جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5601

دبيرکل اوپک خواستار شد:
"ترميم ضابطه مند" توليد نفت ايران

وال استريت ژورنال:
با وجود امضاي قرارداد توتال شرکت هاي بزرگ انرژي جهان همچنان از ورود به ايران واهمه دارند


معادلات انرژي


ميز خبر


 دبيرکل اوپک خواستار شد:
 "ترميم ضابطه مند" توليد نفت ايران  

 
دبيرکل اوپک گفت، اين سازمان خواهان «ترميم ضابطه مند» توليد نفت ايران، ليبي و نيجريه است و بر اساس توافق کاهش توليد داراي هدف گذاري توليد انعطاف پذيري است تا خود را بيشتر با توليد نفت اين سه کشور تطبيق دهد.به گزارش تسنيم به نقل از بلومبرگ، محمد بارکيندو، دبيرکل اوپک گفت، اين سازمان خواهان «ترميم ضابطه مند» توليد نفت ايران، ليبي و نيجريه است و بر اساس توافق کاهش توليد داراي هدف گذاري توليد انعطاف پذيري است تا خود را بيشتر با توليد نفت اين سه کشور تطبيق دهد.

بارکيندو گفت، سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) در ماه نوامبر زماني که در توافق کاهش توليد محدوده توليد 32.5 تا 33 ميليون بشکه در روز را تعيين کرد، انتظار احياي توليد نفت اين سه کشور را داشت. در همين حال، امانوئل کاچيکوو، وزير نفت نيجريه گفت، کشورش از محدود شدن توليد نفت اين کشور حمايت خواهد کرد.

بارکيندو افزود: «ما تمايل داريم شاهد يک ترميم ضابطه مند باشيم که اختلال چنداني در روند برقراري توازن مجدد در بازار ايجاد نکند. اين يک روند بسيار ظريف است که به دليل تغيير در عوامل بنيادين، بيش از حد انتظار طولاني شده است.» وي افزود، اوپک با تعيين يک سقف توليد مشخص، «مقرراتي را براي افزايش مورد انتظار توليد نفت» کشورهاي ايران، ليبي و نيجريه تعيين کرده است.

ليبي و نيجريه از توافق کاهش توليد مستثني شده اند، در حالي که ايران اجازه يافته تا توليد خود را به ميزان 90 هزار بشکه در روز افزايش دهد.اوپک در ماه ژوئن 32.6 ميليون بشکه در روز نفت توليد کرده است. بر اساس اعلام آژانس بين المللي انرژي، ميزان تبعيت اين سازمان از توافق کاهش توليد به پايين ترين حد از ميزان آغاز آن در ماه ژانويه رسيده است. اوپک و 11 توليد کننده ديگر در ماه مي توافق کاهش توليد را براي 9 ماه ديگر تمديدکردند.

بارکيندو در ادامه اين مصابحه گفت، اوپک درک مي کند که ليبي، نيجريه و ايران با «چالش هاي شديدي» مواجه بوده اند و از افزايش توليد آنها استقبال مي کند. ما خوشحاليم که شاهد رشد سريع توليد نفت اين کشورها هستيم.


 وال استريت ژورنال:
  با وجود امضاي قرارداد توتال شرکت هاي بزرگ انرژي جهان همچنان از ورود به ايران واهمه دارند 

 
وال استريت ژورنال طي گزارشي نوشت: با وجود امضاي قرارداد توتال با ايران برنامه بلندپروازانه اين کشور براي صنعت نفت و گاز خود با رويکرد احتياطي شرکت هاي بزرگ فعال در زمينه انرژي مواجه شده است.

به گزارش تسنيم به نقل از وال استريت ژورنال، برنامه بلندپروازانه ايران براي صنعت نفت و گاز خود با رويکرد احتياطي شرکت هاي بزرگ فعال در زمينه انرژي مواجه شده است.

در طول برگزاري کنفرانس نفتي استانبول، مقامات ايراني شرکت کننده گفتند، تعهد شرکت فرانسوي توتال به سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري در صنعت گاز اين کشور فصل جديدي در توسعه صنعت انرژي ايران از زمان لغو تحريم ها گشوده است. مقامات ايراني وعده داده اند 10 قرارداد مشابه قرارداد توتال در سال آينده به امضا برسد. آنها همچنين اعلام کرده اند که به دنبال جذب 92 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي براي افزايش توليد نفت ايران به ميزان يک سوم و 15 برابر کردن صادرات گاز کشور تا سال 2021 هستند.

اميرحسين زماني نيا، معاون وزير نفت ايران به خبرنگاران گفت: «دست هاي ما پر است.» وي افزود، 25 قرارداد در حال مذاکره با شرکت هاي خارجي است. ما فکر مي کنيم اکنون وضعيت به اندازه کافي براي حضور شرکت هاي بين المللي در ايران عادي است.

اما حتي به رغم وجود ذخاير بزرگ نفت و گاز در ايران، ديگر شرکت هاي بزرگ نفتي جهان همچون توتال مشتاق ورود به بخش انرژي اين کشور نيستند.

شرکت هاي غربي همچنان نگران گرفتار شدن د ر تحريم هاي پابرجاي دولت آمريکا هستند که به بهانه هاي تسليحاتي، حقوق بشري و تروريزم عليه ايران وضع شده اند. به طور کلي، روند افت قيمت نفت در طي 3 سال گذشته موجب شده تا شرکت ها براي سرمايه گذاري هاي جديد احتياط بيشتري پيشه کنند.

باب دادلي، مدير شرکت بي پي در حاشيه کنفرانس استانبول به خبرنگاران گفت، من فعلا به جاهايي غير از ايران نگاه مي کنم، زيرا شرکت بي پي قبلا براي سال جاري متعهد به انجام 15 ميليون دلار سرمايه گذاري در ساير نقاط جهان شده است.

دادلي افزود: ما يک بشقاب پر داريم... ما بايد سقف ميزان سرمايه گذاري مان را رعايت کنيم.

شرکت هاي آمريکايي نظير اکسون موبيل و شورون هم از فعاليت در ايران منع شده اند اما شرکت هاي اروپاي اي نظير بي پي امکان حضور در بخش انرژي ايران را دارند. عامل مهمي که مانع از ورود سرمايه گذاران به ايران مي شود، انتقاد دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا از توافق هسته اي و تهديد وي براي خروج از برجام يا اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران است.

زماني نيا گفت: «تصميم بي پي براي محتاط بودن در مورد ايران يکي از اثرات» فشار آمريکا براي کار نکردن با ايران است.

سخنگوي شرکت بي پي از اظهارنظر در اين زمينه خودداري کرد.

زماني نيا افزود تلاش کرد از کنفرانس نفتي استانبول به عنوان فرصتي براي جذب شرکاي بيشتر به صنعت انرژي ايران استفاده کند. وي در يکي از پانل هاي اين کنفرانس که در آن دادلي و همچنين بري ورتينگتون، مدير اجرايي اتحاديه انرژي آمريکا حضور داشتند، به مزاح با آنها پرداخت.

در حالي که دادلي و زماني نيا قبل از اين نشست با هم ديدار کرده بودند، دادلي گفت که طرفين تنها در مورد موضوعات مربوط به ايران بحث کرده اند، و هيچ بحثي در خصوص همکاري تجاري نبوده است. دادلي يک شهروند امريکايي محسوب مي شود و بر اساس تحريم هاي آمريکا حق مذاکره با ايران در مورد قراردادهاي نفتي را ندارد.

دادلي قرارداد توتال با ايران را يک «نشانه خيلي خوب براي صنعت (انرژي)» خواند اما اشاره بيشتري به اين موضوع نکرد.

پاتريک پويان، مدير شرکت توتال گفت، اين شرکت و شرکايش آماده کردن مقدمات براي برگزاري مناقصه هاي جذب پيمانگاران به پروژه فاز 11 پارس جنوبي را آغاز کرده اند.

همچنين يک منبع آگاه گفت، شرکت رويال داچ شل که سال گذشته يک موافقتنامه اوليه براي بررسي فرصت هاي ميادين نفت و گاز ايران امضا کرده، نگران تحريم هاي آمريکاست و گزينشي تر از شرکت توتال در زمينه انتخاب بانک هاي طرف همکاري اش عمل مي کند.يک سخنگوي شرکت رويال داچ شل گفت: شل علاقمند به بررسي نقشي است که مي تواند در توسعه پتانسيل هاي انرژي ايران ايفا کند. مادر حال تعامل با مقامات ايراني هستيم اما همچنان خيلي زود است بخواهيم در مورد سرمايه گذاري احتمالي شل در پروژه اي ايراني صحبت کنيم.

لاسزلو وارو، اقتصاددان ارشد آژانس بين المللي انرژي گفت، ريسک هاي ژئوپلتيک ايران، قراردادهاي پيچيده و ريسک تحريم ها، سرمايه گذاراني که مي توانند به دليگر مناطق در حال رشد نظير برزيل هم بروند را مي ترساند.


 معادلات انرژي 

 امضاي قرارداد محرمانگي براي توسعه ميدان گاز کيش با شرکت گازپروم نفت

مجري طرح ميدان گازي کيش از مذاکره شرکت اويک، پيمانکار اين ميدان با شرکت گازپروم نفت روسيه براي توسعه ميدان گازي کيش خبر داد.

کيوان ياراحمدي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به توليد 30 هزار بشکه‌اي از ميدان کيش، اظهار کرد: براساس شرح کار مصوب توليد از ميدان گازي کيش در مرحله‌ي زودهنگام بايد به 30 هزار بشکه مي‌رسيد که اکنون اين ميزان توليد به صورت مستمر در جريان است. تا پايان سال نيز همين ميزان از توليد حفظ خواهد شد.وي با بيان اين که توليد از ميدان گازي کيش در مرحله‌ي نهايي به 65 هزار بشکه خواهد رسيد، افزود: فکر مي‌کنم در اواخر سال بعد اين ميزان از توليد تحقق يابد.

مجري طرح ميدان گازي کيش در مورد ضريب بازيافت اين ميدان نيز، گفت: براساس مطالعات انجام شده ضريب بازيافت ميدان در بازده زماني 15 سال، 12 درصد و در بازده زماني 40 ساله، 16 درصد پيش بيني شده است.

ياراحمدي از فعاليت يک مشاور انگليسي براي طراحي چاه‌هاي ميدان گازي کيش خبر داد و گفت: در راستاي حداکثر سازي از ميدان گازي کيش و چاه‌هاي اين ميدان از نظر يک مشاور انگليسي استفاده مي‌شود. همچنين شرکت‌هاي خارجي در قالب بيع متقابل براي توسعه اين ميدان اعلام آمادگي کرده‌اند.

وي ادامه داد: در اين راستا شرکت گازپروم نفت روسيه با شرکت اويک که پيمانکار ميدان گازي کيش است قرارداد محرمانگي براي تبادل اطلاعات امضاء کرده است.

تمايل ايران به مشارکت شرکتهاي ترکيه اي در پروژه هاي نفتي

معاون تجارت و روابط بين‌الملل وزير نفت گفت: تهران علاقه‌مند است شرکت‌هاي ترکيه‌اي مشارکت فعال‌تري در پروژه‌هاي نفتي اکتشاف، حفاري، پالايش و فروش ايران داشته باشند.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، اميرحسين زماني نيا، معاون تجارت و روابط بين‌الملل وزير نفت ايران در حاشيه اجلاس انرژي در استانبول ترکيه گفت: تهران علاقه‌مند است شرکت‌هاي ترکيه‌اي مشارکت فعال‌تري در پروژه‌هاي نفتي اکتشاف، حفاري، پالايش و فروش ايران داشته باشد.

اجلاس 5 روزه جهاني سوخت استانبول از روز يکشنبه آغاز به کار کرد. در اين رويداد 5 هزار نفر از سراسر جهان گرد هم آمدند که در بين آنها 50 وزير و 500 سياست‌گذار حضور دارند.

زماني‌نيا در حاشيه بيست‌و دومين اجلاس جهاني سوخت در استانبول به آژانس خبري آندولو گفت: ما از مشارکت بيشتر شرکت‌هاي ترکيه‌اي در پروژه‌هاي نفتي ايران استقبال خواهيم کرد.

او اشاره کرد که ترکيه در حال حاضر تحت توافقات بلندمدت از ايران نفت و گاز مي‌خرد و يکي از اين توافقات، توافق خريد و فروش دوجانبه گاز در 1996 است که هدف آن تأمين روزانه 10 ميليون متر مکعب گاز براي ترکيه توسط ايران است.

زماني‌نيا با اشاره به اينکه آنکارا و تهران زمينه‌هاي مشترک بسياري براي سرمايه‌گذاري دارند تاکيد کرد: ما نيازمند اين هستيم که براي يافتن پروژه‌هايي که هم براي شرکت‌هاي ترکيه‌اي و هم براي شرکت‌هاي ايراني مناسب باشند با هم همکاري داشته باشيم که به اعتقاد من چنين پروژه‌هايي فراوان‌اند.

طبق داده‌هاي سازمان کشورهاي صادر کننده سوخت (اوپک)، در سال 2016 صادرات گاز طبيعي ايران 8.567 ميليارد متر مکعب بوده است.

توليد نفت ايران به 4 ميليون بشکه در روز مي‌رسد

رويترز به نقل از معاون وزير نفت کشورمان خبر داد که ايران انتظار دارد توليد نفت خود را تا پايان سال به 4ميليون بشکه در روز افزايش دهد.

به گزارش ايرنا به نقل ازرويترز، «اميرحسين زماني‌نيا» افزود: ايران به عنوان عضو سازمان اوپک سعي دارد پس از سال‌ها تحريم بين‌المللي توليد خود را تقويت کند.معاون تجارت و روابط بين الملل وزير نفت گفت: در ماه‌هاي اخير ايران حدود 3.8 مليون بشکه در روز نفت توليد مي‌کند.

به گفته زماني ‌نيا، توليد گاز ايران از 800 ميليون متر مکعب در روز در شرايط کنوني تا پايان سال به يک ميليارد متر مکعب افزايش خواهد يافت.

وي افزود: حجم گاز موجود براي صادرات بايد تا 2021 به 365 ميليون متر مکعب در روز برسد که از صادرات برترين توليدکننده گاز طبيعي مايع جهان يعني قطر هم بيشتر است.ميزان توليد نفت خام ايران اکنون به حدود چهار ميليون بشکه در روز رسيده است که حدود يک ميليوين و 500 هزار تا يک ميليون و 700 هزار بشکه در پالايشگاه هاي داخل مصرف و بقيه صادر مي شود.ايران علاوه بر نفت خام، روزانه 500 تا 700 هزار بشکه ميعانات گازي صادر مي کند.ميزان صادرات نفت خام ايران در زمان تحريم روزانه نزديک به يک ميليون بشکه بود که پس از اجراي برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و رفع تحريم ها، رو به افزايش گذاشته است.


 ميز خبر 

 مدير عامل بريتيش پتروليوم؛

قراردادهاي جديد نفتي ايران را نديده ام

مدير اجرايي ارشد بريتيش پتروليوم گفت که هنوز شرايط مالي قراردادهاي جديد نفتي ايران را نديده است.

به گزارش مهر به نقل از نيويورک‌تايمز، دودلي از بي‌پي ‌مي‌گويد: بازار نفت تا حد زيادي در تعادل است، نمي‌توان انتظار افزايش قابل توجهي در قيمت داشت.

مدير اجرايي ارشد بريتيش پتروليوم گفت: بازار نفت تقريبا در تعادل است. او اضافه کرد در حالي‌که انتظار دارد تا پايان امسال ميزان ذخاير نفت کاهش يابند، نمي‌توان انتظار داشت افزايش زيادي در قيمت نفت اتفاق بيافتد.

دودلي که در کنفرانس صنعت نفت در استانبول سخنراني مي‌کرد همچنين گفت که او هنوز شرايط مالي قراردادهاي جديد نفتي ايران را نديده است.

ايران ظرف 4 سال وابستگي خود به نفت و گاز را کاهش مي‌دهد

يک رسانه روس تحليل کرد که ايران ظرف 4 سال آينده وابستگي خود به نفت و گاز را کاهش خواهد داد.

به گزارش مهر، خبرگزاري اسپوتنيک در گزارشي با اشاره به سخنان معاون وزير نفت کشورمان اينگونه تحليل کرد که ايران ظرف 4سال آينده وابستگي خود به نفت و گاز را کاهش خواهد داد.

اين رسانه روس به نقل از اميرحسين زماني‌نيا، معاون تجارت و روابط بين‌الملل وزير نفت کشورمان نوشت: ايران توانسته است وابستگي بودجه ملي خود را به درآمدهاي حاصل از نفت و گاز از 43 درصد در 2013 به 29 درصد در حال حاضر کاهش دهد که اين يکي از تاثيرات مستقيم تحريم‌هاي بين‌المللي است که بر اين کشور اعمال شده است.

معاون وزير اضافه کرد که در همين زمان سطح فساد و انحراف هم در صنعت نفت و گاز ايران به شدت افزايش يافته بود.

زماني‌نيا در حاشيه کنفرانس جهاني سوخت در استانبول گفت: يکي از جنبه‌هاي مثبت تحريم‌هاي ناجوانمردانه‌اي که بر ايران اعمال شده بود اين بود که ما با تکيه بر توانايي‌هاي مهندسي خود توليد خود را افزايش داديم و در همين زمان وابستگي خود را به نفت و گاز از 43 درصد به 29 درصد محدود کرديم.

زماني‌نيا اضافه کرد: در تلاش براي دور زدن اين تحريم‌ها فساد و انحراف در تجارت نفت و گاز ايران افزايش پيدا کرد.

به نوشته اين رسانه روس، پس از توافق تاريخي هسته‌اي ايران با کشورهاي 1+5 در اواسط سال 2015 و اجرايي شدن اين توافق در سال 2016 تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران تدريجا برداشته شدند.

عراق تا 7 سال آينده براي توليد برق به گاز ايران نياز دارد

وزير برق عراق گفت، کشورش طي 7 سال آينده به عرضه پايدار گاز طبيعي ايران نياز دارد تا بتواند ايستگاه‌هاي توليد برق خود را به راه بيندازد.

به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه خبري عراقي نيوز، وزير برق عراق گفت، کشورش طي 7 سال آينده به عرضه پايدار گاز طبيعي ايران نياز دارد تا بتواند ايستگاه‌هاي توليد برق خود را به راه بيندازد.

قاسم الفهداوي گفت، اين بدان دليل است که گاز توليدي در ميادين عراق در استان بصره براي تداوم توليد برق کافي نيست.

وزير برق عراق افزود: گاز توليدي از ميادين بصره نمي‌تواند قبل از طي فرآيند پالايش و ايزوليشن به‌صورت مستقيم به مصرف ژنراتورهاي برق برسد. «به‌ويژه طي دو سال گذشته، وزارت برق عراق مقدار زيادي از آن گاز را (براي توليد برق) اضافه کرده است و ما اميدواريم آن را باز هم اضافه کنيم... ايستگاه‌هاي جديد به‌زودي به مدار اضافه مي‌شوند، از اين رو کشور به واردات گاز بيشتري نياز دارد».

اين مقام عراقي خاطرنشان کرد که اين نياز به واردات گاز ممکن است بعد از راه‌اندازي ميادين توليد گازي نظير سيبا، منصوريه و انبار غربي کاهش يابد.

ايران بعد از سال‌ها تأخير در ژوئن امسال صادرات گاز به عراق را آغاز کرد. وضعيت بي‌ثبات عراق مانع از آن شده بود که قرارداد امضاشده در سال 2013 اجرايي شود.

ميزان صادرات گاز ايران به عراق با حدود 7 ميليون مترمکعب در روز آغاز شده و قرار است در نهايت به 35 ميليون مترمکعب در روز افزايش يابد.

اين قرارداد دربردارنده دو قرارداد صادراتي مجزا براي عرضه گاز به ايستگاه‌هاي توليد برق در بغداد و بصره است.

در ماه آوريل، وزير نفت عراق گفت، ميزان توليد گاز اين کشور تا سال 2018 ميلادي سه برابر خواهد شد و به 1700 ميليون فوت‌مکعب خواهد رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته