جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5675

با وجود دستور رييس‌جمهوري:
مسکن مهر تا پايان سال به اتمام نمي‌رسد

از زمستان آينده :
هيچ خودروي ايراني و خارجي غيراستانداردي به بازار نمي‌آيد


تريبون


نهادهاي مالي


 با وجود دستور رييس‌جمهوري:
 مسکن مهر تا پايان سال به اتمام نمي‌رسد 

 
در حالي حدود 300 هزار واحد مسکن مهر تکميل شده که اين واحدها به دليل کم‌کاري دستگاه‌هاي خدمات‌رسان از جمله وزارت نيرو قابل واگذاري به متقاضيان نيست. به نظر مي‌رسد با روند کنوني با وجود دستور رييس‌جمهوري، مسکن مهر تا پايان سال به اتمام نمي‌رسد.به گزارش تسنيم، قائم مقام وزير راه و شهرسازي اواخر شهريور امسال با بيان اين‌که نبود آب واحدهاي مسکن مهر را به آثار باستاني تبديل کرده است، گفته بود:‌به دستگاه‌هاي متولي مانند وزارتخانه‌هاي نيرو، نفت، کشور، آموزش و پرورش و کار، تعاون و رفاه اجتماعي براي تامين خدمات زيربنايي و روبنايي پروژه‌هاي مسکن مهر نياز داريم.

اصغري مهرآبادي ادامه داد: از سازمان برنامه و بودجه نيز انتظار داريم درجهت تسريع در فرايند آماده‌سازي معابر، محوطه‌سازي کمک کند تا بتوانيم واحدها را تحويل دهيم. مسئله اصلي ما تحويل و اسکان است.وي بيان کرد: دستگا‌ه‌هاي متولي اعلام مي‌کنند منابع مالي ندارند، اما از آنجاييکه رييس‌جمهوري دستور داده انتظار داريم دولت نهايت تلاش خود را براي تامين خدمات زيربنايي و روبنايي واحدهاي مسکن مهر انجام دهد.

قائم مقام وزير راه و شهرسازي با اشاره به اين‌که هم‌اکنون 300 هزار واحد مسکن مهر در سطح کشور داريم که کار ساخت آنها به اتمام رسيده اما قابل تحويل نيست، افزود:‌ در شهرهاي جديد کشور 180 هزار واحد بدون خدمات زيربنايي است و به کمک براي تامين خدمات زيربنايي و روبنايي دارد.

مهرآبادي با اشاره به مسکن مهر هشتگرد گفت:‌ در اين شهر واحدها ساخته شده، اما به خاطر اين‌که آب ندارند به آثار تاريخي تبديل شده‌اند. هزينه نگهداري واحدهاي ساخته شده‌اي که تحويل نمي شود خيلي سخت است.به تازگي سعيد غفوري مديرعامل شرکت عمران پرديس نيز با بيان اين که دستگاه‌هاي خدمات‌رسان روند کندي براي نصب انشعاب و خدمات زيربنايي پروژه‌هاي مسکن مهر در پيش گرفته‌اند گفته است: تا انشعاب آب، برق و.. کامل نشود، نمي‌توانيم محوطه‌سازي را انجام دهيم. اگر دستگاه‌هاي خدمات رسان در نصب انشعاب خدمت زيربنايي همکاري کند، روند تکميل واحد‌ها تسريع مي‌شود.

از سوي ديگر اواسط ماه جاري معاون رييس جمهور با اشاره به تاکيد رييس‌جمهوري براي تکميل واحدهاي مسکن مهر به تسنيم گفته بود: اين آمادگي را داريم که از منابع مختلف براي تکميل واحدهاي اين طرح کمک کنيم.

محمدباقر نوبخت در پاسخ به اين پرسش که بالغ بر 300 هزار واحد مسکن مهر به دليل نبود امکانات زيربنايي قابل واگذاري به متقاضيان نيست، دولت چه اقدامي براي کمک به وزارت نيرو به عنوان دستگاه خدمات‌رسان جهت حل اين مشکل انجام داده و چه برنامه‌اي در آينده دارد، اظهار کرد: سال گذشته غير از يک يارانه‌ براي مسکن مهر، 1000 ميليارد تومان براي زيرساخت‌ها و تاسيسات واحدهاي مسکن مهر تخصيص يافت.وي با بيان اين‌که علي‌القاعده بايد خود متقاضيان هزينه‌هاي آنرا پرداخت مي‌کردند، تصريح کرد: با توجه به اين‌که نسبت به گذشته هزينه‌ها بالا رفته و متقاضيان امکان پرداخت نداشتند، دولت چند اقدام را براي کمک به طرح مسکن مهر انجام داد. در اين راستا دولت سقف تسهيلات مسکن مهر را افزايش داد، ضمن اين‌که 1000 ميليارد تومان به صورت 100 درصد به پروژه‌هاي اين طرح تخصيص يافت.

رييس سازمان برنامه و بودجه تاکيد کرد: يکي از سياست‌هاي دولت با توجه به تاکيد رييس‌جمهوري تکميل واحدهاي مسکن مهر است و اين آمادگي را داريم که زيرساخت‌هاي طرح مذکور را فراهم کنيم. مي‌توانيم از منابع مختلف به مسکن مهر کمک کنيم که اين اتفاق -تکميل واحدها بيفتد.


 از زمستان آينده :
 هيچ خودروي ايراني و خارجي غيراستانداردي به بازار نمي‌آيد 

 رئيس سازمان ملي استاندارد گفت: 85 مورد استاندارد خودرو که از دي ماه سال آينده اجباري مي‌شود شامل توليد داخل و خودروهاي وارداتي است و به يقين از اين تاريخ، به هيچ وجه اجازه نخواهيم داد خودروي غيراستاندارد داخلي و خارجي وارد بازار شود. نيره پيروزبخت در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در نيمه اول امسال بيش از 3050 استاندارد در کشور تدوين کرده يا مورد تجديدنظر قرار داديم.

وي افزود: سالانه بيش از 3000 استاندارد در کشور تدوين مي‌کنيم که امسال نيز پيش بيني مي‌شود تا پايان سال در حوزه تدوين استانداردهاي جديد به يک رکورد قابل قبول دست پيدا کرده و بيش از 4000 استاندارد را تهيه و تدوين کنيم.پيروزبخت با بيان اينکه در استان‌ها تدوين استانداردها به صورت شاخص مورد توجه و مدنظر بوده است، تصريح کرد: استان اردبيل يکي از اين استان هاست که در تدوين استانداردهاي ملي براي آب هاي گرم و سرد و خدمات گردشگري ورود پيدا کرده است.

رئيس سازمان ملي استاندارد ادامه داد: در حال حاضر به صراحت نمي‌توانيم در مورد خودروهاي غيراستاندارد در کشور اظهار نظر کنيم و بايد منتظر ماند و ديد که تا اول دي ماه سال آينده کدام شرکت‌هاي خودروسازي استانداردهاي تدوين شده ما را رعايت مي کنند.

پيروزبخت بيان کرد: تعداد استانداردهاي خودرو را از 51 مورد به 85 استاندارد رسانديم و با توجه به اينکه فرصت 14 ماهه تا زمان تعيين شده باقي مانده است ترجيح مي دهيم در موعد مقرر اسامي خودروهاي غيراستاندارد را منتشر کنيم.وي گفت: اين استانداردها شامل توليد داخل و خودروهاي وارداتي است و به يقين از تاريخ مقرر به هيچ وجه اجازه نخواهيم داد خودروي غيراستاندارد داخلي و خارجي وارد بازار شود.


 تريبون 

 جزئيات دستور کار جلسه شوراي عالي کار

بحث و بررسي راه‌کارهاي افزايش قدرت خريد کارگران و بررسي تصميم راه‌هاي کميته‌هاي تشکيل شده (دستمزد و روابط کار) دو دستور کار جلسه شوراي عالي کار است.به گزارش تسنيم، جلسه شوراي عالي کار 24مهر ماه با دو دستور کار بحث و بررسي راه‌کارهاي افزايش قدرت خريد کارگران و بررسي تصميم راه‌هاي کميته‌هاي تشکيل شده (دستمزد و روابط کار) تشکيل جلسه مي‌دهد.علي خدايي،عضو شوراي عالي کار از برگزاري جلسه شوراي عالي کار در 24 مهر ماه يعني دوشنبه آينده خبر داد و گفت: جلسه شوراي عالي کار با حضور شرکاي اجتماعي (دولت، کارفرما و کارگر) در محل وزارت کار برگزار خواهد شد.

خدايي در ادامه با اشاره به دستور جلسه شوراي عالي کار در 24 مهر ماه اظهار داشت: بحث و بررسي راه‌کارهاي افزايش قدرت خريد کارگران و بررسي تصميم راه‌هاي کميته‌هاي تشکيل شده (دستمزد و روابط کار) دو دستور کار اين جلسه هستم.

عضو شوراي عالي کار با تاکيد بر اين که توجه به سبد معيشت کارگران محور اصلي تعيين مزد 96 کارگران خواهد بود، چرا که ماده 41 قانون کار در کنار تورم تامين سبد معيشت خانوار را تاکيد داشته است.

تلاش داريم دستمزد 97 بيش از نرخ تورم افزايش يابد

در همين رابطه ،يک مقام مسئول در وزارت تعاون، کار، رفاه اجتماعي گفت:دستور کار کميته مزد، افزايش دستمزد، بيش از نرخ تورم است و تلاش داريم دستمزد سال97 بيش از تورم افزايش يابد.

اسماعيل ظريفي آزاد، مديرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار ، با تشريح روند برگزاري جلسات کارشناسي دستمزد 97 در قالب کميته‌ مزد گفت: نخستين جلسه کميته تعيين دستمزد 97 روز دوشنبه هفته گذشته در محل وزارت کار با حضور نمايندگان تشکل‌هاي کارگري، کارفرمايي و دولت تشکيل شد.

وي درباره تاثير هزينه سبد معيشت که سال گذشته براي نخستين بار با توافق نمايندگان شرکاي اجتماعي 2 ميليون و 489 هزار تومان تعيين شد افزود: در سال گذشته سه گروه کارگري، کارفرمايي و دولت در قالب جلسات کارشناسي بر سر فرمول سبد هزينه معيشت به توافق رسيدند و بر اساس آن نرخ هزينه معيشت استخراج شد.

مديرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار ادامه داد: به دليل اينکه فرمول محاسبه هزينه سبد معيشت با توافق سه شريک اجتماعي تعيين شد، امسال هزينه اين سبد با به روزرساني نرخ کالاهاي سبد، قابل محاسبه است.

ظريفي‌آزاد همچنين افزود: البته در صورت تقاضاي شرکاي اجتماعي فرمول نحوه محاسبه هزينه سبد معيشت نيز قابل بازنگري است.

اين مقام مسئول در وزارت کار در پاسخ به اين سوال که با توجه به تعيين هزينه سبد معيشت، چه سازوکاري براي کاهش فاصله حداقل دستمزد سالانه با هزينه معيشت انديشيده شده است گفت: بر اساس آنچه که شخص وزير کار به آن معتقد است نرخ دستمزد سالانه بيش از نرخ تورم افزايش مي‌يابد تا به تدريج اين شکاف تا هزينه سبد معيشت طي چند سال به حداقل برسد.

ظريفي آزاد با بيان اينکه در دولت يازدهم هر ساله تلاش شده تا نرخ دستمزد بيش از نرخ تورم تعيين شود گفت: امسال نيز اين موضوع به عنوان يکي از سياست‌هاي وزارت کار در دستور کار کميته‌ مزد قرار دارد.

رئيس صندوق بين‌المللي پول :

هيچ تغييري در زمينه اعطاي وام به ايران ايجاد نشده است

رئيس صندوق بين‌المللي پول گفت، هيچ تغييري در سياست صندوق در زمينه اعطاي وام به ايران در پي فشارهاي اعمال‌شده از سوي دولت آمريکا ايجاد نشده است.

به گزارش ايرنابه نقل از پايگاه خبري بيزنس استاندارد، کريستين لاگارد، رئيس صندوق بين المللي پول گفت، هيچ تغييري در سياست صندوق در زمينه اعطاي وام به ايران در پي فشارهاي اعمال‌شده از سوي دولت آمريکا ايجاد نشده است.لاگارد در کنفرانسي خبري در واشنگتن در پاسخ به سؤالي در مورد سياست جديد دولت ترامپ که قوياً از صندوق بين المللي پول و بانک جهاني خواسته وام يا تأمين مالي به ايران اختصاص ندهند، گفت: ما هيچ دليلي نمي‌بينيم که چيزي را در دستورالعمل‌هاي دريافتي از هيئت مديره صندوق تغيير دهيم و به فعاليت بر اساس روال قبلي ادامه مي‌دهيم.

رئيس صندوق بين المللي پول افزود: ما با 189 کشور عضو کار مي‌کنيم و تنها زماني از مذاکرات برنامه‌ريزي‌شده حمايت مي‌کنيم و وارد آن مي‌شويم که کشوري درخواست کرده باشد.

افزايش 50 درصدي عملکرد کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در بخش فله

مدير عامل شرکت حمل و نقل فله کشتيراني جمهوري اسلامي ايران گفت: اين شرکت در شش ماهه نخست سال 1396 به طور متوسط 53 فروند کشتي به ظرفيت فعال حدود 2.5 ميليون DWT در اختيار داشته و بر اساس اين ميزان کشتي و ظرفيت طي مدت اشاره شده ميزان تن مايل با رشد 34 درصدي مواجه بود که به معناي افزايش عملکردي بالغ بر 50 درصد است .مهندس علي اکبر غنجي در گفتگو با مانا با بيان اينکه در بين شيوه‌هاي مختلف حمل دريايي، بخش حمل فله از نظر اقتصادي به صرفه‌ترين است، اظهار داشت : از ويژگي‌هاي بارز صنعت حمل فله، فعاليت به صورت ترمپ بوده و مسيرها از قبل مشخص نيست در نتيجه محاسبه هزينه‌ها تقريباً در تمامي سفرها منحصر به فرد است به قسمي که جهت حفظ سودآوري، معمولاً سفرهاي چند ضلعي تدارک ديده مي شود.

مدير عامل شرکت حمل و نقل فله کشتيراني جمهوري اسلامي ايران ادامه داد: عدم موازنه معمول بين سفرهاي رفت و برگشت از ديگر ويژگي‌هاي اين بخش کشتيراني است و به ندرت پيش مي‌آيد که بنادر مبدا صادرکننده محمولات فله، واردکننده همان نوع محمولات نيز باشند لذا، سفرها به ندرت به صورت رفت و برگشت (با بار) تدارک ديده مي‌شوند.

وي با اشاره به رکود سالهاي 2007 و 2008 در بخش فله گفت : بخش حمل فله وضعيتي به مراتب بدتر را نيز تجربه کرده است به طوري که به رغم بهبود نسبي بازار حمل کانتينري، بخش حمل فله در سال 2016 بدترين سال را پشت سر گذاشت و مواقعي را شاهد بوديم که شاخص BDI حتي به پايين‌تر از 300 واحد نيز افت کرد که در تاريخ صنعت کشتيراني بي‌سابقه بوده است.


 نهادهاي مالي 

 عضو هيئت مديره بانک مسکن :

شرايط پرداخت وام خريد مسکن تسهيل مي‌شود

عضو هيئت مديره بانک مسکن با اشاره به برنامه اين بانک براي تسهيل شرايط پرداخت وام مسکن، گفت: پيش‌بيني‌ مي شود تا پايان سال قيمت مسکن در حد تورم افزايش يابد.ابوالقاسم رحيمي انارکي در گفت‌وگو با تسنيم با بيان اين‌که پيشنهادات تغيير شرايط وام مسکن در بانک مسکن در حال بررسي است، اظهار کرد: در حال بررسي روش‌هاي تسهيل استفاده از تسهيلات صندوق يکم هستيم.

استقرار به روز ترين تجهيزات بانک شهر در نمايشگاه کتاب گلستان

رئيس سرپرستي منطقه 5 بانک شهر با اشاره به برگزاري يازدهمين نمايشگاه کتاب استاني گلستان با عامليت اين بانک، گفت: به روزترين تجهيزات بانکي در اين نمايشگاه به ارائه خدمات به بازديدکنندگان مي‌پردازد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، شهرام عالي پور افزود: بانک شهر با تمام توان و تجهيزات بانکي نوين به خدمات رساني به بازديدکنندگان و ناشران اين نمايشگاه مي‌پردازد.

اهتمام جدي بانک صادرات بر کاهش دارايي هاي سمي و مطالبات معوق

مديرعامل بانک صادرات ايران در همايش 2 روزه "تبيين سياست هاي اعتباري و حقوقي- بررسي عملکرد شش ماهه شبکه بانک" در مشهد مقدس، بر کاهش مطالبات سمي و غير جاري، تعيين تکليف اموال مازاد، تغيير ترکيب منابع، بهره وري نيروي انساني، ارائه خدمات نوين بانکي و تداوم فعاليت هاي بانک در حوزه اقتصاد مقاومتي تاکيد کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، سياوش زراعتي در اين همايش در جمع اعضاي هيات مديره، معاونان و مديران بانک با تاکيد مجدد بر لزوم اجراي دقيق نقشه راه بانک، خواستار تسريع در روند اجرايي کردن برنامه هاي ابلاغي آن شد و با اشاره به مطالبات بانک، گفت: کاهش دارايي هاي سمي بايد به طور جدي مورد توجه قرار گيرد.

تعيين برندگان930 ميليارد ريال جوايزقرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه بانک ملت

برندگان 930 ميليارد ريال جوايز قرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک ملت مشخص شدند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، در مراسمي که با حضور اعضاي هيات نظارت بر قرعه کشي بانک ها شامل نمايندگان دادستاني کل کشور و بانک مرکزي همچنين محمد بيگدلي رييس هيات مديره اين بانک برگزار شد، 333 هزار و 300 برنده خوش شانس جوايز سي و ششمين دوره قرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز اين بانک با استفاده از سيستم گوي و گردونه و رايانه، استخراج شدند.

گزارش خدمات بانک تجارت به نابينايان

به مناسبت روز جهاني نابينايان (عصاي سفيد) سخنگوي بانک تجارت گزارشي از آخرين خدمات اين بانک به هم ميهنان نابينا ارائه کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک تجارت ،ابراهيم کاظم‌پور با بيان اينکه بانک تجارت در راستاي ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي و تسهيل دسترسي نابينايان عزيز به خدمات بانکي، تاکنون 10 باجه ويژه ارائه خدمات به نابينايان و کم‌بينايان راه‌اندازي کرده است گفت: در اين باجه‌ها امکان دسترسي آسان به کليه خدمات شعبه‌اي براي شهروندان نابينا با استفاده از دستگاه‌هاي گويا، برجسته نگار و نمايشگرهاي بريل فراهم شده است.

کسب جايگاه شايسته در بين برترين سازمان‌هاي دانشي قاره آسيا توسط بانک پاسارگاد

بانک‌پاسارگاد بر اساس ارزيابي بنياد جهاني سازمان دانشي برتر (Make) در سال 2017 موفق شد رتبه دوم آسيا را در محور رهبري دانش‌محور سازماني از آن خود کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک‌پاسارگاد، بر اساس بررسي‌هاي صورت‌گرفته، عملکرد بانک‌پاسارگاد به‌ويژه در 2 محور از محورهاي هشت‌گانه الگوي جهاني (Make) بسيار موفق ارزيابي شده‌است.

مديرعامل بانک سپه با اتمام طرح ضربتي وام ازدواج خبر داد:

پرداخت بيش از 48 هزار فقره تسهيلات ازدواج در يازده هفته

مديرعامل بانک سپه از پرداخت 48 هزار و 200 فقره تسهيلات قرض الحسنه ازدواج توسط اين بانک در يازده هفته و در اجراي طرح ضربتي وام ازدواج خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، محمدکاظم چقازردي ضمن اعلام خبر فوق افزود: اين ميزان تسهيلات در قالب طرح ضربتي وام قرض الحسنه ازدواج از اول مرداد ماه تا پانزدهم مهر ماه سالجاري به زوج هاي جوان در سراسر کشور پرداخت شده است.

اتصال شعبه پاريس بانک ملي به سيستم پرداخت تارگت 2

عضو هيأت مديره بانک ملي ايران گفت: پس از چندين ماه پيگيري مستمر، شعبه پاريس اين بانک به صورت مستقيم به عضويت سيستم پرداخت اروپا (تارگت 2) متصل شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، غلامرضا پناهي افزود: سيستم پرداخت تارگت نهاد پولي حوزه يورو يا همان Euro system متشکل از بانک مرکزي اروپا و بانک هاي مرکزي کشورهاي عضو اتحاديه اروپاست که از طريق بانک مرکزي هر کشور به بانک هاي حاضر در اتحاديه اروپا، امکان انتقال وجه را به صورت آني و فراتر از مرزهاي جغرافيايي آن ها مي‌دهد.

انتصاب سرپرست مديريت امور حقوقي بانک ايران زمين

سرپرست مديريت امور حقوقي بانک ايران زمين منصوب شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين ،طي حکمي از سوي عبدالمجيد پورسعيد مديرعامل بانک ايران زمين اويس رحيمي به عنوان سرپرست مديريت امور حقوقي اين بانک منصوب شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته