جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602


ورزش‌ فشار خون و انرژي‌ را در بدن متعادل مي سازد

علويان خبر داد:
ابتلاي يک ميليون و 400 هزار ايراني به هپاتيت


تاثير مثبت درمان با اوکسي‌توسين در برخي کودکان مبتلا به اوتيسم


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


  ورزش‌ فشار خون و انرژي‌ را در بدن متعادل مي سازد 

 
حرکت بدن و جسم و انواع ورزش‌ها فشار خون و انواع انرژي‌ها را در تمام نقاط بدن بحالت تعادل در مي‏آورد و کسانيکه داراي حرکات مناسب نمي‏باشند ممکن است در بعضي از قسمت‏هاي بدن و مغز و اعمال دچار اشکال شود. و حتي در بعضي از قسمتهاي بدن داراي قدرت فوق العاده باشند.

افراد مختلف داراي استعدادهاي گوناگون مي‏باشند و از عدم هم آهنگي اعضاء با هم و توان متفاوت آن ممکن است بعضي‌ها داراي هوش و استعداد قوي ولي داراي قدرت بدني ضعيف باشند و يا بالعکس، که طول عمر و زندگي خوب هر فرد بستگي به توازن و توانائي در تمام اعضاء دارد.

به تمام اعضاء بدن بايد توجه کنيم و حتي کار قسمتهاي داخلي بدن را نبايد فراموش کنيم، اندامهاي بيروني را با ورزش‏هاي مناسب و اعضاي داخلي را با القاء انرژي لازم به آنها مي‏توانيم تقويت نمائيم.

قدرت مغزي قسمتي از غذاهاي پر انرژي، مقداري از انواع فعاليت‏هاي روحي، مغزي و بدني، پاره اي از راه گوش و شنيدن صداهاي ديگران و اصوات محيطي، مقداري از انرژي نوراني و امواج نامرئي و وابسته به آن، عده‏اي از انرژي‏هاي اجسام آسماني و ستارگان و بعد پنجم انرژي نجومي که در تمام جاها، خلاء، در مواد جامد و مايع و غيره وجود دارد همگي مي‏توانند در تقويت مغز و قواي مغزي دخيل باشند.

روحيات ما و آماده سازي بدن براي کسب انرژي بسيار با اهميت است و افراد خوشبين و شاد داراي انرژي بيشتر براي انواع فعاليت‌ها مي‏باشند.

آمادگي افراد براي کسب انرژي از محيط و دوست شدن افراد و حتي حيوانات و گياهان نوعي اخذ انرژي محسوب مي‏شود.ايجاد محبت و دوستي با مردمان و دوست داشتن آنان به ما و غيره همگي راهي براي کسب انرژي است همانطوريکه اگر ما غذائي را دوست داريم آن خوراک بهتر به ما انرژي مي‏دهد و اگر ما نسبت به چيزي و يا ماده‏اي و شخصي تنفر داريم اين بدان معني که در مواجه شدن با آن قسمتي از انرژي خود را از دست مي‏دهيم.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 علويان خبر داد:
 ابتلاي يک ميليون و 400 هزار ايراني به هپاتيت 

 
رئيس شبکه هپاتيت ايران با اشاره به اينکه دارويى با عنوان تاف تا پايان امسال براى درمان بيمارى هپاتيت وارد بازار مي‌شود از ابتلاي يک ميليون و 400 هزار ايراني به هپاتيت خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ سيد مويد علويان، رئيس شبكه هپاتيت ايران در نشست خبرى که به مناسبت روز جهاني هپاتيت در سازمان انتقال خون برگزار شد، در خصوص هپاتيت بى و برنامه هاى كنترلى آن اظهار کرد: امسال نسبت به قبل با توجه به مشكلات هپاتيت در كشور، وضعيت بهترى داريم؛ آمارهاى ما وضعيت بهترى را نسبت به كشورهاى منطقه در مورد 2 ويروس هپاتيت بى و سى نشان مى دهد.

وي با بيان اينکه اين ويروس ها باعث بروز سرطان و سيروز كبد مى شود، مطرح کرد: طى سال هاى اخير سازمان بهداشت جهانى از ايدز به سمت هپاتيت رفته است.

علويان با اشاره به اينکه ميزان مرگ و مير هپاتيت در جهان بيشتر از ايدز شده است، گفت: در سال 73 در كشور واكسيناسيون هپاتيت كودكان شروع شد و به همين دليل هپاتيت در خصوص افراد زير 23 سال مطرح نيست.

رئيس شبكه هپاتيت ايران با بيان اينکه بيشترين مبتلايان به هپاتيت بى در كشور بين 27 تا 50 سال هستند، تصريح کرد: راه هاى ابتلا نسبت به گذشته تغيير كرده است.

وي ادامه داد: پيش بينى مى كنيم كه در كشور حدود يك ميليون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتيت بى داريم؛ خالكوبى غيربهداشتى، حجامت غيربهداشتى، رفتار جنسى غير محافظت شده، قمه زدن از جمله خطراتى است كه جامعه را از لحاظ ابتلا به هپاتيت تهديد مى كند.

ميزان شيوع هپاتيتC در ايران کمتر از نيم درصد است

علويان افزود: هپاتيتB در نوزادان و افراد زير 23 سال وجود ندارد، اما با رفتارهاى پرخطر و رفتارهاى غير بهداشتى كه با خون سر و كار دارد مى توان به اين بيمارى مبتلا شد؛ در حال حاضر واكسيناسيون آرايشگرها، مسئولين جمع آورى پسماند در شهردارى، كودكان كار، زندانيان و اهداكنندگان مستمر خون نيز آغاز شده است.

رئيس شبكه هپاتيت ايران با بيان اينکه اين بيمارى قابل كنترل است و داروي درمان هپاتيت تاف تا پايان امسال براى اين بيمارى معرفى مى شود، تصريح کرد: اين دارو عوارض داروى تنفوبيل را ندارد و تا پايان سال به بازار عرضه مى شود.

علويان‌ ادامه داد: هپاتيت C بيماري قابل درمان بوده و در راستاي پيشگيري از آن از سال 75 همه خون‌هاي اهداء کنند‌گان چک مي‌شود تا اين بيماري از طريق خون منتقل نشده و از شيوعش‌ جلوگيري شود.

وي عنوان کرد: ميزان شيوع بيماري هپاتيت C در پاکستان 5.5، در آذربايجان 7.5 در تاجيکستان بين 3 تا 5، در عربستان بين 3 تا 5 درصد و در کشور ما زير نيم درصد است.

علويان با بيان اينکه 40 درصد از مبتلايان به هپاتيت‌ C از طريق تزريق آلوده بيمار مي‌شوند، افزود: اعتياد و کارهاي تزريقي يکي از موضوعات مهم در خصوص شيوع بيماري هپاتيت C است و تا به امروز بيش از 10 هزار نفر به طور رايگان در بيمارستان‌هاي سراسر کشور درمان شده‌اند.

درمان 500دياليزي به طور رايگان در کشور

رئيس شبکه هپاتيت ايران با بيان اينکه 600 نفر از بيماران هموفيلي و تالاسمي‌ و همچنين حدود 500 نفر افراد دياليزي‌ به طور رايگان در حال درمان هستند، افزود: برنامه‌ريزي خوبي صورت گرفته تا استان‌هاي کشور به سمت ريشه‌کني بيماري هپاتيت بروند و امروزه خوشبختانه هزينه درمان اين بيماري ارزان شده و افراد با پرداخت مبلغي به ميزان 69 ميليون تومان خريد دارو مي‌توانند پروسه‌ سه ماهه درمان خود را انجام دهند و خوشبختانه امروزه پنج شرکت دارويي داخلي داروهاي هپاتيت C را توليد کرده و همگي آنها تحت پوشش بيمه قرار دارند.

وي با بيان اينکه در هشت استان کشور درمان هپاتيت C کاملاً رايگان است، تصريح کرد: آزمايش‌هاي بيماري هپاتيت C در مراکز درماني مشخصي رايگان است و همچنين در کشور بيمارستان‌هايي در نظر گرفته شده تا افراد فقير و بدون بيمه بتوانند آزمايش‌هاي مربوط به بيماري هپاتيت C را انجام دهند.

علويان با بيان اينکه کشور مصر بالاترين ميزان شيوع هپاتيت C را دارد، افزود: در کشور مصر ميزان شيوع هپاتيت C بين 20 تا 30 درصد بوده و به تازگي 200 هزار نفر از مبتلايان به اين بيماري درمان شده‌اند.

وي ادامه داد: 184 هزار نفر در کشور مبتلا به بيماري هپاتيت C هستند و ما برنامه‌هاي مختلفي در جهت پيشگيري از اين نوع از هپاتيت براي افراد داريم.

علويان اظهار کرد: بيماري هپاتيت بايد تا سال 1410 بطور کامل در کشور ريشه‌کن شود و متأسفانه مهمترين مشکل ما در اين خصوص شناسايي نشدن بيماران است.

پروسه درماني هپاتيتB تحت پوشش بيمه است

وي ادامه داد: ميزان شيوع هپاتيت C در ايران در آقايان بيشتر از زنان بوده به طوريکه به از‌اي هر 3 نفر مرد يک زن به اين بيماري مبتلا است اما در کشور آذربايجان برعکس بوده و زنان بيشتري به هپاتيت C مبتلا هستند.علويان ادامه داد: مردم ايران بايد سالي يک بار آزمايش هپاتيت B را انجام دهند و اين پروسه درماني کاملاً تحت پوشش بيمه قرار دارد.

وي تأکيد کرد: مردم کشورمان بايد مراقب باشند تا کبدشان‌ چرب نشده و دچار عارضه سيروز کبدي نشوند تا در مرحله پيوند کبد و مشکلات آن قرار نگيرند زيرا اين کار هزينه‌بر است و طول درمان آن از پيچيدگي‌هاي خاصي برخوردار است.

علويان يادآور شد: کنگره هپاتيت در شهريور ماه با حضور متخصصان داخلي و خارجي برگزارمي‌شود.


 تاثير مثبت درمان با اوکسي‌توسين در برخي کودکان مبتلا به اوتيسم 

 متخصصان علوم پزشکي دانشگاه استنفورد دريافته‌اند که اوکسي توسين مي‌تواند رفتارهاي اجتماعي را در برخي از کودکان مبتلا به اوتيسم بهبود بخشد.

به گزارش ايسنا، اين متخصصان در مطالعات جديد دريافته‌اند کودکان مبتلا به اختلال طيفي اوتيسم که سطح اوکسي توسين در خونشان پايين است در صورت دريافت اين هورمون علائمي از بهبودي را در رفتارهاي اجتماعي‌شان نشان مي‌دهند.نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد که برخي کودکان مبتلا به اوتيسم بيش از برخي ديگر از درمان با اوکسي توسين سود
مي‌برند.به گزارش يونايتدپرس، در حال حاضر مطالعات و آزمايشات گسترده‌تر در زمينه تاثيرات اوکسي توسين بر اين کودکان در نقاط مختلف ايالات متحده در دست انجام است.


 خبرپزشكي 

 عامل خطر لوپوس شناسايي شد

مطالعات يک روماتولوژيست در موسسه تحقيقات پزشکي فاينستاين در آمريکا نشان مي‌دهد يک پروتئين عامل خطر بيماري لوپوس است.

به گزارش ايرنا از مديکال ساينس، مطالعات نشان مي‌‌دهد تغيير ژن PRDM1 که پلي مورفيسم نام دارد، عامل اصلي لوپوس است. اين ژن باعث توليد پروتئيني به نام Blimp-1 مي‌شود. کمبود يا فقدان اين پروتئين منجر به افزايش يک پروتئين ديگر به نام CTSS مي‌شود. اين پروتئين باعث مي‌شود سيستم ايمني سلول‌هاي سالم را مورد هدف قرار دهد و بيماري خود ايمني لوپوس بروز کند.

لوپوس يک بيماري خودايمني است که 90 درصد مبتلايان را زنان تشکيل مي‌دهند؛ بيماري‌هاي خود ايمني به بيماري‌هايي گفته مي‌شود که در آن سيستم ايمني، بافت‌هاي سالم بدن را به عنوان يک عامل خارجي فرض مي‌کند و به آن ها حمله مي‌کند.

اين مطالعه حيواني نشان مي‌دهد کاهش پروتئين Blimp-1 منجر به افزايش پروتئين CTSS شده و همين امر پاسخ خودايمني سيستم ايمني را به همراه دارد. محققان معتقدند اين دستاورد به درمان‌هاي بالقوه لوپوس کمک مي‌کند.

لوپوس به دو نوع DLE و SLE تقسيم بندي مي شود. نقطه هدف DLE معمولا پوست است و روي ارگان‌هاي ديگر بدن تاثير نمي‌گذارد. نوع SLE جدي‌تر است و علاوه بر پوست، اندام‌هاي حياتي را نيز تحت تاثير قرار مي‌دهد. در نوع شديد بيماري، بافت مفاصل و عضلات و غشاي ريه، قلب، کليه ها و مغز آسيب مي بيند. تشنج، افسردگي، گيجي و سکته مغزي، از عوارض لوپوس هستند.

به گزارش بنياد لوپوس آمريکا، خستگي و ناتواني از مهمترين و اولين نشانه هاي لوپوس است. در مراحل بعدي علايمي مانند سر درد، درد مفاصل، تب، کم خوني، ريزش مو، تورم در ناحيه دست و پا و اطراف چشم، لخته شدن غير طبيعي خون، سفيد شدن يا آبي شدن انگشتان در سرما، حساسيت پوست نسبت به نور خورشيد و زخم هاي پروانه اي شکل روي بيني و گونه ديده مي شود.

افراد مبتلا به لوپوس در ظاهر خوب ديده مي شوند، در حاليکه مبارزه سختي در بدنشان وجود دارد و همين امر منجر به منزوي شدن بيمار مي شود.

* حقايقي در باره لوپوس

-90 درصد مبتلايان به لوپوس را زنان تشکيل مي دهند.

-اين بيماري بين سنين 15 تا 45 سال شايع تر است.

-هيچ درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد؛ ولي مي توان علايم را با دارو کنترل کرد.

-استفاده از ضد آفتاب، کلاه و دستکش در روزهاي آفتابي براي بيماران ضروري است.

-استفاده از دستکش گرم در سرما براي بيماران ضروري است.

-اين بيماري کاملا غير قابل پيش بيني است و در آمريکا بيش از 1.5 ميليون نفر به آن مبتلا هستند.

-نوع خفيف بيماري مي تواند با دارو کنترل شود؛ بدون اينکه کيفيت زندگي تحت تاثير قرار گيرد.

-نوع شديد بيماري مي تواند سبب خانه نشيني و ناتواني در انجام امور روزمره شود.


 خبرهاازعالم علم 

 دبيراجرايي دومين کنگره بين المللي کلينيکال انکولوژي اعلام كرد؛

مهمترين نشانه هاي سرطان معده

دبيراجرايي دومين کنگره بين المللي کلينيکال انکولوژي با اشاره به ارائه جديدترين دستاوردهاي علمي در حوزه انکولوژي در اين کنگره گفت: در اين كنگره مطالب به روز دنيا در حيطه تومورهاي توپر (solid tumors) كه شامل تمام سرطان هاي بدن بجز سرطان خون هستند در قالب سخنراني، بحث و كارگاه ارائه مي شود

به گزارش روابط عمومي انجمن راديوتراپي انکولوژي ايران دکتر احمد مافي در ارتباط با برگزاري دومين کنگره بين المللي کلينيکال انکولوژي و دوازدهمين کنگره ساليانه کلينيکال انکولوژي ايران اظهارداشت: اين كنگره ساليانه امسال براي دومين سال پياپي بصورت بين المللي و با حضور اساتيد به نام بين المللي از كشورهاي مختلف جهان و با همكاري جامعه اروپايي راديوتراپي انكولوژي برگزار مي شود.

وي افزود: در اين كنگره مطالب به روز دنيا در حيطه تومورهاي توپر (solid tumors) در قالب سخنراني، بحث و كارگاه ارائه مي شود.

دبيراجرايي دومين کنگره بين المللي کلينيکال انکولوژي اضافه کرد: در كنار آن، كنگره پرستاري سرطان و همچنين كنگره فيزيك راديوتراپي نيز برگزار خواهد شد.متخصص راديوتراپي انکولوژي اضافه کرد: جديدترين دستاوردهاي علمي با حضور اساتيد داخلي و خارجي در اين کنگره ارائه خواهد شد.دكتر مافي در ادامه به موضوع سرطان معده اشاره کرد و گفت:متأسفانه در مراحل اوليه، سرطان معده معمولاً هيچ علامتي ايجاد نمي کند و به همين دليل، معمولاً وقتي اين سرطان تشخيص داده مي شود که در مراحل پيشرفته قرار دارد.وي با بيان اينکه سوء هاضمه و ترش کردن،کاهش اشتها،کاهش وزن،خستگي و ضعف طولاني مدت بدون توجيه، دفع مدفوع سياهرنگ از جمله نشانه هاي سرطان معده است، گفت: در اكثر موارد براي درمان سرطان معده نياز به جراحي است.استاديار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد: در جراحي سرطان معده، ممکن است قسمتي و يا تمام معده از بدن خارج شود البته سه نوع عمده عمل جراحي معده براي درمان سرطان معده وجود دارد که يکي تراشيدن مخاط معده از طريق گاستروسکوپي است.مافي گفت: اين روش فقط در موارد سرطان هاي با درجه و مرحله پايين و اوليه معده کاربرد دارد. متخصص گوارش توسط گاستروسکوپ، مخاط بدخيم معده را ميتراشد و از معده خارج مي کند.

متخصص راديوتراپي انکولوژي گفت: گاسترکتومي ناقص و يا نزديک به کامل روش ديگر جراحي بوده که در اين روش جراح قسمت سرطاني معده به همراه بافت هاي اطراف شامل چربي وغدد لنفاوي را از بدن خارج كرده و قسمت هاي باقيمانده مجراي گوارش رامجدداً به هم متصل ميكند.

وي بيان داشت: گاسترکتومي کامل روش سوم جراحي بوده، که در اين عمل معده بطور کامل به همراه بافت هاي لنفاوي و چربي اطراف از بدن خارج مي شود. گاهي لازم است بعضي اعضاي مجاور معده نيز از بدن خارج شوند. سپس جراح قسمت تحتاني مري را به ابتداي روده باريک متصل مي کند. دبيراجرايي دومين کنگره بين المللي کلينيکال انکولوژي افزود: همانند تمام جراحي هاي بزرگ و پيچيده، عمل جراحي سرطان معده با خطراتي همراه است. عارضه جراحي شامل خونريزي، ايجاد لخته خون در عروق، صدمه به اعضاء مجاور معده و نشت غذا و ترشحات دستگاه گوارش از محل بخيه هاي داخل شکمي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته