جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5648


نقش پياده روي بر سلامت بدن


تاثير استرس در ابتلا به سرطان مغز


درمان بي‌خوابي، علائم افسردگي را از بين مي‌برد


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 نقش پياده روي بر سلامت بدن 

 گرچه افراد نيرومند و پر انرژي مي توانند داراي فعاليت و توانايي بيشتر باشند و به طور کلي موفق تراز ديگران مي باشند ولي نيروها وانرژي هاي ديگران به صورت دعا و حرکات مناسب مي تواند شخص را نيرومندتر کرده و توانايي شخص را افزايش مي دهد و آنهايي که به ديگران محبت مي کنند و از نيروهاي ديگران بهره گرفته و زندگي خوب ادامه دهيم. توجه به نيروهاي اطراف بسيار مهم و کار ساز است و هنگامي که به اندازه لازم داراي انرژي باشيم به خوبي از انواع غذاهابهره گرفته و مواد زائد را از بدن دفع مي نماييم و هنگامي نيرو دچار نارسايي و ضعف شود انواع مواد زائد در بدن مانده و مجاري را تنگ و يا مسدود مي نمايد فعاليت روزانه و پياده روي علاوه بر افزايش نيروي بدن براي خارج کردن مواد زائد بسيار مهم و آنهايي که بيشتر فعاليت مي نمايند مواد زاينده و زائد و اضافي بيشتري از بدن خارج شده و پاک سازي بهتر قابل انجام مي باشد مواد اضافي به صورت چربي و عرق و ترکيبات پروتئيني مانند اوره و اسيد اوريک از بدن خارج مي شود و آنهايي که بيشتر از مواد پروتئيني بهره مي گيرند اسيد اوريک بيشتري از بدن خارج شده و ممکن است پوست را خشن کرده و يا ايجاد ورم و ميخچه نمايد و آنهايي که بيشتر راه مي روند در پاي آنان ميخچه بيشتري تشکيل مي شود که خود نشانه دفع مواد نيتروژن دار در بدن مي باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 تاثير استرس در ابتلا به سرطان مغز 

 مسئول کارگاه راديوتراپي کل مغز و نخاع از تأثير ناشناخته استرس و تنش‌هاي زندگي در بروز ابتلاء به سرطان مغز در افراد خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ مصطفي فرزين مسئول کارگاه راديوتراپي کل مغز و نخاع با اشاره به برگزاري کارگاه راديوتراپي کل مغز و نخاع (CSI) اظهار کرد: بعضي از تومورها در سيستم عصبي مرکزي، در بزرگسالان و اطفال، بعد از انجام جراحي، به عنوان يک بخش استاندارد درماني، نيازمند پرتو درماني (راديوتراپي) با تکنيک خاصي به نام "کرانيواسپاينال" هستند که شامل 2 مرحله است.

وي افزود: در مرحله اول، راديوتراپي به طور گسترده، تمام مغز و نخاع را هدف قرار مي دهد و در مرحله دوم درمان، اشعه به طور متمرکز و محدود به ناحيه درگير يا به عبارتي بستر تومور و حاشيه آن تابانيده مي شود؛ هدف از اين تکنيک درماني، کاهش احتمال عود و گسترش تومور در محل اوليه و همچنين در ساير نقاط مغز و نخاع است.اين نوروانکولوژيست با اشاره به اينکه نحوه کانتورينگ در اين کارگاه ارائه و مورد بحث و گفت‌ و گو قرار مي‌گيرد، افزود: براي هر بيماري که دچار تومور سيستم عصبي شده باشد، قبل از پرتودرماني، سي تي اسکن انجام و سپس طراحي درمان بر روي آن انجام مي شود، بسته به شرايط از ساير امکانات تصويربرداري مانند ام آر آي نيز مي توان بهره گرفت.

وي ادامه داد: حداکثر تلاش پزشکان راديوتراپي-انکولوژي آن است که مقدار اشعه به شکلي همگون به حجم هدف (يعني بستر تومور و باقيمانده تومور بعد از جراحي همراه با يک حاشيه امن) اِعمال شود و در عين حال بافت هاي سالم اطراف، به ويژه بخش هاي حساس و حياتي مغز، از جمله مسير بينايي و ساقه مغز، حتي المقدور کمتر اشعه بگيرند؛ نحوه رسم اين نواحي در سيستم عصبي، در کارگاه راديوتراپي کل مغز و نخاع (CSI) مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مسئول کارگاه راديوتراپي کل مغز و نخاع در ادامه به موضوع سرطان مغز اشاره کرد و گفت: متأسفانه براي اين نوع از تومورها، غربالگري خاصي وجود ندارد و در برخي موارد بيماري علائم خاصي نداشته و به طور اتفاقي کشف مي شود و در بسياري موارد نيز فرد با علائم غير اختصاصي به پزشک مراجعه مي‌کند.

فرزين گفت: از آنجايي که اين سرطان علائم خاصي ندارد، حتي گاهي پزشکان نيز آن را جدي نگرفته و اين مسأله سبب تاخير در تشخيص و پيشرفت تومور خواهد شد؛ بنابراين سردردهايي که در فرد به تازگي آغاز شده و پيش از اين نبوده، تغيير شدت، دفعات و محل درد در سر، همراهي سردرد با علايمي همچون تهوع و استفراغ، دوبيني و تاري ديد و همچنين بروز تشنج بدون سابقه قبلي، نکاتي است که افراد بايد آنها راجدي بگيرند و حتما براي تشخيص علت مشکلشان به پزشک مراجعه کنند.

تاثير آلودگي هوا در بروز تومورهاي مغزي

اين نوروانکولوژيست عنوان کرد: برخي علائم گذرا همچون تاري ديد، دوبيني و مشاهده لکه هاي نور در ميدان بينايي، نکات ديگري هستند که افراد نبايد نسبت به آنها بي توجه باشند و بايد به چشم پزشک و متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند.

مسئول کارگاه راديوتراپي کل مغز و نخاع افزود: شل شدن يک طرفه بدن به صورت گذرا مي تواند نشان از وجود تومور در مغز باشد که در صورت بروز اين علائم، تصوير برداري از مغز لازم است؛ متاسفانه گاهي پزشکان هم اين شل شدن گذرا و يک طرفه بدن را مخصوصا در بيماران با سن بالا ، به سکته هاي خفيف مغزي ربط داده و از تصويربرداري هاي ضروري صرف نظر مي کنند.فرزين با اشاره به اينکه تومورهاي مغزي جزو تومورهاي نسبتا شايع هستند، گفت: افرادي که سابقه خانوادگي بروز بدخيمي در اقوام درجه يک و 2 دارند، بايد نسبت به اين قبيل بيماري ها حساس‌تر باشند و نبايد تأثير ژنتيک و توارث در بروز اين بيماري ها ناديده گرفته شود؛ هرچند ژنتيک نقش پررنگ تر و شناخته شده تري در سرطان هاي ديگر همچون سرطان پستان و پروستات دارد.

وي با اشاره به اينکه استرس، تنش و آلودگي هوا مي تواند در بروز تومورهاي مغزي نقش داشته باشد، بيان کرد: حتي در يک سرماخوردگي ساده، استرس مي تواند سبب طولاني شدن روند درمان شود بنابراين براي درمان بهتر و حتي پيشگيري بايد حتي المقدور از بروز استرس و تنش اجتناب کرد.اين نوروانکولوژيست در ارتباط با تأثير امواج مغناطيس همچون امواج موبايل و انواع پارازيت در بروز تومورهاي مغزي گفت: اين موضوعات هنوز شواهد ثابت شده و مشخصي نداشته و به صورت قطعي تائيد و رد نشده است و هنوز تا به نتيجه رسيدن اين فرضيات راه زيادي داريم.


 درمان بي‌خوابي، علائم افسردگي را از بين مي‌برد 

 کارشناسان معتقدند: درمان جوانان مبتلا به بي‌خوابي با کمک "رفتار درماني شناختي" آنلاين، مي‌تواند مشکلات مربوط به سلامت روان از جمله افسردگي و اضطراب را کاهش دهد. به گزارش ايسنا، محققان انگليسي در يک بررسي دريافتند: درمان اختلال خواب مي‌تواند علائم مشکلات روان از قبيل توهم و پارانويا را از بين ببرد.به گفته محققان انگليسي مشکلات خواب در مبتلايان به اختلالات روان بسيار شايع است. همچنين از مدت‌ها قبل بي‌خوابي تنها به عنوان نشانه مشکلات روان‌شناختي در نظر گرفته شده و عامل آن به حساب نمي‌آمده‌ است.در اين بررسي 3755 دانشجو از سراسر انگليس به صورت اتفاقي در دو گروه تقسيم بندي شدند. گروه نخست تحت رفتار درماني شناختي آنلاين قرار گرفتند و گروه دوم تنها به درمان‌هاي استاندارد دسترسي داشتند.

سلامت روان شرکت کنندگان در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفت و مشخص شد در افراد گروه نخست به طور چشمگيري مشکل بي‌خوابي کاهش پيدا کرده همچنين ميزان توهم در آنان کاهش داشته ‌ است.به گزارش ژاپن تودي، همچنين رفتار درماني شناختي علائم افسردگي، اضطراب، کابوس شبانه، آرامش روان شناختي و عملکرد فرد در طول روز را بهبود مي‌دهد.


 خبرهاازعالم علم 

 قرمزي چشمي را جدي بگيريد

آذر فخري

قسمت دوم

قرمزي چشم و ترشحات غليظ همراه با خارش

ممکن است عفونت لايه هاي بيروني موجب ورم چشم شود. اينکه اين مشکل ويروسي است و يا باکتريايي، بايد توسط پزشک مورد بررسي قرارگيرد. ويروس ها بسيار مسري هستند و ممكن است اطرافيان شما را هم درگير كنندضمن مراجعه ي سريع پزشك، استفاده از اشک مصنوعي و کمپرس سرد مي تواند به کاهش التهاب و سوزش چشم کمک کند. گاهي عفونت خفيف باکتريايي به خودي خود و به آهستگي از بين مي رود، اما پزشک نيز مي تواند با تجويز آنتي بيوتيک به رفع سريع تر آن کمک کند. اگر عفونت چشم با نشانه هايي نظير ترشحات غليظ چشم، افزايش درد، حساسيت به نور، تاري ديد و يا قرمزي چشم همراه باشد، مراجعه به چشم پزشک امري ضروري است.

قرمزي چشم و احساس وجود شن در چشم

اين مشکل شايد به دليل خشکي چشم باشد، که در آن به دليل عدم توليد اشک کافي، رطوبت لازم در چشم وجود ندارد. کافي نبودن ترشحات اشکي و يا تبخير سريع آن و همچنين التهاب غدد چربي در پلک چشم مي تواند علت خشكي چشم باشد. خيره شدن به كامپيوتر به مدت طولاني و بدون پلک زدن منظم مي تواند يکي از دلايل اين مشکل باشد. اگر هر چهار ثانيه يک بار پلک نزنيد، چربي کافي در چشم منتشر نمي شود و تبخير اشک چشم سريع تر رخ مي دهد که اين چرخه سبب خشکي و سوزش چشم مي شود.

اگر اشک چشم به اندازه کافي ترشح نمي شود، استفاده از اشک مصنوعي مي تواند مفيد باشد. خشکي چشم همچنين مي تواند در اثر مصرف برخي داروها و يا تغييرات هورموني بدن و يا استفاده ي طولاني مدت از لنز رخ دهد. افزودن اسيدهاي چرب امگا 3 به برنامه غذايي و يا استفاده از دستگاه بخور مي تواند کمک فراواني به کاهش خشکي چشم کند.

در موارد حادتر ممکن است نياز به تجويز پماد و يا استفاده از قطره هاي چشمي و يا بازگشايي مجراي اشکي چشم توسط پزشک باشد. به هيچ وجه نبايد خشکي چشم را دست کم بگيريد، زيرا مي تواند منجر به زخم شدن قرنيه و کوري شود.


 خبرپزشكي 

 تشخيص زوال عقل با آزمايش چشم

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد که با يک آزمايش ساده چشم مي توان به آساني علائم اوليه يک نوع نادر زوال عقل را تشخيص داد.

به گزارش ايرنا از روزنامه ديلي ميل، براساس يافته محقققان، نازک شدن شبکيه بيروني چشم نشان مي دهد که بيمار به دمانس پيشاني ‌گيجگاهي، نوعي نامعمول از زوال عقل به نام دمانس لوب پيشاني-گيجگاهي که قسمت جلو و کناره هاي مغز را تحت تاثير قرار مي دهد، مبتلا شده است.

دمانس لوب پيشاني - گيجگاهي (FTD)افراد بين 45 تا 60 سال را درگير مي­ کند. دمانس يک مشکل جدي در توانايي­ هاي مرتبط با تفکر است و باعث بروز مشکل در انجام فعاليت ­هاي روزمره مثل کار کردن، رانندگي و يا آشپزي مي­ شود. دمانس پيشاني - گيجگاهي روي قسمت ­هايي از مغز اثر مي­ گذارد که مسئول کنترل مهارت­ هاي اجتماعي، تصميم­ گيري و قضاوت است. اين بيماري با آلزايمر فرق دارد و مبتلايان به آن ابتدا دچار اختلال حافظه­ نخواهند شد، اما ممکن است فعاليت ­ها برايشان مشکل شود و يا کارهاي عجيب انجام دهند. همچنين اين بيماران ممکن است متوجه شوند که تمرکز کردن برايشان سخت شده است.

تشخيص اين بيماري دشوار است زيرا مانند ساير اشکال زوال عقل موجب بروز مشکلات حافظه اي نمي شود، به تدريج گسترش مي يابد و در عرض چند سال بدتر مي شود.

اکنون محققان دانشکده پزشکي دانشگاه پنسيلوانيا در آمريکا متوجه شده اند که تغييرات چشمي مي تواند علامت ابتلا به فراموشي پيشاني‌-گيجگاهي باشد که به دمانس لب فرونتال نيز معروف است.

اين بيماري حدود 16 هزار و 300 نفر و يا معادل دو درصد تمامي موارد وال عقل را تحت تاثير قرار مي دهد و علائم آن شامل تغييرات شخصيتي و رفتاري و مشکلات در توانايي هاي زباني، ذهني و حافظه اي است.

افراد مبتلا همچنين مشکلات فيزيکي را مانند حرکات آهسته يا تند از دست دادن کنترل مثانه يا روده، ضعف عضلاني يا بروز مشکل در بلعيدن تجربه مي کنند.

اين بيماري هيچ آزمايش واحدي ندارد و يکي از شايع ترين علل ابتلا به دمانس در ميانسالي است.در حال حاضر تشخيص اين بيماري بر اساس ارزيابي علائم و ناتواني هاي ذهني، آزمايش هاي خون براي حذف شرايطي با علائم مشابه، اسکن هاي مغزي و آزمايش مايع نخاع براي حذف ابتلا به آلزايمر است.اما آزمايش ساده چشم که توسط محققان دانشگاه پنسيلوانيا ابداع شده است و آزمايش تصويربرداري از شبکيه با تشخيص نازک شدن شبکيه بيروني چشم، لايه هاي فتوگرامتري که از طريق آن مشاهده مي کنيم، دقت تشخيص را بالا مي برند.شبکيه به طور بالقوه اختلال هاي نرودژنراتيو (عصبي پيش رونده) قرار مي گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته