جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5601


افزايش شکايات مردمي از ازدياد موش‌هاي پايتخت


ميز خبر


خبرها


 افزايش شکايات مردمي از ازدياد موش‌هاي پايتخت 

 رئيس کميته محيط زيست شوراي شهر اصلاح فيزيکي جوي و انهار شهر را تنها راه حل کنترل جمعيت موش‌هاي شهر دانست.

محمد حقاني در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به افزايش شکايات مردمي مبني بر ازدياد جمعيت موش‌ها در پايتخت با بيان اينکه عدم نظافت، لايروبي و پرنکردن حفره هاي درون جوي و انهار باعث ازدياد موش‌ها شده است گفت: موش براي ادامه بقاي خود به مکان، تغذيه که از زباله تامين مي شود و رطوبت نيازمند است که اگر هرکدام از اين سه نياز موش را از ميان ببريم رشد جمعيت موش هاي شهر مهار مي شود.

وي با بيان اينکه در سالهاي گذشته شرکت ساماندهي صنايع و مشاغل شهر تهران با استفاده از روش تزريق فوم، اقدام به مهار موش‌هاي شهر کرده بود اما متأسفانه حالا بنا بر دلايلي اين مهم مورد غفلت قرار گرفته است و رها شده است، گفت: استفاده از روش تزريق فوم در مهار جمعيت موش‌ها با آنکه روش گران قيمتي است، مؤثر بود و جاي سوأل است که چرا اين روش کنار گذاشته شده و شاهد کم کاري مسئولان مربوطه در اين زمينه هستيم؟

حقاني با بيان اينکه مبارزه براي جلوگيري از رشد جمعيت موش‌ها بايد مداوم و هميشگي باشد وگرنه از آنجايي که هر جفت موش سالانه قدرت زايش 700 تا 800 موش را دارند بعداز مدتي شاهد زايش فزاينده موش‌ها خواهيم بود گفت: اصلاح فيزيکي جوي و انهار مي‌تواند نقش بسزايي در کنترل جمعيت موش‌ها داشته باشد بايد بگونه‌اي اصلاح شوند که ديگر هيچ حفره‌اي براي زندگي کردن موش‌ها در آن نباشد.

رئيس کميته محيط زيست شوراي شهر با بيان اينکه شهروندان نيز با رعايت هر چه بهتر نظافت مي­‌توانند مديريت شهري را در جلوگيري از ازدياد موش‌ها کمک کنند، گفت: با نگاهي ساده به نحوه زيست موش‌ها مي‌توان به اهميت و لزوم همراهي شهروندان در اين مسير پي برد و لازم است مردم هم با رعايت نظافت، گامي در راستاي کاهش جمعيت موش‌ها بردارند.


 ميز خبر 

 کودکان کار در جامعه مورد تعدي قرار مي‌گيرند

نائب رئيس کميسيون اجتماعي مجلس با اشاره به مشکلات کودکان کار و نبود مراقبت‌هاي لازم گفت که کودکان کار به دليل نبود مراقبت‌هاي لازم از سوي خانواده با ناامني‌هاي زيادي روبرو هستند که متاسفانه مواردي همچون دزديدن آنها و فروش اعضا و جوارحشان نيز وجود دارد.

محمدرضا بادامچي در گفت‌وگو با ايسنا، در واکنش به انتشار اخباري در خصوص دزديدن کودکان کار و فروش اعضا و جوارح آنها گفت: وقتي در جامعه‌اي بيکاري بيداد مي‌کند و سرمايه‌گذاري ناامن و فساد اداري در کنار اعتياد وجود دارد، کودکان کار که تحت نظارت‌هاي خانگي نيستند، نيز متاسفانه با ظلم‌هاي بسيار روبرو مي‌شوند و خطرهاي فراواني پيش روي آنهاست.

وي افزود: خانواده‌ها کاري به کودکان کار ندارند. آنها يک روز به خانه مي‌روند و روزي ديگر نمي‌روند. کودکاني که به پيمانکاران داده مي‌شوند تا سر چهارراه‌ها گدايي کرده يا گل فروشي کنند، همه اين ها ناامني‌هاي اجتماعي را موجب مي‌شود. کودکاني که توان دفاع از خود را ندارند و ممکن است هر اتفاق ناگواري براي آنها رخ دهد که متاسفانه مواردي درباره دزديدن آنها و فروش اعضا و جوارحشان گزارش شده است.

بادامچي درباره نحوه رسيدگي به وضعيت کودکان کار گفت: مسئوليت مستقيم رسيدگي به وضعيت کودکان کار با سازمان بهزيستي است که طبق قانون ارگان‌هايي همچون شهرداري و نيروي انتظامي بايد همکاري لازم را انجام دهند که متاسفانه براساس گفته بهزيستي شهرداري‌ها همکاري خوبي نمي‌کنند.وي گفت: البته با مسئولان وزارت کار نيز صحبت‌هايي داشتم، آنها هم احساس نگراني از اين شرايط مي‌کنند و معتقدند که کودکان کار بايد ساماندهي و جمع آوري شوند آن هم در شرايطي که والدين آنها مراقبت‌هاي لازم را نمي کنند و اين کودکان بدون دفاع در جامعه مورد تعدي قرار مي گيرند. در همين رابطه قرار است کميسيون اجتماعي با حضور مسئولان ذيربط به بررسي آسيب‌هاي اجتماعي بخصوص موضوع کودکان کار بپردازند.

سيل در طالقان راه 5 روستا را بست

معاون امور عمراني فرماندار طالقان گفت که با وقوع سيلاب دو شب گذشته در اين شهرستان راه 5 روستا بسته شده است.

امير محمدي در گفت و گو با ايرنا افزود: راه روستاهاي ناريان، ديزان، پراچان، خيکان و مهران بر اثر بارندگي و طغيان رودخانه بسته و خسارت هايي به آنها وارد شده است.وي ادامه داد: سقوط يک خودرو ال 90 و يک پرايد براثر سيل در دره داخل روستاي ديزان به رودخانه، آسيب به چند خودرو در روستاي ديزان، تخريب سر دهنه هاي انهار روستاهاي مذکور، آبگرفتگي 4 منزل مسکوني و 7 طويله در روستاي ديزان، خسارت باغات و زمين هاي کشاورزي اين روستاها از جمله زيان هاي وارد شده است.محمدي گفت: مسير اين روستاها که به دليل ريزش سنگريزه ها از کوه مسدود شده بود که اکنون ماموران راهداري درحال پاکسازي راه ها هستند و مسير چهار روستا باز شده است.


 خبرها 

 صميميت زندگي مشترک را با مشکلات مالي زير راديکال نبريد

حمايت همسر در مسايل مالي، مشکلات اقتصادي و شغلي مي تواند باعث تقويت روحيه و افزايش صميميت بين زوجين شود.

وجيهه مشهدي نبي روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛اظهار داشت زوجين در زندگي مشترک بهتر است در مسائل مالي يکديگر را ياري کنند تا اين موضوع باعث از هم گسيختگي زندگي زناشويي نشود.مشهدي نبي افزود در شرايطي که مرد کارش را از دست داده يا داراي مشکلات مالي باشد، همسرش مي تواند با نشان دادن عشق و حمايت خود به او ثابت کند که در هر وضعيتي کنار او است و در يک زندگي مشترک ميزان درآمد طرفين نيز هرچقدر باشد، مشترک است.

اين روانشناس گفت دادن اين اطمينان به همسر خود که در هر شرايطي همراه او هستيد و نقش او در زندگي شما مهم است و همچنين قدرداني و ارزش قايل شدن براي زحمت ها و تلاش هايي که براي حفظ زندگي و آرامش شما دارد، نقش مهمي در استحکام روابط و صميميت ميان شما خواهد داشت.

وي در پايان خاطر نشان کرد: با وجود اينکه تامين مخارج زندگي بر عهده مرد است ولي در صورتي که خانم داراي درآمد باشد نيز بهتر است هر دو در تامين مخارج زندگي کمک کنند زيرا باعث ايجاد حس مشترک و در نتيجه تفاهم و صميميت خواهد شد.

تاب آوري جوانان در زندگي‌هاي امروزي کاهش يافته است

يک پژوهشگر حوزه خانواده اظهار کرد: متاسفانه برخي از افراد در هنگام تشکيل زندگي مشترک فقط با تکيه بر دوست داشتن و بدون در نظر گرفتن نوع فرهنگ و رفتار طرف مقابل دست به ازدواج مي زنند.

به گزارش ايسنا، دکتر زهرا پيرجليلي با اشاره به عوامل موثر در تداوم يک رابطه زناشويي، گفت: تعهد، شور و اشتياق و صميميت از مهم ترين عوامل موثر در يک رابطه زناشويي هستند، به طوري که بنيان و اساس خانواده همواره با تکيه بر اين سه عامل شکل مي گيرند.

وي افزود: برخي از افراد در هنگام برقراري رابطه فقط با تکيه بر دوست داشتن و بدون درنظر گرفتن نوع فرهنگ و رفتار طرف مقابل دست به ازدواج مي زنند، در حالي که بسياري از تفاوت هاي فرهنگي و رفتاري در طول رابطه مشخص مي شوند؛.اين جامعه شناس در خصوص عوامل بروز طلاق در جامعه ايراني، عنوان کرد: تغيير سبک زندگي افراد يکي از مهم ترين مسائلي است که ميزان رشد طلاق را افزايش مي دهد و تغيير سبک زندگي افراد هنجارهاي اجتماعي را دگرگون ساخته است و بر همين اساس روابط خانوادگي را درگير تنش و درگيري کرده است.

وي که در يک برنامه رايويي صحبت ميکرد در خصوص تاثير تربيت خانوادگي افراد در زندگي مشترک، اظهار داشت:اين جامعه شناس با بيان اين که اکثر جوانان امروزي احساس مسئوليت کمتري نسبت به نسل‌هاي گذشته دارند، خاطر نشان کرد: تاب آوري جوانان در زندگي هاي امروزي به شدت تقليل يافته است، در حالي که زوج هاي نسل قبل با مشکلات زندگي رو به رو شده و سعي در حل و رفع آن ها داشتند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته