جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5601

خشکيدگي ايران جدي است؛
خط قــرمـزِ بحران آبــي

دبيرکل سازمان ملل:
برجام نويدبخشِ موفقيت گفت‌وگو در حل پيچيده‌ترين مسائل هسته‌اي است


جان کري: توافق هسته‌اي ثابت کرد ديپلماسي نتيجه‌بخش است


روسيه مقدمات استقرار بلند مدت نيروهايش در سوريه را فراهم مي‌کند


خبر


روستاهاي هيرمند سيستان در بحران آب


حضور ترامپ در مراسم رژه سالگرد انقلاب فرانسه


سرمقاله

در ديدار نماينده ويژه پوتين؛
شمخاني: هيچگونه توافقي نبايد زمينه ساز تجزيه سوريه باشد


ترامپ: 10 کشور حاضرند پذيراي نيروهاي آمريکايي باشند


روسيه: کردها عنصري مهم در سوريه‌اند و بايد به مذاکرات ملحق شوند


ماتيس: مدرکي دال بر کشته شدن البغدادي نداريم


مجلس نمايندگان آمريکا به جلوگيري از درگيري با ايران در خليج فارس راي مثبت داد

تازه‌ترين افشاگري از دست داشتن سيا در حادثه 11 سپتامبر؛
اعتراف مامور سيا: ما ساختمان مرکز تجارت جهاني را منفجر کرديم

رهبر دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان آمريکا:
برجام يک آزمون براي قدرت ديپلماسي آمريکاست


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 خشکيدگي ايران جدي است؛
 خط قــرمـزِ بحران آبــي 

 مدت‌هاست زنگ خطر بحران آب در ايران به صدا درآمده است. اگر در سال‌هاي گذشته پيش‌بيني‌ها و تحليل‌ها از وقوع جنگ آب مي‌گفت، حالا بايد گفت ما درست در وسط اين ميدان جنگ هستيم. کافي است به مشکلات و اختلاف‌نظرهاي موجود پيرامون موضوع آب چه بين روستاها، شهرها، استان‌هاي کشور و چه با کشورهاي همسايه نگاه کنيم. کمتر گوشه‌اي از ايران است که اين‌روزها درباره بحران آب با پرسش «چه بايد کرد؟» دست‌به‌گريبان نباشد. تالاب‌ها، درياچه‌ها و رودخانه‌هاي کم‌رمق يا کاملا خشک‌شده، کاهش حجم بارش‌ها، کم‌آبي يا بي‌آبي چاه‌هاي آب و... همه‌وهمه نشانه‌هاي اين بحران است.

دراين‌ميان سرنوشت و آينده کشاورزي به‌عنوان يکي از اصلي‌ترين و بزرگ‌ترين مصرف‌کننده‌هاي منابع آب شيرين جهان چه خواهد شد؟ در ايران به گفته مقامات رسمي مختلف 90 درصد از منابع آبي کنترل‌شده کشور در همين بخش مصرف مي‌شود بااين‌حال، بسياري بر اين باورند با وجود بهره‌وري پايين کشاورزي در ايران بايد يا به فکر تعطيلي کامل کشاورزي بود يا چاره‌اي نيست جز انجام انقلابي بزرگ در شيوه‌هاي کشت.

براساس گزارش سازمان خواروبار جهاني (فائو)، مصرف آب در بخش کشاورزي ايران 22 درصد بيشتر از متوسط مصرف جهاني است. طبق همين گزارش در جهان ميزان توليد محصول کشاورزي به‌ازاي مصرف هر مترمکعب آب حدود 2,5 کيلوگرم است، درحالي‌که اين ميزان در ايران، حدود يک کيلوگرم است و توليد ناخالص ملي نيز تنها بين 20 تا 40 سنت به‌ازاي مصرف يک مترمکعب آب در بخش کشاورزي برآورد مي‌شود که متوسط جهاني در اين زمينه حدود يک تا دو دلار و حتي بيشتراست.

تغيير اقليم آب وهوا در ايران

داستان خشکيدگي ايران را همه شنيده‌اند. آنچه در اين سال‌ها رخ داده نه يک خشک‌سالي موقت، بلکه يک نوع تغيير اقليم است. در اين وضعيت تازه، دماي ايران تاکنون يک درجه سانتي‌گراد گرم‌تر شده و تا نزديک به 15 سال ديگر، يعني سال 2030 ميلادي، اين مقدار به دو درجه خواهد رسيد.

بارش نيز که تاکنون حدود پانزده درصد کاهش داشته (متوسط بارش در ايران از 250 ميلي‌متر به 205 ميلي‌متر رسيده است)، تا سال 2030 به حجمي بين بيست تا سي درصد کمتر از وضعيت نرمال و معمول خواهد رسيد. اينها پيش‌بيني وضعيت اقليم ايران در دو، سه سال آينده نيست. اينها تغييرات برگشت‌ناپذير و قطعي اقليم ايران است.

نشانه‌هاي اين تغيير اقليم را مي‌توان به عينه در خشك شدن منابع آبي سحطي و زيرسطحي مشاهده نمود.

کشاورزي و خشک‌سالي در ايران

درحال‌حاضر محوريت توسعه کشور، آب است. حتي آب از رشد اقتصادي، انرژي هسته‌اي و تورم محوري‌تر است، در شرايط فعلي منابع آب کشور به‌شدت در حال کاهش است و اگر ما دلمان مي‌خواهد جزء توليدکنندگان عمده دنيا باشيم، بايد اين نکته را مدنظر قرار دهيم که به بهاي نابودي چه چيزي مي‌خواهيم اين کار را انجام دهيم. زماني که کشور با اين همه مسائل زيست‌محيطي، اقليمي و کمبود آب مواجه است، صحبت از خودکفايي واهي بي‌معناست. عمدتا وقتي از خودکفايي صحبت مي‌شود، در زمينه کالاهاي اساسي است. هندوانه، خيار، سيب‌زميني جزء کالاهاي اساسي نيستند.

ممکن است قيمت پياز پنج هزار تومان شود، ولي کالاهاي اساسي غلات، گوشت، شير، شکر، برنج، روغن‌نباتي و... است. يا وقتي مي‌گوييم امنيت غذايي به اين معني نيست که همه محصولات را خودمان توليد کنيم، اين اشتباه است. امنيت غذايي اين است که دولت قادر باشد محصولات کشاورزي و مواد غذايي موردنياز شهروندان خودش را به ميزان لازم با کيفيت مطلوب در زمان و مکان موردنياز تأمين کند.

شايد اينطور استنباط شود كه ما درپي مخالفت با صنعت كشاورزي هستيم. اما اين چنين نيست بحران آب و مسئله تغييرات اقليم موضوعي جديد يا مختص ايران نيست و مسئله‌اي است که بيشتر کشورهاي دنيا (ازجمله کشورهاي توسعه‌يافته) به‌صورت جدي با آن مواجه هستند. جهان ظرف دو دهه گذشته سعي کرده‌ است پاسخ‌هايي براي تطبيق با مشکل کم‌آبي بيابد و تا حدي هم به راه‌حل‌هايي دست‌ پيدا کرده است. بنابراين ما در اين جدال، تنها نيستيم و حجم قابل‌توجهي از تجارب جهاني پيش‌ِروي ماست.

همين تجارب مي‌گويد راه‌حل برخورد با معضل کاهش عرضه آب، دست‌‌شستن از بخش کشاورزي در همان قدم اول نيست. به‌طور منطقي، ممکن است پاسخ بهينه بخش کشاورزي به شرايط فيزيکي، قيمتي، نهادي و سياستي جديد، انقباض يا تغيير کامل در الگوي توليد باشد، ولي نمي‌توان چنين پاسخي را بر بخش کشاورزي و روستايي تحميل کرد.

اما اين سبك کشاورزي در کشور براساس هيچ الگو و استانداري قابل پذيرش نيست و نه تنها موجب ايجاد توسعه پايدار نمي‌شود، بلكه شيره جان كشور براي تحقق توسعه درچشم‌اندازهاي آينده را نابود خواهد كرد. ما اگر امروز 96 ميليارد مترمکعب آب استحصال مي‌کنيم، 88 ميليارد مترمکعب آن را در بخش کشاورزي مصرف مي‌کنيم. بخش کشاورزي هم‌اکنون 10 درصد از توليد ناخالص داخلي کشور را توليد مي‌کند، اما 92 درصد آب شيرين کشور را مصرف مي‌کند. از سوي ديگر ما صد درصد منابع آبي تجديد پذير كشور را مصرف مي‌كنيم و اين درحالي است كه استاندارد جهاني آن 40 درصد است.

سرمنشا بحران آب در ايران

براساس اسناد کشور ايران 15 هزار سال تاريخ کشاورزي داشته است و از مستندات ادوار مختلف باستان مشخص بوده كه خشكسالي بخش جدايي ناپذير سرزمين ايران بوده است. ازآنجا كه کوروش براي مردمانش آرزو مي‌کند از دروغ و دشمن و خشک‌سالي در امان باشند و آنجا که سعدي مي‌گويد «اگر باران به کوهستان نبارد، به سالي دجله گردد خشک رودي»، همه نشان از جدي‌بودن خشک‌سالي در فلات ايران است. اما چه شد کشوري با اين پيشينه به اينجا رسيد؟ يکباره همه آب‌هاي زيرزميني‌اش ته کشيد، همه رودخانه‌ها و درياچه‌هايش خشک شد.

تمامي روستاها و شهرهاي ايران در گذشته در نقاطي جايابي شده بودند که امکان تأمين منابع آبي آنها فراهم بود. اگرچه آنها از آب قنات يا بند با روش سنتي، کشاورزي مي‌کردند، ولي زمين‌هاي آنها، اغلب در امتداد رودخانه‌ها قرار داشت و اضافي آبي هم که براي آبياري استفاده مي‌شد، مجددا به لايه‌هاي زيرزمين تزريق مي‌شد. فاجعه از زماني آغاز شد که شهرسازي و شهرنشيني لجام‌گسيخته در ايران گسترش پيدا کرد. با ورود تکنولوژي سدسازي، حفر چاه‌هاي عميق، استفاده از پمپ و راه‌هاي انتقال آب، نيازهاي جديدي براي آب کشور تراشيده شد. به عبارت ساده آب به جا‌هايي برده شد که نمي‌بايست مي‌رفت.

شعار خودکفايي در کشاورزي هم به اين مسئله دامن زد و دولت‌ها به دور از هرگونه منطق، روياي تسلط بر همه منابع آبي ايران را به واقعيت تلخي تبديل کردند که با کمک سالي حدود شش ميليارد دلار از بودجه بيت‌المال به جان ساختار پايدار منابع آبي کشوري افتادند که هزاران سال طبيعت و انسان آن را شکل داده بود.

رشد بي رويه شهرنشيني

آب‌هاي ايران دچار بحران شد. ديگر رودخانه‌اي جاري نشد. هر آنچه هم که سال‌ها در زيرِ زمين ذخيره شده بود، با کمک موتورپمپ‌ها بيرون کشيده شد و حال ما مانديم و بحران. دستمان هم به کسي نمي‌رسد و مجبوريم كشاورز و زراعتش را محكوم كنيم. درحالي كه اگر سالي شش ميليارد دلار در کشور صرف گسترش راه‌آهن، بهداشت، آموزش و پژوهش و صرف فرهنگ مي‌شد، امروز بسياري از مشکلات کشور حل شده بود.

امروز براي درمان يک بيماري معمولي، مجبور نبوديم حتي از شهر بزرگ و صنعتي‌اي چون اراک به تهران بياييم. حال، شما تصور کنيد وقتي حداقل امکانات درماني و بهداشتي در يکي از بزرگ‌ترين مراکز صنعتي ما نيست، پس حال‌وروز هزاران روستا و شهر دوردست چگونه است. به مدد سدهاي ساخته‌شده، آب به همه کلان‌شهرها رسانده شد و شهرها رشد کرد. براي ساخت شهرها هم به نيروي کار نياز بود. آن روستايي که شرايط سخت روستا زندگي را برايش سخت کرده و آب قناتش هم توسط شهر‌ها دزديده شده بود، چاره‌اي نداشت به شهر بيايد و کارگري کند، چراکه کارگر شهرداري و ساختماني درآمدش به مراتب از درآمدش در روستا بيشتر بود.

روستاها يکي‌يکي هويت خود را از دست دادند و به‌جاي توليد‌کننده، مصرف‌کننده شدند. از سوي ديگر آن دسته از كساني كه بر كشت و زراعت پايدار ماندند و توانايي تامين آب و زمين را داشتند براي تامين نياز‌هاي چند برابر شده شهرها، بيش ازحد معمول از منابع آبي كشور برداشت كردند و شيره وجود زمين را خشكاندند. حال به مرحله‌اي رسيده‌ايم كه نمي‌دانيم بايد كشاورزي را تعطيل كنيم يا همچنان به ادامه مسير نابودي حركت كنيم.

راه حل هاي موجود و اراده ملي

همانطور كه گفته شد اين مشكلي نيست كه تنها ايران را به تنگنا انداخته باشد و در بسياري از كشورهاي دنيا مشكل ساز شده است. اما آنها درپي مطالعات تطبيقي برآمدند و راه حل پيدا كردند و ما به دنبال حفرچاه‌هاي عميق غيرمجاز و رسيدن به خودكفايي بوديم! . با اين حال مي‌توان از تجارب ارزنده آنها استفاده كرد و برخوردي مناسب و منطقي با كشاورزي داشت. براي عبور از كشاورزي سنتي نياز به يك دهه توجه و برنامه ريزي كارشناسي است، تا سبك و فرهنگ كشاورزي در كشورمان اصلاح گردد.

در بازتعريف بخش کشاورزي در كشورهاي توسعه يافته شاهد تحولاتي مثل به‌روزکردن شيوه‌هاي آبياري هستيم. ديگر درهيچ جاي دنيا شيوه غرقابي آبياري مرسوم نيست، چرا كه نه توجيه اقتصادي به لحاظ قيمت آب دارد و نه توليد محصول به اين حجم آب وابسته است. استفاده از شيوه‌هاي مدرن آبياري قطره‌اي و تحت فشار الگوي مناسبي است كه دركشور بستر آن وجود دارد اما عزمي براي تغيير شيوه‌هاي سنتي ديده نمي‌شود.

از ديگر تجارب توسعه كشاورزي بايد به توليد بذرهاي مقاوم‌تر به کم‌آبي اشاره كرد. امروز درچين بذرهاي‌هاي براي توليد گوجه فرهنگي در آزمايشگاه‌هاي بيولوژيك تهيه شده است كه به كمتر از يك سوم ميزان آبياري قبلي نيازدارد. اين تغييرات ژني در محصولات كشاورزي دركشور ما نيز صورت مي‌گيرد، اما همانطو كه گفته شد برنامه‌اي فراگير براي تغيير اين شيوه‌ها وجود ندارد و امكاناتي براي تحول به مهندسان كشاورزي داده نمي‌شود.

حرکت به سمت محصولات با مصرف آب کم و ارزش افزوده بالا، فعال‌کردن بازارهاي بيمه و مديريت ريسک کشاورزي، تنظيم درست انگيزه‌هاي سرمايه‌گذاري مقياس‌بزرگ، رونق بازارهاي محصولات و وصل‌شدن به زنجيره جهاني صنعت غذايي جزء مهم‌ترين قدم‌ها و تجارب امتحان شده در كشورهاي توسعه يافته است كه توانسته‌اند بحران آب را كنترل كنند.


  دبيرکل سازمان ملل:
  برجام نويدبخشِ موفقيت گفت‌وگو در حل پيچيده‌ترين مسائل هسته‌اي است 

 
دبيرکل سازمان در بيانيه‌اي به مناسبت دومين سالگرد تحقق برجام، ايران را به خاطر پايبندي به اين توافق تحسين کرد و آن را دستاورد بزرگي دانست که نويد مي‌دهد پيچيده ترين امور در اين حوزه را مي توان از راه گفت و گو، تفاهم و همکاري حل و فصل کرد.

به گزارش ايرنا، گوترش در اين بيانيه که تارنماي رسمي سازمان ملل متحد منتشر شده، گفته است: 'برجام دستاورد بزرگي در حوزه منع اشاعه تسليحات هسته اي است و به ما نويد مي دهد که پيچيده ترين مسائل را در حوزه هسته اي مي توان از راه گفت و گو، تفاهم و همکاري حل و فصل کرد. من اطمينان دارم که برجام بهترين راه براي حصول اطمينان از اين است که برنامه هسته اي ايران کاملا صلح آميز باشد و از تمامي کشورهاي عضو سازمان ملل مي خواهم از پيگيري بيشتر اين توافق تاريخي حمايت کنند.'

دبير کل سازمان ملل تصريح کرد: در اين دو سال، تداوم اجراي برجام من را دلگرم کرده است و جمهوري اسلامي ايران را به خاطر اجراي تعهدات هسته اي خود که از سوي 'آژانس بين المللي انرژي اتمي' راستي آزمايي شده است، تحسين مي کنم و همچنين از تاکيد دوباره کشورهاي حاضر در برجام به اجراي کامل و کارآمد در نشست 25 آوريل (سه شنبه 5 ارديبهشت ماه سال جاري) استقبال مي کنم. تعهد پايدار آنها براي حيات درازمدت و موفقيت اجراي برجام ضروري است. من از تمامي آنها مي خواهم با حسن نيت و به طور متقابل با يکديگر کار کنند تا اطمينان حاصل شود که تمامي طرف ها از برجام سود ببرند.'


 جان کري: توافق هسته‌اي ثابت کرد ديپلماسي نتيجه‌بخش است 

 وزير امور خارجه پيشين آمريکا توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 را يک دستاورد ديپلماتيک چشمگير توصيف کرد و گفت که اين توافق ثابت کرد ديپلماسي نتيجه بخش است.

به گزارش ايسنا، جان کري، وزير امور خارجه سابق آمريکا در دومين سالگرد حصول برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ضمن افتخار آميز ناميدن اين توافق مدعي شد که با برجام راه‌هاي منتهي به ساخت بمب اتمي به روي ايران بسته شد، از اين رو جهان به جايي امن‌تر تبديل شده است.

کري در يادداشتي که در پايگاه اينترنتيOFA (سازماندهي براي اقدام) منتشر شده است، نوشت: امروز دومين سالگرد دستاورد بسيار چشمگير توافق با ايران است که بي شک جهان را به جايي امن‌تر تبديل کرد. با گذشت دو سال، نه فقط وعده داده مي‌شود، بلکه ثابت مي‌شود ديپلماسي ثمربخش است.


 روسيه مقدمات استقرار بلند مدت نيروهايش در سوريه را فراهم مي‌کند 

 روسيه اعلام کرد که قصد دارد زيرساخت‌هاي نظامي دريايي و هوايي خود در سوريه را با هدف تبديل آنها به پايگاهي استقرار بلند مدت تقويت کند. مسئولان نظامي روسيه تاکيد کردند که حضور نظامي دريايي و هوايي آنها در سوريه براي تضمين ثبات در خاورميانه لازم است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه الحياة، ولاديمير شامانوف، رئيس کميته دفاعي مجلس دوماي روسيه از قصد کشورش براي احداث استحکامات لازم در پايگاه دريايي اين کشور در بندر طرطوس سوريه خبر داد .

شامانوف با تاکيد بر اينکه وجود دو پايگاه حميميم (هوايي) و پايگاه دريايي طرطوس روسيه در سوريه عامل ثبات در خاورميانه است، گفت:‌ تاثير سلاح‌هاي روسيه و موفقيت عمليات‌هاي بشردوستانه روسيه مورد اعتراف همه است و اين امر بر اعتبار روسيه در سطح بين‌المللي افزوده است.


 خبر 

 رئيس قوه قضاييه خواستار رسيدگي فوري به جنايت اخير در استان اردبيل شد

رئيس قوه قضاييه طي دستوري، خواستار رسيدگي فوري به جنايت اخير در پارس آباد مغان از توابع استان اردبيل شد.

به گزارش قوه قضاييه، در قسمتي از پيام آيت الله آملي لاريجاني خطاب به رئيس کل دادگستري استان اردبيل آمده است، با ابرازتأسف و تأثر از وقوع جنايت اخير درآن استان، لازم است با نظارت دقيق جنابعالي اين پرونده با سرعت و خارج از نوبت مورد رسيدگي قضايي قرار گيرد تا ضمن تسريع در مجازات قانوني مرتکب، موجبات تسلي آلام خانواده داغدار و مردم شريف منطقه نيز فراهم گردد.

همچنين در اين نامه خواستار اعلام نتايج تحقيقات و اقدامات در اسرع وقت به حوزه رياست شد.

وزير اطلاعات:

ايران با ناتوي اطلاعاتي مواجه است

وزير اطلاعات گفت: جمهوري اسلامي ايران امروز همزمان با ناتوي فرهنگي و نظامي، با ناتوي اطلاعاتي هم مواجه است.

به گزارش ايرنا، محمود علوي افزود: در شرايطي که دشمنان مشغول توطئه عليه توفيقات ايران اسلامي در منطقه هستند و غرب آسيا درحال بازمهندسي است، اهميت حفظ و ارتقاي امنيت کشور بسيار بيشتر از گذشته است و در چنين شرايطي ما نبايد دچار تاخر اطلاعاتي و امنيتي شويم.

وزير اطلاعات با تأکيد بر اينکه از دشمنان انقلاب جز شر به ملت ايران نمي‌رسد، گفت: گروه‌هاي معاند و مخالف انقلاب اسلامي با راهبرد آمريکا و سرمايه عربستان حتي با تابلوهاي مختلف اکنون کنار هم نشسته اند که نمونه تلاش‌هاي آنها در نشست هاي پاريس، قاهره، بروکسل و رياض ديده مي‌شود.

به گفته او، دشمن در حال تلاش است که تقابل با جمهوري اسلامي با استکبار جهاني را به تقابل شيعه و سني و تقابل قوميت ها تبديل کند.

وزير اطلاعات، همدلي و وحدت را تنها راه حفظ امنيت کشور برشمرد و تاکيد کرد: حفظ وحدت ملي از واجبات است.

تصويب بودجه‌ نظامي آمريکا با رقمي فراتر از انتظارات ترامپ

مجلس نمايندگان آمريکا اقدام به تصويب يک لايحه سياست‌گذاري دفاعي چشمگير کرده که بودجه‌اي فراتر از بودجه هنگفت درخواستي دونالد ترامپ براي بخش نظامي را در نظر گرفته است.به گزارش ايسنا، به نقل از ديلي ميل، اين لايحه موسوم به قانون اختيارات دفاع ملي (NDAA) 696 ميليارد دلار براي هزينه‌هاي دفاعي و جنگي سال مالي 2018 اختصاص داده در حالي که بودجه دفاعي درخواستي دونالد ترامپ 603 ميليارد دلار بود. پيشتر کاخ سفيد از اين بودجه درخواستي ترامپ به عنوان "افزايش تاريخي هزينه‌هاي دفاعي" ياد کرده بود.


  روستاهاي هيرمند سيستان در بحران آب 


 حضور ترامپ در مراسم رژه سالگرد انقلاب فرانسه  


 سرمقاله 

 
بمناسبت درگذشت نابغه ايراني؛

چراغي كه خاموش شد...

حميدرضا عسگري

نوشتن از موضوعي كه باورش براي خودت و ديگران غيرقابل درك است بسيار سخت و مشقت‌آور خواهد بود. گويا كلمات هم قصد ندارند در غم فقدان نابغه ايران به رقص درآيند. نوشتن از دستاوردها، جوايز، ذكاوت، نبوغ و نخبگي "مريم ميرزاخاني" بسيار آسان است و نيازي به سرچ كردن نيست، اما نوشتن از نبودن وي و از دست دادن درياي بي كران علم او براي جهانيان گران آمد.

مريم ميرزاخاني،نابغه ايراني رياضيات و اولين زني که برنده مدال فيلدز شده است پس از 4 سال جنگ با سرطان در 40 سالگي جهان دانش را شوکه کرده و دنيا خود را از ذهن زيبا و خلاق او محروم مي‌بينيد. شايد زيبا ترين تعبير را پس از درگذشت بانوي ايراني را دكتر فيروز نادري از نخبگان ناسا به كار برد و در صفحه اينستاگرام خود نوشت:

" امروز نوري خاموش شد..."

براي ارجاع توجهات نسبت به بزرگي و جايگاه بالاي علمي اين بانوي نابغه ايراني بد نيست قدري به سوابق درخشان مريم ميرزاخاني اشاره كنيم تا بارديگر برخود گوشزد كنيم كه فقدان يك نخبه و يك نابغه تا چه حد مي‌تواند براي جامعه علمي دنيا سنگين تمام شود.

« مدال فيلدز بالاترين جايزه‌اي است که يک رياضيدان مي‌تواند دريافت کند. اهميت تعلق آن به مريم ميرزاخاني از آنجا بيشتر مي‌شود که او نخستين زني است که از آغاز اهداي مدال فيلدز و تاريخ 78 ساله آن، به اين مدال دست يافت. از مريم ميرزاخاني به عنوان يکي از ده ذهنِ جوان برگزيده سال 2005 از سوي نشريه پاپيولار ساينس در آمريکا و ذهن برتر در رشته رياضيات تجليل شده است.

اما کار به اينجا ختم نمي‌شود. ميرزاخاني برنده جوايزي چون جايزه ستر از انجمن رياضي آمريکا در سال 2013، جايزه کلي در کنار مدال فيلدز در سال 2014 است. او از اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته رياضيات است. پيش از اين، او استاد دانشگاه پرينستون بود. او همچنين اولين زن جهان است که عضو آکادمي ملي علوم آمريکا شد. مريم ميرزاخاني در دوران تحصيل در دبيرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلاي المپياد جهاني رياضي در سال‌هاي 1994 (هنگ‌کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در اين سال به عنوان نخستين دانش‌آموز ايراني جايزه نمره کامل شد. وي نخستين دختري بود که به تيم المپياد رياضي ايران راه يافت؛ نخستين دختري بود که در المپياد رياضي ايران طلا گرفت؛ نخستين کسي بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستين فردي بود که در آزمون المپياد رياضي جهاني نمره کامل گرفت. سپس در سال 1999 کارشناسي خود را در رشته رياضي از دانشگاه شريف و دکتراي خود را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد به سرپرستي کورتيس مک‌مولن از برندگان مدال فيلدز گرفت. مريم ميرزاخاني در 31 سالگي و در دانشگاه استنفورد به عاليترين جايگاه دانشگاهي و مقام استادي رسيد. نه فقط مسائلي که مريم ميرزاخاني حل کرده مسائل مهمي هستند، بلکه روش‌هايي که براي حل آنها ابداع کرده به ديگر رياضيدان‌ها ابزار و ديدگاه‌هاي خوبي براي حل مسائل ديگر مي‌دهد». اينها قطره‌اي درمقابل درياي علم اين بانوي ايراني بود.

اما چند جمله را به بهانه درگذشت اين نخبه ايراني به مسئولان كشور بايد نوشت. اگرچه امروز ما و دنيا از داشتن "بانوي رياضي" محروم شده‌ايم اما فراموش نكنيد كه امثال ميرزاخاني‌ها در داخل كشورمان بسيارند اما يا ناشناخته‌اند و يا در تدارك بستن چمدان به مهاجرتي اجباري!.

آري مهاجرتي كه از بابت فشارهاي مختلف علمي، مالي و اجتماعي به آنها وارد مي‌شود. امروز ديگر "پديده فرار مغزها" دركشورما معنايي ندارد، چرا كه اين فرار به قشر باهوش جامعه نيز كشيده شده است. به عبارتي بسياري ازجوانان با استعداد كشور جداي از جامعه نخبگان درحال مهاجرت از كشور هستند و ما همچنان بي تفاوت نظاره گر آنها هستيم و نهايتاً در بخش‌هاي مختلف خبري از دستاوردهاي علمي‌آنها براي كشورهاي غربي به خود مي‌باليم!.

آسمان علمي كشور پر از ستاره‌هايي است كه همچون مريم ميرزاخاني خوش مي‌درخشند و جهان را وادار به اداي احترام مي‌كنند، اما اين احترام براي آنها كافي نيست.آنها تشنه پيشرفت هستند و نياز به فضاي بازتر براي بال گشودن درآسمان علم دارند.

آيا ما فضارا براي آنها آماده كرده‌ايم و يا بال‌هايشان بسته‌ايم. بي توجهي به قشر دانش‌آموخته كشور اجحافي است كه تبعات آن از هزاران جنگ و طاعون بيشتر است.

نمي‌دانيم مسولان و نهادهاي مختلف كشور تا چه حد براي ازدست دادن اين نابغه ايراني تاسف خورده‌اند، اما مردم ايران درسوگ اين بانوي ايراني، دانشمند برجسته، مادر و همسري جوان، بسيار متاثر شدند و درفضاي مجازي براي آن سنگ تمام گذاشتند.

hamidasgari2020@yahoo.com


  در ديدار نماينده ويژه پوتين؛
 شمخاني: هيچگونه توافقي نبايد زمينه ساز تجزيه سوريه باشد 

 
دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به لزوم احترام کشورهاي فعال در بحران سوريه به حاکميت اين کشور بر تمام سرزمين خود، تاکيد کرد: هيچگونه توافقي نبايد مخدوش کننده اين اصل غير قابل تغيير و يا زمينه سازي براي تجزيه سوريه باشد.به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، علي شمخاني در ديدار «الکساندر لاورنتيف» نماينده ويژه رئيس جمهوري روسيه در امور سوريه اين مطلب را بيان کرد.

وي با اشاره به فعاليت گسترده لابي صهيونيسم براي تضعيف دولت سوريه و جهت دادن معادلات سياسي و امنيتي در مسير ضربه زدن به جبهه مقاومت افزود: رژيم صهيونيستي ضمن برقراري پيوند عميق و گسترده با گروه هاي تروريستي و کشورهاي حامي آنها، بدنبال استفاده ابزاري از اين گروه ها براي به اصطلاح امن نگه داشتن مرزهاي اسراييل و تداوم سرکوب مردم مظلوم فلسطين است.دبير شوراي عالي امنيت ملي سو استفاده برخي عناصر تروريست از فرصت گفت وگوهاي سياسي و آتش بس را براي بازسازي خود غير قابل قبول و نگران کننده دانست و خاطر نشان کرد: تجربه اثبات کرده اين عناصر به هيچ پيمان و توافقي پايبند نبوده و از هر فرصتي براي کشتارمردم بيگناه و پيگيري اهدف غير انساني خود استفاده خواهند کرد.


 ترامپ: 10 کشور حاضرند پذيراي نيروهاي آمريکايي باشند 

 
شبکه خبري CBN : رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرد، با وجود تنش‌هاي موجود درميان کشورهاي حاشيه خليج فارس،‌ آمريکا پايگاه هوايي‌اش را از قطر خارج نمي‌کند.

به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در مصاحبه با شبکه خبري CBN گفت: روابط ما با قطر خوب است و ما پايگاه هوايي خود را در اين کشور و با وجود محاصره اقتصادي و سياسي دوحه از سوي همسايگانش در حوزه خليج فارس حفظ مي‌کنيم.قطر محل پايگاه هوايي "العديد" است که 10 هزار نيروي آمريکايي در آن حضور دارند.ترامپ در ادامه گفت: 10 کشور هستند که آماده‌اند تا جايگزين اين پايگاه هوايي در قطر شوند اما ما با اين پايگاه هوايي مشکلي نداريم و در آن مي‌مانيم. ما ارتباط خوبي با دوحه داريم. اگر هم مجبور باشيم اين پايگاه هوايي را ترک کنيم، 10 کشور داريم که آماده‌اند تا نيروهاي ما را ميزباني کنند. اين چيزي است که برايش پول مي‌گيرند.


 روسيه: کردها عنصري مهم در سوريه‌اند و بايد به مذاکرات ملحق شوند 

 
سايت النشره: نماينده دائم روسيه در مقر سازمان ملل در ژنو خواهان ملحق شدن کردها به هيئت مخالف سوريه شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، الکسي بروداوکين، نماينده دائم روسيه در مقر سازمان ملل در ژنو اعلام کرد: از ابتدا موضع ما مبتني بر مذاکرات گسترده و فراگير درخصوص پيوستن کردها به هيئت مخالف سوريه بوده است و اين جزو ماموريت استفان دي‌ميستورا، فرستاده سازمان ملل به سوريه است.

وي در ادامه تصريح کرد: شخصيت‌هايي سوري هستند که نماينده‌اي در مذاکرات ندارند. عنصر کردي نمونه‌اي شاخص در نبود يک عنصري مهم در مذاکرات است.برودواکين افزود: فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه ماموريت پيوستن کردها به هيئت مخالف سوريه را دارد.وي همچنين گفت: کردها در حال حاضر عمليات آزادسازي شهر رقه را رهبري مي‌کنند بنابراين آنها عنصري مهم در ميدان و همچنين عامل توازن نظامي هستند.


 ماتيس: مدرکي دال بر کشته شدن البغدادي نداريم 

 
سومريه نيوز :وزير دفاع آمريکا تاکيد کرد که نمي‌تواند کشته شدن رهبر داعش را تاييد يا تکذيب کند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه تلويزيوني سومريه نيوز عراق، جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا در پي انتشار برخي گزارش‌ها مبني بر کشته شدن ابوبکر البغدادي، رهبر گروه تروريستي داعش تاکيد کرد که نمي‌تواند اين مساله را تاييد يا تکذيب کند.

ماتيس گفت: اگر مي‌دانستيم به شما مي‌گفتيم اما الان نمي‌توانم اين مساله را تاييد يا رد کنم.وزير دفاع آمريکا افزود: ما فرض را بر آن مي‌گذاريم که او زنده است تا زماني که عکس اين مطلب به ما ثابت شود و اين موضوعي است که نمي‌توان الان آن را ثابت کند.پيشتر رسانه‌هاي روسي به نقل از وزارت خارجه اين کشور اعلام کردند، اطمينان بالايي وجود دارد که البغدادي کشته شده است.


 مجلس نمايندگان آمريکا به جلوگيري از درگيري با ايران در خليج فارس راي مثبت داد 

اعضاي مجلس نمايندگان آمريکا به اتفاق آرا به متمم قانون اختيارات دفاع ملي براي جلوگيري از درگيري با ايران در آب‌هاي خليج فارس راي مثبت دادند.به گزارش ايسنا، مجلس نمايندگان آمريکا با تصويب اصلاحيه قانون اختيارات دفاع ملي از پنتاگون خواستند تا ايجاد کانال‌هاي ارتباطي با ايران را براي جلوگيري از رويارويي‌هاي اتفاقي با نيروهاي ايران در آب‌هاي خليج فارس مورد بررسي قرار دهد.جان کانييرز و روبن گالکو اعضاي دموکرات مجلس نمايندگان آمريکا اين متمم را پيشنهاد دادند که بدون حتي يک مخالف از ميان 435 کرسي به تصويب رسيد. مجلس نمايندگان در حال حاضر در اختيار اکثريت جمهوري‌خواهان قرار دارد. قانون اختيارات دفاع ملي با 344 راي موافق به تصويب رسيد که سياست و بودجه دفاعي را تعيين مي‌کند و طرح اوليه آن در ماه ژوئن ابتدا در کميته خدمات مسلح سنا به تصويب رسيد و هنوز توسط کل سناتورها تصويب نشده است.


 تازه‌ترين افشاگري از دست داشتن سيا در حادثه 11 سپتامبر؛
  اعتراف مامور سيا: ما ساختمان مرکز تجارت جهاني را منفجر کرديم 

مامور بازنشسته 79 ساله آژانس اطلاعات مرکزي‌ آمريکا پس از آنکه مطلع شد چند هفته بيشتر زنده نخواهد ماند طي اظهاراتي شوکه کننده ادعا کرده است که در انفجار کنترل شده ساختمان شماره هفت مرکز تجارت جهاني به عنوان سومين ساختماني که در وقايع 11 سپتامبر نابود شد، دست داشته است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه گلوبال ريسرچ، مالکوم هووارد، مامور اسبق سازمان سيا که 36 سال به عنوان عامل اين آژانس خدمت کرده ادعا کرده است به دليل سوابق خود در مهندسي عمران و همچنين در حرفه تخريب از سوي اين سازمان به خدمت گرفته شده است.

به گفته هووارد او تجربيات بسيار گسترده‌اي در انفجار اجسامي به اندازه يک فندک و ساختمان‌هايي به طول 80 طبقه دارد.

اين عامل 79 ساله سيا مي‌گويد که بين سال‌هاي 1997 تا 2001 در پروژه‌اي از اين سازمان تحت عنوان "قرن جديد" فعاليت مي‌کرده است؛ زماني که به گفته او سازمان سيا همچنان از بالا دستور مي‌گرفته است.


 رهبر دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان آمريکا:
  برجام يک آزمون براي قدرت ديپلماسي آمريکاست 

رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمايندگان آمريکا در دومين سالگرد توافق ايران و گروه 1+5 بر سر برنامه جامع اقدام مشترک با انتقاد از سياست‌هاي رئيس‌جمهور کشورش در قبال اين توافق، گفت: برجام يک آزمون قدرتمند براي قدرت ديپلماسي آمريکا است.به گزارش ايسنا، نانسي پلوسي، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمايندگان آمريکا در سالروز حصول توافق هسته‌اي بيانيه‌اي منتشر کرد و در آن به تکرار ادعاهاي ساختگي و مغرضانه غرب و آمريکا عليه برنامه هسته‌اي گذشته کشورمان پرداخت.در اين بيانيه که روي وب سايت رسمي وي قرار گرفته، آمده است: دو سال پيش، آمريکا به هم پيمانان ما در گروه 1+5 پيوست تا به برنامه جامع اقدام مشترک دست يابد؛ توافقي مهم که مانع از دست يابي ايران به يک سلاح هسته‌اي شد و مردم آمريکا و هم پيمانان ما را امن‌تر کرد. به لطف تلاش‌هاي رئيس جمهور اوباما و کار بي‌وقفه دانشمندان، ديپلمات‌ها، مقامات نظامي و ديگر سران کشورها از سراسر جهان، تهديد قريب الوقوع و فاجعه بار يک ايران مسلح به سلاح هسته‌اي از روي ميز برداشته شد، بدون آن که حتي يک تير شليک شود. اين توافق بر اساس راستي‌آزمايي است نه اعتماد و آمريکا در مقابل هر گونه نقض احتمالي آن هوشيار است.


 ميز خبر 

 پيام تسليت روحاني به مناسبت درگذشت مريم ميرزا خاني نابغه نامدار رياضي ايران و جهان

رئيس جمهوري در پيامي درگذشت اندوه‏بار مريم ميرزاخاني، نابغه نامدار رياضي ايران و جهان را تسليت گفت و از درگاه خداوند متعال براي وي رحمت الهي و براي عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، متن پيام تسليت حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني به اين شرح است:

«بسم‌الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون

درگذشت اندوه‏بار مريم ميرزاخاني، نابغه نامدار رياضي ايران و جهان موجب تألم و تأثر فراوان شد.

درخشش بي ‏نظير اين دانشمند خلاق و انسان متواضع که نام ايران را در مجامع علمي جهاني طنين‏ انداز کرد، نقطه عطفي در معرفي همت والاي زنان و جوانان ايراني در مسير کسب قله هاي افتخار و عرصه هاي گوناگون بين المللي بود.

اين‏جانب ضمن ارج نهادن به خدمات علمي و آثار ماندگار اين فرزند فرهيخته ايران، مصيبت وارده را به جامعه علمي کشور و خانواده محترم آن عزيز از دست رفته، صميمانه تسليت مي‏ گويم و از درگاه خداوند متعال براي ايشان رحمت الهي و براي عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

حسن روحاني

رئيس جمهوري اسلامي ايران»


 يك نكته از هزاران 

 در گزارشي كه اخيراً دادگاه عالي انتظامي قضات از عملکرد خود در سال گذشته ارائه کرده، تعداد پرونده‌هاي وارده به اين دادگاه با 9 هزار و 83 فقره، نسبت به سال 94، 99درصد رشد و تعداد پرونده‌هاي رسيدگي شده(مختومه) به تخلفات قضات و وکلا در سال 94، دو هزار و 413 مورد بوده که در سال 95 به دو هزار و 575 فقره افزايش يافته است.

اين اخبر اگرچه از بابت نظارت و رسيدگي به وضعيت قضات و وكلاي متخلف بسيار اميدواركننده است و مردم را نسبت به عملكرد قوه قضائيه خوش بين مي‌سازد، اما بيانگر واقعيت تلخي است كه نشان از كشيده شدن فساد به عالي ترين دستگاه‌هاي نظارتي و عدليه كشور دارد. رشد 99 درصدي پرونده‌هاي ورودي به مراجع رسيدگي بيانگر افزايش ميزان تخلفات و ابهامات شبهه انگيز در عملكرد قضات و وكلا مي‌باشد. بايد اميدوار بود اين برخوردها و رسيدگي‌هاي نظارتي موجب پاك سازي دستگاه عدليه كشور شود و گرنه...


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري اول -1

فرآيند انتخاب

درسال هاي اوليه با شيب صعودي برنامه اصلاح رهبران آموزش عالي (HELP f Reform Pragram)، ممکن است امکان داشته باشد که درخواست ها را به همان شکلي که ارائه شده مرور نمايند.( فرآيند انتخاب گردش) يا اينکه 2 تا 3 سال براي تحويل مقاله ضرب الاجل داشته باشند. اين روش ها ميتواند درسال هاي بعدي برحسب تقاضا مورد ديدار مجدد قرار گيرد.

يک کميته کوچک داوطلبانه از رهبران آموزش عالي (نه بيشتراز5 نفر) که تمام درخواست ها در رابطه با معيارهاي استاندارد را مرور ميکند انتخاب را بعهده خواهدگرفت. آنها درخواست ها را ارزيابي و به صورت مستقل نمره مي دهند و توسط ايميل ارتباط برقرار ميکنند تا هزينه هاي مديريت را کاهش دهند.

نتايج مورد انتظار

IAU گزارش مي دهد که قالب هايي را به صورت خاص و نه خيلي طاقت فرسا طراحي ميکند به گونه اي که درس هاي آموخته شده ميتواند به اشتراک گذارده شود وتوزيع گردد. اين طرح ها مي تواند به صورت سيستماتيک جمع آوري شود.

ازشرکت کنندگان درخواست مي شود که چگونگي يادگيري آنها توسط تجربه ديدار عملي را درمؤسسه خود رصد کرده وگزارش نمايند.

کارکنان IAU همچنين يک سال پس از ديدارها تعهد ميکنند که اطلاعات نتايج درازمدت جمع آوري شده ونتايج اين ديدارها را بدست آورند.

IAU با اجازه شرکت کنندگان ممکن است نمونه هاي عملي خوب ودرس هاي آموخته شده را به چاپ برساند و چگونگي منافع ديدارهاي آموزش از طريق تجربه را پيگيري نمايد.

بودجه برنامه رهبران آموزش عالي براي اصلاح

(بودجهHELP F Reform)

IAU در جستجوي يک حداقل تأمين مالي است که اجازه دهد دو فقره کمک به برنامه رهبران آموزش عالي براي اصلاح(HELP f Reform) دراولين سال داده شود. بدون يک سطح معقول از تأمين مالي که حداقل يک دوره دوساله را تضمين کند، هزينه هاي متقابل مربوط به تعميق اشکال درخواست ها، ابزارهاي اطلاعاتي، انتخاب معيارها وشناسايي اعضاي کميته انتخاب، ارزش اقدام کردن را ندارد.

IAU يک تعرفه هزينه بهبود ويک هزينه بالاسري را به حساب اعضا مي گذارد تا هزينه هاي مديريت آن را پوشش دهد.

يک مبلغ حداقل براي سال اول ويک تعهد حمايت چندساله درصورتي که برنامه موفقيت آميز باشد قبل از حرکت به جلو موردنياز مي باشد. ممکن است انتظار داشته باشيم که برنامه ازچند منبع تأمين مالي شود، باهرکمکي ممکن است که روي تأمين مالي درمورديک موضوع يا هدف خاص متمرکز گردد. هنوز، حتي پيگيري منابع جديد مالي وکمک کنندگان به برنامه، نيازمند يک سرمايه گذاري زمان و فعاليت است. بهمين دليل، يک تعهد محکم براي يک سطح حداقل از حمايت اوليه براي دوسال موردنياز است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته