جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649


آيا ماهي‌ها هم احساس دارند؟


انگلي ترسناک در چشم که کنترل مغز را به دست مي گيرد


استفاده از برگ درخت براي توليد نانوذرات نقره


عجيب و جالب


صبح بخير به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 آيا ماهي‌ها هم احساس دارند؟ 

 
اين سوال که آيا حيوانات ديگر نيز مي‌توانند فکر و احساس داشته باشند قرن‌هاست که ذهن بشر را مشغول کرده‌ است. بيشتر ما ممکن است بر اين عقيده باشيم که انسان‌ها داراي سطحي از آگاهي و ادراک هستند که به آنها توانايي تجربه افکار و احساسات مي‌دهد اما اين که آيا ديگر موجودات نيز داراي اين آگاهي هستند سوالي است که هنوز پاسخي براي آن نيافته‌ايم.به گزارش بيگ بنگ به نقل از ايسنا، بسياري ممکن است بر اين باور باشند که دلفين‌ها و آهوها مي‌توانند احساس داشته باشند، اما ماهي‌ها چطور يا يک کنه يا يک گياه؟ سوال ديگري که پيش روي محققان است اين است که چگونه دريابيم گياهان و حيوانات احساس دارند؟ محققان به تازگي پاسخي براي اين سوال يافته‌ و دريافته‌اند که ماهي‌ها بيش از آنچه قبلا تصور مي‌کرديم، احساس و ادراک دارند.

پژوهشگران از معيارهاي مختلفي براي نشان دادن توانايي احساس و آگاهي در حيوانات استفاده کرده‌اند. برخي از محققان بر اين باورند که ماهي‌ها به دلايل مختلف داراي آگاهي و احساس‌ هستند. به عنوان مثال، مغز ماهي کوچک است و سازمان‌بندي متفاوتي با پستانداران دارد، اما ساختارهايي دارد که منشا تکاملي مشابه با ساختارهاي موجود در مغز پستانداران دارد. اين ساختارها شامل آميگدالاست که مي‌دانيم نقش اساسي در توليد احساسات بازي مي‌کند و همچنين بخش‌هايي از مغز که مسئول يادگيري است و هيپوکامپوس ناميده مي‌شود. در صورتي که اين نواحي آسيب ببينند تاثيرات رفتاري مشابهي را در ماهي‌ها و پستانداران مشاهده مي‌کنيم و اين نشان مي‌دهد که اين بخش‌ها هم در مغز ماهي و هم در مغز پستانداران عملکردهاي مشابه دارند.

همچنين تحقيقات زيادي وجود دارد که نشان مي‌دهد ماهي توانايي زيادي در امر يادگيري دارد و از اين توانايي براي انجام رفتارهاي سطح بالا استفاده مي‌کند. بسياري از ماهي‌ها مي‌توانند با به يادآوري نقشه‌ها به طور ذهني، به طور شگفت‌آوري به مسيريابي بپردازند. برخي ديگر از ماهي‌ها مي‌توانند براي پيروزي در جنگ‌ها به مشاهده و يادآوري رقباي گذشته بپردازند و توانايي خود را در جنگ‌ها ارتقا دهند. حتي برخي ماهي‌ها از ابزار مثلا از يک استخوان براي ضربه زدن به پوسته دو کفه‌اي‌هاي نرم تن و باز کردن آن‌ها استفاده مي‌کنند.يکي از ويژگي‌هايي که در آزمايش‌ها به عنوان شناسه‌اي از سطح آگاهي و ادارک مد نظر قرار مي‌گيرد و پيش از اين تصور مي‌شد که در ماهي وجود ندارد، توانايي هايپرترميا ناشي از استرس يا تب عاطفي است. اين يک پاسخ فيزيکي مشابه با تب است که به جاي عفونت از يک شرايط استرس‌زا نشات مي‌گيرد. در اين شرايط بدن در پاسخ به تنش گرم‌تر مي‌شود.

تا پيش از اين تصور بر اين بود که در بين حيوانات مهره‌دار تنها آمنيون‌داران (يعني پستانداران، پرندگان و خزندگان) دچار تب عاطفي مي‌شوند و لذا داراي توانايي ادراک و آگاهي هستند، اما مشاهده ماهي‌هاي گورخري که در معرض شرايط تنش‌زا قرار گرفتند ثابت کرد که واقعيت غير از اين است. از آنجا که ماهي‌ها حيوانات خونسردي هستند، بايد به محيطي بروند که دماي آن با وضعيت فيزيولوژيک درون بدن آن‌ها هماهنگي داشته باشد. لذا در صورتي که ماهي‌ها تب عاطفي را تجربه کنند، انتظار داريم که بعد از يک شرايط تنش‌زا به سمت آب‌هاي گرم‌تر بروند.در اين آزمايش بعد از اين که ماهي‌ها 15 دقيقه که در شرايط تنش قرار گرفتند، رها شدند تا آزادانه در درون تانکر آزمايشي شنا کرده و به اتاقک‌هاي مختلفي بروند که هر کدام دماي متفاوتي داشتند. ماهي‌هايي که تحت تنش قرار گرفته بوند زمان بيشتري در آب‌هاي گرم‌تر سپري کردند. اين آزمايش نشان داد که دماي بدن اين ماهي‌ها دو تا چهار درجه سانتيگراد افزايش يافته و دليل آن بروز تب عاطفي بود.

وجود تب عاطفي در برخي از ماهي‌ها به اين معنا نيست که اين موجودات به طور کلي داراي عاطفه و ادراک هستند، اما مي‌توانند در تصور پيشين ما مبني بر اين که ما تنها گونه‌اي هستيم که از اين توانايي برخورداريم، خلل ايجاد کنند و زمينه‌ساز تحقيقات بيشتر و بيشتر شوند. همچنين مي‌تواند به دانش ما در خصوص نحوه تکامل آگاهي و احساس در بين مهره‌داران پيشرفته بيفزايد.


 انگلي ترسناک در چشم که کنترل مغز را به دست مي گيرد 

 
بعضي اوقات زيست‌شناسي تبديل به داستان وحشتناکي مي‌شود. انگل‌هايي وجود دارند که ميزبان خود را مستقيما به دهان شکارچيان هدايت مي‌کنند. اگر به کارهاي اين هيولاهاي کوچک علاقه‌مند هستيد، بايد بدانيد که گونه‌اي کرم پهن وجود دارد که در کره چشم ماهي نفوذ مي‌کند و کنترل ذهن موجود بيچاره را به دست مي‌گيرد.

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، اين انگل تصميم مي‌گيرد که چه وقت ميزبانش از پرندگان پنهان شود يا اينکه چه وقت خودش را نشان شکارچي‌ها بدهد و خورده شود. تمام اين کارها چرخه زندگي پيچيده و چندش‌آور اين انگل را کامل مي‌کند.اين انگل «کپلک چشم» يا «Diplostomum pseudospathaceum» نام دارد. يک تيم تحقيقاتي از موسسه محيط زيست و تکامل مسکو کشف کرد که کپلک چشم اين راه نفرت‌انگيز را برمي‌گزيند تا چرخه زندگي پيچيده خود را به تکامل برساند. اين کپلک براي رشد و نمو از تخم تا بلوغ به سه حيوان مختلف نياز دارد.

اين انگل در دستگاه گوارشي پرندگان جفت‌گيري مي‌کند، جايي که تخم‌ها به همراه فضولات پرنده به آب منتقل مي‌شود. لاروها پس از خارج شدن از تخم به دنبال يک حلزون آب شيرين مي‌روند تا در آن پنهان شوند، جايي که به بلوغ مي‌رسند و توليد مثل غيرجنسي را شروع مي‌کنند.

در مرحله بعدي زندگي لارو، شکل شناور اين انگل به نام «cercariae»، حلزون را ترک مي‌کند، سپس براي آخرين مرحله از زندگي ماجراجويانه‌اش، راه خود به سمت يک ماهي را پيدا مي‌کند. پس از نفوذ به بدن ماهي، سرانجام در عدسي چشم جانور سکني مي‌گزيند که اين مرحله «متاسرکر» نام دارد.يک پرنده ماهي را با چشم عفوني‌اش مي‌خورد و چرخه زندگي جالب اين انگل دوباره از اول شروع مي‌شود.مطالعات نشان مي‌دهد که اين انگل مي‌تواند بر قدرت بينايي ميزبان تاثير بگذارد؛ اين کار به کپلک کمک مي‌کند تا کنترل ماهي را به دست بگيرد چراکه با قدرت بينايي کم براي جانور سخت است که شکارچي را شناسايي کند.محققاني که مطالعه جديد را انجام دادند، متقاعد بودند که شواهد زيادي براي اثبات اين نظريه وجود ندارد. بنابر اين در سال 2015، تحقيقي را درباره رفتار ماهي قزل‌آلاي رنگين کماني انجام دادند و کپلک غيربالغ را 25 ماهي را تزريق کردند.

وظيفه يکي از دانشمندان اين بود که ماهي را با يک تور ماهيگيري به دام بندازد. با وجود اينکه وي نمي‌دانست کدام ماهي‌ها آلوده و کدام‌ها سالم هستند اما به گفته وي گرفتن ماهي‌هاي آلوده کمي‌ مشکل بوده است. اين در حالي است که قزل‌آلاها معمولا با شور و نشاط کم‌تري شنا مي‌کند.

اين رفتارها به قزل‌آلا کمک مي‌کند تا قبل از اينکه کپلک به بلوغ جنسي‌اش برسد، از چشم شکارچي دور بماند و غذاي پرنده نشود. در حالي که رفتار ميزبان به وضوح تغيير مي‌کند اما به نظر نمي‌رسد که منجر به نابينايي شده باشد.دستکاري در رفتارهاي ميزبان وقتي رخ مي‌دهد که متاسرکرها کوچک باشند و بينايي ميزبان به دليل تشکيل آب مرواريد مختل شود. کاري که انگل در بدن ميزبان انجام مي‌دهد به احتمال زياد استفاده از واکنش‌هاي شيميايي است تا اينکه به سادگي از ورود نور به کره چشم ماهي جلوگيري کند.

براساس نتايج مطالعه اخير، دانشمندان متوجه دو شکل متفاوت از رفتارها شدند که اين تفاوت به خاطر تغييرات بلوغ کپلک است. بعد از اينکه اين انگل‌ها از مرحله بلوغ کپلکي مي‌گذرند، فعاليت قزل‌آلاها بيشتر مي‌شود و نزديک‌تر به سطح آب حرکت مي‌کنند. آنها همچنين دريافتند که در حالي که ماهي‌هاي آلوده و غيرآلوده با ديدن سايه يک پرنده بالاي سرشان، از حرکت باز مي‌ايستند اما ماهي‌هاي آلوده زودتر شروع به حرکت مي‌کنند.

اين شواهد نشان مي‌دهد که رفتار ماهي توسط انگل به صورت هوشمندانه‌اي تغيير مي‌کند؛ در واقع انگل، وقتي که هنوز جوان است، مانع از خورده شدن ماهي توسط پرنده مي‌شود اما وقتي که آماده توليد مثل جنسي شود ماهي را به سمت تله هدايت مي‌کند.


 استفاده از برگ درخت براي توليد نانوذرات نقره 

 محققان هندي نشان دادند که چگونه از برگ يک نوع درخت رايج در اين کشور مي‌توان نانوذرات نقره توليد کرد. در اين روش زيست‌سازگار و ارزان، نانوذرات با کيفيت بالا ارائه مي‌شود.يک تيم تحقيقاتي از مؤسسه ملي فناوري هند دريافتند که مي‌توان نانوذرات نقره را به شکل اقتصادي از نيترات نقره به دست آورد. نانوذرات نقره داراي کاربردهاي وسيعي در پوشش‌هاي آنتي‌باکتريال، منسوجات، ادوات زيست پزشکي و باندهاي زخم دارد.

اين گروه تحقيقاتي نشان دادند که مي‌توان از گياه Acalypha hispida يا دم گربه براي توليد نانوذرات نقره استفاده کرد. اين گياه قادر به احياي فلز نقره است.محققان در اين مقاله نشان دادند که چگونه از برگ اين درخت براي احياي نقره و توليد نانوذرات مي‌توان استفاده کرد. نتايج اين پروژه فرصت‌هاي تازه‌اي در بخش توليد اقتصادي و زيست‌سازگار نانوذرات نقره باز مي‌کند. همچنين دامنه کاربرد اين نانوذرات را نيز افزايش مي‌دهد.

در حال حاضر براي توليد نانوذرات به روش شيميايي از مواد احيا کننده مختلف استفاده مي‌شود. اين ترکيبات احيا کننده مي‌توانند از مواد مختلف نظير شير گاو، عصاره گياهان، ميکروبها و ديگر عناصر به دست آمده باشد. در اين ميان استفاده از عصاره گياهان اهميت زيادي دارد؛ چرا که دسترسي به آن ساده‌تر و ارزان‌تر بوده و مزاياي ديگري نيز با خود به همراه دارد.سيتارا از محققان اين پروژه مي‌گويد: «اين گياه در هر جايي رشد مي‌کند؛ بنابراين يک گياه عمومي و رايج محسوب مي‌شود.»

تاکنون استفاده از اين گياه براي توليد نانوذرات نقره در هيچ مقاله‌اي گزارش نشده‌است. در اين روش براي استخراج عصاره، نياز به جوشاندن برگ درخت نيست، بلکه برگ درخت با آب مقطر شسته شده و با استفاده از هاون کوبيده مي‌شود تا در حضور اتانول بتوان عصاره آن را بيرون کشيد. اين عصاره قادر به توليد نانوذرات با کيفيت بالا است.

نتايج اين پروژه در قالب مقاله‌اي با عنوان 'Economical synthesis of silver nanoparticles using leaf extract of Acalypha hispida and its application in the detection of Mn(II) ions' در نشريه Journal of Advanced Research منتشر شده‌است.


 عجيب و جالب 

 گل‌ها را به رنگ دلخواه درآوريد

دانشمندان براي اولين بار موفق شدند با استفاده از نوعي ابزار ويرايشگر ژني موسوم به «کريسپر» رنگ گل‌هاي يک باغ ژاپني را از بنفش به سفيد تغيير دهند.

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، دانشمندان براي اولين بار توانستند با کمک نوعي ابزار ويرايشگر ژني موسوم به «کريسپر» و با ايجاد اختلال در يک ژن واحد، يک گل ژاپني را از رنگ بنفش به سفيد تغيير رنگ دهند.

اين گل تغيير رنگ يافته از خانواده گل‌هاي شيپوري است و محققان بدون اين که روي قسمت‌هاي ديگر گياه اثر بگذارند، تنها ژن مربوط به رنگ اين گل را تحت تأثير قرار دادند. آنزيم «Cas9 کريسپر» مسئول برش DNA است و دانشمندان به کمک آن ژن‌ها با دقت بالايي برش مي‌دهند و مي‌چسبانند و انجام مهندسي زيستي را روي ژن‌ها امکان‌پذير مي‌کند.

در عين اين که بسياري نگران استفاده غيراصولي از اين ابزارها هستند، اما فوايد زيادي هم مي‌توانند داشته باشند. در حال حاضر، محققان در سراسر ژاپن معتقدند که فناوري «Cas9 کريسپر» تفاوت عظيمي را در مطالعه و دستکاري گل‌ها ايجاد مي‌کند. اين اولين باري است که محققان با کمک اين فناوري موفق به تغيير رنگ گل‌ها شدند.

دليل انتخاب اين گونه گل شيپوري براي اين تحقيق از آن جهت بود که اين گل از قبل اين پروژه نيز در پروژه ملي منابع زيستي ژاپن مورد استفاده قرار گرفته بود؛ به اين معنا که دانشمندان از پيش هم اطلاعات خوبي درباره اين گياه و نحوه کدگذاري آن داشتند و طرح‌هاي DNA اين گونه در دسترس آنها بود.

پژوهشگران با کمک اين آنزيم، ژن DFR-B را مورد هدف قرار دادند که مسئول تعيين رنگ اين گل شيپوري است. با قرار گرفتن دو ژن ديگر در نزديکي اين ژن، آنزيم Cas9 کريسپر با دقت بالايي روي DNA مورد نظر اثر مي‌گذارد به طوري که ساير ژن‌ها تحت تأثير قرار نمي‌گيرند.

در صورت غيرفعال کردن آنزيمي که توسط ژن DFR-B ايجاد مي‌شود و مسئوليت توليد رنگدانه «آنتوسيانين» را برعهده مي‌گيرد، رنگ اين گل به سفيد تغيير مي‌کند. حدود 75 درصد از جنين اين گونه گل که به روش ژنتيکي دستکاري شده، به جاي گلبرگ‌هاي بنفش، گلبرگ‌هاي سفيد رنگ خواهند داشت. بررسي‌هاي صورت گرفته هيچ گونه جهش ژنتيکي را در اين پروژه به اثبات نرسانده است.

اين گونه گل شيپوري در قرن هشتم بعد از ميلاد به ژاپن معرفي شد و تا قرن هفدهم که نسخه سفيد رنگ آن بر اثر جهش ژنتيکي ايجاد شد، تنها گلبرگ‌هاي بنفش رنگ آن وجود داشت. اما دانشمندان با اين دستکاري ژنتيکي و بدون جهش توانستند رنگ گلبرگ‌هاي آن را تغيير دهند که تحول عظيمي در تغيير رنگ گل‌ها ايجاد مي‌کنند.

ساخت يک نوع باتري يون ليتيومي که هرگز نمي‌سوزد

دانشمندان موفق به ابداع يک باتري ليتيوم-يوني شده‌اند که در برابر انفجار يا آتش‌سوزي مقاوم است.

به گزارش آنا به نقل از LiveScience، اين وسايل انرژي کافي براي راه انداختن وسايل الکترونيک در خانه فراهم مي‌کند اما در هيچ شرايطي آتش نمي‌گيرد حتي وقتي با ميخ سوراخ مي‌شود. اين باتري از يک محلول آب نمک به عنوان الکتروليت استفاده مي‌کند که خطرات انواع قبلي اين باتري را برطرف مي‌کند.

کانگ ژو، از آزمايشگاه تحقيقات ارتش آمريکا، در اين مورد مي‌گويد: «در گذشته اگر انرژي بالا مي‌خواستيد بايد يک باتري غيرمحلولي ليتيوم يوني انتخاب مي‌کرديد اما مجبور بوديد خطرات آن را بپذيريد. اگر امنيت کامل را ترجيح مي‌داديد، مي‌توانستيد از باتري‌هاي محلولي مثل نيکل-هيدريد فلز استفاده کنيد اما بايد با انرژي کم کنار مي‌آمديد. حالا ما نشان داده ايم که مي‌شود همزمان به انرژي بالا و امن دسترسي پيدا کرد».

اين گروه قبلا در سال 2015 مقاله‌اي در نشريه ساينس چاپ کرده بود که در آن يک باتري سه ولتي جديد با محلول الکتروليتي معرفي شده بود.

باتري آزمايشي حتي وقتي با ميخ سوراخ شد آتش نگرفت

اما در آن زمان محققان به دليل پديده موسوم به مشکل کاتدي موفق به ساخت باتري‌هاي قوي‌تر نشده بودند. اين وقتي اتفاق مي‌افتد که يک قطب باتري (آند) که از گرافيت يا ليتيوم ساخته شده در اثر محلول الکتروليتي ضعيف مي‌شود.در نمونه جديد يک ژل پليمري در باتري هست که با اولين شارژ تجزيه مي‌شود و لايه‌اي پايدار به نام فاز مياني تشکيل مي‌دهد. اين فاز مياني در برابر واکنش‌هاي شيميايي که مانع کارکرد درست باتري مي‌شود از آند محافظت مي‌کند. به اين ترتيب امکان استفاده از مواد مطلوب به عنوان آند فراهم مي‌شود.

با پوشاندن آند با يک ژل محافظ، دانشمندان توانستند قدرت باتري را به چهار ولت افزايش دهند که در بسياري از وسايل الکترونيک خانگي مثل لپتاپ‌ها کاربرد دارد.

يک ژل پليمري در اين باتري از آنود محافظت مي کند

افزودن اين ژل محافظ همچنين ايمني باتري‌هاي تازه را در مقايسه با باتري‌هاي ليتيوم-يوني غيرمحلولي افزايش مي‌دهد. به علاوه چگالي انرژي آن هم در مقايسه با ساير باتري‌هاي محلولي بيشتر مي‌شود.

دکتر ژو مي‌گويد که پيش از تجاري شدن اين محصول بايد خواص شيميايي فاز مياني بهبود يابد. اما در صورت سرمايه‌گذاري کافي باتري چهار ولتي مي‌تواند پنج سال ديگر آماده عرضه انبوه باشد.


 صبح بخير به سبک بهترين ها 

 اورسولا برنز مديرعامل زيراکس

برنز با بيدار شدن در ساعت 5:15 صبح، از ساعات اوليه روز براي رسيدگي به ايميل ها استفاده مي کند و بعضي اوقات طبق Yahoo Financeتا نيمه هاي شب هم کار مي کند.

او همچنين از زمانش براي ورزش کردن استفاده مي کند که به عقيده ي لارا واندرکام ” کاري است که موفق ترين افراد قبل از صرف صبحانه انجام مي دهند”. برنز دوبار در هفته ساعت 6 ، يک ساعت از زمانش را براي آموزش شخصي, برنامه ريزي مي کند.

برنز در سال 2014 توسط مجله فوربس (Forbes) به‌عنوان بيست‌ودومين زن قدرتمند جهان شناخته شد. در سال 1980، برنز در ابتدا به‌عنوان يک کارآموز تابستاني کارش را با شرکت زيراکس آغاز کرد و يک سال بعد زماني‌که مدرک کارشناسي ‌ارشدش را گرفت، به طور دائم به اين شرکت پيوست.


 آيا مي دانيد؟ 

 چگونه استرس در مغز باعث استرس در بدنتان مي شود؟

يک مطالعه جديد نشان مي دهد که الگوهاي مغزي مي توانند چگونگي واکنش فيزيکي بدن به وضعيت هاي استرس زا را پيش بيني کنند. اين امر حائز اهميت است زيرا بيشتر افراد بيشتر از ديگران واکنش هاي فيزيکي قوي تري به استرس نشان مي دهند: قلب آنها سريعتر مي تپد و فشار خون آنها بالاتر مي رود. و اين واکنش «اغراق شده» به استرس مي تواند عواقب منفي در دراز مدت به همراه داشته باشد.

بر اساس مطالعه اي که در 23 آگوست 2017 در مجله ي انجمن قلب آمريکا منتشر شد، افرادي که فشار خونشان در وضعيت هاي استرس زا بالا مي رود به احتمال بيشتري در آينده دچار فشار خون بالا مي شوند و همچنين ممکن است در معرض افزايش خطر مرگ در اثر بيماري قلبي قرار گيرند.

نويسنده ارشد مطالعه پيتر ژياناروس، استاد روانشناسي در دانشگاه پيتسبور گفت: «افرادي که بيشترين واکنش قلبي عروقيِ مربوط به استرس را نشان مي دهند در معرض خطر بيشتر مشکلات قلبي عروقي قرار دارند و درک مکانيزم هاي مغزي اين رويداد مي تواند به کاهش خطر در ميان اين افراد کمک کند.»

براي مطالعه ي اين رابطه «مغزي-بدني»، محققان اسکن هاي مغزي را در بيش از 300 بزرگسال انجام دادند، درحالي که واکنش هاي فيزيکي آنها مثل فشار خون و ضربان قلب را نظارت کردند. در اين اسکن ها، از شرکت کنندگان تست هاي رواني گرفته شد که براي يک تجربه ي استرس زا طراحي شده بودند. مثلأ، افراد در اين مطالعه بايد به سئوالات تحت محدوديت هاي زماني اکيد پاسخ مي دادند.

سپس، محققان از هوش مصنوعي براي تجزيه و تحليل نتايج استفاده کردند. آنها دريافتند افرادي که واکنش قوي تري به شکل فيزيکي به استرس نشان دادندبه عبارت ديگر افرادي که فشار خون و ضربان قلب آنها بالاتر مي رفت الگوهاي خاصي از فعاليت را در مغزشان نشان دادند.

محققان دريافتند، فشار خون و ضربان قلب فرد چگونه براساس فعاليت مغزي او در حين تست استرس تغيير پيدا مي کند. علاوه بر آن، فعاليت در نواحي خاصي از مغز با واکنش هاي بيشتر استرس در بدن ارتباط دارد. مثلأ افزايش فعاليت در نواحي از مغز که نشان مي دهد اطلاعات دنيا تهديدآور است با واکنش فيزيکي بيشتر در ارتباط است.

به گفته محققان، اين مطالعه محدوديت هايي دارد. مثلأ افراد درگير در مطالعه بزرگسالاني سالم و ميانسال بودند که در معرض خطر کمتر بيماري قلبي قرار داشتند؛ بنابراين يافته ها براي افراد ناسالم کاربردي ندارد. همچنين، اين مطالعه ثابت نکرد که افزايش فعاليت در بخش هاي خاصي از مغز در واکنش به استرس باعث تغييرات فيزيکي در بدن مي شود، بلکه رابطه اي را بين اين دو کشف کرد.

ژياناروس اشاره کرد که براي بررسي ارتباطات بين فعاليت مغز و واکنش هاي استرس در بدن به تحقيقات بيشتري نياز است. ژياناروس افزود: «اين نوع کار قضيه را اثبات مي کند، اما پيشنهاد مي دهد که در آينده عکسبرداري از مغز مي تواند ابزاري سودمند براي شناسايي کساني که در معرض خطر بيماري قلبي قرار دارند يا کساني که کم و بيش مناسب انواع مختلفي درمان هستند باشد، به ويژه درمان هايي که قصد در کاهش سطح استرس دارند.»

منبع: livescience.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته