جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5648

روحاني با تاکيد بر امنيت مرزها با پاکستان:
مرزهاي مشترک به مرزهاي اقتصادي و تجاري تبديل شوند


آمانو: تعهدات ايران طبق برجام در حال اجرا است


تقدير فيصل مقداد از ايران و روسيه


سازمان ملل: پاکسازي قومي در ميانمار به راه افتاده است


چين: شبه‌ جزيره‌ کره بايد با روش ديپلماتيک عاري از سلاح اتمي شود


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي؛
جهانگيري: اراده دولت بر اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي است

سومريه نيوز خبر داد؛
حمله مسلحانه به مقر حزب «مسعود بارزاني» در سليمانيه


خبر


آيين بزرگداشت جشن خانه سينما


طوفان ايرما در فلوريدا‎


سرمقاله


 روحاني با تاکيد بر امنيت مرزها با پاکستان:
 مرزهاي مشترک به مرزهاي اقتصادي و تجاري تبديل شوند 

 
رئيس جمهوري در ديدار وزير امور خارجه پاکستان، گفت: جمهوري اسلامي ايران و پاکستان دو کشور دوست، برادر و تاثيرگذار در منطقه هستند و تهران مصمم است روابط اقتصادي، فرهنگي و سياسي خود را با اسلام آباد توسعه دهد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار «خواجه محمد آصف» وزير امور خارجه پاکستان افزود: اهداف مورد نظر در مناسبات تهران- اسلام‌آباد هنوز منطبق با ظرفيت هاي موجود محقق نشده است.روحاني بر ضرورت تلاش مسئولان دو کشور براي توسعه و گسترش بيش از پيش روابط و همکاري‌هاي في‌مابين و اجراي توافقات دوجانبه تأکيد کرد.رئيس جمهوري گسترش همکاري‌هاي ايران و پاکستان در زمينه مقابله با تروريسم و تلاش در راستاي ارتقاء امنيت در مرزهاي مشترک دو کشور را ضروري خواند و اظهارداشت: تقويت امنيت مرزها و تبديل آن به مرزهاي اقتصادي و تجاري و ايجاد بازارچه‌هاي مرزي در اين مناطق به نفع دو ملت و در راستاي ثبات و امنيت منطقه خواهد بود.

روحاني با تأکيد بر ضرورت اجراي هر چه سريعتر و کاملتر توافق ميان بانک هاي مرکزي دو کشور و نيز تسهيل روابط بانکي ميان ايران و پاکستان براي توسعه مناسبات تجاري و اقتصادي في‌مابين، اظهار اميدواري کرد که روز به روز شاهد توسعه روابط ميان دو کشور دوست و برادر باشيم.رئيس جمهوري با بيان اينکه امنيت و ثبات منطقه براي جمهوري اسلامي ايران بسيار حائز اهميت است، خاطر نشان کرد: ايران و پاکستان در زمينه حل و فصل مسايل منطقه‌اي اهداف و ديدگاه‌ مشترکي دارند.روحاني با اشاره به اينکه مسايل و مشکلات کشورهاي منطقه از جمله افغانستان راه حل منطقه‌اي داشته و هرگز توسط بيگانگان و قدرت هاي فرامنطقه اي حل و فصل نمي‌شود، گفت: جمهوري اسلامي ايران معتقد است صرفا کشورهاي منطقه، بويژه ايران و پاکستان، بايد براي برقراري امنيت، ثبات و آرامش منطقه تلاش و همکاري کنند.رئيس جمهوري تأکيد کرد: ايران آماده همکاري با کشورهاي منطقه از جمله پاکستان در زمينه مبارزه با تروريسم، توسعه صلح، ثبات و امنيت در منطقه است.


 آمانو: تعهدات ايران طبق برجام در حال اجرا است 

 
سايت آژانس انرژي اتمي: مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي با ايراد سخنراني رسما نشست فصلي شوراي حکام آژانس را آغاز کرد.به گزارش مهر به نقل از سايت آژانس بين المللي انرژي اتمي، «يوکيو آمانو» در سخنراني آغازين خود اعلام کرد: تعهدات ايران طبق برجام در حال اجرا است. آژانس همچنان عدم انحراف مواد هسته اي ايران را تاييد مي کند.آژانس بين المللي انرژي اتمي در هفته گذشته با انتشار گزارشي بار ديگر پايبندي ايران به برجام را تائيد کرد.آمانو نشست فصلي شوراي حکام را با قرائت بيانيه اي که در آغاز آن از قربانيان طوفان هاي اخير آمريکا و زلزله مکزيک ياد شده بود آغاز کرد.علاوه بر موضوع ايران و برجام تقويت همکاري هاي بين المللي در زمينه هسته اي تشعشعات ، حمل و نقل و ايمني مواد هسته اي امنيت هسته اي ، اجراي پادمان ها در کره شمالي ،اجراي توافقهاي پادماني در سوريه و کاربرد پادمانهاي آژانس در خاورميانه از جمله ديگر محورهاي بحث در نشست فصلي شوراي حکام است.


 تقدير فيصل مقداد از ايران و روسيه 

 
الميادين :قائم مقام وزير خارجه سوريه از محور مقاومت، حزب‌الله، ايران و روسيه در جنگ با تروريست‌ها تقدير و تشکر کرد.

به گزارش ايسنا، فيصل مقداد در گفت‌وگو با شبکه الميادين، گفت: از محور مقاومت، حزب‌الله و هم‌پيمانان‌مان در ايران و روسيه و همه کساني که در جنگ با تروريست‌ها از ما حمايت کردند تقدير و تشکر مي‌کنم.وي در ادامه با اشاره به اينکه جنگ ديرالزور آخرين جنگ بزرگ است و مناطق باقيمانده همه جزئي هستند، گفت: آزادي کامل ديرالزور دستاوردي براي ائتلاف سوريه، مقاومت، ايران و روسيه است.وي افزود: حزب‌الله از همان ابتدا از سوريه حمايت و فداکاري‌هاي زيادي در جنگ با تروريست‌ها کرد. کشور سوريه به برادرانش در حزب‌الله افتخار مي‌کند.معاون وزير خارجه سوريه همچنين گفت: پيام فرمانده حزب‌الله نشان مي‌دهد که حزب‌الله به ديدگاه‌هاي سوريه احترام مي‌گذارد و تمام هم‌پيمانان ما به ديدگاه‌هايمان احترام مي‌گذارند و ما همه پيروز خواهيم شد.


 سازمان ملل: پاکسازي قومي در ميانمار به راه افتاده است 

 
خبرگزاري فرانسه: زيد رعد الحسين، کميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل آنچه را که «حملات نظام‌مند» آشکار ميانمار عليه اقليت مسلمان روهينجا خواند، محکوم و تاکيد کرد که يک «پاکسازي قومي» عليه اين اقليت در ميانمار راه افتاده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، زيد رعد الحسين، کميسيونر عالي حقوق بشر سازمان ملل گفت: از آنجا که دولت ميانمار جلوي هرگونه دسترسي بازرسان حقوق بشر را مي‌گيرد، وضعيت فعلي را نمي‌توان به طور کامل ارزيابي کرد اما به نظر مي‌رسد که تبديل به يک مثال بارز پاکسازي قومي براي کتابهاي درسي شده است.رعد الحسين اظهار داشت: عمليات اجرا شده در ميانمار به روشني نامتناسب و بدون اعتنا به اصول اساسي قوانين بين‌المللي بوده است.وي ادامه داد: گزارشهاي متعدد و يکسري تصاوير ماهواره‌اي دريافت کرديم که نشان مي دهد نيروهاي امنيتي ميانمار و شبه نظاميان محلي اقدام به آتش زدن روستاهاي قوم روهينجا مي‌کنند


 چين: شبه‌ جزيره‌ کره بايد با روش ديپلماتيک عاري از سلاح اتمي شود 

 سخنگوي وزارت خارجه چين اعلام کرد که شبه‌جزيره‌کره بايد با روش ديپلماتيک و صلح‌آميز عاري از تسليحات هسته اي شود.به گزارش مهر به نقل از رويترز، در حاليکه شوراي امنيت قرار است تا ساعاتي ديگر درباره وضع تحريم هاي پيشنهادي جديد آمريکا عليه کره شمالي به تصميم گيري بپردازد؛ وزارت خارجه چين اعلام کرد که شبه جزيره کره تنها بايد از طريق صلح‌ آميز و ديپلماتيک عاري از تسليحات هسته اي شود.«ژنگ شوانگ»سخنگوي وزارت خارجه چين در کنفرانس مطبوعاتي خود در اين باره گفت که شوراي امنيت لازم است قدم‌ هاي بيشتري را در اين راستا بردارد.


 يك نكته از هزاران 

 10روز ديگر يعني از اول مهرماه بر اساس ابلاغيه وزارت صنعت، معدن و تجارت برچسب قيمت از روي 11 گروه کالايي که اغلب آنها محصولات غذايي هستند، حذف خواهد شد، در حالي که هنوز اجماع کارشناسي بر سر اين طرح صورت نگرفته و زيرساخت قانوني آن نيز فراهم نشده است.

نكته اينجاست كه نبايد اين اقدام را صرفا از باب ايجاد رقابت و رونق توليد نگاه كرد، بلكه روي ديگر سكه همان فرصت طلبي‌ها و سودجويي دلالان و توزيع كنندگان خواهد بود. چرا كه آنها با خريد كالاها از كارخانه مي‌توانند با تعيين نرخي سليقه‌اي آن را به دست مردم برسانند چرا كه ديگر خبري از قيمت درج شده بر روي محصول نيست.

اميدواريم اين طرح موجب ارتقاي سطح كمي و كيفي محصولات در بازار اقتصادي كشور گردد، اما بايد مراقب بود تا اين دست اقدامات آزموده نشده موجب فشار و ضرر و زيان مردم نگردد.


 ميز خبر 

 رژيم صهيونيستي سه روستا را از رام‌الله جدا کرد

مسؤولان رژيم صهيونيستي سه روستا را از رام‌الله جدا کرده و به استان قدس ملحق کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، مسؤولان رژيم صهيونيستي سه روستاي بيت لقيا، خربثا المصباح و بيت سيرا را از رام‌الله جدا کرده و آنها را به استان قدس ملحق کردند.

براي محکوم کردن اين تصميم رژيم صهيونيستي و پيامدهايي که به دنبال دارد نمايندگاني از اين روستاها و سرشناساني از مناطق مرزي غرب رام‌الله با ليلا غنام استاندار رام‌الله جهت بررسي مکانيزم‌هاي رويارويي با اين تصميم رژيم صهيونيستي ديدار کردند.

روساي شوراها و نمايندگان روستاها در مورد پاره‌اي از تدابير صحبت کردند که در چارچوب مردمي در رويارويي با اين تصميم رژيم صهيونيستي اتخاذ خواهد شد.

شيخ الازهر: جهان در نجات مسلمانان روهينجا ناتوان مانده است

شيخ الازهر در کنفرانسي بين‌المللي در آلمان تاکيد کرد که جامعه بين‌الملل از نجات مسلمانان روهينجا عاجر مانده و سازمان‌هاي بين‌المللي و جمعيت‌هاي حقوق بشر در يک وادي هستند در حاليکه خون‌ها، جسدها و فرياد کودکان در وادي ديگري است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آلمان (د .پ . آ) آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در جريان افتتاح کنفرانس صلح جهاني در شهر مونستر در غرب ‌آلمان از نمايندگان اديان و کليساها خواست تا با احتکار دين از سوي گروه‌هاي متخاصم با بشريت برخورد کنند.

مرکل گفت: اديان ضامن تحقق صلح هستند و به همين دليل نمي‌تواند توجيهي براي جنگ و خشونت به نام يک دين وجود داشته باشد.

تشکيل کميته عربي براي ممانعت از عضويت اسرائيل در شوراي امنيت

اتحاديه عرب با پيشنهاد فلسطين جهت تشکيل کميته عربي پنج جانبه براي "مقابله با تلاش‌هاي اسرائيل جهت عضويت غيردائم در شوراي امنيت در سال‌هاي 2019-2020" موافقت کرد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه عربستاني عکاظ، جمال الشوبکي، نماينده دائم فلسطين در اتحاديه عرب در سخناني تصريح کرد، شوراي اتحاديه عرب در نشستي در صد و چهل و هشتمين دوره غيراضطراري خود در سطح نمايندگان دائم، با تصويب مصوبه‌اي جهت تشکيل اين کميته موافقت کرد.

طبق گفته الشوبکي، اين کميته متشکل از اردن به عنوان رئيس نشست سران کشورهاي عربي، جيبوتي به عنوان رياست شوراي وزارتي، دولت فلسطين، شخص احمد ابوالغيط، دبيرکل اتحاديه عرب و همچنين مصر به عنوان کشور عربي عضو شوراي امنيت است.

منابع نظامي عراقي مطرح کردند؛

تمايل آمريکا به استقرار نيرو و افزايش پايگاه‌هاي نظامي در مرزهاي عراق و سوريه

منابع نظامي عراقي اعلام کردند که آمريکا مي‌خواهد با افزايش نيروهايش در استان الانبار پايگاه‌هاي نظامي‌اش را گسترش داده و امنيت مرزها با سوريه را تأمين کند.

به گزارش ايسنا، عبدالکريم الزوبعي، يکي از مسؤولان نظامي عراقي در گفت‌وگو با خبرگزاري آلمان گفت: نيروهاي آمريکايي تمايل زيادي به گسترش پايگاه‌هاي نظامي خود در استان الانبار به ويژه پايگاه‌هاي عين الاسد و الحبانيه از طريق افزايش نيروهايشان و ايجاد پايگاه اضافي در صحراي الانبار نشان داده‌اند.وي افزود: آمريکا به تأمين امنيت نوار مرزي با سوريه که طول آن به 650 کيلومتر مي‌رسد و از گذرگاه ربيعه در غرب موصل تا استان الانبار از محور القائم کشيده شده، مايل است.

مقام هاي روسي: تلاش ترامپ لغو برجام توسط ايران است

ديپلمات هاي ارشد روسيه اعلام کردند: مقام هاي دولت آمريکا درصددند ايران را به خروج يکجانبه از برجام سوق دهند تا خود مجبور نشوند به شرکاي اروپايي براي سرپيچي از خودداري اجراي اين توافق بين المللي توضيح دهند.به گزارش ايرنا، روزنامه ايزوستيا، بدون اشاره به نام ديپلمات هاي روسيه، همچنين نوشت: آنان معتقدند که دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا برجام را مايه ناکامي دولت خود مي داند و به همين دليل از اجراي آن خودداري مي کند.

در ادامه گزارش ايزوستيا با اشاره به ادعاهاي بي پايه و مکرر ترامپ که ايران را به شفاف نبودن در اجراي مفاد برجام متهم مي کند، افزوده شده است: منابع ديپلماتيک روسي خاطر نشان مي کنند که با ورود جمهوريخواهان به کاخ سفيد، تهديد به فسخ توافق بين المللي هسته اي با ايران يکي از بندهاي اصلي اظهارات ترامپ در کنار سخنان تند وي عليه کره شمالي قرار گرفت.بنا به اين گزارش، مقام هاي روس همچنين با اشاره به نارضايتي ايران از سياست هاي ضدبرجامي آمريکا، هشدار دادند در صورت بروز ريسک، تهران ممکن است تصميم لازم را بگيرد.


 خبــــر 

 يک سايت اسرائيلي فاش کرد؛

سفر محرمانه وليعهد عربستان به تل‌آويو

زمان زيادي از ادعاهاي بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي مبني بر اينکه روابط تل‌آويو با کشورهاي عربي به سطحي بي‌سابقه رسيده، نمي‌گذرد که اطلاعات جديدي از سفر محرمانه هيئت عالي‌رتبه کشورهاي عرب حوزه خليج فارس به اراضي اشغالي به تازگي منتشر شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اسرائيلي 360 ، به تازگي محمد بن سلمان، وليعهد عربستان در راس اين هيئت وارد اراضي اشغالي شده و به دور از چشم دوربين‌ها با نتانياهو ديدار کرده است.

ارتش آمريکا به دنبال خريد سامانه "گنبد آهنين" است

وبسايت ديفنس نيوز گزارش داد، ارتش آمريکا به دنبال خريد سامانه دفاع موشکي "گنبد آهنين" رژيم صهيونيستي به منظور استفاده از آن براي دفاع از پايگاه‌هاي نظامي‌اش در اروپا است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه اورشليم پست، بر اساس گزارش اين وبسايت، آمريکايي‌ها قرار است ماه جاري ميلادي اين سامانه را در نيومکزيکو در پايگاه وايت سندرز آزمايش کنند تا قابليت‌هاي آن را با ديگر سامانه‌هاي رقيب مقايسه کرده و بسنجند.با اين حال ارتش آمريکا هنوز چارچوب زماني براي تامين سيستم دفاع موشکي مورد نيازش براي دفاع در برابر موشکهاي کوتاه برد را که قرار است در جريان يک فرآيند سنجش و آزمايش از بين چند سيستم انتخاب شود، مشخص نکرده است.

لاوروف: رياض حامي مذاکرات آستانه است

وزير خارجه روسيه در نشست خبري با همتاي اردني خود به حمايت عربستان از مذاکرات آستانه اشاره کرد.به گزارش مهر به نقل از النشره، سرگئي لاوروف در نشست خبري با ايمن الصفدي همتاي اردني خود گفـت: ما با اردن مواضع مشترک مبني بر ضرورت توقف خونريزي در سوريه و آغاز عمليات واقعي براي حل و فصل بحران در چارچوب قطعنامه سازمان ملل داريم.وي افزود: هر طرفي که بدون موافقت دمشق در سوريه حضور دارد بر خلاف قانون بين المللي عمل کرده و حضورش غيرقانوني است.لاوروف همچنين بيان کرد: ما با اردن درباره حل موضوع فلسطين و نيز تقويت هماهنگي در زمينه مبارزه با تروريسم توافق کرديم.وزير خارجه روسيه اعلام کرد: برخي طرفها در ائتلاف بين المللي به دنبال حمايت از جبهه النصره هستند. تلاش هاي برخي از اعضاي ائتلاف در حمايت از جبهه النصره در سوريه قابل قبول نيست.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

ادامه مطلب

موضوع سيزدهمين کنفرانس عمومي IAU

اعضاي هيأت مديره دعوت شده اند تااين سناريوها را بحث کنند و مناسب ترين وجالب ترين انتخاب را با درنظر گرفتن خوشه هاي موضوعي جاري و مطالب کنفرانس که قبلا IAU بيان کرده است را انتخاب کنند. اعضاي هيأت مديره همچنين بايد درنظر بگيرند که ما طراحي 2 ساله ميکنيم، ازاين رو سرانجام، کنفرانس بين المللي هميشه تشکيل مي گردد. وموضوع مابايد به گونه اي باشد که از تکرار آنچه که ديگران ممکن است قبلا بيان کرده باشند پرهيزگردد.

به هيأت مديره همچنين يادآوري شده است که کنفرانس عمومي نهاد تصميم گيري براي انجمن است. اين مجمعي است که هرتغيير وهمه تغييرات اساسنامه و تمامي موارد سياست هاي IAU براي تصميم گيري توسط آراي اعضا انجام مي گردد.

سرانجام اينجا جايي است که انتخابات انجام مي شود. نيازي به ذکر نيست که تنها اعضاي با سابقه خوب مي توانند راي دهند وبدين ترتيب يک حرکت قوي معمولا قبل از کنفرانس عمومي براي پرداخت بدهي هاي آنها صورت ميگيرد. از آنجاييکه تغييرات اساسنامه زمان ميبرد تا تهيه شودو بيانيه هاي سياست ها ممکن است نياز به مشورت هاي وسيع قبل از کنفرانس عمومي داشته باشد، طراحي بايستي قبلا صورت گيرد.

موضوعات ممکن براي سال 2008:

1. نوآوري وتوسعه پايدار

2. تعريف مجدد وتفکر مجدد مربوط به رابطه بين آموزش وجامعه

3. تأمين آموزش عالي ازنظر داخلي و جهاني

4. روندهاي جهاني درآموزش عالي: نوآوري وبهبود

5. تأثير تغييرات داخلي و جهاني روي آموزش عالي

6. تفکر مجدد درمورد آموزش عالي در دوره هاي تغيير

يونسکو پيشنهاد کنفرانس جهاني درمورد آموزش عالي وده عنوان را داده است:

" کنفرانس جهاني درمورد آموزش عالي/ علوم تحقيقات: انرژي هاي جديد براي ساختن جهاني بهتر"

اين کنفرانس قرار است درسال 2009/2008 در پاريس برگزار شود.


  در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي؛
 جهانگيري: اراده دولت بر اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي است 

 
معاون اول رييس جمهوري بر لزوم بازنگري در نحوه و ساز و کارهاي گزارش گيري و نظارت بر عملکرد دستگاه هاي اجرايي دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در دولت يازدهم تاکيد کرد و گفت: اراده دولت و ستاد بر اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي است. به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهور، اسحاق جهانگيري در اولين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در دولت دوازدهم، افزود: لازم است دبيرخانه ستاد نسبت به گذشته فعال تر و مجهزتر باشد و همه دستگاه هاي اجرايي نيز عملکرد خود را در قبال اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي مورد بازنگري و آسيب شناسي قرار دهند.

وي با اشاره به ضرورت اولويت بندي پروژه ها و برنامه هاي اجرايي اقتصاد مقاومتي براي سال 96 اظهار داشت: اگر پروژه ها و برنامه هاي اولويت دار سال 96 به درستي اجرا شود، اهداف مورد انتظار در اقتصاد کشور محقق خواهد شد و شاهد رشد اقتصادي، توسعه صادرات، اشتغال زايي، افزايش توليد و بهبود زندگي مردم خواهيم بود.

معاون اول رييس جمهوري تصريح کرد: البته بايد با بکارگيري راهکارها و روش هاي کارآمد از ضمانت اجرايي برنامه ها و تصميمات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي اطمينان حاصل کنيم و روند کارها را به طور مستمر مورد ارزيابي قرار دهيم و پيگيري ها ونظارت ها به گونه اي باشد که از اجراي برنامه ها مطمئن باشيم.جهانگيري با يادآوري اينکه براي پيگيري و نظارت بر اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي ساز و کاري چند لايه پيش بيني شده است، افزود: گزارشات ميداني، حضور هيئت سه نفره در محل اجراي برنامه ها براي ارزيابي عملکرد، حضور اعضا دولت در استانها، گزارش ماهانه استانداران و نظارت از طريق سامانه نظارتي دبيرخانه از جمله ساز و کارها و روش هاي پيگيري و نظارت هستند اما با اين وجود به نظر مي رسد بايد ساز و کارهايي که براي نظارت و پيگيري برنامه ها در نظر گرفته شده را کارآمد تر کنيم.وي همچنين با اشاره به ديدار اخير اعضاي هيات دولت با مقام معظم رهبري و اعلام دغدغه هاي ايشان نسبت به اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي، خاطر نشان کرد: برداشت ما از سخنان رهبر معظم انقلاب در اين ديدار اين بود که ايشان از نحوه اتخاذ تصميمات و تدوين برنامه هاي ستاد رضايت دارند و در عين حال بر تسريع در روند اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي به شکل مناسب تر نيز تاکيد داشتند.

معاون اول رييس جمهوري بر ضرورت آسيب شناسي و کشف دلايل عدم اجراي کامل برخي تصميمات و برنامه هاي اقتصاد مقاومتي در بعضي دستگاه ها تاکيد کرد و گفت: عدم برخورداري ستاد از اختيارات کافي، نبود اراده قوي در برخي دستگاه هاي اجرايي، محدوديت هاي مالي و مديريتي و دلايل ديگر از اين دست مي تواند به عنوان عوامل موثر در عدم اجراي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي مطابق انتظارات باشد که لازم است اين موضوع مورد بررسي و آسيب شناسي دقيق و جدي قرار گيرد و راهکارهاي حل اين مسائل تدوين شود.


 سومريه نيوز خبر داد؛
 حمله مسلحانه به مقر حزب «مسعود بارزاني» در سليمانيه 

 يک شبکه عرب زبان از حمله مسلحانه به مقر حزب «مسعود بارزاني» رئيس اقليم کردستان عراق در سليمانيه خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از شبکه سومريه نيوز، مقر حزب مسعود بارزاني رئيس اقليم کردستان عراق مورد هجوم مسلحانه قرار گرفت.

بر اساس اين گزارش، مقر حزب بارزاني در شهر سليمانيه واقع شده است و افراد مسلح به آن حمله کردند.


 خبر 

 در ديدار سفير قطر در تهران؛

ظريف: با هرگونه فشار و تهديد عليه همسايگان مخالفيم

وزير امور خارجه در ديدار سفير قطر در تهران گفت: ما با هرگونه فشار و تهديد عليه همسايگان توسط هر کسي باشد مخالفيم.به گزارش اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، محمدجواد در ديدار “علي بن احمد علي السليطي” سفير قطر در تهران گفت: سياست جمهوري اسلامي ايران در منطقه مشخص است.

وزير امور خارجه تاکيد کرد: مسائل منطقه بايد از طريق گفت و گو حل و فصل شود و ما با هرگونه فشار و تهديد عليه همسايگان توسط هر کسي باشد مخالفيم.

گسترش روابط جانبه بويژه در حوزه هاي اقتصادي و تجاري از ديگر محورهاي گفت و گو در اين ديدار بود.

بنگلادش از کشته شدن 3000 مسلمان ميانماري در دو هفته گذشته خبر داد

وزير خارجه بنگلادش اظهار کرد: در دو هفته گذشته و با تشديد دور جديد خشونت‌ها در ميانمار بالغ بر 300 هزار مسلمان اقليت روهينجا از اين خشونت‌ها فرار کرده و وارد خاک بنگلادش شده‌اند و 3000 تن نيز کشته شده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نقل از آناتولي، ابوالحسن محمود علي، وزير امور خارجه بنگلادش گفت: در اين دوره جديد خشونت‌ها عليه اقليت‌هاي مسلمان روهينجا در ايالت راخين دست کم 3000 تن از اعضاي اين اقليت کشته شده‌اند.

وزير خارجه بنگلادش در گفت‌وگو با مطبوعات بعد از دادن گزارشي به فرستادگان کشورهاي غربي و عربي و نمايندگان آژانس‌هاي سازمان ملل در شهر داکا درباره تلاشهاي کشورش براي رسيدگي به آوارگان روهينجا اظهار داشت: آنها (نيروهاي ميانمار) بالغ بر 3000 نفر را کشته و خانه‌هايشان را ويران کرده‌اند.وزير خارجه بنگلادش گفت: جامعه بين‌المللي خشونت‌ها در راخين را به عنوان نسل‌کشي توصيف کرده و ما نيز اين گونه فکرمي‌کنيم.

پس از پايان محاصره 3 ساله؛

بشاراسد دستور برگزاري انتخابات پارلماني در «ديرالزور» را صادر کرد

«بشار اسد» رئيس جمهوري سوريه پس از شکسته شدن محاصره شهر ديرالزور دستور برگزاري انتخابات پارلماني در اين شهر را صادرکرد.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري سانا، دستور برگزاري انتخابات پارلماني در ديرالزور توسط بشار اسد صادر شد.بر اساس اين گزارش، اين دستور پس از آن صادر شد که محاصره سه ساله ديرالزور شکسته شد.پيشتر به دليل محاصره ديرالزور، انتخابات پارلماني در اين شهر برگزار نشده بود.نيروهاي سوري هفته گذشته موفق شدند محاصره شهر ديرالزور شکسته و کنترل فرودگاه نظامي آن را نيز به دست بگيرند.


 آيين بزرگداشت جشن خانه سينما 


 طوفان ايرما در فلوريدا‎ 


 سرمقاله 

بازدارندگي كره شمالي براي لغو برجام

حميدرضا عسگري

آزمايشات و تهديدات هسته‌اي كره شمالي طي هفته‌هاي اخير، مقداري از تنش‌هاي موجود نسبت به برجام را كاسته‌ است. معطوف شدن توجهات عمومي و سياسي به اقدامات كره شمالي در جهت انتقام گيري هسته‌اي از آمريكا، موجب تامل بيشتر به روح و ماهيت برجام گرديده است. اگرچه ايران رسماً و علناً اعلام كرده است كه درپي تسليحات هسته‌اي نيست، اما جهانيان برجام را معاهده‌اي براي كنترل و نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران قلمداد مي كنند.

البته برخي رسانه‌ها و مقامات خارجي خطر ايران را همچون كره شمالي براي جهانيان تصوير مي‌كنند، اما بايد اذعان داشت كه بحران کره شمالي عملا ماهيت چالش سازي و مشکل آفريني خود را براي آمريکا در درجه اول و همزمان در سطح بين المللي به همراه داشته است.

كره شمالي با پيشروي در دو محور موازنه قدرت در عرصه موشك‌هاي بالستيك حمل كننده كلاهك هسته‌اي و بمب‌هاي هيدروژني عملا آمريكا را بر سر دو راهي مورد نظر خويش كشانده است. در اثبات اين موضوع مي‌توان به واكنش‌هاي ضعيف آمريكا عليه پيونگ يانگ اشاره داشت. ترامپ تهديد كرده است كه در مقابله با كره شمالي، گزينه‌هاي هسته‌اي نيز روي ميز است، اما اين امر هزينه گزافي براي آمريكا خواهد داشت كه حتي مردم آمريكا نيز آن را جدي نگرفته اند. ضمن اينكه امروز بازي موازنه قدرت و بازدارنگي بين آمريكا و كره شمالي، صرفا به همسايگان جنوبي و ژاپن ختم نمي‌شود. چرا كه برد موشك‌هاي پيونگ يانگ امروز نيويورك و لس آنجلس را نيز در تيررس دارد.راه ديگر آمريكا دست بردن به تحريم هاي بيشتر كره شمالي است كه از حمايت‌هاي علني و غير علني روسيه و چين برخوردار است. چين به عنوان بزرگترين شريك تجاري كره شمالي، بخش اعظمي از درآمد اين كشور را تامين مي كند و روسيه نيز ضمن حمايت‌هاي مالي، زغال سنگ اين كشور را خريداري كرده و درآمد لازم را به كره شمالي تزريق مي‌كند تا يك مانع بزرگ براي آمريكا و منافع آن در جهان براي خود حفظ كنند. خيلي خوش بينانه و به دور از تصور است كه ترامپ بتواند روسيه و چين را به دست كشيدن از حمايت‌هاي خود متقاعد كند و تجديد تحريم‌هاي آمريكا را دنبال نمايند.لذا اين وضعيت و نوع رفتاررهبرجوان كره شمالي در برابر ديگر بازيگران بين المللي، فرصت مناسبي را براي ايران فراهم ساخته تا به منظور بهره گيري از وضعيت پيش آمده در برابر سياست احتمالي ترامپ در ماه اکتبر(زمان تصميم گيري درمورد تاييد و يا لغو برجام) در زمينه برجام بهره برداري کند. به احتمال قوي دولت آمريکا در يک معادله نه لغو و نه تاييد برجام با سياست مرور زمان و احاله سازي غيررسمي به کنگره، زمينه تضعيف برجام را موجب خواهد شد. لذا فرصت مناسبي است تا ايران با استفاده از فرصت‌هاي برجام روند عادي سازي تجاري و سياسي خود با جهان را سرعت بخشد.

به نظر مي رسد باتوجه به تهديدات هسته‌اي كره شمالي براي آمريكا و جهان، كاخ سفيد خود را در مقابل افكار عمومي قرار ندهد و برهم زننده برجامي نباشد، كه ماهيت آن منع گسترش فعاليت‌هاي نظامي هسته‌اي براي جهانيان تلقي مي‌شود. چرا كه امروز بسياري از كشورهاي اروپايي بر اين عقيده اند كه مي‌توان با به كارگيري مدل برجام، تهديد جهاني كره شمالي را كنترل كنند.اين موضوع نياز به تامل و پردازش اطلاعات و تفاسير سياسي كارشناسي شده دارد، تا اتاق فكرهاي كشورمان در وزارت خارجه و شوراي امنيت ملي، مطابق با تحولات رخ داده پيرامون اقدامات كره شمالي، از منفذهاي مناسب در عرصه بين الملل به نفع كشورمان وارد عمل شوند و مانع از تخريب دستاوردهاي برجام گردند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته