جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5602


فعاليت مراکز درماني ويژه کودکان معتاد در 7 استان کشور


اطلاع از آينده با فال‌هاي50 هزار توماني


يادداشت


رهنموني از بزرگان


خبرها


ميز خبر


 فعاليت مراکز درماني ويژه کودکان معتاد در 7 استان کشور 

 
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت هاي مردمي ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: تعداد کودکان مبتلا به اعتياد در ايران اندک است و در حال حاضر در 7 استان کشور مراکز درماني مورد نياز اين گروه راه‌اندازي شده است.پرويزافشار معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌هاي مردمي ستاد مبارزه با موادمخدر در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: در تعيين آمار ابتلاي کودکان به اعتياد، جمعيت دانش آموزان آموزش و پرورش، ملاک قرار داده شد و تحقيقات و مطالعات مورد نظر روي اين گروه انجام شد.وي افزود: نتيجه تحقيقات نشان داد که تعداد کودکان مبتلا به اعتياد در ايران اندک است اما وجود همين تعداد کم از سوي ستاد مبارزه با موادمخدر، بسيار و مخاطره آميز تلقي مي شود و براي درمان آن ها مراکز ويژه اي راه اندازي شده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌هاي مردمي ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه درصد شيوع اعتياد در گروه سني کودکان کشور بسيار و قابل توجه نيست، بنابراين تاکنون تحقيق جداگانه اي که اين دسته از افراد را براي شيوع شناسي در سطح کشور هدف گذاري کرده باشد، انجام نشده است.

افشار گفت: در حال حاضر در 7 استان کشور، مراکز درماني سوء مصرف مواد مخدر ويژه کودکان و افراد زير 18 سال راه اندازي شده است و مشغول به فعاليت و ارايه خدمات به مددجويان هستند.وي افزود: راه اندازي مراکز درمان اعتياد کودکان معتاد زير 18 سال در طي 2 سال گذشته، گامي جديد و موثر در حوزه کاهش آسيب هاي ناشي از اعتياد و مبارزه با موادمخدر است.

سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در ساير استان هاي کشور نيز چنانچه ضرورتي در حوزه درمان و دريافت خدمات درماني در حوزه کودکان احساس شود، کودکان و نوجوانان مبتلا به اعتياد به بهترين مراکز درماني هدايت مي شوند و تحت مراقبت هاي درماني قرار مي گيرند.

افشار با اشاره به پرداخت هزينه هاي درماني کودکان معتاد توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تصريح کرد: خوشبختانه شدت و عمق اعتياد کودکان به حدي نيست که نياز به بستري شدن در مراکز اقامتي وجود داشته باشد، اما اگر تشخيص درمانگران اعتياد به بستري موقت کودک باشد، ستاد مبارزه با مواد مخدر، تمام هزينه هاي درماني کودک مذکور را پرداخت مي کند.وي يادآور شد: هم اکنون نرخ يارانه درمان در مراکز سرپايي و بستري متفاوت است و بر اساس دستورالعمل پوشش بيمه اي اولويت اصلي در ارايه خدمات درماني با تحت پوشش قرار دادن کودکان و زنان است.معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌هاي مردمي ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکيد کرد: در مجموع معتادان تحت پوشش بيمه درماني سلامت قرار مي گيرند و خدمات مورد نياز را دريافت مي کنند و در مراکز اقامتي تحت درمان قرار مي گيرند؛ ماهيانه مبلغ 84 هزار تومان يارانه درمان آن ها توسط بيمه به مراکز درماني پرداخت مي شود.

شايان ذکر است، آمار کودکان و نوجوانان معتاد در سال 1393 در حدود 14 درصد مجموع معتادان کل کشور اعلام شده بود.


 اطلاع از آينده با فال‌هاي50 هزار توماني 

 خانه اي در شمال پايتخت تبديل به محل فالگيرهايي شده است که با 50 هزار تومان شما را از آينده مطلع مي کنند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ جلوي درب خانه‌اي در منطقه شمال تهران ايستاده ايم. آدرس را به راحتي پيدا مي کنيم، چرا که همراه فردي شديم که چند باري به اينجا آمده است؛ به «مهتاب» گله مي‌کنيم که اينجا منزل مسکوني است نه محل کار و او با تبسمي مي گويد «نگران نباشيد».

مهتاب زنگ واحد را مي فشارد و چند ثانيه بعد، صداي زني از پشت آيفون شنيده مي شود «بله»؛ مهتاب خودش را معرفي مي کند و درب به رويمان گشوده مي شود.

با ورود به اين آپارتمان مسکوني، اولين چيزي که توجهمان را جلب مي کند، باغچه اي پر از گل و درخت است. صداي قطرات آب، نگاهمان را به آبنماي زيبايي مي کشاند که با طرح دو قو و دختري که سوار بر تاب است، درست کمي آن طرف تر و روبروي ورودي پياده راه ساختمان، خودنمايي مي کند.

بوي عطر گل ها به همراه صداي قطرات آب که از آبنما روي استخر کوچک مي بارد، فضاي دل انگيزي را ايجاد کرده است. براي لحظه اي خيره تماشا مي کنيم و توسط مهتاب به سمت آسانسور کشيده مي شويم و دقايقي بعد در طبقه ششم روبري واحد مورد نظر ايستاده ايم.

خانمي ميانسال درب را به رويمان مي گشايد و با لبخند نمکيني به داخل دعوتمان مي کند. وارد که مي شويم يکه مي خوريم، چرا که بيش از آن که با منزل مسکوني مواجه باشيم، با يک فضاي اداري مواجهيم و 7، 8 دختر و زن که روي مبلمان نيمه اداري نشسته اند.

فضاي داخل منزل با فضاي بيرون، دو دنياي متفاوت به نظر مي رسند. اينجا از آن آرامش و سکوت خبري نيست. صداي موزيکي نه چندان ملايم، آرامش را از اين منزل گرفته است اما عجيب، همه لبخندمي زنند و قربان صدقه ات مي روند.

من و همکارم با مهتاب در مترو آشنا شديم و وقتي متوجه اعتقاد راسخ او به فال شديم، تصميم گرفتيم سوژه گزارشمان را فالگيري انتخاب کنيم و يکبار هم که شده است ببينيم در دنياي فالگيري چه مي گذرد که اين همه جذابيت ايجاد کرده است.

مهتاب 21 ساله و آرايشگر است و هر روز از غرب تهران براي کار به شمال تهران مي آيد. او مدام مي گويد کار «رخساره» حرف ندارد و هرچه مي گويد، راست است.

يک هفته طول مي کشد تا برايمان وقت بگيرد و در نهايت عصر يک روز تابستاني، زمان قرار تعيين مي شود.

منشي اينجا، دختر جواني با لبخندهاي مداوم بر لب است که مي پرسد: «فنجان قهوه همراه خود آورده ايد؟» و وقتي با پاسخ منفي ما مواجه مي شود، نرخ فال را محاسبه مي کند و بعد از کشيدن کارت، به اتاق سوم راهنمايي مي شويم.

اين خانه چندين درب دارد که مهتاب توضيح مي دهد هر درب به فالگيري جداگانه اي اختصاص دارد. اينجا فال قهوه، تاروت، کف بيني و فال شمع انجام مي شود که بيشترين استقبال از فال قهوه است.

قيمت تمام فال ها در اين مکان براي هر نوبت 50 هزار تومان است که اگر چند فال را با هم انتخاب کنيد، تخفيف هم داده مي شود. البته فال قهوه تفاوتي با ديگر فال ها دارد و اين است که مي تواني فنجان قهوه اي نوشيده شده و آماده فالگيري با خود به همراه داشته باشيد که در اين صورت، 10 هزار تومان، از هزينه فال کم مي شود.

مهتاب با ما به داخل نمي آيد و ما به اتاق سوم وارد مي شويم که اتاقي کوچک با دو ميز و يک دستگاه قهوه ساز به همراه تعداد زيادي فنجان است.

زن ميانسالي به استقبال مان مي آيد و به پشت يکي از ميزها دعوت مي شويم. دو فنجان قهوه جلوي مان مي گذارد و مي گويد: «قهوه تان را بنوشيد. اگر فال براي خودتان است، نيت کرده، نعلبکي را روي فنجاري قرار داده و از سمت خودتان برگردانيد و اگر فال براي فرد ديگري است بعد از نيت، فنجان را از سمت مقابل برگردانيد، سپس منتظر بمانيد تا صدايتان کنم».

با سر تأييد مي کنيم و در سکوت قهوه مان را سر مي کشيم و همانطور که خواسته شده است، عمل مي کنيم و 10 دقيقه اي منتظر مي مانيم.

دقيقه ها به کندي مي گذرند و چشم انتظاريم که بدانيم چگونه فال مان گرفته مي شود. به نظرمي آيد 5 دقيقه ديگر هم گذشته است که زن ميانسال صدايمان مي کند و ما به اتاق کنار دستگاه قهوه ساز او، هدايت مي شويم.

اتاقي کوچک مانند اتاقي که دقايق پيش در آن بوديم. اين بار يک ميز در اتاق قرار دارد و چند صندلي دور ميز است. در گوشه اي از اتاق يک آينه قدي و يک کمد وجود دارد.

بر خلاف تصورمان که فکر مي کرديم با زني ميانسال و شيک مواجه خواهيم شد با زن نسبتا جواني روبه رو شديم. زني ساده، مهربان و به شدت صميمي.

رخساره، در عين سادگي، بسيار آرام است. از ما مي خواهد که فنجان هاي قهوه مان را روي ميز قرار دهيم و عنوان مي کند که بهتر است يکي بيرون باشد تا از فال يکديگر آگاه نباشيم اما ما ترجيح مي دهيم سرّ زندگي مان را در حضور يکديگر بيان کند

به تصميم مان اعتراض نمي کند. آرام به نظرمي رسد. فنجان مرا بر مي دارد و بعد از چند سوال راجع به اينکه براي خودم گرفتم يا فرد ديگري و اينکه به فال اعتقاد دارم يا خير، به محتواي فنجان نگاه مي کند.

يکي، دو دقيقه اي در سکوت به محتواي فنجان خيرهمي شود و آهسته مي گويد «مشکلي داري که درماندي، تو فالت يک مار مي بينم که نشان دهنده دشمنت است. البته مار چند تا تعبير داره اما در فال شما دشمن معنا مي دهد. آن هم نه يک مار، بلکه چند مار هست. به نظر مي آيد که محيط کارت باشد».

رخساره همانطور مي گفت و من همانطور که گوش مي کردم با خودم مي انديشيدم که برخي از حرف هايش درست است و البته گاهي هم با سوال هايي، مرا به سمت پاسخي هدايت مي کرد به عنوان مثال مي پرسيد «در بين همکارانت زن جوان قدبلند داريد؟» و وقتي من پاسخ مثبت دادم. ادامه داد «با او مشکل کاري داشتي؟»؛ خب در محيط کار امکان پيش آمدن اختلاف‌هاي کاري است و در اين ميان افراد قدبلند و قد کوتاه هستند.

نکته جالب اينکه اگر نشاني را مي‌داد که در محيط کاري‌ام نبود مي گفت حتما گذري است. مثلا به اداره‌تان رفت و آمد دارد و بالاخره در صحبت‌هاي مطرح شده، مواردي شبيه زندگي‌ام وجود داشت.

به همکارم هم چيزهايي گفت که البته براي او هم کمي راست بود. خب البته يکي از مواردش اين بود که «نذري داري که هنوز ادا نکردي» و البته خيلي از ما در زندگي مان، نذرهايي شايد کوچک و شايد بزرگ مطرح کرده‌ايم که تاکنون ادا نکرده ايم.

در اين فال، اشکالي طرح مي شود و سپس با کمک مخاطب، تفسير مي شود. در آخر اين فال، من ماندم و بدبيني به چند همکار؛ اما همکاري که با من آمده بود فال خوبي داشت و به زودي خبرهاي خوبي مي شنيد و سفر مي رفت.

مدت زمان فال ما براي هر دونفرمان سر جمع حدود 40 دقيقه شد و البته رخساره در عين مهرباني، تلاش مي کرد هيچ اطلاعاتي را از نحوه فال گرفتن، اينکه چند سال است، فال مي گيرد و اينکه چقدر مخاطبانش، او را پذيرفته اند، ارائه نکند.

فالگيري در کشور ما امر پسنديده اي نيست و هيچ کدام رمال ها براي هيچ مدل فالي مجوز ندارند. فالگيرها، کساني هستند که از احساس انسان به دانستن درباره آينده و ناشناخته ها به سود خود استفاده مي کنند.

فالگيرها به نيروي ماورايي اعتقاد دارند که قادر است از آينده خبر دهد و حتي سرنوشت هر کس را تغيير دهد.

شايد شما هم شنيده باشيد که برخي از بستن بخت و دهان کسي به فال روي مي‌آورند و به مدد انواع جادو و دعا، تلاش مي کنند زندگي هايي را منهدم کنند.

البته برخي دعاها و موادهايي که خوراکي هستند امکان مسموميت حتي مرگ را نيز به همراه دارند.

در ايام قديم نيز فالگيري به شکل گسترده اي وجود داشته است و البته در فيلم‌ها و سريال‌ها نيز مي‌توان به نقش قوي جادوگران و فالگيران اشاره کرد؛ افرادي که ماوراي زندگي انسان مطلع هستند.

در گذشته در ايران به دليل عدم دسترسي دانش و وسايل ارتباطي براي همه مردم، نقش رمال‌ها و دعانويسان در زندگي انسان‌ها بسيار گسترده بود.

در حقيقت يک رمال و دعانويس، نقش مشاور، پزشک و روانپزشک را ايفا مي‌کرد. ناگفته نماند که اين افراد از هوش بالايي برخوردار هستند؛ کساني که مي‌توانند مخاطبشان را متقاعد کنند که زندگي‌شان در پيشاني و کف‌ دستشان نوشته شده است!


 يادداشت 

 دستمال ابريشمي....

مجيد رسا

ديگر درختي کنار خيابان نيست ! آنان جاي خود را به تيرهاي روشنايي برقي که در سکوت ايستاده اند ، مي دهند!

پسر بچه اي روي دوچرخه ي فسفري رنگ با لاستيکهاي دور سفيدش نشسته و در جاده ي خاکي باغ، رکاب مي زند .

شادي و شعفي که با خود دارد زبان را از درکش قاصر مي سازد چرا که او تنها بازيگر نقش کودک ! در اين کوچه باغ است.

درختان ، يکي يکي از او مي گذرند و او با بوق آبي رنگ دوچرخه اش يکي را پس از ديگري شماره مي کند. براستي چه روزگاري است دوران کودکي ! فقط تويي و پدرت و دنياي اطرافش ! بابا حاکم است بر قدرت لايزال الهي ! من که هميشه ، قد و قامت و بازوانش را با همسالانش مقايسه مي نمودم ! آخر او پدرم بود و پشتيبان کودکيم ولي افسوس که زود بزرگ شدم او از من زودتر ....

دوران کودکي ، دوراني است که غم را در آن نمي توان معنا نمود و رکاب زدن بر روي دوچرخه ي فسفري حکومتي بود بر عالم هستي ! اما از آنجايي که هيچ خوشي را پايداري نيست ! گاهي سنگي مجال شادي را بر تو بسته ، دوچرخه ات را به مثال دوچرخه ي پسر بچه سر نگون کرده ، خود را لاي خاک پنهان مي کند.!

پسر بچه که از سوز خراش دست ، مي نالد و آب چشم و بيني را با آستين گلي شده بهم آميخته ! سر گردان به دنبال علت هاست! او دلش مي خواست زمان دمي عقب تر مي نشست ، ولي چه مي شود کرد، کاش ناتواني آدمي را لااقل کودکان لمس نکنند!

پدر بزرگ که او را ساعتي است جلوتر ديده بر خلاف عرف آهسته به سمتش گام بر مي دارد . البته او هميشه اينگونه بود ...

او آرام جايي را براي خود معين نموده ، قوطي نقره اي سيگار نيمکوبش را از جيب بغل کت بيرون کشيده ، نخي را از بين چند نخ سوا کرده و در چوبش فرد برده و آتش مي زند .

پسر بچه همچنان ناله کنان او را مينگرد .

جاي تعجب دارد که اين بار پدر بزرگ خاکستر ها را بر زمين نمي ريزد و آنها را با احتياط و وسواس بسيار بر روي قوطي کنار هم جمعشان مي کرد ...

سيگار که ته کشيد ! دست در ديگر جيب کت فرو برده ، دستمال ابريشمي نازک مچاله شده اي را بيرون کشيده روي زمين پهن مي کند ، سپس خاکستر ها را روي آن ريخته و پس از مالشي آرام تر بر زخم دست قرار مي دهد ...

نمي دانم چه بود ولي هر چه که بود ، درد و سوزش را التيام داد ‌ . شايد بيشترش محبت بود تا مرحم امروزي زخم ها...

شايد هم نوع سيگارش متفاوت بود ...

نمي دانم ! مرا چه مي شود ! امروز که سنگي در جاده ي آسفالته پسرم را با دوچرخه اش بر زمين کوفت ! خاکستر سيگاري نداشتم تا روي دستمال ابريشمي پدر بزرگ گذارم.....


 رهنموني از بزرگان  

 بدترين و خطرناك تربن كلمات اين است همه اين جورند .

تولستوي

شرافت و نفع پرستي يكجا جمع نمي شود.

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 خبرها 

 معاون استاندار تهران:

مردم نگران مصرف گوشت‌هاي وارداتي نباشند

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري تهران با بيان اينکه نگاه ما اين است که گوشت گرم وارداتي به قيمت مناسب سر سفره مردم برود، گفت: مردم هيچ نگراني براي مصرف گوشت هاي وارداتي نداشته نباشند.

به گزارش ايلنا، محمد امامي امين در سومين نشست مشترک کميسيون هماهنگي امور تعزيرات و کميته نظارت و بازرسي کارگروه تنظيم بازار در سال 96، گفت: خوشبختانه تمام گوشت هايي که از سوي شرکت پشتيباني امور دام وارد مي شود، مورد تاييد دامپزشکي است.

وي با بيان اينکه مردم تهران از نرخ گوشت گلايه دارند، گفت: دولت و اصناف موافق گرانفروشي نيستند و سازمان پشتيباني از امور دام هم
مي گويد که زيادي عرضه گوشت وجود دارد اما تقاضا براي گوشت گرم وارداتي کم است.

وي تصريح کرد: کساني هستند که نفع شان در اين است که گوشت گران به دست مردم برسد که البته بخش عمده اين مشکل از سوي کساني است که به صورت دلال و واسطه در توزيع گوشت ورود پيدا کردند و مانع کار مي شوند همچنين توليدکننده ها هم براي کاهش قيمت گوشت دام مقاومت مي کنند.

امامي امين با اشاره به عيد قربان که در پيش رو قرار دارد، گفت: اکنون در بازار گوشت، تقاضا زياد نيست و عرضه زياد است و زمان خوبي براي مديريت بازار است تا قيمت ها واحد شود بنابراين شرکت پشتيباني امور دام بايد اقدام عملي انجام دهد و منشا توزيع گوشت گرم وارداتي از يک مکان مشخص را تعيين کند.

معاون استاندار تهران خاطرنشان کرد: متولي توزيع گوشت دام سبک، شرکت پشتيباني امور دام در جهاد کشاورزي است و ما تقاضا داريم اين مشکل ريشه يابي شود.

وي ادامه داد: معاون استاندار تهران اظهار کرد: قرار است گوشت هايي از کشور روماني و نيوزيلند که کيفيتي شبيه به گوشت هاي داخلي دارد، به زودي جايگزين گوشت هاي وارداتي آسياي ميانه شود.

امامي امين با اشاره به خلاهاي قانوني در زمينه نظارت به بازار، گفت: براي کنترل قيمت و تنظيم بازار، قوه قهريه و ميزان جريمه ها اثرگذاري لازم را ندارد بنابراين ضروري است تا بخش تقنيني حاکميت ورود جدي به اين موضوع داشته باشد تا ما بتوانيم به واسطه حمايت هاي قانوني که از سوي قوه مقننه انجام مي شود، نظارت موثرتري داشته باشيم.

در اين نشست مقرر شد تا جلسه اي با حضور نمايندگان شرکت پشتيباني امور دام، اتحاديه دام سبک و تعزيرات حکومتي، سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان، انجمن بسته بندي و جهاد کشاورزي برگزار شود و تفاهم نامه اي مبني بر تامين گوشت گرم وارداتي از سوي شرکت پشتيباني امور دام و توزيع آن توسط اتحاديه دام منعقد شود تا گوشت براساس نرخ مصوب و تنطيم بازار به دست مصرف کننده برسد.

معاون استاندار تهران، قيمت هر کيلو گوشت دام سبک آسياي ميانه را 30 هزار و 500 تومان و گوشت دام استراليايي را 33 هزار و 500 تومان عنوان کرد.

سومين نشست مشترک کميسيون هماهنگي امور تعزيرات و کميته نظارت و بازرسي کارگروه تنظيم بازار در سال 96 با حضور فرماندار تهران، نمايندگان سازمان تعزيرات حکومتي، سازمان مردم نهاد حمايت از حقوق مصرف کنندگان، انجمن ملي حمايت از حقوق مصرف کنندگان استان تهران، شهرداري تهران و اتحاديه ها و نمايندگان برخي اصناف در استانداري تهران برگزار شد.

مديرعامل ستاد معاينه فني شهرداري تهران

مردودي 58 درصد خودروهاي پايتخت با سخت گيري در تست‌هاي آلايندگي

مديرعامل ستاد معاينه فني شهرداري تهران از آمادگي مراکز معاينه فني جهت تست آلايندگي خودروها براساس حدود مجازجديد خبر داد و گفت: با سخت گيري در معاينه فني 58 درصد خودروهاي پايتخت در معاينه فني مردود مي‌شوند.

نواب حسيني منش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به خبر اجرايي شدن حدود مجازجديد در معاينه فني (سخت گيرانه تر شدن تست‌هاي آلايندگي خودرو ) از ابتداي مرداد ماه که چندي پيش توسط ابتکار رئيس سازمان محيط زيست اعلام شد، با بيان اينکه ما تابع قوانين بالادستي هستيم، گفت:‌ در صورتي که وزارت کشور اين موضوع را در سامانه سيمفا (سامانه يکپارچه سازي معاينه فني ايران) پيش‌بيني کند در مراکز معاينه فني نيز قابل انجام است؛ چرا که در حال حاضر سامانه سيمفا در مراکز معاينه فني فعال است و براي اعمال حدود مجازجديد بايد پيش‌بيني‌هاي لازم در اين سامانه وجود داشته باشد.

وي درباره مردودي 58 درصد خودروها در آزمون آلايندگي با اعمال حدود مجاز جديد که براساس مطالعات شرکت کنترل کيفيت هوا اعلام شده است، گفت: بدون ترديد سخت گيرانه شدن اين حدود مجاز و آزمون آلايندگي خودروها در دو دور موتور موجب افزايش مردودي خودروها خواهد شد ولي با توجه به جايگاه قانوني سازمان حفاظت محيط زيست در تعيين حدود مجاز معاينه فني ما تابع قانون هستيم و به محض تعريف آن در سامانه سيمفا توسط وزارت کشور، اين حدود در تمامي مراکز شهر تهران اجرايي مي‌شود.

هفته‌اي سه هزار کانال تلگرامي مسدود مي‌شود

وزير ارتباطات از مسدود شدن سه هزار کانال مغاير با فرهنگ ايراني و اسلامي و ضدامنيتي در هفته خبر داد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما، محمود واعظي در حاشيه بازديد از دستاوردهاي مرتبط با فاز سوم شبکه ملي اطلاعات همراه اول درباره کانال هاي مغاير با فرهنگ ايراني و اسلامي گفت: به طور متوسط هفته اي سه هزار کانال مسدود شده است و گزارش آن به مقامات قضايي داده مي‌شود.وي ادامه داد: اين هم خواست مردم، دولت و نظام است که همه بتوانند کاملا از فضاي مجازي استفاده کنند اما تهديدات آن و کانال هاي فاسد و غيراخلاقي و حتي کانال هايي که براي نوجوانان خشن است، بسته شود.واعظي با اشاره به امنيت بالاي شبکه ملي اطلاعات إظهار داشت: با تمهيدات صورت گرفته جلوي هک شدن اين شبکه گرفته شده است.


 ميز خبر 

 هدر رفت 30 درصدي آب شهري بر اثر فرسودگي شبکه انتقال

دبير انجمن علمي اقتصاد شهري ايران گفت:مصرف در بخش شهري و خانگي حدود 6 درصد از کل آب مصرفي را تشکيل مي دهد ومتاسفانه 30 تا 32 درصد اتلاف آب به سبب فرسودگي لوله هاي انتقال وتوزيع صورت مي گيرد.

به گزارش مهر ،نشست بررسي وضعيت مصرف آب در سطح شهرها با حضور جمعي از اساتيد دانشگاه، کارشناسان، دانشجويان و اهالي رسانه در دبيرخانه انجمن علمي اقتصاد شهري ايران برگزار شد.

در اين نشست دکتر سيد محسن طباطبايي مزدآبادي با اشاره به اينکه اصلاح الگوي مصرف موضوعي بود که رهبر معظم انقلاب در پيام نوروزي سال 88 به عنوان شعار سال مطرح نمودند، افزود: ايشان در سخنراني نوروزي خود در ابتداي سال 88 در خصوص اصلاح الگوي مصرف به مصرف آب و نان و انرژي مشخصا اشاره کردند و خبر از اتلاف و هدرروي حداقل يک پنجم آب مصرفي در کشور دادند. يک سال بعد مقام معظم رهبري در سال 89 در جمع کارآفرينان براي اولين بار مدل اقتصاد مقاومتي را مطرح و اصلاح الگوي مصرف را به عنوان يکي از ضروريات و محورهاي اين مدل اقتصادي مطرح نمودند و در سال 92 در ابلاغ سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، در بند 8 اين سياست ها به اصلاح الگوي مصرف تاکيد نمودند که شامل منابع آبي کشور نيز مي شود.

وي با اشاره به اينکه درک شرايط اقليمي ايران و روند عرضه و تقاضاي آب در کشور، نشان مي دهد مسئله اصلاح الگوي مصرف در بخش آب، بسيار مهمتر از بسياري از بخش هاي ديگر است، افزود: در حال حاضر ايران در منظقه خشک و نيمه خشک جهان واقع شده و اين امر باعث مي شود ميزان ورودي آب به کشور از طريق بارندگي بسيار اندک باشد؛ زيرا ميزان بارندگي سالانه در کشور در حدود 250 ميلي ليتر است در حالي که متوسط حجم بارندگي سالانه در جهان در حدود 860 ميلي ليتر است .

اين استاد دانشگاه در اين خصوص توضيح داد: اين ميزان بارندگي در ايران حجمي بالغ بر 415 ميليارد متر مکعب آب را وارد کشور مي کند و به دليل ابهاي سطحي و نيز به دليل اينکه 65 درصد از بارش ها در کشور در مناطق خشک و 20 درصد در مناطق نيمه خشک صورت مي گيرد و به دليل گرماي بيشتر هوا نسبت به متوسط جهاني(متوسط دما در ايران 18 درجه مي باشد که از ميزان متوسط دماي جهاني 15 درجه بيشتر است، انباشت اين حجم از منابع آبي بواسطه تبخير 70 درصدي آب هاي سطحي موجود و نزولات جوي، کاهش پيدا مي کند و سالانه تنها 130 ميليارد متر مکعب منابع آب تجديدشدني باقي مي ماند.

وي ادامه داد: از اين ميزان منابع آبي 20 درصد به منابع آبي زيرزميني در دل زمين مي پيوندد و تنها 104 ميليارد متر مکعب آب در دسترس باقي مي ماند که در ايراني با 80 ميليون جمعيت و حجم توليد ناخالص داخلي 1148 هزار ميليارد توماني، بايد نياز بخش هاي مختلف نيازمند به آب اعم از صنعت، کشاورزي و بخش خانگي را پوشش دهد.

دبير انجمن علمي اقتصاد شهري ايران با بيان اينکه در حال حاضر 92 درصد از اين ميزان آب(104 ميليارد متر مکعب) در بخش کشاورزي، 6 درصد در بخش خانگي و تنها 2 درصد در بخش صنعت مورد استفاده قرار مي¬گيرد، افزود: در حال حاضر از حدود 16.5 ميليون هکتار سطح زير کشت محصولات کشاورزي در سال زراعي 93- 94، بيش از 77 ميليون تن محصول زراعي توليد مي شود و با وجود اينکه 47 درصد سطح زير کشت ديم و 53 درصد کشت آبي است، 92 درصد از کل ميزان محصولات توليدي از زمين هاي آبي و تنها 8 درصد از زمين هاي ديم حاصل مي شود و اين نشان از تمرکز فعاليت هاي کشاورزي بر کشت آبي و بهره گيري از منابع آب سطحي و زيرزميني است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته