جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5616

مديرعامل جمعيت امام علي (ع) :
تغيير «کودک‌آزاري‌ها» و تشديد «خشونت‌ها» با ورود مخدرهاي صنعتي به کشور

رئيس انجمن مددکاران اجتماعي:
مجرمان پس از آزادي بايد رصد شوند


ميز خبر


خبرها


رهنموني از بزرگان


 مديرعامل جمعيت امام علي (ع) :
 تغيير «کودک‌آزاري‌ها» و تشديد «خشونت‌ها» با ورود مخدرهاي صنعتي به کشور 

 
مديرعامل جمعيت امام علي (ع) ضمن تاکيد بر لزوم تصويب لايحه حمايت از حقوق کودکان گفت: حداقل به قيد فوريت چند ماده از اين لايحه که در خصوص کودک آزاري است تصويب شود تا در شرايط کنوني که افکار عمومي از حوادث مربوط به کودکان تا اين حد جريحه‌دار شده، کمي آرام بگيرد.

به گزارش ايسنا، زهرا رحيمي در نشست قربانيان خاموش که به منظور بررسي موارد کودک آزاري در محلات حاشيه و راهکارهاي پيش رو با حضور موسوي چلک رئيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران، روزبه کردوني مديرکل آسيب‌هاي اجتماعي وزارت رفاه، فاطمه قاسمي زاده فعال حقوق کودک، طيبه سياوشي نماينده مجلس شوراي اسلامي و همچنين احمد خاکي معاون امور اجتماعي بهزيستي استان تهران برگزار شد؛ نسبت به خلاءهاي قانوني در حوزه رسيدگي به کودک آزاري در کشور اشاره کرد و گفت: کودک در خانه دچار کودک آزاري مي‌شود، ما بعد از کلي دوندگي و بعد از آنکه مسئله را به صورت قضايي پيگيري مي‌کنيم و پس از قرنطينه کودک، وي به مراکز بهزيستي وارد مي‌شود. اين در حاليست که با وجود آنکه براي رساندن کودک به مراکز بهزيستي دوندگي‌هاي زيادي صورت مي‌گيرد، حتي فرداي آن روز خانواده وي مي‌توانند به مراکز قضايي مراجعه کرده و کودک خود را باز پس گيرند. به اين ترتيب اين چرخه بسيار معيوب است.

وي در ادامه با اشاره به تعويق‌هاي پي در پي در بررسي لايحه حمايت از کودکان عنوان کرد: در اين سال‌هايي که لايحه حمايت از حقوق کودک در مجلس شوراي اسلامي در حال خاک خوردن است، شايد ديده‌ايم که برخي از نمايندگان به طور فردي نسبت به مسئله کودک دغدغه مند بوده باشند اما آنچه مشخص است، آن است که مجلس به وظيفه خود در اين حوزه عمل نمي‌کند به طوريکه ما هنوز به دو قانون ابتدايي براي مصونيت کودک در برابر خشونت نيازمنديم.

مديرعامل جمعيت امام علي (ع) در ادامه با بيان آنکه بخش عمده‌اي از دستگاه‌هاي کشور حق کودکان را ناديده مي‌گيرند گفت: حتي در تبليغات انتخاباتي نامزدهاي رياست جمهوري نيز مي‌بينيم هيچ يک از آنها به حقوق کودکان نپرداختند زيرا هنوز اين اولويت و دغدغه نسبت به حقوق کودک در کشور به وجود نيامده است.

رحيمي در ادامه با بيان آنکه آموزش و پرورش و سازمان بهزيستي به دو نهاد مرتبط و سهيم در حوزه کودکان هستند اما همواره از کمبود بودجه شکايت دارند گفت: چرا نبايد لايحه حمايت از حقوق کودکان حداقل به قيد فوريت چند ماده از آن که در خصوص کودک آزاري است تصويب شود تا در شرايط فعلي که افکار عمومي از حوادث اخير کودک‌ازاري جريحه دار شده است آرام گيرد؟.

وي ادامه داد: شنيده‌ايم که لايحه حمايت از کودک را با وجود اين همه فجايع که در حوزه کودکان شاهد هستيم در مجلس به خاطر يک لايحه مربوط به مواد مخدر و کاهش مجازات‌ها به تعويق افتاده است و اين مسئله بسيار عجيب است زيرا بسياري از کودک آزاري‌ها و تشکيل انواع آنها در جامعه با اعتياد رابطه تنگاتنگي دارد.

مديرعامل جمعيت امام علي (ع) تصريح کرد: از ميانه‌هاي دهه 80 که شاهد ورود مواد مخدر صنعتي به ويژه شيشه و کراک در کشور بوديم نوع کودک آزاري‌ها تغيير کرد و خشونت‌ها تشديد شد.

رحيمي در ادامه به نقص سيستم گزارش دهي کودک آزاري در کشور اشاره و اظهار کرد: در سيستم گزارش دهي کودک آزاري ضعف‌هايي وجود دارد. اين ضعف‌ها در مناطق محروم‌تر و نيازمندتر که کودک‌ آزاري‌هاي بيشتري را هم تجربه مي‌کنند، بسيار شدت مي‌گيرد.

وي در ادامه بر ايجاد پليس کودک تاکيد کرد و گفت: در مورد فاجعه قتل "بنيتا" اگر واقعا غفلت نيروي انتظامي باشد و آنطور که يکي از متهمين مدعي شد مسئله به نيروي انتظامي گزارش شده ولي اين غفلت آنها اين فاجعه را به بار آورده است، اين مسئله براي ما بسيار دردناکتر خواهد شد تا آنکه تصور کنيم يک دزد و يا يک معتاد چنين فاجعه‌اي را مرتکب شده‌اند.

مديرعامل جمعيت امام علي (ع) در پايان گفت: اميدوارم از اين پتانسيل و توجهي که امروز در خصوص مسائل کودکان در مردم ايجاد شده استفاده کنيم تا کودکان ما فرداي بهتري داشته باشند. زيرا حق کودک ما اين نيست که در گرماي سوزان يک ماشين گرسنه و تشنه بماند و از گرما جان بدهد مانند بنيتا، همانطور که حق کودکان ما اين نيست که عمرشان را در کوچه‌ها و خيابان‌هاي شهر با فال فروشي و گلفروشي بسوزانند.


 رئيس انجمن مددکاران اجتماعي:
 مجرمان پس از آزادي بايد رصد شوند 

 
رئيس انجمن مددکاران اجتماعي با تاکيد بر اينکه مجرمان خطرناک بايد پس از آزادي رصد و کنترل شوند، گفت: امروز جامعه در اثر ضعف اخلاق، بي تفاوت شده و مسئوليت اجتماعي را از دست داده است.

به گزارش مهر، سيد حسن موسوي چلک در نشست بررسي موارد کودک آزاري با اشاره به اينکه کودک آزاري يک پديده جهان شمول است، افزود: نبايد به اين موضوع احساسي نگاه کنيم، کودکان آزاري در همه دنيا اتفاق مي افتد اما نوع آزارها و شدت و ضعف آن متفاوت است.

وي ادامه داد: کودک آزاري ريشه کن نخواهد شد و بسياري از اين موارد ناشي از جهل و ناآگاهي است و تنها بخش کوچکي از آن از روي عمد رخ مي دهد.

رئيس انجمن مددکاران اجتماعي اضافه کرد: مساله کودک آزاري و ديگر آسيب هاي اجتماعي به توان ارتباطي مردم برمي گردد و تنها راه علاج آن، آموزش است.

وي گفت: همه ما نياز به آموزش مراقبت جنسي داريم، متاسفانه برخي اين آموزش ها را به رابطه جنسي تعبير کردند، اما کودکان بايد بدانند که چه بخشي از بدن آنها را چه افرادي مي توانند ببينند.

وي ادامه داد: در دو دهه گذشته حوادث تلخ زيادي داشتيم اما در سال هاي اخير به دليل گسترش فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي جامعه روي اين موارد حساس شده است.

چلک با اشاره به حادثه رخ داده در پارس آباد خاطرنشان کرد: قتل آتنا حساسيت ها را بيشتر کرد تا جايي که ما خود ناقض حقوق خانواده قاتل شديم. حق نداريم به دليل تخلف يک عضو، حقوق شهروندي يک خانواده را نقض کنيم.

وي با بيان اينکه قاتل آتنا و بنيتا يک وجه مشترک داشتند، خاطرنشان کرد: هر دوي اين افراد سابقه محکوميت داشتند بنابراين ما بايد مراقبت پس از خروج را براي زندانياني که دوره حبس خود را به پايان رسانده اند، اجرا کنيم.

مديرعامل انجمن مددکاران اجتماعي گفت: جلوي وقوع جرم را نمي توانيم بگيريم اما بايد بانک اطلاعات مجرمين همانند کشورهاي توسعه يافته در دسترس همگان باشد. همچنين پس از آزادي مجرم بايد بر حسب نوع جرم، وضعيت خانوادگي، اشتغال و ميزان حمايت هاي اجتماعي، شرايط مجرم آزاد شده کنترل شود و يک مداخله نظام مند شکل گيرد.

وي با اشاره به اينکه لايحه حمايت از حقوق کودکان از سال 78 کليد خورده است، افزود: اورژانس اجتماعي نقش بسزايي در کاهش موارد کودک آزاري دارد اما اين سازمان براي خريد يک ماشين بايد التماس کند زيرا ما امور اجتماعي را جدي نگرفته ايم و نگاه سياسي به مسائل اجتماعي غالب شده است.

چلک با بيان اينکه پيش از هشدار رهبري در خصوص آسيب هاي اجتماعي بيشتر مسئولان و نمايندگان مجلس اين موضوع را کتمان مي کردند، گفت: رسانه ها نيز آنگونه که بايد به مساله آسيب هاي اجتماعي نپرداختند و هيچ مسئولي را در اين زمينه زير سوال نبردند.

مديرعامل انجمن مددکاران اجتماعي ادامه داد: در لايحه حمايت از حقوق کودکان پيش بيني کرديم که مددکار اجتماعي ضابط اجرايي شود و در اين صورت ديگر نيازي به ضابط انتظامي و حکم قضايي براي برخورد با کودک آزاري نداريم.

وي با بيان اينکه قانون در حوزه حمايت از کودکان نقص فراواني دارد، گفت: چرا پدر به دليل پدر بودن حق دارد هر بلايي را سر فرزند خود بياورد، چه کسي اين اجازه را داده است، ما هم معتقديم خانه بهترين مکان و پدر و مادر بهترين افراد براي فرزندان هستند اما گاهي لازم است حضانت به صورت موقت يا دائمي از والدين گرفته شود.

موسوي چلک با تاکيد بر اهميت مداخله و مسئوليت اجتماعي در حوزه برخورد با کودک آزاري گفت: هر چقدر کودک آزاري را قضايي کنيم موفقيت ما کمتر مي شود زيرا اين يک مسئوليت اجتماعي براي همه افراد جامعه است. معتقديم اجراي حتي 30 درصد لايحه حمايت از حقوق کودکان ما را تبديل به پيشرفته ترين کشور در زمينه حقوق کودک خواهد کرد.

مديرعامل انجمن مددکاران اجتماعي خاطرنشان کرد: اگر به موضوع آسيب هاي اجتماعي رسيدگي نشود اين مساله امنيت ملي ما را با تهديد مواجه خواهد کرد. نبايد به دنبال امور نمايشي باشيم. امروز برخي نمايندگان مجلس حتي از وجود لايحه حمايت از حقوق کودکان بي اطلاعند. جامعه نيز بي تفاوت شده و مسئوليت اجتماعي را در اثر ضعف اخلاق اجتماعي از دست داده است.


 ميز خبر 

 تاسيس 33 اورژانس هوايي در کشور

رييس اورژانس کشور گفت: بيماراني که توسط اورژانس پيش بيمارستاني منتقل مي شوند، زمان بيشتري براي رسيدگي دارند به همين دليل تعداد اورژانس هاي هوايي و موتورآمبولانس ها را افزايش داديم.

به گزارش مهر پيرحسين کوليوند رييس اورژانس کشور در جشنواره تقدير از بيمارستان ها در اجراي برنامه 724 و 247 گفت: اورژانس پيش بيمارستاني جزء تکاليف حکومتي است و بايد به آن اهميت ويژه داد.

وي افزود: يکي از مهم ترين مسائلي که در بحث EMS وجود دارد داشتن مهارت و هنر است که بتوانند در مواقع حساس يک تصميم درست بگيرند و بيمار در کمترين زمان و هزينه بيشترين خدمات را دريافت کند.

کوليوند تصريح کرد: سرعت در ارائه خدمات بسيار مهم است و نبايد زمان را از دست بدهيم. فرآيند ها طوري طراحي شده که خدمات
غير ضروري حذف و فقط خدمات ضروري و حياتي انجام شود.

وي تاکيد کرد: معمولا بيماراني که توسط اورژانس پيش بيمارستاني به بيمارستان ها منتقل مي شوند، زمان بيشتري براي رسيدگي دارند به همين دليل خدمات را افزايش داديم.

رييس اورژانس کشور اذعان کرد: تاکنون 33اورژانس هوايي در کشور تاسيس شده است که اين خدمات تا سطح روستاها عرضه مي شود.

وي همچين افزود: در سطح شهر تهران اورژانس هاي موتوري را ايجاد کرديم تا در کمترين زمان به بيمار برسند. در اين متورآمبولانس ها تمام تحهيزاتي که در آمبولانس هاي ماشيني هست، وحود دارد.

کوليوند در آخر اعلام کرد: تاکنون تعداد بيماران منتقل شده با علائم قلبي 330555 مورد بوده و تعداز بيماران منتقل شده با کد 247، 5 هزار و 321 مورد بوده است.

بررسي جايگاه استانداري درراهبري نظام اداري در کنگره بين المللي حقوق ايران

مدير کل امور بانوان و خانواده استانداري تهران با اشاره به ضرورت هاي زندگي شهري که شهروندان را با نظام هاي اداري، گاه پيچيده درگير مي کند، گفت: رعايت حقوق شهروندي در نظام اداري يکي از مهم ترين زيرشاخه هاي منشور حقوق شهروندي بود که مصوبه 19 ماده اي آن توسط شوراي عالي اداري در اسفندماه سال گذشته ابلاغ شد.

ثريا شارقي بند 1 ماده 18 اين مصوبه را توضيح داد و افزود: مسئوليت هدايت، راهبري، پيگيري و نظارت بر اجرا در سطح استان موضوع اصلي ماده 18 اين مصوبه است که مسئوليت آن به عهده استاندار بوده و رفع تبعيض و ايجاد نظام اداري کارآمد را دنبال مي کند.

شارقي ادامه داد: طبق بند 4ماده 18 استانداران موظفند گزارش هاي تحليلي- تفصيلي خود را در خصوص نحوه اجراي اين مصوبه به صورت دوره اي به سازمان اداري- استخدامي ارسال کنند که اين گزارش ها سالانه به رئيس جمهور و هيات وزيران ارائه مي شود.

وي افزود: تا پيش از اين مستندات قانوني موجود در راستاي حمايت از حقوق شهروندي در نظام اداري عموما به مصوبه شوراي عالي اداري تحت عنوان تكريم مردم و جلب رضايت ارباب رجوع و نيز بخشنامه موضوع ماده 5 قانون مديريت خدمات كشوري و دستورالعمل هايي مرتبط مي شد كه آنهم متاسفانه در سالهاي اخير و با انحلال سازمان مديريت و برنامه ريزي به طور كامل متوقف شده و يا به صورت ناقص به مرحله اجرا در آمده بود .

شارقي نقش سمن ها در نظارت بر اجراي حقوق شهروندي را مهم دانست و با بيان اينکه نقش سازمان‌هاي مردم‌نهاد در آگاه‌سازي مردم به حقوق شهروندي بسيار موثر است، افزود: صيانت از حقوق شهروندان با برگزاري جلسات سخنراني محقق نمي‌شود و براي تحقق اين منظور نياز به برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي براي همه اقشار جامعه داريم.

وي افزود: دولت تدبير و اميد براي افزايش امنيت، آزادي و شايسته سالاري اقدام به تهيه منشور حقوق شهروندي براساس قوانين و احکام اسلامي کرده است و يکي از تاکيدات دکتر روحاني بر روي منشور حقوق شهروندي بود که بدينوسيله کرامت هر شهروند در جمهوري اسلامي در همه ابعاد آن مورد توجه قرار گرفته است.

ثريا شارقي با تاکيد بر اين نکته که جامعه آگاه به حقوق شهروندي، نظم و قانون‌پذيري بيشتري دارد، گفت: آگاهي به حقوق ديگران و حقوق فردي در حقيقت بستر برداشته شدن بساط ظلم و جفا در جامعه است.

وي بيان کرد: اينکه کشورهاي پيشرفته جامعه متعادلي دارند و قانون‌مندي در اين جوامع سطح بسيار مناسبي دارد، يک حقيقت است که بايد پذيرفت و اين مهم ارتباط مستقيمي با آگاهي مردم از حقوق شهروندي دارد.

مدير کل امور بانوان و خانواده استانداري تهران ضمن ابراز خرسندي از برگزاري کنگره بين المللي حقوق ايران تصريح کرد: استانداري تهران در راستاي گسترش فرهنگ حقوق شهروندي تلاش گسترده اي مي نمايد تا با ارائه مقالات علمي، تخصصي به تحليل و واکاوي اين موضوع در سطح استاني و حتي کشوري بپردازد و بتواند تاثيرات مثبتي در مسائل حقوقي کشور داشته باشد.

آتش‌سوزي ميانکاله مهار شد

با تلاش مامورين محيط زيست، محلي‌ها و نيرو‌هاي امدادي منطقه آتش سوزي ميانکاله مهار شد.

به گزارش آنا از محيط زيست مازندران، آتش‌سوزي در پناهگاه حيات وحش ميانکاله با تلاش ماموران و کمک‌‌هاي مردمي و با استفاده از دو دستگاه لودر مهار شد.

آتش‌سوزي از چند نقطه شروع شده بود که اين موضوع مهار آتش را با مشکل روبه‌رو کرده بود. در نهايت آتش‌سوزي در ساعتي قبل از نيمه شب سه شنبه مهار شد که وسعت و ميزان خسارت در سال‌هاي اخير کم سابقه بوده است. اين منطقه که داراي پوشش گياهي و درختچه‌اي از نوع تمشک، انار و سازيل بود کاملا در آتش سوزي از بين رفته است .

آتش‌سوزي سه شنبه دهم مرداد ماه حدود 11 ساعت چندين نقطه از مراتع مختلف ذخيره گاه زيست‌کره ميانکاله را طعمه حريق کرد، مهيب‌ترين آتش سوزي در تاريخ ميانکاله بود که حتي بوميان منطقه چنين آتش سوزي مهيب و وسيعي را به ياد ندارند.

طول آتش‌سوزي حدود 5 کيلومتر بود و عرض منطقه آتش‌سوزي به علت تاريکي شب هنوز مشخص نشده است.

دو واحد دامداري منطقه آسيب و خسارت شديد ديده و به دو واحد دامداري ديگر نيز خسارت نسبي وارد شده است.

با کمک تمام نيروهاي مستقر در منطقه اتش سوزي حدود ساعت 12 شب به طور کامل مهار شده است.


 خبرها 

 معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان تهران:

25 درصدخانواده هابهشتي ، 50درصد برزخي و 25 درصد جهنمي زندگي مي کنند

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان تهران از افزايش ظرفيت اورژانس اجتماعي و مراکز مداخله در بحران پايتخت خبر داد و گفت: هم اکنون تعداد مراکز مداخله در بحران کم بوده و پاسخگوي نياز نيستند. اين در حاليست که ظرفيت اورژانس اجتماعي و مراکز مداخله در بحران تهران تا چند ماه آينده افزايش خواهد يافت.

به گزارش ايسنا، احمد خاکي در نشست قربانيان خاموش که به منظور بررسي موارد کودک آزاري در محلات حاشيه و راهکارهاي پيش رو با حضور روزبه کردوني مديرکل آسيب‌هاي اجتماعي وزارت رفاه، زهرا رحيمي مديرعامل جمعيت امام علي (ع)، فاطمه قاسمي زاده فعال حقوق کودک، طيبه سياوشي نماينده مجلس شوراي اسلامي و همچنين موسوي چلک رئيس انجمن مددکاري اجتماعي ايران برگزار شد؛ گفت: بر اساس تحقيقات انجام شده در کشور ايران سه نوع زندگي و خانواده داريم. به طوريکه زندگي 25 درصد خانواده‌هاي ايراني «بهشتي» بوده يعني موفق و همراه يکديگر هستند. اين در حاليست که 50 درصد خانواده‌هاي ايراني زندگي «برزخي و بينابيني» داشته، يعني برخي از اعضاي خانواده همراه و موفق بوده و برخي ديگر نيز احساس سرکوب شدگي و ناموفقي دارند. در اين ميان زندگي 25 درصد خانواده‌هاي ايراني «جهنمي» بوده و افراد خانواده مي‌خواهند سر به تن يکديگر نباشد.

وي ادامه داد: به اين ترتيب 75 درصد خانواده‌هاي ايراني خاستگاه آسيب‌هاي اجتماعي هستند يعني يا آسيب ديده بوده يا در معرض آسيب قرار دارند که براي خروج از اين مسئله بايد به دنبال ايجاد خانواده‌هاي با ثبات در کشور باشيم.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان تهران همچنين گفت: آسيب‌هاي اجتماعي پنهان بيشتر از آسيب‌هاي اجتماعي آشکار است.

وي در خصوص آمار اورژانس اجتماعي نيز تصريح کرد: اورژانس اجتماعي در سال 95، 2765 مورد در مراکز مداخله در بحران و 10 هزار و 385 مورد در خدمات سيار و 13 هزار و 769 مورد از طريق تماس تلفني با خط 123 خدمت رساني کرده است.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان تهران در ادامه با تاکيد بر آنکه دولت به تنهايي قادر به حل آسيب‌هاي اجتماعي نيست گفت: بايد سازمان‌هاي مردم نهاد و همچنين دستگاه‌هاي دولتي براي کاهش آسيب‌هاي اجتماعي به کمک بهزيستي بيايند زيرا بهزيستي در اين حوزه دست تنهاست.خاکي در ادامه خاطرنشان کرد: در اورژانس اجتماعي 11 سازمان همکار بهزيستي هستند. هر چند نياز است ساير دستگاه‌ها نيز در اين حوزه با ما همکاري کنند.وي در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر آنکه چرا فرزندي که داراي مادر معتاد بوده و آزار ديده است بهزيستي با يک شناسنامه به خانواده باز مي‌گرداند؟ گفت: تحويل کودکان به بهزيستي با حکم قضايي است و خروج آنها نيز همينطور و در اين بين بهزيستي تنها محلي است که کودکان را پذيرش کرده و به آنها خدمات ارائه مي‌دهد و ورود و خروج آنها تحت اختيار بهزيستي نيست.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان تهران در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر آنکه چرا کودک آسيب ديده را در مراکز در کنار زنان آسيب ديده نگهداري مي‌کنند گفت: اينطور نيست کودکان جدا نگهداري مي‌شوند و زنان آسيب ديده در خانه‌هاي امن و خانه‌هاي سلامت هستند. در حال حاضر 73 خانه کودک توسط NGOها در استان تهران فعاليت مي‌کنندخاکي در خصوص کودکان کار و خيابان نيز گفت: 65 درصد اين کودکان اتباع بوده و تنها 35 درصد آنها ايراني هستند. اين در حاليست که امکانات بهزيستي پاسخگوي 65 درصد کودکان کاري که اتباع هستند نبوده و حتما بايد قوه قضاييه و وزارت کشور در اين مورد مداخله کرده و راهکاري ارائه دهند.

به گزارش ايسنا، فاطمه قاسم زاده در ادامه اين نشست با بيان آنکه فقر فرهنگي و اقتصادي دو عامل مهم در ايجاد کودک آزاري است گفت: فقر فرهنگي و فقر اقتصادي همواره دو عامل مهم در پديده‌هاي کودک آزاري چه در خصوص قربانيان و چه متجاوزين بوده است.

وي ادامه داد: در راستاي کاهش کودک آزاري و رهايي از وضعيت کنوني بايد برنامه‌هايي را که در مراحل بالاتر ساختار جامعه قرار دارند و در واقع در اختيار دولت هستند را همچون برنامه‌هاي کاهش فقر و افزايش آموزش به کودک و خانواده را در دستور کار خود قرار دهيم.

اين فعال حقوق کودک ادامه داد: آموزش و پرورش نبايد وظيفه خود را تنها به ارائه آموزش‌هاي تحصيلي به کودکان محدود کند. اين در حاليست که در آموزش و پرورش و مدارس ما حقوق کودک، مهارت زندگي و کنترل خشم و همچنين خودمراقبت‌هاي جنسي به کودکان آموزش داده نمي‌شود و حاصل آن همين وضعيتي است که امروز شاهدش هستيم.

قاسم زاده ادامه داد: آسيب‌هاي اجتماعي و کودک آزاري‌ها در گذشته هم وجود داشته اما امروز به علت فعاليت سازمان‌هاي مردم نهاد و شبکه‌هاي مجازي بيش از پيش به گوش مي‌رسد.

وي ادامه داد: هر چند که فعاليت‌هاي رسانه‌اي اين مسائل را پررنگ‌تر کرده اما باز هم سازمان‌هاي دولتي عملکرد يکسان و مدوني در رسيدگي به پرونده‌هاي کودک آزاري ندارند.

اين فعال حقوق کودک ادامه داد: چند سال است که لايحه حمايت از کودکان در مجلس خاک مي‌خورد و نياز است که به آن رسيدگي شود.

قاسم زاده در ادامه به چرخه کودک آزاري در کشور اشاره کرد و گفت: وقتي کودک خود در کودکي تجربه کودک آزاري داشته باشد و به آن رسيدگي نشود، ممکن است که فرد در بزرگسالي اقدام به کودک آزاري کند، همانطور که بيجه خود قرباني کودک آزاري بود و تعداد زيادي کودک را هم مورد تجاوز قرار داد. اين در حاليست که خفاش شب نيز در سن 11 سالگي مورد کودک آزاري قرار گرفته بود و در بزرگسالي به انتقام برخاست.

وي در ادامه با تاکيد بر آنکه نگذاريم زخم‌هاي افراد تا حدي عميق شود که منجر به بروز جرم و جرايم شود گفت: ايجاد بانک اطلاعاتي مجرمان بسيار موثر است اما براي کنترل کودک آزاري چندان تاثيرگذار نخواهد بود بلکه براي کنترل اين پديده بايد بر کاهش فقر فرهنگي و اقتصادي در جامعه تلاش کرده و آنها را انکار نکنيم.

اين فعال حقوق کودک گفت: کشورهايي مانند ما که برنامه‌هاي کاهش فقر ندارند در کنترل پديده کودک آزاري و ديگر آسيب‌هاي اجتماعي چندان موفق نيستند.قاسم زاده در خصوص فقر فرهنگي نيز گفت: نظام آموزشي و آموزش و پرورش ما همواره آسيب رسان بوده است و ما داراي کودک آزاري ساختاري در آموزش و پرورش هستيم. زيرا آموزش و پرورش هنوز آموزش حقوق کودک مهارت زندگي خودمراقبتي جنسي و ... را به کودکان وظيفه خود نمي‌دانند.


 رهنموني از بزرگان  

 كسي كه نفس خود را ضبط كرد دنياراهم مي تواند ضبط كند.

ريگ ورا

شرافت و نفع پرستي يك جا جمع نمي شود .

هربرت

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته