جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649


تحريک قواي مغزي موجب از کار افتادگي ساير اعضا مي شود


از کاشت ناخن تا خطر سرطان!


همسران چاق، عامل افزايش ديابت در مردان


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تحريک قواي مغزي موجب از کار افتادگي ساير اعضا مي شود 

 قبل از اعضاي ديگر بدن بايد به تميز کردن مغز و سر از انواع ته نشيني ها و مواد زائد پرداخته وسپس به باز سازي و ترميم آن بپردازيم که تحريک قواي مغزي موجب از کار افتادگي ساير اعضا مي شود و اغلب امراض جسمي از ناتواني مغز عارض مي گردد که مغز فرمانده بدن و کنترل کننده اعمال نسوج و عضلات و همه سلولهاي بدن مي باشد و بايد آن را هميشه پاک و سالم نگه داريم جوشانده سير و پياز همراه با فلفل و زردچوبه و نمک و گوجه فرنگي حاوي انرژي کافي و داراي گوگرد به مقدار لزوم مي باشد سوخت داخل سلولها و بدن را تامين کرده مواد زائد و ته نشيني ها را مي سوزند و انواع ته نشيني ها از بين رفته و قسمت هاي بدن پاک مي شود و پس از پاک سازي بدن مي توانيم از ترکيبات سازنده مانند تخم مرغ و پرندگان و انواع حبوبات و مواد پروتئين حيواني و نباتي بهره گرفته تا بازسازي و ترميم بدن به خوبي انجام گيرد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 از کاشت ناخن تا خطر سرطان! 

 
يک متخصص پوست نسبت به فراگير شدن کاشت ناخن و رابطه نزديک آن با قارچ‌هاي پوستي و نيز وجود ترکيبات سرطانزا در مواد کاشت ناخن هشدار داد.دکتر الياس سليمي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه کاشت ناخن صرفا جنبه زيبايي دارد، گفت: کاشت ناخن به هيچ وجه کاربرد پزشکي نداشته و بدليل صدمات وارده به بافت ناخن و پوست اطراف آن توصيه نمي‌شود.اين متخصص پوست با اشاره به اينکه لايه سطحي ناخن لايه مهمي از ناخن بوده که در کاشت ناخن تراشيده مي‌شود، اظهار کرد: تراشيده شدن سطح ناخن با وارد کردن آسيب‌هاي جبران‌ناپذير به بافت آن همراه بوده و از بين رفتن تدريجي آن را به دنبال دارد.

وي افزود: همچنين تراشيده شدن سطح ناخن باعث ورود مواد شيميايي و چسب‌هاي مورد استفاده در کاشت ناخن به داخل بافت آن شده و ناخن را مستعد ابتلا به انواع بيماري‌هاي عفوني مي‌کند.اين متخصص پوست، ايجاد قارچ‌هاي پوستي در محل را از ديگر عوارض کاشت ناخن عنوان کرد و گفت: بدليل عدم رعايت بهداشت ناخن‌ها و امکان انتقال و تکثير باکتري‌ها در زير ناخن کاشته شده و همچنين احتمال آلوده بودن وسايل کاشت ناخن، اين افراد در معرض ابتلا به انواع قارچ‌هاي پوستي قرار مي‌گيرند.

وي مواد مورد استفاده و چسب‌هاي کاشت ناخن را از ديگر عوامل پرخطر و دخيل در از بين رفتن بافت ناخن دانست و خاطرنشان کرد: اين مواد شيميايي با ايجاد حساسيت در ناخن‌ها و پوست اطراف آن نقش پررنگي در آسيب‌هاي وارد به پوست و ناخن ايفا مي‌کنند.سليمي به صدمات کاشت ناخن در ناخن‌هاي پا نيز اشاره کرد و افزود: پاها بدليل اينکه کمتر از دست‌ها در معرض هواي آزاد بوده و ممکن است ساعات زيادي در کفش باقي بمانند، بيشتر مستعد ابتلا به قارچ هستند که کاشت ناخن اين احتمال را افزايش مي‌دهد.اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه مطالب موجود در زمينه فوايد کاشت ناخن را نادرست دانست و عنوان کرد: کاشت ناخن در حوزه پزشکي هيچ کاربردي نداشته و هيچ يک از پزشکان پوست و مو اين کار را تاييد نمي‌کنند.

سليمي به آسيب‌هاي مکانيکي وارده به ناخن‌هاي دست در پي شکسته شدن ناخن‌هاي کاشته شده اشاره کرد و افزود: چسب مورد استفاده در کاشت ناخن با چسبيدن لايه سطحي ناخن‌هاي دست تا حد زيادي از رشد مناسب آن جلوگيري کرده و آن را مستعد انواع آسيب‌هاي مکانيکي مي‌کند.

وي با بيان اينکه اين مواد تا مدت زيادي به روي ناخن‌هاي دست قرار مي‌گيرند، گفت: بدليل عدم تماس ناخن‌هاي دست با هوا، روي ناخن‌هاي دست پلاکي از جرم تشکيل شده که در درازمدت تغيير رنگ ناخن را در پي خواهد داشت. همچنين انواع قارچ‌ها و بيماري‌هاي عفوني که در نتيجه تراشيده شدن سطح ناخن ايجاد مي‌شوند، در زرد شدن ناخن‌ها در درازمدت تاثيردارند.اين متخصص پوست با تاکيد مجدد بر مضر بودن کاشت ناخن، عنوان کرد: کاشت ناخن براي مادران باردار بدليل حساسيت بيشتر آنها به مواد شيميايي به هيج عنوان توصيه نمي‌شود.وي در پايان بار ديگر نسبت به خطرات کاشت ناخن هشدار داد و افزود: مواد شيميايي و چسب مورد استفاده بدين منظور در صورت استاندارد نبودن ممکن است حاوي ترکيبات شيميايي سرطان‌زا نيز باشند.


 همسران چاق، عامل افزايش ديابت در مردان 

 نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد خطر ابتلا به ديابت در مرداني که همسران چاق دارند، بيشتر است اما عکس اين موضوع صادق نيست.به گزارش ايرنا از روزنامه تلگراف، اين اولين مطالعه اي است که به طور خاص تاثير جنسيت همسران چاق را بر خطر ابتلاي شريک زندگي آنها به ديابت مورد بررسي قرار داده است.

مطالعه جديد محققان دانمارکي نشان داد که خطر ابتلا به ديابت نوع دو در مرداني که با زنان چاق زندگي مي کنند، 21 درصد بيشتر است و اين موضوع عمدتا به اين دليل است که آنها نيز در عادات تغذيه اي کم ارزش و کم تحرکي همسران خود سهيم مي شوند.با اين وجود، محققان نتوانستند توضيح دهند که چرا عکس اين موضوع صادق نيست.اين پژوهشگران با استناد به نتايج تحقيق خود و اين واقعيت که ديابت شمار زيادي از بزرگسالان را در سراسر جهان گرفتار کرده است، خواستار غربالگري ديابت در مردان 50 ساله اي شده اند که با زنان چاق زندگي مي کنند.اين تحقيق که در انجمن اروپايي نشست سالانه مطالعه ديابت ارائه شد، همچنين نشان داد که گرايش به چاقي در مردان بالاي 55 سالي که همسران چاق دارند، در قياس با هم سن و سالان آنها که همسران چاق ندارند، بيشتر است.همچنين از پيش مشخص شده است که خطر ابتلا به ديابت در افراد چاق و يا داراي سابقه خانوادگي ابتلا به ديابت نوع دو، بسيار بيشتر است.

اما تاکنون تاثير جنسيت همسر چاق بر سطح چاقي شريک زندگي در زمينه خطر ابتلا به ديابت مشخص نشده بود.محققان دانشگاه آروش دانمارک در اين مطالعه سه هزار و 650 مرد و سه هزار و 478 زن 50ساله يا مسن تر را مورد بررسي قرار دادند.

اين محققان در مطالعه ديگري روي هفت هزار و 187 مرد و زن، به بررسي اين موضوع پرداختند که آيا رشد چاقي مرتبط با سن در افرادي که همسر چاق داشتند و افرادي که همسران چاق نداشتند، متفاوت بود يا خير.آنها با بررسي افراد بالاي 66 سال متوجه شدند، افرادي که همسرشان مبتلا به ديابت نوع دو بود، در قياس با افرادي که همسر ديابتي نداشتند، اضافه وزن بسيار بيشتر و يا چاق تر بودند.دکتر 'ادم هولمان' که رياست اين تحقيق را بر عهده داشت، گفت: شناسايي عوامل خطرساز مشترک ميان همسران موجب تقويت امکان تشخيص ديابت مي شود و زوج ها را به افزايش تلاش هاي مشترک براي پيگيري تغذيه سالم تر و تحرک بدني بيشتر تشويق مي کند.


 خبرهاازعالم علم 

 تهديد سلامت روان نوجوانان با بازي هاي آنلاين

يکي از دغدغه هاي بزرگ والدين مخصوصاً در شروع سال تحصيلي جديد، وابستگي فرزندان شان به استفاده از فرآورده هاي جديد تکنولوژي مانند تبلت، لب تاب و گوشي همراه است.

دكتر «ليلا محمدي»، روانشناس باليني در گفتگو با شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه والدين نگرانند که پس از آغاز سال تحصيلي چگونه وابستگي فرزندشان به اين ابزارها را کاهش دهند، گفت: از طرفي وجود اوقات فراغت برنامه ريزي نشده، دسترسي به گوشي و لب تاپ و راحتي ورود به فضاي مجازي منجر به وابستگي شديد فرزندان و به خصوص نوجوانان به اين ابزارها شده است.

وي با اشاره به اينکه يکي از جذابيت هاي استفاده از اين ابزارها وجود بازي هاي رايانه اي آنلاين است، افزود: بازي هاي آنلاين بازي هايي هستند که بصورت مراحل تدريجي و گام به گام طراحي شده اند. اين بازي ها در مراحل ابتدايي ساده هستند و هر مرحله سخت تر از مرحله قبلي است.اين روان شناس باليني ادامه داد: به علاوه بازي بصورت هوشمند طراحي شده است. يعني امکان ذخيره سازي اطلاعات، تصويربرداري و عکس برداري از بازي کننده و تشخيص مکان زندگي وي از طريق نرم افزارهاي مکان يابي وجود دارد.

همچنين در اين نوع بازي ها افراد بازي کننده مي توانند به صورت آنلاين با ساير بازي کننده ها و پشتيبان نرم افزار بازي در ارتباط باشند. همه عوامل بالا منجر مي شوند که بازي ها جذابيت زيادي داشته باشند. وي با تاکيد بر اينکه در قشر نوجوانان که علاقمند به ارتباط با همسالان و تشکيل روابط تيمي و گروهي هستند، گفت: مشکل زماني آغاز مي شود که يک نوجوان با دلايل متفاوتي به حضور در فضاي مجازي و بازي هاي رايانه اي وابسته مي شود. برخي از بازي ها که اخيرا رواج يافته است تهديد کننده سلامت روان و حتي زندگي نوجوانان است.

محمدي در ادامه بيان کرد: در اين بازي ها بصورت آنلاين از نوجوان خواسته مي شود که ترس از انجام برخي رفتارهاي پرخطر را به تدريج و با انجام يکسري فعاليت ها کاهش دهد. در صورتي که نوجوان آن فعاليت را انجام داد و تصويري از آن را براي پشتيبان برنامه ارسال کرد مي تواند وارد مرحله بعدي بازي مي شود. هدف اين بازي ها تشويق نوجوان براي آسيب رساندن به خودش است؛ اما بصورت تدريجي و با حساسيت زدايي مکرر. وي در ادامه تاکيد کرد: مثلا براي تشويق يک نوجوان براي اقدام به خودکشي جدي و واقعي پرت کردن خودش از طبقه 10 يک ساختمان، ابتدا بصورت تدريجي ترس نوجوان از مرگ و ايستادن بر روي لبه بلندي درطبقه سوم، سپس طبقه ششم و به تدريج طبقه دهم را کاهش مي دهد. اين روانشناس باليني اظهارداشت: تشويق نوجوان به انجام برخي فعاليت هاي آسيب زا از طريق همراهي با همسالان و گاهي تهديد شدن از سوي پشتيبان بازي به صورت کاملا تدريجي اتفاق مي افتد و نوجوان را آماده انجام رفتارهاي آسيب به خود از جمله بازي با تيغ، بريدن دست با آن، شکستن شيشه ها با دست، و ساير موارد مي کند.يادآور مي شود، نخستين جشنواره کشوري «پيشگيري از سوانح و حوادث» به همت شبکه راديويي سلامت از چهارم شهريور ماه آغاز شده است و علاقه مندان براي شرکت در اين جشنواره مي توانند آثار خود تا يکم آذر ماه به دبيرخانه جشنواره به نشاني info@jpsh.ir يا سايت جشنواره به نشاني www.jpsh.ir ارسال کنند.


 خبرپزشكي 

 در راستاي مقابله با مقاومت آنتي‌بيوتيکي باکتري‌ها:

طراحي نانوذرات ويروسي شکلِ ضد باکتري

محققان با تقليد از ساختار باکتريوفاژ موفق به طراحي نانوذرات پليمري ويروس مانندي شدند که مي‌توان از آن براي از بين بردن انتخابي باکتري‌هاي عفونت‌زا استفاده کرد؛ بدون اين که سلول‌هاي سالم آسيبي ببينند.به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،محققان نانوذرات پليمري ويروس مانندي ساختند که مي‌توان با آن باکتري‌ها را از بين برد؛ بدون اين که مقاومت آنتي‌بيوتيکي در آن‌ها ايجاد کند.

يکي از مزاياي اين فناوري آن است که با استفاده از تغيير ابعاد و شکل اين پليمر مي‌توان پتانسيل‌هاي عملکردي آن را تغيير داد. اين راهبرد اولين گام به سوي توليد نسل جديدي از آنتي‌بيوتيک‌ها است که مي‌تواند براي مقابله با عفونت استفاده شود؛ بدون اين که مقاومت آنتي‌بيوتيکي ايجاد کند.

مقاومت آنتي‌بيوتيکي يکي از چالش‌هاي بزرگ در بخش سلامت است. آنتي‌بيوتيک‌هاي رايج با بهره‌گيري از راهبردهاي مختلف با باکتري‌ها مقابله مي‌کنند، اما بعد از مدتي باکتري با ايجاد تغييرات ژنتيکي در برابر آنتي‌بيوتيک مقاوم مي‌شود.

استفاده از پپتيدها يکي از راهبردها در اين مسير است، پپتيدهايي که داراي گروه آمفيفيليک بوده و از بار مثبت برخوردار است. اين پپتيدها به مولکول‌هاي ليپيدي داراي بار منفي برخورد کرده و موجب از بين رفتن ديواره سلولي مي‌شوند. اما بخش آبگريز اين پپتيدها با سلول‌هاي پستانداران برخورد کرده و آن‌ها را نيز از بين مي‌برد.

محققان دانشگاه صنعتي تگزاس به دنبال استفاده از باکتريوفاژ براي مقابله با باکتري‌هاي هستند، به طوري که عملکرد پپتيدها انتخابي مي‌شود. باکتريوفاژها به‌صورت ويژه به سطح باکتري مورد نظر برخورد کرده و آن‌ها را آلوده مي‌کنند.

اين گروه اقدام به ساخت نانوذرات پليمري حاوي سه پوشش مختلف کردند که به تقليد از ساختار باکتريوفاژ طراحي شده‌است: يک کره به طول 8 نانومتر، دو ذره ميله‌اي شکل به قطر 7 نانومتر و طول‌هاي 18 و 70 نانومتر.

اين ساختار از يک کره پليمري حاوي رشته‌هاي پليمري آبدوست با بار مثبت تشکيل شده‌است. از آنجايي که اين ساختار تنها داراي بار مثبت است، روي سلول‌هاي پستانداران تأثير منفي ندارد.اين گروه از اين مواد براي مقابله با باکتري ايکولا استفاده کردند و نشان دادند که اين ماده قادر است 99.9 درصد باکتري‌ها را از بين ببرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته