جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5675


آبونمان از قبوض گاز حذف مي‌شود

معاون شرکت ملي نفت :
فشارهاي آمريکا بر مشارکت خارجي ها با ايران اثر ندارد


20 ميليارد تومان روزانه هزينه واردات بنزين


معادلات انرژي


ميز خبر


 آبونمان از قبوض گاز حذف مي‌شود 

 با ابلاغ رسمي رأي ديوان عدالت اداري و با اعلام اينکه "مشخصاً قانون خاصي براي اخذ آبونمان وجود ندارد"، آبونمان از قبوض گاز حذف مي شود.به گزارش تسنيم، سي‌ويکم مردادماه سال جاري روابط عمومي ديوان عدالت اداري اعلام کرد که هيئت عمومي ديوان بخشنامه ستاد هدفمند کردن يارانه‌ها و شرکت گاز ملي در خصوص اخذ آبونمان از مشترکين را خلاف قانون تشخيص داده شد و ابطال شد.

در اين بخشنامه اشاره شده است که وزارت نفت ( شرکت ملي گاز ايران) مجاز است از ابتداي مهر ماه سال 1391 نسبت به اخذ آبونمان ثابت ماهيانه از مشترکين گاز طبيعي ( به استثناي جايگاه هاي CNG) بر اساس رابطه ثابت ماهيانه اقدام کنند.

موضوع با اعلام نظر هيئت تخصصي اقتصادي، مالي و اصناف ديوان عدالت اداري مبني بر اينکه بر مبناي بند ب و تبصره يک ماده 1 قانون هدفمند کردن يارانه ها قيمت گذاري گاز طبيعي با رعايت شرايط مندرج در مقررات مزبور بر عهده دولت بوده و مجوزي براي اخذ آبونمان گاز طبيعي پيش بيني نشده است، در دستور کار هيئت عمومي قرار گرفت و در هيئت عمومي بخشنامه مورد شکايت بر اساس ماده 4 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و ماده 60 قانون الحاق موادي به قانون ياد شده که دريافت هرگونه وجهي را توسط دستگاه‌هاي اجرايي منوط به رعايت مقررات قانوني کرده است، خلاف قانون تشخيص داده شد و ابطال شد.

دو روز بعد، يعني دوم شهريورماه سال جاري شرکت ملي گاز ايران به اعلام روابط عمومي ديوان عدالت اداري مبني بر صدور حکم جديد از سوي اين ديوان در خصوص حذف آبونمان از قبوض گاز واکنش نشان داد.

شرکت ملي گاز ايران در واکنش به رأي هيئت عمومي ديوان عدالت اداري درباره اين‌که «دريافت آبونمان از مشترکان شرکت ملي گاز خلاف قانون تشخيص داده شد»، اعلام کرد: "هنوز اين موضوع به‌صورت مکتوب و قانوني به شرکت ملي گاز ابلاغ نشده است".

همچنين «مجيد بوجارزاده» سخنگوي شرکت ملي گاز ايران در اين خصوص گفت: "شرکت ملي گاز تابع قانون است و در صورت ابلاغ قانوني از سوي مراجع ذي‌صلاح اقدام خواهد کرد".اکنون پس از گذشت حدود يک ماه و نيم از اين تاريخ، با انتشار رأي ديوان عدالت اداري در روزنامه رسمي، دستور لغو آبونمان از قبوض گاز ابلاغ شده است.


 معاون شرکت ملي نفت :
 فشارهاي آمريکا بر مشارکت خارجي ها با ايران اثر ندارد 

 معاون مديرعامل شرکت ملي نفت با بيان اينکه شرکت توتال همچنان به صورت جدي مشغول فعاليت در فاز 11 پارس جنوبي است، گفت: فشارها و اظهارات دولت آمريکا بر روند مشارکت شرکت هاي بين المللي با ايران تاثيري نداشته و روند عادي همکاري ها ادامه دارد.

غلامرضا منوچهري در گفت و گو با ايرنا درباره تاثير فشارها و اظهارات دولت آمريکا بر روند مشارکت شرکت هاي بين المللي با ايران و ادعاي توقف و کند شدن اين همکاري ها، بيان داشت: چنين موضوعي صحت ندارد و تاکنون چيزي احساس نکرده ايم و روند عادي همکاري ها ادامه دارد.

معاون مديرعامل در توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت درباره وضعيت فعاليت توتال در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي، گفت: توتال به صورت جدي و بدون هيچ مشکلي در حال فعاليت است.

پس از اجرايي شدن برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و لغو تحريم ها در دي ماه سال 94، شرکت هاي نفتي بين المللي براي حضور در صنعت نفت ايران مذاکراتي را آغاز کرده اند که در برخي موارد به امضاي تفاهمنامه يا قرارداد منجر شده است.

تمايل شرکت هاي بين المللي براي همکاري نفتي با ايران در حاليست که برخي معتقد بودند به دليل فشار آمريکا و نگراني از بازگشت تحريم ها، موانع بزرگي در مسير فعاليت شرکت هاي نفتي بين المللي ايجاد خواهد شد.

با توجه به برخي اظهارات تند «دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريکا عليه توافق برجام، هرچند نگراني هايي در ميان شرکت هاي خارجي درباره همکاري با صنعت نفت ايران شکل گرفته اما نتوانسته به توقف مذکرات و يا توقف همکاري ها منجر شود.

از جمله مهمترين و بزرگترين قراردادهاي نفتي که پس از برجام به امضا رسيد، قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي است که با کنسرسيومي به رهبري توتال فرانسه به امضا رسيد.

اين طرح با وجود نگراني هايي که درباره افزايش فشار آمريکا و کارشکني اين کشور وجود داشته به امضا رسيده و تاکنون با پايبندي همه اعضا به اين قرارداد همراه بوده است.

پيش از اين، پاتريک پويان، مدير عامل توتال، اعلام کرده بود: هنگام امضاي توافق توسعه فاز 11 پارس جنوبي آگاه بود که راهي پر فراز و نشيب در پيش خواهد بود.

وي تاکيد کرده بود: ما هنگام امضاي توافق مي‌دانستيم که راهي آسان در پيش نخواهد بود؛ اما ترجيح مي‌دهم چالشي براي حل کردن و فرصتي مطلوب در پيش داشته باشيم تا اين که توافقي امضا نکنم و فرصتي نداشته باشم.

وي گفته بود: براي اجراي يک توافق قطعي براي طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي که بخشي از بزرگترين ميدان گازي جهان به شمار مي‌آيد، متعهد است.پويان با بيان اينکه تاکنون آمريکا هيچ فشاري درباره همکاري با ايران به توتال وارد نکرده است، تصريح کرده بود: من از دولت فرانسه دستوري دريافت نمي‌کنم و از دولت آمريکا هم دستوري دريافت نمي‌کنم؛ به اين واقعيت که هر کشور مي‌تواند سياست خارجي خود را تعيين کند احترام مي‌گذارم و آن را در نظر مي‌گيرم.

دوازدهم تيرماه امسال، نخستين قرارداد جديد نفتي در پساتحريم بين شرکت ملي نفت و کنسرسيوم بين المللي به رهبري شرکت نفتي توتال فرانسه براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي امضا شد.

بر اساس اين قرارداد، يک کنسرسيوم بين المللي به رهبري توتال فرانسه ايجاد شده است که شاخه بين المللي شرکت ملي نفت چين و پتروپارس ايران اعضاي ديگر آن را تشکيل مي دهند.

علاوه بر فاز 11 پارس جنوبي که به امضاي قرارداد منجر شد، مذاکرات جدي با ساير شرکت هاي بين المللي براي همکاري در توسعه بقيه ميدان هاي خشکي و دريايي ايران مانند ميدان نفتي آزادگان، آذر و فرزاد در جريان است.


 20 ميليارد تومان روزانه هزينه واردات بنزين 

 تأخير در بهره برداري از پالايشگاه ستاره خليج فارس که قرار بود ترمز واردات گسترده بنزين به کشور را بکشد، موجب هزينه کردن دولت از جيب مردم براي واردات بنزين شده است.به گزارش تسنيم، به گفته «شاهرخ خسرواني» معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، در حال حاضر قيمت هر ليتر بنزين وارداتي 1700 تومان است.

با توجه به اينکه روزانه حدود 12 ميليون ليتر بنزين وارد کشور مي شود، 20 ميليارد و 400 ميليون تومان در روز هزينه واردات بنزين مي شود. اين هزينه که مستقيم از بيت المال به جيب شرکت هاي پالايشي خارجي و تاجران بنزين پرداخت مي شود در حالي است که قرار بود با وارد مدار شدن فاز نخست پالايشگاه ستاره خليج فارس در کنار به مدار بهره برداري آمدن طرح هاي پالايشي ديگر چون پروژه بنزني سازي پالايشگاه بندرعباس، شاهد توقف واردات بنزين باشيم.

اگرچه اين روزها از سوي مسئولان مجموعه وزارت نفت عنوان شده پالايشگاه ستاره خليج فارس يک پروژه بخش خصوصي است و با واگذاري سهام آن، ديگر دولتي نيست؛ اما تأخير در بهره برداري از اين پروژه ملي که قرار بود ترمز واردات گسترده بنزين به کشور را بکشد، موجب هزينه کردن دولت از جيب مردم براي واردات بنزين شده است.

افزايش چشمگير واردات بنزين همواره با دوره هاي صدارت زنگنه بر مسند وزارت نفت متناظر بوده است. واردات بنزين از ميزان 6 ميليون ليتر در روز در سال 76 به 25 ميليون ليتر در سال 84 رسيد. اين حجم از واردات در 8 سال دولت احمدي نژاد مجددا به 1.8 ميليون ليتر در روز کاهش يافت اما بار ديگر از طريق حذف تدريجي کارت سوخت، کاهش سرعت ساخت پالايشگاه ستاره خليج فارس و... واردات بنزين به حدود 14 ميليون ليتر در روز در سال 95 افزايش يافت.

در مورد پالايشگاه ستاره خليج فارس که بنزين فاز اول آن مي تواند ايران را به خودکفايي برساند و بنزين فاز 2 و3 آن صادر شود، بيژن زنگنه مديريت آن را در دولت گذشته مايه شرمساري خواند و از آن به عنوان يک اغتشاش مديريتي نام برد، مديريت ناکارآمد در آن را براي تدريس و عبرت در دانشگاه‌ها، مناسب دانست. وي همچنين وعده قطعي افتتاح فاز اول آن در نيمه نخست سال 94 را داد و اين طرح را از نان شب واجب تر دانست و آن را اولويت اول وزارت نفت بعد از پارس جنوبي خواند. اما در اقدام عملي و فارغ از شعارها و مصاحبه‌ها، سرعت پيشرفت فيزيکي اين پروژه در دولت يازدهم نسبت به دولت قبل کاهش يافت و افتتاح فاز اول آن مرتب به تأخير مي افتد تا دست دلالان بنزين تا از سفره واردات محروم نشود.


 معادلات انرژي 

 سازمان ملي استاندارد ايران:

کيفيت بنزين در چند سال اخير رو به بهبود بوده است

روابط عمومي سازمان ملي استاندارد با تاکيد بر اين‌که کيفيت بنزين در چند سال اخير همواره رو به بهبود بوده است، درباره سخنان رئيس اين سازمان با موضوع شاخص‌هاي کيفيت بنزين در نشست خبري روز دوشنبه (17 مهرماه)، توضيحاتي ارائه داد.به گزارش شانا، روابط عمومي سازمان ملي استاندارد ايران، درباره سخنان رئيس اين سازمان با موضوع شاخص‌هاي کيفيت بنزين که در نشست خبري روز دوشنبه (17 مهرماه) مطرح شد، توضيحاتي ارائه داد.نيره پيروزبخت، رئيس سازمان ملي استاندارد ايران در اين نشست، گفت: کيفيت بنزين در سال‌هاي اخير روبه بهبود است، با اين حال سازمان ملي استاندارد کنترل‌هاي دوره‌اي دارد تا روز به روز کيفيت بنزين افزايش يابد.

وي با بيان اين‌که در کنترل بنزين 2 عامل گوگرد و بنزن اهميت بيشتري دارد، افزود: در سال 93 ميزان بنزن در کلان‌شهرها 1,2 درصد بود که بايد حداکثر يک درصد باشد، در سال 94 و 95 ميزان بنزن 1 و در نمونه برداري‌هاي اخير 0.9 درصد و قابل قبول بوده است.

پيروزبخت به موضوع گوگردموجود در بنزين نيز اشاره و تصريح کرد: حد مجاز استاندارد ملي گوگرد حداکثر 50 جز در ميليون (ppm) است، در سال 93 ميزان گوگرد 102 جز در ميليون (ppm)، در سال 94 اين ميزان 58 و در سال 95 در کلان‌شهرها 48 جز در ميليون (ppm) بوده است.

رئيس سازمان ملي استاندارد اين آمار را در سال 96 در تهران 58 جز در ميليون (ppm) اعلام کرد که با توجه به ميانگين 2 سال اخير ميزان گوگرد با حد مجاز استاندارد فاصله چنداني ندارد.

روابط عمومي سازمان ملي استاندارد با تاکيد بر اين نکته که کيفيت بنزين در چند سال اخير همواره رو به بهبود بوده و به منظور جلوگيري از انتشار نادرست اعداد مربوط به شاخص‌هاي کيفيت بنزين از رسانه‌هايي که اعداد يا واحدهاي نادرستي را منتشر کرده‌اند خواسته است نسبت به اصلاح خبر يادشده و انتشار دوباره آن اقدام کنند.

بلومبرگ گزارش داد؛

ايران و عراق صادرات نفت خود را افزايش دادند

بلومبرگ در گزارشي نوشت: در ماه سپتامبر ايران و عراق با استفاده از کندتر شدن صادرات عربستان ، صادرات نفت خام را افزايش دادند تا خريداران بازارهاي کليدي مانند چين و آمريکا را از آن خود کنند.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ انگليسي، در ماه سپتامبر ايران و عراق با استفاده از کندتر شدن صادرات رقيبشان، عربستان سعودي، صادرات نفت خام خود را افزايش دادند تا خريداران بازارهاي کليدي مانند چين و آمريکا را از آن خود کنند.طبق داده‌هاي رديابي کشتي‌ها و محموله‌هاي نفت که توسط بلومبرگ جمع‌آوري شده است، عراق صادرات خود را به 3.98 ميليون بشکه در روز رساند که بالاترين ميزان آن از ماه دسامبر تا کنون است درحالي‌که ايران صادرات خود را به 2.28 ميليون بشکه در روز افزايش داد که اين بالاترين سطح ان از فوريه گذشته است.اين در شرايطي صورت گرفت که داده‌ها نشان داد صادرات عربستان سعودي به 6.68 ميليون بشکه در روز کاهش يافته که اين دومين سطح پايين امسال آن است.ريچارد مالينسون، تحليل‌گر نفتي شرکت انرژي اسپکتس در لندن مي‌گويد: ايران و عراق هر دو، در فروش به بازارهايي که ديگر حجم زياد قبلي را از عربستان صعودي دريافت نمي‌کنند، بسيار فرصت‌طلبانه عمل کردند.

او ادامه داد: ما در طول چند ماه گذشته شاهد اين بوده‌ايم که صادرات عربستان سعودي کاهش يافته‌اند که اين با تمرکز آنها براي متوازن کردن مجدد بازار مطابقت دارد.وزير انرژي عربستان، خالد الفليح، در ماه مي قول داده بود کشورش به طور قابل توجهي صادرات نفت خام به آمريکا را کاهش خواهد داد تا ذخاير بيش از حد انبارهاي نفت خام اين کشور را محدود کند. طبق آنچه داده‌ها نشان مي‌دهد، صادرات نفت به آمريکا از ماه مارچ افت کرد تا در ماه آگوست به کمترين ميزان امسال خود برسد. در کل صادرات عربستان سعودي در ماه جولاي به کمترين ميزان 34 ماهه خود افت کرد و نسبت به سال گذشته خود 1 ميليون بشکه در روز کاهش داشت.

عراق با ارسال 871 هزار بشکه در روز، براي دومين ماه پياپي در صادرات نفت به آمريکا از عربستان جلو زد. در ماه آگوست هم صادرات نفت خام عراق به آمريکا 2 برابر حجم صادرات نفت خام عربستان بود.

عراق به طور متوسط با صادات روزانه 794 هزار بشکه در روز به هند به عنوان اولين صادرکننده به اين کشور از عربستان با حجم صادرات روزانه 738 هزار بشکه در روز پيشي گرفت.اين درحالي است که در بازار چين تفاوت بين صادرات نفت خام عربستان سعودي با صادرات نفت خام ايران به کمترين ميزان 8 ساله خود رسيده است. در ماه سپتامبر عربستان سعودي 833 هزار بشکه در روز نفت به چين صادر کرده است و ايران هم با کاهش فاصله، صادرات نفت خود به اين کشور را به 600 هزار بشکه در روز افزايش داده است.روبين ميلز، مدير اجرايي ارشد شرکت مشاور قمر انرژي در دوبي مي‌گويد: من انتظار دارم توليد ايران همچنان به افزايش خود ادامه دهد و معتقدم اگر سعودي‌ها کاهش توليد خود را ادامه دهند، ايران سهم بازار را به آرامي از عربستان خواهد گرفت.

برگزاري مناقصه ساخت خط لوله پايانه نفت‌وگاز جاسک در هفته جاري

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به ساخت پايانه نفت و گاز جاسک،گفت: فرآيند مربوط به ساخت خط لوله رو به اتمام است و مناقصه بخشي از خط که باقي مانده در هفته جاري انجام مي گيرد.

علي کاردر در گفت و گو با ايسنا از برگزاري مناقصه ساخت خط لوله پايانه نفت و گاز در غرب شهرستان جاسک خبر داد و افزود: مناقصه خط لوله انجام و بخشي از فرآيند تامين لوله انجام شد و بخشي ديگر هم در هفته جاري نهايي مي‌شود. به عبارتي ديگر امور مربوط به خط تمام شده و در حال تسهيل اراضي براي انتقال خط هستند.وي با بيان اينکه بخش ديگر پايانه نفت و گاز جاسک بخش‌هاي دريايي و اسکله است، اظهار کرد: بخش ديگر نيز مخازن هستند که مناقصه مخازن نيز به دليل اينکه قيمت‌هاي غيرطبيعي از سوي سرمايه‌گذاران ارائه شده فعلا متوقف شده تا مجددا تجديد شوند و چنانچه همراهي نکنند، از سرمايه‌گذاران داخلي استفاده خواهيم کرد. بنابراين فرآيند مربوط به ساخت رو به اتمام است اما فرآيند مربوط به مخازن ناتمام مانده که اهميت چنداني ندارند زيرا سرعت اتمام آنها بيش از خط است. خط لوله در اولويت قرار دارد و بعد از آن SPM و اسکله‌هاي دريايي.بر اساس اين گزارش، پايانه نفتي جاسک، دومين پايانه بزرگ صادرات نفت ايران است که پرونده آن در دولت يازدهم گشوده شد و قرار است تا سال 1400 به بهره برداري رسمي برسد. با اجراي پروژه‌هاي نفتي در بندر جاسک امکان انتقال روزانه يک ميليون بشکه نفت سنگين از منطقه گوره به منطقه جاسک در استان هرمزگان، پهلوگيري کشتي هاي با ظرفيت 2 ميليون تن و ذخيره سازي 10 ميليون بشکه نفت خام امکان پذير خواهد شد.


 ميز خبر  

 قيمت جهاني نفت سبک ايران کاهش يافت

قيمت نفت خام سبک ايران در هفته منتهي به 6 اکتبر(14 مهر) با يک دلار و 69 سنت کاهش به بشکه اي 55 دلار و 31 سنت رسيد.

به گزارش ايرنا، افزايش عرضه نفت در هفته منتهي به 6 اکتبر (14 مهر) سبب ايجاد نفت مازاد در بازار و در نتيجه کاهش قيمت شده است.

صادرات نفت آمريکا با رشد 490 هزار بشکه اي، روزانه به 2 ميليون بشکه افزاش يافته و در اين ميان، توليد نفت از يک ميدان مهم ليبي نيز به تازگي از سرگرفته شده است.

مديريت کل اوپک و روابط با مجامع انرژي وزارت نفت با انتشار گزارشي درباره وضعيت بازار نفت در هفته منتهي 6 اکتبر(14 مهر) اعلام کرد: نرخ نفت خام سبک ايران در هفته مورد نظر با يک دلار و 69 سنت کاهش به بشکه اي 55 دلار و 31 سنت داد و ستد شد.

نفت خام سنگين ايران در بازارهاي جهاني نيز در هفته مورد بررسي با يک دلار و 26 سنت افت، بشکه اي 53 دلار و 27 سنت معامله شد.

قيمت سبد نفتي اوپک در هفته مورد بررسي با يک دلار و 40 سنت کاهش، بشکه اي 54 دلار و 38 سنت داد و ستد شد.

نفت خام دبليو.تي.آي (WTI) آمريکا نيز در هفته منتهي به 14 مهر با يک دلار و 62 سنت افت، 50 دلار و 21 سنت براي هر بشکه داد وستد شد.

قيمت نفت خام شاخص برنت درياي شمال نيز 2 يک دلار و 57 سنت ريزش، بشکه اي 56 دلار و 2 سنت مبادله شد.

همچنين هر بشکه نفت خام شاخص دبي و عمان نيز به ترتيب با يک 86 سنت و يک دلار و 40 سنت کاهش، به قيمت 54 دلار و 68 سنت و 54 دلار و 80 سنت داد و ستد شد.

ادامه مذاکرات ايران با غول هاي بزرگ نفتي

حدود يک ماه از پيش‌بيني زنگنه از امضاي 10 قرارداد جديد نفتي در قالب IPC تا پايان سال 96 گذشته و با اينکه وزارت نفت فقط پنج ماه فرصت دارد، هنوز مسئولان زيربط پاسخ قطعي به اين پرسش که قرارداد کدام ميدان بعد از قرارداد فاز 11 پارس جنوبي امضا خواهد شد نداده‌اند، از سوي ديگر جريانات سياسي از جمله احتمال تغيير سياست رياست جمهوري آمريکا نگراني هايي را در روند ادامه مذاکرات ايجاد کرده است.

به گزارش ايسنا، اوايل شهريورماه زنگنه درمورد امضاي 10 قرارداد نفتي تا پايان سال توضيح داد اين يک مجموعه است و نمي‌توان تعداد دقيقي عنوان کرد اما براساس مذاکرات جدي انجام شده با طرفين قراردادها، پيش‌بيني مي‌شود که حدود 10 قرارداد امضا شود.

وي اعلام کرده بود که امضاي قراردادهاي جديد نفتي اولويت بندي شده‌اند و همه مذاکرات به خوبي پيش مي‌روند و هيچ مذاکره‌اي مانع مذاکرات ديگري نيست.

وزير نفت در پاسخ به اين پرسش که مهم‌ترين قرارداد پس از امضاي قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي با کنسرسيومي به رهبري شرکت فرانسوي توتال چه خواهد بود؟ گفت: طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي، ميدان مشترک آذر، ميدان هاي سهراب، آب تيمور، منصوري و آزادگان در اولويت قرار دارند.

پس از اظهارات وزير جمله "امضاي 10 قرارداد جديد نفتي تا پايان سال" بارها از زبان مسئولان مختلف نفتي شنيده و بر اين موضوع تاکيد شد که مذاکرات با 10 شرکت بزرگ نفتي دنيا همزمان درحال انجام است. در اين مدت نيز برخي شرکت‌هاي خارجي نتايج مطالعات خود روي ميادين مختلف را ارائه کردند.

بر اين اساس تا کنون نتايج مطالعات شرکت ملي نفت تايلند (PTTEP) روي ميدان‌هاي بلال، چنگوله و دالپري، در نشست مشترک ميان نمايندگان اين شرکت و شرکت ملي نفت ايران تشريح شده است. شرکت ملي نفت علاوه بر امضاي تفاهمنامه با شرکت ملي نفت تايلند، پيش از اين براي مطالعه ميدان بلال با شرکت گاز کره جنوبي، براي ميدان دالپري با شرکت او‌ام‌وي اتريش و براي ميدان چنگوله با شرکت‌هاي گازپروم‌نفت روسيه و دي‌ان‌او نروژ هم تفاهم‌نامه همکاري امضا کرده است.

همچنين شرکت گازپروم‌نفت نتايج مطالعات خود را براي ميدان‌هاي چنگوله و چشمه خوش ارائه کرده است. گازپروم نفت براي مطالعه ميدان چنگوله با شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن) و ميدان چشمه خوش با شرکت نفت مناطق مرکزي تفاهم‌نامه امضا کرده بود.طرح‌هاي توسعه مخزن بنگستان ميدان منصوري را که از سوي شرکت‌هاي لوک اويل روسيه و شرکت دولتي نفت اندونزي (پرتامينا) ارائه شده است نيز ارائه شده و در يکصد و چهل و يکمين جلسه کميته مشاوران مديريت مخازن مورد بررسي قرار گرفته است. از سوي ديگر فرآيند برگزاري مناقصه توسعه ميدان نفتي آزادگان نيز به قوت خود باقي است و هفت شرکت به صورت جدي در اين فرآيند حضور دارند.

مذاکرات با غول هاي بزرگ نفتي در حالي ادامه دارد که احتمال تغيير سياست رياست جمهوري آمريکا نگراني هايي را روند اين مذاکرات ايجاد کرده است. نگراني هايي که مسئولان مختلف نفتي در آخرين اظهارات خود آن را بيجا دانسته و بر اين موضوع که تصميم آمريکا خللي در روند مذاکرات ايجاد نکرده تاکيد کردند.

به گفته علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران مذاکرات نفتي با شرکت‌هاي خارجي به قوت خود باقي است و تمايل براي مذاکرات کاهش نيافته و همزمان به طور موازي با 10 شرکت در حال مذاکره هستيم. اميدواريم مذاکره ميدان‌هاي آب تيمور، منصوري و يادآوران به نتيجه برسد. تغيير سياست آمريکا فعلا شرايط را تغيير نداده است. کشورهاي چين و شوروي عکس‌العملي نداشته اند. اروپا هم محکم است و شرکت‌هاي معتبر خودشان را فرستاده و پيامشان اين است که همراهي خواهند کرد.

همچنين غلام رضا منوچهري، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه سياست‌هاي اخير آمريکا خللي در روند مذاکرات بين ايران و شرکت‌هاي نفتي بين‌المللي ايجاد نکرده، ابراز اميدواري کرد که تا پايان سال 10 قرارداد نهايي شود.روند مذاکرات به قوت قبلي ادامه دارد و اميدواريم تا پايان سال 10 قرارداد به مرحله نهايي برسد.

به گفته وي از آنجايي که ممکن است امضاي برخي قراردادها پس يا پيش شود، فعلا نام قطعي ميداني که قرار است توسعه يابد، ذکر نمي‌شود. سياست هاي اخير رياست جمهوري آمريکا تاکنون خللي در روند مذاکرات با شرکت‌هاي خارجي ايجاد نکرده است؛ البته اين موضوع درازمدت است اما هنوز تاثيري در روند مذاکرات نداشته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته