جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5670

رئيس قوه قضاييه:
تجزيه عراق سياست رژيم صهيونيستي است


موگريني: توافق هسته اي متعلق به يک کشور نيست


بمب هسته‌اي، بازدارنده‌اي قوي براي حفظ کره شمالي است


آلمان: آمريکا قانون‌ جنگل را جايگزين حکومت‌ قانون نکند


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران

ديدار صالحي با آمانو؛
تاييد دوباره پايبندي ايران به تعهدات هسته اي


ترکيه صدور رواديد براي اتباع آمريکايي را تعليق کرد


آغاز عمليات نظامي ترکيه در ادلب


خبر


استقبال از مريم هاشمي قهرمان جهاني ووشو در کرمانشاه


مسابقه خودروهاي خورشيدي در استراليا


سرمقاله


  رئيس قوه قضاييه:
 تجزيه عراق سياست رژيم صهيونيستي است 

 رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه رسيدگي هاي قضايي و به تبع آن احضار و تحقيق از وظايف ذاتي و اصلي دستگاه قضا است، به کساني که به هر بهانه اي به قوه قضاييه توهين مي کنند يا اتهام مي زنند هشدارداد و گفت، احضارها از سر بيکاري نيست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني قوه قضياييه، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي افزود: تسامح دستگاه قضايي براي حفظ فضاي آرام جامعه، حدي دارد و اگر اظهارات بي مبنا عليه قوه قضاييه ادامه يابد ناچاريم طبق قانون با مرتکبان برخورد کنيم.

وي با اشاره به رسيدگي هاي قضايي و هجمه ها عليه قوه قضاييه تصريح کرد: دستگاه قضايي حسب وظيفه اصلي و ذاتي خود بايد به صورت عادلانه به پرونده ها رسيدگي و از حقوق شهروندي حمايت کند. يکي از برنامه هاي مهم ما که در طول سالهاي گذشته نيز به صورت قاطعانه دنبال شده، مبارزه با مفاسد در همه ابعاد آن است. مسئولان قضايي با وجود برخي موانع که در مسير مقابله با مفاسد، خصوصاً مفاسد اقتصادي وجود داشته، همواره مسير قانون را طي کرده اند و در اين راه موفقيتهاي زيادي نيز کسب شده است.

رئيس قوه قضاييه افزود: متاسفانه در جريان رسيدگي به برخي پرونده هاي مالي - اقتصادي به محض اينکه کسي احضار مي شود، برخي افراد ذي نفع شروع به فضاسازي سياسي و يا شخصي مي کنند که جاي تاسف دارد. اگر قرار باشد در مورد هر پرونده اي بگوييم اين پرونده سياسي است، ديگر رسيدگي قضايي امکان پذير نخواهد بود.

آيت الله آملي لاريجاني همچنين با انتقاد از برخي توهين ها به دستگاه قضايي از سوي بعضي از مسئولان، خاطر نشان کرد: اخيراً برادر بزرگواري گفته است که قوه قضاييه از سر بيکاري دائماً اقدام به احضار افراد مي کند. اين سخنان بسيار کم لطفي است. در پاسخ بايد گفت که قوه قضاييه حسب وظيفه اصلي و ذاتي خود اقدام به رسيدگي قضايي و اجراي عدالت مي کند، دستگاه قضايي با دريافت گزارشها و يا دريافت شکايت، بايد در صورت اقتضا افرادي را احضار کند و از آنان تحقيق به عمل آورد. بنابراين قوه قضاييه از سر بيکاري افراد را احضار نمي کند. اگر بيکاري وجود دارد اين شما هستيد که چهار سال کشور را رها کرديد و دور برجام سينه زديد گويي کشور کار و مشکل ديگري ندارد. ما هم کار داريم و هم محکم در مسير قانوني خود ايستاده ايم.

*استقلال کردستان و تجزيه عراق سياست قديمي رژيم صهيونيستي است

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به همه پرسي کردستان عراق، اين رويداد را آتشي جديد از سوي کشورهاي سلطه بويژه رژيم صهيونيستي براي مشغول کردن منطقه دانست و خاطر نشان کرد: سياست تجزيه کشورهاي اسلامي، سياستي قديمي است که رژيم صهيونيستي دنبال مي کند. هدف از اجراي اين سياست نيز تضعيف حکومت هاي اسلامي و ايجاد درگيري ها و مشغوليت هاي طولاني براي ملت هاي مسلمان است. متاسفيم که اقليم کردستان عراق نيز از چنين سياستي تبعيت کرده است.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه نه تنها حکومت مرکزي عراق بلکه هيچ کشوري استقلال کردستان را نمي پذيرد، رويکرد آمريکا در اين ماجرا را منافقانه توصيف کرد و افزود: جمهوري اسلامي در اين زمينه سياست روشني دارد و از ابتدا اعلام کرده که با هرگونه تجزيه مخالف است. از نظر ما حکومت عراق يک حکومت واحد و يکپارچه است و مسئولان اقليم کردستان بايد توجه کنند که در مسير تجزيه موفق نخواهند بود. اميدواريم دلسوزي کشورها بويژه همسايگان عراق را بپذيرند و بدانند که موضع همسايگان کاملاً جدي است و هرگز به اين وضعيت تن نخواهند داد.


 موگريني: توافق هسته اي متعلق به يک کشور نيست 

 
ايرنا :مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در پيامي به مناسبت شصتمين سالگرد تاسيس آژانس بين المللي انرژي اتمي، برجام را راه حلي برد - برد دانست که مانع از يک رويارويي نظامي خطرناک شده و متعلق به يک يا دو کشور نيست. فدريکا موگريني در بخشي از پيام تصويري خود گفت: به توافق هسته اي با ايران توجه کنيد. اين توافق بدون اتحاديه اروپاي قوي غيرممکن بود. ما تمام توان خود را در خدمت صلح قرار داديم و اين براي موفقيت مذاکرات ضروري بود.وي افزود: از دو سال پيش که به توافق دست يافتيم، آژانس بين المللي انرژي اتمي بر اجراي توافق نظارت کرده که از جمله آنها انجام بازرسي ها بوده و پايبندي ايران را 8 بار تائيد کرده است. 60 سال پس از تاسيس، آژانس حجتي براي همگي ما است. چرا که توافق کاملاً مرتبط با عدم اشاعه هسته اي است و به يک يا دو کشور متعلق نبوده و متعلق به تمام دنيا و همگي ما است.


 بمب هسته‌اي، بازدارنده‌اي قوي براي حفظ کره شمالي است 

 رويترز :رهبر کره شمالي با اشاره به بمب هسته‌اي پيونگ يانگ از آن به عنوان يک بازدارنده قوي ياد کرد که حاکميت کشورش را حفظ مي‌کند.به گزارش مهر به نقل از رويترز، «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي در اظهاراتي با اشاره به بمب هسته‌اي اين کشور از آن به عنوان يک بازدارنده قوي ياد کرد که حاکميت کشورش را حفظ مي‌کند.اين سخنان تنها ساعاتي پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ رئيس جمهوري امريکا در توييتي درباره کره شمالي گفته بود که در برخورد با يک کشور منزوي تنها يک چيز جواب خواهد داد .تنش بين آمريکا و کره شمالي بر سر برنامه هسته اي و موشکي پيونگ يانگ طي ماه هاي اخيربه شدت بالا گرفته است.آمريکا و جامعه بين المللي خواستار توقف برنامه هسته اي و موشکي کره شمالي هستند. اما در مقابل کره شمالي طي ماه هاي اخير آزمايش هاي موشکي متعددي انجام است و شهريورماه سال جاري نيز اعلام کرد که يک بمب هيدروژني را با موفقيت آزمايش کرده است.


  آلمان: آمريکا قانون‌ جنگل را جايگزين حکومت‌ قانون نکند 

خبرگزاري فرانسه :وزير خارجه آلمان با ابراز نگراني از احتمال خروج ترامپ از برجام، دولت آمريکا را متهم به جايگزيني قانون جنگل با حکومت قانون کرد و گفت:اينکه طوري رفتار کنيم که گويي ايران در حال توليد تسليحات هسته اي است، چه سودي براي ما دارد؟، هيچ.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، زيگمار گابريل وزير امور خارجه آلمان از احتمال خروج آمريکا از برجام ابراز نگراني کرد.وي به خبرگزاري آلمان گفت: احتمال دارد ايالات متحده هفته آينده از توافق (هسته اي) با ايران خارج شود که اين نگراني بزرگي است.گابريل در عين حال تاکيد کرد که آلمان به اين توافق متعهد خواهد ماند.وزير خارجه آلمان با طرح پرسش خطاب به واشنگتن گفت: اينکه ما طوري رفتار کنيم که گويي ايران در حال توليد تسليحات هسته اي است، چه سودي براي ما دارد؟ و در پاسخ گفت: هيچ.


 ميز خبر 

 بر اساس قانون جديد؛

ارتش روسيه براي جنگ‌هاي خود سرباز خارجي استخدام مي‌کند

براساس قانون جديد در روسيه اتباع خارجي نيز از اين پس مي‌توانند در ارتش روسيه استخدام شوند.به گزارش ايسنا، به نقل از روسبالت، براين اساس شهروندان خارجي که به استخدام ارتش روسيه در مي‌آيند مي‌توانند در عمليات‌هاي ضد تروريستي فدراسيون روسيه در خارج از اين کشور شرکت کنند.

اين سربازان امکان به کارگيري درشرايط اضطراري جنگي، حکومت نظامي، درگيري‌هاي مسلحانه، برنامه‌هاي صلح و برقراري امنيت بين‌المللي و مبارزه با فعاليت‌هاي تروريستي بين‌المللي در خارج از روسيه را براساس اصول و ‌معيارهاي حقوق بين‌الملل، معاهدات بين المللي فدراسيون روسيه و قوانين داخلي اين کشور دارند.

قراردادهاي ارتش روسيه با سربازان خارجي به مدت يک سال خواهد بود که يک ماه قبل از پايان قرارداد مجددا قابل تمديد است.

ژنرال ارشد ارتش سوريه فاش کرد؛

1421 محموله سلاح آمريکا براي داعش و جبهه النصره در 3 ماه

يک ژنرال ارشد ارتش سوريه اعلام کرد که در طول 3 ماه گذشته ايالات متحده دست کم 1421 محموله سلاح و تجهيزات نظامي براي داعش و جبهه النصره ارسال کرده است.

به گزارش مهر به نقل از «اسپوتنيک»، يک مسئول ارشد در ارتش سوريه اعلام کرده که سلاح ها و تجيهيزات نظامي آمريکا براي داعش و جبهه النصره ارسال شده است.

ژنرال علي العلي رئيس بخش عمليات هاي ارتش سوريه در حين به نمايش گذاشتن سلاح هايي که از تروريست هاي داعش مصادره شده اعلام کرد که ايالات متحده به معارضان مسلح سوري سلاح نمي دهد بلکه تروريست هاي داعش و جبهه النصره را تجهيز مي کند.

وي تأکيد کرد که ارتش سوريه مطلع شده که در فاصله زماني ژوئن گذشته تا 15 سپتامبر دست کم 1421 محموله سلاح و تجهيزات نظامي به اين بهانه که اين سلاح ها براي مقابله با تروريسم ارسال شده است به دست عناصر داعش و جبهه النصره رسيده است.

يونيسف:90 درصد از پناهجويان روهينگيا در بنگلادش سوء تغذيه دارند

صندوق کودکان سازمان ملل (يونيسف) با انتشار گزارشي با اشاره به وخيم بودن شرايط پناهجويان اعلام کرد بيش از 90 درصد از پناهجويان مسلمان روهينگيا در بنگلادش دچار سوء تغذيه هستند.به گزارش ايرنا،در ادامه اين گزارش که در رسانه هاي هند منتشر شده، آمده است حدود 90 درصد از پناهجويان روهينگيا در بنگلادش فقط به يک وعده غذا در روز دسترسي دارند.در بخش ديگري ازاين گزارش اضافه شده است حدود 150 هزار زن وکودک پناهجوي ميانماري در بنگلادش براي خارج شدن از سوء تغذيه نياز به کمک فوري دارند.

'جين ليباي' رئيس منطقه اي يونيسف نيز چندي پيش با بيان اينکه حدود 60 درصد از پناهجويان را کودکان تشکيل مي دهند افزود:کودکان پس از سفري پر چالش نيازمند رسيدگي هاي پزشکي و پشتيباني رواني هستند.براساس اعلام يونيسف، آب آشاميدني و سيستم هاي بهداشتي از نخستين نيازهاي اوليه اين پناهجويان در اردوگاههاست.

مصر در قراردادي تاريخي 50 فروند ميگ 29-ام2 از روسيه خريد

مصر يک قرارداد تسليحاتي تاريخي با روسيه براي خريد 50 فروند جنگنده ميگ 29 به امضا رساند؛ روسيه از زمان فروپاشي اتحاد جماهير شوروي چنين قرارداد تسليحاتي نداشته است.به گزارش ايسنا، به نقل از "آر تي"، مصر بزرگترين قرارداد خريد جنگنده‌هاي ميگ 29 از زمان فروپاشي اتحاديه شوروي را با روسيه به امضا رسانده است و جنگنده‌ها از مدل ميگ 29-ام 2 هستند.

يوري سلوسار، رئيس شرکت دولتي روسيه مرتبط با فروش جنگنده‌هاي اين کشور پيشتر در گفت‌وگو با شبکه "روسيه 24" گفته بود، مسکو در سال جاري (ميلادي) کار تحويل جنگنده‌هاي ميگ 29 به قاهره را آغاز خواهد کرد و اين قرارداد در مهلت زماني تعيين شده اجرا خواهد شد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

گزارش اجلاس کميته اجرايي

Hostellerie Vieux Rempart,Provins ، فرانسه، 2 تا3 جون 2007

حضور:

کميته اجرايي

غلام محمد باي، جوان رامُن دي لافوئنت، مادلِين گرين، ديپاک نَيِّر، لوس وِبِر

دبيرخانه IAU:

اِوا اِگرُن پولاک، هِدي زعيم، ايزابِل تورمِين، هيليجي وَنت لَند

رئيسIAU اجلاس رابا تشکرازهمه اعضاي کميته اجرايي براي آمدن به پِروينس (Provins) آغاز کرد. اوبا خوشحالي يادآوري کرد که اين اولين اجلاس کامل کميته اجرايي است. او همچنين به اطلاع گروه رسانيد که پروفسور والترکامبا(Walter Kamba) رئيس قبلي IAU (1990 تا 1995)، از زيمباوه چندروز قبل فوت کرد. اودرخواست کرد که يک نامه تسليت توسط دبيرخانه ازطرف IAU براي بيوه او ارسال گردد.

1. تصويب دستور جلسه

دستورجلسه به همان صورتي که پيشنهاد شده بود به تصويب رسيد.

2. مرورونهايي کردن پيش نويس يادداشت هاي هفتادمين اجلاس هيأت مديره

پس از بحث درمورد نياز به ضبط محتوي جلسات غيررسمي کوتاه توسط مادلين گرين، تصميم گرفته شد با بکارگيري زبان معمولي به طورساده يادآوري نماييم که جلسه بطورخاص درست هنگاميکه تشکيل شده بودکه نه موضوعات مهم مطرح بود ونه تصميم گيري سياست ها درکار بود. اگر مورداين باشد، اينها به طور جداگانه دريک يادداشتي توسط رئيسIAU ضبط ميشود که مسئوليت توزيع آنها را در هيأت مديره دارد.

يادداشت ها با کمترين تغيير سردبير به تصويب رسيد. آنها به عنوان يادداشت هاي نهايي در اجلاس بعدي خواهد بودکه در مالزي است.

3. مرور و تصويب بيانيه هاي سال 2006 حسابرسي

لوس وِبِر افزايش در ذخيره و مجموعه انباشته کلي را يادآور شد وسرمايه گذاري بهبود يافته را مورد تأکيد قرار داد، که همه اينها انعکاس يک وضعيت مالي خوب است. او همچنين يادآوري کرد که هنوز برحسب سرمايه گذاري بيش از اين بايد اقدام کرد وپيشنهاد کرد که به پاريس بيايد وکارکنان IAU را در رابطه با اين جنبه از عمليات بررسي ومورد مشاوره قرار دهد. به عنوان مثال، IAU مي تواندبه سرمايه گذاري هاي خارج از فرانسه، در داخل منطقه اروپا براي افزايش بهره مورد وصول نگاه کند. پيشنهاد اِوا اِگرُن پولاک براي بررسي سرمايه گذاري در املاک واقعي، به منظور فضاي اداري براي IAU وبه صورت بالقوه کسب درآمد بيشتر مورد حمايت وسيع کميته اجرايي قرار گرفت به خصوص که دارايي را درمواردي که موردنيازاست به آساني مي توان به فروش رسانيد. دبيرخانه IAU بايستي با جزئيات بيشتر به موضوع نگاه کند.

بيانيه هاي حسابرسي سال 2006 مورد تصويب قرار گرفت.


 يك نكته از هزاران 

واقعا شيريني ولذت قانون در اجراي آن مشهود خواهد شد، و اگر امروز مي‌بينيم كه بسياري از مردم نسبت به اجراي قانون در برخي ادارات و ديگرنهادها معترضند، به سبب عدم اجرا و يا ناقص اجراشدن و يا تبعيض در اجراي آن مي‌باشد. چند روز پيش بود كه خبر بازداشت وين روني فوتباليست انگليسي به سبب رانندگي درحالت مستي در رسانه‌ها منتشر شد. جالب اينجاست كه دادگاه وي را علاوه بر جريمه نقدي به 100 روزكار خدمات اجتماعي محكوم كرده است.برهمين اساس تصاويري از وي پخش شد كه با پوشيدن لباس سبز باغبان‌ها در يكي از پارك‌هاي لندن درحال جمع اوري برگ درختان بود. حال تصور كنيد اين اتفاق يا جرائم ديگري از يكي فوتباليست‌هاي مشهور ما سرمي‌زد! واقعا برخوردها و محاكمه و اجراي حكم چگونه بود؟! بايد لذت اجراي قانون ويكي بودن در برابر آن را به مردم چشاند و بعد از‌آن توقعات ديگر داشت.


 ديدار صالحي با آمانو؛
 تاييد دوباره پايبندي ايران به تعهدات هسته اي 

 
در ديدار رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان با مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي، مجددا به پايبندي ايران به تعهدات هسته اي اشاره شد.به گزارش مهر، علي اکبر صالحي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان که به ايتاليا سفر کرده است، با يوکيو آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي ديدار و گفتگو کرد.آمانو در اين ملاقات در محل سفارت جمهوري اسلامي ايران در رم، ضمن تبادل نظر در خصوص آخرين تحولات سياسي مرتبط با برجام و فعاليت هاي اخير دولت آمريکا به اين نکته اشاره کرد که آژانس تاکنون پايبندي ايران به تعهدات خود را گزارش کرده است.وي تاکيد کرد: آنچه براي ما مهم است ارزيابي عيني از اقدامات و فعاليت هاي هسته‌اي و تعهدات کشورها در قبال آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي است که مبناي اظهار نظرها و گزارشات آژانس بوده و خواهد بود. از اين منظر تحولات سياسي تاثيري بر ارزيابي آژانس نخواهد داشت.


 ترکيه صدور رواديد براي اتباع آمريکايي را تعليق کرد 

 پس از آنکه آمريکا صدور ويزا براي غيرمهاجرها درسفارتخانه وکنسولگري هاي اين کشور درترکيه را متوقف کرد سفارت ترکيه در واشنگتن نيز در اقدامي متقابل صدور رواديد براي اتباع آمريکايي را تعليق کرد.به گزارش مهر به نقل از آناتولي، سفارت ترکيه در واشنگتن از تعليق صدور رواديد براي اتباع آمريکايي در واکنش به اقدام آمريکا در عدم صدور رواديد براي غيرمهاجرها در سفارتخانه و کنسولگري هاي اين کشور در ترکيه خبر داد.

در بيانيه صادره از سوي سفارتخانه ترکيه آمده است: «حوادث اخير، دولت ترکيه را بر آن داشت تا تعهد آمريکا به حفظ امنيت اموال و کارکنان سفارتخانه‌اش (در واشنگتن) را مجددا ارزيابي کند.»اين بيانيه مي افزايد: در راستاي به حداقل رساندن تعداد مراجعه کنندگان به سفارت و کنسولگري ها، ارائه تمام خدمات صدور رواديد در نمايندگي هاي ديپلماتيک ترکيه در آمريکا به استثناي مهاجران به حال تعليق در خواهد آمد. گفتني است که سفارت آمريکا در ترکيه با انتشار بيانيه اي از توقف صدور ويزا براي غيرمهاجرها در سفارتخانه‌ و کنسولگري هاي اين کشور در ترکيه خبر داد.


 آغاز عمليات نظامي ترکيه در ادلب 

 ستاد کل ارتش ترکيه روز دوشنبه با صدور بيانيه اي اعلام کرد که نيروهاي اين کشور بر اساس توافقي که در مذاکرات آستانه 6 حاصل شد، به عنوان کشور ضامن آتش بس، عمليات نظامي خود را در خاک سوريه آغاز کرده و وارد ادلب شدند.به گزارش ايرنا، در بيانيه ستاد کل ارتش ترکيه آمده است: نيروهاي ارتش ترکيه بر اساس توافق اخير مذاکرات آستانه و در ادامه موافقتنامه 30 سپتامبر 2016 براي اجراي آتش بس در سوريه که مابين ترکيه، روسيه و ايران به عنوان سه کشور ضامن آتش بس امضا شد، اقدام کرده اند.در 6 دور از 'مذاکرات آستانه' که طي يکسال گذشته برگزار شد، کشورهاي ايران، ترکيه و روسيه به عنوان کشورهاي ضامن بر توقف تنش و درگيري، رساندن کمک‌هاي بشردوستانه به افراد تحت محاصره، فراهم کردن شرايط براي بازگشت آوراگان و حل مسالمت آميز بحران سوريه و تعيين مناطق عاري از تنش تاکيد کرده اند.به گزارش خبرگزاري آناتولي، عمليات شناسايي براي راه‌اندازي مقرهاي بازرسي در ادلب که قرار است توسط واحد نيروهاي ناظر بر کاهش تنش ارتش ترکيه به عنوان ماموران بازرسي نظام آتش بس در سوريه انجام شود، از روز گذشته آغاز شده است.


 خبر 

 دفع حمله دزدان دريايي با حضور ناوشکن ارتش

دزدان دريايي خليج عدن قصد هجوم به کشتي تجاري ايراني را داشتند که با حضور ناوشکن الوند نيروي دريايي راهبردي ارتش متواري شدند.

به گزارش ايسنا، دزدان دريايي که با هفت فروند قايق در حوالي تنگه باب المندب قصد تعرض به کشتي تجاري ايراني را داشتند با حضور به موقع ناوشکن الوند متواري شدند.

بر اساس اين گزارش دزدان دريايي خليج عدن با استفاده از سلاح هاي سبک و نيمه سنگين قصد ربايش کشتي تجاري ايراني که حامل کالاهايي با ارزش ميلياردها تومان بود را داشتند که ناوشکن الوند پس از دريافت پيام درخواست کمک اين کشتي با حضور به موقع مانع از اين اقدام دزدان دريايي شد.

نخست وزير ارمنستان اعلام کرد:

علاقه‌منديم شرکت‌هاي ايراني بيشتري وارد بازار ارمنستان شوند

نخست وزير ارمنستان گفت: علاقه منديم شرکت هاي ايراني بيشتري وارد بازار ارمنستان شوند و آمادگي داريم فعاليت تجاري ميان دو کشور افزايش يابد.به گزارش ايرنا، کارن کاراپتيان در نشست خبري مشترک با اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري افزود:با معاون اول رييس جمهوري اسلامي ايران اعلام کرديم که آماده ايم حجم مبادلات را افزايش دهيم و موانعي را که وجود دارد، برطرف کنيم.

وي ادامه داد: ملاقات هاي سازنده و صميمي امروز صورت گرفت و تاکيد مي کنم موضوعاتي که آقاي جهانگيري به آن اشاره کردند، با آن ها هم عقيده هستم.نخست وزير ارمنستان اظهارداشت: روابط دو کشور در سطح بالايي قرار دارد و در اين نشست درباره همکاري هاي دو کشور در منطقه گفت وگوهايي صورت گرفت.

کاراپتيان ديدگاه ايران نسبت به مناقشه قره باغ را يکي از محورهاي گفت و گو با جهانگيري عنوان کرد و گفت : فکر مي کنم دو طرف دقيقا درک کردند که از اين پس چه فعاليتي در زمينه هاي مختلف داشته باشند.

سخنگوي وزارت خارجه چين: اميدواريم برجام بدون تغيير باقي بماند

سخنگوي وزارت خارجه چين با اعلام اينکه برجام نقش مهمي در حفظ صلح دارد، ابراز اميدواري کرد که اين توافق بدون تغيير باقي بماند.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، يک مقام ارشد کاخ سفيد هفته گذشته اعلام کرد که ترامپ قرار است پايبندي ايران به برجام را که ضرب الاجل آن تا 15 اکتبر است، رد کند.وي همچنين گفت: انتظار مي‌رود که ترامپ يک استراتژي جامع‌تر را در قبال ايران اتخاذ کند.هوآ چانيونگ، سخنگوي وزارت خارجه چين گفت: توافق هسته‌اي ايران نشان دهنده آن است که چگونه مي‌توان اختلافات را از طريق مذاکرات و به طرز صلح آميز حل کرد.وي افزود: توافق هسته‌اي ايران نقش مثبت و مهمي در تضمين عدم اشاعه تسليحات هسته‌اي و حفاظت از صلح و ثبات در خاورميانه بازي کرده است. هوآ گفت: ما اميدواريم که توافق جامع هسته‌اي ايران با جديت اجرا شود.


 استقبال از مريم هاشمي قهرمان جهاني ووشو در کرمانشاه  


 مسابقه خودروهاي خورشيدي در استراليا 


 سرمقاله 

رنكينگ‌هايي كه هميشه در آن‌ها غايبيم!

زهرا کيان بخت

هرساله رتبه‌بندي‌هاي مختلفي براي نماياندن جايگاه دانشگاههاي سراسر جهان منتشر مي‌شود. رنكينگ‌ها و رتبه‌بندي‌هايي همچون شانگهاي، كيو اس، يو اس نيوز، لايدن، تايمز و... كه با توجه به فاكتورهاي مشخص، عملكرد حرفه‌اي دانشگاه‌هاي مختلف در نقاط مختلف جهان را با هم مورد مقايسه قرار مي‌دهند. هرچند معيارها و فاكتورهاي مدنظر قرار گرفته در اين رتبه‌بندي‌ها، با هم تفاوت‌هايي دارند اما به هر حال، همه اين رنكينگ‌ها يك هدف مشخص را دنبال مي‌كنند و آن عبارت است از معرفي برترين دانشگاه‌ها‌ در زمينه‌هاي مختلف. برخي از پارامترهايي كه ملاك ارزيابي در اين رنكينگ‌ها قرار مي‌گيرند، عبارت‌اند از: کيفيت آموزش، کيفيت اعضاي هيئت علمي، خروجي پژوهش‌ها، رضايت دانشجويان، چشم‌انداز فارغ‌التحصيلان، ميزان ترک تحصيل، نسبت عضو هيئت علمي به دانشجو، دانشجويان بين‌المللي، شهرت دانشگاه، درصد مقالات پراستناد، همکاري‌هاي بين‌المللي، كيفيت خدمات و تسهيلات و... در اين ميان، هر چند ممكن است در برخي رنكينگ‌ها، اشاره مستقيمي به تسهيلات و به عنوان مثال، تجهيزات و امكانات خوابگاهي دانشگاه نشده باشد، اما بديهي است كه هر چه تسهيلات ارائه شده از سوي دانشگاه، كم‎نقص‌تر بوده و امكانات بهتري در اختيار دانشجويان قرار گرفته باشد، دغدغه دانشجويان‌، كم‌تر و آمادگي عمومي آنها براي كسب نتايج علمي پژوهشي بهتر براي دانشگاه، بيش‌تر خواهد بود. اين مسأله، گوياي اهميت و نسبت بين تسهيلات رفاهي دانشگاه با افتخارات علمي به دست آمده براي آن است.

اما اين رتبه‌بندي‌ها هر ساله در حالي منتشر مي‌شوند كه سهم دانشگاه‌هاي ايران از آن‌ها بسيار ناچيز است. در كنار همه عوامل دخيل كه موجب مي‌شود دانشگاه‌هاي ايراني جايگاه مناسبي در اين رتبه‌بندي‌ها نداشته باشند، كم‌توجهي به خدمات رفاهي در آموزش عالي، پاشنه آشيلي است كه به سقوط رتبه دانشگاه‎هاي ايراني در اين رنكينگ‌ها دامن مي‌زند. در اين زمينه، خوب است گريزي بزنيم به حادثه‌اي كه در روزهاي اخير، براي يكي از دانشجويان پزشكي دانشگاه شهركرد اتفاق افتاد؛ زهره قاسمي؛ دانشجوي ترم 9 پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد كه جمعه 14 مهرماه در خوابگاه از دنيا رفت و مسئولان وزارت بهداشت، علت فوت او را نشت گاز در موتورخانه خوابگاه اعلام كردند.

بعد از انتشار اين خبر، مسئولان دانشگاه از نامگذاري خوابگاهي به نام اين دانشجو و اعطاي دكتراي افتخاري به او خبر دادند! در اين بين، مسئولان دانشگاه مزبور در پاسخگويي‌هاي خود درمورد اين حادثه، بر «حضور به‌موقع و فوري سرپرست و مسئولين دانشگاه در محل حادثه و تشكيل جلسه در خصوص آن!» تأكيد كرده‌اند. بايد گفت حتي اگر تلاش براي احياي دانشجو و حضور مسئولان، بسيار سريعتر از اين هم اتفاق مي‌افتاد، باز هم حادثه مزبور، توجيه‌بردار نبود. چرا كه اطمينان از عدم وجود مشكل فني در خوابگاه و امنيت جاني دانشجويان، موضوعي است كه مسئولان، بايد مدت‌ها پيش از بروز اين حادثه، به آن توجه نشان مي‌دادند، وقتي گاز مونوکسيدکربن، دانشجوي پزشكي‌اي را كه مي‌توانست سال‌ها پس از اين نيز ادامه حيات داده و در جهت سلامت انسان‌ها خدمت كند، از پاي درآورده، ديگر حضور به موقع يا تأخير مسئولان در محل حادثه، چه دردي را دوا خواهد كرد؟

اين حادثه، تنها مشتي نمونه خروار و گوياي مشكلات و نابساماني‌هايي است كه خوابگاههاي دانشگاهي ما سالهاست به آن دچارند و حل نشدن آنها وجهه ملي و بين‌المللي دانشگاههاي ما را خدشه‌دار مي‌كند.

خوابگاه‌هاي فرسوده، ناايمن و فاقد بهداشت كافي با اتاق‌هاي كوچك پرجمعيت كه حتي اگر دانشجويان ساكن و مقيم آنها، دچار افسردگي و اعتياد هم نشوند، هيچ تضميني وجود ندارد كه مشكلات فني و نشت گاز و امثالهم منجر به مرگ آنها نشود. مسأله وقتي بغرنج‌تر مي‌شود كه مي‌بينيم هر ساله، بسياري از دانشجويان براي اقامت در همين خوابگاهها هم با مشكل مواجهند و خوابگاههاي مزبور به راحتي در اختيار آنها قرار نمي‌گيرد و درنتيجه، تعداد زيادي از دانشجويان به سمت خوابگاههاي خودگرداني هدايت مي‌شوند كه مشكلات آنها نيز، اگر بيشتر نباشد، قطعا كمتر نيست. به هر حال، خوابگاه‌هاي دانشجويي ما در وضعيت وخيمي قرار دارند و بايد ديد آيا مسئولان بالاخره فكري براي تجديدنظر در امكانات و اصلاح ساختار آنها خواهند كرد يا همچنان بايد منتظر خبرهاي تلخ باشيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته