جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707


جزئيات ثبت‌نام آخرين آزمون جايابي دندانپزشکي اعلام شد

مشاور عالي سازمان سنجش خبر داد؛
ثبت‌نام 5 هزار نفر در کنکور دکتري 97

رئيس صندوق رفاه دانشجويان:
پرداخت وام ويژه دکتري ظرف 15 روز

با دعوت از وزير علوم؛
نشست روساي دانشگاه‎هاي برتر کشور برگزار مي‌شود


خبرنامه


ميز خبر


 جزئيات ثبت‌نام آخرين آزمون جايابي دندانپزشکي اعلام شد 

 براساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت، آخرين آزمون جايابي در پايان آذرماه برگزار مي‌شود و از سال آينده داوطلبان در آزمون ملي شرکت مي‌کنند.

به گزارش ايسنا،  مهلت ثبت‌نام براي شرکت در اين آزمون از پنجم آذرماه آغاز شده و تا هشتم اين ماه ادامه دارد.

داوطلبان آزمون جايابي پيش از ثبت‌نام اينترنتي بايد در مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت تشکيل پرونده داده يا آن را تکميل کنند.

مدارک داوطلبان در مرکز خدمات آموزشي به صورت حضوري دريافت مي‌شود، دانشگاه‌هاي محل تحصيل اين افراد بررسي شده و در صورتي که آن دانشگاه از سوي مرکز خدمات به رسميت شناخته شود، افراد براي شرکت در آزمون به مرکز سنجش معرفي مي‌شوند.ضمنا فقط افرادي که توسط مرکز خدمات آموزشي به دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي معرفي شده باشند، (ورودي‌هاي پيش از اگوست 2009) واجد شرايط ثبت‌نام و مجاز به شرکت در آزمون جايابي هستند اين دوره از آزمون آخرين آزمون جايابي است که برگزار مي‌شود و از سال آينده داوطلبان در آزمون ملي دندانپزشکي شرکت مي‌کنند.

تعداد داوطلبان حضور در اين آزمون بسيار کاهش يافته و اغلب افراد خاصي در آزمون ملي شرکت مي‌کنند. دوره قبل آزمون جايابي حدود 70 نفر شرکت‌کننده داشت اما حدود 300 نفر در آزمون ملي شرکت کرده بودند. بر همين اساس در مرکز سنجش تصميم گرفته شد که اين دوره را به عنوان آخرين دوره آزمون برگزار کنيم.

آخرين آزمون جايابي 30 آذرماه برگزار خواهد شد.


 مشاور عالي سازمان سنجش خبر داد؛
 ثبت‌نام 5 هزار نفر در کنکور دکتري 97 

 مشاور عالي سازمان سنجش گفت: در روز اول ثبت‌نام آزمون دکتري (Ph.D) نيمه متمرکز سال 97 بيش از 5 هزار نفر در اين آزمون ثبت‌نام کردند.حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون دکتري (Ph.D) نيمه متمرکز سال 97 از روز چهارشنبه اول آذر 96 آغاز شده است و مهلت ثبت‌نام تا 7 آذرماه ادامه دارد.

وي گفت: دفترچه راهنماي ثبت‌نام بر روي سايت سازمان سنجش قرار گرفته است.

توکلي افزود: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون ورودي دوره دکتري (Ph.D) نيمه متمرکز سال 97 در 7 گروه و 246 کدرشته امتحاني براي پذيرش دانشجو در دوره‌هاي روزانه، شبانه، دانشگاهها و موسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي، دانشگاه پيام نور و پرديسهاي خودگردان صورت مي‎گيرد.

وي خاطرنشان کرد: در گروه علوم انساني 63 کدرشته، در گروه علوم پايه 46 کدرشته، در گروه فني و مهندسي 40 کدرشته، در گروه کشاورزي و منابع طبيعي 35 کدرشته، در گروه هنر 7 کدرشته، در گروه دامپزشکي 26 کدرشته و در گروه هنر 9 کدرشته قرار دارد.

مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: تا صبح روز 2 آذرماه 96 تعداد 5 هزار و 786 نفر در اين آزمون ثبت‌نام کرده‎اند.

وي افزود: متقاضيان ضرورت دارد در مهلت تعيين شده پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و فراهم کردن مدارک و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام به سايت سازمان سنجش مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و پرداخت مبلغ 600 هزار ريال (60 هزار تومان) اقدام کنند. همچنين با توجه به ارائه خدمات پيامکي در طول آزمون داوطلبان علاقه‌مند به دريافت اين خدمات بايد نسبت به پرداخت مبلغ 5 هزار ريال اقدام کنند.

توکلي تاکيد کرد: براساس ضوابط، هر داوطلب مي‌تواند با توجه به علاقه فقط در يک کد رشته محل امتحاني و متناسب با مدرک فارغ‌التحصيلي در اين آزمون ثبت‌نام و شرکت کند. همچنين سطح سئوالات اختصاصي در اين آزمون حسب مورد در حد داشتن اطلاعات و تجربيات دوره کارشناسي و کارشناسي ارشد در هر رشته مطابق فهرست برنامه‌هاي مصوب شوراي عالي برنامه درسي در دروس تخصصي ضريب چهار، آزمون زبان ضريب يک و آزمون استعداد تحصيلي ضريب يک است.

مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: آزمون ورودي دوره دکتري (Ph.D) نيمه متمرکز سال 97 براي پذيرش دانشجو در 7 گروه و 246 کدرشته امتحاني روز جمعه 4 اسفندماه 96 در حوزه‏هاي امتحاني مربوط در يک نوبت برگزار مي‌شود.


 رئيس صندوق رفاه دانشجويان:
 پرداخت وام ويژه دکتري ظرف 15 روز  

 رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: وام ويژه دکتري ظرف 15 روز پس از ارائه ليست دانشجويان توسط معاونت دانشجويي دانشگاهها پرداخت مي‌شود و به تمام درخواستها تاکنون پاسخ داده شده است.ذوالفقار يزدان‎مهر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وام ويژه دکتري گفت: از زماني که معاون دانشجويي دانشگاه ليست تاييد شده دانشجويان را به صندوق رفاه دانشجويان براي واريز وام ويژه دکتري ارائه مي‎دهد، ظرف 15 روز وام دانشجويان واريزمي‌شود.

وي با بيان اينکه همه دانشجوياني که از طرف دانشگاه‌ها به صندوق رفاه دانشجويان معرفي شدند وام ويژه دانشجويان دکتري دريافت کردند و هيچ درخواستي بي‌پاسخ نمانده است افزود: هفته گذشته نيز 7و نيم ميليارد تومان وام ويژه دکتري به حساب دانشجويان واريز شد.رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم ادامه داد: در سال جاري تا آبان ماه، در مجموع 103 ميليارد تومان وام ويژه دکتري به دانشجويان دکتري پرداخت شده است.وام ويژه دانشجويان دکتري به همه دانشجويان روزانه غيربورسيه دانشگاه‌ها پرداخت مي‌شود.


 با دعوت از وزير علوم؛
 نشست روساي دانشگاه‎هاي برتر کشور برگزار مي‌شود 

 رئيس دانشگاه علم و صنعت گفت: نشست روساي 13 دانشگاه برتر 9 آذرماه در دانشگاه صنعتي اصفهان برگزار مي‌شود.محمدعلي برخورداري در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: نشست روساي دانشگاه هاي برتر کشور روز پنجشنبه 9 آذرماه برگزار مي‌شود که از وزير علوم براي حضور در اين نشست دعوت شده است.

وي افزود: جلسات روساي دانشگاه هاي برتر کشور هر دو ماه يک بار برگزار مي‌شود که در هر جلسه از مسئولان آموزش عالي دعوت به عمل مي‏آيد.رئيس دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: در اين جلسه از وزير علوم دعوت شده و قرار است مسائل و مشکلات روز دانشگاه ها مورد بررسي قرار گيرد.


 خبرنامه 

 جزئيات بورس تحصيلي خارج اعلام شد

شرايط اختصاصي ويژه بورس خارج از کشور براي سال تحصيلي 97-96 اعلام شد و تمامي داوطلبان بورس خارج بايد در آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 1397 شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس شرايط اختصاصي ويژه بورس خارج از کشور براي سال تحصيلي 97-96، حداقل ميانگين (معدل) نمره‎هاي دروس کارشناسي و کارشناسي ارشد ناپيوسته بايد به ترتيب 15 و 17 تراز شده و دوره‌هاي کارشناسي ارشد پيوسته و يا دکتري حرفه‌اي 17 تراز شده باشد.

حداکثر سن داوطلب در زمان ثبت‌نام جهت شرکت در آزمون ورودي دوره دکتري (نيمه متمرکز) سازمان سنجش 30 سال است.

حداکثر سن داوطلب حسب موارد، با توجه به شروط اعلام شده مي‌تواند افزايش يابد.

الف) ايثارگران: همسر و فرزندان شهدا، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، حداکثر سن 33 سال است.

ب) مربيان (رسمي، رسمي آزمايشي) عضو هيات علمي واجد شرايط همان دانشگاهي که داراي سهميه هستند، حداکثر سن 34 سال است.

ج) مربيان (رسمي، رسمي آزمايشي) گروه آموزشي هنر عضو هيات علمي واجد شرايط همان دانشگاهي که داراي سهميه هستند، حداکثر سن 36 سال است.

الزام شرکت در کنکور دکتري براي اعزام و بورس خارج

تمامي داوطلبان بورس و اعزام بايد در آزمون ورودي دوره دکتري ( نيمه متمرکز) سال 1397 شرکت کرده و حدنصاب اعلام شده توسط دانشگاه / مؤسسه پذيرنده بورسيه را کسب کنند.

انجام مصاحبه علمي و کسب امتياز لازم در ارزيابي تخصصي در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي کشور داراي سهميه از جمله شرايط پذيرش بورس خارج است.

دانشگاهها پس از انجام مصاحبه علمي، سهميه‌هاي بورس خارج خود را در قالب سهميه و گرايشهاي تخصيص داده شده، انتخاب و به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام مي‌کنند.

نتايج (گزارش) واصله از طرف دانشگاهها توسط شوراي مرکزي بورس بررسي و نتايج به سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاهها اعلام خواهد شد.

پس از تاييد شوراي مرکزي بورس، دانشگاه / مؤسسه پذيرنده بورسيه، موظف است فرايند هيات اجرايي جذب پذيرفته‎شدگان نهايي را انجام داده و صورتجلسه هيات اجرايي جذب و تعيين استاد ناظر را به اداره کل بورس و اعزام دانشجويان اعلام کنند.

تعيين رشته، گرايش و کشور مورد اعزام به تشخيص دانشگاه داراي سهميه و هماهنگي اداره کل بورس و اعزام دانشجويان خواهد بود.

پذيرش از خارج پس از تاييد دانشگاه داراي سهميه

پذيرش از دانشگاه هاي خارج، انتخاب استاد راهنماي خارج، موضوع رساله دکتري و استاد ناظر داخلي (يکي از اعضاي هيات علمي دانشگاه داراي سهميه مرتبط با تخصص پذيرفته شده) پس از تاييد دانشگاه داراي سهميه و با هماهنگي اداره کل بورس و اعزام دانشجويان انجام مي‌شود.

قبوليهاي بورس خارج از کشور براساس سهميه هر دانشگاه است و نظارت و تاييد در اخذ پذيرش، وضعيت تحصيلي، بعهده دانشگاه داراي سهميه خواهد بود.

پذيرفته‌شدگان اعزام بايد حداکثر تا تاريخ 31 شهريور 1398 نسبت به اخذ حد نصاب نمره زبان، پذيرش از دانشگاه مورد تاييد دانشگاه داراي سهميه و اداره کل بورس و اعزام دانشجويان، سپردن وثيقه به دانشگاه ياد شده، دريافت ويزا و ساير موارد اعزام اقدام کنند. پس از اتمام زمان مذکور، قبولي فرد «کان لم يکن» تلقي مي‌شود.

اعلام نمره‎هاي زبان براي داوطلبان

حداقل کسب نمره زبان براي اعزام داوطلبان رشته‎هاي فني و مهندسي، کشاورزي و علوم پايه MSRT=55، رشته‌هاي علوم انساني و هنر MSRT=60 و يا معادل آن در آزمونهاي TOLIMO، IELTS و TOEFL تعيين شده است.

داوطلبان بايد توجه داشته باشند که افزون بر نمره مذکور، در صورتي که دانشگاه پذيرش‎دهنده، قبولي و کسب نمره آزمون زبان خاصي را ملاک پذيرش خود قرار دهد، داوطلب موظف است آن شرط را تا قبل از اعزام برآورده کند.

ميزان وثيقه با توجه به کشور محل تحصيل و براساس مصوبات شوراي مرکزي بورس تعيين مي‌شود.

طبق قانون اصلاح ماده 3 قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرايط مساوي اولويت با داوطلبان متأهل است.

دانشجويان شاغل به تحصيل در دوره‎هاي کارشناسي ارشد بايد تا پايان شهريور ماه سال بعد (31 شهريور 1397) فارغ‌التحصيل شوند.

عدم مراجعه پذيرفته‌شدگان واجد شرايط جهت تشکيل پرونده به اداره کل بورس و اعزام دانشجويان تا تاريخ 31 شهريور 1397 به منزله انصراف است.

ممنوعيت تبديل بورس خارج به داخل

امکان تبديل بورس خارج به داخل وجود ندارد.

اعزام داوطلبان يا مربيان آموزشي و پژوهشي پذيرفته شده که محل خدمت آتي آنان در ساير دستگاههاي اجرايي دولتي و غيردولتي است، مشروط به تقبل 100 درصد هزينه‌ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت امه رسمي از ساير دستگاههاي اجرايي، با مطمح نظر قراردادن ماده 61 قانون مديريت خدمات کشوري ميسر خواهد بود.

مسئوليت هرگونه مغايرت در ميانگين دروس (معدل) و اطلاعات و مدارک مورد نظر، متوجه متقاضي است و در صورت اثبات تخلف، در هر يک از مراحل اعم از طي فرآيند بورس، حين تحصيل يا پس از پايان تحصيلات، پذيرش فرد ابطال مي‌شود و بايد هزينه‏هاي مترتب را بپردازد.

اعطاي بورس تحصيلي و مزاياي ناشي از آن صرفا امتياز اعطايي از سوي سازمان امور دانشجويان است و در صورت وجود اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

انجام خدمت پس از اتمام تحصيل منوط به رضايت بخش بودن وضعيت تحصيلي و علمي و احراز شرايط موردنياز دانشگاه محل تعهد به تشخيص آن دانشگاه است.

طبق مصوبه چهارمين جلسه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو 18 دي ماه 1395، پذيرفته‌شدگان دوره بورس و اعزام به خارج در صورتي که روند پذيرش آنها تا زمان ثبت‌نام آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 1397 در سازمان امور دانشجويان تکميل نشده و در داخل نيز در دوره روزانه پذيرفته نشده باشند، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 1397 هستند.


 ميز خبر 

 3 استاد دانشگاه، جوايز خود را به زلزله‌زدگان اهدا کردند

دکتر محمد دورعلي، دکتر ناصر سيمفروش و دکتر محمدجعفر ياحقي هداياي دريافتي خود در همايش ملي جايزه وقف (جايزه موقوفه بنياد البرز) را به زلزله‌زدگان غرب کشور اهداء کردند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي شريف، در همايش اعطاي جايزه ملي وقف که 30 آبان ماه در تالار مهر سوره حوزه هنري برگزار شد، 3 دانشمند منتخب در اين همايش هداياي دريافتي خود را با قدرداني از مرحوم البرز واقف خيرانديش، به زلزله‎زدگان غرب کشور اهدا کردند.

در قسمت اهداي جايزه و قدرداني از 54 نخبه علمي کشور، ابتدا از 4 دانشمند برتر قدرداني به عمل آمد.

زماني که دکتر محمد دورعلي عضو هيئت علمي دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي شريف به عنوان دانشمند برتر برگزيده جايزه ملي وقف لوح سپاس؛ تنديس و هديه خود را شامل 20 سکه بهار آزادي دريافت کرد، پشت تريبون حاضر شد و گفت: هديه خود را براي ساخت مدرسه در مناطق زلزله‏زده کرمانشاه به مردم عزيز اين منطقه تقديم مي‏کنم.

پس از دکتر دورعلي، پروفسور ناصر سيمفروش نيز هديه خود را به زلزله‏زدگان کرمانشاه و مردم داغدار اين منطقه اهدا کرد.

دکتر محمدجعفر ياحقي هم سومين دانشمند منتخب اين جايزه ملي بود که هديه خود را به دو دانشجوي زلزله‏‎زده غرب کشور براي ادامه تحصيل اهدا کرد.

در اين مراسم از چهار دانشمند، سه مخترع، هفت نخبه، 30 دانشجوي نخبه و 10 طلبه تقدير به عمل آمد.

يک نماينده مجلس:

بررسي يکپارچه‌سازي آموزش پزشکي با وزارت علوم در کميسيون آموزش

عضو کميسيون آموزش مجلس از بررسي يکپارچه‏سازي آموزش پزشکي با وزارت علوم خبرداد و گفت: قرار است اين موضوع در کميسيون آموزش مجلس بررسي شود.

محمود صادقي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره يکپارچه‏سازي آموزشي وزارت بهداشت با وزارت علوم گفت: قرار است، بحث يکپارچه‏سازي آموزشي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي با وزارت علوم تحقيقات و فناوري در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، بررسي و کارشناسي شود.

وي افزود: مقررشده اين موضوع از جهات مختلف سنجيده و بررسي شود، ولي هنوز تصميم خاصي دراين زمينه اتخاذ نشده و نياز به بررسي علمي دارد.

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: اگر بررسيها به نتيجه برسد، تبديل به قانون شده و سپس تصويب و ارجاع مي‌شود.

بحث ادغام آموزش پزشکي با وزارت علوم بعد از مدت ها اخيرا توسط برخي از روساي دانشگاههاي وزارت علوم از جمله نيلي احمدآبادي، رئيس دانشگاه تهران، احمد معتمدي رئيس دانشگاه صنعتي امير کبير و برخي از معاونان وزارت علوم طرح شد که منجر به واکنش وزارت بهداشت شد؛ به طوريکه وزير بهداشت اعلام کرد: حاضر نيستيم آموزش علوم پزشکي را با وزارت علوم ادغام کنيم. در سياستهاي ابلاغي مقام معظم رهبري نيز درباره ارتقاي آموزش پزشکي تاکيد شده است.

اعلام نتايج سومين آزمون استخدامي در3 دانشگاه علوم پزشکي

نتايج سومين آزمون استخدامي متمرکز دستگاههاي اجرايي در دانشگاههاي علوم پزشکي اصفهان، سبزوار و نيشابور اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سومين آزمون استخدامي مشترک فراگير دستگاههاي اجرايي در تاريخ 21 آبان 95 برگزار شد و پيرو اطلاعيه 20 آذر 95 و اطلاعيه‌هاي بعدي در تاريخ 3، 5، 13، 19، 24 و 27 بهمن 95، 1، 8، 18، 21 و 25 اسفند 95، 21 فروردين 96، 11 تير 96، 3 و 25 مرداد 96، 29 شهريور 96، 11 و 20 مهر 96 و 10 آبان 96 برخي نتايج آزمون اعلام شده است.

در همين زمين در رابطه با نتايج شغل محل‌هاي دانشگاههاي علوم پزشکي وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، نتيجه شغل محل‌ها (به جز 7 خوشه شغلي) دانشگاه هاي علوم پزشکي اصفهان، سبزوار و نيشابور که نتايج آنها نهايي و مورد تاييد قرار گرفته براي سير ساير مراحل استخدامي اعلام شد.

ساير رشته شغل‌محلهاي باقيمانده که فرايند بررسي مدارک يا مصاحبه استخدامي آنها نهايي نشده‌ است، متعاقباً اعلام خواهد شد.

داوطلبان مي‎توانند با ورود به سايت سازمان سنجش از نتيجه آزمون خود مطلع شوند.

با هدف اصلاح رويکردها و سياست‌هاي علمي کشور؛

راه‌اندازي «پويش ملي دوباره دانشگاه»

عضو هيات علمي دانشگاه بجنورد از راه‌اندازي "پويش ملي دوباره دانشگاه" خبر داد.

حسين اسکندري در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، ضمن اعلام اين خبر اظهار کرد: براي نخستين بار «پويش ملي دوباره دانشگاه» با همفکري و همراهي گروهي از اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي کشور راه‌اندازي شده است.

وي ادامه داد: "پويش ملي دوباره دانشگاه " با هدف اصلاح رويکردها و سياست‌هاي علمي کشور توسط عده‌اي از اساتيد دانشگاهي ايجاد شده است.

اسکندري با بيان اينکه اين کمپين به هيچ گروه، حزب و تشکل سياسي و صنفي وابسته نيست، افزود: هدف اين پويش فقط نقد و ارائه بازخورد به مسئولان و سياست‌گذاران علمي کشور است.عضو هيات علمي دانشگاه بجنورد با بيان اينکه بسياري از اساتيد از آنچه در سال‌هاي اخير بر آموزش عالي گذشته و مي‌گذرد خوشنود نيستند، گفت: برخي از صاحبنظران اين حوزه، به شيوه‌هاي گوناگون، سياست‌ها و رويکردهاي آموزش عالي را در قالب کتاب، مقاله، سخنراني، ميزگرد تلويزيوني، مصاحبه مطبوعاتي و مانند آن مورد نقد قرار داده‌اند.اسکندري يادآور شد: با وجود بازخوردهاي خيرخواهانه و نقدهاي مشفقانه، سياست‌هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از دهه گذشته تاکنون، تغيير چنداني نکرده، به همين سبب گروهي از همکاران دانشگاهي تصميم گرفتند تا با راه‌اندازي يک پويش ملي در نقد وضعيت موجود، مسيري نيازموده را نيز بيازمايند.وي افزود: همکاراني از دانشگاه‌هاي بجنورد، تهران، تبريز، اصفهان، بيرجند، آيت‌ا... بروجردي، حکيم سبزواري، شهيد چمران اهواز، شهيد باهنر کرمان و کوثر در راه‌اندازي اين کمپين مشارکت داشته‌اند.عضو هيات علمي دانشگاه بجنورد در پايان يادآورشد: متن نامه اين کمپين به صورت مکتوب، به دفتر مقام معظم رهبري، شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارسال و نتيجه آن پيگيري خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته