جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707


کهکشاني که مشابه راه شيري است


ساخت نانو ذراتي براي از بين بردن سلول هاي سرطاني


عجيب و جالب


به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 کهکشاني که مشابه راه شيري است 

 
منجمان در کره جنوبي در مطالعات خود، موفق شدند کهکشاني را در فاصله 180 ميليون سال نوري رصد کنند که بسيار به کهکشان راه شيري شباهت دارد

به گزارش ايسنا و به نقل از ديلي‌ميل، کهکشان راه شيري يک کهکشان مارپيچي است که داراي دو کهکشان اقماري در اطراف خود است.

منجمان براي يافتن کهکشاني مشابه راه شيري، حدود 20 هزار تصوير از کهکشان‌هاي مشابه را بررسي کردند و موفق شدند در فاصله 180 ميليون سال نوري از زمين کهکشاني را بيابند که دقيقا همين ويژگي‌ها را دارد.

اين کهکشان NCG 2718 نام دارد و علاوه بر ساختار مارپيچي، دو کهکشان اقماري نيز در اطراف آن قرار گرفته‌اند.

دو کهکشان اقماري راه شيري، ابرماژلاني کوچک و ابر ماژلاني بزرگ هستند که به ترتيب در فاصله 200 هزار و 160 هزار سال نوري از زمين واقع شده‌اند.

در حاليکه اکثر کهکشان‌هاي اطراف راه شيري براي توليد ستاره‌هاي جديد گاز مورد نياز را در اختيار ندارند اما اين دو کهکشان اقماري گاز کافي براي توليد ستارگان جديد را در اختيار دارند.

ترکيب قرارگيري يک کهکشکان مارپيچي بزرگ و دو کهکشان کوتوله اقماري در اطراف آن، ترکيبي نادر محسوب مي‌شود.

منجمان دانشگاه "يونسي "(Yonesi) در کره جنوبي به بررسي اين موضوع پرداختند که آيا مي‌توان چنين ترکيبي را در هستي پيدا کرد يا نه.

کهکشان‌هاي اقماري NCG 2718، به ترتيب UGC 4703 و UGC 4703B نام دارند و محققان دانشگاه "يونسي" در بيانيه مربوط به اين تحقيق اعلام کرده‌اند که ويژگي‌هاي آنها همانند ابرهاي ماژلاني کوچک و بزرگ است.

کهکشانِ راهِ شيري، کهکشاني است که منظومه شمسي در آن قرار دارد.

در آسماني صاف و تاريک و به دور از آلودگي نوري، اين کهکشان به صورت نوار شيري‌رنگي در پهنه آسمان ديده مي‌شود. اين نوار در واقع از ميليون‌ها ستاره تشکيل شده‌است که چشم غيرمسلح قادر به تفکيک آن‌ها نيست.

راه شيري کهکشاني از نوع مارپيچي ميله‌اي است. کره زمين به عنوان عضوي از منظومه شمسي، در يکي از بازوهاي مارپيچي آن قرار دارد. چون ما از درون صفحه کهکشاني به آن مي‌نگريم، آن را به اين صورت مي‌بينيم.

راه شيري بعد از کهکشان اندرومدا بزرگترين کهکشان در گروه محلي است. قطر صفحه کهکشان راه شيري حدود 100 هزار سال نوري است.

ضخامت اين صفحه در بيشتر نقاط حدود 1000 سال نوري است ولي در مرکز آن به 12000 سال نوري مي‌رسد. تعداد ستارگان کهکشان راه شيري بين 100 تا 400 ميليارد تخمين زده مي‌شود.

شمردن ستاره‌هاي يک کهکشان غيرممکن است. حتي در کهکشاني مانند اندرومدا که همسايه نزديک راه شيري است، تنها تعداد کمي از ستارگان بسيار پرنور را مي‌توان با تلسکوپ تشخيص داد. دانشمندان با روش‌هايي مانند بررسي حرکت چرخشي کهکشان‌ها و همچنين طيف‌سنجي، جرم يک کهکشان را محاسبه مي‌کنند. سپس بر اساس آن، تعداد ستارگان کهکشان را تخمين مي‌زنند.

اندازه‌گيري‌هاي اخير نشان داده‌ است که کهکشان راه شيري بسيار حجيم تر از آن است که قبلا تصور مي‌شد. جرم کهکشان ما در حال حاضر مشابه با جرم بزرگترين کهکشان همسايه، آندرومدا، در نظر گرفته مي‌شود.

منجمان با استفاده از فرضيات کمتري نسبت به تلاش قبلي، قادر به اندازه‌گيري تغييرات ظاهري کهکشان و مناطق پرت و دور افتاده‌اي که ستاره‌ها در آنجا شکل مي‌گيرند، هستند. البته در زمانيکه زمين در سمت مخالف خورشيد باشد.

جديدترين و دقيق‌ترين سرعتي که براي چرخش کهکشان در نظر گرفته مي‌شود، در حدود 254 کيلومتر بر ثانيه‌است، و اين به ميزان قابل توجهي بيشتر از مقدار قبلي يعني 220 کيلومتر بر ثانيه‌ است. با توجه به روش مورد استفاده و داده‌هاي گوناگون موجود مقادير مختلفي براي جرم کهکشان راه شيري تخمين زده‌اند.

در تحقيق صورت گرفته در سال 2013 جرم اين کهکشان را از حدود 1.5 تريليون برابر تا 4.5 تريليون برابر جرم خورشيد تخمين زده‌اند.


 ساخت نانو ذراتي براي از بين بردن سلول هاي سرطاني 

 
محققان نانوذراتي ساخته‌اند که از آنها مي‌توان براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني استفاده کرد. اين نانوذرات در بدن تا دماي 45 درجه سانتي‌گراد گرم مي‌شوند و بدون آسيب به سلول‌هاي سالم، سلول‌هاي سرطاني را مي‌سوزانند.به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، پژوهشگران دانشگاه سري موفق به ساخت نانوذراتي شدند که با استفاده از گرما تنظيم مي‌شوند. با اين کار مي‌توان از آنها براي درمان سرطان استفاده کرد. اين نانوذرات هوشمند در صورت گرم شدن به دماي بالايي مي‌رسد و در نهايت براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني استفاده مي‌شوند. اين نانوذرات به گونه‌اي طراحي شده‌اند که پيش از آن که به حدي گرم شوند که به سلول‌هاي نرمال آسيب بزنند، سرد شوند.

براساس اطلاعات منتشر شده درباره اين پروژه، اين فناوري مي‌تواند به زودي به عنوان ابزاري براي گرمادرماني به‌ منظور از بين بردن سرطان استفاده شود.

راوي سيلوا، از محققان موسسه فناوري پيشرفته دانشگاه سري، مي‌گويد: «اين فناوري مي‌تواند شرايط حاکم بر روش‌هاي گرمادرماني را تغيير دهد. اگر بتوان نانوذراتي داشت که بسيار داغ شوند، به‌ طوري که سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند اما دماي آنها آسيبي به سلول‌هاي سالم نرساند، آنگاه اين روش براي درمان سرطان مناسب بوده است و اثرات جانبي بسيار کمي به دنبال خواهد داشت».

در حال حاضر گرمادرماني براي درمان سرطان استفاده مي‌شود، اما به سختي مي‌توان بدون آسيب رساندن به سلول‌هاي سالم اقدام به درمان بيماران کرد. اگر بتوان دما را بين 42 تا 45 درجه سانتي‌گراد کنترل کرد، آنگاه بدون آسيب ديدن بافت سالم مي‌توان سلول‌هاي سرطاني را تضعيف کرد و يا از بين برد.

اين گروه تحقيقاتي با همکاري محققاني از چين نانوذراتي ساختند که مي‌تواند تا دماي 45 درجه گرم شود. اين نانوذرات تحت شرايط ميدان مغناطيسي مي‌تواند دماي خود را روي 44 درجه سانتي‌گراد تثبيت کند.اين نانوذرات در شرايط آزمايشگاه مورد بررسي قرار گرفته و اثرات سمي بسياري کمي از خود نشان داده است. اين نانوذرات که ترکيبي از کرم، کبالت، روي و آهن است، زماني که به دماي نزديک 45 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد، ديگر گرم نمي‌شود.


 عجيب و جالب 

 سريع ترين جانوران کره زمين

قسمت اول

روزياتو - حيوانات بسيار عجيب و شگفت انگيز هستند. همانطور که در طبيعت ديده مي شود برخي از اين حيوانات نسبت به ديگران بسيار سريع تر بوده و برخي ديگر نيز به شدت کند حرکت مي کنند. وقتي که به چيتا (يوزپلنگ) فکر مي‌کنيم بلافاصله به ياد سرعت خواهيم افتاد. مهم نيست که زيستگاه و جايگاه يک حيوان در زنجيره ي غذايي کجا باشد، سريع بودن خصيصه اي است که مي‌تواند تفاوت بين زنده ماندن و انقراض باشد. آيا مي دانيد سريع ترين حيوانات روي زمين کدام هستند؟ آيا مي دانيد سرعت انسان در مقايسه با آن ها چقدر است؟ در ادامه مي خواهيم شما را با سريع ترين جانوران کره زمين آشنا کنيم.

شاهين - بدون شک سريع ترين حيوان کره زمين شاهين است که هم مقام سريع ترين حيوان روي کره زمين را در اختيار دارد و هم سريع ترين پرنده را. اين پرنده مي تواند در هنگام شيرجه رفتن به سرعتي بالاتر از 240 مايل در ساعت (384 کيلومتر در ساعت) برسد. شاهين شکارچي بسيار ماهري است و بخش زيادي از اين مهارت به همين سرعت خيره کننده در هنگام شيرجه رفتن مربوط مي شود. شاهين ها معمولاً از پرندگان ديگر تغذيه مي کنند اما ديده شده که در مواردي خاص خزندگان و پستانداران کوچک و حشرات را نيز شکار کرده اند.

يوزپلنگ - سريع ترين جانور روي زمين چيتا(يوزپلنگ) است که سرعت آن تا 75 مايل در ساعت (120 کيلومتر در ساعت) نيز مي رسد به همين جاي تعجب ندارد که آن ها خيلي زود به شکار خود مي رسند و رمز موفقيت شان در شکار نيز همين سرعت بالاست. چيتا معمولاً از غزال و ديگر حيوانات شبيه آن تغذيه مي کند. چيتا (يوزپلنگ)گام هايي بلند و بدني کشيده و انعطاف پذير دارد که هر دو براي دويدن با نهايت سرعت مفيد هستند. اما دويدن با چنين سرعت سرسام آوري خيلي خسته کننده و البته خطرناک است به همين دليل چيتاها تنها تا لحظاتي مي توانند سرعت باور نکردني خود را حفظ کنند زيرا دماي بدنشان آن قدر بالا مي رود که ممکن است به مرگ منتهي شود.

گوزن شاخدار - گوزن شاخدار نيز اگر چه به اندازه چيتا سريع نيست اما مي تواند سرعت خود را در مسافت هاي بسيار بيشتري نسبت به چيتا حفظ نمايد. بر اساس تحقيقات اين حيوان مي تواند سرعت خود را به فراتر از 53 مايل در ساعت (85 کيلومتر در ساعت) برساند. در مقايسه با چيتا مي تواند گوزن شاخدار را يک دونده ماراتون ناميد که توان انجام حرکات هوازي را در حد بسيار بالايي داشته و مي تواند به بهترين و بهينه ترين شکل ممکن از اکسيژن استفاده نمايد.

سريع ترين جانور دريا - در مورد سريع ترين جانور دريا اختلاف نظر وجود دارد. برخي از محققان بر اين باورند که ماهي بادباني سريع ترين جانور دريازي است و برخي ديگر نيز نيزه ماهي سياه را سريع ترين جانور دريا مي دانند. هر دو مي توانند به سرعتي بالاتر از 70 مايل در ساعت (112 کيلومتر در ساعت) برسند. برخي ديگر نيز شمشير ماهي را در اين رده بندي قرار داده و بر اين باورند که شمشير ماهي نيز مي تواند به سرعت مشابهي دست يابد.


 به سبک بهترين ها 

 پيکو آدرو، ايتاليايي مجلل

پيکوآدرو يک شرکت فعال در زمينه چرم و محصولات سفري در ايتالياست که به‌صورت بين‌المللي فعاليت مي‌کند. محصولات اين کمپاني در حيطه‌هاي مختلفي براي مردان و زنان علاقه‌مند به محصولات چرمي توليد شده است. در سال 2010، محصولات اين شرکت از طريق 1500 نقطه فروش در دنيا توزيع و به فروش رسيده است. پيکوآدرو تعداد زيادي حق امتياز براي نوآوري‌ها اعمال کرده و در محصولات و مزيت‌هاي رقابتي فني به ثبت رسانده است. شرکت مالک برند پيکو آدرو، در سال‌هاي اخير رشد سود خوبي داشته، به‌صورتي که در سال 2010 نسبت به سال قبل از آن يک درصد سود بيشتر و نسبت به شش سال گذشته خود 22 درصد سود متوسط بالاتري داشته است. اين برند مشهور ايتاليايي تنها در سال 2010، 52 ميليون يورو درآمد داشته است. در مجموعه شرکت‌هاي پيکو آدرو 542 نفر مشغول فعاليت هستند.

مارکو پالميري، دانشجوي مهندسي در سن 22 سالگي يعني در سال 1988، برند پيکو آدرو را تاسيس کرد. پيکو آدرو در ابتدا شرکتي کوچک براي توليد کالاهاي چرمي براي اشخاص و شرکت‌هاي ديگر بود. در سال 1998 و پس از 10سال توليد براي شرکت‌هاي چرم ايتاليايي مجلل، پيکوآدرو برند خود را معرفي کرد. طراحي، کارايي و فناوري سه ارزش اين برند جديد و حرفه‌اي معرفي شد و هدف خود را شناساندن محصولات چرم مسافرتي خود به بازارهاي جهاني معرفي کرد. نخستين بوتيک پيکو آدرو در قلب منطقه مد ميلان، در اسپيگا و در سال 2000 بازگشايي و دو سال بعد نخستين شعبه‌اش در فراتينا در روم بازگشايي شد.


 آيا مي دانيد؟ 

 روانشناسان 27 دست? مختلف از احساس را شناسايي کردند

محققان دانشگاه کاليفرنيا در برکلي با استفاده از مدل هاي آماري پيچيده به منظور تجزيه و تحليل واکنش افراد به ويدئوهاي کوتاه تحريک کننده احساسات، موفق به شناسايي 27 حالت احساسي شده و يک نقشه برهم کنشي براي نشان دادن چگونگي پيوند آنها ايجاد کردند.

به گزارش بيگ بنگ، پروفسور «داچر کلتنر» و «آلان کوئن» روانشناسان دانشگاه کاليفرنيا 27 نوع تجربه احساسي را کشف کردند. در اين مطالعه، گروه متنوعي متشکل از 853 زن و مرد براي مشاهده نمونه برداري تصادفي ويدئوهاي 5 تا 10 ثانيه اي ساکت با هدف برانگيختن طيف وسيعي از احساسات به اينترنت وصل شدند. مضامين 2185 ويدئو کليپ شامل تولد، نوزادان، عروسي، خواستگاري، مرگ، درد و رنج، عنکبوت ها، مارها، آسيب هاي فيزيکي، کارهاي جنسي، بلاياي طبيعي، طبيعت شگفت انگيز و دست دادن هاي عجيب بود. سه گروه مجزا از شرکت کنندگان در مطالعه به تماشاي سکانس هايي از اين ويدئوها نشستند. آنان پس از تماشاي هر يک از کليپ ها، کار گزارش را انجام دادند.

گروه دوم به هر يک از ويدئوها بر اساس اينکه کدام يک از احساسات را در آنها پديد آوردند، امتياز دادند؛ احساساتي از قبيل تمجيد، احترام، تمجيد خصوصيات زيبايي، سرگرمي، عصبانيت، اضطراب، تعجب، خستگي، آرامش، گيجي، اهانت، نااميدي، انزجار، درد، حسادت، هيجان، ترس، عذاب وجدان، وحشت، علاقمندي، لذت، عشق، راحتي، غرور، ناراحتي، رضايت، تمايل جنسي، شگفتي، همدردي، همدلي و پيروزي.

بنا به يافته هاي محققان، واکنش هاي احساسي شرکت کنندگان بر اساس دسته هاي دوگانه اي از بخش هاي مثبت و منفي، هيجان و آرامش و تسلط و اطاعت گري از 1 تا 9 امتيازبندي شد. نتايج بدست آمده نشان داد که شرکت کنندگان واکنش هاي احساسي مشابهي نسبت به هر کدام از ويدئوها بروز دادند؛ به همين منظور، اطلاعات گسترده اي حاصل آمد که اين اجازه را به محققان داد تا 27 دسته مختلف از احساسات را شناسايي کنند.

پروفسور «داچر کلتنر» محقق ارشد در دانشگاه کالفرنيا گفت: «ما دريافتيم که 27 بعد مختلف (نَه 6 بعدي که شامل شادي، اندوه، عصبانيت، تعجب، ترس و انزجار مي شود)،ِ در واکنش افراد نسبت به تماشاي هر کدام از ويدئوها نقش دارد. علاوه بر اين، برخلاف اين مفهوم که هر حالت احساسي يک جزيره است، ما دريافتيم که شيب هاي صافي از حالت احساسي ميان شگفتي و آرامش، ترس و اندوه و سرگرمي و احترام وجود دارد.»

پروفسور کلتنر و آلان کوئن دانشجوي دکتري در دانشگاه کاليفرنيا با بهره گيري از مدل سازي هاي آماري و شيوه هاي بصري به ساماندهي واکنش هاي احساسي نسبت به هر ويدئو پرداختند. کوئن در توضيحاتي بيان کرد: «ما به دسته هاي متناهي از احساسات در نقشه مورد نظر دست نيافته ايم زيرا همه چيز با يکديگر ارتباط دارند. تجربه هاي احساسي بسيار غني تر و چشمگيرتر از آن چيزي هستند که قبلا تصور مي شد. ما اميدواريم يافته هايمان به ساير دانشمندان و مهندسان کمک کند تا به شيوه بهتر و کارآمدتري به بررسي حالت هاي احساسي بپردازند. اين کار مي تواند نقش قابل توجهي در بهبود درمان هاي روان پريشي، درک احساسات در مغز و واکنش پذيري فناوري به نيازهاي عاطفي ما ايفا کند.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته