جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار شرکت‌کنندگان در اجلاس محبان اهل بيت عليهم‌السلام:
هر جا به حضور ما در مقابله با استکبار نياز باشد، کمک خواهيم کرد


پوتين: تمامي شرکت‌هاي روسي بايد براي توليد تجهيزات جنگي آماده باشند


وليعهد عربستان: در طرح مبارزه با فساد 100 ميليارد دلار به خزانه دولت بازگشت


اسرائيل با دولتهاي عرب بطور مخفيانه همکاري مي کند

جهانگيري در بدو ورود به بوليوي:
همکاري با کشورهاي آمريکاي لاتين جايگاه ويژه ‌اي در سياست خارجي جمهوري اسلامي دارد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

دکتر لاريجاني درگفت و گو با شبکه تلويزيوني TRT ترکيه:
احتمال بروز مشکلات امنيتي ازسوي تروريست‌هاي مهاجر شکست‌خورده در سوريه


خبر


رونمايي از سرديس استاد محمدرضا شجريان در خرقان


روباتي انسان نما با لباس سنتي در شانگهاي چين


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار شرکت‌کنندگان در اجلاس محبان اهل بيت عليهم‌السلام:
 هر جا به حضور ما در مقابله با استکبار نياز باشد، کمک خواهيم کرد 

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مهمانان شرکت‌کننده در اجلاس «محبان اهل‌بيت(ع) و مسئله تکفيري‌ها»، اتحاد و همدلي امت اسلامي در شرايط کنوني را از اوجب واجبات دانستند و گفتند: جمهوري اسلامي ايران در مقابل توطئه جبهه استکبار و صهيونيسم براي ايجاد جنگ و نزاع ميان مسلمانان ايستاده و خواهد ايستاد و به اذن پروردگار در اين مبارزه پيروز خواهد شد همانگونه که شجره خبيثه داعش در عراق و سوريه قطع شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: اگرچه داعش در عراق و سوريه به نقطه پايان خود رسيد اما نبايد از کيد و مکر دشمنان غافل بود زيرا امريکا و صهيونيسم و دنباله‌هاي آنها، از دشمني با اسلام دست نخواهند کشيد و ممکن است توطئه اي همچون داعش و امثال آن را درمنطقه اي ديگر طراحي و اجرا کنند.

لزوم هوشياري مقابل مكر امريكا و توطئه راه اندازي داعش و امثال آن در منطقه اي ديگر

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه نمي توان دشمن را ناديده گرفت و بايد بيدار و هوشيار بود، افزودند: يکي از اقتضائات اين بيداري، محبت و برادري ميان امت اسلامي است و لازمه اين محبت نيز مقابله با عواملي است که صراحتاً با دنياي اسلام دشمني و يا به دشمنان اسلام کمک مي کنند.

ايشان، حب اهل بيت عليهم السلام را يکي از زمينه هاي مناسب براي ايجاد وحدت و همدلي ميان مسلمانان دانستند و گفتند: مهمترين وظيفه محبان اهل بيت عليهم السلام در کشورهاي مختلف، آگاهي بخشي به مسلمانان درخصوص حقايق دنياي اسلام و ايجاد روحيه بيداري و هوشياري در قبال توطئه ايجاد اختلاف در درون امت اسلامي است.

رهبر انقلاب اسلامي، مسلمانان در کشورهاي مختلف را يک واقعيت تحميل‌شده بر جبهه استکبار و کفر برشمردند و خاطرنشان کردند: دنياي اسلام امروز مي تواند مقابل کفر و استکبار بايستد و نظام اسلامي در ايران که به دنبال تحقق کامل شريعت اسلامي است، وسيله پيروزي بر دشمنان اسلام خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به حدود 40 سال توطئه و فشار و تحريم از جانب امريکا و صهيونيسم بر ضد نظام اسلامي، گفتند: با وجود همه اين فشارها، جمهوري اسلامي ايران به لطف خداوند، پيشرفت‌هاي شگرفي داشته و با کمال قدرت و قوت در مقابل جبهه استکبار ايستاده است و با صراحت اعلام مي کنيم جمهوري اسلامي ايران در هر جايي که براي مقابله با کفر و استکبار، نياز به حضور باشد، کمک خواهد کرد و در بيان اين موضوع ملاحظه هيچ‌کس را نمي‌کنيم.

رهبر انقلاب اسلامي، موضوع فلسطين را مسئله اول دنياي اسلام خواندند و افزودند: کليد غلبه بر دشمنان اسلام، مسئله فلسطين است زيرا جبهه کفر و استکبار و صيهونيسم با غصب کشور اسلامي فلسطين، آن را به پايگاهي براي ايجاد اخلال در امنيت کشورهاي منطقه تبديل کرده‌اند و بايد با غده سرطاني اسرائيل مقابله کرد.

روز بازگشت فلسطين به مردم آن ، ‌روز جشن دنياي اسلام است و براي آن روز تلاش مي كنيم

حضرت آيت الله خامنه اي، هدف اصلي دشمنان از اختلاف افکني و نزاع ميان مسلمانان را، ايجاد حاشيه امن براي رژيم صهيونيستي برشمردند و گفتند: اميدواريم روزي فرا برسد که مردم فلسطين مالک سرزمين خود شوند و آن روز، روز جشن وعيد دنياي اسلام خواهد بود.

ايشان تأکيد کردند: روزي که فلسطين به مردم فلسطين برگردد، ضربه واقعي به کمر استکبار وارد خواهد شد و ما براي آن روز، تلاش خواهيم کرد.


 پوتين: تمامي شرکت‌هاي روسي بايد براي توليد تجهيزات جنگي آماده باشند 

 
اينديپندنت :رئيس جمهوري روسيه گفت: تمامي شرکت‌هاي بزرگ روسي بايد در راستاي توليد تجهيزات جنگي آمادگي داشته باشند.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي روزنامه اينديپندنت، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه گفت: ارتش و نيروي دريايي ما بايد بهترين تجهيزات را که بهتر از نمونه‌هاي خارجي باشد در اختيار بگيرد.وي خاطرنشان کرد: شرکت‌هاي روسي بايد براي توليد بهترين محصولات مورد نياز ارتش در هر زماني آمادگي داشته باشند.پوتين خاطرنشان کرد: توانايي اقتصاد ما براي افزايش توليدات و خدمات نظامي در هر زماني يکي از مهمترين ابعاد امنيت نظامي تلقي مي‌شود.وي اضافه کرد: در اين راستا تمامي شرکت‌هاي بزرگ و راهبردي بدون توجه به رويکردهاي صاحبان‌شان بايد آمادگي داشته باشند.

پوتين در اين زمينه تاکيد کرد: اگر ما بخواهيم پيروز شويم بايد بهتر باشيم.


 وليعهد عربستان: در طرح مبارزه با فساد 100 ميليارد دلار به خزانه دولت بازگشت 

 
نيويورک تايمز :وليعهد عربستان تأکيد کرد که بيشتر شاهزادگان و مسئولاني که در چارچوب طرح مبارزه با فساد بازداشت شده‌اند، حل و فصل مسالمت‌آميز موضوع اتهامات را به محاکمه ترجيح داده‌اند.به گزارش ايسنا، محمد بن سلمان، وليعهد عربستان در مصاحبه با روزنامه نيويورک تايمز گفت: نتايج تحقيقات درباره فساد همراه با دو پيشنهاد(يا ارجاع تحقيقات به دادگاه‌ها و باز کردن پرونده‌هاي جنايي يا امضاي توافق آشتي دوستانه) به تمامي بازداشت شدگان در چارچوب مبارزه با فساد ارائه شد. 95 درصد متهمان با گزينه دوم موافقت کردند.وي افزود: تنها حدود يک درصد از بازداشت شدگان توانستند بي‌گناهي‌شان را ثابت کنند و حدود چهار درصد نيز گفتند که بي‌گناه هستند و از وکلايشان براي اثبات بي‌گناهي کمک خواهند گرفت.محمد بن سلمان گفت: حدود 100 ميليارد دلار از طريق کمپين مبارزه با فساد به خزانه دولت بازخواهد گشت و اين مقداري است که به خاطر فساد اين افراد به هدر رفته بود.


 اسرائيل با دولتهاي عرب بطور مخفيانه همکاري مي کند 

 
راشاتودي :نخست وزير رژيم صهيونيستي افشا کرد که اسرائيل با برخي از کشورهاي عربي بطور مخفيانه همکاري مي کند.به گزارش مهر به نقل از راشاتودي، «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي با افشاي همکاري مخفيانه اسرائيل با برخي از کشورهاي عربي، ابراز اميدواري کرد که اين روند گسترش يابد.اين افشاگري بنيامين نتانياهو پس از آن صورت گرفت که رئيس ستاد کل ارتش اسرائيل از آمادگي تل آويو براي همکاري اطلاعاتي با عربستان سعودي در خصوص ايران سخن گفت.نتانياهو در مراسم يادبود «ديويد بن گوريون» نخستين نخست وزير رژيم صهيونيستي که روز پنج شنبه برگزار شد، گفت: «همکاري سودمند ما با کشورهاي عربي معمولاً مخفيانه است». وي تأکيد کرد که «اين روابط همواره تحت پوششي محرمانه برقرار بوده است».نخست وزير رژيم صهيونيستي در ادامه گفت: «من باور دارم که اين روابط (با کشورهاي عربي) توسعه خواهد يافت و باور دارم که اين روابط براي توسعه مدار صلح مثمرثمر خواهد بود».


 جهانگيري در بدو ورود به بوليوي:
 همکاري با کشورهاي آمريکاي لاتين جايگاه ويژه ‌اي در سياست خارجي جمهوري اسلامي دارد 

 معاون اول رئيس جمهوري گفت: ايران به عنوان کشوري که داراي بزرگترين ذخاير گاز طبيعي در جهان است، نقش فعالي در مجمع کشورهاي صادرکننده گاز و ايجاد هماهنگي در جهت توسعه و ارتقاء گاز در سبد انرژي جهان ايفا مي کند.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اپل رئيس جمهوري در جريان سفر به بوليوي، پس از ورود به فرودگاه سانتاکروز، در‌ جمع خبرنگاران، هدف از سفر خود به اين کشور‌ را پاسخ به دعوت رييس جمهور بوليوي و شرکت در چهارمين نشست سران کشورهاي صادرکننده گاز عنوان و خاطر نشان کرد: در اين نشست، ديدگاهها و مواضع جمهوري اسلامي ايران‌ را ‌درباره انرژي و گاز طبيعي مطرح خواهيم کرد.معاون اول‌ رئيس جمهوري ادامه داد: در‌حاشيه اين اجلاس، چنانچه فرصتي فراهم شود، ديدارهايي نيز با مقامات کشور‌ بوليوي و‌ مقامات شرکت کننده در اجلاس خواهم داشت و در خصوص مسائل جهاني و مسائل منطقه خاورميانه گفتگو خواهيم کرد.جهانگيري انرژي را از مهمترين پيش نيازهاي توسعه کشورها برشمرد و اظهار کرد: خوشبختانه کشورهاي توليد کننده و صادرکننده گاز، با پيش بيني نسبت به آينده وضعيت انرژي، 17 سال پيش تصميم به ايجاد مجمع کشورهاي صادرکننده گاز گرفتند و‌ امروز اين مجمع به نهادي تاثيرگذار در حوزه انرژي در عرصه بين الملل تبديل شده است.


 يك نكته از هزاران 

در حالي كه رسانه‌ها چند روزي است از افزايش 15 درصدي قيمت نان خبر داده و شروع اعمال آن را از هفته جاري دانسته‌اند، مدير کل تعزيرات حکومتي استان تهران، اين افزايش را 32 درصد اعلام كرده و گفته در تهران علاوه بر افزايش 15 درصدي قيمت نان، وزن چانه يا خمير نان را هم نسبت به سال 1393 کاهش داده‌اند و اين بدان معناست كه با کاهش وزن چانه و افزايش 15 درصدي قيمت به طور ميانگين، قيمت نان در عمل، حدود 32 درصد افزايش يافته است.

با توجه به اين كه مصوبه افزايش قيمت نان مربوط به افزايش اختياري قيمت آن بوده، نه اينکه ضمن آن، وزن نان هم كم شود لذا انتظار عمومي اين است كه حداقل، اين افزايش قيمت‌ها محدود به 15 درصد مانده و از كيفيت و كميت ناني كه به دست مردم مي‌رسد، كم نشود!


 ميز خبر 

 روسيه حضور نظامي آمريکا در سوريه را اشغالگري خواند

سخنگوي وزارت خارجه روسيه اعلام کرد، عدم عقب‌نشيني نيروهاي آمريکا از سوريه پس از نابودي داعش، سوال‌هايي را پيرامون اهداف حقيقي آمريکا برمي‌انگيزد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه روسيا اليوم، ماريا زاخاروفا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه در گفت‌وگوي مطبوعاتي گفت: وزارت دفاع آمريکا 13 نوامبر با صراحت اعلام کرد که نيروهاي نظامي اين کشور پيش از دستيابي به پيشرفت در حل و فصل سياسي و دستيابي به راه‌حل پايان بحران، سوريه را ترک نخواهند کرد.

زاخاروفا در ادامه گفت: همان طور که مي‌دانيم ايالات متحده خودسرانه اين تصميم را گرفته است. ما بارها به واشنگتن گوشزد کرديم که اينگونه اظهارات، سوالاتي را پيرامون اهداف حضور نظامي آمريکا و نيروهاي ائتلاف در سوريه برمي‌انگيزند.

وي افزود: آمريکا و ائتلاف نه تنها بدون اجازه يا دعوتي از سوي دمشق بلکه با نقض اراده دولت قانوني اين کشور در سوريه حضور دارند و در واقع اقدامات آنها چيزي شبيه به اشغالگري است.

عربستان به دنبال خريد 7 ميليارد دلار سلاح هدايت شونده دقيق از آمريکا

برخي منابع آگاه اعلام کردند که عربستان با خريد مهمات هدايت شونده دقيق از شرکت‌هاي دفاعي آمريکايي به ارزش نزديک به 7 ميليارد دلار موافقت کرده است. قراردادي است که احتمالا با اعتراض برخي از قانونگذاران آمريکايي مواجه شود.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، اين منابع اظهار داشتند، شرکت دفاعي "ريتون" و "بوئينگ" شرکت‌هاي منتخبي هستند که عربستان قصد خريداري سلاح از آنها را دارد.

اين قرارداد در چارچوب توافق نامه 110 ميليارد دلاري امضا شده در جريان سفر دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا به عربستان در ماه مه امضاء شده است.بر اساس اين گزارش، فروش سلاح به عربستان و ديگر کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس مسئله جنجال برانگيزي در داخل کنگره آمريکا است که بايد اين قراردادها را تصويب کند.

احتمال وقوع انفجار در زيردريايي مفقود شده آرژانتين و مرگ همه سرنشينان آن

نيروي دريايي آرژانتين اعلام کرد بر اساس شواهد و مدارک حادثه‌اي معادل يک انفجار در آخرين موقعيت ثبت شده زيردريايي گم شده ارتش اين کشور اتفاق افتاده و به اين ترتيب اميد براي يافتن اين زيردريايي و44 سرنشين آن کمرنگ شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از بي‌بي‌سي ورلد، نيروي دريايي آرژانتين اعلام کرد که سازمان معاهده جامع منع آزمايش هسته‌اي چند روز پيش اطلاعاتي را ثبت کرده که نشان‌دهنده وقوع يک انفجار "غيرعادي، کوتاه، خارق‌العاده، شديد و غيرهسته‌اي" در موقعيت زيردريايي مفقود شده بوده‌ است.

نشريه آمريکايي: ترامپ از دختر و دامادش خواسته است که کاخ سفيد را ترک کنند

نشريه «وينيتي فِير» نوشت «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا از «ايوانکا» دخترش و «جرد کوشنر» همسر او خواسته است که با ترک کاخ سفيد به خانه خود در نيويورک بروند.به گزارش ايرنا، اين رسانه تاکيد مي‌کند که خواسته ترامپ به سبب مشاوره‌هاي سياسي ناکارآمد کوشنر در ماه‌هاي گذشته بوده است.از جمله اين موارد، پيشنهاد حمايت از «لوتر استرنج» در مرحله نخست انتخابات ميان‌دوره سنا در ايالت آلاباما بود که در برابر «روي مور» قاضي سابق متحمل شکست شد.کوشنر و ايوانکا ترامپ در عين حال از مهم‌ترين چهره‌هاي مرتبط با پرونده دخالت ادعايي روسيه در انتخابات رياست جمهوري آمريکا هستند؛ موضوعي که خود دليل ديگري براي فشار ترامپ براي کناره‌گيري آن‌ها از فعاليت‌هاي دولتي است.


 خبــــر 

 مخالفان سوري هياتي 50 نفره را براي حضور در مذاکرات ژنو تشکيل دادند

مخالفان سوري در پايان نشست دو روزه خود در رياض اعلام کردند هياتي 50 نفره را براي منشارکت در مذاکرات ژنو، تشکيل داده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز، مخالفان سوري در دو روز مذاکره در رياض درباره مسائل مهم به ويژه درخصوص آينده سوريه به بحث و تبادل نظر پرداختند و به جمع‌بندي کلي ميان خود رسيدند که مي‌تواند ديدگاه بخش اعظم مخالفان دولت سوريه باشد.

سخنگوي مخالفان سوريه اعلام کرد که تقريبا تمامي گروه‌هاي مخالف در هيات 50 نفره تشکيل شده، نماينده دارند و خروج بشار اسد، رئيس جمهور سوريه و نزديکانش از قدرت يکي از اولويت‌هايي است که اين هيات بر آن تاکيد دارد.مذاکرات مخالفان سوري براي تشکيل هياتي متحد جهت حضور در مذاکرات ژنو در رياض برگزار شد تا مخالفان بتوانند صفوف خود را براي مشارکت در گفت‌وگوهاي هفته آتي ژنو متحد کنند.در اين نشست 140 تن از مخالفان سوريه به نمايندگي از گروه‌هاي مختلف شرکت داشتند اما آن دسته از مخالفان سوري که مورد تاييد روسيه هستند اعلام کرده‌اند که نشست مذکور و افراد انتخاب شده نماينده آنها نمي‌باشد.

رويترز: اقدامات اخير عربستان عليه ايران نتيجه معکوس داشته است

خبرگزاري رويترز در گزارشي تاکيد کرد که پس از اقدامات اخير عربستان مبني بر افزايش تنش با ايران در مورد يمن و نيز وادار کردن حريري براي استعفا به دليل عدم وجود حمايت ديگر کشورهاي عربي در مقابله با ايران اين اقدامات براي محمد بن سلمان و مشاورانش نتيجه‌ عکس داشته است.به‌ گزارش ‌ايسنا، بنابر ‌اين گزارش وزراي خارجه اتحاديه عرب در 19 نوامبر در جلسه‌اي که موضوعيت ضد ايراني داشت در قاهره دور يکديگر جمع شدند. رهبران عرب ايران را متهم به انجام اقدامات بي ثبات کننده در خاورميانه کردند، اما نتوانستند براي انجام يک اقدام مشترک عليه ايران به تفاهم برسند.اين نشست در حالي انجام شد که در ماه اخير به نظر مي‌رسد خاورميانه وارد يک چالش جديد شده است. عربستان سعودي ايران را متهم به همکاري در حمله موشکي به فرودگاه رياض کرده است و آن را يک اعلان جنگ دانسته است. پس از آن نيز مقامات سعودي، سعد حريري، نخست وزير لبنان را وادار به استعفا کردند تا از اين طريق بتوانند فشار بيشتري بر ايران و حزب الله وارد کنند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

پروپزال کمک به IAU براي سال 2008 تا 2100 SAREC 1/ Sida2

خلاصه اجرايي پروپزال کامل IAU ارائه شده در تاريخ 18 سپتامبر سال 2007

انجمن بين المللي دانشگاه ها (IAU) و SAREC / Sida دريک تعهد شريک شدند تا ظرفيت آموزش عالي و پژوهش را براي ملت هاي درحال توسعه مستحکم کنند وتوسعه بخشند. در حمايت از کار IAU درجهت اين هدف، SAREC / Sida از انجمن با کمک هاي خود در طول دو دوره 3 ساله متوالي حمايت ميکنند، شروع آن درسال 2002 (2002 تا 2004 و 2005 تا 2007) بوده است. با اين پروپزالIAU براي حمايت بيشتر از طرف SAREC / Sida براي دوره اي از ژانويه 2008 تا دسامبر 2010 براي يکپارچه کردن وتوسعه دادن به تحرکات جهاني خود تا دانشگاه ها و سايرمؤسسات آموزش عالي در کشورهاي در حال توسعه و نقش پژوهشي آنها تقويت شود، اقدام مي نمايد.

پيرو يک ارائه خلاصه از انجمن، عضويت، حاکميت وتأمين مالي آن، اين پروپزال برهدايت جاري استراتژيک پرتوافکنده است که قراراست توسط IAU و ارزش هايي که اخيرا تصريح شده است به عنوان سنگ بناي مأموريت و چشم انداز انجمن پيگيري شود. يک مرور خيلي خلاصه ازنتايج بدست آمده با کمک هاي گذشته SAREC / Sida، وبا شروع در سال2002 تا به حال، همچنين يک توضيحي از چگونگي اين کاربرد که درگذشته انجام شده است- هر دوي موفقيت وشکست در سطوح جديدي از فعاليت که گسترش مي يابد ارائه مي گردد.

درحال حاضر، SAREC / Sida سه سطح اصلي ازفعاليت هاي IAU را حمايت مي کند- 1) پژوهش مربوط به برنامه انتشارات انجمن، 2) فعاليت هايي که به حمايت از عضويت متصل شده است و 3) يک آزمايشي از اتصالات بين آموزش عالي وپژوهش و آموزش براي همه (EFA) در هدف ها. درهمه اين سه سطح، IAU نتايج مثبت داشته است و ميتواند به نتايجي اشاره کرد مثل الف) انتشارات با کيفيت بالا که يک ميدان ديد بين المللي ودرک مطلب آموزش عالي درگستره جهان راتضمين مي کند؛ ب) افزايش نمايندگان کشورهاي درحال توسعه در IAU همچنين توسعه يک ابتکار جديد براي يک ارائه حمايت مستقيم به اعضا در جنوب (برنامه LEADHER)؛ ج) شناخت پروژه هاي پژوهشي متصل به آموزش عالي و آموزش براي همه و توصيه هايي براي حرکت به جلو.

1. SAREC: Swedish Agency for Research Cooperation(With developing Countries)

2. Sida: Swedish International Development cooperation Agency


 دکتر لاريجاني درگفت و گو با شبکه تلويزيوني TRT ترکيه:
 احتمال بروز مشکلات امنيتي ازسوي تروريست‌هاي مهاجر شکست‌خورده در سوريه 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ناراحتي اسرائيلي‌ها از سرکوبي داعش گفت: اکنون آنها به دنبال ايجاد مشکلاتي براي لبنان هستند.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در حاشيه دهمين مجمع عمومي مجمع مجالس آسيايي که در استانبول برگزار شد، در گفت و گو با شبکه تلويزيوني TRT ترکيه ضمن تشکر از ميزباني اين کشور، روابط دوجانبه ايران و ترکيه را مثبت ارزيابي کرد و گفت: همزمان نشست سوچي در حال برگزاري است که ايران، ترکيه و روسيه نيز در آن حاضر هستند که اين امر حاصل افزايش روابط دوستانه است لذا لازم است در کنار روابط سياسي، روابط اقتصادي نيز افزايش يابد.

جنس تروريست‌هاي سوريه، تروريست مهاجر است که بعد از شکست داعش در کشورهاي ديگر پراکنده مي‌شوند

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به تأثير نشست سوچي در حل بحران سوريه عنوان کرد: کشورها اين اراده را پيدا کرده اند تا بحران سوريه را از طريق راه حل سياسي برطرف کنند که در اين زمينه همکاري روسيه، ترکيه و ايران بسيار مثبت بوده و امروز توانسته اند تروريسم را در منطقه از بين ببرند از اين رو اين مذاکرات شروع خوبي بود که منجر به شکست داعش در عراق و سوريه شد.

وي در ادامه با مهم دانستن آزادسازي سرزمين هاي تحت تصرف داعش و ضربه جدي که اين گروه تروريستي در منطقه خورد، اظهار داشت: البته ممکن است اين تروريسم به جاهاي ديگر ورود کند چون جنس تروريست هايي که در سوريه هستند تروريست هاي مهاجر هستند و ممکن است به جاي ديگر بروند و مسأله و مشکلات امنيتي ايجاد کنند لذا در حال حاضر فقط زمين هاي تحت تصرف از آنها باز پس گرفته شد.

هدف آمريکايي‌ها ايجاد درگيري ميان مسلمانان به نفع اسرائيل است

دکتر لاريجاني در ادامه آمريکايي ها را مسبب اصلي بروز تروريسم در منطقه دانست و افزود: به تاريخ آمريکايي ها بنگريد که طالبان را چه کسي به وجود آورد؛ سابقا در همين زمينه از بي نظير بوتو سوال شد که چرا طالبان را به وجود آورديد و وي گفت به ما نگوييد طالبان را ما به وجود آورديم چرا که يک مثلث طالبان را به وجود آورد؛ ضلع اصلي آن آمريکا و انگليس بودند که ايده ايجاد طالبان را دادند، ضلع ديگر عربستان و امارات بودند که کمک مالي کردند و ضلع ديگر پاکستان بود که از نيروهاي آن از اينجا جذب شدند.

رئيس نهاد قانونگذاري کشورمان در ادامه اين مصاحبه با بيان اينکه داعش را نيز آمريکايي ها به وجود آوردند، يادآور شد: حتي خانم کلينتون در کتاب خاطرات خود اعتراف کرد که آمريکايي ها داعش را به وجود آورده اند البته تصور آنها از به وجود آوردن تروريست ها هدف ديگري بود اما در نهايت همواره خودشان گرفتار مي شوند ضمن اينکه هدف اصلي آنها اين است که درگيري ميان مسلمانان ايجاد کنند تا اسرائيل استفاده آن را ببرد و امروز اسرائيلي ها از اينکه داعش سرکوب شد خيلي ناراحت هستند و دنبال ايجاد مشکلاتي براي لبنان هستند.

حضور ايران در عراق و سوريه به درخواست دولت‌هاي اين کشورها بود

وي در ادامه با بيان اينکه آمريکايي ها قصد دارند کشورها را نسبت به ارتباط با ايران نگران کنند، عنوان کرد: اکنون که داعش از ميان رفته مي خواهند ماجراي جديدي درست کنند لذا در حالي به ايران اتهام مي زنند که ما تا کنون به هيچ کشوري تجاوز نکرده ايم و اين آمريکايي ها بوده اند که همواره کشورها را تهديد مي کنند در غير اين صورت حضور ما در عراق و سوريه به درخواست دولت هاي آنها و براي مبارزه با تروريسم بود.رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان خاطرنشان کرد: زماني که داعش در سوريه ضربه خورد آمريکايي ها به سراغ ايجاد به هم ريختگي هاي ديگر در منطقه مي روند از اين رو ترکيه و ايران بايد مراقبت کنند تا گرفتار مسائل جديدي نشوند.


 خبر 

 روسيه از احتمال کاهش حضور نظامي خود در سوريه خبر داد

رئيس ستاد ارتش روسيه احتمال داد که اين کشور حضور نظامي خود در سوريه را کاهش دهد؛ اقدامي که گفته مي‌شود پس از پيروزي‌هاي ارتش سوريه ممکن شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأي اليوم، والري گراسيموف، رئيس ستاد ارتش روسيه در گفتگو با رسانه‌هاي محلي در شهر سوچي گفت: کاهش حضور نظامي روسيه در سوريه در چارچوب پيشنهاداتي است که در بيانيه پاياني نشست سران روسيه، ايران و ترکيه آمده است. ما احتمالا اين اقدام را عملي خواهيم کرد.

رؤساي جمهور ايران، ترکيه و روسيه نشستي را در شهر سوچي براي بررسي اوضاع سوريه برگزار و با اتخاذ اقدامات مشترک عليه تروريسم و حل سياسي بحران سوريه توافق کردند.

به دنبال پيروزي‌هاي چشمگير ارتش سوريه عليه داعش و در اختيار گرفتن بيشتر مناطق اين کشور، مسئولان روسي تأکيد کردند که عمليات نظامي عليه تروريسم در سوريه رو به پايان است.

ظرف چهارماه گذشته؛

شمار نظاميان آمريکا در خاورميانه 33 درصد افزايش يافت

شمار نيروهاي نظامي آمريکا در منطقه خاورميانه ظرف چهارماه گذشته حدود 33 درصد افزايش يافته است.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، وزارت دفاع آمريکا در گزارشي جديد اعلام کرد که شمار نيروهاي نظامي آمريکا در منطقه خاورميانه ظرف چهار ماه گذشته حدود 33 درصد افزايش يافته است.

وزارت دفاع آمريکا گزارش داد که از ابتداي ژوئيه سال جاري، تعداد نظاميان و پرسنل غيرنظامي وزارت دفاع آمريکا مستقر در منطقه خاورميانه با 33 درصد افزايش از 40517 نفر به 54180 نفر رسيده است. شايان ذکر است که اين افزايش، نيروهاي نظامي اعزام شده به افغانستان را شامل نمي شود.بهرحال افزايش نيروهاي نظامي آمريکا در يکي از بي ثبات ترين مناطق جهان، منادي تشديد تنشها در اين منطقه خواهد بود.

320 کشته و زخمي براثر انفجار مسجدي در مصر

تلويزيون مصر از افزايش شمار تلفات حمله تروريستي به مسجد الروضه در شهر العريش واقع در شمال صحراي سينا به صد و هشتاد و پنج کشته و صد وبيست و پنج زخمي خبر داد.

به گزارش صداوسيما ؛ تلويزيون رسمي مصر از افزايش شمار تلفات حمله تروريستي به مسجد الروضه روستاي بئر العبد در غرب شهر العريش واقع در شمال صحراي سينا به صد و هشتاد و پنج کشته و صد وبيست و پنج زخمي خبر داد.

اعلام سه روز عزاي عمومي در مصر

رياست جمهوري مصر در پي حمله تروريستي به مسجدي در شمال صحراي سينا ،سه روز عزاي عمومي در اين کشور اعلام کرد.

هنوز هيچ گروهي مسئوليت اين حمله را بر عهده نگرفته است.افراد مسلح در منطقه سينا در سال 2014 همدستي خود را با تروريست هاي (وهابي صهيونيستي) داعش اعلام کردند و پس از آن مسئوليت شماري از حملات مرگبار در اين منطقه را بر عهده گرفته اند.


 رونمايي از سرديس استاد محمدرضا شجريان در خرقان 


 روباتي انسان نما با لباس سنتي در شانگهاي چين  


 سرمقاله 

خداحافظي عربستان با رويكرد محافظه‌كارانه؟

زهرا کيان بخت

 عربستان، اين روزها شرايط متفاوتي را تجربه مي‌كند كه هر چند، موجب تشتت و تشنج در اوضاع داخلي آن شده، اما پيامدهاي اين تغيير شرايط، محدود به اوضاع داخلي اين كشور نمانده و به طور مستقيم، پيامدهايي را براي منطقه خاورميانه و ساير كشورهاي جهان، به دنبال خواهد داشت. حكومت عربستان كه رسانه‌هاي خارجي، به تازگي آن را حكومتي مستبد و شكننده معرفي كردند، از يك طرف، با پس‌لرزه‌هاي تغييرات گسترده در ساختار قدرت روبروست؛ تغييرات سريع و گسترده‌اي كه به بازداشت چند شاهزاده، وزير و چندين نفر از مقامات سابق آن، انجاميده، تا جايي كه آن را در حال تجربه بي‌ثبا‌ت‌ترين وضعيت خود در نيم قرن اخير، دانسته‌اند.

در كنار اوضاع داخلي، سياست خارجي اين كشور و نوع رفتارهاي سياسي مقامات اين كشور در اين عرصه، وارد مرحله جديدي شده است. در كنار مداخله نظامي عربستان در يمن، نوع سياست عربستان در قبال قطر و لبنان و بي‌اعتمادي دوجانبه ميان آن با اين كشورها، چهره سياست خارجي عربستان را به شكل و شمايل جديدي درآورده است. در كنار همه اينها، موضع‌گيري عربستان بر عليه ايران و به بن‌بست رسيدن روابط اين كشور با ايران هم مسأله ديگري است كه در ادامه سياست درگيري و سركوب عربستان محمدبن سلمان اتفاق مي‌افتد.

همه اينها حاكي از آن است كه محمد بن سلمان، در سطح داخلي، منطقه‌اي و جهاني، در انديشه تغييرات متفاوتي است و لذا در نظر دارد با موضع‌گيري‌هاي خصمانه برعليه كشورهاي مزبور و علاوه بر آن، با مواضعي كه در قبال سوريه و عراق، نشان داده، نفوذ و جايگاه خود را در منطقه خاورميانه، ارتقا دهد.

اين انقلاب و تغييرات شتابان در رويكرد عربستان به خصوص در حوزه سياست خارجي، كه با به وليعهدي رسيدن بن سلمان، اتفاق افتاد، خردگرايي، تجديدنظر در سياستهاي نظامي و امنيتي و درنتيجه، كاهش ميزان تنش‌ها را كه درصورت به پادشاهي رسيدن محمدبن نايف، احتمال مي‌رفت، نقش بر آب كرد.

حال، در شرايطي كه عربستان، در انديشه تحكيم هر چه بيشتر روابط خود با آمريكا و همكاري‌هاي بيش‌تر و بيش‎‌تر با اين كشور، و همين طور افزايش قدرت نظامي خود در برابر ايران است، بايد ديد سياست‌هاي حاكم بر عربستان جديد كه داراي تفاوت‌هاي اساسي با حاكميت سياسي قبل از بن سلمان است، چه ماجراجويي‌هاي جديدي را براي آن رقم خواهد زد و آيا در ادامه اين تغيير و تحولات، چهره محافظه‌كار سابق عربستان را، بيش از اينها، دستخوش تغيير خواهد كرد يا خير.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته