جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5675

با ابتکار يک محقق ايراني انجام شد؛
تنظيم دماي هواي ادارات به دلخواه تک‌تک کارمندان


اثبات قانون اول نيوتن با اسپينر در فضا


تشخيص جزئي‌ترين حرکات بدن با فيبر نوري جديد


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 با ابتکار يک محقق ايراني انجام شد؛
 تنظيم دماي هواي ادارات به دلخواه تک‌تک کارمندان 

 
محققان ايراني دانشگاه کنکورديا مي‌گويند الگوريتمي را توسعه داده‌اند که بهترين دماي محيطي مناسب هر فرد را در ادارات پيدا مي‌کند.به گزارش آنا، اين سيستم شرايط محيطي در محيط داخلي از جمله کيفيت هوا، درجه حرارت و روشنايي را براساس ترجيح هر کارمند بهينه‌سازي مي‌کند.

هاشم اکبري، استاد دپارتمان مهندسي ساختمان، مهندسي عمران و محيط زيست دانشگاه کنکورديا که اين پژوهش را با کمک فرهاد مفيدي، يکي از فارغ التحصيلان در مقطع دکترا در رشته مهندسي ساختمان، انجام داد، مي‌گويد: «بهبود کيفيت ساختمان اداري بر راحتي کارکنان تأثير مي‌گذارد، که اين امر به نوبه خود بر بهره وري آنها اثر خواهد گذاشت».

اين محققان روش جديد خود را در يک ساختمان اداري در فضاي باز در مونترال که داراي پنج قسمت و چهار ساکن در هر کدام از اين قسمت ها بود، آزمايش کردند.

آنها سناريوهاي مختلف دفاتر اداري و شرايط آب و هوايي در فضاي باز را مورد آزمايش قرار داده و به بررسي تحمل دما در کارکنان پرداختند.

اين محققان سپس يک مدل رياضي از ترجيح هر يک از کارکنان براي شبيه‌سازي درجه حرارت دلخواه محيط، تهويه، نور طبيعي و روشنايي مصنوعي را بر اساس حسگرهاي نصب شده در سراسر دفتر ايجاد کردند.مفيدي گفت: «ما چندين پارامتر شامل فرآيندهاي تبادل انرژي در سراسر ساختمان، مجموعه‌اي از پارامترهاي محيطي در محيط داخلي و خارجي، هزينه‌هاي مرتبط با انرژي، کيفيت هوا در محيط داخلي، فعاليت‌هاي کارمندان و ترجيح حرارتي و بصري شخصي را در نظر گرفتيم».اين روش پيشنهادي مي‌تواند همانند يک مغز در پشت سيستم يک پلتفرم براي تصميم‌گيري در جهت مديريت انرژي مبتني بر فضاي ابري عمل کند.محققان با استفاده از اين مدل توانستند هزينه‌هاي انرژي را کاهش داده و بهره‌وري کارکنان را نيز افزايش دهند.با اين فرض که ميزان بهره‌وري هر فرد 20 دلار در هر ساعت باشد، روش اين محققان مي‌تواند بهره‌وري کارکنان را تا 1000 دلار در سال به ازاي هر نفر افزايش دهد.


 اثبات قانون اول نيوتن با اسپينر در فضا 

 فضانوردان مستقر در ايستگاه فضايي بين‌المللي در اقدامي جالب با استفاده از اسپينر قانون اول نيوتن موسوم به قانون لختي يا اينرسي را مورد بررسي قرار دادند.

به گزارش بيتوته ، اين فيلم از سوي رندي برزنيک، فضانورد و فرمانده ايستگاه فضايي بين‌المللي، ارسال شده است. طبق قانون اول نيوتن تا زماني که به يک جسم نيرويي وارد نشود و يا برآيند نيروهاي وارد بر آن صفر باشد، تغييري در وضعيت آن بوجود نيامده و در وضعيت قبلي خود باقي خواهد ماند. به اين قانون اصطلاحا قانون لختي و يا اينرسي نيز مي‌گويند.

رندي برزنيک در توضيح اين فيلم نوشته است: «من نمي‌دانم چرخش اسپينر در فضا چقدر طول مي‌کشد، اما اين وسيله يک سوژه خوب براي آزمايش قانون اول نيوتن است».

نبود نيروي خارجي و اصطکاک و جاذبه اين امکان را به اسپينر مي‌دهد که تمام اجزاي آن با سرعت يکساني گردش کنند و تا زماني که نيرويي به آن وارد نشود، اين وضعيت ادامه پيدا مي‌کند. در اين آزمايش چهار فضانورد به کار با اسپينر و انجام حرکات چرخشي مي‌پردازند.

راندالف برسنيک که عضو ناسا است و تجربه انجام ماموريت با شاتل «آتلانتيس» را در سال 2009 در کارنامه خود دارد. وي همچنين سرهنگ خلبان نيروي دريايي آمريکاست و 49 سال سن دارد.

پائولو نسپولي که عضو آژانس فضايي اروپا است و پيش از اين در ماموريت «ناوگروه اعزامي 27/28» در ايستگاه فضايي بين‌المللي حضور داشته است. وي 60 ساله است و عضو ارتش ايتاليا نيز بوده است.

جوزف مايکل آکابا، فضانورد 50 ساله عضو ناسا است که اولين فضانورد اين سازمان با اصالت پورتوريکويي محسوب مي‌شود. وي يک معلم و متخصص در حوزه زمين‌شناسي است و با 50 سال سن سابقه، شش سال خدمت در نيروي تفنگداران دريايي آمريکا با درجه سرجوخگي را در کارنامه خود دارد. آکابا در سال 2012 در قالب ناوگروه اعزامي 31/32 به مدت چهار ماه به عنوان مهندس پرواز در ايستگاه فضايي بين‌المللي مشغول به خدمت بوده است.

مارک توماس وانده‌هي، سرهنگ دوم سابق ارتش آمريکا و استاديار فيزيک در آکادمي علوم نظامي ارتش آمريکا بوده است. وي اکنون 50 ساله است و حدود 11 سال است که در ناسا به عنوان مسئول برقراري ارتباط با ايستگاه فضايي بين‌المللي مشغول به کار بوده است و اين اولين ماموريت فضايي وي محسوب مي‌شود


 تشخيص جزئي‌ترين حرکات بدن با فيبر نوري جديد 

 مهندسان در دانشگاه "چين‌هوا" در پکن، در حال حاضر يک فيبر نوري خاص را توسعه دادند تا از آن براي تشخيص تغييرات جزئي در حرکت قسمت‌هاي مختلف بدن استفاده کنند.

به گزارش ايسنا و به نقل از لينکف، اين پيشرفت اميدوارانه به بيماراني که تحت درمانهاي توانبخشي اسکلتي عضلاني قرار مي‌گيرند کمک خواهد کرد.

اين روش همچنين به ورزشکاران کمک مي کند تا تکنيک‌هاي آموزشي خود را بهبود بخشند.

اين مهندسان مي‌گويند که روش آنها مي‌تواند به علاقمندان بازي‌هاي ويدئويي نيز احساس هيجان بيشتري ببخشد.

با اين وجود اين رويکرد يک کار نو و جديد نيست چرا که فيبر نوري در حال حاضر به طور گسترده اي براي اندازه‌گيري فشارهاي فيزيکي که ساختمانها و پل‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهند مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

هنگامي که يک فيبر نوري خم مي‌شود، نوري که از آن عبور مي‌کند نيز تحت تاثير قرار مي‌گيرد.

يک سنسور نوري مي‌تواند چنين تغييراتي را تشخيص داده و از يک رايانه براي تبديل داده‌ها به منظور درک بهتر نيروهايي که بر پل يا ساختمان تاثير مي‌گذارد استفاده کند.

مشکل استفاده از اين تکنولوژي براي اندازه گيري حرکت انسان اين است که بيشتر فيبرهاي نوري داراي شيشه شکننده يا پلاستيکي در درون خود هستند، که تنها با چند درجه خم شدن مي‌شکنند.

اما اين فيبر جديد بر پايه يک هسته سيليکوني که از پلي ‌دي متيل سيلوکسان(PDMS) توليد شده استوار است.

محققان از روشي منحصر به فرد براي ذوب کردن و تبديل آن به الياف نازک و شفاف استفاده کرده اند.

نتيجه به دست آمده از اين کار يک فيبر است که مي‌تواند بارها و بارها به دو برابر اندازه خود کش بيايد بدون اينکه توانايي خود را براي انتقال نور از يک طرف به طرف ديگر از دست بدهد.علاوه بر اين، هر بار که فيبر پس از کشيدگي رها مي‌شود، به طول اصلي خود بازمي‌گردد.

محققان اين پژوهش هنوز کارهاي زيادي براي آزمايش اين فيبر دارند و بايد بدانند که چگونه مي‌توان اين فيبر را در دستگاه‌هاي تناسب اندام و پزشکي تعبيه کرد.


 عجيب و جالب 

 روستايي که شب‌ها ناپديد مي‌شود!

فقط در طول دو دهه اين روستا تبديل به بندر شلوغي با 1500 نفر جمعيت و 70 قايق ماهي گيري شد اما چيزي نگذشت که با از کار افتادن قايق ها، خانواده هاي زيادي که در روستا زندگي مي کردند کم کم شروع به ترک اينجا کردند.به گزارش باشگاه خبرنگاران ، در روسيه روستاي عجيبي هست که کاملا از شن و ماسه پوشيده شده ماسه هايي که بي حرکت نمي مانند و با حرکت باد چنان سريع بالا مي آيند که اگر جلوي آن ها را نگيرند مي توانند کل شهر را در زير شن و ماسه مدفون کنند البته اين روستا در گذشته اين طوري نبود و به نظر مي آيد دست بردن انسان ها به طبيعت وضعيت آن را به اين روز انداخته است.

ساحل شيشه هاي رنگي در روسيه!

شوينا (Shoyna)، روستاي کوچک روسيه که در کنار مدار قطب شمال قرار دارد اغلب به عنوان شمالي ترين بيابان دنيا شناخته مي شود.نکته عجيب درباره اين روستا اين است که در آن تا جايي که چشم کار مي کند ماسه همه جا را پوشانده است.تصور کنيد در جايي زندگي کنيد که شب بخوابيد و صبح که قصد بيرون آمدن از خانه را داشته باشيد با در بسته اي روبرو شويد که هر چه تلاش مي کنيد باز نمي شود انگار کسي يا چيزي و شايد هم مانعي در پشت در وجود دارد که به اين راحتي ها هم کنار نمي رود.

اين همان اتفاقي است که هر روز صبح در اين روستا مي افتد و شن و ماسه چنان تا بالاي در را مي گيرد که تا بولدوزر نيايد و شن ها را کنار ندهد در باز نمي شود البته مردم ديگر مي دانند چگونه گرفتار اين اتفاق نشوند براي همين هيچ وقت شب ها در خانه هايشان را نمي بندند تا در خانه زنداني نشوند.

در واقع افراد کمي که در آن زندگي مي کنند هيچ وقت جرات نمي کنند که درب جلويي خانه هايشان را در شب ببندند چون مي ترسند زنده زنده در ميان تپه هاي شني دفن شوند

روستايي عجيب در روسيه

اما اينجا هميشه اين شکلي نبوده است؛ در دهه 1930 ماهي هاي زياد اين ناحيه يک ماهي گير را وسوسه کرد تا به سواحل درياي سفيد بيايد و اين روستا را براي زندگي انتخاب کند.

فقط در طول دو دهه اين روستا تبديل به بندر شلوغي با 1500 نفر جمعيت و 70 قايق ماهي گيري شد اما چيزي نگذشت که با از کار افتادن قايق ها، خانواده هاي زيادي که در روستا زندگي مي کردند کم کم شروع به ترک اينجا کردند.

امروز تعداد رسمي ساکنان 372 نفر است و خيلي از آن ها شغلي ندارند و باحقوق بازنشستگي و حقوق بيکاري روزگار مي گذرانند البته تعدادي از مردم به شکار مي روند چون اين منطقه سرخاب ها (نوعي سخت پوست) و غازهاي زيادي دارد که به درد شکار مي خورند.

غازها در طي مهاجرت مدتي را در اين روستا توقف مي کنند و بيشترشان توسط مردم شکار مي شوند.

سودآورترين شغل در روستا مطمئنا راننده بولدوزر بودن است چون همه مردم نياز دارند که ماسه ها را از گوشه اي از خانه خالي کنند.

«شوينا» امروز در وسط بيابان قرار گرفته اما شواهد تاريخي نشان مي دهد که وقتي مرد ماهي گير در دهه 1930 براي اولين بار به اين روستا آمد اينجا منطقه اي بکر و پوشيده از خزه و درختان بود.

هيچکس دقيقا نمي داند که چه چيزي ماسه ها را به اينجا کشانده است اما متخصصان معتقدند که اين اتفاق به دليل تورهاي ماهيگيري بزرگي بودند که به گياهان کف دريا آسيب رساندند و باعث شدند که ماسه ها بالا بيايند و خودشان را به ساحل برسانند و از آنجا در دهکده پراکنده شوند. دليل ديگر آن مي تواند از بين بردن جنگل ها توسط افراد بومي در چندين دهه قبل باشد.

امروز با فعاليت بادهاي غربي تپه هاي شني به طور دائم بالا مي آيند و همين که از شدت باد کم مي شود دوباره به سطح قبلي خود مي رسند. حرکت اين شن ها طوري است که مي توانند در طي يک شب کاملا همه خانه هاي اين دهکده را در زير توده اي از شن و ماسه دفن کنند.

بومي ها به حرکت اين شن ها عادت کرده اند و خيلي از آن ها تا زماني که روشنايي صبح را از بالاي پنجره خانه ببينند بيدار مي مانند و همه مردم در جلويي خانه را باز مي گذارند تا در داخل خانه گير نکنند.

يک هواشناس محلي به اسم ناتاشا بعد از اينکه از خارج کردن دائمي ماسه ها از خانه خسته شد بر روي پشت بام خانه دري را زده تا از آنجا از خانه خارج شود.

حالا او مي تواند بدون پارو کردن ماسه ها راحت از خانه بيرون بيايد و در روستا رفت و آمد کند.

خانه هايي فرورفته در شن

روستا فقط يک بولدوزر دارد تا بعد از يک شب بادي خانه هاي مردم را از ماسه خالي کند اما راننده اين بولدوزر دست تنها نمي تواند به همه افراد کمک کند چون 10 ساعت طول مي کشد تا يک خانه کاملا از ماسه خالي شود.ازطرفي هزينه خالي کردن خانه ها از ماسه هم بسيار زياد است چون يک ساعت کار کردن 70 دلار مي شود و افراد کمي مي توانند از پس هزينه آن بر بيايند.دولت روسيه فقط هزينه 40 ساعت در ماه را مي دهد که بسيار کمتر از تعداد ساعت هاي مورد نياز است.در اين روستا به غير از اينکه خانه هاي زيادي رامي بينيد که در ميان شن ها و ماسه ها قرار گرفته اند مردم به خاطر راه رفتن هاي دائمي بر روي شن و ماسه هاي ناهموار دچار مشکلات فيزيکي و بدني شده اند.هيچ جاده يا راه آهني وجود ندارد که اين روستا را به ديگر نقاط دنيا وصل کند براي همين تنها راه خارج شدن و يا آمدن به اين روستا از راه دريا يا هوا است.با وجود اينکه مردم با ماسه ها و دورافتاده بودن دست و پنجه نرم مي کنند اما محل زندگي خود را بسيار دوست دارند و با مهمان نوازي بسيار از افراد ديگر دعوت مي کنند به روستاي آن ها بيايند و با غذاهاي دريايي محلي از خودشان پذيرايي کنند هر چند که اينجا ديگر مثل سال هاي قبل ماهي هاي زيادي ندارد.اين روستا امروز در ليست شهرهايي با فاجعه زيست محيطي قرار دارد و دانشمندان به اينجا مي آيند تا بر روي پديده حرکت تپه هاي شني مطالعه کنند و راه چاره اي براي توقف حرکت آن ها پيدا کنند.


 به سبک بهترين ها 

 بسکين رابينز؛ پايه‌گذار صنعت بستني‌فروشي

بسکين رابينز يکي از شناخته شد‌‌‌ه‌ترين برند‌‌‌هاي بستني د‌‌‌ر سراسر جهان است که تاسيس آن د‌‌‌رست به زمان پس از جنگ د‌‌‌وم جهاني د‌‌‌ر کاليفرنيا بازمي‌گرد‌‌‌د‌‌‌. د‌‌‌ر سال 1945، بارت بسکين و آورين رابينز، به فکر تاسيس مغازه‌اي افتاد‌‌‌ند‌‌‌ که تنها به فروش بستني بپرد‌‌‌ازد‌‌‌ و بتواند‌‌‌ به مکاني براي د‌‌‌ور هم جمع کرد‌‌‌ن خانواد‌‌‌ه‌ها تبد‌‌‌يل شود‌‌‌. بارت و آورين هر د‌‌‌و به‌شد‌‌‌ت طرفد‌‌‌ار طعم سنتي بستني‌ها بود‌‌‌ه و به د‌‌‌نبال آن بود‌‌‌ند‌‌‌ با ايجاد‌‌‌ نوآوري و افزود‌‌‌ن ترکيبي از طعم‌هاي مختلف به بستني‌ها و ايجاد‌‌‌ تنوع د‌‌‌ر محصولات خود‌‌‌، پاسخگوي طيف گسترد‌‌‌ه‌اي از سليقه‌ها باشند‌‌‌ و فضايي گرم و مفرح را براي مشتريان د‌‌‌ر بستني‌فروشي خود‌‌‌ ايجاد‌‌‌ کنند‌‌‌.

بستني‌فروشي‌هاي بسکين و رابينز د‌‌‌ر ابتد‌‌‌ا کار خود‌‌‌ را د‌‌‌ر د‌‌‌و مغازه جد‌‌‌ا از هم آغاز کرد‌‌‌ند‌‌‌، اما ترکيب آنها د‌‌‌ر سال 1953، تنوع بستني‌هاي عرضه شد‌‌‌ه د‌‌‌ر بستني‌فروشي‌هاي بسکين رابينز را به 31 طعم افزايش د‌‌‌اد‌‌‌. لوگوي اين کمپاني نيز به نحوي طراحي شد‌‌‌ه که د‌‌‌ر آن عد‌‌‌د‌‌‌ 31 به‌عنوان نماد‌‌‌ي براي تعد‌‌‌اد‌‌‌ طعم‌هاي بستني‌هاي ارائه‌شد‌‌‌ه د‌‌‌ر بسکين رابينز، به وضوح د‌‌‌يد‌‌‌ه مي‌شود‌‌‌. با رشد‌‌‌ تعد‌‌‌اد‌‌‌ مغازه‌هاي بستني‌فروشي، بارت و آورين د‌‌‌ريافتند‌‌‌ براي آنکه بتوانند‌‌‌ همچنان استاند‌‌‌ارد‌‌‌هاي کيفي اوليه خود‌‌‌ را حفظ کنند‌‌‌، لازم است هر مغازه يک مد‌‌‌ير د‌‌‌اشته باشد‌‌‌ که انگيزه مالکيت و سهيم بود‌‌‌ن د‌‌‌ر د‌‌‌رآمد‌‌‌، او را بر آن د‌‌‌ارد‌‌‌ د‌‌‌ر جهت حفظ کيفيت محصولات، نهايت تلاش خود‌‌‌ را به کار گيرد‌‌‌.شايد‌‌‌ بتوان اد‌‌‌عا کرد‌‌‌ بسکين و رابينز د‌‌‌ر آن زمان پايه‌گذار مفهوم فرانشيز د‌‌‌ر صنعت بستني‌فروشي بود‌‌‌ند‌‌‌. بسکين رابينز همچنان رشد‌‌‌ خود‌‌‌ را اد‌‌‌امه د‌‌‌اد‌‌‌ تا جايي که د‌‌‌ر اواسط د‌‌‌هه 1960، اين کمپاني توانست با د‌‌‌اشتن بيش از 400 شعبه د‌‌‌ر اقصي نقاط ايالات متحد‌‌‌ه آمريکا، به برند‌‌‌ي پيشتاز د‌‌‌ر آن کشور تبد‌‌‌يل شد‌‌‌ه و د‌‌‌ر د‌‌‌هه 1970 با تاسيس شعبه‌هايي د‌‌‌ر ژاپن، عربستان، کره و استراليا، فعاليت بين‌المللي خود‌‌‌ را با شعار «شايد‌‌‌ همه اشخاص تمام طعم‌هاي بستني‌هاي ما را د‌‌‌وست ند‌‌‌اشته باشند‌‌‌ اما براي هر سليقه‌اي، يک طعم پيشنهاد‌‌‌ي د‌‌‌اريم» آغاز کند‌‌‌.


 آيا مي دانيد؟ 

 ايستادگي در برابر زلزله با نوعي بتن جديد

محققان در دانشگاه بريتيش کلمبيا(UBC) کانادا موفق به توسعه نوعي بتن شدند که از ريزش ساختمان در هنگام وقوع زلزله جلوگيري مي‌کند.

به گزارش گيزمگ، اين بتن مي‌تواند بر روي ديوارهاي موجود اسپري شده تا در برابر لرزش آنها مقاومت و از آوار شدن شان جلوگيري کند.اين بتن که "کامپوزيت سيماني انعطاف پذير سازگار با محيط زيست"(EDCC) نام دارد، حاوي الياف مبتني بر پليمر است.

اين بتن برخلاف بتن‌هاي سنتي به جاي فرو ريختن در زمان اعمال فشار، با انعطاف بالاي خود تمام نيرو و فشار را مي‌گيرد.

علاوه بر اين، تقريبا 70 درصد از سيمان در اين ماده با يک محصول صنعتي به نام (fly ash) "خاکستر بادي" جايگزين شده است.

"خاکستر بادي"(fly ash) از استخراج گازهاي خروجي کوره‌هاي آتش با سوخت زغال و سيلت غير پلاستيکي و ريز بدست مي‌آيد که ترکيبي متفاوت بر اساس سوخت زغال طبيعي است و جزو مصالح زائد در نيروگاه‌هاي حرارتي مي‌باشد.اين چيزي است که سبب سازگاري آن با محيط زيست مي‌شود زيرا توليد سيمان منبع اصلي انتشار گازهاي گلخانه اي است.در آزمايشات آزمايشگاهي، يک لايه 10 ميلي‌متري از اين بتن جديد بر روي ديوارهاي ساخته شده از بلوک‌هاي بتني سنتي استفاده شد و بعد از آن با شبيه‌سازي لرزه‌هايي با قدرت و بزرگي 9.1 تا 9.1 مورد آزمايش قرار گرفت.اين همان زلزله‌اي است که در سال 2011 در ژاپن به وقوع پيوست.در اين آزمايش ديوارها بدون هيچ آسيبي برجا ماندند در حاليکه همتايان آنها که با اين سيمان جديد پوشيده نشده بودند فرو ريختند.

محققان در حال برنامه ريزي هستند تا در چند ماه آينده اين محصول جديد را مورد استفاده قرار دهند.

کشف کانگوروي خون‌آشام با نيش‌هاي ترسناک

نتايج مطالعات جديد نشان مي‌دهد که کانگوروهاي نيش‌دار، خانواده منقرض شده‌اي از کانگوروهاي نيش‌دار استراليايي، پنج ميليون سال بيشتر از آنچه انتظار داشتيم، زنده مانده‌اند.

به گزارش DailyMail، اين گونه منقرض‌شده سر منابع غذايي با اجداد کانگوروهاي امروزي جنگيده که احتمالا اين امر منجر به از بين رفتن کانگوروهاي نيش‌دار شده است. برخلاف دندان‌هاي بزرگ نيش کانگوروي خون‌آشام، اين جانور گياهخوار بوده است اما از اين دندان‌ها براي جذب جفت استفاده مي‌کرده‌اند.

تاکنون گمان مي‌شد که اين گونه 15 ميليون سال قبل منقرض شده است اما محققان از دانشگاه کوئيزلند با انجام اين مطالعه دريافتند که کانگوروهاي نيش‌دار حداقل تا 10 ميليون سال قبل وجود داشته‌اند.

خانواده کانگوروهاي نيش‌دار که شامل گونه‌اي به نام «بالبورا فنگارو» مي‌شود جثه‌اي به اندازه يک کانگوروي قرمز معمولي داشته‌اند. کيلين باتلر، محقق دانشگاه کوئينزلند، در اين باره گفت:‌ «کانگوروهاي نيش‌دار و اجداد کانگوروهاي امروزي برگخوار بودند و به سرعت حرکت مي‌کردند اما نمي‌پريدند».وي با بررسي فسيل‌هاي 25 ميليون ساله کانگوروهاي نيش‌دار به اين نتيجه رسيده است.باتلر افزود:‌«تحقيقات زيادي بايد انجام شود تا کاربرد دقيق اين دندان‌هاي نيش را دريابيم اما برخي از محققان براين باورند که اين دندان‌ها براي جذب جفت مورد استفاده قرار مي‌گرفتند».به گفته دانشمندان، جثه کانگوروهاي نيش‌دار تا زمان انقراضشان بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شده است. اين تحقيقات با هدف جمع‌آوري اطلاعات بيشتر درباره تکامل کانگوروها انجام گرفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته