جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602

دکتر لاريجاني:
وزيران آينده شجاعت حل مشکلات را داشته باشند


بوريس جانسون:برجام بهترين گزينه براي جامعه جهاني است


تشکر دبيرکل سازمان ملل از ايران براي اجراي تعهدات هسته‌اي‌اش


اردوغان: اتحاديه اروپا 54 سال ما را به بازي گرفته است

سخنگوي قوه قضاييه خبر داد؛
حکم 10 سال زندان براي جاسوس آمريکايي

براساس يک نظرسنجي؛
مردم انگليس خواهان توقف فروش سلاح به عربستان هستند


مذاکرات قريب‌الوقوع روسيه،اسرائيل و آمريکا درباره مناطق امن در سوريه


خبــــر


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبر


سرمقاله


 دکتر لاريجاني:
  وزيران آينده شجاعت حل مشکلات را داشته باشند 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ما در دولت آينده احتياج به وزرايي داريم که شجاعت حل مشکلات را داشته باشند و فقط به درد و دل در جلسات اکتفا نکنند.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در مراسم هشتمين کنفرانس بين المللي بودجه ريزي بر مبناي عملکرد گفت: ما بدون اصلاح برخي نظامات نمي توانيم توسعه و پيشرفت موفق داشته باشيم يعني با اين حجم دولت و با اين نظام پيچيده ديواني و اين نظامات بودجه‌ ريزي نمي توانيم در توسعه توفيقي داشته باشيم.وي ادامه داد : آن جهش هشت درصد که در قانون بودجه آمده، احتياج به هفت تا هشت اصلاح در نظامات دارد و اميدوارم دولتي که مي آيد تازه نفس وارد اين مرحله شود.رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: وزراي آينده بايد اين شجاعت را داشته باشند که وقتي مشکلي پيش روي خود مي بينند به سمت حل آن بروند نه اينکه اين مشکلات باشد و در جلسات درد و دل کنند. ما الان احتياج به اين نداريم.لاريجاني اضافه کرد: ما مشکلات پيچيده اي داريم. اگر مي خواهيم جهش هشت درصدي داشته باشيم و در صادرات تحولي بوجود آيد و بودجه ما کاملا از نفت منفک شود بايد در نظامات اصلاحاتي انجام دهيم که يکي از آن ها اصلاح نظام بودجه است.وي افزود: موضوع کنفرانس بين المللي بودجه ريزي بر مبناي عملکرد موضوعي مهم و مورد اهتمام همه است و در قانون برنامه ششم هم در ماده 7 به آن تاکيد شده است البته در برنامه هاي گذشته هم بر نظام بودجه ريزي تاکيد شده که سازوکار و تحولاتي در کشور نياز دارد که اين دو بايد باهم صورت بگيرد ؛ البته کار ساده اي نيست ولي کار مهمي است.لاريجاني با بيان اين که يک نگاه کلي به وضعيت کشور عزم همه را به سمت اين کار سوق مي دهد، افزود: اولين مساله اين است که براي بودجه جاري کشور سهم قابل توجهي از نفت بايد استفاده شود که روش درستي نيست. خيلي از کشورها بودجه کارهاي ديواني خود را بدون نفت انجام مي دهند.


 بوريس جانسون:برجام بهترين گزينه براي جامعه جهاني است 

 
واشنگتن پست: وزير خارجه انگليس به‌مناسبت دومين سالروز امضاي برجام، ضمن تاکيد بر کارآمدي برجام، اعلام کرد که اين توافق بهترين گزينه براي جامعه‌ي جهاني است.

به گزارش ايسنا به نقل از واشنگتن پست، وزير امور خارجه انگليس با انتشار بيانيه‌اي به مناسبت دومين سالروز امضاي برجام، گفت: انگليس به همراه ساير اعضاي جامعه جهاني به تلاش ادامه خواهد داد تا تضمين کند اجراي توافق به موفقيت منجر خواهد شد و دستاوردهاي واقعي براي امنيت جهاني و منع گسترش هسته‌اي در کنار منافع ملموس براي ايرانيان خواهد داشت.در ادامه‌ي اين بيانيه آمده است: تصور کنيد که مقامات ايران تنها چند هفته يا چند ماه با دستيابي به سلاح هسته‌اي فاصله داشتند، در آن صورت يک مشکل جديد به بحران‌هاي خاورميانه اضافه مي‌شد. به نظر ما برجام موثر بوده است و بهترين گزينه براي جامعه‌ي جهاني است.


 تشکر دبيرکل سازمان ملل از ايران براي اجراي تعهدات هسته‌اي‌اش 

 
ايسنا:دبيرکل سازمان ملل به مناسبت دومين سال حصول توافق هسته‌اي از کشورهاي عضو سازمان ملل خواست تا به حمايت خود از اين توافق تاريخي در آينده ادامه دهند.

به گزارش ايسنا، آنتوني گوترش دبيرکل سازمان ملل به مناسبت دو ساله شدن توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 بيانيه‌اي منتشر کرد.در اين بيانيه آمده است: گروه 3+3، اتحاديه اروپا و جمهوري اسلامي ايران دو سال پيش به يک توافق تاريخي با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست يافتند که در قطعنامه 2231 شوراي امنيت نيز به تاييد رسيد. برجام يک دستاورد بزرگ در حوزه منع اشاعه هسته‌اي بود که به ما اين اميدواري را مي دهد که پيچيده‌ترين موضوعات در اين زمينه مي‌تواند از طريق گفت‌وگو، درک مشترک و همکاري حل شود. من اطمينان دارم که برجام بهترين راه براي اطمينان از ماهيت صرفا صلح آميز برنامه هسته‌اي ايران است.


 اردوغان: اتحاديه اروپا 54 سال ما را به بازي گرفته است 

 
رويترز: رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه اتحاديه اروپا را مورد حمله قرار داده و گفت: ترکيه مجبور است راه خودش را برود و در عين حال قول بازگرداندن مجازات اعدام در صورت تصويب پارلمان ترکيه را داد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اردوغان در سخنراني در مراسم يادبود کشته شدگان کودتاي نافرجام سال گذشته در ترکيه در سالگرد وقوع اين کودتا بروکسل را متهم کرد به اينکه در فرايند چند دهه‌اي عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا آنکارا را به بازي گرفته است.او در اين سخنراني در مقابل کاخ رياست جمهوري ترکيه در آنکارا و در خاتمه مراسم‌هاي سالگرد کودتاي نافرجام 15 ژوئيه گفت: موضع اتحاديه اروپا را درقبال ترکيه به وضوح مي‌توان ديد. 54 سال گذشته و آنها هنوز ما را به بازي مي‌گيرند.او به آنچه که کوتاهي بروکسل به عمل به وعده‌هايش درمورد هرچيزي اعم از توافق لغو رواديد تا کمک به مهاجران سوري اشاره کرده و گفت: ما هيچ گزينه‌ ديگري به جز اينکه خودمان امورمان را به سرانجام برسانيم، نداريم.


 سخنگوي قوه قضاييه خبر داد؛
 حکم 10 سال زندان براي جاسوس آمريکايي 

 سخنگوي قوه قضاييه در خصوص بازداشت برادر رئيس جمهور گفت: چندين مورد از اين فرد تحقيق شد؛ براي ايشان قرار تامين صادر و چون تامين نشده به زندان معرفي شده است.به گزارش مهر، غلامحسين محسني اژه اي در صد و چهاردهمين نشست خبري خود با خبرنگاران با اشاره به قتل اتنا اصلاني گفت: پس از اعلام مفقودي، دستگاه هاي مختلف شروع به بررسي مي کنند اما در مرحله اول موردي حاصل نمي شود.

وي افزود: بعد از اين مرحله به فردي مشکوک مي شوند و اين فرد بازداشت مي شود. در اين مرحله متهم به همسر خود پيام ميدهد که مواد مخدر در فلان جا هست، جابه جا کنيد. همسر اين فرد موضوع را با تيم تحقيقات در ميان مي گذرد و از اين طريق به جنازه مي رسند.

محسني اژه اي تصريح کرد: اين متهم به مورد ديگري که به قتل رسانده بود، هم اعتراف مي کند اما هنوز جسد اين مقتول کشف نشده است.

سخنگوي دستگاه قضا افزود: اميدواريم هر چه زودتر پرونده بررسي و حکم صادر شود.

غلامحسين محسني اژه اي با بيان اينکه در سنوات گذشته به ويژه از سال 94 و 95 اقدامات فرهنگي در قوه قضاييه به ويژه در سازمان زندانها پيگيري شده است، گفت: براي 30 نفر از محکومان به اعدام به دليل حفظ قرآن مجيد، تقاضاي تخفيف مجازات داده شده است.

سخنگوي دستگاه قضا در ادامه و در خصوص برخورد با کارچاق کن ها، گفت: اخيرا برخي رسانه ها اعلام کردند 15هزار ميليارد ارزش کارچاق کن ها بوده که اين مبلغ 15ميليارد است.

حکم 10 سال زندان براي جاسوس آمريکايي

وي افزود: يکي از عوامل دو تابعيتي و تابع آمريکا و يک کشور ديگر که نفوذي بود، به ايران وارد شده بود که اين فرد دستگير و به دادگاه رفت. در دادگاه بدوي هم به ده سال زندان محکوم شد.

محسني اژه اي در ادامه با اشاره به بازديد 50 سفير از زندان اوين گفت: اين افراد از بازديد از اوين خرسند بودند اما متاسفانه برخي از افراد ضد انقلاب اين بازديد را مورد تفسير خود قرار دادند که بايد برايشان تاسف خورد.

حسين فريدون بازداشت شد

وي در خصوص بازداشت برادر رئيس جمهور گفت: چندين مورد از اين فرد تحقيق شد ديروز براي ايشان قرار تامين صادر و چون تامين نشده به زندان معرفي شده است.

قرار بازداشت موقت نيست؛ قرار تامين است و هرگاه وثيقه تامين شود، آزاد مي شود.

سخنگوي قوه قضاييه در خصوص پرونده و علت بازداشت فريدون مبني بر اينکه آيا مرتبط با معوقات بانکي و يا مسائل مالي بوده است؟ گفت: اين فرد معوقه بانکي نداشته است و مسائل مالي مطرح بوده است.

اژه اي در خصوص آخرين وضعيت پرونده فرد جاسوس دستگير شده مرتبط با دفتر مشاور فرهنگي رئيس جمهور گفت: اين پرونده در جريان رسيدگي است و هنوز نهايي نشده
است.


 براساس يک نظرسنجي؛
  مردم انگليس خواهان توقف فروش سلاح به عربستان هستند 

اکثر انگليسي‌ها خواهان آنند که فروش تسليحات به عربستان سعودي که به کشتار گسترده غيرنظاميان در جنگ داخلي يمن متهم است، پايان يابد.به گزارش ايسنا، نظرسنجي صورت گرفته براي روزنامه اينديپندنت، نشان داد، اکثريت قاطع از مردم انگليس معتقدند که اقدام لندن براي تامين سلاح به ارزش چندين ميليارد پوند براي عربستان سعودي کار اشتباهي است.براساس اين نظرسنجي اکثر مردم نيز از دولت مي‌خواهند تا گزارش مربوط به تامين بودجه افراط گرايان در انگليس توسط عربستان را که انتشار آن توقيف شده با وجود خواست لندن براي داشتن رابطه با رياض منتشر کند.نتايج اين نظرسنجي نگراني شديد مردم نسبت به روابط نزديک انگليس با يک حکومت استبدادي را نشان مي‌دهد که مشغول يک جنگ زيان‌آور در يمن است.

سازمان ملل و ديگر ناظران ائتلاف تحت رهبري عربستان را به بمباران بيمارستان‌ها، مدارس و مراسم ازدواج متهم کرده‌اند.


 مذاکرات قريب‌الوقوع روسيه،اسرائيل و آمريکا درباره مناطق امن در سوريه 

 وزير جنگ اسرائيل از مذاکرات کارشناسان روسيه، آمريکا و اسرائيل در وين درباره ايجاد منطقه امن در جنوب غرب سوريه خبر داد اما زمان دقيقي براي اين مذاکرات مشخص نکرد.به گزارش ايسنا، آويگدور ليبرمن، وزير جنگ اسرائيل در مصاحبه با روزنامه کامرسانت چاپ روسيه گفت: کارشناسان روسيه، آمريکا و اسرائيل ضمن ديدار در وين، اوضاع پيرامون منطقه امن در جنوب غرب سوريه را بررسي خواهند کرد.

او مدعي شد: اسرائيل از هر تلاشي به هدف آرام کردن اوضاع در کل خاک سوريه از جمله در منطقه جنوب غربي حمايت ميکند.ليبرمن ادامه داد: فعلا امکان ارزيابي کامل تحولات وجود ندارد زيرا در حال حاضر ما از اطلاعات دقيق و جزئيات مهم با خبر نيستيم، مسائلي وجود دارد که براي ما مناسب‌تر هستند و ما از اين ابتکارها بيشتر استقبال خواهيم کرد.

اين مقام اسرائيلي مشخص نکرد که اين ديدار چه زماني برگزار خواهد شد.ليبرمن در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: اسرائيل قصد ندارد در امور سوريه دخالت کند. ما فقط زماني دخالت ميکنيم که حاکميت اسرائيل نقض شود. ما به هيچ عنوان اجازه تقويت ايران در جنوب سوريه را نخواهيم داد.


 خبــــر 

 صالحي: برجام نمره قبولي گرفت

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: در مجموع عملکرد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از 100 امتياز، حداقل 70 است؛ بنابراين برجام نمره قبولي گرفته است.

علي اکبر صالحي در يازدهمين همايش اساتيد و دانشجويان ايراني خارج کشور، در مشهد افزود: در زمينه 30 درصدي که اختلال در عملکرد برجام ايجاد مي کنند نيز بايد با آمريکا مذاکره کرد، فشار آورد. اهرم وارد آوردن اين فشار را هم در اختيار داريم که بقيه آن به تصميم حاکميت و نظام است.

وي ادامه داد: راجع به برجام بحثهاي زيادي شنيده ايم اما بايد منصفانه بر مبناي واقعيتهاي موجود شرايط را ارزيابي کرد. بر اين اساس فرض کنيد اگر برجام نبود و با حضور فردي مثل ترامپ و اجماع جهاني آن زمان کشورهايي چون انگليس، روسيه، فرانسه و چين چه مي کردند. چنانکه آن زمان روسيه به راحتي اس 300 را با وجود تعهدش به ما تحويل نداد.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: آنانکه به برجام، تلاشها و اقدامات براي به نتيجه رسيدن آن غيرمنصفانه مي نگرند بگويند بايد چه کار و اقدامي انجام مي داديم که همه چيز را حفظ کرده، هيچ چيز به طرف مقابل نمي داديد و آنان از شما عذرخواهي مي کردند؟

کنترل ارتش سوريه بر ميادين و چاه‌هاي نفتي در جنوب رقه

ارتش سوريه با حمايت جنگنده‌هاي روسي چندين چاه نفتي را در جنوب غرب استان رقه تحت کنترل خود درآورد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه الاخباريه سوريه، يک منبع نظامي اعلام کرد که ارتش ميادين نفتي "الوهاب، الفهد، دبيسان، القصير،ابو القطط، ابو قطاش" و چند روستا را در منطقه صحراء در جنوب غرب استان رقه تحت کنترل خود درآورد.هدف بعدي ارتش سوريه بازپس‌گيري منطقه السخنه، دروازه استان دير الزور در شرق کشور در مرز با عراق است.ظرف روزهاي اخير ارتش سوريه و نيروهاي همپيمانش دستاوردهاي مهمي را در شمال شرق مناطق صحرايي در شهر قديمي تدمررقم زدند.


 ميز خبر 

 در تماس تلفني با ماتيس؛

وزير دفاع عربستان: جنگ عليه "تروريسم" و حاميان مالي‌اش ادامه دارد

وليعهد و وزير دفاع عربستان سعودي در تماس تلفني با وزير دفاع آمريکا بر لزوم ادامه جنگ عليه "تروريسم" و تمامي حاميان مالي آن تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري عربستان (واس)، محمد بن سلمان، وليعهد عربستان در تماس تلفني با جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا تاکيد کرد که جنگ عليه تروريسم و تمامي حاميان مالي آن بايد با قاطعيت ادامه داشته باشد.

وليعهد عربستان سعودي همچنين پيروزي بر داعش در موصل به وزير دفاع آمريکا تبريک گفت.

محمد بن سلمان نقش ايالات متحده را نيز به دليل رهبري بر ائتلاف بين‌المللي ضد داعش ستود.

تظاهرات در پاريس در اعتراض به سفر نتانياهو

صدها تن در پاريس در اعتراض به سفر نخست وزير رژيم صهيونيستي به فرانسه تظاهرات کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از النشره، تظاهرکنندگان اعتراض خود را نسبت به سفر بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي به فرانسه نشان داده و از سياست شهرک سازي‌ها و محاصره تحميل شده بر غزه انتقاد کردند.

رياست جمهوري فرانسه اعلام کرد که مذاکراتي در پاريس ميان امانوئل ماکرون، رئيس جمهوري فرانسه با نتانياهو برگزار مي‌شود که طرف‌ها در اين مذاکرات به بررسي درگيري‌هاي عربي اسرائيلي و مسائل منطقه‌اي مي‌پردازند.

در بيانيه رياست جمهوري فرانسه آمده است، در شرايطي که ترديدهايي نسبت به حل و فصل مساله فلسطين بر اساس راهکار تشکيل دو کشور وجود دارد و شهرک سازي‌هاي اسرائيل نيز با روند سريعي پيش مي‌رود، پاريس تلاش مي‌کند از بازگشت مذاکرات صلح حمايت کند.

يونکر: احياي مجازات اعدام درهاي اتحاديه اروپا را به روي ترکيه مي‌بندد

ژان کلود يونکر، رئيس کميسيون اروپا ضمن تاکيد بر اين که دست اين اتحاديه همچنان به سمت ترکيه دراز است هشدار داد، آنکارا در صورتي که مجازات اعدام را احيا کند نخواهد توانست عضو اتحاديه اروپا شود.به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، ژان کلود يونکر در مطلبي در نشريه بيلد آم زونتاگ آلمان نوشت، براي اتحاديه اروپا مهم است که ترکيه، دموکراتيک، با ثبات و از نظر اقتصادي موفق باشد.

او تاکيد کرد: ترکيه بايد به جاي اين که از اروپا فاصله بگيرد به ما نزديکتر شود.اين در حالي است که فرآيند 12 ساله عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا اخيرا دچار تعليق شده است.

يونکر اظهار داشت: اتحاديه اروپا يک " اتحاديه ارزش‌ها" است.

در ديدار با همتاي فرانسوي؛

الجبير:‌ پرونده کاملي درباره حمايت قطر از "تروريسم" براي فرانسه مي‌فرستيم

وزير خارجه فرانسه با بيان اينکه رياض و پاريس روابط عميقي دارند، اعلام کرد: ما نسبت به بحراني که ميان کشورهاي عربي حوزه خليج فارس شکل گرفته است، نگران هستيم.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، ژان ايو لودريان، وزير خارجه فرانسه در کنفرانس خبري مشترک با عادل الجبير، وزير خارجه عربستان سعودي در جده اعلام کرد: پيام ما دعوت به حفظ آرامش و رايزني جهت حل بحران با قطر است. بايد به توقف حمايت مالي از تروريسم پايبند بود.وي با استقبال از "نقش عربستان در مبارزه با تروريسم و انديشه‌هاي راديکالي"، گفت: عربستان توانايي‌هاي رهبري خود را براي مبارزه با تروريسم به کار گزفته است!

وزير خارجه فرانسه افزود: ما مجدداً بر حمايت خود از ميانجي‌گي کويت تاکيد مي‌کنيم و خواهان ايفاي نقش يک حامي هستيم.


 يك نكته از هزاران 

 نكته امروز در بردارنده دو نكته است كه با درگذشت بانوي رياضي مريم ميرزاخاني مرتبط است. نكته اول كه افسوس برانگيز است نحوه بازتاب درگذشت اين نابغه ايراني در رسانه ملي مي‌باشد كه صرفاً با عنوان يك تيتر خبري كوتاه دربخش‌هاي مختلف اخبار پرونده‌اش بسته شد. اين درحالي است كه رسانه‌هاي خارجي فقدان اين دانشمند بي بديل را ضايعه‌اي براي تاريخ علم رياضي عنوان كردند.

تلويزيون سي. بي. اس. آمريکا گزارشي درباره درگذشت مريم ميرزاخاني پخش كرد و مراحل زندگي و دستاوردهاي وي را شرح داد. نكته دوم در ادامه اين گزارش بود كه اين شبكه آمريكايي اعلام كرد: «‏نام اين نابغه رياضي ايراني مايه شرمساري فرمان منع سفر ترامپ عليه شهروندان ايراني و پنج کشور ديگر است.»‏

پس بارديگر بايد به خود نهيب بزنيم كه تمام نخبگان و منابع انساني ما به عنوان ابزار قدرت كشور تلقي مي‌شوند. البته اگر اراده‌اي براي درك اين مفهوم باشد...


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري اول -1

استراتژي هاي امکان تأمين مالي

وضعيت جاري

براي مدتي، گزارش هاي دبيرخانه درمورد امورمالي IAU تعدادي از واقعيت هاي مربوط به درآمد ها و هزينه هاي IAU را مورد تأکيد قرار ميدهد. به طورخلاصه اين نکات شامل موارد زير است:

i. وضعيت مالي IAU اساسا درطول پنج سال گذشته بهبود و ثبات پيداکرده است، متوسط ذخائر، وضعيت منفي گذشته را جابجا کرده است.

ii. IAU به مقدار بالايي مستقل مي ماند وروي يک وضعيت مستقل، اما متأسفانه درحال افزايش حق عضويت پايه حق عضويت، قرار دارد.

iii. يونسکو عملا ارائه هرگونه کمک مالي را متوقف کرده است.

iv. هديه وحمايت تأسيس معمولا اغلب به فعاليت هاي اضافي و خاص تعلق مي گيرد. تنها کمک هاي جزئي به بودجه عملياتي معمول که موردنياز فعاليت هاي جاري وتوسعه ابتکارات جديد است تعلق مي گيرد – چنين حمايت هايي محدود مي ماند.

v. وضعيت مالي نسبتا مثبت نتيجه صرفه جويي است که بخاطرمحدوديت هاي جدي روي ظرفيت دبيرخانه براي پياده کردن مي گذارد ، بگذار به تنهايي برنامه فعاليت ها راتوسعه وگسترش دهيم.

نياز براي تأمين مالي بالقوه

اين وضعيت نيازبراي يک فعاليت جديدو سخت را به منظور تأمين مالي از منابعي که تا امروز دست نخورده است يادآوري ميکند. کميته اجرايي به طور خلاصه برخي از انتخاب هاي تأمين مالي که به روي IAU بازاست را مورد بحث قرار ميدهد. حتي همانطورکه اعضاي کميته روي اين روش پافشاري مي کنند، آنها تأکيد ميکنند که فعاليت داراي هزينه نيازمند يک سرمايه گذاري زمان و فعاليت دربالاترين سطح IAU مي باشد.

رهبري براي تأمين مالي بايستي متکي به اعضاي هيأت مديره اي باشد که تماس با کشورهاي مربوط ونيازمند «بهره مندي» براي منافع IAU است. همه موافقت کردند که بعداز اينکه اعضاي هيأت مديره قدم هاي اوليه را برداشتند، دبيرکل IAU بايستي موضوع را به گونه اي که مورد نياز است پيگيري کند.

علاوه بر برنامه راهنما که نيازمنديک تلاش تأمين مالي ملموس مي باشد، کميته اجرايي اقدامات ارائه شده درزير براي بررسي توسط هيأت مديره را يادآوري کرده است. از هيأت مديره دعوت به عمل آمده است تا اين اقدامات وساير پيشنهادات ممکن منعکس گردد. همچنين برخي از سؤالات فرآيند مربوط موردبررسي قرارگيرد.


 خبر 

 اطلاعيه اداره کل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي درباره يارانه بهار 96

اداره کل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي در اطلاعيه‌اي از توزيع يارانه فصل بهار نشريات استان‌هاي کم برخوردار تا پايان مرداد ماه خبر داد.

به گزارش ايسنا، در اطلاعيه اداره کل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي آمده است:

يارانه فصل بهار (سال 96) نشريات استان‌هاي کم برخوردار حداکثر تا پايان مرداد ماه سال جاري پرداخت مي‌شود. براي قرار گرفتن در فهرست حمايتي، اين نشريات حداکثر تا شنبه، 11 مرداد ماه فرصت دارند نسبت به تکميل اعلام وصول، دريافت ضريب کيفي، بارگذاري بيمه (براي نشريات مشمول مطابق بسته حمايتي) و رفع نواقص مربوط به ثبت مشخصات از جمله شماره حساب بانکي در سامانه جامع رسانه‌هاي کشور به نشاني e-rasaneh.ir اقدام کنند.

لازم به توضيح است يارانه مذکور به نشرياتي که در پروانه انتشارشان، گستره توزيع صرفاً نام يک يا تعدادي از استان‌هاي زير درج شده باشد، تعلق مي‌گيرد: «آذربايجان غربي، کردستان، لرستان، ايلام، کرمانشاه، چهارمحال و بختياري، خراسان شمالي، خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان، گلستان، کهکيلويه و بويراحمد»

با اتفاق آرا اعضاي هيات امنا؛

فرهاد رهبر به عنوان رئيس دانشگاه آزاد معرفي شد

فرهاد رهبر به عنوان رئيس دانشگاه آزاد به شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي شد.

به گزارش مهر، با اتفاق آرا اعضاي هيات امنا دانشگاه آزاد فرهاد رهبر به عنوان رئيس پيشنهادي دانشگاه آزاد به شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي شد.

وي به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد نيز فعاليت مي کند.

فرهاد رهبر عضو هيات علمي دانشگاه تهران و استاد رشته اقتصاد بين رشته اي است و از 17 بهمن 86 تا 29 بهمن 92 به عنوان رئيس اين دانشگاه مشغول به فعاليت بود.

وي مدارک کارشناسي، ارشد و دکتري خود در رشته کارشناسي اقتصاد نظري را از دانشگاه تهران دريافت کرده است.

وي پيش از اين به عنوان رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور نيز فعاليت کرده است.

رئيس ديده بان حقوق بشر:

جرم 41 درصد از اعدام شدگان در عربستان سياسي است

رئيس ديده بان حقوق بشر با انتشار پيامي عنوان داشت که 41 درصد از افرادي که در عربستان سعودي اعدام شده اند جرمي غير از فعاليت هاي سياسي نداشته اند.

به گزارش خبرگزاري مهر، «کنت راث» رئيس ديده بان حقوق بشر در اين پيام که در توئيتر منتشر شده مي نويسد: 41 درصد از افرادي که در سال 2017 در عربستان سعودي اعدام شده اند به دليل ارتکاب جرايم غير خشونت بار از قبيل حضور در اعتراضات سياسي به مرگ محکوم شده اند.


 سرمقاله 

جنايت و بازتوليد خشم در ميان مردم

آذر فخري

حادثه دلخراش تجاوز و قتل، به خصوص زماني که قرباني يک کودک معصوم ، ضعيف و بي دفاع است، احساسات تمام افراد جامعه را جريحه دار مي کند. اين نوع حوادث معمولا چنان احساس خشم و انزجاري در افراد برمي انگيزد که هر آن انتظار واکنشي آني و خشن از آنها مي رود. هم چنان که در مورد جنايت پارس آباد چنين شد و هم شهريان قرباني، واکنش هاي هيجاني شديدي از خود بروز دادند. اما متاسفانه اين خشم و هيجانات، به همان نسبت که آني الساعه هستند، زود هم فرو مي نشينند و پس از چند روز در محاق فراموشي فرو مي روند تا حادثه اي ديگر و انفجار خبري ديگر. آن چه در اينجا مي خواهم از آن سخن بگويم نقش رسانه در ايجاد هيجانات است. رسانه معمولا در توليد احساسات و هيجانات مثبت و منفي نقش بسيار موثري دارد ، اما در کنترل و هدايت آن در مسير صحيح معمولا يا غايب است يا ناتوان. متاسفانه « خشم » و سرريز آن درجامعه ي ما از آن دست هيجاناتي است که هيچ روش تربيتي در مورد کنترل آن به مردم آموزش داده نشده است. کافي است يک روز در خيابان هاي شهر قدم بزنيد يا رانندگي کنيد تا با انواع سرريز خشم هاي کنترل نشده، مواجه شويد. مردمي که با يک تنه ، يا به يک به هم خوردن صف، با يک بوق به جا يا نا به جا، با يک سبقت گرفتن يا توقف موقت ، از کوره درمي روند و همچون آذرخشي بر سر يکديگر فرود مي آيند. ما اين انبار باروت را از کي و از کجا در درون خود ذخيره کرده ايم. چرا در جايي که هر کدام از ما مي توانيم به مراجعه به قانون و مصاديق اجرايي آن، مشکل خود با يکديگر را حل کنيم، خودمان بي محابا وارد ميدان مي شويم و در اين ميان، قانون و مجري آن آخرين فردي است که در کارزار خشم و ستيز حاضر مي شود؟ آيا نه اين است که رسيدگي قانوني به پرونده ها و شکايات به شدت آهسته و بطئي پيش مي رود و روند پي گيري مطالبات قانوني چنان وقت گير و کلافه کننده است که بسياري ترجيح مي دهند خود در همان دم قانونِ خود را اعمال کنند و حتي حاضرند عواقب آن را نيز بر عهده گيرند؟ اين گونه حداقل احساس مي کنند حکمي را که بايسته و لازم ديده اند، اجرا کنند. بياييد بپذيريم که روش هاي اجراي قانون توسط مراجع و مجريان قانون به شدت کند است و در طي ساليان اخير، به شدت به سوي شخصي و سليقه اي شدگي سوق پيدا کرده است. در جامعه اي که قانون به جاي ضابطه از روابط تغذيه مي کند، حتما با توليد و سرريز خشم به گونه اي ناهنجار مواجه مي شويم. خشمي که از يک سو خود را به صورت جبراني در تخليه بر روي ديگران و آزار روحي و رواني همشهريان ، نشان مي دهد و در جايي به شکل انتقام گيري هايي به روش هاي قرون وسطايي. کافي است با مراجعه به شيکه هاي مجازي و خواندن واکنش هاي مردم در مورد نحوه ي مقابله به اين حادثه ، ببينيم که چگونه خشم و انتقام مدام در حال بازتوليد خود است. و در روند اين بازتوليد، جاي جاني و قرباني مدام در حال عوض شدن است، و آن چنان که وزير بهداشت نيز در توئيت خود ابراز داشته، اين گونه حوادث نيازمند يک آسيب شناسي وسيع اجتماعي – رواني است ولازم است که ريشه ي چنين آسيب هايي شناسايي شده و مورد بررسي و درمان قرار گيرند؛ چرا که در رويکردهاي اخير اجتماعي روش هاي ابراز خشم و انتقام از فردي به فرد ديگر منتقل مي شود، بي آن که کسي يا مرجعي توان يا اراده ي هدايت آن را داشته باشد.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته