جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

معاون امور بين‌الملل وزارت نفت خبرداد:
انعقاد 10 قرارداد نفتي تا پايان سال


يک شرکت اماراتي سوآپ نفت از ايران را بعد 7 سال کليد زد

آژانس بين المللي انرژي:
تقاضاي جهاني براي نفت بيش از حد انتظار افزايش مي‌يابد


ميز خبر


معادلات انرژي


 معاون امور بين‌الملل وزارت نفت خبرداد:
 انعقاد 10 قرارداد نفتي تا پايان سال 

 
اميرحسين زماني‌نيا، معاون امور بين‌الملل وزارت نفت در پاسخ به اين سئوال که با وجود فشارهاي سياسي خارجي که به عدم سرمايه‌گذاري کافي در صنعت نفت منجر شد، چطور اين صنعت در ايران سر پا ماند؟گفت :به ياد دارم که بعد از جنگ حدود سال 87 ميلادي دبيرکل سازمان ملل، معاون خود(عبدالرحيم ابي فرح) را براي برآورد خسارات مستقيم ناشي از جنگ بر مبناي قطعنامه 598 به ايران فرستاد. ايشان اعلام کرد ايران 100 ميليارد دلار خسارت مستقيم از جنگ ديده است، البته خسارات کلي بسيار بيشتر از اين مقدار بود. در گزارش آقاي ابي فرح چند جمله نيز وجود داشت که جلب توجه مي‌کرد؛ ايشان گفته بودند: «صنعت نفت ايران در حال فروپاشي است. اگر وضع بر همين منوال ادامه يابد و تکنولوژي و سرمايه‌ جديد وارد صنعت نفت و گاز ايران نشود، اين صنعت از هم مي‌پاشد.» ابي فرح در شرح صنعت نفت ايران گفته بودند که به شکل «وصله و پينه کردن» (cannibalize) کار مي‌کند. اين ديدگاه بيروني به صنعت نفت ما بلافاصله بعد از آتش بس بود. اما صنعت نفت ما به هر حال پابرجا ماند. به اعتقاد من دليل آن پايه و زير بناي مهندسي ايران است. مهارت مهندسان و تکنيسين‌هاي ما با کشورهاي منطقه و ديگر کشورهاي نفت‌خيز قابل مقايسه نيست. بنابراين از لحاظ علمي چون ما در شرايط بهتري قرار داريم، توانستيم با صنايع داخلي و همان وصله پينه کردن‌هايي که ابي‌فرح گفته بود اين صنعت را سر پانگه داريم و پيشرفت‌هاي خوبي داشته باشيم. از اين لحاظ بايد مهندسان و کارکنان صنعت نفت مورد شناسايي ملي قرار بگيرند تا همه بدانند آنها چطور فداکاري و از‌خودگذشتگي کردند تا اين صنعت باقي بماند.

وي در پاسخ به سئوال ديگر ي که منتقدان قرارداد با توتال مي‌گويند در حالي که هنوز تحريم‌هاي بانکي باقي است، توتال چگونه در ايران سرمايه‌گذاري خواهد کرد؟ يعني سرمايه مورد نظر چگونه وارد ايران خواهد شد؟اظهار داشت :پيش‌فرض اين حرف درست نيست، ما در حال حاضر تحريم بانکي نداريم، بلکه احتياط بانکي داريم. در دوران تحريم‎ها بسياري از بانک‌هاي بزرگ اروپايي، ژاپني و کره‌اي به دليل همکاري با ايران از سوي وزارت خزانه‌داري آمريکا جريمه شدند. به همين دليل با وجود اينکه هيچ تحريم حقوقي مثلا در زمينه همکاري در نفت و گاز وجود ندارد، اما به خاطر فضاي رواني به خصوص بعد از آمدن آقاي ترامپ، بانک‌ها احتياط مي‌کنند. البته در حال حاضر بانک‌هاي متوسط و کوچک بسياري با ايران همکاري مي‌کنند. اما درخصوص اينکه مشکلات نقل و انتقال پولي وجود دارد، توتال به نحوي مشکل خودش را حل کرده است و با دو شريک ديگرش حدود 5 ميليارد دلار در ايران سرمايه‌گذاري مي‌کنند که از اين مقدار نيمي به توتال تعلق دارد. حالا منتقدان مشکلشان با اينکه توتال مشکلاتش را حل کرده است، در چيست؟

وي در مورد اينکه چرا شرکت‌هاي خارجي تحريم‌هاي آمريکا را ناديده مي‌گيرند اما بانک‌ها همچنان براي همکاري با ايران احتياط مي‌کنند؟افزود :برخي شرکت‌هاي خارجي نيز براي ورود مجدد به ايران احتياط مي‌کنند. همچنين توجه داشته باشيد که تحريم‌هاي ايسا به وضعيت هسته‌اي ايران مربوط نيست. ايسا تحريم‌هايي مربوط به مسائل حقوق بشر، حمايت مالي از تروريسم و ساخت موشک است اما برجام تحريم‌هاي مربوط به مساله هسته‌اي را مرتفع کرد. البته بايد توجه داشت که روابط سياسي و ديپلماسي را نمي‌توان خيلي مکانيکي بررسي کرد. در واقع فضاي سياسي يک تصوير است. در حال حاضر نيز همچنان تصوير واگرايي ايران و آمريکا در ذهن‌ها وجود دارد. ما مي‎گوييم آمريکايي‌ها ايران هراسي را بي‌دليل تشديد مي‌کنند. در حال حاضر بعد از برجام موفقيت ما در اين است که اتحاديه اروپا و نه تنها کشورهايي که در گروه 1+5 هستند از برجام حمايت مي‌کنند. آمريکا نيز هرچند به مفاد برجام عمل کرده اما بعضا اظهاراتي از سوي آقاي ترامپ مي‌شود که نقض صريح برجام است. از جمله اينکه در جلسه گروه 20 از سران اين گروه خواست که با ايران همکاري اقتصادي نداشته باشند، در حالي که در برجام همه امضاکنندگان تعهد دادند در تسهيل روابط اقتصادي ايران کمک کنند. مشکلاتي که در بخش بانکي باقي مانده مانع حضور ديگر شرکت‌هاي خارجي نمي‌شود؟ به هر حال توتال يک ميليارد دلار از منابع داخلي شرکت براي سرمايه‌گذاري در فاز 11 صرف خواهد کرد.

من به شما اين اطمينان را مي‌دهم که تا پايان سال چند قرارداد ديگر مانند قرارداد فاز 11 با شرکت‌هاي روسي و آسيايي و اروپايي بسته خواهد شد.

بر اساس بندهاي برنامه اقتصاد مقاومتي که به وزارت نفت ابلاغ شده مکلف هستيم تا پايان سال 10 قرارداد در بالادست صنعت نفت و گاز منعقد کنيم. توجه داشته باشيد اين تعداد قرارداد هدف و برنامه تکليف شده به شرکت ملي نفت است. فکر مي‌کنم در صورتي که طبق برنامه پيش برويم اين حجم از قرارداد بين 35 تا 50 ميليارد دلار سرمايه جذب صنعت نفت ‌کند.

بر اساس انتظاري که وزارت نفت از شرکت ملي نفت دارد، شخصا فکر مي‌کنم تا سه، چهار ماه آينده يک قرارداد ديگر خواهيم داشت که احتمالا با شرکت‌هاي روسي خواهد بود. چون در مذاکراتشان جلوتر هستند.


 يک شرکت اماراتي سوآپ نفت از ايران را بعد 7 سال کليد زد 

 شرکت Dragon oil که وابسته به شرکت ENOC امارات است در روزهاي اخير با ارسال 6 هزار تن نفت توليدي ترکمنستان به بندر نکاي ايران توسط يک کشتي نفتکش با پرچم روسيه، سوآپ نفت از ايران را بعد از 7 سال دوباره کليد زد.

به گزارش تسنيم، با آغاز دولت يازدهم عمده صحبت هاي مسئولين دولت جديد (در سال 92) به جاي تشريح برنامه ها، انتقاد از دولت گذشته بود. اين انتقادات در حوزه نفت بسيار گسترده بود و از سياست هاي توسعه اي پارس جنوبي گرفته تا سياست هاي اعمالي ايران در اوپک را در برمي گرفت. يکي از مسائلي که مسئولان وزارت نفت در دولت يازدهم از آن به عنوان انتقادي مهم از دولت دهم مطرح مي کردند، توقف سوآپ نفت خام بود.

مسئولان وزارت نفت در دولت يازدهم معتقد بودند که نبايد سوآپ نفت متوقف مي شد و از آغاز دوباره آن با عنوان تجارت سودآور براي ايران در دولت يازدهم خبر مي دادند. اما با گذشت 4 سال از فعاليت دولت يازدهم جز چند نوبت مذاکره، خبر خاصي در خصوص آغاز سوآپ نفت نشد.

خبر آغاز دوباره سوآپ نفت خام به سال 94 باز مي گردد. «بيژن زنگنه» وزير نفت کشورمان آذرماه اين سال از احتمال آغاز سوآپ نفت روسيه توسط ايران و انجام مذاکرات دو کشور در اين خصوص خبر داده بود. اين موضوع در ديدار اسفندماه سال 94 زنگنه و همتاي روس خود مورد طرح و بررسي قرار گرفت و طرف روس، تمايل خود را براي سوآپ نفت خام از طريق ايران اعلام کرده بود.

ارديبهشت ماه سال 95 مذاکرات ايران با روسيه و 3 کشور قزاقستان، آذربايجان و ترکمنستان در خصوص سوآپ نفت خام از خاک ايران آغاز شد و بعد از حدود 3 ماه مذاکره با مسئولان نفتي و شرکت‌هاي مختلف فعال در خريد و فروش نفت در اين 4 کشور، هفته ابتدايي شهريور 95، مسئولاني از دو کشور قزاقستان و روسيه به ايران آمدند تا با بازديد از تأسيسات تخليه و ذخيره سازي نفت خام در شمال کشور (پايانه نفتي نکا) و سنجش ميزان آمادگي ايران، مذاکرات نهايي را براي آغاز سوآپ نفت خام با ايران انجام دهند.

سيد پيروز موسوي مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران نيز هفته پاياني مردادماه همين سال از احتمال آغاز سوآپ نفت خام تا يک ماه آينده خبر داده و گفته بود که "در صورت آغاز اين عمليات، حجم نفت خامي که در مراحل اول سوآپ مي‌شود، چيزي در حدود 50 تا 100 هزار بشکه در روز خواهد بود که اين ميزان بستگي به قراردادي دارد که بين شرکت ملي نفت ايران و شرکتهاي نفتي متقاضي سوآپ امضا مي‌شود". اما اين مهم محقق نشد.

در واقع تا سه ماه بعد از شروع دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه براي آغاز سوآپ نفت خام، خبري از اجرايي شدن توافقات نشد؛ تا اينکه آبان ماه سال 95 «سيد پيروز موسوي» مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم با اشاره به اينکه "سوآپ نفت خام هنوز آغاز نشده است"، گفت: مذاکراتي در طي ماههاي گذشته با کشورهاي آسياي ميانه در خصوص سوآپ نفت خام از ايران داشته ايم و برخي کشورها در اين خصوص ابراز تمايل کرده اند اما به علت اينکه قرار شد تغييراتي در يکي از بندهاي قراردادي در نوع قراردادهاي سوآپ انجام شود، هنوز سوآپ نفت خام آغاز نشده است.

مديرعامل پايانه هاي نفتي ايران تصريح کرد: قرار شد تغييراتي در يکي از بندهاي مصوبه قبلي در خصوص سوآپ داده شود و تا قراردادهاي سوآپ يک محوريت کلي داشته باشد، از اينرو مصوبه قبلي را شرکت نيکو به هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران تحويل داد تا بعد از اعمال تغييراتي در يکي از بندهاي آن، دوباره در هيئت مديره مطرح شده و مصوبه هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران را بگيرد.

با اين حال با وجود گذشت ماهها از ارسال مصوبه قبلي سوآپ نفت خام به هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران و با گذشت بيش از يک سال از آغاز دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه براي آغاز سوآپ نفت خام، و در حالي که دولت يازدهم به پايان خود مي رسد خبري از آغاز سوآپ نفت نشد تا اينکه «بيژن زنگنه» وزير نفت در روزهاي اخير خبر از دستور آغاز سوآپ نفت خام داد و گفت: "دستور سوآپ نفت صادر شده است اما از آنجا که مسيري باز بوده و اکنون متوقف شده است، اندکي طول مي کشد تا دوباره برقرار شود، اما اين مشکلات از طرف ايران نيست."

حدود يک هفته پيش هم خبرگزاري روسي Tass با انتشار گزارشي اعلام کرد که ايران آماده است تا عمليات سوآپ نفت خام را که از سال 2010 متوقف شده بود، دوباره با کشورهاي روسيه، ترکمنستان و قزاقستان از سر بگيرد.همچنين دو روز پيش سايت خبري news آذربايجان از انجام يک عمليات سوآپ نفت خام با تخليه 6 هزار تن نفت ترکمنستان در بندر نکاي ايران خبر داد. طبق اين گزارش، سوم اوت امسال (حدود يک هفته پيش) نفتکشي با نام VF Tanker-20 با پرچم روسيه در بندر نکاي شمال ايران پهلو گرفته و 6 هزار تن نفتي که توسط شرکت Dragon oil در ترکمنستان توليد شده را در اين بندر ايراني به منظور سوآپ از خاک ايران و تحويل به مشتريان خود از بنادر جنوبي ايران تخليه کرده است.

شرکت Dragon oil متعلق به شرکت ENOC امارات است و دفتر مرکزي اين شرکت در دبي واقع شده است.


 آژانس بين المللي انرژي:
 تقاضاي جهاني براي نفت بيش از حد انتظار افزايش مي‌يابد 

 آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد تقاضاي جهاني براي نفت امسال بيش از حد انتظار افزايش خواهد يافت.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد، تقاضاي جهاني براي نفت امسال بيش از حد انتظار افزايش خواهد يافت و به رغم افزايش توليد نفت در آمريکاي شمالي و تبعيت ضعيف اوپک از توافق کاهش توليد، به کاهش مازاد عرضه در بازار جهاني کمک خواهد کرد.

آژانس بين المللي انرژي در گزارش ماهيانه خود، پيش بيني اش از رشد تقاضاي نفت در سال 2017 را از 1.4 ميليون بشکه قبلي به 1.5 ميليون بشکه در روز افزايش داده و گفته که انتظار دارد سال آينده نيز ميزان تقاضا 1.4 ميليون بشکه افزايش يابد.

اين آژانس مستقر در پاريس که به کشورهاي صنعتي جهان در زمينه سياست هاي انرژي توصيه هاي تخصصي ارائه مي کند در ادامه مي افزايد: ميزان تقاضا که بالاتر از ميزان پيش بيني شده قبلي خواهد بود، توليد کنندگان را تشويق خواهد کرد.

در ادامه اين گزارش آمده است، ميزان تبعيت اوپک از توافق کاهش توليد در ماه جولاي به 75 درصد کاهش يافته که پايين ترين رقم از زمان آغاز اجراي توافق در ماه ژانويه بوده است.

آژانس تبعيت پايين الجزاير، عراق و امارات را از دلايل اصلي اين تبعيت پايين برشمرده است.

به علاوه، ليبي نيز که در حال حاضر از توافق کاهش توليد معاف است، توليد خود را به ميزان قابل توجهي افزايش داده است. در نتيجه ميزان کل عرضه نفت جهان در ماه جولاي 520 هزار بشکه در روز افزايش يافته و در حد 500 هزار بشکه بالاتر از متوسط يک سال قبل باقي مانده است.

اين موسسه بين المللي همچنين پيش بيني کرده که ميزان توليد نفت کشورهاي غير عضو واپک در سال 2017 به ميزان 700 هزار بشکه و در سال 2018 به ميزان 1.4 ميليون بشکه در روز افزايش يابد.بر اساس برآورد اين گزارش، ميزان ذخاير نفت در کشورهاي صنعتي در ماه هاي ژوئن و جولاي کاهش داشته، اما همچنان 219 ميليون بشکه بالاتر از متوسط 5 سال گذشته است.


 ميز خبر 

 جزييات روند افزايشي توليد در بخش بالادستي نفت و گاز

بررسي اجمالي وضعيت توليد در بخش بالادستي نفت و گاز طي چهار سال گذشته حاکي از پيشرفت و افزايش دارد به طوريکه توليد نفت خام در نيمه اول سال 1392، 2726 بشکه در روز بوده در سال 1395 به 3800 بشکه در روز رسيد. طبق اهدافي که توسط وزارت نفت در دولت دوازدهم تعريف شده، اين روند افزايشي قرار است به قوت خود باقي بماند و توليد نفت خام تا سال 1399 به 4280 بشکه در روز برسد.

به گزارش ايسنا، ظرفيت توليد نفت خام در نيمه اول سال 1392، 3841 بشکه در روز بود که اين ميزان در سال 1393 به 3851، در سال 1394 به 3700، در سال 1395 به 4030 بشکه در روز رسيد. طبق برنامه ريزي‌هاي انجام شده ظرفيت توليد نفت خام در سال 1396 به 4115، در سال 1397 به 4220، در سال 1398 به 4440 و در سال 1399 به 4630 بشکه در روز خواهد رسيد.

توليد نفت خام در نيمه اول سال 1392، سال 1393، سال 1394 و سال 1395 به ترتيب 2726، 2802، 2830 و 3800 بشکه در روز بوده است. اين ميزان در سال 1396 به 3870، در سال 1397 به 3960، در سال 1398 به 4000 و در سال 1399 به 4280 بشکه در روز خواهد رسيد.

توليد ميعانات گازي در نيمه اول سال 1392، 378 هزار بشکه در روز بود که در سال 1393 به 466 هزار بشکه، در سال 1394 به 558 هزار بشکه و در سال 1395 به 688 هزار بشکه افزايش پيدا کرد. اين ميزان در سال 1396 به 900 هزار بشکه خواهد رسيد و در سال‌هاي 1397، 1398 و 1399 در مرز 1000 بشکه در روز ثابت خواهد
ماند.

توليد نفت خام و ميعانات که در نيمه اول سال 1392، 3104 بشکه در روز بود در سال 1393 به 3268، در سال 1394 به 3388، در سال 1395 به 4488 بشکه در روز رسيد. توليد نفت خام و ميعانات در سال 1396، 1397، 1398 و 1399 به 4770، 4960، 5000 و 5280 بشکه در روز مي‌رسد.

صادرات نفت خام و ميعانات گازي (با احتساب خوراک پالايشگاه‌هاي داخلي جديد) در نيمه اول سال 1392، 1200 بشکه در روز بود که اين ميزان در سال‌هاي 1393، 1394 و 1395 به ترتيب به 1362، 1458 و 2218 بشکه در روز رسيد. صادرات نفت خام و ميعانات گازي در سال 1396 به 2702، در سال 1397 به 2940، در سال 1398 به 3072 و در سال 1399 به 3312 بشکه در روز خواهد رسيد.

ميزان تزريق گاز طبيعي در نيمه اول سال 1392، 72 ميليون مترمکعب در روز بود که اين ميزان در سال 1393، 1394 و 1395 به ترتيب به 72.2، 80 و 125 ميليون مترمکعب در روز رسيد. تزريق گاز طبيعي در سال 1396 به 125، در سال 1397 به 140، در سال 1398 و 1399 به 150 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد.

سهم توليد نفت خام از ميادين مشترک در نيمه اول سال 1392، 3.8 درصد، در سال 1393، 1.9 درصد، در سال‌هاي 1394 و 1395، 9 درصد بوده است که اين ميزان در سال 1396 به 6.14 درصد، در سال 1397 به 17 درصد و در سال‌هاي 1398 و 1399 به 2.22 درصد خواهد رسيد.

ميزان توليد گاز غني در سالهاي 1392، 1393، 1394 و 1395 به ترتيب 635، 680، 746 و 896 ميليون مترمکعب در روز بود که اين ميزان در سال 1396 به 1010، در سال 1397 به 1101، در سال 1398 به 1178 و در سال 1399 به 1253 ميليون مترمکعب خواهد رسيد.

توليد گاز غني از پارس جنوبي که در سال 1392، 267 ميليون مترمکعب در روز بود در سال 1393 به 306، در سال 1394 به 426 و در سال 1395 به 516 ميليون مترمکعب در روز رسيد و در سال 1396 به 681 و در سال‌هاي 1397، 1398 و 1399 به 750 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد.

توليد ميعانات گازي در سال 1392، 378 هزار بشکه در روز بوده که در سال 1393 به 466، در سال 1394 به 588، در سال 1395 به 688 رسيده و در سال 1396 به 900 هزار بشکه در روز خواهد رسيد. ميزان توليد ميعانات گازي در سال‌هاي 1397، 1398 و 1399، 1000 بشکه در روز خواهد بود.

ميزان گاز پالايش شده در سال 1392، 1393، 1394 و 1395 به ترتيب 163، 187، 218 و 236 ميليارد مترمکعب در سال بوده که اين ميزان در سال 1396 به 284، در سال 1397 به 313، در سال 1398 به 338 و در سال 1399 به 357 ميليارد مترمکعب در سال مي‌رسد.

ميزان گاز فروخته شده داخلي (صنايع خانگي، تجاري و نيروگاه) که در سال 1392، 150 ميليارد مترمکعب در سال بوده در سال 1393 به 156، در سال 1394 به 169، در سال 1395 به 180 ميليارد مترمکعب در سال رسيد و اين ميزان در سال‌هاي 1396، 1397، 1398 و 1399 به ترتيب به 210، 222، 232 و 250 ميليارد مترمکعب در سال خواهد رسيد.

معاون وزير انرژي اندونزي :

منتظر تصميم دولت جديد ايران در مورد دو ميدان نفتي هستيم

معاون وزير انرژي و منابع معدني اندونزي اعلام کرد که شرکت ملي نفت و گاز اين کشور (پرتامينا) در انتظار تصميم دولت جديد ايران در خصوص توافق مديريت ميادين نفتي 'آب تيمور' و 'منصوري' است.به گزارش ايرنا 'ارکاندرا طاهار' معاون وزير انرژي و منابع معدني اندونزي در نشست خبري در جاکارتا، گفت: دکتر حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران در حال تشکيل کابينه جديد است، اما تهران وعده داده است بيانيه اي در خصوص اين ميادين نفتي در چهار ماه آينده ارائه شود.

ايران طرح جامع توسعه (ام.دي.پي) ميدان‌هاي آب تيمور و منصوري را از شرکت «پرتامينا» دريافت کرده است و اين پيشنهاد توسط وزارت نفت در حال بررسي است.

به نوشته تارنماي روزنامه 'جاکارتا پست'، ارکاندرا طاهار' معاون وزير انرژي اندونزي به همراه 'لوهوت بينسار پانجاتيان' وزير هماهنگ کننده امور دريايي اين کشور از پنجم تا هفتم ماه اوت (14 تا 16 مرداد) به نمايندگي از 'جوکو ويدودو' رئيس جمهور اندونزي در مراسم تحليف حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران شرکت کردند.

'لوهوت بينسار پانجايتان' در اين سفر تعهد ايران در مورد توسعه ميادين نفتي را پيگيري کرده است. 'جوکو ويدودو' رئيس جمهوري اندونزي نيز در سفر ماه دسامبر سال گذشته به تهران اين مورد را مورد رسيدگي قرار داده بود.

'ارکاندرا' همچنين در مورد درخواست اندونزي براي مديريت اين ميادين نفتي در ايران، گفت: 'پرتامينا' با دو رقيب جدي ديگر شامل 'مارسک' دانمارک و 'لوک اويل' روسيه رقابت مي کند که اگر خدا بخواهد خبرهاي خوبي در اين مورد به دست ما مي رسد. اين مقام وزارت انرژي اندونزي ماه مارس گفته بود که اين دو ميدان نفتي سه ميليون بشکه ذخيره نفتي دارند، در حالي که ذخاير شناسايي شده نفت اندونزي حدود سه ميليون و 800 هزار بشکه است.


 معادلات انرژي 

 براي مشتريان آسيايي؛

ايران قيمت فروش نفت را تا 20 سنت افزايش داد

يک منبع آگاه از وزارت نفت ايران گفت: ايران قيمت فروش رسمي نفت خود براي مشتريان آسيايي ‌اش براي تحويل در ماه آينده ميلادي در مقايسه با ماه قبل را تا 20 سنت افزايش داده است.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، يک منبع آگاه از وزارت نفت ايران در مصاحبه اي با رويترز گفت: ايران قرار است قيمت فروش رسمي نفت گريد سبک خود را در ماه آينده ميلادي براي مشتريان آسيايي خود 2 سنت افزايش دهد که بيشتر از ميانگين قيمت فروش رسمي نفت عمان و دوبي است.

همچنين افزايش قيمت فروش رسمي نفت ايران در مقايسه با ماه قبل، با اعمال اين 2سنت، 20 سنت روند صعودي به خود گرفته است.

اين منبع آگاه که خواست نامي از او برده نشود، گفت: ايران فرمول قيمت گذاري براي گريد «نفت سروش» خود را تغيير داده است و در حال حاضر قيمت گذاري آن در مقابل ميانگين قيمت نفت عمان و دوبي صورت مي گيرد.

پيش از اين، قيمت گذاري «نفت سروش» ايران در مقابل نفت سنگين اين کشور انجام مي گرفت.

نفت ايران 13 دلار گران شد

اوپک اعلام کرد متوسط قيمت نفت ايران در 7 ماهه نخست سال جاري ميلادي 49.36 دلار در هر بشکه بوده که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از 13 دلار افزايش داشته است.

به گزارش تسنيم، سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) در جديدترين گزارش خود از افزايش 7 هزار بشکه اي توليد روزانه نفت ايران در ماه جولاي 2017 خبر داد.

بر اساس اين گزارش که از منابع ثانويه تهيه شده است توليد نفت ايران در ماه جولاي به 3.824 ميليون بشکه در روز رسيده است. توليد نفت ايران در ماه پيش از آن 3.817 ميليون بشکه در روز اعلام شده بود.

اوپک همچنين متوسط قيمت نفت سنگين ايران در ماه جولاي را 46.01 دلار در هر بشکه اعلام کرده که اين رقم نسبت به ماه قبل از آن 3.1 درصد افزايش يافته است. متوسط قيمت نفت سنگين ايران در ماه ژوئن بالغ بر 44.62 دلار در هر بشکه اعلام شده بود.

در 7 ماهه نخست سال جاري ميلادي متوسط قيمت نفت ايران 49.36 دلار در هر بشکه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13.62 دلار افزايش داشته است.

توليد نفت ايران افزايش يافت

طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپک، توليد نفت ايران در ژوئيه سال ميلادي جاري به 3.824 ميليون بشکه در روز رسيد.

به گزارش ايسنا، گزارش اوپک بر مبناي منابع ثانويه نشان مي‌دهد توليد نفت ايران در ماه ميلادي گذشته به 3.824 ميليون بشکه در روز رسيده است که 6.9 هزار بشکه در روز نسبت به نرخ 3.817 ميليون بشکه در روز افزايش نشان مي‌دهد.

متوسط توليد نفت خام ايران در سه ماهه دوم سال ميلادي جاري به 3.794 ميليون بشکه در روز بالغ شد که در مقايسه با 3.796 ميليون بشکه در روز توليد سه ماهه اول دو هزار بشکه در روز کاهش داشت.

آمار توليد اوپک بر مبناي اطلاعاتي که از سوي ايران ارائه شده است، نشان مي‌دهد توليد کشور در ژوئيه سال ميلادي جاري 3.900 ميليون بشکه در روز بود که در مقايسه با 3.880 ميليون بشکه در روز در ماه ژوئن 20 هزار بشکه در روز افزايش داشت.

طبق آمار پنج منبع ثانويه، مجموع توليد اوپک که متشکل از 14 عضو است، به 32.87 ميليون بشکه در روز در ماه ژوئيه رسيد که 173 هزار بشکه در روز نسبت به ماه پيش از آن افزايش داشت. توليد نفت خام در ليبي، نيجريه و عربستان سعودي افزايش يافت در حالي که در عراق، آنگولا و ونزوئلا کاهش نشان داد.

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، ارزش سبد مرجع اوپک بر مبناي ماه به ماه در ژوئيه 1.72 دلار يا 3.8 درصد افزايش يافت و به 46.93 دلار در هر بشکه رسيد. ارزش سبد مرجع اوپک در مقايسه با سال گذشته 33.7 درصد يا 12.55 دلار افزايش داشت و 49.75 دلار در هر بشکه بود.

قيمت نفت سنگين ايران در ماه ژوئيه 46.01 دلار بود که در مقايسه با ماه ژوئن 1.39 دلار يا 3.1 درصد افزايش داشت. متوسط قيمت نفت سنگين ايران از ابتداي سال ميلادي جاري تاکنون 49.36 دلار در هر بشکه بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته