جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5648

وزير نفت با توجه به ذخاير عظيم گاز در کشور:
صادرات 70 ميليارد متر مکعب گاز دور از دسترس نيست


ماجراي اخراج 100 نيرو از ستاره پالايشگاه خليج فارس


ميز خبر


معادلات انرژي


 وزير نفت با توجه به ذخاير عظيم گاز در کشور:
 صادرات 70 ميليارد متر مکعب گاز دور از دسترس نيست  

 
يکي از آخرين قول‌هاي وزير نفت، صادرات 70 ميليارد متر مکعب گاز تا پايان دولت دوازدهم است، قولي که با توجه به ذخاير عظيم گاز در کشور دور از دسترس نيست اما الزامات تحقق اين وعده از جمله فراهم بودن زيرساخت‌ها، برقرار بودن روابط سياسي مطلوب، تعهد کشورهاي هدف به قراردادها و... ممکن است فرآيند رسيدن به اين هدف را با چالش مواجه کند.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در حالي وعده صادرات 70 ميليارد مترمکعب گاز را تا پايان دولت دوازدهم داده است که انتقادهايي به جايگاه گازي ايران و سهم ايران در بازارهاي جهاني گاز وجود دارد. نقدي که وزير نفت علت اصلي آن را نياز داخلي به گاز مي داند. با اين حال آخرين آمار مبني بر اينکه صادرات گاز در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاکي از برداشتن قدم بزرگي در راستاي تحقق قول وزير است.

به گفته مهدي جمشيدي‌دانا، مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران، صادرات گاز ايران در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزايش 64 درصدي داشته و مجموع صادرات گاز ايران در پنج ماه نخست امسال به بيش از پنج ميليارد مترمکعب رسيده است.

ايران در پنج ماه نخست امسال به طور ميانگين 34,8 ميليون مترمکعب در روز گاز صادر کرده که اين رقم در مدت مشابه پارسال، 21.3 ميليون مترمکعب در روز بوده است.مجموع صادرات گاز ايران در پنج ماه نخست امسال بيش از پنج ميليارد مترمکعب بوده که اين رقم سال گذشته، 3,2 ميليارد مترمکعب بوده است.

بي شک شرط افزايش صادرات گاز، افزايش توليد گاز است. شرطي که قسمت اعظم آن با بهره برداري از فازهاي پارس جنوبي و تکميل طرح توسعه اين ميدان گازي تحقق خواهد يافت. در حال حاضر پارس جنوبي شش فاز نيمه‌تمام دارد که طي امسال و سال آينده تمام خواهند شد و تخليه طبيعي 27 فاز پارس جنوبي صورت مي‌گيرد. فاز 11 نيز طي يک فرآيند 40 ماهه که اکنون يک ماه آن گذشته به بهره‌برداري مي‌رسد. به عبارت ديگر کمتر از دو سال آينده 27 فاز پارس جنوبي به جز فاز 11 به بهره‌برداري مي‌رسد و ميزان توليد از اين ميدان 700 ميليون متر مکعب خواهد بود.

صادرات گاز به عراق

آغاز صادرات گاز به عراق نخستين قدم جدي ايران براي داشتن سهم بيشتر در بازارهاي جهاني گاز محسوب مي‌شود. در اين راستا دو قرارداد با عراق امضا شده و صادرات گاز به عراق از طريق دو خط و از شهرهاي نفت شهر و بصره به ميزان 30 ميليون متر مکعب صورت خواهد گرفت. صادرات از نفت شهر آغاز شده و به مرور افزايش خواهد يافت، صادرات از بصره نيز تا پايان سال آغاز مي‌شود.

به گفته وزير نفت در فرآيند صادرات گاز به عراق مشکلاتي از نظر پرداخت وجود دارد و بانک‌هاي ايران با عراق هماهنگ نمي‌شوند، دليل اين موضوع اين است که بانک‌هاي عراق در اختيار آمريکا هستند.

داستان پر ماجراي صادرات گاز به پاکستان

درحالي که بدعهدي پاکستاني‌ها درمورد اجراي قرارداد صادرات گاز از ايران به اين کشور باعت برانگيختن تعجب وزير نفت شده، وي در آخرين اظهارات خود اعلام کرد فکر مي‌کنم که سرانجام گاز ايران به پاکستان صادر خواهد شد، اما با توجه به تجربه‌اي که در اين سال‌ها به دست آورده‌ام، فکر کنم براي حل اين معامله ميان ايران و پاکستان (فاينانس و ديگر عمليات تجاري) به يک طرف سوم (Third Party) نياز است.

زنگنه افزود:شرکت سومي بايد احداث بخش پاکستاني خط لوله آي‌پي را به عهده گيرد و ما خيال‌مان درباره پرداخت پول گاز صادراتي راحت باشد. پاکستاني‌ها مي‌گويند پول براي احداث خط لوله در خاک پاکستان نداريم و نگراني‌هايي هم درباره اين وجود دارد که اگر خط لوله احداث و گاز هم صادر شود، توان پرداخت پول گاز صادراتي ما را نداشته باشند.

تعدادي از شرکت‌هاي نفت و گاز جهان هستند که علاقه دارند به عنوان طرف سوم در پروژه آي‌پي حاضر شوند، اما هنوز در اين مورد نتيجه‌اي حاصل نشده است.

درحالي که انتظار مي‌رود تعاملات گازي ايران گسترش يابد و اين ثروت کشور با بازارهاي اروپا هم برسد، وزير نفت فرآيند صادرات گاز به اروپا را دشوار دانست و گفت صادرات گاز به اروپا با خط لوله دشوار است اما صدور گاز طبيعي مايع شده عملي‌تر است. اروپايي‌ها خواهان خريد گاز از ما هستند اما قيمت‌هاي بازار اروپا به دليل گاز روسيه و ال‌ان‌جي آمريکا مطلوب نيست.

بر اساس اين گزارش، ميزان صادرات گاز به ترکيه در سال 1394، 30 ميليون مترمکعب در روز بوده که اين ميزان براساس قراردادي که وجود دارد تا سال 1399 افزايش يا کاهشي نخواهد داشت.

صادرات گاز به عمان از سال 1397 و با 10 ميليون مترمکعب در روز آغاز خواهد شد که اين ميزان در سال‌هاي 1398 و 1399 به 25 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد. صادرات گاز به صورت ال ان جي در سال 1397 با 11 ميليون مترمکعب در روز آغاز مي‌شود و در سال‌هاي 1398 و 1399 به 21 ميليون متر مکعب در روز مي‌رسد.

صادرات به ديگر کشورهاي هدف نيز از سال 1396 به هشت ميليون مترمکعب در روز مي‌رسد که اين ميزان در سال‌هاي 1397 و 1398، 32 ميليون مترمکعب در روز و در سال 1399 معادل 45 ميليون مترمکعب در روز خواهد بود، به طوري کلي مجموع صادرات گاز طبيعي در سال 1394 و 1395 به ترتيب 30 و 35 ميليون مترمکعب در روز بوده که اين ميزان در پايان سال 1396 به 78 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد.


 ماجراي اخراج 100 نيرو از ستاره پالايشگاه خليج فارس  

 پالايشگاه ستاره خليج فارس با حضور رييس جمهور درحالي که قرارداد 100 نفر از کارکنان ستاره نفت خليج فارس در 31 شهريورماه به پايان مي‌رسد، اين افراد که طبق تصميم مديرعامل پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس بايد براي طي کردن دوره آموزش به شرکت اويکو منتقل شوند، دست به اعتراض زده و خواهان استقرار در پالايشگاه ستاره خليج فارس هستند. اعتراضي که مورد قبول مديرعامل پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس نبوده و به گفته وي دليل انتقال اين افراد آماده نبودن پالايشگاه ستاره بوده و آن ها بعد از دو سال به پالايشگاه ستاره خليج فارس باز خواهند گشت.

به گزارش ايرنا ،يکي از کارکنان معترض ستاره خليج فارس در اين راستا به ايسنا گفت: ما در سال 1392 در آزمون استخدامي شرکت کرديم. آگهي اين آزمون در روزنامه‌ها و سايت‌هاي خبري منتشر شده بود. سپس در برج هشت سال 1395 دعوت به کار شديم. از آن زمان تاکنون مشغول به کار هستيم و قرار شد يک دوره آموزشي شش ماهه براي ما برگزار شود. طبق نامه مديرعامل وقت پالايشگاه ستاره خليج فارس دوره آموزش ما در 31 فروردين‌ماه سال 1396 تمام شد و طبق اين نامه قرار شد تا پس از اين تاريخ وظايف مشخصي در پالايشگاه ستاره خليج فارس براي ما تعريف شود.

وي افزود: مديرعامل پالايشگاه ستاره خليج فارس از چند ماه گذشته تغيير کرد و طبق تصميم مديرعامل جديد قرار شد از اول مهرماه جاري براي کار به اويکو برويم که اين موضوع خلاف قانون است، زيرا ما در آزمون استخدامي پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس شرکت کرديم و طبق نامه مديرعامل وقت دوره آموزشي ما تمام شده و طبق قانون تامين اجتماعي از تاريخ اتمام دوره آموزشي ما بايد کارمند رسمي نفت ستاره محسوب شويم. سوال ما اين است که قرار است طبق کدام قانون ما به شرکت اويکو منتقل شويم. پاسخي که به ما داده‌اند اين است که ما را براي آموزش به اين شرکت منتقل مي‌کنند، اما اين در حالي است که دوره آموزش ما طبق نامه مديرعامل قبلي تمام شده است. از سوي ديگر حداکثر مدت زمان آموزش طبق قانون کار شش ماه است.

اين نيروي معترض با اشاره به سابقه کار طولاني مدت برخي افراد گفت: بسياري از ما سابقه کار هفت ساله داريم و اصلا نيازي به شرکت در دوره‌هاي آموزش نداريم. البته موضوع آموزش حين کار فرق دارد و ممکن است فردي 30 سال حين کار آموزش ببيند. طبق گفته‌هاي مديرعامل جديد قرار است ما به اويکو منتقل شويم و تا پايان 1398 در اين شرکت فعاليت کنيم. قرارداد ما نيز به اين شرکت منتقل خواهد شد. ما براي گرفتن حق‌مان به وزارت نفت، مجلس شوراي اسلامي، خبرگزاري‌ها، استانداري و هر جاي ديگر که لازم باشد مي‌رويم. سوال ما اين است که قرارداد نيروهايي که به اويکو منتقل مي‌شوند چه مي‌شود. طبق آزموني که برگزار شد قرارداد ما بايد با پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس باشد. بايد براي ما مشخص شود طبق کدام قرارداد قرار است به شرکت اويکو منتقل شويم و چرا با وجود اين که برخي از نيروها سابقه زيادي دارند بايد به اويکو منتقل شوند. حتي نيرويي که سابقه کاري هم ندارد مدت هشت ماه است که تحت آموزش قرار دارد. ضمن اين‌که بعد از اين‌که دوره آموزش تمام شده مجدد از ما آزمون گرفته شده و همه ما در اين آزمون پذيرفته شده‌ايم و همه اين فرآيند توسط مديرعامل قبلي مورد تاييد قرار گرفته است.

وي افزود: در سال 1392 بسياري از ما در جايي مشغول به کار بوديم. اما طبق قول و قراري که به ما داده شد و براي حضور در پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس به اينجا آمديم. ما دنبال اعتصاب و جو منفي نيستيم فقط حق‌مان را مي‌خواهيم. حدود يک هفته پيش در روز جمعه و به صورت شفاهي به ما اعلام کردند بايد به اويکو برويم و از فرداي آن روز از ورود ما به پالايشگاه ستاره نفت خليج فارس جلوگيري شد. ما اعتراض کرديم و اعلام کرديم طبق قرارداد بايد در نفت ستاره بمانيم. احتمالا قرارداد ما از 31 شهريورماه با مشکل مواجه شود و يا اخراج مي‌شويم و يا بايد به اويکو برويم.

پاسخ به نيروهاي معترض

اين مباحث از سوي کارکنان درحالي مطرح مي شود که مرتضي امامي، مديرعامل پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس در يک نشست خبري درمورد انتقال کارآموزها به اويکو گفت: اين موضوع کاملا روشن و قانوني است. پروژه ستاره خليج فارس براي دوران بهره‌برداري نياز به نيرو دارد و نيروهايي که اکنون به اويکو منتقل مي‌شوند در اينده نيروي ستاره خواهند بود.وي با بيان اين که در پروژه ستاره خليج فارس بهره‌بردار نيز خودمان خواهيم بود، تصريح کرد: نيروي بهره‌بردار بايد کارمند ستاره باشد. در سال 92 فراخواني براي جذب نيرو در ستاره خليج فارس در روزنامه‌ها داده مي‌شود و 6000 نفر در آزمون شرکت مي‌کنند که 400 نفر آنها پذيرفته مي‌شود، در حالي که طبق چارت ستاره نيازمند 1100 نيروي بهره‌بردار است و مشخص نيست که چرا فقط 400 نفر گزينش مي‌شوند.مديرعامل پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس ادامه داد: با اين حال 400 نفر مذکور در آن سال بلاتکليف شده و تماسي با آنها گرفته نمي‌شود. آنها هم اعتراض مي‌کنند، اما اعتراض آنها به جايي نمي‌رسد و ستاره به آنها اعلام مي‌کند اگر دنبال کار مي‌گرديد برويد در بخش نگهباني يا آتش‌نشاني که مشخص است که براي آنها برنامه‌اي نداشتند. در نهايت به 97 نفر آنها گفته مي‌شود در سازمان نفت ستاره مشغول شوند و تا زمان بهره‌برداري آموزش ببينند. در آن زمان هنوز هيچ چيز در پالايشگاه آماده نبود.امامي با بيان اين که دوره آموزش يک سال و نيم است، افزود: بعد از اين که دوره تئوري يک سال و نيمه آموزش تمام شد افراد بايد در پالايشگاه دوره ببينند و بعد مشغول به کار شوند که اين فرآيند به طور کلي سه سال زمان نياز دارد.وي در مورد مباحثي مبني بر اين که در سال هاي قبل عضو هيات مديره ستاره خليج فارس بوده و در جريان تصميم‌هاي اخذ شده قرار دارد، توضيح داد: من در سال 1393 تا سال 1394 عضو هيات مديره ستاره خليج فارس بودم و از آذرماه 1395 تاکنون رييس هيات مديره هستم، اما در آن زمان در جريان اين تصميمات نبودم.

مديرعامل پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس با تاکيد بر اين که سابقه کار با موضوع راهبري پالايشگاه تفاوت دارد، گفت: کارفرما عوض نشده است. قرارداد اين کارآموزها با ستاره 31 شهريورماه تمام مي‌شود. در نيمه سال 1396 گروه بهره‌بردار خواهيم داشت و به اويکو اعلام کرديم همه نيروهاي خود را به ما بدهد. ما در پايان سال 1398 بايد 1100 نيرو جذب کنيم که اين نيروها بايد حتما آموزش عملي ديده باشند.

وي در مورد اخراج کارآموزها از ستاره خليج فارس، توضيح داد: اين 98 نفر در تيرماه تقاضاي برگزاري جلسه با من را داشتند که من قبول کردم و گفتم اين شرايط و اقتضاي کار است. گفتم در حال حاضر ستاره سازوکار لازم براي اسکان شما را ندارد، اما اين افراد از فرداي آن روز سرکار نرفتند و داخل کانکس نشستند. ما به آنها اعلام کرديم اگر قرار است به جاي کارکردن در اينجا استراحت کنيد بهتر است به خانه‌هايتان برويد. اين افراد روز راي اعتماد آقاي زنگنه جلوي استانداري تجمع کردند. اگر تعصب داشتند اين کار را مي‌کردند؟


 ميز خبر 

 پس از مهار حريق در دزفول؛

خط لوله انتقال نفت به مدار بازگشت

رئيس اداره HSE شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان با تاکيد بر مهار و اطفاي آتش سوزي خط لوله انتقال نفت اين شرکت در حومه دزفول، از پايان عمليات ترميم اين خط لوله خبر داد.

به گزارش وزارت نفت؛ سهراب ترکيان با اعلام اين خبر، افزود: ساعت 20:20 روز جمعه (17 شهريور) خط لوله اي که نفت توليدي واحد لب سفيد را به اهواز منتقل مي کند توسط افراد ناشناس مورد دستکاري قرار گرفت و طعمه حريق شد.

رئيس اداره ايمني، بهداشت و محيط زيست در شرکت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان ادامه داد: به محض اطلاع از اين حادثه، گروهي متشکل از پرسنل عملياتي، فني و پشتيباني اين شرکت در محل حادثه حضور يافتند و پس از حدود 3 ساعت تلاش توانستند با همکاري آتش نشاني دزفول آتش را مهار کنند.

ترکيان تاکيد کرد: با بکارگيري تمهيدات فني لازم، عمليات ترميم و مرمت اين خط لوله، عليرغم صعب العبور بودن منطقه و تاريکي شب بلافاصله پس از اطفاي حريق آغاز شد.

وي در پايان گفت: با تلاش گروه تعميرات خط لوله شرکت نفت و گاز مسجد سليمان، بامداد روز شنبه ترميم خط لوله20 اينچنفت لب سفيد به اهواز به پايان رسيد و از ساعت 2 بامداد نفت مجددا در اين خط لوله جاري شد.

پالايشگاه هاي فازهاي 17و18، 19 و 20،21 پارس جنوبي همچنان بدون مدير

طبق اطلاعات موجود مقرر شده بود تا 15 تير ماه سال جاري، مديران پالايشگاه هاي فازهاي 17و18، 19 و 20،21 از سوي شرکت مجتمع گازي پارس جنوبي معرفي شوند که همچنان اين اقدام انجام نشده است.

به گزارش مهر، در ادامه بررسي وضعيت پيشرفت فازهاي مختلف پارس جنوبي، اين بار به ايراني ترين فاز پارس جنوبي يعني فاز 19 نگاهي خواهيم انداخت. پيش بيني ها نشان مي دهد که تعميرات خط لوله آسيب ديده 19 سي آن تا پايان شهريور سال جاري تمام مي شود. در حاليکه برنامه ريزي هايي نيز براي انجام عمليات «پيگراني هوشمند» که علاوه بر تميز کردن، وظيفه بررسي وضعيت خط لوله به لحاظ آسيب ديدگي را نيز بر عهده دارد، در نظر گرفته شده است.

در بخش خشکي، سه کمپرسور off gas واحد 103 که نقش بسيار مهمي در فرآيند تثبيت ميعانات گازي دارد، راه اندازي شد در حاليکه يک کمپرسور از رديف آخر اين بخش که قرار بود تا 4 بهمن سال 95 راه اندازي شود، همچنان بين تاريخ هاي 31 فروردين سال جاري و 31 مردادماه سال 96 همچنان پاسکاري مي شود. به عبارتي راه اندازي يک کمپرسور به تنهايي نزديک به 6 ماه تاخير در راه اندازي را تجربه مي کند.

راه اندازي واحد بازيافت گوگرد اين فاز در خشکي براي فاز نخست در تاريخ 31 ارديبهشت سال 95 تعهد شده بود که در تاريخ 25 فروردين سال جاري محقق شد. يعني نزديک به يک سال تاخير! اين در حالي است که راه اندازي فاز دوم اين واحد براي 30 مهر ماه سال جاري در نظر گرفته شده است که پيشتر قرار بود در تاريخ 15 اسفند سال 95 راه اندازي شود.

از سويي ديگر آماده سازي واحدهاي ال.پي.جي تا تاريخ 30 آبان سال 97 و خريد پمپ هاي خارجي مورد نياز آن از طريق وندور ليست وزارت نفت، تعهد شده است.

شرکت مجمتع گازي پارس جنوبي تعهد داده بود که تا تاريخ 31 شهريور سال جاري پالايشگاه فاز 19 به طور موقت تحويل داده مي شود و قرار است پيمانکار قبلي تا پايان سال جاري به منظور انجام ادامه امور به منظور راه اندازي با مسووليت و زير نظر شرکت مجتمع گازي پارس جنوبي فعاليت کند تا اين شرکت پيمانکار جديد معرفي کند. به اين ترتيب از ابتداي سال 97 ضمن تحويل کامل پالايشگاه فاز 19؛ کليه وظايف ، مسووليت ها و هزينه ها بر عهده شرکت مجتمع گازي پارس جنوبي است .

گفتني است طبق اطلاعات موجود مقرر شده بود تا 15 تير ماه سال جاري، مديران پالايشگاه هاي فازهاي 17و18، 19 و 20،21 از سوي شرکت مجتمع گازي پارس جنوبي معرفي شوند که همچنان چنين امري انجام نشده است.

قيمت نفت به 55 دلار نزديک شد

قيمت نفت با توجه به کاهش توليد نفت آمريکا بر اثر خسارات تندباد هاروي افزايش يافت و هر بشکه نفت 54.70 دلار فروخته شد.

به گزارش ايلنا به نقل ازرويترز، قيمت نفت با کاهش توليد نفت آمريکا که از تندباد هاروي بسيار خسارت ديد، افزايش يافت.

هر بشکه نفت خام آمريکا 49.05 دلار و هر بشکه نفت برنت درياي شمال با 21 سنت افزايش 54.70 دلار معامله شد. نفت تا 54.79 دلار نيز بالا رفته که بالاترين رقم از ماه آوريل به شمار مي‌رود.

به گفته «فوآد رزاق زاده» تحليلگر بازار، «احتمالا قيمت نفت خام آمريکا با محدود شدن فرآيند پالايش نفت خام در اثر طوفان بالاتر رود. تاسيسات توليد نفت آمريکا هنوز به طور کامل از خسارات تندباد هاروي رها نشده‌اند.

تندباد هاروي دو هفته گذشته سواحل خليج مکزيک را در آمريکا درنورديد و قيمت نفت در ابتدا به علت از کار افتادن تقريبا يک چهارم صنعت پالايش آمريکا و به تبع آن کاهش تقاضا براي نفت خام، کاهش يافت، اما با بازگشت تدريجي بخش پالايش به فعاليت، اکنون نفت خام در حال پالايش است

بانک سرمايه‌گذاري جفري اعلام کرد: «بيشتر پالايشگاه ها فعاليت خود را ازسرگرفته اند و ما انتظار داريم همه تا پايان ماه کار خود را شروع کنند.

بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژي آمريکا، ديگر اثر هاروي اين بود که توليد نفت آمريکا تقريبا 8 درصد کاهش يافت و از 9.5 ميليون بشکه در روز به 8.8 ميليون بشکه در روز رسيد.

بانک اي ان زد (ENZ)نيز اعلام کرد: «واردات نفت به سواحل خليج آمريکا به سطحي رسيده که از دهه 1990تاکنون سابقه نداشته است.»

تاجران معتقدند که هفته‌ها طول مي کشد تا صنعت نفت آمريکا به طور کامل به ظرفيت خود بازگردد و در چنين شرايطي تشخيص عوامل موثر بر روند بازار دشوار است.


 معادلات انرژي 

 واگذاري پالايشگاه امام خميني(ره) اراک به بخش خصوصي

مديرعامل شرکت پالايش نفت امام خميني (ره) گفت: بحث واگذاري اين شرکت به بخش خصوصي در دستور کار قرار دارد و در حال حاضر وزارت نفت مشغول حل مشکلات طرح شده درباره نحوه واگذاري است.

به گزارش ايرنا ،پالايشگاه شازند به روزترين و مدرن ترين پالايشگاه کشور و منطقه، با ظرفيت پالايشي 250 هزار بشکه نفت خام در روز است که با توليد روزانه 16 ميليون ليتر بنزين يورو 4 نياز کلانشهرهاي تهران، البرز و... را تامين مي کند و همين امر درجه اهميت کار اين پالايشگاه را چند برابر کرده است.

پالايشگاه شازند اراک در سال 1372 به عنوان نخستين پالايشگاه پس از انقلاب اسلامي به بهره برداري رسيد و موجب شد ايران در مسير توسعه ظرفيت و ارتقاي کيفيت محصولات پالايشگاهي قرار گيرد.

شرکت پالايش نفت امام خميني (ره) به منظور تغيير الگوي مصرف محصولات پالايشگاهي از سال 1385، طرح افزايش ظرفيت و ارتقاي کيفي محصولات خود را با هدف حداکثر سازي توليد بنزين در مقابل حداقل سازي توليد نفت کوره و همچنين توليد محصولات مطابق با الزامات زيست محيطي و استانداردهاي بين المللي، با تشکيل کنسرسيومي از 2 شرکت ايراني و يک شرکت چيني بدون حضور صاحبان دانش فني يا سازندگان قطعات در شرايط تحريم آغاز کرد.

افزايش ظرفيت پالايش نفت خام از 170 به 250 هزار بشکه در روز، تغيير خوراک از نفت خام سبک اهواز آسماري به مخلوطي از نفت خام هاي سنگين، کاهش ميزان آلايندگي هاي زيست محيطي، افزايش توليد بنزين از 4.7 به 16ميليون ليتر در روز بنزين يورو 4، توليد 'پروپيلن پليمر گريد' براي نخستين بار در صنعت پالايش کشور، کاهش ميزان کل گوگرد نفت گاز از 10 هزار به کمتر از 50 جزء در ميليون (توليد نفت گاز با استانداردهاي روز دنيا) از جمله تغييرات ايجاد شده در اين پالايشگاه است.

توليد نفت سفيد با مقدار گوگرد کمتر از 20 جزء در ميليون ( بر اساس استاندارد يورو5)، توليد 'گوگرد گرانول' با ظرفيت 700 تن در روز، کاهش توليد نفت کوره و توليد آن به محصولاتي همچون بنزين، گاز مايع و پروپيلن، افزايش ظرفيت توليدگاز مايع به 4 برابر (از 500 به 2000 تن در روز) و کاهش بنزن محصول بنزين توليدي به کمتر از يک درصد وزني بر اساس استانداردهاي روز دنيا نيز از ديگر اقدامات انجام شده در اين پالايشگاه به شمار مي رود.

اين تغييرات در سايه نوآوري و بازسازي پالايشگاه موجب شد تا ساير پالايشگاه هاي کشور به تغيير الگوي مصرف محصولات نفتي کشور توجه ويژه نشان دهند و دنباله رو اين پالايشگاه شوند و در حال حاضر پالايشگاه هاي اصفهان، تبريز، بندرعباس، تهران و لاوان در حال اجراي طرح هاي ارتقاي کيفيت و ظرفيت هستند.

علي جمشيدي مديرعامل شرکت پالايش نفت امام خميني (ره)، ميزان توليد طرح هاي پالايشگاه را 15 درصد فراتر از برنامه تعريف شده امسال اعلام مي کند.

وي افزود: در انجام تعميرات بخشي از واحدهاي اين پالايشگاه، از مشارکت همزمان يک شرکت ايراني و يک شرکت خارجي که از تجربه و تجهيزات کافي براي اين کار برخوردار باشد، استفاده کرديم که در نهايت، شرکت پيمانکاري روژان صنعت البرز و سي.آر (CR) نيوزلند انتخاب شد.

جمشيدي ادامه داد: البته قرار بود تعميرات اساسي اين واحد، آبانماه سال گذشته انجام شود که با آزمايش هاي صورت گرفته معلوم شد اين کاتاليست همچنان قابليت کاردهي دارد، از اين رو تعويض کاتاليست 6 ماه به تعويق افتاد و بهره برداري خوبي انجام شد، به اين ترتيب توانستيم در اين بخش حدود 200 تا 300 ميليارد تومان صرفه جويي کنيم.

مديرعامل شرکت پالايش نفت امام خميني (ره)، گفت: پالايشگاه در حال حاضر روزهاي خوبي را پشت سرمي گذارد و از برنامه توليد جلوتر است، به طوري که طبق برنامه قرار بود فروردين امسال 421 ميليون ليتر بنزين توليد شود، اما اين ميزان توليد به 455 ميليون ليتر رسيد و 108 درصد توليد داشتيم که 8 درصد بالاتر از برنامه است.

جمشيدي اضافه کرد: در ارديبهشت ماه نيز با توجه به تعميرات اساسي، قرار بود 350 ميليون ليتر بنزين توليد کنيم که 435 ميليون ليتر توليد شد و 23 درصد از برنامه تعريف شده جلوتر بوديم. مقرر شده بود در خردادماه 424 ميليون ليتر بنزين توليد کنيم که 427 ميليون ليتر توليد شد و در تيرماه هم 105 درصد توليد داشتيم که با تغييرات ايجاد شده در تعميرات اساسي و کاهش روزها، از برنامه پيش بيني شدهاي که پالايش و پخش براي ما تعيين کرده بود، در اين پنج ماه جلوتر بوديم و پيشي گرفتيم.

وي درباره طرح هاي ارتقاي کيفيت پالايشگاه شازند، بيان داشت: برنامه ارتقاي کيفيت طرح ها، جزو برنامه پالايشگاه است که طبق رايزني با چند شرکت اروپايي، رساندن کيفيت بنزين و نفت گاز به يورو 5 تنها با تعويض کاتاليست امکانپذير است که مطالعات آن در حال انجام بوده و براحتي مي توانيم به يورو 5 برسيم.جمشيدي خاطر نشان کرد: بحث واگذاري اين شرکت به بخش خصوصي در دستور کار قرار دارد و در حال حاضر وزارت نفت مشغول حل مشکلات طرح شده درباره نحوه واگذاري است.

مديرعامل شرکت سرمايه‌گذاري ايران:

قرارداد با توتال امنيت ايران را به جهان نشان داد

مديرعامل شرکت سرمايه گذاري ايران گفت: ورود سرمايه گذار خارجي به بخش انرژي يکي از استراتژي هاي مهم و موفق دولت تدبير و اميد در خنثي کردن تحريم هاي ظالمانه است که اين موضوع را وزير موفق نفت تاکنون به خوبي اجرايي کرده است.

عباس صميمي، مديرعامل شرکت سرمايه گذاري ايران در گفت‌و‌گو با ايلنا، با بيان اين که امنيت و اطمينان‌بخشي در بازار با مشارکت‌هاي سرمايه گذار خارجي در کشور ها محقق مي شود، بيان کرد: حضور شرکت توتال و قرارداد با وزارت نفت نشان مي دهد که جهان پس از برجام به امنيت کشورمان پي برده است و با تلاش خوب وزارت نفت ضمن ورود تکنولوژي به کشور در حوزه انرژي در عرصه ديپلماسي نيز پيام مثبتي براي حضور بيشتر سرمايه‌گذاران به جهان ارائه کرده است.وي در ادامه اظهار داشت: با توجه به نقش کشورهاي اروپايي مخصوصا فرانسه در تعاملات بين‌المللي، حضور و سرمايه‌گذاري اين کشورها در بخش انرژي مي‌تواند به همکاري‌هاي اقتصادي بين‌المللي کشورمان رونق تازه‌اي بخشد. همچنين حضور بخش خصوصي ايران در در بازارهاي جهاني بيش از گذشته امکان پذير خواهد بود.صميمي با بيان اين که براي اجراي اقتصاد مقاومتي نيازمند توليد بيشتر و حضور در بازارهاي جهاني داريم، خاطر نشان ساخت: يکي از از عوامل موثر در محکم سازي اقتصاد کشورها بهره برداري از ميادين مشترک و سرمايه گذاري در صنايع پايين دستي است که اين اقدام با توجه به تدابير در نظر گرفته شده وزارت نفت و به ويژه مهندس زنگنه قابل تحقق است.وي با بيان اين که کشورمان نيازمند مديراني است که با وورد تکنولوژي و سرمايه گذار خارجي بخش خصوصي را تقويت کنند، بيان کرد: همانطور که در بخش حمل و نقل هوايي توانسسته‌ايم با تدبير وزارت راه، ضمن نوسازي ناوگان به بازارهاي بين المللي توجه بيشتري داشته باشيم ، وزارت نفت هم توانسته با مذاکره با شرکت‌هاي بزرگ، اميد مناسبي در بخش خصوصي ايجاد کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته