جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

وزير نفت:
توصيه ترامپ به نخريدن نفت ايران و عدم تاثير در صادرات نفت


تخفيف‌ هاي ايران براي مشتريان نفت آسيايي


مقايسه وضعيت ايران با قطر در لايه هاي نفتي پارس جنوبي


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 توصيه ترامپ به نخريدن نفت ايران و عدم تاثير در صادرات نفت 

 
وزير نفت درباره توصيه دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا براي کاهش خريد نفت ايران، گفت: اين سخنان تاکنون تاثيري بر صادرات نفت کشورمان نداشته است.بيژن زنگنه در گفت و گو با ايرنا،همچنين درباره وضعيت صادرات نفت به هند و برخي ادعاها مبني بر کاهش واردات توسط هندي ها به علت واگذار نشدن توسعه ميدان «فرزاد بي» به آنها بيان داشت: خريد نفت هندي ها از ايران در حال انجام است و مورد خاصي در واردات نفت توسط آنها وجود ندارد.

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در 27 آبان ماه امسال، با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد: عرضه نفت و فرآورده‌هاي نفتي در جهان از کشورهايي غير از ايران به اندازه کافي وجود دارد، بنابراين مي‌توان حجم خريداري نفت و مشتقات آن از ايران را به ميزان قابل توجهي کاهش داد.ترامپ تاکيد کرده بود: شرايط اکنون به گونه‌اي است که مي‌توان خريد نفت و محصولات نفتي از ايران توسط موسسات مالي خارجي يا از طريق آنها را به شکل قابل توجهي کاهش داد.

اين موضع ترامپ در حالي اتخاذ شده است که بر اساس توافق هسته اي، آمريکا نبايد مانع از بهبود و عادي‌سازي روابط اقتصادي و صادرات نفت ايران شود.ايران اکنون حدود 2.5 ميليون بشکه نفت و ميعانات صادر مي کند که بيش از 60 درصد آن به مقصد کشورهاي آسيايي و حدود 40 درصد به کشورهاي اروپايي بارگيري مي شود.

صادرات نفت ايران به روزانه حدود يک ميليون بشکه در روز محدود شده بود که با اجراي برجام و رفع تحريم ها به سرعت رو به افزايش گذاشت.ايران در فاصله کوتاهي پس از رفع تحريم ها توانست سهم سابق خود در اوپک و بازارهاي جهاني نفت را باز پس بگيرد؛ شرکت هايي که در زمان تحريم قادر به خريد نفت ايران نبودند، پس از اجراي برجام اقدام به خريد نفت ايران کردند که از جمله آنها مي توان به توتال (فرانسه)، شل (انگليس-هلند)، سپسا (اسپانيا)، ساراس (ايتاليا) و هلنيک (يونان) اشاره کرد.


 تخفيف‌ هاي ايران براي مشتريان نفت آسيايي 

 بر اساس اين گزارش، تخفيف‌ها براي حفظ خريداران کنوني نفت ايران داده شده که پيش از اين نيز از توافقات دولتي در زمان تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران در فاصله سال 2012 تا 2014 برخوردار بودند.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز ،شرکت ملي نفت ايران در چند هفته گذشته محموله‌هاي تکي از گريد سبک تا گريد سنگين را به خريداران قراردادي خود در آسيا عرضه کرده در حالي که قيمت‌هاي دسامبر را به پايين‌ترين ميزان چند سال اخير نسبت به قيمت گريدهاي عربستان سعودي کاهش داده است.

شرکت ملي نفت ايران در اين باره حاضر به اظهارنظر نشد.

دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا، حاضر نشده پايبندي ايران به برجام را تاييد کند و به کنگره آمريکا تا اواسط دسامبر فرصت داده تا درباره وضع مجدد تحريم‌هايي که تحت برجام برداشته شده بودند تصميم بگيرد.

به گفته تيلاک دوشي، مشاور در شرکت "ميوز اند استانسيل" در سنگاپور، ايران در برابر تهديد تحريم‌هاي کنگره آمريکا تلاش مي‌کند بازارهاي خود را از طريق تخفيف‌ها و تغييرات در هزينه حمل نفت خود تحکيم کند.

شرکت ملي نفت ايران در ابتدا قيمت فروش رسمي گريد "ايران هوي" در برابر گريد عرب مديوم عربستان سعودي را براي اکتبر کاهش داد و اين قيمت را براي دسامبر دوباره کاهش داد. به اين ترتيب طبق آمار تامسون رويترز ايکون،"ايران هوي" براي د سامبر بالاترين اختلاف قيمت يک دهه گذشته را در برابر عرب مديوم پيدا کرده است. کاهش قيمت، نفت سبک ايران را داراي کمترين نرخ پريميوم دو سال اخير در برابر عرب لايت عربستان ساخته است.

بر اساس اين گزارش، تخفيف‌ها براي حفظ خريداران کنوني نفت ايران داده شده که پيش از اين نيز از توافقات دولتي در زمان تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران در فاصله سال 2012 تا 2014 برخوردار بودند.

خريداران ژاپني و هندي با افزايش واردات به کاهش قيمت نفت ايران براي اکتبر واکنش نشان دادند و انتظار مي‌رود با قيمت‌هاي رقابتي، حجم واردات آنها بالا بمانند. پيشنهاد ايران براي دسامبر چند هفته پيش از نشست رسمي توليدکنندگان اوپک و توليدکنندگان خارج از اين سازمان در 30 نوامبر به منظور تصميم‌گيري درباره تمديد توافق کاهش توليد و حمايت از قيمت‌ها صورت مي‌گيرد.

همچنين ايران در حالي قيمت‌هاي نفت خود را کاهش داده که صادرات نفت بصره از سوي عراق افزايش يافته و عرضه قطر در ژانويه افزايش خواهد يافت. به گفته مدير نفت خام و محصولات پالايش شده در شرکت مشاوره ريسورس اکونوميست، اين امر گريدهاي ايراني را تحت فشار قرار مي‌دهد.

با اين‌همه معامله‌گران و تحليلگران انتظار ندارند که جنگ براي سهم بازار که پيش از توافق کاهش توليد 2016 اوپک برپا شده بود تکرار شود و ايران توليدش را در حدود 3.8 ميليون بشکه در روز و صادراتش را در 2.4 تا 2.6 ميليون بشکه در روز حفظ خواهد کرد.


 مقايسه وضعيت ايران با قطر در لايه هاي نفتي پارس جنوبي  

 قفل توليد از لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي چندي پيش شکسته شد اما سر راه امضاي قرارداد براي توسعه اين لايه ها با شرکت‌هاي خارجي همچنان سدهايي وجود دارد و درحالي که به نظر مي رسيد مذاکره با "مرسک" براي توسعه لايه هاي نفتي در مرحله آخر قرار دارد، خريد شاخه نفتي اين شرکت توسط توتال فرانسه آغوش لايه‌هاي نفتي را به روي شرکت‌هاي ديگر باز کرد.

به گزارش ايسنا، لايه هاي نفتي پارس جنوبي که در فاصله تقريبي 100 کيلومتري ساحل ايران در خليج فارس در مجاورت مرز مشترک آبي ايران و قطر قرار دارد يکي از منابع نفتي چشم انتظار توسعه ايران است. طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي اوايل سال جاري به بهره‌برداري رسيد و توليد آزمايشي از اين ميدان مشترک اواخر اسفند سال 1395 آغاز شده و طرح آن با ظرفيت توليد 35 هزار بشکه نفت در روز به بهره‌برداري رسيد.

قرارداد خدماتي بيع متقابل اين طرح در سال 1383 با شرکت پتروايران امضا شد. اين طرح به عنوان يکي از طرح‌هاي زيرمجموعه شرکت نفت و گاز پارس مطابق برنامه زمانبندي اوليه قرار بود در طول 19 ماه به بهره برداري برسد که به دلايل متعدد، زمان اجراي پروژه به تعويق افتاد. پس از جدا شدن طرح از شرکت نفت و گاز پارس، سازمان مستقل اين طرح با نام اختصاري SPOL از ابتداي سال 1393 با معرفي مجري، زير نظر مديرعامل شرکت ملي نفت ايران فعاليت خود را شروع کرد.

درحالي که توليد قطر طي چند سال اخير بالغ بر 300 هزار بشکه در روز بوده است ايران هنوز در مرحله‌ي پايلوت قرار دارد، اما اتفاق خوبي که افتاده اين است که قفل توليد از لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي شکسته شده و چشم انداز بسيار مثبتي از بهره برداري تا سقف 150 هزار بشکه از لايه در حال توليد (داريان بالايي) به دست آمده است. طرف همسايه از 6 لايه در عمق هاي متناظر برداشت مي‌کند و اين پتانسيل در سمت ايران وجود دارد که فقط از لايه داريان بالايي براي مدت قابل توجهي، توليد روزانه 150 هزار بشکه حاصل
شود.

درحال حاضر امکان برداشت 35 هزار بشکه از مخزن نفتي پارس جنوبي وجود دارد اما با توجه به شرايط مخزن ترجيح داده مي شود ميزان توليد در مرز 25 هزار بشکه ثابت نگه داشته شود. در ماه هاي اخير ميزان توليد به دليل برخي آزمايشات به 28 هزار بشکه رسيد اما مجددا جهت رعايت توليد حداکثري صيانتي به مرز 25 هزار بشکه باز گشت.

ميزان توليد از مخزن نفتي پارس جنوبي حداقل تا پايان سال جاري حدود 25 هزار بشکه در روز باقي خواهد ماند. دليل اصلي اين که از لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي 35 هزار بشکه نفت توليد نمي‌شود اين است که چنانچه به ميزان 35 هزار بشکه از اين لايه‌ها نفت توليد شود، بيش از 20 ميليون فوت مکعب گاز در روز فلر مي‌شود، موضوعي که در محاسبات اوايل دهه 80 (موعد تنظيم برنامه توسعه مرحله اول فاز يک، به دليل عدم شناخت صحيح و دقيق ساختار و رفتار مخزن، لحاظ نشده بود) به همين دليل هم اکنون سعي مي‌شود ميزان توليد از اين لايه‌ها 25 هزار بشکه در روز ثابت بماند.البته ممکن است سقف برداشت از لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي از ابتداي بهمن‌ سال جاري، بر اساس شرايط توليدي چاهها و خروجي مدل‌هاي مخزني منطبق بر تطبيق تاريخچه تعيين و اعلام خواهدشد.

آخرين ميزان توليد تجمعي از لايه هاي نفتي پارس جنوبي

آنچه در حال حاضر، همزمان با تهيه و تنظيم برنامه جامع و يکپارچه توسعه مخزن چند لايه نفتي پارس جنوبي (که در اولويت برنامه هاي شرکت ملي نفت ايران قرار گرفته است)، عمليات حفر سه حلقه چاه تزريقي بر روي سکوي فعلي در حال بهره برداري (مرحله دوم فاز يک) به منظور تزريق 30 هزار بشکه آب فرآورش شده دريا به کمک FPSO به درون ناحيه مخزني در حال تخليه جهت تثبيت فشار و ممانعت از کاهش شديد توليد در نيمه دوم سال آتي شمسي در صدر برنامه هاي طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي قرار دارد.

آخرين عمليات بارگيري و صادرات محموله لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي به مقاصد بين‌المللي هفته پيش صورت گرفت. به طور کلي طي هشت مرحله از آغاز سال جاري، حدود چهار ميليون و 260 هزار بشکه نفت خام با مشخصات مورد نظر به مقاصد بين المللي صادر شده است. هر 20 تا 25 روز يک بار، در سقف 550 هزار بشکه نفت خام از لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي صادر مي‌شود. آخرين ميزان توليد تجمعي نفت خام تا تاريخ 23 آبان ماه از لايه هاي نفتي پارس جنوبي چهار ميليون و 500 هزار بشکه بود.

بر اساس اين گزارش، درحالي که شرکت ملي نفت ايران و شرکت دانمارکي مرسک در فاصله يک قدمي امضاي تفاهم‌نامه براي اجراي طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس‌جنوبي قرار داشتند، خريد سهام بخش نفتي شرکت دانمارکي مرسک ازسوي توتال فرانسه باعث بروز نگراني در طرف ايراني شد و در حالي که مذاکره براي اجراي اين طرح با مرسک ادامه دارد ايران از شرکت هاي بين المللي ديگر نيز براي مشارکت در اجراي طرح توسعه لايه هاي نفتي پارس جنوبي دعوت کرده است.

اواخر اسفند سال گذشته بود که غلامرضا منوچهري، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران از ارائه پيشنهاد از سوي شرکت دانمارکي مرسک درباره توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي خبر داد و در اواخر فروردين سال جاري نيز علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد اين شرکت مطالعه فني خود را ارائه کرده است.


 معادلات انرژي 

 بهره‌برداري کامل از خط لوله ششم سراسري انتقال گاز در زمستان امسال

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه "خط لوله ششم سراسري در زمستان امسال به بهره برداري کامل مي رسد"، گفت: برنامه ما اين است که از ظرفيت خط لوله ششم سراسري به طور کامل در زمستان امسال استفاده کنيم.حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: برنامه ما اين است که از ظرفيت خط لوله ششم سراسري به طور کامل در زمستان امسال استفاده کنيم.

وي افزود: عمليات تکميل اين پروژه ملي به خوبي در حال پيشرفت است و هفته آينده براي اطلاع از آخرين وضعيت اجرا و پيشرفت فيزيکي، از روند تکميل آن بازديد خواهم کرد.

معاون وزير نفت تصريح کرد: خط لوله ششم سراسري در زمستان امسال به بهره برداري کامل مي رسد.

28 جايگاه سوخت دولتي در مزايده به

فروش رفت

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي سازي گفت: در مزايده 41 جايگاه سوخت دولتي 28 جايگاه يعني 70 درصد موارد عرضه شده در مجموع به قيمت 1650 ميليارد ريال به فروش رفت.

28 سيدجعفر سبحاني در گفت و گو با ايرنا ،درباره برگزاري مزايده فروش جايگاه هاي سوخت دولتي، اظهار داشت: به طور ميانگين براي هر جايگاه سوخت 8 پاکت پيشنهادي ارايه شده بود؛ البته براي برخي جايگاه ها 28 متقاضي وجود داشت و براي برخي ديگر نيز دو تا سه پيشنهاد ارايه شده بود.

وي افزود: بالا بودن حجم پيشنهادهاي ارايه شده سبب شد تا برگزاري مزايده بيش از سه ساعت به طول انجامد.

سبحاني اظهار داشت: مجموع قيمت پايه ارايه شده براي اين جايگاه هاي سوخت 1150 ميليارد ريال بود اما استقبال خريداران و ارايه پيشنهادهاي بالاتر سبب شد تا 28 جايگاه عرضه شده در مجموع 45 درصد بالاتر از قيمت پايه يعني حدود 1650 ميليارد ريال به فروش برود.

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي سازي افزود: البته برخي جايگاه ها حتي تا 5 برابر بالاتر از قيمت پايه آن به فروش رفت و برخي ديگر با اندکي تفاوت از قيمت پايه خريدار داشت.

سبحاني درباره زمان تعيين تکليف جايگاه هاي سوخت باقيمانده نيز گفت: علاوه بر 13 جايگاه باقيمانده، به همين تعداد نيز جايگاه سوخت در دست بررسي و قيمت گذاري است و انتظار مي رود بار ديگر تا پايان سال اين جايگاه ها به مزايده گذاشته شود.

مشاور رييس کل سازمان خصوصي سازي تاکيد کرد: 100 درصد خريداران جايگاه هاي سوخت متعلق به بخش خصوصي بودند و نهادهاي شبه دولتي و خصولتي ها به اين مزايده ورود نکردند.

وي يادآور شد که از ابتداي تاسيس سازمان خصوصي سازي تا ابتداي دولت يازدهم حدود 19 درصد از واگذاري ها به بخش خصوصي واقعي انجام شده است اما در دولت تدبير و اميد سهم بخش خصوصي واقعي از واگذاري هاي دولت به 67 درصد رسيد که با مزايده ديروز، اين نسبت افزايش مي يابد.

وي درباره اينکه کداميک از جايگاههاي سوخت عرضه شده خريدار نداشت، توضيح داد: نمي توان گفت جايگاههايي که خريدار نداشته مربوط به منطقه جغرافيايي خاص يا استان خاصي بوده بلکه حتي در تهران نيز از ميان 6 جايگاهي که به مزايده گذاشته شد، يک جايگاه به تنهايي 14 پيشنهاد خريد داشت و يا در استان اصفهان از 8 جايگاه سوخت عرضه شده، سه جايگاه مشتري نداشت.

علاقه‌مندي ازبکستان براي سرمايه‌گذاري در صنعت پتروشيمي ايران

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي از تمايل ازبکستان براي سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي ايران به‌ويژه در بخش تبديل متانول به الفين خبر داد.سيدرضا نوروززاده درباره محور مذاکره با عليشير سلطان‎اف، معاون نخست وزير ازبکستان به شانا ،گفت: با وجود اين که ازبکستان داراي منابع گازي است اما علاقه‌مند به سرمايه گذاري در مناطقي است که افزون بر منابع گازي، دسترسي به آب‌هاي بين المللي داشته باشند.

وي با اشاره به ابراز علاقه ازبکستان براي سرمايه‌گذاري در ايران ادامه داد: براي عملياتي شدن اين مذاکرات، يک نماينده از شرکت ملي صنايع پتروشيمي و يک نماينده نيز از اين کشور انتخاب شدند تا برنامه ريزي اين سرمايه گذاري آغاز شود.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي افزود: همه پروژه هاي صنعت پتروشيمي که امکان سرمايه گذاري در آنها وجود دارد و مطالعات مقدماتي آنها انجام شده است، به ازبکستان معرفي خواهد شد تا به طور عملياتي چارچوب سرمايه گذاري براي 2 کشور مشخص شود.

نوروززاده با بيان اين که ازبکستان بيشتر تمايل به سرمايه گذاري در بخش تبديل متانول به الفين دارد، تصريح کرد: مذاکرات پروژه‌هاي قابل سرمايه‌گذاري در اين بخش‌ها نيز با اين کشور انجام خواهد شد.


 ميز خبر  

 اظهارات «زنگنه» درباره مهار آتش چاه نفتي رگ سفيد

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس گفت: نظر وزير نفت اين است که مهار آتش چاه نفتي رگ سفيد اصل است اما نبايد تلفات انساني داشته و سلامت افراد به خطر افتد.

به گزارش ايسنا، اسدالله قره‌خاني درباره آخرين وضعيت مهار آتش در چاه نفتي رگ سفيد اظهار کرد: روز گذشته وزير نفت در مورد مهار آتش چاه رگ سفيد بيان کرد که گرچه خاموش کردن آتش درون چاه اصل است اما براي ما حفظ جان افراد مهم‌تر است.

وي تصريح کرد: براساس اظهارات وزير، بنا نيست چاه را خاموش کنيم از طرف ديگر تلفات انساني هم داشته باشيم. بنابراين تاکيد داشتند که بسيار با تأني کارها پيش برود و عجله‌اي نباشد.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس در پايان بيان کرد: در واقع، نظرشان اين بود که اگر چند روز مهار آتش به تاخير افتاد منعي ندارد زيرا سلامت افرادي که در آن محل مشغول فعاليت هستند، مهم تر است.

عمليات مهار فوران چاه 147 ميدان رگ سفيد آغاز شد

در همين رابطه ،معاون مديرعامل شرکت ملي نفت گفت: براي مهار و کشتن چاه از عمق، حفر 2 حلقه چاه انحرافي پيش‌بيني شده و به همين منظور دستگاه حفاري 94 فتح نيز برپا شده و اين دکل حفر چاه دوم را از زوايه ديگر براي کنترل فوران به زودي آغاز مي‌کند.محسن پاک‌نژاد معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد از پيشرفت عمليات مهار و کنترل فوران چاه 147 رگ سفيد منطبق با برنامه و جدول زمانبندي خبر داد و گفت: با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم و برپايي دکل حفاري 93 فتح گام اصلي به منظور انجام عمليات مهار فوران چاه 147 رگ سفيد از عمق آغاز شد.

به گفته اين مقام مسئول در نتيجه تلاش و هماهنگي ميان کارشناسان و تيم‌هاي عملياتي و پشتيباني شرکت هاي ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و ملي حفاري تمامي اقدامات بر اساس برنامه در حال اجرااست.پاک‌نژاد ادامه داد: براي مهار و کشتن چاه از عمق، حفر دو حلقه چاه انحرافي پيش‌بيني شده و به همين منظور دستگاه حفاري 94 فتح نيز روي لوکيشن A برپا شده و اين دکل حفر چاه دوم را از زوايه ديگر براي کنترل فوران به زودي آغاز مي‌کند.

معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد با بيان اينکه تمام کارهاي اجرايي کنترل فوران چاه بر محور برنامه ريزي هاي تخصصي و مهندسي است، گفت‌‌‌‌‌‌: گروه‌هاي مهندسي از هر دو شرکت در خصوص نحوه برپايي دکل، روش حفاري، وزن سيال، زواياي حفاري جهت دار و رفتار مخزن در جلسات متعدد جوانب کار را مورد ارزيابي قرار داده‌اند تا در کمترين زمان ممکن اين عمليات به نتيجه مطلوب برسد.

وي به پيچيدگي عمليات مهار و سختي کار در درون آتش توسط مهارگران صنعت نفت اشاره کرد و گفت: فشار بيش از حد نفت و گاز، دماي بالاي آتش، ذوب شدن تجهيزات و قطعات و در هم پيچيده شدن آنها در دهانه چاه، پاکسازي کانون آتش را از ضايعات دکل حفاري با مشکلات عديده‌اي مواجه ساخته است.

ايران بيش از 5 ميليارد مترمکعب گاز به ترکيه صادر کرد

ايران در نيمه نخست امسال در مجموع پنج ميليارد و 400 ميليون مترمکعب گاز از مرز بازرگان به ترکيه صادر کرد.سعيد توکلي، مديرعامل شرکت انتقال گاز به شانا گفت: ايران به طور ميانگين روزانه حدود 30 ميليون متر مکعب گاز به ترکيه گاز صادر مي‌کند.

وي افزود: قرارداد ما با ترکيه سالانه است که بر اساس آن حجم مشخصي را بايد در طول يکسال به ترکيه تحويل دهيم، بر اين اساس زماني که مصرف داخلي زياد مي‌شود مانند زمان اوج مصرف در زمستان، حجم صادرات به ترکيه را کاهش مي‌دهيم و از اين بخش قرارداد استفاده مي‌کنيم.مديرعامل شرکت انتقال گاز تصريح کرد: حجم صادرات به ترکيه در طول سال 95، هشت ميليارد مترمکعب و در نيمه نخست امسال در مجموع پنج ميليارد و 400 ميليون مترمکعب بوده است.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي از زماني که صادرات گاز ايران به روسيه متوقف شد، ترکيه به عنوان نخستين بازار هدف صادراتي گاز در نظر گرفته شد، بنابراين اين کشور قديمي‌ترين حوزه صادرات گاز براي کشورمان به شمار مي‌آيد.

صادرات گاز به ترکيه با ادامه خط لوله دوم سراسري انتقال گاز که منبع اصلي تامين گاز پالايشگاه گازي فجر جم است، انجام مي شود و اين خط لوله تا قزوين ادامه مي‌يابد و از آنجا يک خط لوله به سمت استان آذربايجان غربي منشعب مي‌شود و سرانجام در مرز بازرگان اين گاز را به ترکيه صادر مي‌کنيم.

مديرعامل شرکت انتقال گاز تصريح کرد: شبکه انتقال گاز ايران يک شبکه انحصاري نيست به عنوان مثال فقط يک خط لوله انحصاري براي صادرات گاز به ترکيه در نظر گرفته نمي شود زيرا به سبب پايداري و انعطاف عملياتي که در کشور ما وجود دارد اين قابليت را داريم که هر مسيري را از بخش‌هاي مختلف تامين کنيم تا در مواقع بحراني دچار مشکل نشويم.

توکلي اظهار کرد: خط صادراتي به ترکيه که از قزوين منشعب مي‌شود و تا آذربايجان ادامه دارد 48 اينچ است و از تبريز تا بازرگان نيز قطر آن 40 اينچ مي‌شود که افزون بر تامين بخشي از مصارف داخلي آذربايجان در انتها گاز را تحويل مرز صادراتي مي دهد؛ ايستگاه‌هاي قزوين، خرمدره، زنجان، هشترود، تبريز و مرند به وسعت 696 کيلومتر روي اين خط قرار دارند که در مجموع خط دوم آذربايجان ناميده مي‌شود.

طي يک اطلاعيه؛

مهلت ثبت‎نام در آزمون استخدامي وزارت نفت تمديد شد

مهلت ثبت‎نام در آزمون استخدامي وزارت نفت تا ساعت 24 روز چهارشنبه، مورخ هشتم آذرماه امسال تمديد شد.به گزارش مهر، شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد: به اطلاع داوطلبان شرکت در آزمون استخدامي شرکت هاي تابعه وزارت نفت مي‎رساند که مهلت ثبت نام در اين آزمون يک هفته تمديد شده است.بر اين اساس، به منظور ايجاد فرصت و مساعدت به داوطلبان مناطق زلزله‎زده غرب کشور، زمان ثبت نام آزمون استخدامي وزارت نفت تا ساعت 24 روز چهارشنبه مورخ هشتم آذرماه امسال تمديد شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته