جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5601


وجود اکسيژن کافي و فعاليت جسمي نياز بدن را به چربي ها بيشتر مي کند


افزايش خطر ابتلا به آلزايمر با شب بيداري


افزايش قدرت ماهيچه‌ها با بلندکردن اجسام سنگين


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 وجود اکسيژن کافي و فعاليت جسمي نياز بدن را به چربي ها بيشتر مي کند 

 
بعضي از فعاليت‌ها و حرکات نياز به پاره اي از ترکيبات دارند و عده‏اي از اعمال و فعاليت که در بعضي ديگر انجام نمي‏شوند نياز بدن را به بعضي از غذاها کاهش مي‏دهد و دوست نداشتن بعضي از غذاها براي فرد ممکن است به عدم کارگيري ترکيب مورد نظر بستگي داشته باشد، و افرادي که داراي همه گونه فعاليت مي‏باشند بايد از تمامي غذاها بهره برداري نمايند و فعاليت‏هاي مغزي و روحي و فشارها و عوارض عصبي نياز شخص را به پروتئينها، چربيها و قندها افزايش مي‏دهد گرچه ويتامين‌ها و املاح نيز براي اين افراد لازم است ولي کسانيکه داراي فعاليت جسمي زياد مي‏باشند بايد از املاح و ويتامين‌ها و چربي‌ها و بعد از پروتئين و قندهاي طبيعي بهره گيرندکه چربي‌ها براي کارهاي سنگين که انرژي بيشتري را طلب مي‏کند مناسبتر مي‏باشد.

هر ماده و يا عواملي داراي اثرات معکوس نيز در بدن مي‏باشند که بستگي به نوع محيط، فعاليت‏هاي جسمي و روحي و غيره دارند و افرادي که در روستاها يا هواي داراي اکسيژن کافي زندگي مي‏کنند و به فعاليت بدني مشغول مي‏باشند بيشتر مي‏توانند از چربي‌ها بهره گيرند و ذخيره چربي در کبد، عضلات و نسوج و حتي بصورت توده و تومور در نقاط مختلف ظاهر نمي‏شود و افراد کم تحرک بويژه داراي تنش‏هاي عصبي مربوط به شغل و محيط بطور کلي در مصرف انواع غذاها بايد دقت و مقدار آنها را کاهش داده و بعضي ديگر را مانند چربي و مواد نشاسته‏اي به حداقل برسانند، در غير اين صورت دچار غلظت افزايش قند و چربي در خون و کبد و طحال و ديگر اعضاء و نسوج مي‏شوند که پاک سازي بدن نياز به توجه در زمان معين دارد.

اغلب سموم و زهرها که براي افراد خطرناک بنظر مي‏رسند و سلول‏هاي بدن را نيز ممکن است معدوم سازند در مقدار اندک داراي عوارض نمي‏باشند و بدن مي‏تواند آنها را تحمل نمايد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  افزايش خطر ابتلا به آلزايمر با شب بيداري 

 
نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد که تنها يک شب نخوابيدن باعث افزايش مواد شيميايي در مغز مي شود که با بيماري آلزايمر ارتباط دارد.به گزارش ايرنا از روزنامه تلگراف، با وجود اينکه محققان مي دانستند رابطه اي ميان آلزايمر و نخوابيدن وجود دارد اما تا پيش از اين مشخص نبود که بيماري آلزايمر باعث بي خوابي و يا برعکس
بي خوابي منجر به الزايمر مي شود.اکنون محققان دانشگاه استنفورد و دانشکده پزشکي واشنگتن دريافتند که حتي يک شب نخوابيدن براي افزايش سطح بتا آميلوئيد --ماده اي که مي تواند تجمع يافته و ارتباط سلول هاي مغزي با يکديگر را قطع کند کافي است .

اگرچه سطح اين ماده به سطح طبيعي برمي گردد اما محققان نگران هستند که شب بيداري هاي مکرر به تجمع پلاک هاي مغزي منجر مي شود که نهايتا نرون ها را از بين مي برد و حافظه را پاک مي کند.محققان همچنين دريافتند پس از چند شب اختلال خواب، ماده شيميايي ديگري موسوم به پروتئين تاو افزايش مي يابد، ماده اي که باعث تجمع توده در مغز شده و با بيماري الزايمر نيز ارتباط دارد.

پروفسور ديويد هولتسمن، رئيس بخش مغز و اعصاب در دانشکده پزشکي واشنگتن گفت: اين مطالعه نشان داد کم خوابي باعث افزايش سطح دو پروتئين مي شود که با بيماري آلزايمر ارتباط دارد.معتقد هستيم بي خوابي مزمن در ميانسالي خطر ابتلا به آلزايمر را افزايش مي دهد.محققان در اين مطالعه 17 بزرگسال 35 الي 65 ساله سالم را که مشکلات خواب و يا شناختي نداشتند ، بررسي کردند. آنها براي اندازه گيري مقدار خواب شرکت کنندگان به دست هر کدام از آنها يک مانيتور پوشيدني براي دو هفته بستند، سپس در يک آزمايشگاه وضعيت خواب شرکت کنندگان را که تحت تاثيربوق هاي بلند مرتب دچار اختلال
مي شد، بررسي کردند.

پس از اين آزمايش هر يک از شرکت کنندگان تحت پونکسيون نخاعي قرار گرفتند تا محققان بتوانند سطح پروتئين هاي 'بتا آميلوئيد' و 'تاو' را در مايع اطراف نخاع و مغز بررسي کنند.پونکسيون نخاعي (A lumbar puncture or a spinal tap) يک روش نمونه‌ برداري از سي. اس. اف يا مايع مغزي-نخاعي از ستون فقرات کمري جهت بررسي است .محققان سپس سطح پروتئين هاي بتا آميلوئيد و تاو را پس از شبي که شرکت کنندگان دچار وقفه خواب شدند و شبي که بدون وقفه خوابيده بودند، مقايسه کردند و دريافتند سطح بتا اميلوئيد اين شرکت کنندگان در شبي که دچار وقفه خواب شدند، 10 درصد افزايش يافت.شرکت کنندگاني که مانيتور داشتند نيز نشان دادند که آنها يک هفته قبل از اينکه پونکسيون نخاعي افزايش سطح پروتئين تاو را نشان دهد، در خانه بي خوابي داشتند.شواهد روزافزون نشان مي دهند بين بي خوابي و بيماري الزايمر ارتباط وجود دارد اما مشخص کردن رابطه علت و معلولي و تعيين اينکه آيا اختلال خواب مي تواند باعث تغييرات مغز بيماران آلزايمري شود و يا برعکس، کار دشواري است


 افزايش قدرت ماهيچه‌ها با بلندکردن اجسام سنگين 

 دانشمندان دريافتند بلند کردن اجسام سنگين موجب افزايش قدرت ماهيچه‌ها مي‌شود، چون در اين وضعيت مغز سيگنال‌هاي بيشتري به ماهيچه‌ها ارسال مي‌کند.

به گزارش ايسنا و به نقل از زي‌نيوز، در اين تحقيق مشخص شد قدرت جسمي بيشتر و تمرينات ورزشي موجب کنترل بهتر ماهيچه‌ها از طريق سيستم عصبي خواهد شد.

محققان چگونگي عملکرد مغز و نورون‌هاي حرکتي را در زمان تمرين با اجسام وزن پايين بررسي کرده و دريافتند سلول‌هاي انتقال‌دهنده سيگنال‌هاي الکتريکي به ماهيچه‌ها از قشر مغزي با نورون‌هاي حرکتي هماهنگ مي‌شوند.اين سيگنال‌ها از قشر مغز به ستون فقرات ارسال شده و از طريق ستون فقرات موجب تحريک الياف عضلاني مي‌شوند.

اين گروه تحقيق دريافتند نورون‌هاي حرکتي در زمان بلند کردن اجسام سنگين بسيار فعال مي‌شوند.

افزايش نورون‌هاي حرکتي موجب قدرت بيشتر و رشد توده‌هاي عضلاني مي‌شود.ناتانيل جنکنز استاد دانشگاه ايالتي اوکلاهما در ايالات متحده اظهار کرد: اگر شما مي‌خواهيد قدرت بدني خود را افزايش دهيد تمرينات ورزشي را با اشيا سنگين ادامه دهيد.محققان اظهار کردند: انجام تمرينات ورزشي با وزنه کم وزن موجب بهبود ساختار توده بدني شده و از وارد شدن فشار زياد بر مفاصل پيشگيري مي‌کند، اما اگر ورزشکار هستيد و تلاش مي‌کنيد ماهيچه‌ها و بدني قوي داشته باشيد تمرينات خود را با وزنه سنگين ادامه دهيد.در اين تحقيق 26 مرد به مدت 6 هفته تحت آموزش و ارزيابي بودند.


 خبرپزشكي 

استفاده از نانولوله‌هاي کربني براي درمان جراحت نخاع

محققان دانشگاه تريستي با همکاري چند دانشگاه و دو مؤسسه تحقيقاتي در اسپانيا نشان دادند که نانولوله‌هاي کربني مي‌تواند براي ترميم آسيب‌هاي وارد شده به نخاع استفاده شود.

نانولوله‌هاي کربني داراي ويژگي‌هاي لازم به‌منظور به کارگيري در سامانه‌هاي هيبريدي حاوي مواد زيستي و مواد سنتزي هستند. اين نانولوله‌ها مي‌توانند ميان سلول‌هاي عصبي ارتباط ايجاد کنن؛، ارتباطي که ممکن است در اثر بيماري يا جراحت دچار اختلال شده باشد.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،اخيراً مقاله‌اي با عنوان Sculpting neurotransmission during synaptic development by 2D nanostructured interfaces در نشريه Nanomedicine: Nanotechnology, Biology, and Medicine به چاپ رسيده که در آن چگونگي استفاده از نانولوله‌هاي کربني براي ترميم الياف عصبي نشان داده شده است. اين پروژه توسط يک تيم تحقيقات بين‌المللي انجام شده‌است.

اين گروه تحقيقاتي به مطالعه برهم‌کنش ميان نرون‌ها و نانولوله‌هاي کربني پرداختند. آنها نشان دادند که نانولوله‌ها مي‌توانند تشکيل سيناپس را مديريت کنند. سيناپس‌ها ساختارهايي هستند که ارتباط ميان سلول‌هاي عصبي و مخابرات نروني از طريق آنها انجام مي‌شود.

براساس نتايج به دست آمده در اين پروژه، برهم‌کنش ميان سلول‌هاي عصبي و اين ساختارهاي سنتزي پايدار و کارا است و مي‌توان از نانولوله‌هاي کربني به‌عنوان تسهيل‌کننده براي بازتوليد ساختار نروني استفاده کرد. همچنين امکان تشکيل پل مصنوعي ميان نرون‌ها با اين نانولوله‌ها امکان‌پذير است.

لورا بالريني از محققان اين پروژه مي‌گويد: «سامانه‌هاي تماسي يا به بيان ديگر پروتزهاي نروني مي‌توانند ارتباط ميان نرون‌ها را مجدداً ايجاد کنند. در حال حاضر ماده کاملي براي ساخت اين سامانه‌هاي تماسي وجود ندارد، اما نانولوله‌هاي کربني پتانسيل بالايي در اين مسير دارند. بررسي‌هاي ما نشان داد که از نانولوله‌هاي کربني مي‌توان براي درمان جراحت نخاعي استفاده کرد.»

اين نانومواد مي‌توانند هم به‌صورت داربست و هم انتقال دهنده سيگنال براي مخابرات سلولي به کار گرفته شوند. البته هنوز برخي جنبه‌هاي اين پروژه بايد مورد بررسي قرار گيرد.

نتايج اين پروژه بسيار جالب توجه است. محققان نشان دادند که نانولوله‌هاي کربني وارد ترکيب ليپيدها نمي‌شوند؛ ليپيدها جزء اصلي در غشاء سلولي نرون‌ها هستند. اين غشاءهاي ليپيدي نقش مهمي در انتقال سيگنال‌ها دارند. اين گروه ثابت کرد که نانولوله‌هاي کربني موجب رشد سلول‌هاي عصبي مي‌شوند.


 خبرهاازعالم علم 

 وزير بهداشت،درمان و آموزش پزشكي :

نيازمند توجه به سلامت روان در جامعه هستيم

دكتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي در پي حادثه ناگوار براي كودك پارس آبادي در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي متن زير را ياداشت كردند.

چند روز است جامعه ما ملتهب جنايتي است که در شهري کوچک با مردمي مهربان رخ داده و طي آن دخترکي بيگناه، در چنگال فردي مبتلا به بيماري اعصاب و روان گرفتار شده، مورد تعرض قرار مي‌گيرد و به شکل وحشيانه‌اي به قتل مي‌رسد.

ضمن تسليت به خانواده داغدار اين دخترک خردسال، لازم مي‌دانم به چند نکته اشاره کنم:

1- بارها از اهميت سلامت روان در جامعه و نقش آن در تعادل و تثبيت امنيت اجتماعي سخن گفته شده است. مطالعات انجام شده در حوزه روان پزشکي نشان مي‌دهد در جوامع بشري سوء رفتار جنسي با کودکان، شايع‌تر از آن چيزي است که تصور مي‌شود؛ به گونه‌اي که بر اساس نتايج پژوهش‌هاي ميداني، در کشورهاي غربي تا 27 درصد دختران در کودکي مورد بدرفتاري و يا آزار جنسي قرار گرفته‌اند.

2- مطالعات انجام شده همچنين بيانگر اين واقعيت است که کودکان، بيشتر مورد تعرض فردي قرار مي‌گيرند که با آنها آشنايي و يا حتي نسبت فاميلي دارد، چرا که اين آشنايي موجب اعتماد کودک مي‌شود و در نتيجه امکان چنين عملي را آسان‌تر مي‌کند. همچنانکه آتنا هم به دليل رفت و آمد در مغازه فرد متجاوز، او را مي‌شناخته و به او اعتماد داشته است.

3- و نکته آخر اين‌که آرزو مي‌کردم هرگز در کشورم شاهد اين حوادث تلخ و دلخراش نباشم، اما آرزو يک چيز است و واقعيت‌ چيز ديگري.

به‌يقين برخورد قاطع، سريع و بدون مماشات قضايي با افرادي که متعرض کودکان معصوم مي‌شوند، در کاهش اين آسيب اجتماعي موثر بوده و البته مطالبه مردم است، اما قطعا کافي نيست.

هرچند آموزه‌هاي فرهنگي و ديني تا حد زيادي جامعه ما را در برابر مسايلي از اين دست، مصون داشته اما داستان غم انگيز آتناي عزيز، بار ديگر ثابت کرد در کنار برخوردهاي قاطع قضايي، با توجه به اقتضائات فرهنگي، نيازمند توجه به سلامت روان در جامعه و ترويج آموزش‌هاي لازم در مقاطع سني و تحصيلي از طريق والدين، نظام آموزشي و رسانه‌ها، به‌ويژه صدا و سيما هستيم.فراموش نکنيم زخم‌هاي برجاي مانده از چنين حوادثي، به آساني التيام نمي‌يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته