جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650


ظريف: هيچ بازديد هسته‌اي نمي‌تواند بهانه‌اي براي اطلاع يافتن از اسرار کشور باشد


زمان تعليق تحريم هاي 120روزه آمريکا عليه ايران فرا رسيد


خبر


آخرين جلسه محاکمه عاملان قتل بنيتا دختر هشت ماهه


اعتصاب کارگران فرانسه عليه اصلاحات جديد قانون کار


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و اعضاي دوره جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام:
مجمع بايد انقلابي، فکر و عمل کند و انقلابي باقي بماند


موگريني مقايسه بين ايران و کره شمالي را نادرست خواند


مجلس اعيان انگليس خواستار حمايت صريح لندن از برجام شد


کره شمالي برنامه‌هاي تسليحاتي خود را سرعت مي‌بخشد


خبــــر


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 ظريف: هيچ بازديد هسته‌اي نمي‌تواند بهانه‌اي براي اطلاع يافتن از اسرار کشور باشد 

 
وزير خارجه کشورمان اظهار کرد: در بند 74 ضميمه 1 برجام تاکيد شده که هيچ بازديدي نمي‌تواند بهانه‌اي براي اطلاع يافتن از اسرار کشور باشد.به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف در حاشيه سفر به روسيه جهت ديدار با مقامات اين کشور در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌که يوکيا آمانو مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، اعلام کرده که در صورت لزوم تفاوتي بين بازديد از سايت‌هاي نظامي و سايت‌هاي هسته‌اي ايران وجود ندارد، تصريح کرد: چارچوب پروتکل الحاقي و همچنين چارچوب برجام براي بازديد از مکان‌هايي هستند که امکان فعاليت هسته‌اي در آن وجود داشته باشد و ايران تا کنون براساس گزارش‌هاي آژانس در زمينه عدم فعاليت‌هاي اعلام نشده کاملا به درستي عمل کرده است.

وي همچنين با اشاره به سياست‌هاي اخيرآمريکا در ارتباط با برجام بر ضرورت همکاري‌ها و هماهنگي‌هايي بين دو کشور (ايران و روسيه) تاکيد کرد و گفت: تا کنون هماهنگي‌هاي خوبي بوده و دو کشور از مواضع يکديگر در سازمان‌هاي بين‌المللي حمايت کرده‌اند.

اين ديپلمات عالي‌رتبه کشورمان افزود: روسيه تا کنون حمايت‌هاي خوبي از برجام داشته است.ظريف گفت: ايران و روسيه با چالش‌هاي مشترکي رو به رو هستند که يکي از مهم‌ترين آنها چالش‌هاي موجود در منطقه است.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان با اشاره به همکاري دو کشور ايران و روسيه در زمينه بحران سوريه و مبارزه با تروريست‌ها در منطقه خاطرنشان کرد: با همکاري خوب ايران، روسيه و ترکيه وضعيت در اين کشور نيز در صحنه سياسي نيز بهبود پيدا کرده و تا حدودي توانسته‌ايم از تنش‌ها در اين منطقه بکاهيم. بنا بر اين يکي از مواردي که لازم است در اين سفر در مورد آن صحبت کنيم مسائل منطقه از جمله هماهنگي بيشتر در مورد حل بحران سوريه است


  زمان تعليق تحريم هاي 120روزه آمريکا عليه ايران فرا رسيد 

 زمان تمديد تعليق تحريم هاي ضد ايراني 120روزه کنگره آمريکا توسط رئيس جمهوري اين کشور، امروز به پايان مي رسد و ترامپ براي بار دوم بايد در اين باره بعد از حضور در سمت رياست جمهوري تصميم بگيرد.به گزارش ايرنا، کنگره آمريکا در سال 2015 قانوني را تصويب کرد که تحريم هاي مالي و بانکي عليه ايران اعمال مي کرد و به رئيس جمهوري اجازه مي داد که در باره تعليق اين تحريم ها و يا اجراي آن تصميم بگيرد.مطابق برجام، تحريم‌هاي ثانويه آمريکا، که عمدتا شامل بخش‌هاي مالي و بانکي، نفتي و تجاري هستند، در بازه‌هاي زماني 120 روزه و 180 روزه تعليق خواهند شد و پس از اين بازه‌هاي زماني، رئيس جمهوري آمريکا بر اساس اصل موسوم به Waiver يا اختيار توقف موقت، بايد تصميم بگيرد که تعليق‌ها را ادامه مي دهد يا نه.

دونالد ترامپ بعد ازحضور در سمت رياست جمهوري در27 ارديبهشت ماه امسال اين تحريم ها را تعليق کرد و امروزپنجشنبه بايد براي بار دوم در اين باره تصميم بگيرد.مقامات آمريکايي در مدت چهار ماه گذشته پيام هاي متفاوتي در باره تصميم رئيس جمهوري آمريکا براي تمديد و يا عدم تمديد اين تحريم فرستاده اند که در تعدادي از آنها عنوان شده است که ترامپ از تمديد اين تحريم ها خودداري خواهد کرد و برخي ديگر عنوان کرده اند که ترامپ اين تحريم ها را تعليق مي کند.


 خبر 

 با تصويب هيات دولت؛

هفت استاندار جديد انتخاب شدند

هيات دولت در جلسه خود استانداران هرمزگان، قزوين، لرستان، خراسان جنوبي، فارس، کهگيلويه و بويراحمد و البرز را انتخاب کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، در جلسه هيات وزيران که به رياست حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري تشکيل شد، فريدون همتي، عبدالمحمد زاهدي، موسي خادمي، محمد مهدي مروج الشريعه، اسماعيل تبادار، محمد احمدي و محمدعلي نجفي به ترتيب به عنوان استانداران استان هاي هرمزگان، قزوين، لرستان، خراسان جنوبي، فارس، کهگيلويه و بويراحمد و البرز راي اعتماد گرفتند.

هيات دولت همچنين از زحمات استانداران قبلي تشکر کرد.

رئيس کميته ديوان محاسبات مجلس خبر داد:

صدور 93 حکم قطعي از 117 پرونده حقوق هاي نامتعارف در ديوان محاسبات

به گزارش ايرنا ، رئيس کميته ديوان محاسبات کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي صدور 93 حکم قطعي از 117 پرونده حقوق هاي نجومي در ديوان گفت: 4 درصد از مديران حقوق هاي نجومي دريافت مي کردند که با پيگيري هاي ديوان محاسبات بيش از 24 ميليارد تومان به خزانه کشور بازگشت.

موافقت پارلمان اروپا با ممنوعيت فروش سلاح به عربستان

پارلمان اروپا فروش سلاح به عربستان را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، شبکه الجزيره گزارش داد که پارلمان اروپا مصوبه‌اي جهت ممنوعيت فروش سلاح به عربستان سعودي را تصويب کرد.

اين اقدام به دليل سوء‌ظن فزآينده مقامات اروپايي نسبت به استفاده از اين سلاح‌ها در جنگ‌هاي سوريه و يمن صورت گرفته است.

آمريکا ، چين را تهديد کرد

آمريکا به چين هشدار داده است که اگر در خصوص کره شمالي با اين کشور همکاري نکند با تدابير بازدارنده اي روبرو خواهد شد.

به گزارش ايرنا اين اولين هشدار واشنگتن به پکن پس از صدور قطعنامه تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه کره شمالي است.

در اين باره 'استيون مونشن' وزير خزانه داري آمريکا به چين صراحتا اعلام کرده است که همکاري تجاري با کره شمالي برايش گران تمام خواهد شد.

وي در مطلبي که خبرگزاري يونهاپ از کره جنوبي از او نقل کرده است، خاطر نشان کرد: اگر چين تحريم هاي شوراي امنيت را به طور کامل اجرا نکند آن زمان خودش تحريم خواهد شد.

وزير خزانه داري آمريکا حتي تاکيد کرد که همکاري نکردن چين با تحريم ها باعث خواهد شد تا آمريکا اين کشور را از دسترسي به نظام مالي خود محروم کند.

اين يکي از شديدترين تهديدهاي آمريکا عليه چين محسوب مي شود و پيشتر نيز واشنگتن شماري از بانک ها، شرکت ها و افراد را در چين به دليل ارتباط تجاري با کره شمالي تحريم کرده است.


 آخرين جلسه محاکمه عاملان قتل بنيتا دختر هشت ماهه 


 اعتصاب کارگران فرانسه عليه اصلاحات جديد قانون کار 


 سرمقاله 

ضرورت‌هاي اجرايي براي مصلحت انديشان نظام

حميدرضا عسگري

روزگذشته رئيس و اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام با رهبري ديدار و گفتگو داشتند. در اين ديدار با گرامي داشت ياد درگذشتگان مجمع، به ويژه آيت الله هاشمي‌رفسنجاني، سياست‌ گذاري‌هاي كلي مجمع از سوي رهبر انقلاب مورد تاكيد قرار گرفت. در نتيجه مباحث مطرح شده، مي‌توان وظايف سه گانه مجمع را در قالب «تشخيص و اعمال مصلحت»، «مشاورت در تعيين سياست‌هاي کلي» و «ارائه راه‌حل در معضلات کشور» خلاصه كرد. پيرامون اين سه عنوان مي‌توان مطالب و نكاتي را مطرح كرد كه به اختصار به آن مي‌پردازيم.

درحيطه اولين وشايد مهمترين وظيفه مجمع كه همان " تشخيص مصلحت" مي‌باشد، بايد بر ماهيت فكري مصلحت انديشان نظام در حيطه مسائل مختلف در كشور توجه ويژه داشت. به عبارت ساده تر نوع نگرش و خط مشي فكري اعضاي مجمع بايد به دور از هرگونه روزمرگي و اعمال سليقه در مسائل مختلف گذشته، حال و آينده، اعمال شود. بايد توجه داشت كه اِعمال مصلحت بايد با نگاه بلندمدت و نه روزمره، صورت پذيرد و براي تشخيص آن، بحث‌هاي دقيق، کامل و مستدل با حضور فعال همه اعضا و كارشناسان حوزه مربوطه صورت پذيرد.

مسلماً حضور اشخاص با خط فكري مختلف در مجمع ضرورت پويايي و گيرايي آن در طيف‌هاي گسترده جامعه مي‌باشد. اما تميز دادن اين نكته ظريف بايد براي اعضا قابل هضم باشد كه حضور آنها به دور ميز مصلحت انديشي مجمع، به معناي دفاع از حقوق و منافع جريان و يا گرايش مطبوعشان نيست. بلكه حضور آنها صرفاً از بابت مصلحت انديشي براي كليت نظام در عرصه‌هاي مختلف مي‌باشد. قرار نيست مجمع محلي براي تحقق خواسته‌ها و يا اعمال سليقه‌هاي جريان‌هاي سياسي باشد. دريك جمله بايد اذعان داشت كه تمام اعضاي حاضر در مجمع بايد تمام خط فكري خود را بيرون از اتاق مصلحت انديشي درمورد آينده نظام بگذارند و به دور از جانبداري به موضوعات مختلف وارد شوند.

تحقق دومين وظيفه مجمع يعني «مشورت دادن به رهبري در تعيين سياست‌هاي کلي نظام» نيازمند بررسي‌هاي دقيق و همه‌جانبه درامورات تخصصي مي‌‌‌باشد. تعيين دقيق و عالمانه سياست‌هاي کلي از اين حيث اهميت دارد كه ، جهت حركت نظام را در مسائل مختلف مشخص مي‌كند. حال هرچه اين مشاورت درتعيين سياست‌ها كارشناسي و همه گير باشد، قطعاً نتايج بهتري به دنبال خواهد داشت.

نكته ظريف در اين بخش تشخيص و تفكيك سياست‌هاي کلي و ماندگار با موضوعات مقطعي است. به عنوان مثال ممكن است برخي از سياست‌هاي کلي كشور نيازمند بازنگري و بروز شدن باشد و برخي هم کلاً زمانش سپري شده باشد، اما به سبب عدم تشخيص اين موضوع و نگرش تعصبانه به آن ممكن است سال‌ها دست نخورده باقي بماند و از اين حيث ضررهاي فراواني بر منافع كشور و ملت وارد سازد.

ازسوي ديگر تشخيص و تعيين سياست‌هاي كلي بايد به گونه‌اي باشد كه راهبردهاي رسيدن به آن قوي، دقيق و گويا باشد تا ضمن رسيدن به اهداف مورد نظر آن، مجبور نباشيم پس مدت كوتاهي آن را مجددا مورد بررسي و يا اصلاح و تغيير قرار دهيم. اين موضوع مستلزم آن است كه مصلحت انديشان نظام در تدوين هدف گذاري‌هاي كلان كشور عالمانه و مستدل درمورد مسائل كنكاش و تصميم گيري كنند.

سومين وظيفه خطير مجمع ارائه راه حل در معضلات كشور است. امروز به سبب انبوهي از مشكلات داخلي و خارجي كه انرژي كشور را تقليل داده است، بايد مصلحت انديشان نظام در مورد مسائل مختلف بااولويت گذاري منطقي، توان كشور را به سمتي رهنمود كنند كه باري از دوش دولت و ملت برداشته شود و تنفسي براي حركت به سمت مراحل بعدي حاصل گردد. امروز درهم تنيدگي بسياري از مسائل اقتصادي، سياسي و اجتماعي، بين دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف كشور باعث هدر رفت انرژي كشور گرديده است. مجمع تشخيص مي‌تواند با تفكيك سياست گذاري‌ها و ارائه خط مشي‌هاي منطقي كه حاصل همفكري شيره مصلحت انديشان نظام مي‌باشد، راه را براي حركت مجريان و متوليان امور هموار سازد.

آفت اصلي در اين مجموعه، مصلحت انديشي شخصي وگروهي است. به عبارتي ديگر مادامي كه افراد از ارزش‌هاي واقعي انقلاب منحرف نشوند و مصلحت فكري خود را بر مصلحت ملي ترجيح ندهند، مي توان اميدوار بود كه نقش مجمع تشخيص مصلحت نظام در بهبود شرايط كشور در زمان حال و آينده موثر باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و اعضاي دوره جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 مجمع بايد انقلابي، فکر و عمل کند و انقلابي باقي بماند 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و اعضاي دوره جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام، مجمع را از ابتکارات با ارزش امام بزرگوار خواندند و با اشاره به سه وظيفه مهم اين نهاد يعني «تشخيص مصلحت»، «مشاورت در تعيين سياست‌هاي کلي» و «ارائه راه‌حل در معضلات کشور» تأکيد کردند: مجمع بايد صد در صد انقلابي، فکر و عمل کند و انقلابي باقي بماند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي با يادآوري مسئوليت بسيار ظريف و خطير مجمع در «تشخيص و اِعمال مصلحت» افزودند: مجمع در مواقعي که مصلحتي مهم وجود دارد و نظر مجلس شوراي اسلامي را بر تشخيص شوراي نگهبان ترجيح مي‌دهد، بايد توجه کند مصلحتي که تحت عنوان ثانويه است، طبعاً بايد بسيار مهم، مسجل و واضح باشد و با نظر اکثريت قاطع و قابل قبول مجمع، آن‌هم براي مدتي معين و موقت اعمال شود.

ايشان افزودند: اِعمال مصلحت بايد با نگاه بلندمدت و نه روزمره، صورت پذيرد و براي تشخيص آن، بحث‌هاي دقيق، کامل و مستدل با حضور فعال همه اعضا از جمله فقهاي شوراي نگهبان انجام شود.حضرت آيت الله خامنه‌اي، تحقق دومين وظيفه مجمع يعني «مشورت دادن به رهبري در تعيين سياست‌هاي کلي نظام» را نيازمند بررسي‌هاي دقيق و همه‌جانبه خواندند و گفتند: سياست‌هاي کلي، هندسه نظام را در مسائل مختلف تعيين مي‌کند و بسيار مهم است.

رهبر انقلاب اسلامي، تفکيک سياست‌هاي کلي در مسائل ماندگار و بلندمدت با موضوعات مقطعي را ضروري خواندند و خاطرنشان کردند: ممکن است برخي از سياست‌هاي کلي نيازمند بازنگري و بروز شدن باشد و برخي هم کلاً زمانش سپري شده باشد.ايشان، مجمع را به «اِتقان» و «استحکام» در تدوين سياست‌هاي کلي همراه با بحث‌هاي عالمانه، مستدل، مجتهدانه و دقيق، توصيه کردند و افزودند: به‌گونه‌اي عمل کنيد که سياست‌هاي کلي، «قوي، دقيق و با عبارات گويا و مفيد» باشد تا پس از مدتي کوتاه نيازمند اصلاح يا تجديدنظر نشود.

«صراحت»، «قابل تأويل نبودن» و «پرهيز از ورود به چگونگي اجرا»، از ديگر نکاتي بود که حضرت آيت الله خامنه‌اي در مقوله سياست‌هاي کلي نظام، مورد تأکيد قرار دادند.

ايشان، تبلور سياست‌هاي کلي نظام در قوانين، سياست‌ها و اقدامات دولت و مجلس و ساير قوا و دستگاههاي مسئول را بسيار مهم برشمردند و گفتند: سياست‌هاي کلي، چارچوب همه اقدامات اجرايي و تقنيني کشور را مشخص مي‌کند و دولت و مجلس و همه دستگاهها بايد کاملاً منطبق با اين سياست‌ها عمل کنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در پايان سخنانشان خاطرنشان کردند: مجمع تشخيص مصلحت، يادآور امام بزرگوار و فرآورده‌ي انقلاب است، و در فرآيند اداره و مديريت کشور داراي تأثير بسيار مهمي است، بنابراين بايد تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملاً حاکم باشد، انقلابي فکر و عمل کند و هيچ مصوبه، موضع‌گيري يا اقدامي متفاوت با مباني اصلي انقلاب و ميراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود.رهبر انقلاب اسلامي با تمجيد از وجوه مختلف شخصيتي آيت الله هاشمي شاهرودي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، از زحمات اعضاي فعال مجمع تشکر کردند و حضور اعضاي جديد در اين نهاد را خوني جديد، نيرويي فزاينده و موجب اميدواري بيشتر خواندند.

ايشان همچنين ياد شخصيت‌هاي برجسته و فقيد مجمع در دوره قبل بويژه آقاي هاشمي‌رفسنجاني و آقايان واعظ‌طبسي، عسگراولادي و حبيبي را گرامي داشتند و افزودند: آقاي هاشمي‌رفسنجاني در سالهاي متمادي رياست مجمع با توانايي و تدبير و آگاهي به وظايف خود عمل مي‌کرد.


 موگريني مقايسه بين ايران و کره شمالي را نادرست خواند 

 
پايگاه اينترنتي اروپا: «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ضمن حمايت از توافق هسته اي بين ايران و گروه 1+5، مقايسه بين ايران و کره شمالي را نادرست خواند و تاکيد کرد اين دو کشور کاملا با هم متفاوتند.به گزارش پايگاه اينترنتي اقدام خارجي اتحاديه اروپا، موگريني در نشست عمومي پارلمان اروپا درباره کره شمالي گفت: من بويژه علاقه اي ندارم وضع ايران و کره شمالي يکسان دانسته شود. نظام سياسي و سوابق دو کشور متفاوت است و آنها کاملا با يکديگر متفاوت هستند.موگريني افزود: فکر نمي کنم که يکسان دانستن وضع اين دو کشور در خدمت واقعيت تاريخ و موقعيت کنوني است و اتحاديه اروپا آماده است از صلاحيت، مهارت و تجربه خود در اين زمينه براي همراهي در روند (مذاکرات با کره شمالي) استفاده کند، به شرط اينکه شاهد گشايشي در اراده سياسي براي تعامل جدي جهت يافتن راه حلي صلح آميز در تنش کنوني باشيم.


 مجلس اعيان انگليس خواستار حمايت صريح لندن از برجام شد 

 
ايرنا :«ديويد هاول» رئيس کميته روابط بين الملل مجلس اعيان انگليس درنامه اي خطاب به بوريس جانسون وزير امور خارجه اين کشور، خواستار حمايت صريح لندن از توافق هسته اي شد.

به گزارش ايرنا، در اين نامه که در تارنماي مجلس اعيان منتشر شده آمده است: اکنون زمان مناسبي است تا آينده برجام مورد توجه قرار گيرد. «امانوئل مکرون» رئيس جمهوري فرانسه اخيرا حمايت مجدد اين کشور را از برجام مورد تاکيد قرار داده است؛ اين در حالي است که مواضع دولت آمريکا و کنگره امکان دارد که اين توافق را در معرض خطر قرار دهد.اين نامه مي افزايد: بريتانيا به عنوان يکي از کشورهاي کليدي مذاکرات هسته اي بايد در حمايت از توافقي که توانست از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي جلوگيري کند، صريح باشد.نامه يادشده ادامه مي دهد: هر گونه اقدام بيشتر و يک جانبه آمريکا براي مانع‌تراشي در مسير برجام، با منافع امنيتي و بلند مدت بريتانيا در منطقه شامل گسترش روابط سازنده با جمهوري اسلامي ايران مغايرت دارد.


 کره شمالي برنامه‌هاي تسليحاتي خود را سرعت مي‌بخشد 

 
پايگاه خبري The News : کره شمالي متعهد شده تا در واکنش به تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل آهنگ پيشبرد برنامه‌هاي تسليحاتي خود را سرعت ببخشد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري The News، کره شمالي اعلام کرده در واکنش به "تحريم‌هاي شيطاني" شوراي امنيت سازمان ملل، برنامه تسليحاتي خود را سرعت مي بخشد و تاکيد کرد که آمريکا "بزرگترين رنج" را متحمل خواهد شد.وزارت خارجه کره شمالي در بيانيه‌اي که در آژانس خبري رسمي اين کشور منتشر شد، آورده است: تصويب يک قطعنامه غيرقانوني و شيطاني ديگر از سوي آمريکا باعث مي‌شود تا کره شمالي برنامه‌هاي تسليحات خود را تسريع کند و راه را سريع‌تر براي اين کار بپيمايد..تحريم‌هاي جديد از سوي شوراي امنيت سازمان ملل پس از آخرين آزمايش هسته‌اي کره شمالي تصويب شده و شامل ممنوعيت صادرات توليدات نساجي و محدوديت فروش توليدات نفتي به کره شمالي براي مجازات اين کشور است.


 خبــــر 

 نوبخت: اگر آمريکا از برجام خارج شود يک باز آرايي جديد خواهيم کرد

سخنگوي دولت گفت: يک طرف برجام ايران است و طرف ديگر شش کشور که يکي از آنها آمريکاست. اگر آمريکا از برجام خارج شود قطعا بايد يک ارنج و بازآرايي کنيم.

محمد باقر نوبخت در گفت وگو با ايرنا درباره موضع کشورمان نسبت به سخنان مقامات آمريکايي در زمينه خروج از برجام اظهار داشت: در برجام يک طرف ايران و طرفي ديگر 6 کشور هستند که يکي از اين 6 کشور آمريکا است.

وي ادامه داد: از ديگر کشورها انتظار داريم فعاليت هاي مثبت بيشتري نشان دهند، البته آنها با ما همکاري مي کنند و ما هم با آنها همکاري داريم.

سخنگوي دولت خاطرنشان کرد: اينکه آقاي آمانو اعلام مي کند ايران به تعهداتش در برجام عمل کرده يعني ما پايبند به برجام هستيم و با اين کشورها همکاري مي کنيم. ما با آنها و اروپا مراودات خود را داريم، بطور مثال تحت تحريم پتروشيمي، خودرو، هواپيما و بانکي بوديم ولي اکنون با اروپا درحال همکاري در اين زمينه ها هستيم.

سخنگوي دولت تصريح کرد: برجام توافق ايران و آمريکا نيست ، درست است که آمريکا نقشي تعيين کننده داشت ولي در يک طرف برجام ايران و در طرفي ديگر 6 کشور از جمله آمريکا هستند. ما با 5 کشور ديگر مرادوات خود را داريم و اگر آمريکا از برجام خارج شود قطعا بايد يک ارنج و بازآرايي ديگري کنيم.

نوبخت افزود: قطعا در اين بازآرايي اصل و فرض ما حفظ منافع ملي است، به گونه اي که اگر قرار شد با اين 5 کشور باقي مانده ادامه دهيم، ادامه خواهيم داد تا منافع ما همچنان محفوظ بماند.

وي درپاسخ به اينکه در صورت خروج احتمالي آمريکا از برجام ، ايران طبق گفته رييس سازمان انرژي اتمي به اجراي توافق هسته اي ادامه خواهد داد يا طبق گفته سخنگوي وزارت امور خارجه با اين موضوع برخورد خواهد کرد، گفت: اجازه دهيد هر زمان که دولت خواست جمع بندي و اظهار نظر ثالثي در اين زمينه ارائه کند که فراتر از اظهار نظر هرکدام از اين دوستان است، به شما خبر بدهم.


 ميز خبر 

 ظريف با پوتين ديدار کرد

محمد جواد ظريف در جريان سفر خود به روسيه با ولاديمير پوتين رييس جمهور اين کشور ديدار و گفت وگو کرد

به گزارش عصر ايران، بر اساس اعلام منابع خبري، مسائل دوجانبه‌اي و منطقه‌اي از جمله بحران سوريه و همچنين موضوع برجام از محورهاي اصلي ديدار اين دو مقام عالي رتبه ايراني و روسي بوده است.

وزارت خارجه آمريکا مدعي شد:

ايران به روح برجام پايبند نيست

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا با ادعاي اينکه ايران به روح برجام پايبند نيست، گفت: ما همچنان به آژانس بين‌المللي نگاه مي‌کنيم تا به بازرسي‌ها و نظارت و راستي‌آزمايي تمامي تعهدات هسته‌اي ايران در توافق هسته‌اي ادامه دهد.

به گزارش ايسنا، هيتر نائورت، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره رويکرد دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در قبال توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5، با طرح ادعاهايي عليه کشورمان گفت: ما به بازبيني کامل سياست‌هايمان درباره ايران ادامه مي‌دهيم و اين روند به‌طور قطع تغيير نخواهد کرد. ما به تلاش‌هاي خود براي مقابله با آنها ادامه مي‌دهيم. ما مي‌دانيم که آنها در فعاليت‌هاي بي‌ثبات کننده مشارکت دارند و متاسفانه اين مسئله تغييري نکرده است.

وي مدعي شد: ما معتقديم که ايران به روح برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) پايبند نيست، زيرا توافق برجام خواستار صلح و امنيت منطقه‌اي و بين‌المللي شده است. بر اين باوريم که ايران به آن پايبند نيست و کاملا معتقديم که آنها به روح توافق عمل نمي‌کنند. بازبيني سياست‌هاي‌مان سخت اما همچنان در حال انجام است.

روسيه موشک قاره پيماي چند کلاهکي پرتاب کرد

روسيه يک موشک قاره پيما از نوع يارس يا ار.اس-24 با کلاهک آزمايشي تقسيم شونده آزمايش کرد.به گزارش ايرنا، وزارت دفاع روسيه اعلام کرد: موشک يارس از سکوي زيرزميني در پايگاه فضايي نظامي پلستسک در استان آرخانگلسک (شمال غرب) پرتاب شد.خبرگزاري ايتارتاس به نقل از اين گزارش نوشت: موشک قاره پيما پس از پيمودن حدود 10 هزار کيلومتر در محدوده نظامي «کورا» در شبه جزيره کامچاتکا (خاور دور روسيه) به هدف فرضي اصابت کرد.اين پرتاب را نيروي موشک هاي راهبردي روسيه با هدف تاييد مشخصات فني موشک هاي تحويل گرفته شده يارس انجام داد.بر پايه داده هاي رسانه هاي روسي، اين موشک با 23 متر طول، 50 تن وزن و توان 12 هزار کيلومتر برد مي تواند تا شش کلاهک با مجموع قدرت تخريب 300 کيلوتن ماده منفجره را حمل کند.

القاعده دولت ميانمار را تهديد کرد

شبه‌نظاميان القاعده خواهان حمايت از مسلمانان روهينجا در ميانمار که با سرکوب شديد نيروهاي امنيتي اين کشور مواجه هستند، شده و به دولت ميانمار هشدار دادند که از بابت "جرائمش" با "مجازات" مواجه خواهد شد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين در حالي است که براساس آخرين برآوردها حدود 400 هزار نفر از مسلمانان ميانمار به خاطر خشونت‌هاي اخير مجبور به فرار به بنگلادش شده‌اند.گروه القاعده با انتشار بيانيه‌اي از مسلمانان سراسر جهان خواست تا از مسلمانان ميانمار با فرستادن کمک، سلاح و "حمايت نظامي" پشتيباني کنند.


 يك نكته از هزاران 

 به دور از هرگونه تعصب بايد اقرار كرد كه شكست نماينده فوتبال عربستان در چارچوب رقابت هاي جام باشگاه‌هاي آسيا توسط تيم قرمز‌هاي پايتخت، بسيار شيرين بود و به كام تمام مردم ايران خوش‌آمد. اما افسوس كه حتي در ورزش‌ هم بايد تاوان عملكرد خودسرانه برخي افراط گرايان را بدهيم.

متاسفانه تمامي تيم‌هاي ورزشي ايران اگر در رقابت‌هاي رسمي با تيم‌هاي ورزشي عربستان مواجه شوند، مجبورند در كشور سوم به مصاف هم بروند. پرسپوليس درمسابقه اي كه مي‌توانست در مقابل صدهزار تماشگر در آزادي برگزار شود، به خاطر حواشي جريان حمله به سفارت عربستان، مجبور شد درعمان و درورزشگاهي خالي به مصاف الاهلي برود. حالا نيز با صعود به مرحله بعد بار ديگر با نماينده‌اي از عربستان مواجه شده و باز هم نمي تواند از امتياز ميزباني و قدرت تماشاچيان خود بهره ببرد. هر بار بايد هزينه‌هاي مالي فراواني براي ميزباني در كشور سوم صورت گيرد و ازهمه مهمتر يك بازي پرهيجان اين چنيني در داخل خاك كشورمان برگزار نگردد. واقعا مسببان آن حوادث خود را در مقابل ملت، مديون قلمداد مي‌كنند يا خير؟!


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

د. ويزا

يک دعوتنامه مشترک ازIAU و 1 USM براي تمامي کساني که در اجلاس حضور ميابند توسط USM در ماه سپتامبر ارسال مي گردد.

وب سايت دپارتمان مهاجرت مالزي در زير، برخي اطلاعات مناسب درباره ويزا و پاسپورت ديدار را ارائه ميدهد.

http://www.imi.gor.my/eng / pekhidmatan/ im PasLawatan1.asp

بسياري از ملت هاي کشورهاي غيرمالزيايي نيازمند يک ويزا يا پاسپورت ديدار نيستند، اما ما قوياً شما را تشويق ميکنيم تا مستقيما با سفارت مالزي براي تأييد وضعيت ويزاي موردنياز شما و به همراه آوردن دعوتنامه درطول مسافرت تماس بگيريد.

ه. پرواز به پنانگ

لطفا توجه داشته باشيدکه اجلاس هيأت مديره درپنانگ است وبسياري ازمسافرين بين المللي از طريق کوالالامپوربه پنانگ پروازميکنند. ترخيص مهاجرين در فرودگاه بين المللي کوالالامپور مي باشد. ما براساس تجربه خود مي دانيم که شرکت کنندگان ازکشورهاي معين در تنظيم براي اتصال پروازها از کوالالامپور به پنانگ، ازکشور خودشان دچار مشکل شده اند. اگرشمانيازمند هر کمکي در رابطه با اتصال پرواز داريد، با وب سايت Rohanij@notes.usm.my تماس بگيريد. پروازهاي بين المللي مستقيم ازطريق هنگ کنگ يا بانکوک به پنانگ موجود است. ترخيص مهاجرين براي اين پروازها در فرودگاه پنانگ است.

و. ورود به فرودگاه پنانگ

دانشگاه ترتيبي داده است که شما را در فرودگاه تحويل بگيرد. همانطور که شما پياده از سالن ورودي به طبقه همکف وارد مي شويد(بعداز تشريفات گمرک و مهاجرت) دانشجويان را جستجو کنيد با علامتي که ميگويدUSM-IAU BOARD MEMBERS MEETNG به آنها نزديک شويد وآنها ترتيب حمل ونقل شما را به هتل يا مهمانسراي دانشگاه
مي دهند.

اگر به دلايلي دانشجويان راگم کرديد، به پيشخوان فروش کوپن براي گرفتن يک تاکسي به هتل يا مهمانسرا مراجعه کنيد. کرايه تاکسي از فرودگاه به هتل يا مهمانسراي دانشگاه 35 RM است.

اگرعلاقه مند به اجاره يک اتومبيل باشيد، چندين شرکت اجاره اتومبيل درفرودگاه داراي پيشخوان هستند( درست مقابل پيشخوان هاي تاکسي)

1. USM: Universiti Sains Malaysia


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته