جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707


مضرات افراط در مصرف انواع داروها


كاهش وزن با رژيم غذايي ارزان

محققان هشدار دادند:
افزايش نرخ سکته مغزي در جوانان


خبرپزشكي


خبر


  مضرات افراط در مصرف انواع داروها  

 مصرف انواع محصولات خوراکي و داروها به مدت طولاني باعث ايجاد عادت شده و ترک آن موجب بروز انواع ناراحتي‌ها در بدن مي‌شود و افرادي که به بعضي از مواد و ترکيبات عادت مي کنند پس از ترک آن و نرسيدن آن ماده به سلول‌ها باعث ظهور عوارض و مشکلات مي‌شود.سلول هاي بدن انسان قادر است به هر ماده و ترکيبي عادت نمايد و از آن بهره گيرد ولي از ترک و نرسيدن آن ماده به بدن ممکن است ضعف و ناتواني ظاهر گردد.

ترکيبات ساده تر زودتر در بدن شکسته شده و انرژي توليد مي‌نمايند و انواع مواد شيرين و قندي مي تواند انرژي سريعتر توليد نمايد.

داروها داراي اثرات متفاوت روي بدن مي‌باشند و آناني که جنبه تقويتي داشته و نيروي بدن را زياد مي کنند پس از قطع ضعف و ناتواني ايجاد مي کنند و داروهاي کاهنده انرژي و ضد فشار خون پس از عدم مصرف موجب افزايش فشار خون و تهاجم مي‌شود که ممکن است به بيماري هاي روحي و عصبي تبديل گردد و بر اين مبنا بايد قطع اغلب داروها تدريجي باشد تا بدن به وضع جديد عادت نمايد.

تنوع در اثرات داروها زياد است و مصرف و قطع اکثر آنها عوارض گوناگون و حتي بيماري هاي نو ايجاد مي کند و آناني که از انواع داروها بهره مي گيرند بايد توجه داشته باشند که بعضي از داروها داراي عوارض جانبي نيز مي باشند که در دراز مدت موجب خطر مي گردد.

به عنوان نمونه داروهاي حل‌کننده املاح رسوبي کلسيم در داخل رگ ها پس از مدتي ممکن است کلسيم استخوان ها را نيز مقداري حل کرده و پوسيدگي در استخوان ها ظاهر مي شود که با مصرف انواع محصولات حاوي کلسيم و ترکيبات روغني داراي ويتامين D مي توان خرابي استخوان ها را ترميم کرد.

تهيه و تنظيم : محمد تقي اشتري دليوند


 كاهش وزن با رژيم غذايي ارزان 

 
يک رژيم غذايي مخصوص کاهش وزن مي تواند با هر بودجه اي سازگار شود. مواد غذايي سالم فوق العاده اي وجود دارند که مي توانيد با توجه به بودجه خود خريداري کنيد.

اگر اضافه وزن داريد يا چاق هستيد، کاهش وزن به معناي آن نيست که بايد پول زيادي را صرف عضويت در يک باشگاه ورزشي يا خريد مکمل هاي گران قيمت کنيد. يکي از بهترين روش ها براي کنترل نگه داشتن وزن از طريق رژيم غذايي است. با ايجاد تغيير در مواد غذايي مصرفي و چگونگي غذا خوردن مي توانيد وزن خود را کاهش دهيد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "ان‌سي‌بي‌آي"، يک رژيم غذايي مخصوص کاهش وزن مي تواند با هربودجه اي سازگار شود. مواد غذايي سالم فوق العاده اي وجود دارند که مي توانيد با توجه به بودجه خود خريداري کنيد. بر همين اساس، مقرون به صرفه بودن به معناي آن نيست که از عطر و طعمي خوب بهره نبريد.کاهش وزن وظيفه آساني نيست، اما آشنايي با مواد غذايي که در اين مسير به شما کمک مي کنند، ايده خوبي است. در ادامه با برخي از بهترين مواد غذايي مقرون به صرفه براي کمک به کاهش وزن بيشتر آشنا مي شويم.

جو دوسر

هنگامي که موضوع کاهش وزن مطرح مي شود، يک صبحانه سالم گزينه اي کليدي است. يکي از بهترين مواد غذايي که مي‌توانيد براي اين وعده غذايي انتخاب کنيد، جو دوسر است.جو دوسر منبع خوبي براي فيبر محلول است که مي تواند احساس سيري را براي مدت زمان طولاني‌تري در شما حفظ کرده و دردهاي گرسنگي را تا وعده غذايي بعدي زير کنترل نگه دارد.

همچنين، مصرف روزانه يک کاسه جو دوسرمي تواند به سلامت متابوليک شما کمک کند. نتايج يک مطالعه که در سال 2016 در نشريه Nutrients منتشر شد، نشان داد که مصرف کوتاه مدت و بلند مدت جو دوسر اثرات چشمگيري بر کنترل قند خون بالا، کاهش چربي هاي خون و کاهش وزن دارد.

زماني که جو دوسر مصرف مي کنيد، از افزودن شکر پرهيز کنيد. به جاي شکر مي توانيد از استويا، عسل يا ادويه هايي مانند دارچين براي بهبود عطر و طعم استفاده کنيد. همچنين، مي توانيد مغزهاي خوراکي و ميوه ها را به وعده جو دوسر خود اضافه کنيد.

ماست يوناني

يکي ديگر از گزينه هاي خوبي که براي کاهش وزن مي توانيد مد نظر قرار دهيد، ماست يوناني است. اين ماست حاوي باکتري‌هاي پروبيوتيک است، که مي توانند عملکرد روده را بهبود ببخشند و اين شرايط در برابر التهاب و مقاومت به لپتين، محرک هورموني اصلي چاقي، از شما محافظت مي کند.

محتواي بالاي پروتئين در ماست نيز به احساس سيري بلند مدت و مهار گرسنگي به واسطه پايدار نگه داشتن سطوح قند خون کمک مي کند.

همچنين، محتواي بالاي کلسيم موجود در ماست يوناني از فرآيند کاهش وزن به واسطه کمک به چربي سوزي بيشتر پشتيباني مي کند.

پاپ کورن هواپز شده

اگر به مصرف پاپ کورن علاقمند هستيد، به جاي نمونه هاي تجاري حاوي نمک يا کره و پنير، پاپ کورن هواپز شده در خانه را امتحان کنيد و آن را با ادويه ها مختلف ترکيب کنيد. اين گزينه نه تنها ارزان‌تر است، بلکه به کاهش وزن نيز کمک مي کند.

يک فنجان پاپ کورن ساده هواپز شده حاوي کالري بسيار کمي است و از مقدار فيبر خوبي سود مي برد، که مي تواند احساس سيري را براي مدت زماني طولاني‌تر در شما حفظ کند. پاپ کورن هواپز شده حاوي مقادير اندک از ويتامين ها و مواد معدني مانند منيزيم، پتاسيم، ويتامين A، فسفر، روي، منگنز، آهن و مس است.هر زمان که احساس گرسنگي مي کنيد مي توانيد مقداري پاپ کورن هواپز شده را مصرف کنيد و احساس سيري را بدون افزودن مقادير زياد کالري حفظ کنيد.

گريپ فروت

گريپ فروت يکي از ميوه هايي است که مي توانيد براي کاهش وزن در رژيم غذايي خود جاي دهيد. گريپ فروت سرشار از ويتامين C، فيبر و آب است که به کاهش وزن کمک مي کنند. ويتامين C اثر مستقيم بر سوخت و ساز دارد، که براي چربي سوزي اهميت دارد.

گريپ فروت کالري کمي دارد و مي تواند به احساس سيري در بلند مدت کمک کند. افزون بر اين، اين ميوه سرشار از ويتامين‌هاي A، B6، پتاسيم، فولات، تيامين، کلسيم، آهن، مس، فسفر و منيزيم است.

سيب

مصرف روزانه سيب نه تنها مي تواند از مراجعه شما به پزشک پيشگيري کند، بلکه در کنترل وزن بدن نيز مي تواند نقش داشته باشد.جدا از محتواي کالري کم، سيب سرشار از فيبر است، که به معناي احساس سيري براي مدت زماني طولاني‌تر و پيشگيري از پرخوري است. افزون بر اين، آنتي اکسيدان هاي موجود در سيب ممکن است سوخت و ساز شما را تقويت کنند، که براي خلاص شدن از شر چربي ذخيره شده در بدن اهميت دارد.همچنين، سيب حاوي مواد مغذي مهمي از جمله ويتامين C، ويتامين هاي B، کلسيم، پتاسيم و فسفر و فاقد چربي يا کلسترول است.

هر زمان که بين وعده هاي غذايي خود احساس گرسنگي مي کنيد مي توانيد با مصرف يک عدد سيب گرسنگي خود را کنترل کنيد. از آنجايي که بيشترين ميزان مواد مغذي سيب در پوست اين ميوه است، در صورت امکان ميوه را به همراه پوست مصرف کنيد.

چاي سبز

اگر به نوشيدن قهوه عادت داريد و قصد داريد وزن خود را کاهش دهيد، زمان آن فرا رسيده است تا اين عادت خود را ترک کرده و نوشيدن چاي سبز را جايگزين آن کنيد. چاي سبز گزينه اي به مراتب سالم‌تر از قهوه محسوب مي شود و حتي از کاهش وزن نيز پشتيباني مي کند.

چاي سبز سرشار از آنتي اکسيدان ها است، که به تقويت سيستم ايمني بدن شما کمک مي کنند. همچنين، کاتچين هاي موجود در چاي سبز ذخيره چربي شکمي را مهار کرده و به کاهش وزن سريع کمک مي کنند.

اسفناج

اسفناج يکي از سبزيجات مقرون به صرفه اي است که مي توانيد براي کاهش وزن در رژيم غذايي خود جاي دهيد. اين سبزي سبز برگ از ارزش غذايي بالايي برخوردار است.

اسفناج از محتواي کالري و کربوهيدارت کم برخوردار بوده و حاوي مواد مغذي و فيبر براي ايجاد احساس سيري در انسان است. اسفناج مي تواند حجم وعده هاي غذايي شما را بدون افزايش کالري بيشتر سازد.

کلسيم موجود در اسفناج نيز به فرآيند چربي سوزي کمک مي کند.اسفناج را مي توانيد به روش هاي مختلف مانند استفاده در سالاد، آب ميوه، آب سبزيجات، اسموتي هاي سبز يا سوپ به رژيم غذايي خود اضافه کنيد.

حبوبات

حبوبات مواد غذايي سالمي هستند که مي توانيد به مقدار زياد خريداري کرده و در رژيم غذايي روزانه خود از آنها استفاده کنيد.

حبوبات سرشار از فيبر و پروتئين هستند. به عنوان مثال، يک کاسه لوبياي پخته مي تواند شما را براي مدت زماني طولاني سير نگه دارد. همچنين، آنها داراي چربي کم يا بدون چربي و فاقد کلسترول هستند.

حبوبات از محتواي بالاي آهن، منيزيم، پتاسيم و فولات نيز سود مي برند. اين مواد غذايي از شاخص گليسمي پايين برخوردار هستند، که به معناي آن است کربوهيدات هاي موجود در آنها به طور قابل توجهي سطوح قند خون را افزايش نمي دهند.

پنير کاتيج

پنير کاتيج داراي مزه اي شيرين و تازه است و همانند محصولات لبني ديگر از محتواي بالاي پروتئين سود مي برد، که به کسب احساس سيري براي مدت زماني طولاني‌تر کمک مي کند. محتواي بالاي کلسيم نيز به فرآيند چربي سوزي کمک مي کند.

افزون بر اين، پنير کاتيج حاوي ويتامين A، آهن، منيزيم، فسفر، پتاسيم، سلنيم و روي است.

هويج

هويج يک ماده غذايي خوب براي حفظ سلامت چشم ها محسوب مي شود، اما آن را مي توانيد براي کمک به کاهش وزن نيز در رژيم غذايي خود جاي دهيد.به واسطه محتواي بالاي فيبر و آب، هويج مي تواند احساس سيري را تقويت کرده و از مصرف کالري اضافي جلوگيري کند.


 محققان هشدار دادند:
 افزايش نرخ سکته مغزي در جوانان 

 مطالعات محققان دانشگاه راتگرز در نيوجرسي نشان مي دهد نرخ سکته مغزي در جوانان نسبت به نسل قبل افزايش يافته است.به گزارش ايرنا از مديکال ساينس، مطالعه محققان نشان مي‌دهد نرخ سکته مغزي در متولدين 1945 تا 1954 ميلادي کمتر از افرادي است که 20 سال کوچکتر هستند. آمار منتشر شده در اين گزارش به قرار زير است:

- نرخ سکته در افراد 35 تا 39 سال بيش از دو برابر افزايش يافته است.

- نرخ سکته در افراد 40 تا 44 سال دو برابر افزايش يافته است.

- نرخ سکته در افراد 45 تا 54 سال، 68 درصد افزايش يافته است.

- نرخ سکته در افراد 55 سال به بالا بين سال هاي 1995 تا 2014 ميلادي کاهش يافته است.

محققان معتقدند کاهش تحرک، استفاده از غذاهاي چرب، شور و شيرين مهمترين عامل افزايش نرخ سکته در نسل جوان و توليد داروهاي جديد کاهش دهنده کلسترول و فشار خون با کارايي بالا و همچنين افزايش آگاهي عمومي دليل اصلي کاهش اين عارضه در افراد بالاي 55 سال است.نتايج اين تحقيقات در نشريه American Heart Association منتشر شده است.سکته مغزي به دليل وقفه اي کوچک در جريان خون مغز يا انسداد رگ ها بوجود مي‌آيد. در اين حالت جريان اکسيژن و مواد غذايي به مغز محدود مي شود و بخشي از بافت مغز آسيب مي‌بيند.

اين در حالي است که در ايران نيز سکته مغزي دومين عامل مرگ و مير اعلام شده است.

به گفته دکتر مسعود مهرپور دبير انجمن سکته مغزي، هر پنج دقيقه که مي‌گذرد، يک تن در کشور دچار سکته مغزي مي‌شود؛ به عبارت ديگر، هر روز 288 تن از هموطنان سکته مغزي مي کنند که شمار آنان را اگر جمع ببنديم از صد هزار تن در سال بيشتر مي شود. اندازه گيري مرتب فشار خون و درمان فشار خون بالا، کنترل ضربان نامنظم قلب، پرهيز از استعمال دخانيات، اندازه گيري مستمر کلسترول خون و جلوگيري از افزايش آن، اجتناب از مصرف الکل، کنترل قند خون و درمان اختلالات گردش خون، از مهمترين روش هاي کاهش احتمال سکته مغزي است.


 خبرپزشكي 

 خوراکي‌هاي مفيد براي مبتلايان به کبد چرب

چربي در بخش‌هاي مختلفي از بدن براي تامين انرژي ذخيره مي‌شود. بخشي از کبد هم از چربي تشکيل شده اما بالا رفتن حجم چربي ذخيره شده در کبد نشانه بيماري کبد چرب است.به گزارش ايسنا، دو نوع بيماري کبد چرب وجود دارد: کبد چرب الکلي و کبد چرب غير الکلي. همچنين در زنان اين امکان وجود دارد که به دليل بارداري دچار بيماري کبد چرب شوند.درمان اصلي براي بيماران کبد چرب تغيير در رژيم غذايي و ورزش کردن است. اگرچه برخي افراد بايد براي درمان‌هاي بيشتر به پزشک مراجعه کنند. رژيم غذايي براي بيماري کبد چرب شامل انواع مختلفي از خوراکي‌ها مي‌شود. کاهش کالري مصرفي و خوردن مواد غذايي طبيعي و حاوي فيبر بالا نقطه شروع خوبي است. مصرف خوراکي‌هاي حاوي کربوهيدرات‌هاي پيچيده، فيبر و پروتئين مي‌تواند به احساس سيري و تامين انرژي کمک کند.

برخي افراد تمايل دارند براي درمان اين بيماري رژيم‌هاي غذايي خاص همچون رژيم گياهي يا مديترانه‌اي داشته باشند.

به گزارش مديکال نيوز تودي، علاوه بر اين توصيه ها، خوراکي‌هاي خاصي وجود دارند که ممکن است براي مبتلايان به بيماري کبد چرب مناسب باشند. برخي از اين مواد خوراکي مفيد عبارتند از:

سير: نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد مصرف مکمل‌هاي پودر سير، وزن بدن و چربي را در مبتلايان به بيماري کبد چرب کاهش مي‌دهد.

اسيدهاي چرب امگا 3: بازبيني نتيجه يک بررسي حاکي از آن است که اسيدهاي چرب امگا 3 سطح چربي کبد و کلسترول HDL را در بيماران مبتلا به کبد چرب کاهش مي‌دهد.

قهوه: قهوه حاوي اسيد کلروژنيک است. ترکيبي که خواص آنتي اکسيداني و ضد التهابي دارد همچنين به کاهش کلسترول و فشار خون کمک مي‌کند. علاوه بر اين، قهوه به حفظ بدن در برابر بيماري کبد چرب غيرالکلي کمک مي‌کند. افزودن قهوه به وعده صبحانه در رژيم غذايي مبتلايان به اسيد چرب حائز اهميت است.

بروکلي: مصرف انواع مختلف سبزيجات براي بيماري کبد چرب مفيد است اما بروکلي يکي از گياهاني است که بايد نسبت به گنجاندن آن در رژيم غذايي توجه ويژه‌اي داشت. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مصرف طولاني مدت بروکلي از تشکيل چربي در کبد موش‌ها جلوگيري مي‌کند.

چاي: مصرف چاي براي اهداف پزشکي روشي است که از هزاران سال قبل کاربرد داشته است. همچنين نتايج يک تحقيق نشان مي‌دهد چاي سبز به طور خاص به کاهش ميزان چربي بدن و چربيِ خون کمک مي‌کند.

گردو: مغز گردو سرشار از امگا 3 است. بررسي انجام گرفته در سال 2015 حاکي از آن است مصرف گردو عملکرد کبد را در بيماران مبتلا به کبد چرب غير الکلي بهبود مي‌دهد.

آووکادو: آووکادو سرشار از چربي‌هاي مفيد است و حاوي مواد مغذي ضد التهابي و فيبر محلول است که به کاهش قند خون و استرس اکسيداتيو کمک مي‌کند.سويا: برخي از پروتئين‌ها به حفظ بدن در برابر بيماري کبد چرب کمک مي‌کنند. سويا نيز به متعادل نگه داشتن اثرات مصرف کربوهيدرات‌هاي ساده بر بدن کمک کرده و سطح قند خون را کاهش مي‌دهد.


 خبر 

 گوشت قرمز، بدون چربي يا چربي دار؟

مصرف کدام گوشت قرمز بهتر است گوشت قرمز بدون چربي بهتر است يا چربي دار ؟

اگر قصد خريد گوشت گوساله را داريد، حتما قسمت راسته اين گوشت يا گوشت چرخ کرده آن را بخريد چون داراي چربي بسيار کمي مي باشد و ميزان چربي آن به بيشتر از 15 درصد نمي رسد.

وقتي که دنبال منبع عالي و فوق‌العاده‌اي براي دريافت پروتئين مرغوب و ويتامين B12 مي‌گرديد، قطعا گوشت‌هاي قرمز در اولويت انتخاب‌هاي شما قرار مي‌گيرند. بعضي از تکه‌هاي گوشت قرمز حاوي ميزان زيادي از چربي‌هاي اشباع و کلسترول هستند، اما باز هم فوايد تغذيه‌اي زيادي دارند. البته ترديدي نيست که زياده‌روي در مصرف اين چربي‌هاي ناسالم،‌ کلسترول خون را بالا مي‌برد و درنهايت به ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي منجر مي‌شود. به همين دليل است که محققان همواره تاکيد مي‌کنند که از گوشت‌هاي قرمز بدون چربي استفاده کنيد که کمترين ميزان چربي را به بدن مي‌رسانند.

تعريف گوشت قرمز بدون چربي

هر بُرش از گوشت قرمز حاوي 10 گرم چربي يا کمتر از آن است و ميزان چربي‌هاي اشباع در هر وعده مصرفي از گوشت قرمز نيز بيشتر از 4.5 گرم نيست. محققان هر وعده مصرفي از گوشت قرمز را برابر با 100 گرم مي‌دانند. اگر گوشت قرمز انتخابي شما کاملا بدون چربي و مرغوب باشد، ميزان چربي کل و چربي اشباع آن باز هم به نصف ميزان ذکرشده مي‌رسد. با اين‌ حال، هر وعده مصرفي از گوشت قرمز کاملا بدون چربي نيز هنوز حدود 95 گرم کلسترول دارد. به ياد داشته باشيد که اصطلاح «با چربي پايين» يعني ميزان چربي کل در هر وعده مصرفي از اين گوشت‌ها بايد حدود 3 گرم يا کمتر باشد، ولي همه گوشت‌هاي قرمز در اين رده قرار نمي‌گيرند.

خريد گوشت قرمز بدون چربي

اگر مي‌خواهيد که گوشت گوساله بخريد، قسمت راسته اين گوشت و گوشت چرخ‌کرده آن واقعا چربي خيلي کمي دارد و ميزان چربي آن به بيشتر از 15 درصد نمي‌رسد. همچنين مي‌توانيد از مسئولان فروشگاه درخواست کنيد که چربي‌ها را کاملا از گوشت انتخابي شما جدا کنند. گوشت گوسفند هم اساسا حاوي چربي بيشتري نسبت به گوشت گوساله است،‌ اما جداسازي چربي‌هاي آن توسط مسئولان فروشگاه يا خودتان، ميزان چربي کل آن را به حداقل مي‌رساند.

گوشت قرمز پُرچرب

جگر گوساله حاوي چربي کل و چربي اشباع کمي است،‌ اما يک وعده 85 گرمي از همين جگر اين توانايي را دارد که از مرز کلسترول روزانه مجاز عبور کند. بعضي از گوشت‌هاي پُرچرب نيز در هر وعده مصرفي حاوي کلسترولي کمتر از 95 ميلي‌گرم هستند، اما ميزان چربي کل و چربي اشباع آن‌ها از محدوده مجاز فراتر مي‌رود. به‌عنوان مثال، هر وعده مصرفي از گوشت سرسينه گوساله حدودا 24 گرم چربي کل، 9.5 گرم چربي اشباع و 78 ميلي‌گرم کلسترول دارد. بعضي از تکه‌هاي گوشت قرمز پُرچرب نيز مي‌توانند به‌عنوان کم‌چرب مصرف شوند، به شرطي که ميزان استفاده از آن‌ها به بيشتر از 85 گرم در هر وعده مصرفي نرسد. به‌عنوان مثال، 85 گرم استيک براي شما مشکلي ايجاد نمي‌کند، ‌اما يک استيک کامل حدودا 6 برابر چربي بيشتري دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته