جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند:
کشت دانه‌هاي روغني کلزا در 80 هکتار از اراضي کشاورزي دماوند


توقف فعاليت 11 واحد کوره زغال‌گيري غيرمجاز در شهريار


برگزاري نشست شوراي هماهنگي مديران بحران آب و برق گلستان


آذربايجان غربي؛ تامين‎کننده نيمي از صادرات سيب درختي کشور


ماجراي شليک به يک پدر و پسر در ملارد


خبــر


در استان


 رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند:
 کشت دانه‌هاي روغني کلزا در 80 هکتار از اراضي کشاورزي دماوند 

 دماوند-ايرج صادقعلي

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند گفت: 80 هکتار از اراضي کشاورزي دماوند در سال جاري زير کشت دانه کلزا قرار مي‌گيرد.به گزارش خبرنگار آفرينش، هادي طهراني‌پور درخصوص کشت دانه کلزا در اراضي کشاورزي شهرستان دماوند اظهار کرد: اين شهرستان با توجه به شرايط اقليمي و جغرافيايي که دارد، داراي بالغ‌بر سه هزار هکتار اراضي زراعي است.وي افزود: اين اراضي در مناطق مختلف به کشت‌هايي نظير گندم، جو و… اختصاص يافته است.

رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند با اشاره به اينکه سياست‌هاي دولت مبني بر ايجاد تغييراتي در الگوي کشت است، بيان کرد: دنبال اين هستيم تا تغييرات کشت و تناوب در بخش زراعت را عملياتي کنيم و کشت دانه کلزا يکي از پيشنهادها در جهت اين هدف است.طهراني‌پور تصريح کرد: اين گياه با توجه به مقاومت برابر آفات و بيماري‌هايي که در گندم و جو دارد، مي‌تواند به کشاورزان در جهت رسيدن به محصول مناسب کمک کند و از نظر اقتصادي بسيار مناسب است.

وي با بيان اينکه کشت اين محصول از سال گذشته در شهرستان دماوند آغاز شده، افزود: در سال جاري تعهد داريم تا 80 هکتار را در شهرستان دماوند زير کشت قرار دهيم که در حال حاضر، اراضي 15 هکتاري در منطقه چنار شرق در حال کشت است.رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: يکي ديگر از مزاياي کلزا اين است که دولت براي آن مشخص کرده است تا بذر توسط خود اداره تهيه و به بهره‌برداران تحويل داده شود و چون دولت اين محصول را به‌صورت تضميني تهيه مي‌کند، قيمتي تقريباً دو و نيم برابر گندم و سه برابر جو دارد.

طهراني‌پور ادامه داد: دانه کلزا علاوه بر مقاومت برابر امراض و بيماري گياهان، نقش مؤثري در رشد و ارتقاي درآمد بهره‌برداران خواهد داشت.


 توقف فعاليت 11 واحد کوره زغال‌گيري غيرمجاز در شهريار 

 شهريار- برزگر

به گزارش خبرنگار ما، محمودرضا سعيدپور سرپرست اداره حفاظت محيط زيست شهرستان شهريار گفت: در پي شناسايي کانون‌هاي آلاينده توسط واحد گشت و پايش اداره حفاظت محيط زيست شهرستان شهريار و در نهايت اقامه دعوي عليه اين افراد سودجو به دستگاه قضايي به منظور جمع‌آوري 11 باب کوره و برخورد قانوني با متخلفان، دستور توقف فعاليت و حکم جلب اين افراد صادر و واحد حقوقي محيط زيست آن را به کلانتري تسليم کرد تا اقدامات پليسي لازم از سوي نيروي انتظامي انجام شود.وي افزود: فعاليت غيراصولي کوره‌ها با انتشار دود غليظ و آلاينده موجب آلودگي شديد هوا، تخريب خاک و تهديد بهداشت عمومي و مزاحمت براي ساکنان منطقه مي‌شود و به استناد ماده 29قانون نحوه جلوگيري از هوا و ماده 688 قانون مجازات اسلامي با قانون‌شکنان برخورد مي‌شود.سعيدپور خاطرنشان کرد: در طول دوساله اخير در شهرستان شهريار بيش از 100باب کوره زغالگيري جمع‌آوري و متصديان آن به دادستان شهرستان معرفي شده‌اند و پاکسازي کامل اين قبيل واحدهاي آلاينده در دستور کار اين قرار دارد.


 برگزاري نشست شوراي هماهنگي مديران بحران آب و برق گلستان  

 گرگان-قهرمان

به منظور ايجاد هماهنگي و هم‌افزايي حوزه مديريت بحران و پدافند غيرعامل شرکتهاي زيرمجموعه صنعت آب و برق استان گلستان، نخستين نشست مديران بحران و پدافند غيرعامل شوراي هماهنگي استان گلستان برگزار شد.قربان غلامي؛ مدير دفتر مديريت بحران و پدافند غيرعامل شرکت آبفاي گلستان گفت: استفاده بهينه از منابع مادي و انساني موجود جهت پيشگيري، آمادگي و مواجهه در زمان بروز حادثه و بحرانهاي طبيعي و انسان ساخت از اهداف تشکيل اين شورا مي‌باشد.

به گفته وي، ايجاد بستر مناسب به منظور تبادل تجربيات دستگاههاي مربوطه و انسجام‌بخشي و ايجاد وحدت رويه مديران بحران و پدافند غيرعامل از ديگر اهداف تشکيل اين شورا مي‌باشد.غلامي تصريح کرد: با توجه به نزديکي مباحث مربوط به مديريت بحران و پدافند غيرعامل تجميع اين دو کارگروه الزامي است.

رييس شوراي هماهنگي مديريت بحران و پدافند غيرعامل صنعت آب و برق استان گلستان افزود: تهيه بانک اطلاعاتي تجهيزات و ادوات لجستيکي شرکتهاي صنعت آب و برق جهت استفاده و بهره‎برداري در مواقع بروز بحران از اولويتهاي اين شورا مي‌باشد.


 آذربايجان غربي؛ تامين‎کننده نيمي از صادرات سيب درختي کشور 

 اروميه- صديقي

رئيس کميسيون کشاورزي اتاق بازرگاني اروميه گفت: بيش از 50 درصد سيب توليدي و صادراتي کشور از باغهاي استان تامين مي‎شود و اين امر اجراي زنجيره سيب کشور با محوريت اين استان را اجتناب‎ناپذير مي‎کند.بهنام تاج‎الديني با بيان اينکه 200 صادرکننده سيب درختي در استان فعال هستند، افزود: سالانه يک ميليون و 200 هزار تن سيب در آذربايجان غربي توليد مي‌شود.

وي اضافه کرد: سال گذشته 353 هزار تن سيب درختي از کشور به بازارهاي هدف صادر شد که از اين ميزان بيش از 50 درصد توليد آذربايجان غربي بود.وي اظهار کرد: بخشي از سيب درختي استان نيز از مرز باشماق مريوان به نام ساير استانهاي کشور صادر مي‌شود.وي بيان کرد: شايسته نيست صادرکنندگان باسابقه استان مسافتهاي طولاني را براي دريافت مجوزها و ساير موارد طي کنند و با توجه به حجم صادرات، مي‌توان مديريت اين صادرات را در کل کشور در اختيار آذربايجان غربي قرار داد.با توليد سالانه بيش از 1.2 ميليون تن سيب درختي اولين توليدکننده سيب درختي کشور است.

افزون بر 50 هزار هکتار از باغهاي استان باغ سيب است که اروميه بيشترين ميزان توليد آن را به خود اختصاص داده است.اين استان سالانه 6 ميليون تن انواع محصولات کشاورزي توليد مي‎کند که علاوه بر مصرف در داخل استان به ساير استانها نيز صادر مي‎شود.


 ماجراي شليک به يک پدر و پسر در ملارد 

 ملارد- برزگر

پليس غرب استان تهران اعلام کرد تيراندازي در ملارد به يک پدر و پسر به علت مزاحمت انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ما، پليس غرب استان تهران اعلام کرد: در پي اخبار منتشره مبني بر تيراندازي در شهرستان ملارد، به اطلاع مي‌رساند تيراندازي صورت گرفته به وسيله سلاح شکاري و از سوي دو نفر از افراد شناسايي شده توسط پليس بوده است. اين درگيري به دليل مزاحمت صورت گرفته توسط ضاربان بوده و خوشبختانه وضع جسماني مصدومان اين حادثه که پدر و پسر هستند، رضايتبخش است.

اطلاعات تکميلي متعاقبا از سوي پليس غرب استان تهران اعلام خواهد شد. پرهيز از جوسازي و اطلاع‌رساني دقيق، انتظار پليس از رسانه‌هاي خبري است.


 خبــر 

 تمديد گواهينامه‌هاي سيستم‌هاي مديريت يکپارچه در شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي

تبريز- توفيقي

شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي موفق به تمديد مميزي مراقبتي نوبت دوم سيستم‌هاي مديريت يکپارچه (IMS) گرديد.

رئيس روابط عمومي شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي از تمديد گواهينامه استاندارد مميزي مراقبتي نوبت دوم سيستم‌هاي مديريت يکپارچه (IMS) در شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي خبرداد و گفت: گواهينامه‌هاي سيستم‌هاي مديريتي در سال‌جاري تمديد شد.

محمدعلي فتح‌اله‌زاده گواهينامه‌هاي سيستم مديريتي را نظام رسيدگي به شکايات مشتريان ISO10002 و استاندارد رضايت مشتريان ISO10004 و حل و فصل منازعات ISO 10003 عنوان کرد و گفت: اين گواهينامه‌ها در شرکت گاز استان تمديد و ISO10015 موضوع استانداردهاي آموزشي در اين شرکت استقرار يافت.

سخنگوي شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي افزود: مميزي خارجي سيستم‌هاي مديريتي شرکت گاز استان توسط تيم کارشناسي شرکت DQR آلمان با انگيزه تجديد و تمديد گواهينامه‌هاي IMS طي سه روز بررسي و مورد مميزي قرار گرفت.

برگزاري دوره آموزشي ويژه کارکنان منطقه خليج فارس

بندرعباس-شهين صادقي

دوره آموزشي هتلداري، فنون پذيرايي و تشريفات اداري مختص کارکنان منطقه خليج فارس در جهاد دانشگاهي بندرعباس برگزار شد.

مسئول آموزش منطقه خليج فارس با اعلام اين خبر گفت: دوره آموزش هتلداري، فنون پذيرايي و تشريفات اداري با همکاري جهاد دانشگاهي واحد بندرعباس در سالن آمفي تئاتر اين واحد به مدت 2 روز براي کارکنان اين منطقه برگزار شد.حسن بهاروند ادامه داد: هدف از برگزاري اين دوره آموزشي توانايي برقراري ارتباط با ابزارهاي مختلف کلامي و غيرکلامي، آشنايي با اصول کلي تشريفات، توانايي بکارگيري اصول تشريفات اعم از استقبال، پذيرايي ،توانايي پذيرايي مناسب در مراسم و جلسات خاص، توانايي چينش ميز پذيرايي و غيره بيان کرد.وي افزود: در پايان اين دوره آزمون نهايي برگزار و مقرر گرديد براي شرکت‎کنندگان گواهي پايان دوره صادر شود.يادآور مي‌شود در اين دوره‎هاي آموزشي 320 نفر ساعت از کارکنان اين مرکز آموزش ديدند.

مديرکل آموزش و پرورش گلستان:

ثبت‌نام 309 هزار دانش‌آموز در مدارس استان گلستان

گرگان- قهرمان

سال جديدتحصيلي در 2 هزارو 540 مدرسه با 13 هزارو 800 کلاس درس آغاز خواهد شد.جلسه شوراي پروژه مهر 96 آموزش و پرورش گلستان تشکيل و آخرين اقدامات کميته‌هاي 5گانه درخصوص وضعيت تعمير، تجهيز مدارس، ساماندهي نيروي انساني و ثبت‌نام دانش‌آموزان بررسي شد.

محمدرضا وطني؛ مديرکل آموزش و پرورش گلستان در جلسه پروژه مهر 96 از ثبت‌نام 309 هزار دانش‌آموز در مدارس استان خبر داد و افزود: تمهيدات لازم براي بازگشايي مطلوب مدارس فراهم شده و سال تحصيلي جديد در 2 هزارو 540 مدرسه با 13 هزار و 800 کلاس درس آغاز خواهيم نمود.وي افزود: در حال حاضر آموزش معلمان به ويژه همکاران مشغول به تدريس در پايه يازدهم که کتب درسي آنها تغيير نموده، به اتمام رسيد.

مديرکل آموزش و پرورش گلستان در ادامه از آغاز توزيع کتب درسي خبر داد و افزود:کتابهاي دوره ابتدايي، پيش دانشگاهي، فني و حرفه‌اي و کاردانش به شهرستانها تحويل داده شده و کساني که ثبت‌نام اينترنتي انجام داده‌اند از اول مهر با ضمن حضور در مدارس مي‌توانند کتابهاي درسي خود را تحويل بگيرند.وطني خاطرنشان کرد:کتابهاي دوره‌هاي اول و دوم متوسطه در بازار توزيع شده و دانش‌آموزان اين دوره‌ها مي‌توانند کتابهاي درسي خود را تهيه نمايند.وطني در بخش پاياني سخنان خود گفت: بهسازي، تعمير و تجهيز مدارس روزهاي پاياني خود را مي‌گذارند و شوراي پروژه مهر استان تلاش نموده شرايط مطلوب بازگشايي مدارس را در مهر96 فراهم نمايد.

معاون خدمات مشترکين شرکت آب و فاضلاب:

مشکلي در تأمين آب شرب شهرهاي آذربايجان غربي نداريم

اروميه- صديقي

در نتيجه کاهش منابع آبي، ميزان توليد و مصرف آب در برخي شهرهاي استان برابر بوده است.مهندس شمچي معاون خدمات مشترکين شرکت آب و فاضلاب استان آذربايجان غربي در اين زمينه گفت: 38 شهر استان آذربايجان غربي با جمعيت 2 ميليون و 150 هزار نفر تحت پوشش شبکه آب شهري شرکت آب و فاضلاب آذربايجان غربي قرار دارند و اين شرکت با تمام توان جهت تامين آب شرب موردنياز مشترکان تلاش مي‎کند.

مهندس شمچي خاطرنشان ساخت: براي اين منظور آب شرب موردنياز مردم استان از طرق مختلف تامين مي‎شود که شامل 203 حلقه چاه در مدار بهره‎برداري، 11 دهنه چشمه آب و 10 واحد تصفيه‌خانه آب بوده و با بهره‌گيري از امکانات مدرن و پيشرفته و بهره‌برداري از منابع آبي مذکور، شرکت آب و فاضلاب شهري استان توانسته سالانه 190 ميليون مترمکعب آب در سال توليد کند، ولي در اين ميان به دليل خشکساليهاي اخير و کاهش بارندگيها، منابع آبي زيرزميني با کاهش آبدهي مواجه شده‎اند که بايد با مديريت ميزان مصرف اين کمبود جبران گردد. در نتيجه کاهش منابع آبي، ميزان توليد و مصرف آب در برخي شهرهاي استان برابر بوده است .معاون بهره‎برداري شرکت آب و فاضلاب شهري آذربايجان غربي گفت: با وجود کاهش بارندگي در سال آبي 95-96، با مديريت توليد و توزيع آب، تلاش شده در آذربايجان غربي هيچ گونه کمبود و قطعي آب نداشته باشيم.مهندس يوسف شمچي از افزايش ميزان مصرف آب در برخي شهرهاي آذربايجان غربي به جهت توسعه شهرها و افزايش جمعيت و همچنين افزايش مصرف سرانه ابراز نگراني کرد و از پيک مصرف در چند شهر اين استان طي مرداد ماه امسال خبر داد.معاون بهره‎برداري شرکت آبفاي آذربايجان غربي، از عدم کمبود و قطعي آب شرب مورد نياز مشترکان خبر داد و گفت: تلاش شده امسال کمبود آب نداشته باشيم و در اين خصوص نيز موفق عمل کرده‎ايم.


 در استان 

 مدير اجرايي مسکن مهر پرديس:

مانعي براي تحويل پروژه‌هاي مسکن مهر پرديس وجود ندارد

پرديس-خبرنگار آفرينش

مدير اجرايي مسکن مهر پرديس گفت: موانع تحويل پروژه‌هاي مسکن مهر پرديس برداشته شده است و تکميل و تحويل واحدها با جديت ادامه دارد.

علي‌اصغر جاودان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش در پاسخ به اين سؤال که سازوکار لازم براي ارائه قراردادهاي پنج برگي چيست، اظهار داشت: در همه واحدهاي افتتاح‌شده و واحدهاي فاز 8 پرديس، مشروط به واريز حد نصاب وجه اعلام‌شده، قرارداد پنج برگي ارائه مي‌شود و هيچ متقاضي‌اي نيست که با تکميل حدنصاب اعلام‌شده، در صف قرارداد پيش‌فروش نهايي بماند.

جاودان‌فر با بيان اينکه با تمام قوا در تلاش هستيم تا روند افتتاح واحدها استمرار يابد، افزود: متقاضيان واحدهاي افتتاح‌شده بايد نسبت به پيگيري تحويل واحد خود اقدام کنند؛ البته تحويل بلوک نيازمند تشکيل هيأت‌مديره است که در جهت رفاه حال متقاضيان، با حداقل نفرات صورت مي‌گيرد.

وي از قرارگيري آب مخزن فاز 8 پرديس در مدار با اسکان متقاضيان چندين بلوک خبر داد.مدير اجرايي مسکن مهر پرديس در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به دلايل انتقال آب توسط تانکر به فاز 8 پرديس اظهار کرد: طبيعي است که انتقال آب از مخزن باعث افزايش شدت فشار بر لوله‌ها مي‌شود و احتمال ترکيدگي بسيار زياد است؛ به همين خاطر، در اوايل افتتاح فاز 11 پرديس هم با تانکر کاملاً بهداشتي آب‌رساني انجام مي‌شد؛ اما بعد از اسکان جمعيت، آب مخزن در مدار قرار گرفت.

جاودان‌فر افزود: کارشناسان آب و فاضلاب شهرستان پرديس نيز معتقدند به دليل اسکان اوليه جمعيتي و کاهش مصرف در فاز 8 پرديس، احتمال اينکه کلر موجود در مخزن آب، خاصيت خود را از دست بدهد، زياد است.مدير اجرايي مسکن مهر پرديس افزود: تأمين آب کاملاً بهداشتي در کوتاه‌مدت توسط تانکر انجام خواهد شد و به‌مرور به‌محض رسيدن جمعيت تا حدنصاب برقراري انشعاب، آب اصلي روي مدار قرار خواهد گرفت؛ مخزن آب فاز 8 پرديس براي 26 هزار واحد در نظر گرفته شده است.

جاودان‌فر همکاري متقاضيان مسکن مهر را خواستار شد و افزود: شرکت عمران پرديس درراستاي سهولت کار متقاضيان، با مساعدت مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازي و شرکت عمران شهرهاي جديد و با رايزني و جلسات متعدد با مسؤولان بانک مسکن، شرط ضمانت بانکي را حذف کرد و متقاضيان مي‌توانند با ارائه سفته بانکي نسبت به دريافت کارت قسط و متعاقب آن، تحويل واحد اقدام کنند.وي با تأکيد بر اينکه خدمات‌رساني به متقاضيان در بلوک‌هاي تحويلي نيازمند تشکيل هيأت‌مديره است، ادامه داد: تحويل مشاعات و همچنين نگهداري ساختمان نيازمند مشارکت متقاضيان بوده و اين موضوع از شرايط مهم و اولويت‌دار تحويل بلوک است.

مدير اجرايي مسکن مهر پرديس تصريح کرد: در فاز 11 پرديس، سه بلوک را به‌عنوان بلوک‌هاي پايلوت به‌ تمام امکانات مجهز کرديم تا در گام اول، اسکان متقاضيان بدون هيچ وقفه‌اي صورت پذيرد.

وي افزود: با توجه به اينکه نصب انشعابات آب، برق، گاز و راه‌اندازي موتورخانه بلوک نيازمند اسکان متقاضيان است؛ مراجعه حداکثري متقاضيان بلوک‌ها، روند نصب انشعابات را تسريع مي‌بخشد.جاودان‌فر ادامه داد: عليرغم تجهيز سه بلوک پايلوت در فاز 11 پرديس، متأسفانه استقبال ضعيف متقاضيان موجب کندي در تحويل واحدها و به مشکل خوردن تحويل بلوک‌ها شد؛ نکته‌اي که نبايد دور از نظر داشت، اين است که اسکان گروهي متقاضيان در بلوک‌ها باعث تسهيل در برقراري انشعابات و تسريع در نصبيات ساختمان خواهد شد.مدير اجرايي مسکن مهر پرديس به افتتاح تونل سلام اشاره کرد و اظهار کرد: اين تونل و مسيرهاي مواصلاتي يکي از مهم‌ترين زيرساخت‌هاي مسکن مهر بود که تأثيرات مثبت زيادي در پرديس خواهد داشت.وي به تلاش‌هاي جهادي مديران و پرسنل شرکت عمران پرديس اشاره کرد و گفت: با تلاش همه مجموعه شرکت عمران پرديس، موانع تحويل پروژه‌هاي مسکن مهر پرديس برداشته شد و تکميل و تحويل واحدها با جديت ادامه دارد که با نگاهي اجمالي به روند پيشرفت فيزيکي، اين مهم به عينه قابل لمس است.

سرانه مصرف آب شرب در آذربايجان غربي؛ بالاتر از الگوي مصرف

اروميه- صديقي

معاون بهره‌برداري شرکت آب و فاضلاب آذربايجان غربي با اشاره به محدوديت منابع آبي و لزوم مديريت مصرف آب اذعان داشت: مصرف مشترکين آب آذربايجان غربي بالاتر از ميزان استاندارد مصرف تعيين شده براي اين استان است که برابر 132 ليتر در شبانه‌روز براي هر نفر مي‌باشد و اين در حاليست که ميزان مصرف سرانه مشترکين استان برابر با 190 ليتر در شبانه‌روز بوده است. وي با اشاره به روند مصرف آب در کشور يادآور شد: از سال 82 مصرف آب در استان سير صعودي داشت که در سال 89 با اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها شاهد کاهش مقطعي سرانه مصرف آب بوديم که متاسفانه طي 5 سال اخير ميزان مصرف آب مجددا افزايش يافته است.

مهندس شمچي ميزان آب بدون درآمد شرکت در سال 1395 را 6/22 درصد عنوان نمود و گفت: اين ميزان شامل سه بخش مصارف مجاز بدون درآمد به مقدار 7/0 درصد و هدررفت ظاهري شامل مصارف غيرمجاز و خطاي کنتورها حدود 8/8 درصد و بقيه به مقدار 1/13 درصد مربوط به نشتيهاي شبکه‌هاي توزيع آب مي‌باشد.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر طول شبکه توزيع آب در شهرهاي استان حدود 4500 کيلومتر است که 900 کيلومتر آن نياز به اصلاح و بازسازي دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته