جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5675


خبر


سرمقاله

گزارش آفرينش از بررسي استراتژي اخير ترامپ در قبال ايران درگفتگو با "دكتر مهدي مطهرنيا"
آمريكا به دنبال پاره كردن برجام در تهران است


ترامپ: براي مذاکره با کره‌شمالي آماده‌ايم


مديرکل جديد يونسکو: آمريکا و اسرائيل را بازمي‌گردانم


کره‌شمالي استراليا، آمريکا و کره جنوبي را تهديد کرد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

دکتر لاريجاني در ديدار با رييس پارلمان ارمنستان:
کشورهاي 1+5 مخالف اقدامات آمريکا هستند


 خبر 

 ظريف در گفت‌وگو با سي‌بي‌اس:

هيچ کس به دولت آمريکا اعتماد نخواهد کرد

وزير امور خارجه ايران با بيان اينکه برجام هنوز يک پيروزي ديپلماسي است، گفت: هيچکس از اين پس در مذاکرات بلند مدت به دولت آمريکا اعتماد نخواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه سي‌بي‌اس نيوز، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران که حدود دو سال براي حصول توافق هسته‌اي تلاش کرد، تاکيد دارد که اين توافق همچنان يک پيروزي ديپلماسي به شمار مي‌آيد چراکه تمام طرف‌هاي توافق غير از آمريکا به‌طور قوي پاي توافق ايستاده‌اند.ظرف در گفت‌وگو با سي‌بي‌اس نيوز قاطعانه گفت که تصميم رئيس جمهور آمريکا براي تائيد نکردن توافق هسته‌اي اعتبار آمريکا در عرصه بين‌الملل را تضعيف مي‌کند.وي تصريح کرد: هيچ‌کس ديگري از اين پس در مذاکرات بلندمدت به آمريکا اعتماد نخواهد کرد، زيرا طول هر تعهدي، مدت زمان هر تعهدي از الان به بعد، با هر دولتي در آمريکا يادآور دوران اين رئيس جمهور (دونالد ترامپ) خواهد بود.وزير امور خارجه کشورمان همچنين در پاسخ به اين سوال که تغيير موضع دولت آمريکا در قبال توافق هسته‌اي چه تأثيري بر توافقات اخير دولت ايران با شرکت بوئينگ براي خريد هواپيما خواهد داشت، گفت که تا آنجايي که در جريان است، ايران با شرکت‌هاي آمريکايي سر جدال ندارد.

معاون مطبوعاتي:

وزارت ارتباطات در قانون دسترسي آزاد به اطلاعات پيش‌رو باشد

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اعتقاد بر اينکه فضاي مجازي مي‌تواند تهديدها را تبديل به فرصت کند، اظهار کرد: «در ارتباط با واکنش ملت ايران به سخنان ترامپ، اگر گستردگي فضاي مجازي نبود شايد فضاسازي‌هاي عليه او را نداشتيم که تهديد را تبديل به فرصت براي ملت ما کرد.»معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد هم در همايش سراسري روابط عمومي‌هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات اظهار کرد: «وزارت ارتباطات بايد پشتيبان و پيش‌رو در قانون دسترسي آزاد به اطلاعات باشد تا شفاف‌سازي براي مردم ايجاد شود.»انتظامي در ادامه سخنانش با بيان اينکه وزارت ارتباطات بايد پشتيبان و پيشرو در قانون دسترسي آزاد به اطلاعات باشد، يادآور شد:‌ اينجاست که شفاف‌سازي براي مردم ايجاد مي‌شود.

تأکيد مجدد ترزا مي و آنگلا مرکل بر پايبندي کشورشان به برجام

ترزا مي نخست‌وزير انگليس و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در گفت‌وگوي تلفني بر تعهد کشورشان به توافق هسته‌اي با ايران تأکيد کردند.به گزارش ايرنا، سخنگوي دفتر نخست‌وزيري انگليس گفت که در اين مکالمه تلفني آنها همچنين گفتند که جامعه جهاني بايد اقدامات خود را براي مقابله با فعاليت‌هاي بي‌ثبات کننده ايران در منطقه ادامه دهد و راه‌هايي را براي برطرف کردن نگراني‌ از برنامه موشکي بالستيک ايران در نظر بگيرد.موضع گيري رهبران دو کشور در حالي صورت مي گيرد که دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا به رغم آنکه آژانس بين المللي انرژي اتمي تاکنون هشت بار پايبندي ايران را به برجام اعلام کرده، با اعلام راهبرد جديد واشنگتن در قبال تهران، پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد نکرد و به رغم تلاش هاي جامعه جهاني به ويژه اروپا از تاييد آن امتناع کرد


 سرمقاله 

فرار به جلو با اعتراف هاي دردناك

آذر فخري 

عيسي کلانتري مي گويد: بايد بپذيريم يوزپلنگ ايراني نيز مثل بسياري از گونه‌هاي ايرانيِ از بين رفته، محکوم به نابودي است. او مي گويد: امروز يک تالاب و درياچه زنده در کشور نداريم و از اين متعجب هستيم که چرا حجم ريزگردهاي کشور افزايش يافته است. او مي گويد : ما خودخواه ترين نسلي هستيم که در طول هفت هزار سال پيش در اين سرزمين زيسته است، چون هر بلايي بر سر حوزه محيط زيست آمده طي چهار دهه گذشته بوده است. پيش از اين مدت، بسياري از شاخص‌هاي محيط زيستي کشور مثل آب در جايگاه مناسبي قرار داشت.

اين سخنان تازه نيستند كه هيچ، تكرار مكررات اند، از آن جهت كه مدت هاست اين زنگ خطر به صدا در آمده ، مدت هاست متوليان مردم نهاد محيط زيست گلو و يقه ي خود را براي تفهيم و باوراندن فاجعه اي كه در راه است، به مسئولين، پاره كرده اند. اما البته اعترافِ خوبي است. گرچه نه به موقع و بسيار دير. چرا كه ما آن چيزهايي را كه نبايد از دست مي داديم، از دست داده ايم.

مشكل اساسي مسئولان ما در مواجهه با امر اقتصادي ، اجتماعي و زيست محيطي ، برخورد صرفا سياسي با اين مسائل است. نمي شود در اين مملكت تكان خورد و انگ سياسي نخورد ! در حالي كه قبلا در مورد ضرورت طبقه بندي كردن مشكلات و معضلات و بررسي هر كدام در جايگاه خاص خود، صحبت كرده ايم ؛ اما در كمال شوربختي، امر سياسي ، خوراك شبانه روزي ما شده است. با هر معضل اجتماعي و زيست محيطي چنان برخورد مي كنيم كه گويي يك امر حيثيتي – سياسي است و همين ديدگاه موجب مي شود بسياري افراد آگاه و متخصص از ورود مستقيم و حتي غير مستقيم به اين مسائل خودداري كنند.

همه ي ما از دست هاي پنهان و آشكار دخيل در اين معضلات آگاهيم همه ي ما مي دانيم فاجعه هاي اجتماعي و زيست محيطي از كجا آب خورده اند كه اكنون چنين دچار كم آبي و خشكسالي شده ايم. اما آيا دانستن و اعتراف كردن كافي است؟ آيا كافي است كه پشت تريبوني بايستيم و اعتراف كنيم كه سلامت آب و هوا و خاك اين سرزمين را برباد داده ايم ؟ آيا كافي است كه اعتراف كنيم بسياري از گونه هاي جانوري و گياهي اين سرزمين ديگر وجود ندارند؟ اين كفايت در اعتراف ، چه راهبردهايي به ما مي دهد؟ با اين اعتراف ها قرار است چه تغييراتي در پست هاي مديريتي آفت زده به وجود آورد؟

كلانتري مي گويد تمام اين مصائب در طول چهل گذشته اتفاق افتاده است. اين جمله در نهاد خود معنا و پيام بسيار مهمي دارد؛ ما در طول اين چهل سال، از چيزهاي بسيار مهم تري براي چيزهاي بسيار كم اهميت، هزينه كرده ايم. طبيعت، حيات وحش و آب و خاك اين سرزمين در طول اين چهل سال ، به نوعي وجه المصالحه ي مسندها و مسئوليت هايي شده است كه گاه چاره اي جز پذيرش و تحمل آن ها نداشته ايم. اما آيا اين اعتراف نشان نمي دهد كه ديگر تحمل كافي است و بايد فكري كرد و دست به كار شد و دست هايي را به ياري طلبيد كه هم دلسوزند و هم كاربلد و منافع ملي را بر منافع شخصي و حزبي ، ترجيح مي دهند.

a.f.far99@gmail.com


 گزارش آفرينش از بررسي استراتژي اخير ترامپ در قبال ايران درگفتگو با "دكتر مهدي مطهرنيا"
 آمريكا به دنبال پاره كردن برجام در تهران است 

 طي روزهاي اخير تفاسير و تحليل‌هاي بسياري درمورد سخنراني ترامپ عرضه شد كه هريك از منظري به اين موضوع پرداخته بودند. برخي از قبل پيش بيني مي‌كردند كه بلوف‌هاي ترامپ صرفاً در حد حرف است اما پس تحريم‌هاي جديد عليه سپاه پاسداران ديديم كه اين تهديدها جامه عمل به خود پوشاند. برخي اظهارات تند ترامپ را به منزله فرصت براي كشور تلقي كردند و آن را موجب انزواي آمريكا دانستند. عده اي نيز اين پرخاشگري ترامپ را وسيله‌اي براي سركوب بيشتر برجام دانستند و بيشتر بر آن تاختند.

اما بررسي اين مواضع هريك نياز به طرح بحث و گفتگو با كارشناسان صاحب نظر در عرصه بين الملل دارد. درهمين رابطه با دكترمهدي مطهرنيا عضو هيئت علمي دانشگاه و كارشناس روابط بين الملل گفتگو كرديم تا درمورد استراتژي اخير ترامپ درمورد ايران بيشتر آشنا شويم.

به كارگيري جنگ نامتعادل رسانه‌اي برعليه ايران

براساس نظر دكتر مطهرنيا آمريكا با يك عمليات پيچيده رسانه‌اي، رواني و درعين حال عملياتي به دنبال مواجهه با ايران است. آنچه بايد به آن توجه داشت اين است كه براورد اشتباه از سوي طرفين در جهت تشخيص چنين فضايي مي‌تواند مخاطره انگيز باشد. در مرحله نخست بايد به اين نكته توجه داشت كه آمريكا در حال بازگرداندن وزن گذشته به فشار حال است. به اين معنا كه ايران توانست با پرونده هسته‌اي و برجام اوضاع سنگين تحريم هاي گذشته هم از نظر رواني و هم از نظر عملياتي را در دوران اوباما كاهش دهد و از اين فرصت خوب استفاده كند .

اما طي يك عمليات رسانه‌اي در كمپين انتخاباتي آمريكا ما شاهد گزاره پاره كردن برجام بوديم، به عبارت ديگر با كمك و طراحي جنگ رسانه‌اي شاهد ايجاد فضاي مناسب براي انتقال وزن گذشته و تداخلات روابط ميان ايران و اوباما به وضعيت بعد از انتخابات ترامپ هستيم. دراينجا آمريكا توانست يك گام به پيش بردارد و درمقابل در ايران شاهد عدم استفاده از فضاي رواني ناشي از برجام بوديم. چراكه ما از وضعيت سبكي به وجود آمده از وزن گذشته رهايي يافتيم اما از آن براي سبكي وضعيت حال استفاده نكرديم.

هيچ كس مسئوليت برجام را درچارچوب حكومتي و ساختار قدرت در ايران نپذيرفت. به طور نمونه در قطعنامه597 پس از پذيرش قطعنامه، به سرعت به تاييد رهبري و نظام جمهوري اسلامي ايران رسيد و امام(ره) حتي با تعبير جام زهر مسئوليت آن را پذيرفتند. دراين فضا بود كه با واكنش‌هاي ساختار قدرت در ايران، زمينه استفاده از فضاي رواني قطعنامه 597 به وجود آمد.

اما در مورد برجام به لحاظ موقعيت و آنچه به عنوان دلواپسي شكل گرفت ما نتوانستيم با گريز از وزن سنگين گذشته استفاده كامل كنيم.

به راه اندازه پروژه ايران هراسي در جهان و منطقه

درگام بعدي ايالات متحده درپي آن است كه با تاكيد برايران هراسي و اسلام هراسي بارديگر قدرت ايران را به صورت تهديد نشان دهند و با استفاده از قدرت فضاي مجازي، بارديگر جهان را در كنار آمريكا و در برابر ايران قرار دهد. اشاره ترامپ به تاريخ اتهامات تروريستي منتسب به ايران از اين جهت بود كه ايران هراسي را در ارتباط با يك جنگ رسانه‌اي معنادار شكل و محتوا بخشد. لذا اينجا بود كه جنگ رسانه‌اي در چارچوب جنگ نامتعادل بارديگر خود را نشان داد.

اينكه آمريكا در ارتباط با ايران چه دكترين را دنبال مي‌كند نخست بايد به چارچوب سياست امنيتي آمريكا در دوران ترامپ توجه كرد. اين سياست در دوره ترامپ متكي بر پارادايم يا باور باره آشوب است. در چنين آشوب و بي نظمي، وضعيت «بازيگر ديوانه» هنري كيسينجر قابل توجه است. براساس اين دكترين رويه ايالات متحده به اينگونه است كه كلام خود را در راستاي ابهام آفريني و بحراني جلوه دادن اوضاع براي مخاطبان قرار دهد.

محاصره منطقه‌اي و بين المللي ايران

اما استراتژي اجراي اين دكترين به گونه‌اي است كه از سه عنصر تحريك، جاي خالي دادن و ضربه زدن شكل مي‌گيرد. امريكا با توجه به اين معنا درپي تحريك ايران براي جا خالي دادن و نهايتاً ضربه وارد كردن است. به عبارت ديگر ابتدا به دنبال پاره كردن برجام است ، دوم اينكه برجام به دست ايران پاره شود و درآخر پس از بين رفتن برجام نوبت به ضربه زدن به ايران فرا رسد.

دراين راستا آمريكا به دنبال محدود كردن ارتباط دنيا با ايران، با تصوير سازي از كم بهره بودن و بي اثر بودن برجام است. اين تفسير به گونه اي است درآن آمريكا به دنبال آن است كه اگر برجام ماند، تاثير آن به حداقل برسد و تاثير چنداني نداشته باشد. ازسوي ديگر در سناريوي ديگر آمريكا با سخيف نشان دادن برجام از يكسو و افزايش فشارها از سوي ديگر به دنبال آن است كه برجام از سوي دلواپسان در داخل ايران پاره شود.دركنار محدود كردن همكاري‌ها با ايران در ارتباط با بعد بين المللي، محدود كردن ارتباطات منطقه‌اي، تكميل كننده سناريوي آمريكا خواهد بود. محاصره منطقه اي تهران در مسير اجراي اين سناريو قرار دارد. لذا مي‌بينيم پس ازسخنراني ترامپ عربستان، اسرائيل، امارات ، مصر و ديگر كشورهاي عربي خليج فارس از آن به عنوان اقدامي شجاعانه و مفيد در راستاي كنترل و مقابله با ايران ياد كردند. دراين چارچوب آمريكا تلاش دارد تا ايران را در محاصره چند جانبه قرار دهد.

ناچيز و بي ارزش بودن برجام نزد افكار عمومي

از سوي ديگر يكي از چالش‌هاي اساسي آمريكا با ايران‌، آن چيزي است كه تحت عنوان تروريست مطرح مي‌شود كه مجري آن را سپاه مي‌داند. طي سال‌هاي اخير سپاه قدس بارها از سوي آمريكا تهديد شد اما در فراز و نشيب‌هاي ديپلماسي ناشي از برجام، از متن به حاشيه رفت. لذا با رها شدن ايران از وزن گذشته، تاحدود زيادي آنچه درمورد سپاه تحت عنوان تحريم‌ها گفته‌مي‌شد، امروز درحال عملي شدن است. برهمين اساس ترامپ با استفاده از وزن گذشته و استفاده آن در وضعيت حال، پرونده سپاه را از لايه‌هاي زيرين مخفي شده در برجام بيرون كشيد و در مراتب اوليه قرارداد. لذا از اين پس باتوجه به ادبيات خصمانه ترامپ نسبت به سپاه، تحريم‌هاي خزانه‌ داري آمريكا نسبت به نيروهاي سپاه اجرايي خواهد شد و اين تاحدود زيادي مي‌تواند براي تهران هزينه‌‌آور باشد.

تاپيش از اين درفضاي عمومي كه تحريم‌ها نهاد خاصي را مورد هدف قرار نداده بود، ادبيات تحريم از سوي برخي جريان‌ها به عنوان نعمتي براي پيشرفت و آينده تلقي مي‌شد. و اكنون كه يك نهاد تعريف شده نظامي مورد خطاب قرار گرفته است تحريم سپاه برابر با اعلان جنگ تلقي مي شود. اين از منظر فضاي عمومي و داخلي مي‌تواند آرام آرام نوعي شكاف در منظر افكارعمومي به وجود آورد.

نتيجتاً اين سناريوي طراحي شده براي ايران از سوي ايالات متحده در سه بعد داخلي، منطقه‌اي و جهاني مي‌تواند براي ايران مخاطره آميز باشد كه تنها راه برون رفت از آن درك وضعيت و تشخيص صلاحيت امور از سوي مسئولان مي‌باشد. به كار گيري از توان ديپلماسي برجام مي‌تواند به عنوان سپري محافظ براي ايران قلمداد شود .


 ترامپ: براي مذاکره با کره‌شمالي آماده‌ايم 

 
آسيا :رئيس جمهوري آمريکا گفته است که احتمالا به دنبال مذاکره با کره شمالي درباره برنامه تسليحات اتمي اين کشور است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسيا، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا به خبرنگاران گفت: ما نظاره‌گر آنچه که در کره شمالي اتفاق مي‌افتد، هستيم. ما منتظريم ببينيم چه اتفاقي در اين کشور مي‌افتد. ما در نهايت خود را آماده مسائل مختلف مي‌کنيم. اگر اتفاقي بيفتد که اوضاع براي مذاکره مهيا باشد، من همواره اين کار را انجام مي‌دهم. اما اگر چيزي فراتر از آن باشد، ما خود را آماده کرده‌ايم تا براساس آن تصميم گيري کنيم.دو هفته قبل، دولت ترامپ اظهارات رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا را درباره اينکه اين کشور کانال‌هاي مستقيمي را با کره شمالي ايجاد کرده و تمايل به مذاکره دارد، رد کرد.


 مديرکل جديد يونسکو: آمريکا و اسرائيل را بازمي‌گردانم 

 
روزنامه معاريو: کانديداي فرانسه که کرسي مديرکلي يونسکو را از آن خود کرد، تاکيد کرد که اطمينان دارد در بازگرداندن آمريکا و اسرائيل به اين سازمان و عضويت دوباره آنها موفق مي‌شود.به گزارش ايسنا، اودره ازوله، مديرکل جديد يونسکو که به جاي ايرينا بوکووا، مديرکل بلغارستاني پيشين منصوب شد، در گفت‌وگو با روزنامه عبري زبان معاريو تاکيد کرد:‌ اطمينان دارم موفق به بازگرداندن آمريکا و اسرائيل به اين سازمان و عضويت دوباره آنها مي‌شوم.

ازوله با انتقاد از تصميمات آمريکا و اسرائيل براي خروج از اين سازمان گفت: ما بايد در اين مقطع زماني مشارکت داشته باشيم و از يونسکو حمايت کنيم و به جاي ترک اين سازمان در راستاي اصلاح آن تلاش کنيم.


 کره‌شمالي استراليا، آمريکا و کره جنوبي را تهديد کرد 

 
کي‌سي‌ان‌اي: پيونگ ‌يانگ در اقدامي جديد استراليا را به "وقوع فاجعه" تهديد کرده است. کره شمالي همچنين آمريکا و کره جنوبي را نيز تهديد کرده است که به تلي از خاکستر تبديل مي‌شوند.به گزارش ايسنا، خبرگزاري کي‌سي‌ان‌اي کره‌شمالي به نقل از يک سخنگوي وزارت خارجه اين کشور گزارش داد: اگر استراليا همچنان به پيروي از آمريکا در اعمال فشار نظامي، اقتصادي و ديپلماتيک عليه کره‌شمالي به رغم هشدارهاي ما ادامه دهد، آنها نمي‌توانند جلوي وقوع يک فاجعه را بگيرند.اين وزارتخانه با تاکيد بر اينکه کره‌شمالي "مشارکت غير عقلاني" استراليا با واشنگتن را "اقدام خصمانه‌اي عليه جمهوري دموکراتيک خلق کره" مي‌داند، کانبرا را به "پيوستن کورکورانه به تحرکات نظامي و سياسي فريبکارانه آمريکا" متهم کرد.


 يك نكته از هزاران 

 عليرغم آنكه بانك مركزي مدعي حل و فصل پرونده موسسات مالي است، اما هر روز در خيابان‌هاي پايتخت و ديگر شهرهاي كشور شاهد حضور جمع كثيري از مردم هستيم كه با پلاكاردها و شعارهاي مختلف در اعتراض به عدم پرداخت سپرده هاي نقدي خود راهپيمايي مي‌كنند.

نكته اينجاست كه بانك مركزي عملاً تكليف اين پرونده را مشخص نكرده و صرفاً با سپردن معوقات و بدهي‌هاي آنها به برخي بانك‌ها، صورت مسئله را عوض كرده است. آن زمان مردم از موسسات شاكي بودند و امروز از بانك‌هايي كه پرونده موسسات را متقبل شده‌اند. اما در وضعيت مردم هيچ تغييري حاصل نشده و رضايتي ديده نمي‌شود.

قدري جالب است اگر تصور كنيم اين حجم از بدهي‌ها مربوط به دولت يا نهادهاي ديگر بود، آيا آنها هم چنين برخوردي با بدهكاران داشتند و يا با گذاشتن بلوك سيماني جلوي مغازه آنها و زدن پلاكارد حراج به خانه هايشان بدهي خود را وصول مي‌كردند؟!


 ميز خبر 

صندوق بين‌المللي پول: درخواست ترامپ تاثيري بر اعطاي وام به ايران ندارد

مدير عامل صندوق بين المللي پول گفت که درخواست رييس‌جمهور آمريکا براي عدم اعطاي وام و کمک مالي به ايران تاثيري روي تصميمات اين نهاد بين المللي و رويه‌هاي آن ندارد.به گزارش ايسنا، کيريستين لاگارد مدير عامل صندوق بين‌المللي پول در کنفرانس خبري خود در پاسخ به سوالي درباره درخواست دونالد ترامپ رييس‌جمهور آمريکا از بانک جهاني و صندوق بين‌المللي پول براي عدم اعطاي وام به ايران گفت: همانطور که مي‌دانيد ما با 189 عضو کار مي‌کنيم و تنها زماني که يک کشور درخواست آن را داشته باشد، وارد مذاکرات مي‌شويم و از آن حمايت مي‌کنيم.

بنا به گزارش پايگاه اينترنتي صندوق بين المللي پول، لاگارد افزود: هيچ دليلي وجود ندارد که ما تغييري در دستورالعمل‌هايي که از هيات مديره دريافت مي‌کنيم ايجاد کنيم و به کار خود به شکل مشابه قبلي ادامه مي‌دهيم.

فعاليت گسترده و عضوگيري داعش در قرقيزستان

قرقيزستان به دمکراتيزه شدن اميدوار بود اما اين تصوير خدشه‌دار شده است. يک شهروند قرقيز در بهار امسال با بمب‌گذاري در مترو جان ده‌ها نفر را در روسيه گرفت، داعش ميان جوانان قرقيز يارگيري مي‌کند و مردم در پي چاره‌ هستند.

به گزارش ايسنا، به نقل از دويچه‌وله، داعش در قرقيزستان هم بيکار ننشسته و يارگيري مي‌کند. در بيشکک تقريبا همه در اين باره صحبت مي‌کنند، بجز سياستمداران.

سرويس امنيتي قرقيزستان بعد از انفجار بمب در متروي سن ‌پترزبورگ روسيه مرتب افرادي را به اتهام همکاري با داعش دستگير مي‌کند. نام قرقيزستان پس از اين انفجار در رسانه‌هاي بين‌المللي در ارتباط با داعش بيشتر مطرح شده است.

افزايش کشته‌هاي انفجار موگاديشو به 189 تن با 200 زخمي

رئيس‌جمهور سومالي براي بزرگداشت قربانيان انفجار انتحاري خونين که صورت گرفت سه روز عزاي عمومي اعلام کرد. اين در حالي است که کاردار سفارت قطر در سومالي نيز در اين انفجار زخمي شده است.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، محمد عبدالله فرماجو، رئيس‌جمهور سومالي با اعلام سه روز عزاي عمومي در پي اين انفجار، خواهان نيمه برافراشته شدن پرچم‌ها براي بزرگداشت غيرنظاميان کشته شده در اين انفجار شد.

وي به شدت اين انفجار را محکوم کرد و تروريست‌ها (در اشاره به الشباب سومالي) را مسؤول آن دانست.

فرماجو به خانواده‌هاي قربانيان اين حمله نيز تسليت گفته و براي آسيب ديدگان بهبودي هرچه سريع‌تر را آرزو کرد.

از سوي ديگر روزنامه القدس العربي گزارش داد که کاردار سفارت قطر در سومالي نيز در انفجاري که مقابل هتلي در موگاديشو به وقوع پيوست، زخمي شده است.


 خبــــر 

 رهبران اقليم کردستان درخواست بغداد براي لغو نتايج همه‌پرسي را نپذيرفتند

رهبران احزاب اصلي در اقليم کردستان در پايان نشست خود، درخواست دولت مرکزي عراق براي لغو نتايج همه‌پرسي را رد کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، نشست رهبران احزاب کرد در اقليم کردستان که با حضور مسعود بارزاني، رئيس اقليم، فواد معصوم، رئيس جمهور عراق و ديگر مسئولان ارشد اين منطقه تشکيل شد، لحظاتي پيش پايان يافت اما هنوز بيانيه رسمي اين نشست منتشر نشده است.

بنا به گفته منابع نزديک به اين نشست، رهبران کرد اصلي‌ترين خواسته دولت مرکزي عراق که همان لغو نتايج همه‌پرسي بوده را رد کرده‌اند.

هيمن هورامي، مسئول روابط خارجي حزب دموکرات در پايان اين نشست گفت: در نشست رهبران احزاب دموکرات و اتحاديه ميهني در سليمانيه تصميم بر اين شد که نتايج همه‌پرسي استقلال که به تازگي در اقليم کردستان برگزار شده، لغو نشود.

هورامي همچنين در توييتي نوشت: رهبران کردستان بار ديگر پيشنهاد خود براي حل و فصل صلح آميز بحران با بغداد را تکرار کردند.

انفجار در خط لوله‌هاي انتقال گاز در بانياس سوريه با 8 زخمي

رسانه‌هاي سوري اعلام کردند در پي انفجار خطوط انتقال گاز واقع در نزديکي شهر ساحلي بانياس سوريه هشت تن زخمي شدند.

به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، اين انفجار در خط لوله‌هاي انتقال گاز که در ورودي رودخانه بانياس به دريا قرار دارند، رخ داد و موجب زخمي شدن هشت تن از کارگران اين خطوط شد.

زخمي‌ها بلافاصله به بيمارستان طرطوس منتقل شدند.

اين انفجار در پي برخورد قايق‌هايي که مشغول گشت‌هاي دوره‌اي خود بودند با خط لوله‌هاي انتقال گاز وزارت نفت سوريه رخ داد.

استيو بنن: ترامپ در انتخابات 2020 هم پيروز مي‌شود

استراتژيست سابق دولت واشنگتن گفت، رئيس جمهوري آمريکا مي‌تواند در انتخابات 2020 با 400 راي الکترال کالج پيروز شود و مجددا در اين سمت بماند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري The Hill، اين اظهار نظر از سوي استيو بنن،‌ استراتژيست سابق کاخ سفيد در پي انتشار گزارش‌هايي صورت گرفت که براساس آنها دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا توانايي خود را در تکميل دوران رياست جمهوري‌اش از دست داده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطلب

ه .1 WHED (پايگاه داده هاي اطلاعاتي آموزش عالي جهان) و انتشارات مرجع

کميته اجرايي همچنين اين واقعيت را که هيچ نوعي شناسي مؤسسات که به صورت جهاني يا بين المللي پذيرفته شده باشد وجود ندارد موردتأکيد قرار مي دهد.

در انتها موافقت گرديدکه پيشنهاد ايزابِل تورمِين براي گنجاندن مؤسسات با ارائه موارد زير به تصويب برسد.

• يک ديپلماي تحصيلات تکميلي

• و/ يا يک ديپلماي حرفه اي با دوره 4 سال يا بيشتر

کميته اجرايي اين سؤال رامطرح کردکه قراراست اطلاع داده شود که چند عضو IAU در کتاب راهنما باپيروي از درخواست براي اين تصميم گنجانده نمي شود؟ اگر کمتراز10درصد اعضا خارج ازآن قرار مي گيرند، با درخواست اين دستور العمل، اين مؤسسات درکتاب راهنما فهرست خواهند شد( با توضيح مناسب کناره گيري ها). اگر تعداد آنها بيش از 10درصد شد، يک فهرست الفبايي کامل از تمام اعضا بايستي در انتهاي کتاب راهنما، به عنوان يک پيوست اضافه شود.

در پرتو تغييرات که قراراست درهمه کشورهاي تصويب کننده فرآيند بولوگنا در اروپا معرفي شوند، از جمله مؤسساتي هستند که برنامه مدرک سه ساله را مطلوب ترين مي دانند. اين موضوع مورد موافقت قرار گرفته است که اينکار بايستي انجام شود اگرچه در همه مؤسسات ممکن درآينده، ولو به صورت تکراري، اين مسئله همچنان باقي بماند که تنهاچند مؤسسه در سراسرجهان يک برنامه مدرک سه ساله را ارائه دهند.

همچنين يک بحث درمورد عنوان کتاب وجود داشت. آيا عنوان " کتاب راهنماي بين المللي دانشگاه ها" باقي بماند. يا اينکه نام آن بشود"کتاب راهنماي بين المللي مؤسسات آموزش عالي" ؟ سرانجام تصميم گرفته شد عنوان را به همان صورت که بوده است به دلايل ديداري محفوظ نگهداشته شود.

1. WHED: World Higher Education Data base


 دکتر لاريجاني در ديدار با رييس پارلمان ارمنستان:
 کشورهاي 1+5 مخالف اقدامات آمريکا هستند 

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که توافق هسته اي به صورت مکرر توسط آمريکا نقض مي شود گفت:کشورهاي 1+5 مخالف اقدامات آمريکا هستند.

به گزارش خانه ملت ، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با آرا بابلويان رئيس پارلمان ارمنستان گفت: ارمنستان کشور دوست و همسايه ايران است و سطح همکاري ها و روابط مناسبي بين دو کشور وجود دارد.دکتر لاريجاني گفت: سطح روابط اقتصادي و تجاري دو کشور زمينه هاي لازم براي گسترش را دارد به خصوص با فعال کردن تجار دو کشور به گسترش رابطه تجاري در کشور اميدوار بود.

لزوم بررسي آلودگي ارس و تلاش براي برطرف کردن آن

رئيس مجلس شوراي اسلامي به ضرورت فعال کردن تجار ارمنستان تاکيد کرد و گفت: اميدوارم آلودگي رود ارس توسط ارمنستان بررسي و برطرف شود و ادامه مشکل رود ارس براي دو کشور آسيب زا است. در عرصه هاي اقتصادي و تجاري از فعال شدن تجار ارمنستان استقبال کرد.لاريجاني ادامه داد: نقش ارمنستان در صلح و ثبات منطقه مفيد بوده است و اکنون در شرايط آشفتگي هاي پيش آمده توسط آمريکا همبستگي هاي منطقه بسيار مفيد و موثر خواهد بود.

رفتارهاي آمريکا براي جهان مشکل ساز است

رئيس مجلس شوراي اسلامي به مذاکرات دو ساله هسته اي کشورمان اشاره کرد و گفت: اخيرا آمريکا به صورت مکرر توافقنامه هسته اي را نقض مي کند هر چند ساير کشورهاي 1+5 مخالف اقدامات آمريکا هستند اما اين رفتار آمريکاييان براي جهان مشکل ساز خواهد شد.

وي گفت: استدلال آمريکاييان اين است که توافق هسته اي با روش قبلي بوده و تعهدي براي دولت جديد به وجود نمي آورد با اين استدلال کودکانه حتي قوانين اقتصادي هم نمي تواند بين کشورها شکل بگيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته