود اين وضعيت است. البته اميدي به پيگيري اين مسئله نيست، چون مسئولان كشور كارهاي واجب تري دارند!!


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري اول -1

تفاهم درمورد اصلاحات جاري براي آموزش عالي پرتقال

Jose Ferreira Gomes، پُرتو(Porto)، سپتامبر 2006 تا 2009

1. فرآيند بُلوگنا

سيستم اعتباري (واحد درسي) 1 ECTS و گواهينامه تکميلي ازطريق قانون چاپ شده درسال 2005 معرفي شده بودند.

اين قانون دررابطه با قالب جديد براي مدارک درفوريه به تصويب رسيده است واز سپتامبر 2006 تکميل شده است. يک دوره سه ساله تبديل وجود دارد اما من انتظار دارم حداکثربرنامه ريزي مدارک تا سپتامبر 2007 تکميل شود. سيکل اول (درجه ليسانس، در پرتقال) يک دوره3 تا4 ساله يا 160 تا 240 ECTS کِرِديت(Credit). سيکل دوم، درجه فوق ليسانس (درپرتقال)، يک دوره 1 تا 2 ساله و استثنائاً 3 ساله دارد، 2 سال متداول ترين طول دوره است. يک برنامه تبديل براي برنامه هاي برهم افزا در بعضي سطوح وجايي که دانشجويان مستقيماً درفوق ليسانس 5 تا6 ساله ثبت نام مي کنند وجود دارد اما پس ازتکميل 3 سال تحصيلي، مدرک ليسانس به آنها داده مي شود.مؤسسات بخوبي پايبند به برنامه هاي مدرک جديد هستند ودانشجويان به نظر ميرسدکه اين تغييرات را قبول کرده اند. تأثيراين تغييرات در داخل جامعه در سطح کلي را نميتوان دراين نقطه پيش بيني کرد چرا که درگيري خارجي آن محدود است.

پرتقال داراي يک سيستم دوگانه از دانشگاه ها وپلي تکنيک ها مي باشد. درگذشته به دانشگاه ها اجازه داده شده بودتا درجه ليسانس قديمي(4تا6سال)، فوق ليسانس(1تا2سال)، ودکتري (حدود 3 سال) مدرک اعطا نمايند. به پلي تکنيک ها مجوز داده شده است تا بتوانند دوره هاي کوتاهتر 3 ساله براي ليسانس، و اخيرا يک سيکل دوم براي ليسانس اعطا نمايند. در سيستم جديد، اگر شرايط کيفيت مشخصي را به دست بياورند به آنها ليسانس (جديد) وفوق ليسانس اعطا ميگردد.

درجه دکتري براي دانشگاه ها نگاه داري شده است. چگونه اين کار مي کند را هرکس مي تواند حدس بزند. بزرگترين تغيير درمدرک چهارساله درعلوم و علوم انساني است که اکنون به طور عموم به يک مدل 2+3 سال تغيير کرده است.درگذشته، مؤسسات عمومي براي دانشجويان دوره ليسانس وتا سال اول فوق ليسانس تأمين مالي مي شدند. درآينده دوره ليسانس تأمين مالي مي شود وفوق ليسانس فقط موقعي که براي اعتبار سنجي حرفه اي نياز باشد تأمين مالي مي گردد، اما روشن نيست سيکل دوم درعلوم و علوم انساني موردتوجه قرار گيرد.

2. کيفيت وقانون خودمختاري( حاکميت) مؤسساتي

دولت انتظار دارد درچند ماه آينده، پس از گزارش هاي موردنيازش که از OECD و1 ENQA دريافت ميگردد، قانوني شود. دولت همچنين حسابرسي کيفيت از EUA و چندين مؤسسه را حمايت ميکند وانتظار دارد تاآخرسال گزارش نهايي تهيه شود. انتظار ميرود ورودي همه اين گزارش هاي نهايي نيز تا آخرسال قابل پيش بيني باشد اما بحث عمومي محدودي از گرايش دولت براي پيگيري ممکن است وجود داشته باشد.

1. ECTS: European Credit Transfer System

1. ENQA: European Network for Quality Assurance


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته