جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

فعالان اقتصادي:
نرخ دلار متناسب با نرخ تورم است


تشکيل کارگروه ويژه بررسي حادثه اتوبوس هرمزگان درکميسيون ايمني راه


نهادهاي مالي


تريبون


 فعالان اقتصادي:
 نرخ دلار متناسب با نرخ تورم است 

 
نرخ دلار اين روزها آستانه قيمتي 39 هزار ريال را در بازار آزاد طي کرده و گمانه گراني را در ذهن برخي فعالان اقتصادي به وجود آورده است، اما آمار و ارقام از تداوم رشد اين ارز متناسب با نرخ تورم حکايت دارد.به گزارش ايرنا، آذرماه پارسال يکباره قيمت دلار به محدوده 39 هزار ريال رسيد و شاهد بي نظمي و تلاطم در بازار ارز بوديم؛ آن زمان مسئولان وقت بانک مرکزي اين نوسان ها را ناشي از فشار تقاضا بر بازار اعلام کردند که پس از مدتي فروکش مي کند.گذر روزها نيز مقطعي بودن اين نوسان ها را ثابت کرد؛ زيرا با گذشت دوران اوج گيري تقاضاي ارزي در پايان سال ميلادي 2016 (آذر و دي) تب قيمت ها نيز در بازار فروکش کرد و به محدوده اي متناسب با نرخ تورم رسيد، اما اکنون که بار ديگر دلار به مقطع قيمتي 39 هزار ريال رسيده، از آن صف کشيدن ها مقابل صرافي هاي منتخب بانک مرکزي براي خريد اسکناس دلار خبري نيست.

فعالان بازار ارز نيز اين روزها قيمت ها را متناسب با شرايط روز مي دانند و معتقدند که بانک مرکزي نيز با تزريق اسکناس مورد نياز به بازار، آن را زير نظر دارد.

تفاوت وضعيت بازار ارز در آذرماه پارسال و شهريور امسال از يک موضوع ناشي مي شود: تناسب قيمت دلار با نرخ تورم؛ طبق آمارهاي تارنماي اتحاديه طلا و جواهر، قيمت هر دلار آمريکا در 20 شهريور سال گذشته 35 هزار و 450 ريال بود اما اين رقم در پايان معاملات بازار آزاد به 39 هزار ريال رسيد يعني اينکه در يک بازه زماني يکساله منتهي به 20 شهريور، دلار 3550 ريال گران شده است.

با اين همه اگر نرخ تورم در کشور را در محدوده 10 درصد که بانک مرکزي براي مرداد ماه اعلام کرده در نظر بگيريم، به عدد 3545 ريال مي رسيم يعني رشد نرخ دلار متناسب با تورم داخلي بوده است؛ بر اين اساس اگر فردي سال گذشته بخشي از دارايي خود را به دلار تبديل کرده باشد، اکنون توانسته ارزش دارايي خود را حفظ کند و سود بيشتري عايد او نشده است.

حال اگر مبناي افزايش قيمت را تفاوت نرخ تورم داخلي (10 درصد) و تورم خارجي (2 درصد) در نظر بگيريم، دلار مي بايست 38 هزار و 286 ريال به فروش مي رفت يعني 714 ريال بيشتر از نرخ تورم داخلي.

اين در حاليست که نرخ فروش اسکناس دلار آمريکا در صرافي‌هاي منتخب بانک مرکزي روزسه شنبه 38 هزار و 860 ريال بود يعني قيمتي که بانک مرکزي دلار به بازار تزريق مي کند تا تقاضاهاي ارزي را پوشش دهد.

اما تورم تنها عامل اثرگذار بر ارزهاي جهانروا نيست؛ ارزش برابري دلار و يورو و ديگر ارزهاي معتبر بين المللي در بازارهاي جهاني نيز عامل ديگري است که در بازار داخلي ايران اثر مي گذارد و از اين رو به نظر مي رسد بانک مرکزي به جاي اجراي يکباره آزادسازي قيمت ارز، تلاش مي کند فاصله قيمتي بين نرخ ارز مبادله اي و آزاد را متناسب با تفاوت نرخ تورم داخلي و خارجي و ساير عوامل اثرگذار بر قيمت ها کاهش دهد.

شاهد مثالي اين رويه در بانک مرکزي، نرخ گذاري ارزهاي مبادله اي است که به صورت روزانه و با در نظر گرفتن شاخص هايي چون نرخ تورم داخلي و خارجي و ارزش ارزهاي اثرگذار محاسبه مي شود.

براي نمونه روز سه شنبه قيمت نرخ ارز مبادله اي بانک مرکزي 33 هزار و 393 ريال اعلام شد در حالي که پارسال در همين روز قيمت دلار مبادله اي 31 هزار و 324 ريال بود. تفاوت اين دو نرخ 2069 ريال است در حالي که اگر قرار بود نرخ ارز مبادله اي متناسب با نرخ تورم 10 درصدي افزايش يابد، بايد قيمت آن به 34 هزار و 456 ريال مي رسيد و اگر ما به التفاوت نرخ تورم خارجي و داخلي را مبناي افزايش آن قرار مي داد، بايد 33 هزار و 829 ريال قيمت گذاري مي شد.

بر اين مبنا، مسئولان ارزي بانک مرکزي به جاي تثبيت قيمت ها در بازار ارز که نوعي پرداخت يارانه به کالاي خارجي است، کنترل ثبات در بازار را در پيش گرفته اند و اجازه مي دهند قيمت ها متناسب با واقعيت هاي اقتصادي جامعه بويژه نرخ تورم تعديل شود.

کارشناسان بر اين باورند، اينکه نرخ مشخصي براي ارزهاي عمده اعلام و تلاش شود که بازار در همين محدوده کنترل شود، ايده اي مردود در اقتصاد است که بانک مرکزي نيز نشان داده که نه تنها به دنبال اين شيوه نيست بلکه فراهم کردن زيرساخت ها را براي يکسان سازي ارز پيگيري مي کند.

با اين حال، يکي از پيش نيازهاي يکسان سازي ارز و توفيق بانک مرکزي در مديريت بازار ارزي کشور، بازگرداندن تعاملات تجاري از شبکه صرافي ها به نظام بانکي است که هرچند مقررات و بخشنامه هاي آن پارسال ابلاغ و بارها بر اجراي آن تاکيد شد اما هنوز به کندي پيش مي رود.

مسئولان بانک مرکزي اميدوارند با ساماندهي نيازهاي ارزي تجار در شبکه بانکي کشور و هدايت نيازهاي خرد ارزي شهروندان در زمينه ارز مسافرتي به سمت صرافي ها، هم برآوردهاي خود را از نيازهاي ارزي کشور دقيق تر کنند و هم مديريت بهتري بر مصارف ارزي داشته باشند که ايجاد سامانه ثبت منشاء ارز در گمرک با همين رويکرد راه اندازي شده است.


 تشکيل کارگروه ويژه بررسي حادثه اتوبوس هرمزگان درکميسيون ايمني راه 

 
در جلسه اي که براي بررسي حادثه اتوبوس دانش آموزان هرمزگاني برگزار گرديد، مقرر شد کارگروهي ويژه به رياست قوه قضاييه در کميسيون ايمني راه‌ها تشکيل شود.به گزارش وزارت راه و شهرسازي، دبيرخانه کميسيون ايمني راه‌هاي کشور اعلام کرد: به منظور بررسي حادثه تصادف اتوبوس محور بندرعباس- شيراز ( مورخ 1396/06/10) جلسه‌اي به رياست دادستان کل کشور حجت‌الاسلام و المسلمين منتظري و حضور عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي، بطحايي وزير آموزش و پرورش، مهرداد تقي زاده دبير کميسيون ايمني راه‌هاي کشور و معاون حمل‌ونقل وزير راه و شهرسازي، سردار تقي مهري فرمانده پليس راهور ناجا و معاونين ذيربط در روز 1396/6/21 در محل دادستاني کل کشور برگزار شد.در اين جلسه مقرر شد به منظور بررسي و بازنگري تمامي قوانين، ضوابط و دستورالعمل‌هاي مرتبط و تاثيرگذار در بخش حمل‌ونقل عمومي جاده‌اي، دبيرخانه کميسيون ايمني راه‌هاي کشور نسبت به تشکيل کارگروهي ويژه به رياست نماينده قوه قضاييه در کميسيون (آقاي دکتر فوائدي) اقدام کرده و نتايج را پس از طرح و تصويب در کميسيون ايمني به مرحله اجرا درآورد و نيز به دادستاني کل کشور اعلام کند.دهم شهريورماه، اتوبوس حامل42 نفر دانش آموز دختر و 2 نفر راننده و سرنشين از هرمزگان به شيراز دچار حادثه شد و در پي اين حادثه 9 نفر از دانش آموزان جان خود را از دست دادند.اين اتوبوس حامل دانش آموزان دخترمقطع راهنمايي و دبيرستان استان هرمزگان بودند که به منظور شرکت در مسابقات نخبگان عازم شيراز بودند که بامداد جمعه در نزديکي جنت شهر فارس واژگون شد.


 نهادهاي مالي 

 اقدامات موثر بانک صادرات براي حل مشکلات صادرکنندگان ايراني به قطر

مديرعامل بانک صادرات ايران در حاشيه مراسم شصت و پنجمين سالگرد تاسيس اين بانک، از انجام توافقات اصولي با بانکهاي قطري براي تسهيل مبادلات تجاري با اين کشور خبر داد.به گزارش ايلنا، سياوش زراعتي در حاشيه مراسم شصت و پنجمين سالگرد تاسيس اين بانک که در شعبه بازار يک برگزار شد، در جمع خبرنگاران از انجام توافقات اصولي موثر براي تقويت همکاريهاي تجاري بين ايران و قطر از طريق شعبه بانک صادرات ايران خبر داد.

اطلاعيه بانک آينده؛

تعيين تکليف تعاوني اعتبار افضل توس

بانک آينده آخرين اقدامات صورت گرفته درباره تعيين تکليف دارايي‌ها و بدهي‌هاي تعاوني اعتبار افضل توس را اعلام کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک آينده ،اين بانک در اطلاعيه اي اعلام کرد: پيرو واگذاري مديريت دارايي‌ها و بدهي‌هاي تعاوني اعتبار افضل توس (در حال تصفيه) به بانک آينده براساس مصوبه شوراي محترم پول و اعتبار، مواردي از مهم‌ترين اقدامات انجام شده در اجراي اين مسئوليت را به استحضار ذي‌نفعان تعاوني اعتبار افضل توس (در حال تصفيه) به ويژه‌ سپرده‌گذاران محترم آن تعاوني مي‌رساند:

يک هفته پس از واگذاري رسمي، بيش از 200 نفر از همکاران بانک آينده در شعب تعاوني در حالِ تصفيه افضل توس در سراسر کشور مستقر شده و پاسخگوي سپردهگذاران محترم تعاوني افضل توس و رفع ساير مشکلات احتمالي آنها بوده‌اند.

جشنواره اينستاگرامي بانک تجارت آغاز شد

صفحه رسمي اينستاگرام بانک تجارت در جشنواره سفير با طرح سوال از هشتگ #پرسش_هفته به 10 نفر از برندگان جايزه يک ميليون ريالي اهدا مي‌کند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، صفحه رسمي اين بانک به آدرس Instagram.com/tejaratbank در شبکه اجتماعي اينستاگرام به منظور افزايش اطلاعات بانکي مشتريان و ارتقاي خدمت‌رساني، جشنواره پرسش هفته برگزار مي‌کند.علاقه‌مندان مي‌توانند با دنبال کردن صفحه رسمي اين بانک، سوالات را مشاهده کرده و پاسخ خود را در قالب ويدئويي با کمتر از مدت زمان 30 ثانيه به همين صفحه ارسال کنند.

اين سوالات با هشتگ #پرسش_هفته در صفحه رسمي بانک تجارت در اينستاگرام نشانه‌گذاري شده است. مدت زمان اين مسابقه 10 روز و شروع آن از تاريخ 21 شهريور 1396 بود.

بنيان‌گذار بانک اقتصادنوين:

از فعاليت‌هاي شرکت "نوين تک" در توسعه استارتاپ‌ها حمايت مي‌کنيم

همزمان با عيد سعيد غدير خم و به منظور تکميل زنجيره خدمات شرکت پرداخت نوين آرين، شرکت "نوين تک" رسما افتتاح شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در اين مراسم که با حضور بنيان‌گذار بانک اقتصادنوين و اعضاي هيات مديره، مديرعامل و کارکنان شرکت پرداخت نوين و رئيس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد، مهندس محمد صدرهاشمي‌نژاد بنيان‌گذار بانک اقتصادنوين، طي سخناني با اشاره به لزوم توجه به کسب و کارهاي جديد گفت: فعاليت‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته توسط شرکت نوين تک در بحث حمايت و توسعه استارتاپ‌ها کاملا مورد حمايت قرار خواهد گرفت.

اعطاي تسهيلات بانک قرض الحسنه رسالت به کارکنان نداجا

بانک قرض الحسنه رسالت به کارکنان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران تسهيلات قرض الحسنه اي اعطا مي کند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک قرض الحسنه رسالت به نقل از اباذرهوشمندي مدير گروه ايثارطي نشستي مشترک محمدحسين حسين زاده مديرعامل بانک قرض الحسنه رسالت و امير مهران حدادي معاون کنترلر(مالي) و امير گنجه اي معاون حمل ونقل نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران ، تفاهم نامه همکاري را امضا کردند.

قدرداني شرکت واحد اتوبوسراني اصفهان از بانک ملت

شرکت واحد اتوبوسراني اصفهان و حومه از مديريت شعب استان به دليل همکاري مطلوب با اين سازمان تجليل کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، در مراسم جشني که از سوي شرکت واحد اتوبوسراني اصفهان و حومه به مناسبت عيد سعيد غدير و با حضور دکتر جمالي نژاد شهرداراصفهان، سرهنگ رضايي رييس پليس راهور استان اصفهان و جمعي ديگر از مقامات استاني برگزار شد، لوح سپاسي به نشانه قدرداني از تلاش هاي بانک ملت در دو بخش خدمات به کارکنان سازمان اتوبوسراني و همراهي در تجهيز ناوگان حمل و نقل شهري به هادي حطيم، مدير شعب استان اصفهان اهدا شد.

پرداخت سود سهام شرکت پارس مينو از طريق شعب بانک سپه در سراسر کشور

بر اساس قرارداده منعقده دو جانبه بانک سپه و شرکت صنعتي پارس مينو عمليات پرداخت سود سهام سهامداران شرکت مذکور هم اکنون از طريق کليه شعب اين بانک آغاز شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، در اين راستا سهامداران حقيقي شرکت ياد شده ضمن مراجعه به شعب اين بانک با ارائه مدارک هويتي معتبر مي توانند سود سهام خود را دريافت و يا به ساير حساب هاي خود انتقال دهند.

پروانه فعاليت موزه بانک ملي صادر شد

مديرکل موزه ها و اموال منقول تاريخي – فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، پروانه فعاليت موزه بانک ملي ايران را صادر کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، پيش از اين پروانه فعاليت موزه بانک شش ماهه بود که اکنون با اتمام مراحل راه اندازي و افتتاح رسمي، پروانه فعاليت آن صادر شده است.


 تريبون  

 معاون سازمان هواپيمايي کشوري :

ايرلاين ها حاضر به پذيرش نرخ مصوب پرواز اربعين نيستند

معاون سازمان هواپيمايي کشوري با بيان اينکه ايرلاين ها حاضر به پذيرش نرخ مصوب پرواز اربعين نبودند، گفت: مردم اگر ديدند آژانس يا دفتري بيش از 1.2 ميليون تومان مطالبه مي کند، سريعا اطلاع دهند.

به گزارش مهر، روز دوشنبه طي جلسه اي با حضور نمايندگان ايرلاين ها، سازمان هواپيمايي کشوري و نمايندگان آژانس هاي خدمات مسافرت هوايي و گردشگري نرخ بليت رفت و برگشت به بغداد در ايام عزاداري اربعين حسيني (ع)، نفري يک ميليون و 200 هزار تومان تعيين شد. اگرچه دو سال از اجراي قانون آزادسازي نرخ بليت ها مي گذرد، اما تعيين نرخ بليت پرواز به عتبات عاليات براي ايام اربعين در طي چند سال اخير از سوي سازمان هواپيمايي کشوري انجام مي شد؛ البته با اين وجود، نهايتا در روزهاي پاياني منتهي به اربعين، صف خريد متقاضيان ناگهان شلوغ مي شد و برخي سودجويان نيز با سوء استفاده از حجم بالاي تقاضاي خريد مردم، به اقداماتي همچون احتکار بليت براي بالابردن قيمت يا خودداري از فروش بليت به نرخ مصوب روي مي آوردند.

رئيس انجمن شرکت هاي هواپيمايي در اين خصوص اظهارداشت: نرخي که براي پروازهاي ايام اربعين تعيين شده با حضور نمايندگان شرکت هاي هواپيمايي و سازمان هواپيمايي کشوري بوده است. از آنجايي که رفتارهاي ايرلاين ها ذره ذره توسط سازمان هواپيمايي کشوري نظارت و بررسي مي شود، قاعدتا شرکت هاي هواپيمايي نرخ مصوب را رعايت مي کنند.

تورج دهقاني زنگنه تصريح کرد: از آنجايي که رقم 1 ميليون و 200 هزار تومان به ازاي رفت و برگشت براي هر مسافر بغداد با هماهنگي ايرلاين ها بوده، آنها از اين نرخ راضي هستند.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص عدم رعايت نرخ مصوب از سوي برخي ايرلاين ها در سال هاي گذشته، تصريح کرد: شرکت هاي هواپيمايي هم در سال هاي قبل که نرخ تعيين مي شد مبلغ مورد اجماع همه ايرلاين ها را رعايت مي کردند و هم امسال قطعا رقم مصوب نهايي را براي فروش بليت رعايت مي کنند.

دهقاني زنگنه افزود: اگر هم در سال هاي قبل مواردي مبني بر فروش بليت پرواز اربعين بالاتر از نرخ مصوب گزارش شده، مربوط به برخي از فروشندگان، آژانس ها، چارترکننده ها يا سودجويان و دفاتر غير مجاز فروش بليت هواپيما بوده و از جانب شرکت هاي هواپيمايي نبوده است.

هر کس استطاعت ندارد، هوايي به کربلا نرود

رئيس سابق انجمن شرکت هاي خدمات مسافرت هوايي و گردشگري نيز در گفت وگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه همواره آژانس ها از تعيين نرخ بليت سفرهاي هوايي انتقاد داشته اند، گفت: ما در هر صورت با نرخ گذاري مخالفيم اين کار اشتباهي است که عده اي دور هم بنشينند و نرخ بليت هواپيما را معين کنند. اين اقدام مغاير با قانون آزادسازي نرخ بليت سفرهاي هوايي است. صدور بليت خارجي نبايد به هيچ عنوان نرخ گذاري شود.

محمدحسن کرماني ادامه داد: دولت ها معمولا در خصوص موضوعات اساسي و حياتي زندگي مردم دخالت مي کنند اما سفر زيارتي اربعين که جزء ضرورت هاي زندگي مردم نيست که دولت دخالت کند. اگر فردي استطاعت داشت، بليت هواپيما مي خرد و هوايي به زيارت مي رود؛ اگر هم تمکن مالي خريد بليت هواپيما را نداشت با روش هاي ديگري به کربلا مشرف مي شود.

وي افزود: نرخ بليت پروازهاي اربعين يا هر سفر ديگري که در برخي از روزهاي سال ممکن است با تقاضاي فراواني روبه رو شود، بايد بر اساس عرضه و تقاضا باشد به اين معنا که هر ايرلاين با توجه به سود و زياني که در مجموع از انجام هر پرواز به دست مي آورد، نرخ بليت ها را در شرايط رقابتي با ساير ايرلاين ها تعيين کند.

وي با بيان اينکه آژانس ها از همان زماني هم که قانون آزادسازي نرخ بليت تصويب اما اجرايي نشده بود با ادامه روند نرخ گذاري مخالفت مي کردند اما سازمان هواپيمايي کشوري به حرف آنها گوش نمي کرد، از نرخ گذاري انتقاد داشتند، گفت: نهايتا خود سازمان هواپيمايي به اين نتيجه رسيد که چاره اي جز آزادسازي قيمت ها ندارد.

کرماني درباره تخلف برخي آژانس هاي خدمات مسافرت هوايي از فروش بليت پروازهاي اربعين از نرخ مصوب در سال هاي گذشته اظهار کرد: وقتي عرضه و تقاضا متوازن نباشد اين اتفاقات رخ مي دهد. فروش بليت هواپيما يک کار تجاري است و دولت نبايد در عرضه و تقاضا دخالت کند. اگر کسي نمي تواند با هواپيما خود را به کربلا برساند، با وسيله ديگري به اين سفر برود. اما اگر فردي خواست هوايي به زيارت برود، بايد با نرخي برود که ايرلاين سود کند.وي با بيان اينکه آژانس هاي خدمات مسافرت هوايي و شرکت هاي هواپيمايي در طول سال فروش چنداني ندارند، تصريح کرد: ما در طول سال اکثرا زيان مي کنيم اما حالا که موقعيتي فراهم مي شود تا بتوانيم سود خوبي از بليت فروشي به دست بياوريم، دولت نرخ گذاري و در تعيين قيمت بليت دخالت مي کند.

رئيس سابق انجمن خدمات مسافرت هوايي و گردشگري تأکيد کرد: سفر زيارتي اربعين يک اقدام مستحبي است نه واجب؛ هر فردي که علاقه مند است به کربلا مشرف مي شود. بنابراين تعيين نرخ اقدام درستي نبود.مرتضي دهقان نيز در همين خصوص اظهار داشت: در جلسه اي که با حضور نمايندگان شرکت هاي هواپيمايي براي تعيين نرخ بليت برگزار کرديم، ايرلاين ها علاقه اي به تعيين نرخ نداشتند و ما به سختي توانستيم به آنها بقبولانيم که بليت پروازهاي اربعين از سوي دولت با نرخ نظارتي به فروش برسد.

کميته دستمزد «دائمي» شد

عضو کارگري شوراي عالي کار از تشکيل سه کميته تخصصي در جلسه شورا خبرداد و گفت:در اين جلسه کميته روابط کار مسئول تدوين آيين نامه‌هاي قانون کار از جمله تعيين حداکثر مدت قراردادهاي موقت شد.علي خدايي در گفتگو با ايسنا با اشاره به جزئيات نخستين جلسه شوراي عالي کار در سال 96 که با حضور معاون روابط کار وزير کار و شرکاي اجتماعي در محل اين وزارتخانه برگزار شد، گفت: در اين جلسه سه کميته تخصصي ذيل شوراي عالي کار تشکيل شد.

عضو هيأت مديره کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور از تشکيل سه کميته روابط کار، کميته دستمزد و کميته تغيير ساختار در اين شورا خبرداد و افزود: شرح وظيفه کميته روابط کار بررسي و تدوين آيين‌نامه‌هاي قانون کار از جمله تدوين آيين نامه تبصره يک ماده 7 قانون کار در خصوص «تعيين حداکثر مدت موقت براي کارهاي داراي ماهيت غيرمستمر» است.

وي با اشاره به شرح وظيفه کميته دسمتزد نيز گفت: در جلسه مقرر شد کميته دستمزد تحت عنوان کميته دائمي به فعاليت خود ادامه دهد و به استناد قانون کار ابعاد مختلف تعيين دستمزد سالانه با در نظر گرفتن هزينه معيشت خانوار را مورد بررسي قرار دهد.

خدايي همچنين درباره کميته تغيير ساختار افزود: درخصوص تغيير ساختار کارگاه‌ها نيز در اين کميته بحث و بررسي مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته