جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5675


مغز توانا و مبارزه با انواع بيماري ها


چه مکمل هايي براي مبتلايان به کمبود پلاکت ممنوع است؟


ارتباط عفونت‌هاي تنفسيِ دوران کودکي با بيماري سلياک


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 مغز توانا و مبارزه با انواع بيماري ها 

 هنگامي که به تقويت قواي مغزي مي پردازيم و آنرا قدرتمند مي سازيم در حقيقت به قدرت تمامي اعضا کمک کرده و آنها را نيز نيرومند سازيم و هر زمان در عضوي ضعف و ناراحتي ملاحظه کرديم با ارسال انرژي به عضو مربوطه مي توانيم آن عضو را ياري کرده و قدرتمند سازيم و به اعمال آن کمک کنيم و زماني که مغز ضعيف و ناتوان شود و از هر مشکل و سختي بترسد در حقيقت اعضاي ديگر نيز دچار ضعف و ناتواني شده و از کار کردن صحيح مايوس مي شوند و آنهايي که به طور دائم به فکر ذخيره انرژي و توانايي مي باشد دائما به اين عضو اصلي کمک کرده و آنرا قدرتمند مي سازند. مغز انسانها با نيروي طبيعت و انرژي حاصل از کار وتغذيه به کار خود به خوبي ادامه مي دهد و زماني که نتواند به خوبي از انواع نيروها بهره گيرد نمي تواند کار خود را به خوبي انجام دهد. به نظر مي رسد بيشترين نيرو توسط مغز در بدن مصرف مي شود و آنهايي که بيشتر مي توانند نيرو توليد کنندبهتر وبيشتر مي توانند زندگي کنند و از اين طبيعت بهره گيرند. توانمندي ها از مغز پر قدرت و توانا سرچشمه مي گيرد و افرادي که داراي قدرت کافي نمي باشند از نظر مغزي نيز ناتوان بوده و کارهاي فکري را به خوبي نمي توانند انجام دهند و آنهايي که از زمان کودکي دچار نقص تغذيه مي باشند مجبور به انجام کارهاي بدني مي باشند و نمي توانند از مغز خود به خوبي بهره گيرند و کار کردن با مغز ضعيف زندگي را به بيراهه مي کشاند و توانمندان مغزي کارهاي اجتماع را به خوبي انجام مي دهند و آنهايي که از نظر مغزي دچار مشکل مي شوند بدوا کار شغلي و اجتماعي خود را از دست مي دهند و سپس به باز نشستگي و استراحت مي پردازند که توانمندان مغزي هرگز به استراحت وتنبلي فکر نمي کنند و کارهاي موردعلاقه خود را ادامه مي دهند

نويسنده : دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 چه مکمل هايي براي مبتلايان به کمبود پلاکت ممنوع است؟ 

 
يک فوق‌تخصص خون با بيان اينکه به اختلالاتي که در آن خونريزي در بدن زياد مي‌شود، هموفيلي گفته مي شود، گفت: به‌طور کلي عوامل بند آورنده خونريزي عبارتند از فاکتورهاي عروقي، پلاکت‌ها و فاکتورهاي انعقادي.

دکتر آزيتا آذر کيوان، فوق‌تخصص خون در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه شايع‌ترين علت هموفيلي، اختلال در ساخت فاکتور شماره 8 است و به بيماري ناشي از کمبود فاکتور 8، هموفيلي A گفته مي‌شود، افزود: هموفيلي A در يک مورد از 5000 تولد نوزاد پسر اتفاق مي‌افتد. هموفيلي B از هر 15 هزارتولد پسر، يک مورد اتفاق مي‌افتد. هموفيلي A و B وابسته به جنس است. دخترها ناقل بيماري و پسرها مبتلا هستند.

وي با بيان اينکه هموفيلي، طيفي از علائم دارد، بيان کرد: يک سر طيف، علائم بيماري شديد است يعني همان هموفيلي نوع A .فرد مبتلا از کودکي دچار خونريزي مفصلي بخصوص مفصل مچ پا مي‌شود. بعد مفصل زانو و بعد آرنج دچار خونريزي مي‌شود. کودک ابتدا علامت ندارد، اما خونريزي که زياد مي‌‌شود علائم به صورت درد، تورم مفصل آشکار مي‌شود. اين افراد خونريزي عميق عضلاني و مفصلي دارند. با کوچک‌ترين ضربه، دچار خونريزي مي‌شوند. خونريزي آهسته و پيوسته ادامه دارد به طوري که تمام فضاي مفصل پر از خون مي‌شود.

آذرکيوان ادامه داد: يک سر ديگر طيف، بيماري ون ويلبراند است. فرد اگر يک ژن بيماري را داشته باشد، مي‌تواند آن را به نسل بعد منتقل کند. بيماري ون ويلبراند يک درصد افراد جامعه را درگير مي‌کند .

وي با بيان اينکه همچنين خونريزي بعد از زايمان در اين دسته افراد بيشتر است يا کبودي‌هايي در بدن دارند، گفت: يعني اگر بدنشان به جايي برخورد کند، کبود مي‌شود. اين خانم اگر قرص آهن هم مصرف کند باز فقر آهن او درمان نمي‌شود. اگر فرد به پزشک هماتولوژيست مراجعه کند با مشاهده علائم باليني و آزمايشات تخصصي، بيماري‌اش تشخيص داده مي‌شود.

اين فوق‌تخصص خون با بيان اينکه 30 درصد مبتلايان به هموفيلي، سابقه خانوادگي اين بيماري را ندارند که علت اين مساله وجود موتاسيون (جهش) در ژن فاکتور شماره 8 است.

وي با تاکيد بر اينکه براي افراد مبتلا به هموفيلي درمان پيشگيرانه وجود دارد، گفت: افراد مبتلا به هموفيلي A پسربچه هستند و ممکن است اين افراد با تزريق فاکتور8، دو روز در هفته، درمان پيشگيرانه دريافت کنند. اگر بيمار خونريزي کند سطح فاکتور 8 بدنش در حدي است که از خونريزي جلوگيري مي‌کند.

آذرکيوان با اشاره به نقش والدين در اين خصوص افزود: والدين بايد نحوه تزريق فاکتور 8 را آموزش ببينند و همواره دارو را در منزل داشته باشند. همچنين اين بيماران بايد کارت شناسايي هم داشته باشند؛ همچنين بيمار مبتلا به هموفيلي، از فعاليت کردن منع نمي‌شود، و ما بيمار مبتلا به کمبود فاکتور 8 داريم که فوتباليست است.

وي در خصوص علل خونريزي بيني در کودکان بيان کرد: خون دماغ شدن در بچه‌ها شايع است. خون‌دماغ‌شدن به تنهايي دال بر مشکلات خونريزي‌دهنده نيست. آلرژي غذايي هم مي‌تواند موجب خون دماغ شديد کودک شود. سرما خوردگي هم مي‌تواند عاملي براي خونريزي از بيني باشد. در اين موارد، چرب کردن مخاط بيني، جلوگيري از احتقان بيني با دادن داروي ضد احتقان، براي پيشگيري از خونريزي بيني توصيه مي‌شود. البته درمان بايد با نظر پزشک باشد.

اين فوق تخصص خون در پاسخ به اين پرسش که افراد مبتلا به اختلالات خونريزي‌دهنده بخصوص آنها که کمبود پلاکت دارند در مورد مصرف مسکن چه نکاتي را بايد رعايت کنند؟، گفت: اين افراد نبايد داروهايي مانند آسپرين، ديکلو فناک و ژلوفن بخورند. مسکن مصرفي در افراد مبتلا به ون ويلبراند، ترجيحاً بايد استامينوفن باشد. افراد مبتلا به ون ويلبراند بايد مراقب باشند بدنشان به جايي برخورد نکند، زيرا همين ضربه‌هاي کوچک، خونريزي‌هاي زير پوستي مي‌دهد و ممکن است منجر به کمبود آهن در آنها شود.

وي در پايان به افراد مبتلا به کمبود پلاکت توصيه و اظهارکرد: به اين افراد مصرف مکمل ويتامين C را توصيه نمي‌کنيم، اما مصرف خوراکي‌هاي حاوي ويتامين C را توصيه مي‌کنيم. ويتامين C از خونريزي زير جلدي پيشگيري مي‌کند.


 ارتباط عفونت‌هاي تنفسيِ دوران کودکي با بيماري سلياک 

 متخصصان علوم پزشکي معتقدند عفونت‌هاي تنفسي دوران کودکي با بيماري سلياک مرتبط است.به گزارش ايسنا، با افزايش تعداد مبتلايان به بيماري سلياک متخصصان به دنبال يافتن فاکتورهاي موثر در بروز آن هستند. در همين رابطه توجهات اخير به نقش عفونت‌هاي تنفسي در کودکانِ در معرض خطر جلب شده است.

بيماري سلياک يک عارضه‌ خود ايمني است و زمانيکه فرد مبتلا به بيماري سلياک از پروتئين گلوتن مصرف کند سيستم ايمني به روده کوچک آسيب مي‌زند.

در سراسر جهان حدود يک درصد مردم دچار بيماري سلياک هستند و به نظر مي‌آيد اين رقم در حال افزايش است. اگرچه اکنون به دليل پيشرفت در آزمايش‌ها و نرخ تشخيص بيماري، تعداد بيشتري از مبتلايان شناسايي مي‌شوند اما پزشکان معتقدند که اين فاکتور، تنها عامل افزايش تعداد مبتلايان به سلياک نيست. بنابراين تلاش‌ها براي درک چرايي افزايش مبتلايان به اين بيماري ادامه دارد.

متخصصان علوم پزشکي در ايتاليا در اين بررسي 373 نوزاد را که حداقل يک نفر از اعضاي خانواده‌اش دچار بيماري سلياک بوده مورد مطالعه قرار دادند. در مدت زمان انجام مطالعه 6 درصد کودکان در سن 3 سالگي، 13.5 درصد در سن پنج سالگي و 14 درصد در سن 6 سالگي به بيماري سلياک مبتلا شدند.به گزارش مديکال نيوز تودي، متخصصان با انجام اين آزمايشات دريافتند که عفونت‌هاي تنفسي در طول دو سال نخست تولد، خطر ابتلا به بيماري سلياک را دو برابر افزايش مي‌دهد.


 خبرپزشكي 

 بسياري از مسائل اجتماعي در ارتباط مستقيم با اختلالات روانپزشکي

دبير اجرايي سي و چهارمين کنگره ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران با اشاره به اينکه حيطه کار روانپزشکي بسيار گسترده است، گفت: بسياري از مسائل اجتماعي و ارتباطي و طبي نيز در ارتباط با حوزه روانپزشکي است.

به گزارش روابط عمومي انجمن علمي روانپزشکان ايران دکتر محسن رحيم‌نيا در آستانه برگزاري سي و چهارمين کنگره ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران، اظهار داشت: اين همايش هفدهمين همايش پياپي انجمن علمي روانپزشكان ايران است که برگزاري مي‌شود .بر طبق مصوبه هيات مديره انجمن، از سال آينده، هر سال دو همايش برگزار خواهد شد، يک کنگره عمومي سالانه در تهران و در هفته سلامت روان که موضوعات عام روانپزشکي مورد بحث و گفت‌‌وگو قرار مي‌گيرد و همايش دومي در يکي از شهرها غير از تهران با يکي از موضوعات خاص روانپزشکي برگزار خواهد شد.

دبير اجرايي سي و چهارمين کنگره ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران ادامه داد:‌ 17 سمپوزيوم، 8 پانل، 6 سخنراني کليدي، 6 کارگاه جانبي، 6 ارائه مقاله روانپزشکان جوان و 18 ارائه مقاله عام، 6 ارائه مقاله دستياري، در اين کنگره خواهيم داشت و سمپوزيوم‌ها طبق سال‌هاي گذشته اصلي‌ترين و بيشترين حجم مطالب علمي کنگره را تشکيل خواهد داد و موضوعات متنوعي را در حيطه روانپزشکي و حوزه‌هاي مرتبط با آن را خواهد داشت.رحيم‌نيا گفت: امسال پانل‌هايي به برنامه علمي اضافه شده اند كه در آنها سعي شده ارتباط دو طرفه با مخاطبان محوريت داشته باشد و بنابراين، شرکت‌کنندگان حضور فعالتري در كنگره امسال خواهند داشت. ، سه سخنران کليدي از کشورهاي ديگر شامل آلمان، آمريکا، ايتاليا خواهند بود و بقيه سخنران‌ها ايراني خواهند بود. امسال نيز مسابقه‌اي براي دومين بار تحت عنوان مسابقه دکتر داوديان برگزار خواهد شد.

دبير اجرايي سي و چهارمين کنگره ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران عنوان کرد: حيطه کار روانپزشکي بسيار گسترده است و صرفاً منحصر به بيماري‌هاي روانپزشکي نمي‌شود. بسياري از مسائل اجتماعي، ارتباطي نيز شامل حوزه روانپزشکي مي‌شود، همانطور كه مسائل طبي مورد توجه اين حوزه ميباشد. يکي از موضوعاتي که هميشه مورد توجه روانپزشکان بوده،و در بررسي سوابق افراد مبتلا به بيماري‌هاي روانپزشکي هم حائز اهميت است، مسئله آزار و اذيت کودکان است.


 خبرهاازعالم علم 

 سردرد فصلي را بشناسيم

يک مختصص بيهوشي گفت: شايع ترين سردردي که در بين مردم وجود دارد سردردهاي تنشي است که ناشي از استرس و اضطراب روزانه است.

دکتر حسين ماجدي در گفتگو با مهر، اظهارداشت: تفاوت در محل سردردها به ماهيت بيولوژيک آنها برمي گردد که با بررسي مي توان فهميد کدام يک از ارگان هاي اطراف مغز درگير شده اند.وي افزود: سردردها انواع مختلفي دارند که با توجه به علائم باليني از يکديگر تفکيک مي شوند. سردردهاي ميگرني و سردردهاي تنشي که ناشي از استرس و اضطراب روزانه است بسيار به يکديگر شبيه هستند و يک نوع علايم باليني را نشان مي دهند.

اين متخصص بيهوشي گفت: سردرد علل مختلفي دارد که مجموعه علائم بيمار، پزشک را به يک تشخيص مي رساند. در بسياري از علائم بيماري ها، سردرد وجود دارد.

ماجدي تصريح کرد: يکي از روش هاي درماني، تحريک نخاعي است که در ايران انجام مي شود. اين نوع درمان هم به روش جراحي توسط متخصصين مغز و اعصاب و هم به صورت پوستي توسط مختصصين بيهوشي انجام مي شود.

وي ادامه داد: در اين روش با تحريک الکتريکي از انتقال پيام هاي درد به مغز جلوگيري مي شود. اين دستگاه يک ژنراتور الکتريک کوچک همانند باطري‌هاي قلب دارد که در زير پوست کار گذاشته مي شود و تا زماني که اين دستگاه روشن است درد را تسکين مي دهد.

اين متخصص بيهوشي گفت: سردردهاي فصلي يا سردردهاي خوشه اي نوعي از سردرد است که بعضي افراد به صورت فصلي به آن دچار مي شوند.

وي همچنين تصريح کرد: معمولا مردان ميانسال در فصل بهار و پاييز به اين نوع سردرد مبتلا مي شوند. اما به طور کلي سردردها در خانم ها شايع تر است.

اين فوق تخصص درد اظهار کرد: شايع ترين سردردي که در بين مردم وجود دارد سردردهاي تنشي است که ناشي از استرس و اضطراب روزانه است.

وي در اخر گفت: خواب منظم با ساعات مشخص، ميزان کار و تغذيه سالم در سلامت مغز و سکته هاي خواب و بيداري و در کاهش سردرد موثر است.

سردردهايي که همراه با تهوع و استفراغ باشد و حال عمومي فرد را تحت تاثير قرار دهد از جمله سردردهاي پرخطر است که مي‌بايست بيمار سريعا به پزشک مراجعه کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته