جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5601

مشاور عالي سازمان سنجش خبر داد؛
شرکت 18 هزار نفر در آزمون عملي رشته‌هاي هنر کنکور 96

براي تابستان 96؛
جزئيات برگزاري ترم تابستاني در 25 دانشگاه

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد تشريح کرد؛
جزييات مصاحبه استاني داوطلبان دکتري دانشگاه آزاد


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


مريم ميرزاخاني؛ «رياضي‌دان ايراني و استاد دانشگاه استنفورد» درگذشت


 مشاور عالي سازمان سنجش خبر داد؛
 شرکت 18 هزار نفر در آزمون عملي رشته‌هاي هنر کنکور 96  

 
مشاور عالي سازمان سنجش گفت: 18 هزار و 950 داوطلب کنکور سراسري در گروه آزمايشي هنر فرم اعلام علاقمندي به شرکت در آزمون عملي رشته‌هاي هنر را تکميل کردند.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براساس آمار اوليه تعداد 18 هزار و 950 داوطلب در آزمون عملي رشته‌هاي هنري کنکور 96 شرکت مي‎کنند.

وي افزود: با توجه به اينکه پذيرش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي مورد نظر در آزمون سراسري سال 1396 به صورت متمرکز و با شرايط خاص صورت مي‌پذيرد، اين داوطلبان به انتخاب يک يا دو مجموعه از مجموعه‌ رشته‌هاي تحصيلي ذيربط براي شرکت در آزمون عملي اقدام کرده‌اند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: آزمون عملي براي داوطلبان متقاضي مجموعه‎هاي 2 و 3 (مجموعه 2 نقاشي، ارتباط تصويري، هنرهاي تجسمي، طراحي پارچه و لباس و مجموعه 3 طراحي صنعتي) در روز پنجشنبه 12 مرداد 96 برگزار خواهد شد و کارت ورود به جلسه نيز از 8 مرداد در سايت سازمان سنجش منتشر مي‌شود.وي افزود: زمان برگزاري آزمون مجموعه‎هاي 4 ادبيات نمايشي، 5 مجسمه سازي، 6 موسيقي ايراني، 7 موسيقي جهاني، 9 کتابت و نگارگري، 10 آهنگسازي، 11 بازيگري، کارگرداني، 12 طراحي صحنه، 13 نمايش عروسکي و 14 عکاسي امروز يکشنبه 25 تير ماه در اطلاعيه سازمان سنجش اعلام مي‌شود.


 براي تابستان 96؛
 جزئيات برگزاري ترم تابستاني در 25 دانشگاه  

 
دانشگاههاي بزرگ کشور با آغاز فصل تابستان اقدام به برگزاري ترم تابستاني کرده‌اند و حدود 25 دانشگاه امسال ميزبان دانشجويان در ترم تابستاني هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، ترم تابستاني دانشگاههاي کشور از 17 تيرماه آغاز شده و تا اواخر مردادماه ادامه دارد و با برگزاري امتحانات اين ترم در اوايل شهريورماه پرونده برگزاري اين ترم تحصيلي دانشگاهها نيز بسته خواهد شد.

حضور در ترم تابستاني دانشگاهها براي تمامي دانشجويان بلامانع است و دانشجويان مي‎توانند متناسب با محل زندگي خود در يکي از دانشگاههاي مجري برگزاري ترم تابستان اين ترم تحصيلي را اخذ کنند.

دانشگاههاي آزاد اسلامي و علمي کاربردي نيز در اطلاعيه‎هاي جداگانه‎اي برنامه آموزشي ترم تابستاني خود را اعلام کرده‎اند و کلاسهاي ترم تابستان اين دانشگاهها از 24 تيرماه آغاز و تا 2 شهريورماه ادامه دارد و امتحانات آنها نيز از 4 تا 9 شهريورماه برگزار خواهد شد.

همچنين امسال دانشگاه خواجه نصير پس از سالها اقدام به برگزاري ترم تابستاني کرده است و اين درحالي است که دانشگاههاي بزرگ ديگري مانند صنعتي شريف، تهران، صنعتي اميرکبير، علامه طباطبايي، تربيت مدرس و علم و صنعت مانند سالهاي گذشته در تابستان ترم تحصيلي برگزار نخواهند کرد.


 معاون پژوهشي دانشگاه آزاد تشريح کرد؛
 جزييات مصاحبه استاني داوطلبان دکتري دانشگاه آزاد 

 معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي درباره مزيت‌هاي برگزاري آزمون مصاحبه دکتري به صورت استاني گفت: اين اقدام باعث افزايش ارتقاي کيفيت مصاحبه‌ها شده و نسبت به شيوه‌هاي گذشته داراي مزاياي بيشتري است.

به گزارش ايسنا، دکتر مرتضي موسي‌خاني به مزاياي برگزاري آزمون مصاحبه دکتري تخصصي به صورت استاني و غير متمرکز اشاره کرد و گفت: اين اقدام از اين جهت که باعث ارتقاي کيفيت آزمون مصاحبه دکتري شده است قابل تقدير است. در دوره‌هاي گذشته به دليل بالا بودن حجم داوطلبان دکتري که در يک بازه زماني محدود مجبور بودند توسط تيم‌هاي متمرکز مصاحبه شوند، کيفيت اين آزمون در حد مطلوب نبود.وي در ادامه با بيان اينکه در شيوه برگزاري آزمون دکتري به صورت استاني مجريان دوره با استانداردهاي آن دانشگاه داوطلب را مورد ارزيابي قرار مي‎دهند، افزود: اين يکپارچگي سبب مي‌شود تا داوطلبان يک واحد، با استاندارد مشخص ارزيابي شوند. در گذشته از آن جايي که مصاحبه توسط چند گروه انجام مي‌شد ممکن بود استاندارد يکنواختي براي انتخاب يک دوره از فارغ‎التحصيلان وجود نداشته باشد.معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد: شيوه به کارگرفته شده در مصاحبه امسال باعث مي‌شود داوطلباني که تمايل به ادامه تحصيل در واحد خود را دارند در همان واحد مصاحبه شوند و اين امر باعث ايجاد يکنواختي در انتخاب داوطلبان شود.

وي همچنين گفت: در اين شيوه گروه‌هاي مصاحبه‎کننده بدون در نظر گرفتن محدوديت زماني به مصاحبه مي‌پردازند، نکته ديگر اينکه نوع ارزيابي تغيير يافته است چرا که داوطلبي که تمايل به ادامه تحصيل در يک واحد را دارد توسط اساتيد همان واحد مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.

دکتر موسي‌خاني افزود: مزيت سوم روش فوق آن است که داوطلبان ديگر مجبور نيستند براي ادامه تحصيل به تهران سفر کرده و متحمل هزينه شوند و چهارمين مزيتي که مي‌توان براي اين طرح در نظر گرفت اين است که در گذشته با توجه به محدوديت زماني برخي از داوطلبان از شرکت در مصاحبه محروم مي‌شدند. در شرايط فعلي اين امکان براي داوطلبان به وجود آمده که اگر به هر دليل نتوانند در مصاحبه شرکت کنند، در استان‌هاي ديگر حضور پيدا کنند.

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي در پايان خاطر نشان کرد: مزيت ديگري که مي‌توان به آن اشاره کرد، حالات روحي مصاحبه شونده‌هاست، ممکن است در يک مصاحبه داوطلب به علت وجود استرس تحت فشارهاي روحي قرار بگيرد اما اين امکان براي او وجود دارد که در مصاحبه‌هاي ديگر با شرايط روحي و آمادگي بيشتري حضور يابد.


 خبرنامه 

انتشار سوالات و کليد آزمون EPT تير ماه دانشگاه آزاد

سوالات و کليد آزمون EPT تير ماه 1396 دانشگاه آزاد اسلامي منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، داوطلبان دوره تير آزمون EPT مي‌توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش به نشاني www.azmoon.net سوالات و کليد آزمون را مشاهده کنند.

داوطلبان در صورت اعتراض به سوال يا کليد اين آزمون مي‌توانند حداکثر تا ساعت 8 صبح روز دوشنبه 26 تير صرفا از طريق سامانه مذکور اقدام کنند.

پس از پايان مهلت فوق هيچ‌گونه اعتراض درباره کليد و سوالات اين آزمون پذيرفته نخواهد شد.

نتايج آزمون دستياري دندانپزشکي شهريور اعلام مي‌شود

دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي از برگزاري آزمون دستياري دندانپزشکي در سلامت کامل خبر داد و گفت: نتايج نهايي در شهريور سال 96 اعلام مي‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا از معاونت آموزشي وزارت بهداشت، دکتر سعيد عسگري از شرکت 2079 نفر در آزمون دستياري دندانپزشکي در سال 96 در 9 حوزه انتخابيه اصفهان، بابل، تبريز، شيراز، مشهد، کرمان، يزد، همدان و تهران خبر داد و گفت: «حدود نيمي از شرکت‌کنندگان مربوط به حوزه امتحاني تهران بودند. کليد اوليه سوالات روز يکشنبه از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر خواهد شد و داوطلبان مي‌توانند طبق مقررات اعلام شده اعتراضات خود را ارسال کنند.»

عسگري ادامه داد: «امسال فرايند طراحي سوالات در ساختمان جديد مرکز سنجش آموزش پزشکي انجام شد و به دليل اعمال ساز و کارهاي جديد و به‌روز از سوي مسئولان مرکز سنجش، خوشبختانه روند اجرايي طراحي سوالات و آماده‌سازي دفترچه سوالات آزمون بهبود يافته است.»

دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي گفت: «در نحوه برگزاري آزمون امسال، تا‌کنون هيچ‌گونه ايراد و خللي گزارش نشده است و آزمون سال جاري نيز در سلامت کامل برگزار شد.»

عسگري ابراز اميدواري کرد اسامي قبول‌شدگان در موعد مقرر، از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام مي‌شود تا با آغاز سال تحصيلي جديد، دستياران جديدالورود نيز شروع به تحصيل کنند.


 يادداشت 

 از شمار دو چشم يک تن کم!

آذر فخري

ما او را از خيلي وقت پيش از دست داده بوديم. درست از زماني که دخترک ما با طلاهاي المپيادش، ناديده گرفته شد و راه به جهاني برد که مي‌توانست استعداد و توان ذهني خود را به ظهور برساند.

ما نديديم که در او چنان توان و استعدادي هست. او را فراموش کرديم تا اين که روزي خبردار شديم که او نه تنها نخستين زن که نخستين ايراني است که به افتخاري عظيم در جهان رياضي دست يافته است. نخستين زن از ميان تمام زنان جهان که به او لقب «جواهر زنان» دادند. اما جواهري که ما آن را رها کرده و به ديگران واگذاشته بوديم.

مريم آن کورسوي اميدي بود که بردن نامش دل دختران با استعداد و باهوش ما را روشن مي‌کرد. آنان با نام و حضور شگفت‌انگيز مريم در جهان رياضي به اين باور رسيده بودند که مي‌توانند در عرصه‌اي که پيش از آن، مردان درخشيده بودند، ديده شوند و بدرخشند. همچون جواهري که مريم بود.

مريم آن تلألو نابي بود که تا ابد رد پاهاي او در مسيري که براي دختران ما گشود، همواره خواهد درخشيد و مگر خود او نبود که بارها گفته بود: «همواره خود را در جنگلي انبوه احساس مي‌کنم. پيش مي‌روم، نمي‌دانم به کجا مي‌رسم. اما به هر طريقي هست، خود را به بالاي تپه‌ها مي‌رسانم.» و او همواره و از آغاز در قله بود. جنگل، تنها توهمي انساني از مسيري بود که او بايد از آن عبور مي‌کرد در حالي که قله‌ها در ذهن فعال او حضوري پيشيني داشتند.

ما جواهر خود را بسيار پيش از اين دست داده بوديم. اکنون، دوباره نام او بر سر زبان‌ها مي‌افتد. اکنون که همه‌ي جهان او را از دست داده است. اکنون که حضورش از احاطه‌ي «اشکال هندسي نامعمول» رها شده و به افق‌هاي وسيع ابديت پيوسته است. حالا تا چند روزي با نام او در عرصه‌هاي گوناگون، خودنمايي خواهيم کرد و از ايران و ايراني و هوش سرشارش سخن خواهيم گفت و قلم‌ها خواهيم فرسود.

کاش اين از دست دادن‌ها روزي تمام شوند. کاش روزي دستان ما، آن قدر قوي و آغوش سرزمين ما آن قدر گرم شود که بتوانيم اين دختران و پسراني را که ذاتي متبلور دارند، براي خود نگه داريم و با حضورشان در همين جا، در همين سرزمين به وجودشان بباليم و با روشناي نگاه و توان انديشايي‌شان، به آينده‌ي اين سرزمين اميدوار باشيم.


 ميز خبر 

 با حضور رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور؛

رونمايي از نخستين تفاهم‎نامه بين‎المللي دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان و دانشگاه موسيقي فرايبورگ آلمان

اصفهان-محسن راعي

به گزارش خبرنگار جشنواره چشم‎انداز از دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان، دكتر محمد حسين اميد رياست دانشگاه جامع علمي كاربردي كشور و معاون سابق وزيرعلوم،تحقيقات و فناوري از نخستين تفاهم‎نامه بين‎المللي دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان و دانشگاه موسيقي فرايبورگ آلمان رونمايي کرد.

در اين مراسم رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور با اشاره به اينکه استان اصفهان با 40 مرکز علمي و کاربردي ظرفيت ارتباط با دانشگاه بين‎المللي را دارد گفت: تبادل اساتيد، تبادل دانشجو، برگزاري ورکشاپ‌هاي مشترک و نمايشگاههاي آثار و توليدات فرهنگي و هنري دو کشور از مفاد اين تفاهم‎نامه است.دکتر اميد در ادامه با اشاره به افزايش بودجه پژهشي دانشگاههاي علمي و کاربردي کشور افزود: تا دو سال آينده برنامه‎اي براي ورود رشته‌هاي ارشد به دانشگاه علمي کاربردي وجود ندارد.

وي گفت: براي اولين بار در دانشگاه علمي کاربردي 200 ميليارد تومان تسهيلات ارزان‌قيمت و درازمدت براي تأمين تجهيزات زيرساختي و 80 ميليون دلار براي خريدهاي ارزي در نظر گرفته شد.

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور افزود: در سال 95-96 يک ميليون و 800 هزار ظرفيت دانشجو در دانشگاه‌هاي علمي کاربردي ايجاد شد که 600 هزار دانشجو براي حضور در دانشگاه علمي کاربردي ثبت نام کردند. دكتر اميد پس از بازديد از نمايشگاه آثار دانشجويان دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان و هسته‎هاي هنر بنيان مركزخلاقيت و نوآوري فرهنگ و هنر و رسانه از تفاهم‎نامه فيمابين دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان و دانشگاه موسيقي فرايبورگ آلمان رونمايي كرد و ضمن ابراز خرسندي از حمايت و استقرار هسته‎هاي هنربنيان در دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان عقد تفاهم‎نامه‎هاي دانشگاهي و ارتباطات بين‎المللي دانشگاههاي علمي كاربردي را موثر در رشد علمي و عملي اين دانشگاهها دانست.در اين بازديد که با حضور دکتر اميد رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور برگزار شد دکتر دلاور مدير ارتباطات بين‎الملل دانشکاه و دکتر حسن قاضي عسکر رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي واحد استان اصفهان و دکتر احسان مشکلاني رييس دانشگاه فرهنگ و هنر شماره يک اصفهان و جمعي از اصحاب رسانه و خبرنگاران و مسئولين و دانشجويان حضور داشتند.


 مريم ميرزاخاني؛ «رياضي‌دان ايراني و استاد دانشگاه استنفورد» درگذشت 

مريم ميرزاخاني به دليل ابتلا به بيماري سرطان ديده از جهان فروبست.

دکتر امير دانشگر، رييس دانشکده رياضي دانشگاه صنعتي شريف در گفت‌وگو با ايسنا با تاييد خبر فوت «مريم ميرزاخاني»، نابغه رياضي ايراني گفت: طي تماسي که با يکي از اساتيد دانشگاه استنفورد داشتيم، متاسفانه ايشان با تسليت به جامعه علمي ايران اين خبر ناگوار را تاييد کرد. وي ضايعه دردناک را به خانواده ايشان و جامعه علمي ايران تسليت گفت.

به گزارش ايسنا، مريم ميرزاخاني، رياضي‌دان ايراني و استاد دانشگاه استنفورد در 13 ارديبهشت سال 1356 در تهران متولد شد و در سال 2014 به دليل انجام تحقيقات در زمينه «ديناميک و هندسه سطوح ريماني و فضاهاي پيمانه‌اي آنها» برنده مدال فيلدز به عنوان بالاترين جايزه در رياضيات شد. وي نخستين زن و نخستين ايراني برنده مدال فيلدز بوده است. زمينه تحقيقاتي وي مشتمل بر نظريه تايشمولر، هندسه هذلولوي، نظريه ارگوديک و هندسه هم‌تافته بوده است.

مريم ميرزاخاني در دوران تحصيل در دبيرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلاي المپياد جهاني رياضي در سال‌هاي 1994 (هنگ‌کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در اين سال به عنوان نخستين دانش‌آموز ايراني جايزه نمره کامل شد. وي نخستين دختري بود که به تيم المپياد رياضي ايران راه يافت و نخستين دختري بود که در المپياد رياضي ايران طلا گرفت. ميرزاخاني سپس در سال 1999 کارشناسي خود را در رشته رياضي از دانشگاه شريف و دکتراي خود را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد به سرپرستي کورتيس مک‌مولن از برندگان مدال فيلدز گرفت. وي به عنوان يکي از 10 ذهن جوان برگزيده سال 2005 از سوي نشريه پاپيولار ساينس در آمريکا و به عنوان «ذهن برتر» در رشته رياضيات تجليل شد. ميرزاخاني برنده جوايزي چون جايزه «ستر» از انجمن رياضي آمريکا در سال 2013، جايزه کلي و مدال فيلدز در سال 2014 است. وي از يازدهم شهريور ماه 1387 (اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد، استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته رياضيات بوده و پيش از اين نيز به عنوان استاد دانشگاه پرينستون مشغول به فعاليت بوده است.

اين نابغه رياضي ايران به دليل ابتلا به بيماري سرطان، دار فاني را وداع گفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته