جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5707

فاجعه اي که همه پذيرفته اند:
آغاز به کار مدارس؛ قبل از ساعت 8 صبح


آلودگي هوا ؛ معضل شهروندان تهراني


وضعيت رقت بار مهاجران ايراني در استراليا


خبرها


ميز خبر


 فاجعه اي که همه پذيرفته اند:
 آغاز به کار مدارس؛ قبل از ساعت 8 صبح 

وقتي مدارس ساعت 7 يا 7:30 باز شوند و کلاس ها را ساعت 9 يا 9:30 آغاز کنند، اين امکان به خانواده‌ها داده مي‌شود که هر کدام بر مبناي برنامه خودشان، در اين بازه 2 ساعته، فرزندان خود را به مدرسه ببرند يا بفرستند.

خلاصه نتايج پژوهش هاي علمي در مراکز معتبر دانشگاهي جهان در مورد آغاز کار کلاس در شيفت صبح :

1 - ذهن کودکان و نوجواناني که در سن مدرسه هستند، تا قبل از ساعت 9.5 - 9 به آمادگي کامل براي يادگيري ايده‌آل نمي‌رسد.

2 - زود برخاستن از خواب، ميزان يادگيري دانش آموزان را کاهش مي‌دهد.

3 - دانش آموزان مدارسي که ديرتر آغاز به کار مي‌کنند، نمرات بهتري در درس ها مي‌گيرند.

4 - ساعت بيولوژيک نوجوانان طوري طراحي شده است که آنها به طور طبيعي، نزديک به نيمه شب مي‌خوابند (حدود ساعت 23).

5 - دانش آموزان به 8 تا 9 ساعت خواب شبانه نياز دارند و کمبود دريافت خواب شبانه، آسيب هاي جدي به سلامت و روند يادگيري آنها وارد مي‌کند.

لذا با توجه به همه اين يافته هاي علمي، بهتر است مدارس در شيفت صبح، يک و نيم الي دو ساعت ديرتر کار خود را آغاز کنند.

مخالفان چه مي گويند؟

* به جاي آن که بچه ها دير بيدار شوند، بايد آنها را ملزم کنيم که شب ها زودتر بخوابند تا کسري خواب نداشته باشند.

تحليل: ساعت بيولوژيک بدن انسان از 10-9 سالگي به بعد، به طور اتوماتيک، دچار يک الي دو ساعت تاخير مي‌شود. به اين معنا که اگر کودک شما تا قبل از اين، ساعت 21 تا 22 به راحتي مي خوابيد، از 9 سالگي تا حدود 20 سالگي، با يکي دو ساعت تأخير مي‌خوابد و اين يک پديده کاملاً طبيعي است.

* اگر مدارس، ديرتر از ادارات آغاز به کار کنند، تکليف دانش آموزاني که توسط والدين کارمند به مدارس رسانده مي‌شوند چيست؟ آيا بايد ادارات هم ديرتر آغاز به کار کنند؟ آيا اين تن پروري نيست؟

تحليل : توجه کنيم که بحث درباره ساعت آغاز به کار "دانش آموزان" مدارس است نه کارمندان. به نظر ما هم بايد ادارات، کارخانه ها، شرکت ها و نهادهاي ديگر کار خود را صبح زود آغاز کنند. قرار نيست دچار تن پروري و پرخوابي شويم؛ مخصوصاً در شرايط کنوني که کشور به کار و تلاش بيشتري نياز دارد.در چنين شرايطي، اکثريت دانش آموزان، بعد از خواب کافي، ساعت 9 به مدرسه مي رسند و آن دسته از دانش آموزان که به لحاظ خانوادگي بايد زودتر از خانه خارج شوند، زودتر به مدرسه مي روند.

اما تکليف دانش آموزاني که والدين کارمند دارند چيست؟

پيشنهاد ما اين است که مدارس، مانند شرايط کنوني، از ساعت 7:30 - 7 باز باشند و کار پذيرش دانش آموزان را آغاز کنند. فراموش نکنيم که پرسنل مدرسه، بزرگسال و کارمند هستند و بايد صبح اول وقت، کار خود را آغاز کنند.وقتي مدارس ساعت 7 يا 7:30 باز شوند و کلاس ها را ساعت 9 يا 9:30 آغاز کنند، اين امکان به خانواده ها داده مي‌شود که هر کدام بر مبناي برنامه خودشان، در اين بازه 2 ساعته، فرزندان خود را به مدرسه ببرند يا بفرستند.با اجراي اين برنامه، اکثريت بچه ها خواب کافي بر مبناي ساعت بيولوژيک خود دريافت مي‌کنند و گروه ديگري که ناچار هستند زودتر به مدرسه بروند، در ابتداي حضور در مدرسه که ذهن شان آمادگي کامل يادگيري ندارد، مشغول فعاليت هاي سازنده تري مي شوند.اين منطقي نيست که چون نمي‌توان همه بچه ها را ساعت 9 به مدرسه ببريم، پس بايد همه شان را ساعت 7 راهي مدرسه کنيم! بهتر است پروژه نجات را درباره هر تعداد که بتوانيم، اجرا کنيم.

* اگر مدارس را دير شروع کنند، بايد دير هم تمام کنند و بچه ها مجبورند ساعات زيادتري از بعد از ظهر را در کلاس بمانند؛ اين کار، آنها را خسته تر مي‌کند.

- نقد وارد شده درست است. براي حل اين مشکل، بايد مشکل بزرگتري را از بين برد و آن حجم بالاي برنامه‌هاي درسي روزانه است.بايد به ويژه در دوران ابتدايي از حجم مطالب درسي و ساعات حضور در مدرسه کاست (حتي اگر تغييري در ساعت آغاز به کار مدارس ندهند).اين باور غلطي است که فکر کنيم بچه‌هايمان هر چه بيشتر سر کلاس باشند، انسان‌هاي موفق تري خواهند شد!

* برخي از مدارس دو شيفته هستند؛ اگر شيفت صبح با تاخير شروع شود، شيفت بعد از ظهر، خيلي دير تمام مي‌شود.

- اگر اصلاح ساختاري شود و طول کلاس ها کوتاه شود، اين مشکل حل مي‌شود ولي تا آن موقع - که به نظر پروسه اي طولاني است - مي توان در مدارس دو شيفته، ساعات کاري مدارس را تغيير نداد يا کمي تغيير داد.

به فکر بچه‌هايمان باشيم، آينده آنها و آينده ايراني که تنها سهم ما از زمين است.

منبع: عصر ايران


 آلودگي هوا ؛ معضل شهروندان تهراني  

بارگذاري هاي بيش از حد جمعيت، کمبود و ناکارآمدي زيرساخت هاي توسعه حمل و نقل شهري در تهران، وجود انواع خودروهاي فرسوده و دودزا و موتورسيکلت ها، فعاليت هاي صنعتي، معدني و صنفي در اطراف و محدوده پايتخت، تغييرات اقليم و معضلات ديگر باعث ايجاد مشکلات زيادي در حوزه محيط زيست شهري همچون آلودگي هوا، آلودگي صوتي، مديريت پسماندها و موارد مشابه شده‌است که اگر با نگاه خوش بينانه نگوييم آلودگي هوا تبديل به مهمترين موضوع زيست محيطي تهران شده است، مي‌توان گفت يکي از مشکلات و معضلات شاخص زيست محيطي است که جدي‌ترين زنگ خطر آن در دهه 70 به صدا درآمد.

مدير روابط عمومي اداره کل محيط زيست استان تهران مي‌گويد: ما همچنان در تعدادي از روزهاي سال در تهران هواي ناسالم را تجربه مي‌کنيم و هرچند وضعيت کيفي هوا به لحاظ بسياري از پارامترها در مجموع نسبت به سال‌هاي قبل بطور ميانگين بهتر شده است اما کار بيشتر در اين حوزه محسوس است.وي چنين ادامه مي‌دهد: تلاش ما اين است که در موضوعات زيست محيطي از نظر شهروندان آگاه شويم و معمولاً اين کار به صورت ادواري از طريق نظرسنجي سايت محيط زيست استان به نشاني www.tehran-doe.ir و بطور مدون با دريافت پيامک ها و گزارش هاي مردمي بوسيله سامانه 50004044 انجام مي شود.

در آخرين نظرسنجي انجام شده از طريق سايت سامات مهمترين چالش زيست محيطي استان تهران از نگاه شهروندان پرسش شد در اين نظرسنجي 4 موضوع آلودگي هوا و تغيير اقليم، پسماندها، کمبود فضاي سبز و نيز حمل و نقل ناکارآمد درون شهري گزينه هاي پيش روي شهروندان بود که موضوع آلودگي هوا و تغيير اقليم با 45.74 درصد، از نظر مردم به عنوان مهمترين چالش محيط زيستي استان تهران بيشترين راي را به خود اختصاص داد.

در اين خصوص پسماندها با 12.22 درصد، کمبود فضاي سبز با 9.08درصد و حمل و نقل ناکارآمد درون شهري با 32.96 درصد آراء مردم را کسب کرد.
آموزش هاي عمومي از يک سو، انجام تکاليف، تلاش مضاعف دستگاه‌هاي مسئول و اختصاص اعتبارات لازم از سوي ديگر و همچنين مشارکت و همراهي مردم سه ضلع اصلي حل مشکلات در حوزه محيط زيست بخصوص آلودگي هوا و مديريت پسماندها مي باشد، کارگروه هاي تخصصي استان مانند کارگروه کاهش آلودگي هوا و مديريت پسماندها با جديت و رويکرد جديد و بافواصل زماني مشخص در استان تهران به بررسي موضوعات مربوطه و ميزان تحقق تکاليف دستگاه‌هاي مرتبط و مسئول پرداخته و مصوبات و برنامه‌هاي دولت و نيز مصوبات اين کارگروه‌ها با حضور رسانه هاي ارتباط جمعي به عنوان نماينده افکار عمومي مورد بررسي دقيق قرار مي‌گيرد.

مدير روابط عمومي محيط زيست استان تهران ورود کتاب انسان و محيط زيست را به پايه يازدهم مدارس با اهميت دانست و در ادامه افزود: آموزش مربيان و معلمان مدارس و مراکز پيش دبستاني درخصوص موضوعات محيط زيستي نيز در دستور کار اين اداره کل قرار دارد و سال گذشته در اين راستا چهار هزار مربي در سطح مدارس تهران آموزش هاي لازم را دريافت کردند.

منبع: mehrnews وضعيت رقت بار مهاجران ايراني در استراليا  

 وضعيت صدها مهاجر ساکن در اردوگاه مانوس در جزيره پاپوا گينه نو در روزها و هفته‌هاي گذشته بسيار رقت بار شده است و همزمان پليس براي بيرون کردن صدها پناهجوي ساکن در اين اردوگاه وارد عمل شده است.وضعيت زيستي و بهداشتي صدها پناهجوي ساکن در اردوگاه مانوس که بسياري از آنها ايرانيان عازم استراليا هستند، در 3 هفته گذشته همزمان با قطع آب و برق اين اردوگاه رو به وخامت گذاشته است.پليس پاپوا گينه نو براي خالي کردن اردوگاه مانوس وارد اين اردوگاه شده و با تخريب خانه هاي پناهجويان آنها را به زور وادار به خروج از اين اردوگاه کرده است اما جمعيتي بيش از 400 پناهجو در گوشه اي از اردوگاه تجمع کرده و با زنجير کردن دستانشان به يکديگر در برابر اين رفتار پليس مقاومت کرده اند.پليس به پناهجويان يک ساعت فرصت داد تا با جمع کردن وسايلشان اين اردوگاه را ترک کنند اما صدها پناهجويي که در 3 هفته گذشته در برابر فشارها مقاومت کرده اند حاضر نشده اند به اين خواسته تن بدهند.

پليس پاپوا گينه نو 31 اکتبر را واپسين روز اردوگاه مانوس اعلام کرده بود و پس از اين تاريخ براي فشار بيشتر به پناهجويان آب و برق اين اردوگاه قطع شده است. دولت کانبرا مي گويد به اين پناهجويان به هيچ وجه – مگر در موارد بسيار نادر – ويزاي ورود به خاک استراليا را نمي دهد و آنها بايد اردوگاه هاي اسکان موقت را ترک کرده و به کشورهايشان بازگردند.دولت پاپوا گينه نو به درخواست استراليا اجازه حضور خبرنگاران خارجي به جزيره مانوس و ديگر جزاير اقيانوس آرام که پناهجويان در آن ساکن هستند را نمي دهند.

منبع:asriran


 خبرها 

 وعده افزايش مراکز ارائه خدمت به کودکان کار

شهرداري تهران در حال حاضر 16 مرکز پرتو مخصوص ارائه خدمات به کودکان کار و خياباني راه اندازي کرده است. هم اکنون 3 هزار کودک بي سرپرست و بدسرپرست در اين مراکز که توسط سازمان‌هاي غيردولتي اداره مي‌شوند، حضور دارند.

مدير عامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران مي گويد: با افزايش تعداد مراکز پرتو تا پايان سال، ظرفيت اين مراکز نيز از 3 هزار به 3 هزار و 500 مرکز افزايش مي‌يابد. خدمات پزشکي، درماني، مددکاري، روانشانسي بخشي از خدماتي است که در مراکز پرتو ارائه مي شود.اين مراکز در تمامي مناطق تهران پيش بيني شده که به طور طبيعي در مناطقي از جمله مناطق 17،18،19،20و 2بيشتر است.تا پايان سال برنامه هاي ويژه اي براي کودکان کار و خياباني در بخش هاي مختلف پيش بيني شده که مي توان به برنامه هاي حمايتي و تفريحي اشاره کرد.

منبع:.tasnimnews

قيمت نان ؛32 درصد افزايش ، نه 15 درصد !

مديرکل تعزيرات حکومتي استان تهران با بيان اينکه قيمت نان را به جاي 15 درصد، 32 درصد افزايش دادند گفت: آنچه به مردم اطلاع‌رساني مي‌شود با آنچه در واقعيت اتفاق افتاده متفاوت است و ما انتظار داريم که مسئولان به مردم اطلاعات غيرواقعي ندهند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، مديرکل تعزيرات حکومتي استان تهران افزود:بر اساس مصوبه تنظيم بازار کشور قيمت نان بايد حداکثر 15 درصد و آن هم به طور اختياري افزايش پيدا کند.يعني اگر لازم است در استان ها اين اتفاق بيفتد بايد حداکثر 15 درصد از قيمت هاي مصوب سال 1393 بيشتر شود. آنچه در تهران رخ داده اين است‌ که علاوه بر افزايش 15 درصدي قيمت نان وزن چانه يا خمير نان را هم نسبت به سال 1393 کاهش داده‌اند و با بررسي دقيق به اين نتيجه مي رسيم که با کاهش وزن چانه و افزايش 15 درصدي قيمت به طور ميانگين، قيمت نان حدود 32 درصد افزايش يافته است.مصوبه افزايش قيمت نان بر افزايش اختياري قيمت آن دلالت دارد نه اينکه وزن نان هم کمتر شود. حتي وزن هايي که در سال 1393 مصوب شده، از استاندارد هم‌ کمتر است و براي نمونه وزن خمير نان سنگک در گذشته 750 تا 800 گرم بود و در مصوبه سال 1393 هم 667 گرم تعيين شد اما در مصوبه اخير آن را 560 گرم تصويب کردند. اين در واقع نان سنگک نيست و اکنون که مردم از برخي نانوايي‌ها نان بزرگ طلب مي کنند، در واقع قبلا نان با اين اندازه عرضه مي شده است. آنچه به مردم اطلاع‌رساني مي‌شود با آنچه در واقعيت اتفاق افتاده متفاوت است و ما انتظار داريم که مسئولان به مردم اطلاعات غيرواقعي ندهند و مردم را گمراه نکنند.مدير کل تعزيرات حکومتي استان تهران گفت: ما به دنبال حقوق مصرف کننده هستيم و البته معتقديم حقوق نانوا هم بايد رعايت شود.اکنون در تهران نانوايي هايي وجود دارد که با وجود اينکه سهميه آرد دولتي ندارند، اما نان را به قيمت دولتي مي‌فروشند.

60 هزار يورو براي هر خانواده اي که در اين روستا ساکن شود

مقامات روستاي آلبينن در جنوب سوئيس که در سالهاي اخير جمعيت آن به شدت کاهش يافته است تصميم دارند به هر خانواده که براي زندگي به اين روستا نقل مکان کند مبلغي حدود 60 هزار يورو پرداخت کنند.

به گزارش يورونيوز تصميمي که اين مقامات انتظار دارند باعث شد خانواده‌هايي را جذب اين روستا کند. روستايي که اکنون تنها 240 نفر جمعيت دارد و در ارتفاع 1300 متري منطقه‌اي کوهستاني واقع شده است.اين پيشنهاد شرايطي هم دارد. کساني که علاقه‌مند به سکونت بر اين اساس در روستا باشند بايد کمتر از 45 سال سن داشته باشند. تعهد بدهند که حداقل 10 سال در اين روستا زندگي کنند و سرمايه‌گذاريشان در روستا براي خريد يا ساخت خانه حداقل 172 هزار يورو باشد. اين شرايط براي کساني که تنها خانه‌هاي تفريحي براي تابستان مي‌خرند را شامل نمي‌شود چرا که در حال حاضر بسياري از منازل روستا را خانه‌هاي تفريحي تابستاني تشکيل مي‌دهد که خانواده در تعطيلات به آنها سر مي‌زنند و در بيشتر روزهاي سال خالي از سکنه است.سوئيس از جمله کشورهاي گران در اروپا به شمار مي‌رود و حداقل حقوق در آن معادل حدود 3.5 تا 4 هزار يورو در ماه است.


 ميز خبر 

 63 درصد از زنان افغان؛ فاقد اسناد هويتي

ربکا تاواريس، مسئول دفتر زنان سازمان ملل در امور افغانستان در کابل اعلام کرد که63 درصد از زنان افغان، فاقد اسناد هويتي هستند که اين موضوع تاثير منفي بر ميزان مشارکت شهروندان اين کشور در انتخابات دارد.به گزارش يورونيوز خانم تاواريس اين خبر را در جريان نشست خبري «نقش زنان در انتخابات» اعلام کرد و از مقامات افغان و نهادهاي قانوني خواست تا با حذف اين موانع، شرايط لازم را براي حضور گسترده زنان در انتخابات فراهم کنند. او همچنين از برگزارکنندگان انتخابات، سازمانهاي مدني و مدافعان حقوق بشر در اين کشور خواست براي افزايش ميزان مشارکت زنان در انتخابات وارد عمل شوند.بنا بر اعلام رسانه‌هاي افغانستان، ميزان مشارکت زنان در انتخابات سال 1393 شمسي در اين کشور 38 درصد بوده است. سهم زنان در ميان کل نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري نيز 9 درصد و در ميان نامزدهاي شوراهاي ولايتي 11 درصد بوده است.سخنان نمايندگان سازمان ملل در افغانستان در حالي بيان مي‌شود که موضوع انکار هويت زنان افغان به يکي از بحث‌هاي داغ در شبکه‌هاي اجتماعي و ميان کاربران افغان تبديل شده است.

در اوايل تابستان کمپيني تحت عنوان «WhereIsMyName» توسط زنان جوان اين کشور در شبکه‌هاي اجتماعي بوجود آمد و در چهارچوب اين کمپين با زبانهاي محلي افغانستان از ديگران پرسيده شد که «نام من کجاست؟».فعالان در اين کمپين، زنان را تشويق مي‌کنند که سکوت نکنند و اعتراض خود را نشان دهند و با درخواست ابتدايي‌ترين و اساسي‌ترين اسناد هويتي خود همچون شناسنامه و تلاش براي شکستن تابوهاي ريشه‌دار در اين جامعه، از تسلط جامعه مردان بر زنان بکاهند و آنها را مجبور به پذيرش هويت زنان کنند.اين بحث از شبکه‌هاي مجازي به ديگر رسانه‌ها نيز سرايت کرد و در روزنامه‌ها و گفتگوهاي راديو و تلويزيوني افغانستان به موضوع «نام من کجاست» پرداخته مي‌شود.مبارزه براي احقاق حقوق زنان در افغانستان در حالي ادامه دارد که حتي عبدالله عطايي، سخنگوي دادگاه عالي کابل نيز اعلام کرده است که جامعه افغانستان براي چنين تغييراتي آماده نيست.

تنهاترين مرد روستاي زلزله‌زده تپاني؛

مرگ شيرين فرهاد

تنهاترين مرد روستاي تپاني پيکر زن و 2 فرزندش را با دستهاي خود از زير آوار بيرون کشيد، بدون کفن و غسل با جامه‌هاي خونين در دل خاک دفن کرد.به گزارش خبرگزاري مهر چشم‌هاي فرهاد کاسه خون است. دست‌هايش تنهاترين دست‌هاي روستاست. روي تلي از خاک نشسته.
ويرانه اي که روزگاري خانه اش بود را با چشم هايش مي کاود.از روستاي زلزله زده تپاني که بين سرپل ذهاب و ازگله است فقط يک مدرسه سرپاست و از خانه‌ها فقط ويرانه اي به جامانده است. يکي از اين خانه ها،خانه فرهاد بود.تمام زندگي اش زنش و سه بچه اش بود.حالا از آن زندگي، آرين دو ماهه برايش مانده. او مي گويد: زنم از ترس اينکه آسيبي به بچه کوچکش برسد آرين رادر بغل گرفته و خم شده بود روي بچه. سقف خانه که پايين آمد، تيرآهن گردنش را شکست اما آرين زنده ماند.

فرهاد را برادرانش و همسايه ها از زير آوار درآوردند. اما فرهاد داستان ما مثل فرهاد کوهکن افسانه‌ها ناکام مانده است. عشق هاي زندگي اش را جايي زير اين آوارها از دست داد و کاري براي نجات آنها از دستش برنيامد. فرهاد مي گويد در اين مصيبت کمک‌هاي مردم تنها کورسوي اميدي است که به آن دلبسته است. زندگي در دشت ذهاب به او آموخته در نبرد بين انسانهاي سرسخت و روزهاي سخت، اين انسان‌ها هستند که پيروز مي‌شوند. زندگي براي فرهاد و آرين در ويرانه‌هاي روستاي تپاني در بيم و اميد ادامه دارد.

توده هواي سرد وارد کشور شد

به گزارش خبرگزاري مهر، سازمان هواشناسي کشور در گزارشي از ورود توده هواي سرد به کشور خبر داد.براساس اين گزارش، گيلان، مازندران و گلستان: 8 تا12 درجه در جمعه، کاهش 4 تا 5 درجه در شنبه و ماندگاري هواي سرد تا اواسط هفته.آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، زنجان، اردبيل و کردستان: کاهش 2 تا 4 درجه در شنبه و ماندگاري هواي سرد تا روز يکشنبه.

کرمانشاه و لرستان: کاهش ماندگاري هواي سرد تا شنبه.

همدان و مرکزي: کاهش 3 تا 5 درجه در جمعه و ماندگاري هواي سرد تا شنبه.

خراسان رضوي و خراسان شمالي: کاهش 6 تا 8 درجه در شنبه، کاهش 3 تا 5 درجه در يکشنبه و ماندگاري هواي سرد تا دوشنبه.قزوين، تهران و البرز: کاهش 4 تا 6 درجه در جمعه، کاهش 3 تا 5 درجه در شنبه و ماندگاري هواي سرد تا يکشنبه.قم، سمنان و اصفهان: کاهش 4 تا 6 درجه در شنبه و ماندگاري هواي سرد تا يکشنبه.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته