جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5662


وجود موجودات فضايي در پهنه کهکشان ها


تراشه اي که از مغز انسان تقليد مي کند


عجيب و جالب


صبح بخير به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 وجود موجودات فضايي در پهنه کهکشان ها 

 
بزرگ‌ترين سوال در تمام دنيا که هنوز هيچ‌کسي نتوانسته پاسخي دقيق براي آن ارائه کند، اين است که آيا موجودات فضايي واقعا وجود دارند؟

به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، تصور حضور موجودات فضايي در زمين و تمدن‌هاي بيگانه بسيار جذاب است. مطالعات و تحقيقات باستان‌شناسان روي معماري سازه‌هاي باستاني، آنها را شگفت‌زده مي‌کند. به راستي چگونه بيگانگان موفق شده‌اند چنين سازه‌هاي فوق‌العاده‌اي را با ابزارهايي ابتدايي بسازند؟ از ايام بسيار دور، بشر در روياي کشف هم‌نوعاني از خود در ماوراي زمين بود. وقتي که به دنياي اطراف خود مي‌نگريم، تماشاي ميلياردها ميليارد ستاره در پهنه وسيع کيهان ما را مجذوب خود خواهد کرد. آيا همه‌ اين زيبايي‌ها مختص انسان طراحي شده‌اند؟

با گذشت زمان و پيشرفت علم و تکنولوژي، بشر توانست از محيط اطراف خود اطلاعات بيشتري کسب کند. براي مثال، در قرن‌هاي گذشته سرانجام انسان توانست سياره‌هاي اطراف خود را به کمک تلسکوپ‌ها مورد بررسي قرار دهد. بعد‌ها تلسکوپ‌ها پيشرفت‌هاي چشم‌گيري پيدا کردند تا جايي که امروزه دانشمندان قادرند با استفاده از تلسکوپ‌هاي راديويي، حتي جزئي‌ترين سيگنال‌هاي فضايي را نيز دريافت کنند.

با وجود اين که تلاش براي کشف موجودات فضايي با جديت بسياري دنبال مي‌شود، اما هنوز خبر و يا شواهدي واقعي از آنها در دسترس نيست. به راستي چرا تصور مي‌کنيم که ما در دنيا تنها هستيم؟ آيا سياست‌هاي پشت پرده ابر قدرت‌هاي جهان، واقعيتي شوم را از مردم پنهان مي‌کند؟ آيا بيگانگان در ميان ما حضور دارند؟ اينها از جمله سوالاتي هستند که رفته رفته گروهي را در جهان موسوم به «نظريه‌پردازان توطئه» تشکيل داد. توطئه‌پردازان بر اين باورند که موجودات فضايي وجود دارند و بارها از سياره زمين ملاقات کرده‌اند اما چه چيزي باعث مي‌شود که اين واقعيت بسيار مهم از مردم پنهان مانده باشد؟

بويد بوشمن، يکي از دانشمندان اسبق ايالات متحده آمريکا، در منطقه 51 (Area 51) بود که پيش از مرگش در سال 2014 اعلام کرد «موجودات فضايي وجود دارند». وي تجربيات شگفت‌انگيز خود در اين زمينه را با مارک پترسون، مهندس هوافضا، در ميان گذاشت. بويد بوشمن پيش از مرگ خود اطلاعاتي را منتشر کرد که مطمئنا شما را در بهت و حيرت فرو خواهد برد.

چرا هنوز نتوانسته‌ايم موجودات فضايي را ببينيم؟

دولت آمريکا همواره سعي داشته است که پيشرفت‌هاي خود در زمينه علم و تکنولوژي را به رسانه‌ها ارائه کند تا مردم داخل و خارج آمريکا را از دستاوردهاي خود آگاه کند. اخيرا مقاله‌اي در رسانه‌هاي خبري معتبر آمريکايي منتشر شده است که اظهاراتي تکان‌دهنده از بويد بوشمن را به استحضار خوانندگان مي‌رساند.

بناهاي تاريخي، شهرک‌هاي غول‌آسا و مقبره‌هاي باستاني از قبيل تمدن‌هاي «اينکا»، «آزتک‌ها»، «ماياها» و «مصريان باستان» از جمله مکان‌هايي هستند که انسان را چندين قرن متحير ساخته است. چگونه ممکن است تمدني بتواند 3000 سال پيش از ميلاد حضرت مسيح، چنين بناهاي خارق‌العاده‌اي را آن هم با فناوري‌هاي ابتدايي احداث کند؟

علم امروزي به ما مي‌گويد که صدها سياره مشابه زمين در پهنه گيتي وجود دارد. از اين جهت، حتي اگر شکل‌گيري حيات را محدود به تصورات خود در دنيا بدانيم، باز هم بايد تاکنون بيگانگان را ملاقات کرده باشيم.

واقعيت اين است که در جهان هستي، ميلياردها کهکشان وجود دارد که هريک از آنها ميلياردها ستاره را در دل خود جاي داده‌اند. اگر هر ستاره فقط يک سياره را در مدار خود داشته باشد، باز هم ميلياردها ميليارد جهان بالقوه براي شکل‌گيري حيات در اطراف ما وجود دارد. اين موضوع چندين دهه دانشمندان را غرق در خود ساخت و حتي نظريه‌اي تحت عنوان «پارادوکس فرمي» نيز براي آن مطرح شد. بر اساس اين نظريه بايد گفت که موجودات فضايي وجود دارند اما چرا هنوز ما نتوانسته‌ايم آنها را ببينيم؟

کهکشان راه شيري

به لحاظ آماري غيرممکن است که ما تنها گونه هوشمند در جهان باشيم؛ حتي در کهکشان راه شيري! قطعا مي‌توانيم فرض کنيم که در کهکشان راه شيري تمدن‌هاي فرازميني ديگر نيز در حال زندگي هستند، چرا ما بايد خاص‌ترين موجودات دنيا باشيم؟ دانشمنداني از قبيل بويد

بوشمن اعلام کرده‌اند که موجودات فضايي وجود دارند و حتي ممکن است به صورت غيرفيزيکي به زندگي خود ادامه دهند! همچنين برخي از بيگانگان ممکن است مشابه انسان باشند و برخي ديگر هيچ تشابهي به ما نداشته باشند.

علاوه بر اين، عمر کره زمين در حدود 4/5 ميليارد سال است و اولين نشانه‌هاي ظهور انسان در زمين در حدود 200 الي 300 هزار سال قبل آغاز شد. از طرفي عمر برخي از نقاط جهان اطراف ما تا 14 ميليارد سال نيز پيش‌بيني شده است. بنابراين آيا منطقي است که تصور کنيم دنيا تا پيش از وجود ما خالي از سکنه بوده است؟

اين موضوع را هيچ عقل سليمي نمي‌پذيرد. از اين جهت مي‌توان گفت که موجودات فضايي وجود دارند و طبيعي است که تمدن‌هايي بسيار پيشرفته‌تر از ما نيز در گذشته وجود داشته باشند. حتي ممکن است پيش از ظهور بشر در زمين، سياره فعلي ما را تحت سلطه خود گرفته باشند.

ما نيز همانندشما دچار سردرگمي شده‌ايم آيا «يوفوها» واقعي هستند؟ آيا تمدن‌هاي بيگانه واقعيت دارند؟ آيا مي‌توان با مطالعه تاريخ، به وقايعي از حضور بيگانگان در زمين دست يافت؟ آيا اين احتمال وجود دارد که بيگانگان همين حالا نيز در ميان ما باشند؟

بويد بوشمن با اظهارات خود در آستانه مرگ، يک توافق جامع بين دولت‌مردان و موجودات فضايي را به نمايش گذاشت: «انسان‌ها و فرازميني‌ها به مخفي‌کاري‌هاي خود ادامه خواهند داد». آنها معتقدند که افشاي چنين واقعيتي مي‌تواند باعث ايجاد ناآرامي در جمعيت جهان شود. اما شواهد موجود حکايت از چيز ديگري‌ دارد.

چيزي که اهميت دارد امنيت و ايمني ساکنين سياره زمين است. اگر حق با نظريه‌پردازان توطئه باشد، به نظر مي‌رسد وقت آن رسيده که عموم مردم از اين تاريکي نجات يافته و با واقعيت‌ها رو‌به‌رو شوند. در صورتي که مطمئن شويم هيچ تهديدي براي ما وجود ندارد، شايد بتوانيم همسايگان خود را کشف و به سياره خود دعوت کنيم.

نظر ناسا در اين باره چيست؟

اگر بويد بوشمن در واپسين روزهاي عمر خود، واقعيت امر را بازگو کرده باشد مي‌توان نتيجه گرفت که موجودات فضايي وجود دارند و همين حالا نيز ممکن است در زمين در حال زندگي باشند. اما نظر ناسا در اين باره چيست؟ الن استوفان، يکي از دانشمندان ناسا، مي‌گويد: «به احتمال بسيار قوي ما تا يک دهه آينده به شواهدي بسيار محکم از حيات در ماوراي زمين دست خواهيم يافت. من فکر مي‌کنم که ما طي 20 تا 30 سال آينده شاهد يک اکتشاف بسيار بزرگ خواهيم بود. ما اکنون مي‌دانيم به کجا و به چه شکل نگاه کنيم. در بسياري از موارد ما تکنولوژي لازم را در اختيار داريم و همين حالا نيز در مسير اجرايي کردن آن هستيم. بنابراين من فکر مي‌کنم که در مسير درستي قدم برمي‌داريم».

جان ام گرانسفلد، فيزيکدان و فضانورد بازنشسته اهل کشور ايالات متحده آمريکا، نيز در اين باره مي‌گويد: «من فکر مي‌کنم که تا کشف حيات فرازميني در منظومه شمسي (چه در دنياهاي يخي و چه در مريخ) تنها يک دهه و تا کشف حيات در مدار ستاره‌اي ديگر دو دهه فاصله داريم.»

افشاگري جنجالي بويد بوشمن به عنوان يکي از دانشمندان اسبق آمريکايي قبل از مرگ سر و صداي بسياري را در ميان علاقه‌مندان به راه انداخت. نظر شما چيست؟ آيا موجودات فضايي وجود دارند؟ شما چه استدلالي را در اين باره ارائه مي‌کنيد؟


 تراشه اي که از مغز انسان تقليد مي کند 

 
يک شرکت فناوري، تراشه اي مجهز به فناوري خويش يادگيري ساخته که مکانيسم هاي يادگيري مغز انسان را تقليد مي کند.به گزارش مهر به نقل از ماشابل، شرکت اينتل به تازگي نوع جديدي از تراشه را رونمايي کرده که مجهز به فناوري «خويش يادگيري» است. اين فناوري براي يادگيري از مکانيسم هاي شبيه مغز انسان استفاده مي کند.

اين پردازشگر به نام Intel Loihi test chip طوري طراحي شده تا از محيط اطراف خود بياموزد. تراشه اي با اين قابليت را مي توان در طيف وسيعي از مصارف مرتبط با هوش مصنوعي به کار برد.

به هرحال به گفته شرکت سازنده، اين تراشه در بخش اتوماسيون صنعتي و روبات هاي شخصي بسيار تاثيرگذار خواهد بود.

تراشه مذکور داراي مدارهاي ديجيتالي است که مکانيسم هاي معمول مغز را تقليد مي کند و به اين ترتيب فرايند يادگيري ماشيني سريعتر و کارآمدتر انجام مي شود.

چنين تراشه هايي به رايانه ها کمک مي کنند تا خود را سازماندهي و براساس الگوها و ارتباطات تصميم گيري کنند.Intel Loihi test chipهنوز در مرحله نمونه است اما شرکت سازنده تصميم دارد با همکاري دانشگاه ها و محققان ديگر آن را بيشتر توسعه دهد.


 عجيب و جالب 

 وسايل حمل و نقلي که از زمان خود جلوترند

قسمت دوم

1895-1909؛ راه‌آهن دوچرخه هاچ‌کيس

اين راه‌آهن دوچرخه عجيب و غريب قابل‌ تبديل در اواخر قرن نوزدهم ميلادي توسط آرتور هاچ‌کيس اختراع شد. پس از پيدا کردن يک سرمايه‌گذار در سال 1892، اولين مسير آهني با ارتفاع يک متر و به طول 3/2 کيلومتر ساخته شد که اسميت‌ويل را به مونت‌هالي در نيوجرسي متصل مي‌کرد.

يک چرخ بزرگ در جلو و يک چرخ کوچک در عقب قرار مي‌گيرد و دو مسافر مي‌توانند روي صندلي‌ها بنشينند و در امتداد مسير حرکت کنند. اين سيستم حمل‌و‌نقل که در حين حرکت 30 کيلومتر بر ساعت سرعت داشت، زمان رفت‌وآمد را کاهش مي‌داد.

هزينه اين سرويس 10 سنت بود اما آب‌وهواي گرم، مقادير زيادي گل و حيوانات مزرعه چند مورد از اشکلات عمده اين طرح بود که آسايش مسافرين را سلب مي‌کرد. در نهايت راه‌آهن دوچرخه محبوبيت خود را از دست داد و در سال 1898 ورشکسته شد.

1900؛ پياده‌روي مکانيکي در نمايشگاه جهاني پاريس

پياده‌روي مکانيکي يا «Trottoir Roulant» براي اولين بار در سال 1900 در پاريس نصب شد و به صورت عمومي در دسترس قرار گرفت. اين «مار چوبي» با سرعت 10 کيلومتر برساعت حرکت مي‌کرد و درحالي که 90 سانتي‌متر بالاتر از سطح زمين قرار داشت، بازديدکنندگان را تا 400 متر در پاريس حمل مي‌کرد.

پياده‌روي مکانيکي با ارائه چشم‌انداز متحرک و وسيع از برج ايفل اطمينان حاصل مي‌کرد که بازديدکنندگان نمايشگاه جهاني خود را بيش از اندازه خسته نمي‌کنند. تيرک‌هاي تعادلي که در دو طرف اين سيستم تعبيه شده بود، مانع از افتادن مسافرين در حين ورود و خروج مي‌شد. گفته مي‌شود که پياده‌روي مکانيکي قادر به حمل 31680 مسافر در ساعت بوده است.

1929؛ خط راه‌آهن بني

خط راه‌آهن بني يک سيستم حمل‌ونقل مونوريل‌مانند از سال 1929 است که با استفاده از واگن‌هاي معلق روي يک ريل تک‌چرخ حرکت مي‌کند و چرخ‌هايي هم براي ثبات بيشتر در زير آن تعبيه شده است.

موتورهاي الکتريکي به پره‌هاي نصب شده درهر دو سمت قطار قدرت مي‌بخشد. اين وسيله قادر بود با سرعت 241 کيلومتر بر ساعت حرکت کند و مي‌توانست تنها در 20 دقيقه مسافران را از گلسکو به ادينبورگ برساند. در سال 1930 يک مجموعه از ريل راه‌آهن به صورت آزمايشي ساخته شد اما به خاطر رکورد اقتصادي و بازسازي‌هاي جنگ جهاني دوم بني نتوانست سرمايه‌گذار مالي براي آن پيدا کند.

1956؛ دلفين طلايي وايبرتي

اين اتوبوس سياحتي سريع‌السير به لطف موتور توربيني-گازي خود، با قدرت 400 اسب بخار، مي‌توانست با سرعت 201 کيلومتر بر ساعت حرکت کند. طرح اين ابراتوبوس ايتاليايي هرگز عملي نشد اما اين وسيله داراي ويژگي‌هاي پيشرفته زيادي بود که در آن زمان، دوران پس از جنگ، براي وسايل نقيله درنظر گرفته مي‌شد.


 صبح بخير به سبک بهترين ها 

 تيم گان از ميزبانان برنامه “پروژه مد” و مشاور مد

نماد تصويري مد به نيويورک پست گفت که روزش را در ساعت 5:30 صبح با يک قهوه اسپرسو شروع مي کند و در حال خواندن روزنامه آن را مي نوشد.

او طرفدار سرسخت افراد سحرخيز است. “من عاشق اين هستم قبل از طلوع خورشيد از خواب بيدار شوم”. او با صحبت با روزنامه تايمز، توضيح مي دهد که حتي روزهاي يکشنبه اش را هم با ” 50 درازنشست در تختخوابش ” شروع مي کند.


 آيا مي دانيد؟ 

 به زودي ، خانه انسان ها در غارهاي آتشفشاني مريخ

انسان‌ها به‌زودي مي‌توانند درون تونل‌هاي زيرزميني ماه و مريخ که توسط آتشفشان‌ها ايجاد شده است، زندگي کنند.به گزارش DailyMail، نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که اولين ساکنان ماه و سياره مريخ مي‌توانند در غارهاي زيرزميني که با فعاليت‌هاي آتشفشاني ساخته شده‌اند، زندگي کنند. اين غارها که با عنوان «لوله‌هاي گدازه» نيز شناخته مي‌شوند، مي‌توانند سرپناهي ايمن براي فضانوردان در برابر تشعشعات کيهاني و برخوردهاي شهاب‌سنگ باشند.

متخصصان اميدوارند که اين مطالعه به آژانس فضايي اروپا کمک کند تا روياي احداث اولين مرکز قمري خود را تا سال 2030 تحقق بخشند؛ اين مرکز مي‌تواند تا سال 2050 هزاران نفر را اسکان دهد.

دو گروه مجزا از دانشمندان در حال تحقيق و بررسي اين لوله‌هاي گدازه‌اي هستند تا راه‌هاي بهره‌برداري از آن را پيدا کنند.

اين لوله‌ها در بسياري از مناطق آتشفشاني زمين نيز يافت مي‌شوند که براي مثال مي‌توان به هاوايي، ايسلند، کوئينزلند شمالي در استراليا، سيسيلي و جزاير گالاپاگوس اشاره کرد.

در مطالعات قبلي مشخص شد که اين شبکه‌ لوله‌هاي زيرزميني قابل ‌سکونت هستند؛ طول برخي از اين لوله‌ها تا 65 کيلومتر هم مي‌رسد. پژوهشگران از دانشگاه ايتاليا براي اولين بار، لوله‌هاي گدازه‌اي روي سياره زمين را با لوله‌هاي موجود روي مريخ و ماه مفايسه کردند.

تونل زيرزميني در لانزاروته، در جزيره قناري

براي اين کار، آنها با استفاده از اطلاعات ابزارهاي فضايي يک مدل ناحيه‌اي ديجيتالي با رزولوشين بالا ساختند. اين مدل‌ نشان داد که تونل‌هاي مذکور توسط اصابت‌ شهاب‌سنگ‌ها شناسايي شد. اما نسل بعدي فضاپيماها که توسط دانشمندان دانشگاه تورنتو در حال توسعه است، مي‌تواند با استفاده از رادار محل تونل‌هاي زيرزميني را پيدا کند.

يافته‌هاي هر دو تيم در کنفرانس علوم نجوم اروپا ارائه شد. دکتر ريکاردو پوزوبون، از دانشگاه پادواي ايتاليا، گفت:‌ «مقايسه لوله‌هاي گدازه‌اي زميني، قمري و مريخي نشان مي‌دهد که نيروي گرانش تاثير به‌سزايي در اندازه اين لوله‌ها دارد. طول لوله‌هاي گدازه‌اي زميني 30 متر است اما در محيط‌هايي با نيروي گرانشي کم‌تر، مانند مريخ، پهناي اين لوله‌ها تا 250 متر نيز مي‌رسد. عرض اين تونل‌ها در ماه يک کيلومتر است و طول‌ آنها تا هزاران کيلومتر نيز مي‌رسد».

لوله‌هاي گدازه‌اي قرار گرفته در ماه و سياره مريخ به اندازه کافي بزرگ هستند تا انسان‌هاي به راحتي بتوانند در آنها ساکن شوند.

کشف جنگل سرو 60 هزار ساله در زير آب هاي مکزيک

محققان در آب هاي خليج مکزيک يک جنگل زيرآبي از درختان سرو کشف کرده اند که قدمت آن به 60 هزار سال قبل مي رسد.

به گزارش مهر به نقل از ميل آنلاين، محققان در عمق 20 متري آبهاي خليج مکزيک و 24 مايلي ساحل ايالت آلاباما يک جنگل زيرآبي از درختان کهن سرو کشف کرده اند که هنوز هم ريشه در خاک دارند. اين درختان بيش از 50 هزار سال قبل روييده اند.

درختان سرو در تندباد ايوان در 2004 ميلادي آشکار شدند، اما دانشمندان معتقدند قبل از آن حداقل هزار سال زير رسوب ها مدفون
بوده اند. همين امر نيز از تجزيه شدن آنها جلوگيري کرده است.

محققان تخمين مي زنند درختان سرو اين جنگل 60 هزار سال قبل تعلق دارد. در آن زمان آب وهوا سرد و طوفاني و سطح آب دريا حدود 121 متر بالاتر از ميزان فعلي بوده است.

يک ماهيگير پس از مشاهده رويدادهايي غير معمول در منطقه اين جنگل را کشف کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته