جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5675

رييس سازمان حفاظت محيط زيست:
فاتحه تالاب‌هاي کشور خوانده شده است


ميز خبر


خبرها


 رييس سازمان حفاظت محيط زيست:
  فاتحه تالاب‌هاي کشور خوانده شده است 

 
رييس سازمان محيط زيست کشور گفت: بدون شک از سه دهه قبل بسياري مي‌دانستند که سياست‌هاي آبي کشور نادرست است ولي اعتراضي نکردند و سکوت پيشه کردند.

سکوت صاحبنظران در خصوص اعمال سياست‌هاي نادرست آبي باعث شده است امروز کشور به ورشکستگي در بخش آب برسد.

به گزارش ايسنا عيسي کلانتري در همايش بررسي ساختار تشکيلاتي مديريت منابع طبيعي و محيط زيست ايران که امروز در دانشکده منابع طبيعي برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه طي چند دهه گذشته انجمن‌هاي علمي درخصوص منابع طبيعي و محيط زيست به‌درستي عمل نکرده‌اند.

انجمن‌هاي علمي از چند دهه قبل وضعيت امروز منابع طبيعي و محيط زيست کشور را پيش بيني مي‌کردند ولي سکوت کردند و امروز دچار مشکلات عديده در اين حوزه هستيم.

سکوت صاحبنظران در برابر اجراي سياست‌هاي غلط آبي

وي ادامه داد: بدون شک از سه دهه قبل بسياري مي‌دانستند که سياست‌هاي آبي کشور نادرست است ولي اعتراضي نکردند و سکوت پيشه کردند. سکوت صاحبنظران درخصوص اعمال سياست‌هاي نادرست آبي باعث شده است امروز کشور به ورشکستگي در بخش آب برسد. بسياري از اين صاحبنظران به علت اين که اعمال سياست‌هاي نادرست آبي باعث افزايش درآمدشان مي‌شد نه تنها جلوي اجراي آنها را نگرفتند بلکه خودشان پيشقدم اجراي آن‌ها شدند.به گفته کلانتري، سالانه 88 ميليارد متر مکعب در کشور آب توليد مي‌شود ولي مصرف سالانه آن 97 ميليارد متر مکعب است.

استحصال 110 درصدي از منابع آبي تجديدپذير

وي با اشاره با وضعيت استحصال منابع آبي کشور گفت: امروز وضعيت استحصال از منابع آبي تجديدپذير کشور به 110 درصد رسيده و اين وضعيت اسفبار است.

به گفته معاون رئيس جمهورانجمن‌هاي کشور طي دهه‌هاي گذشته با نيت خير راه تخريب منابع طبيعي و محيط زيست را پيش گرفته‌اند.وي ادامه داد: طي دهه‌هاي گذشته با هدف افزايش محصول، خودکفايي، کاهش وابستگي به خارج و واردات، ضربات محکمي به محيط زيست و منابع طبيعي کشور وارد شده است. متاسفانه مسئولان بهاي خودکفايي به دست آمده در بخش کشاورزي را درست محاسبه نکردند وگرنه امروز وضعيت منابع طبيعي و محيط زيست کشور اين‌قدرغم انگيز نبود. بهاي بخشي از اين خودکفايي اين بوده که ايران امروز جزو کشورهاي اول جهان در زمينه فرسايش خاک، استحصال منابع آبي، گسترش بيابان و... است.

يوزپلنگ ايراني محکوم به نابودي است

رييس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به وضعيت يوزپلنگ ايراني گفت: بايد بپذيريم يوزپلنگ ايراني نيز مثل بسياري از گونه‌هاي ايراني از بين رفته محکوم به نابودي است. تعداد يوزپلنگ‌هاي ايران از 112 قلاده به 47 قلاده رسيده است چون اين حيوانات گرسنه هستند و پوشش گياهي مناسبي وجود ندارد تا امکان رشد حيواناتي که يوزپلنگ‌هاي موجود از آنها تغذيه مي‌کنند فراهم شود.

يک تالاب و درياچه زنده در کشور نداريم!

وي همچنين به وضعيت تالاب‌هاي کشور اشاره کرد و گفت: امروز يک تالاب و درياچه زنده در کشور نداريم و از اين متعجب هستيم که چرا حجم ريزگردهاي کشور افزايش يافته است.معاون رييس جمهور با گلايه از اقدامات نادرست مردم و مسئولان درزمينه محيط زيست اظهارکرد: طي اين سال‌ها اگر هر دشمني در اين سرزمين حاکم مي‌شد اين رفتار را با منابع طبيعي و محيط زيست انجام نمي‌داد.

وي در ادامه گفت: ما خودخواهترين نسلي هستيم که در طول هفت هزار سال پيش در اين سرزمين زيسته است چون هر بلايي بر سر حوزه محيط زيست آمده طي چهار دهه گذشته بوده است.پيش از اين مدت، بسياري از شاخص‌هاي محيط زيستي کشور مثل آب در جايگاه مناسبي قرار داشت.رييس سازمان حفاظت محيط زيست افزود: امروز ديگر زمان آن نيست که علت مشکلات و کم کاري‌هاي صورت گرفته را گردن ديگران بيندازيم بلکه بايد تلاش کنيم وضعيت موجود را اگر بهتر نمي‌کنيم لااقل بدتر نکنيم.

کلانتري در پايان گفت: بدون شک اين رسم کشورداري نيست و آيندگان ما را قضاوت مي‌کنند چون منابع طبيعي و محيط زيست ارث پدر ما نيست و بايد به آيندگان منتقل شود.

نبايد فکر کنيم چون تکنولوژي داريم بايد به هر طريق که مي‌توانيم شيره منابع طبيعي و محيط زيست را بدون توجه به نياز آيندگان بکشيم.0


 ميز خبر 

 عضو هيات علمي دانشگاه:‌

انتشار جزئيات قتل‌هاي خانوادگي در رسانه‌ها ممنوع شود

عضو هيات علمي دانشگاه سوره با تاکيد بر مديريت انتشار اخبار قتل‌هاي خانوادگي و آسيب‌هاي اجتماعي در رسانه‌ها گفت: انتشار جزئيات نحوه قتل اثرات اجتماعي منفي دارد و منجر به بروز آسيب‌هاي اجتماعي ديگري مي‌شود.

اميد علي مسعودي، عضو هيات علمي دانشگاه سوره و استاد ارتباطات دانشگاه در گفت‌و‌گو با آنا در مورد نحوه اطلاع‎رساني و انتشار اخبار قتل‌هاي خانوادگي در رسانه‌هاي تصويري و مکتوب اظهار کرد: وظيفه‌ رسانه‌ها آگاهي بخشي و اطلاع‌رساني است بر همين اساس رسانه‌ها موظفند زماني که قتلي در منطقه‌اي به وقوع مي‌پيوندد به مردم اطلاع‌‌رساني کنند. وقتي واقعه‌اي در يک منطقه رخ مي‌دهد همه مردم از آن مطلع مي‌شوند و اخبار آن در سطح جامعه منتشر مي‌شود؛ بنابراين رسانه‌ها بايد مديريت مناسبي بر انتشار اين اخبار داشته باشند.

وي افزود: رعايت اصول اخلاقي در انتشار خبر بخشي از وظايف روزنامه‌نگاران و خبرنگاران است و انتشار خبر نبايد منجر به ايجاد جامعه رعب و وحشت و نگراني در جامعه شود و احساس ناشي از خلا امنيت در مردم ايجاد کند.

اين استاد ارتباطات دانشگاه سوره ادامه داد: در صورتي که اخبار به صورت مديريت شده و در جهت رفع شبهه و نگراني مردم منتشر شود از نظر حرفه‌اي اشکالي ندارد اما متاسفانه در برخي از رسانه‌ها پس از دستگيري قاتل جزئيات نحوه قتل را به صورت جزئي بازگو مي‌کنند که اين اخبار بدآموزي‌ دارد و در روحيه بسياري از مخاطبان خبر تاثير منفي بر جاي مي‌گذارد.

معاون عمليات سازمان اورژانس کشور:

4 مصدوم و يک کشته در حادثه واژگوني پژودر کرمان

معاون عمليات سازمان اورژانس کشور عنوان کرد: به دنبال واژگوني پژو در کرمان 4 مصدوم نفر و يک نفر جان خود را از دست داد.

حسن نوري،‌ معاون عمليات سازمان اورژانس کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار آنا از واژگوني يک دستگاه پژو 405 در محور کرمان- بم خبر داد و گفت: اين حادثه ساعت 05:17 صبح ديروز به مرکز اورژانس اعلام و بلافاصله نيروهاي امدادي به محل حادثه اعزام شد.

وي افزود: در اين حادثه 5 نفر دچار آسيب شدند که متاسفانه يک نفر از مصدومان جان خود را از دست داد.

معاون عمليات سازمان اورژانس کشور يادآور شد: ساير مصدومان توسط نيروهاي امدادي اورژانس به بيمارستان منتقل شدند.

مرگ 3 تبعه افغان براثر گازگرفتگي در البرز

معاون عمليات فرماندهي انتظامي استان البرز گفت که سه تبعه افغانستان در شهرستان ساوجبلاغ براثر گازگرفتگي جان خود را ازدست دادند.

سرهنگ رضا نصرتي در گفت وگو با ايرنا افزود: اين سه نفر دريک اتاقک دريک باغ حضور داشتند که نشت گاز سبب گازگرفتگي و مرگ آنها شد.

وي اضافه کرد: متوفيان 38 ساله و 40 ساله بودند که تحويل پزشکي قانوني شدند.

وي خاطرنشان کرد: همه ساله درفصل سرما به‌رغم توصيه‌ها در خصوص استفاده درست از وسايل گرمايشي تعدادي از هموطنان به دليل گازگرفتگي جان خودرا ازدست مي‌دهند.

نصرتي تاکيد کرد: شهروندان حتما به توصيه‌هاي کارشناسان سازمان آتش‌نشاني و نهادهاي ذيربط عمل کرده تا شاهد چنين حوادث ناگواري نباشيم.

کشف 100 هزار ويزاي جعلي؛

جزئيات انهدام باند بزرگ جعل و کلاهبرداري

رئيس پليس پايتخت از انهدام باند جعل و کلاهبرداري در تهران خبر داد و گفت: 100 هزار ويزاي جعلي از محل اختفاي متهمان کشف و ضبط شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسين رحيمي گفت: نيروهاي اطلاعاتي پليس پايتخت در آستانه آغاز ثبت‌نام حضور در راهپيمايي اربعين در اقدامي عملياتي باند بزرگ جعل ويزا و پاسپورت را شناسايي و منهدم کردند.

براساس گزارشهاي ارسالي از پليس آگاهي بيش از 100 هزار ويزاي جعلي از محل اختفاي سردسته باند کشف و ضبط شده است.

رحيمي گفت : در سالهاي گذشته شاهد بوده‌ايم که تعدادي جاعل اسناد دولتي با نزديک شدن ايام اربعين حسيني(ع) و سفر شهروندان و مردم عزيز کشورمان به عتبات عاليات با سوءاستفاده از موقعيت ايجاد شده اقدام به جعل و فروش ويزاي جعلي کشور عراق مي‌کردند که اين امر باعث بروز مشکلاتي براي زائران و مسافران عزيز ما مي‌شد.

وي با اشاره به اينکه با پايشهاي تخصصي صورت گرفته و پيگيريهاي انجام شده همکاران ما موفق به شناسايي و دستگيري يک باند جاعل شدند، افزود: در اين عمليات اعضاي 6 نفره اين باند جاعل که اقدام به چاپ و فروش ويزاي جعلي کشور عراق مي‌کردند دستگير و به مرجع قضايي معرفي و ضمنا دو چاپخانه نيز پلمپ شدند.

رئيس پليس پايتخت افزود: از اعضاي اين باند حدود يک صد هزار ويزاي جعلي کشف شد و تحقيقات تکميلي براي شناسايي همدستان احتمالي اين متهمان همچنان ادامه دارد.

سردار رحيمي در پايان با تاکيد براينکه هموطنان گرامي براي دريافت ويزاي خود بايست به مراکز رسمي و معتبر مراجعه کنند، گفت: فروش اينگونه ويزاهاي جعلي مي‌تواند آثار نامطلوبي در روند سفر زائران گرامي به عتبات عاليات داشته باشد و چه بسا به دستگيري زائران منجر گردد.

حريق يك بيمارستان در پايتخت

سخنگوي سازمان اورژانس کشور درباره حريق در بيمارستان محب ياس تهران توضيح داد.

مجتبي خالدي در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره گفت: در جريان حريق در بيمارستان محب ياس، آتش‌سوزي در قسمت موتورخانه بيمارستان رخ داد.

سخنگوي سازمان اورژانس کشور با اشاره به اعزام چهار دستگاه آمبولانس و يک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه گفت: با توجه به شرايط خاص بيمارستان و بيماران آن، امکان جابجايي مصدومان احتمالي حادثه مشکل‌تر بود و به همين دليل بلافاصله فرماندهي عمليات ويژه اورژانس تهران به محل اعزام شد تا در صورت نياز به انتقال بيماران به بيمارستان ديگر، اقدامات لازم انجام شود.


 خبرها 

 شرايط بهره‌مندي از سنوات ارفاقي براي دانشجويان مشمول

معاون سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: دانشجويان مقاطع مختلف که در سنوات اوليه تحصيلي فارغ‌التحصيل نشده‌اند در صورت موافقت کميسيون موارد خاص مي‌توانند حداکثر يکسال از سنوات ارفاقي بهره‌مند شوند.به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ نجف حميدزاده گفت: مشمولان براي برخورداري از سنوات ارفاقي بايد با توجه به مقطع تحصيلي خود حداقل واحد تعداد درسي مشخصي را گذرانده باشند که در اين صورت با موافقت کميسيون موارد خاص دانشگاه دانشجويان بايد سه ماه قبل از اتمام سنوات اوليه تحصيلي درخواست خود را از طريق دانشگاه محل تحصيل پيگيري کنند.

وي افزود: طبق تبصره دو ماده 11 آيين نامه اجرايي معافيت تحصيلي مصوب هيات وزيران دانشگاهها موظفند حداکثر ظرف مدت سه ماه از پايان مدت مجاز سنوات اوليه تحصيلي موافقت خود را براي بهره‌مندي دانشجويان از سنوات ارفاقي به سازمان وظيفه عمومي اعلام کنند. در غير اينصورت دانشجويان نمي‌توانند از سنوات ارفاقي بهره‌مند شوند.

حميدزاده درخصوص مهلت معرفي دانشجوياني که در سنوات ارفاقي فارغ‌التحصيل مي‌شوند نيز گفت: دانشجوياني که با بهره‌مندي از سنوات ارفاقي فارغ‌التحصيل مي شوند حداکثر يکسال مهلت دارند تا وضعيت خدمت خود را مشخص کنند يا در صورت پذيرش در مقاطع بالاتر نيز مي‌توانند از معافيت تحصيلي برخوردار شوند.

معاون مشمولان و امور معافيتهاي سازمان نظام وظيفه اظهار کرد: مشمولاني که در سنوات ارفاقي فارغ‌التحصيل نشوند از تاريخ انصراف يا اخراج از تحصيل يک سال فرصت دارند تا وضعيت خدمتي خود را مشخص کنند.وي بيان داشت: دانشجوياني که موفق به بهره‌مندي از سنوات ارفاقي نشده و در مهلت يکساله تعيين تکليف وضعيت خدمت فارغ‌التحصيل شوند طبق ماده 13 آيين‌نامه اجرايي معافيت تحصيلي تا پايان خدمت و يا اخذ کارت معافيت از خدمت حق ادامه تحصيل نخواهند داشت.

حميدزاده ادامه داد: دانشجوياني هم که نتوانند در مهلت يکساله تعيين وضعيت خدمت خود فارغ‌التحصيل شوند وارد غيبت شده و ادامه تحصيل آنان با غيبت مغاير قانون بوده و به هيچ وجه امکان فراغت از تحصيل نخواهند داشت.

معاون مشمولان و امور معافيتهاي سازمان نظام وظيفه در پايان خاطرنشان کرد: دانشجويان سعي کنند با برنامه‌ريزي مناسب در سنوات تحصيلي در نظرگرفته شده مقطع تحصيلي خود را به اتمام رسانند تا براي فراغت از تحصيل دچار مشکل نشوند.

يک پژوهشگر اجتماعي:

اعتياد را جدي بگيريم!

يک پژوهشگر اجتماعي بر اين باور است که براي تحقق رويکرد اجتماعي مبارزه با مواد مخدر بايد به سازمان‌هاي غيردولتي کمک شود تا اهداف و سياست‌هايشان را براي مقابله با اعتياد بازنگري کنند.

به گزارش ايسنا، الهام جعفري بدرآبادي افزود: در زمينه مبارزه با مواد مخدر بخش مهمي از وظايف بر عهده نيروي انتظامي است اما در زمينه کاهش تقاضا نيز که شامل کاهش آسيب، درمان و پيشگيري است، سازمان‌هاي غيردولتي مي‌توانند نقش مهمي داشته باشند.

وي اظهار کرد: در اين زمينه مشکل اصلي اينجاست که ما خيلي اوقات ميانه خوبي با سازمان‌هاي غيردولتي نداريم و به آنها کمک نمي‌کنيم، بايد به سازمان‌هاي غيردولتي کمک شود که اهداف و سياست‌هاي‌شان را مورد بازنگري قرار دهند.

جعفري با بيان اينکه سازمانهاي مدني (غيردولتي) نياز به آموزش دارند، ادامه داد: با کمک سازمان‌هاي غيردولتي مي‌توان در بحث مقابله و پيشگيري از مصرف مواد مخدر صنعتي، شيميايي و روان‎گردانها عموم مردم بويژه قشر نوجوان و جوان را هوشيار کرد اين گرايش به استعمال اين مواد همراه با نابودي سلامتي، اقتصاد، فرهنگ و غيره است.

وي تصريح کرد: بسياري از کشورها با دادن اختيارات و کمک به سازمانهاي غيردولتي در بحث مبارزه با مواد مخدر توانستند بخشي از پروژه درمان و کاهش آسيب را به نتيجه برسانند.

اين پژوهشگر اجتماعي تاکيد کرد: بايد مساله اعتياد را کاملا جدي بگيريم و بپذيريم که اين مساله آسيب جامعه ماست. پس از پذيرفتن پديده اعتياد به عنوان يک مساله همه دستگاه‌هاي مربوطه و نيروهاي مسئول بايد با هم همکاري کنند تا کمتر به مشکلات ناشي از اين پديده دامن زده شود.

به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، جعفري خاطرنشان کرد: بايد بين دستگاه‌هايي که بعضي از آنها هم‌اکنون همکاري خوبي با يکديگر ندارند، تعامل و هماهنگي ايجاد شود يا اينکه مسئول يا دستگاه مشخصي مسووليت همه هماهنگي‌هاي اين حوزه را بپذيرد نه اينکه هر فرد و نهادي کار خودش را انجام دهد.

به گفته وي، بخش‌هايي از قوانين و سياست‌هاي حوزه مقابله با اعتياد به اعمال تغييراتي نياز دارند در حال حاضر وضعيت مصرف مواد در کشور ما خوب نيست و ما بايد به افراد مبتلا به بيماري اعتياد خدمات لازم را ارائه کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته