جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5714

عضو شوراي شهر تهران :
جامعه معلولان کشور به انزوا کشيده شده اند


هشداري به خانواده‌ها در خصوص مصرف سيگار و قليان


ميز خبر


خبرها


 عضو شوراي شهر تهران :
 جامعه معلولان کشور به انزوا کشيده شده اند  

 عضو شوراي شهر تهران :چند نفر از مديران و کارمندان شهرداري "توان‌ياب" هستند؟ آيا از خود تاکنون پرسيده‌ايد که اين توان‌يابان کجا هستند که در جامعه غيبت دارند؟ و اين در حالي است که جانبازان و ايثارگران زيادي در شهر زندگي مي‌کنند که اين افراد سرمايه‌هاي شهرمان هستند.به گزارش برنا ؛الهام فخاري-عضو شوراي شهر تهران-درباره روز جهاني معلولان در نطق پيش از دستور شوراي شهر چنين گفت : بخشي از جامعه پويا که همان توان‌يابان و معلولان هستند در جامعه غايب بوده و به انزوا کشيده شده‌اند، متاسفانه مديران شهري فراموش کرده‌اند که اين معلولان وجود دارند و حق شهروندي و حق راي داشته و بايد در همه برنامه‌ريزي‌هاي شهري ديده شوند.

وي با تاکيد براينکه بيشتر سازه‌هاي اين شهر براي يک همشهري "توان‌ياب" نامناسب است چنين ادامه داد: گرچه گذرگاه‌ها، خيابان‌ها و ... براي تردد همه ناايمن است، اما دقت کنيد که در کدام يک از مناطق شهر سازه‌ها، املاک شخصي و ساختمان‌هاي عمومي براي بهره‌مندي همه شهروندان و به ويژه توان‌يابان ساخته شده است. چند نفر از مديران و کارمندان شهرداري "توان‌ياب" هستند؟ آيا از خود تاکنون پرسيده‌ايد که اين توان‌يابان کجا هستند که در جامعه غيبت دارند؟ و اين در حالي است که جانبازان و ايثارگران زيادي در شهر زندگي مي‌کنند که اين افراد سرمايه‌هاي شهرمان هستند.فخاري در پايان سخنان خود افزود : در روز جهاني معلولان به خود يادآور شويم که سياستمداران، مديران و... همگي آگاهانه‌تر رفتار کنيم، در الگوي مديريت شهري پويا بايد از شهرداري بخواهيم که برنامه‌اي براي حل اين مشکل ارائه کند، چراکه جداسازي و خانه‌نشيني معلولان مصداق تبعيض است و نبايد از اين افراد تنها در برنامه‌هاي مناسبتي و نمايشي استفاده کنيم. بايد در راستاي تکريم و عدالت براي همه، شهر را براي همه از نو بسازيم.


 هشداري به خانواده‌ها در خصوص مصرف سيگار و قليان  

 دانشيار دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينکه امروزه قبح مصرف دخانيات در ميان زنان تا حد قابل توجهي از بين رفته است؛ گفت: مطابق با افزايش مصرف دخانيات، در بسياري از جوامع توسعه يافته غربي شاهد کاهش سن اميد به زندگي مردان و زنان و در نتيجه‌ افزايش مرگ و مير زنان ناشي از مصرف سيگار بوده‌ايم.

به گزارش ايسنا، شيرين احمدنيا گفت: در دنياي امروز و در سطح جوامع مختلف شاهد تغييرات شتابنده ارزش‌ها و هنجارهاي اجتماعي به ويژه در ميان نسل جديد هستيم که طبيعتا جوانان، بيشتر مستعد و پذيراي تحولات سبک زندگي هستند. گسترش تکنولوژي هاي جديد ارتباطي و اطلاعاتي نيز بر شتاب تحولات فرهنگي اجتماعي دامن مي‌زند.

وي افزود: در زمره‌ي اين تغييرات، شاهد کم رنگ شدن روزافزون تفاوت‌هاي جنسيتي به ويژه در زمينه‌ گذران اوقات فراغت هستيم. اين امر خودش را در رشد مصرف دخانيات در ميان زنان نشان مي‌دهد که تا چندي پيش نسبت‌هاي اندکي از مصرف‌کنندگان مواد دخاني را تشکيل مي‌دادند اما امروزه قبح مصرف دخانيات در ميان زنان تا حد قابل توجهي از بين رفته و مطابق با اين افزايش مصرف، در بسياري از جوامع توسعه يافته غربي شاهد کاهش سن اميد به زندگي مردان و زنان و در نتيجه‌ افزايش مرگ و مير زنان ناشي از مصرف سيگار بوده‌ايم.

عضو هيات مديره انجمن جامعه شناسي ايران بيان کرد: در ايران بنا به انگيزه‌هاي مختلف، نسبت رو به رشدي از نوجوانان و جوانان، به رفتارهاي مخاطره‌آميزي همچون مصرف دخانيات، قليان و در مراحل بعدي، مواد مخدر يا الکل روي آورده اند.

احمدنيا ادامه داد: مصرف سيگار و قليان به دليل اين که منع جدي در فضاي گذران اوقات فراغت خانوادگي و شرايط فرهنگي حاضر نسبت به آنها اعمال نمي‌شود، به تدريج به عنوان رفتار عادي شناخته و پذيرفته مي‌شود. سيگار کشيدن معمولا اولين قدم درگير شدن نوجوانان با رفتارهاي سوء و غيربهداشتي است چرا که کمتر کسي سيگار را به عنوان يک ماده‌ي مخدر، جدي مي‌گيرد از همين رو، اين رويه در ميان خانواده‌ها، جوانان را مستعد اعتياد به اين مواد و سپس به تدريج به ساير مواد مخدر متنوع سنتي و صنعتي مي‌سازد.

وي گفت: وجود افراد بزرگسالي که خود درگير اينگونه رفتارها و عادات سوء باشند زمينه‌ الگو گرفتن و تقليد را براي فرزندان بوجود مي‌آورد و والدين خود در تسهيل دستيابي و عادي سازي رفتار مصرف مواد اعتيادزا سهيم و مقصر تلقي مي‌شوند

دانشيار دانشگاه علامه طباطبايي افزود: گروه تاثيرگذار ديگري که موجب رشد رفتارهاي مصرف دخانيات مي‌شوند حلقه‌هاي دوستي و معاشرتي پيرامون نوجوانان است. نوجواناني که سنين حساس دوره بلوغ را مي‌گذرانند در معرض فشارهاي ارزشي و هنجاري از ناحيه خرده فرهنگ نوجواني قرار مي‌گيرند.


 ميز خبر 

 آزادي 8800 زنداني از زمان تصويب قانون بيمه اجباري شخص‌ثالث

از زمان تصويب قانون بيمه اجباري شخص ثالث در سال 87 تاکنون، 8800 زنداني از زندان آزاد شده‌اند.

به گزارش نقل از روابط عمومي ستاد ديه، با هدف تسريع در روند آزادي 600 راننده زندانيِ حال حاضر ندامتگاه‌هاي کشور، جلسه هيات نظارت صندوق تامين خسارت‌هاي بدني با حضور علي جباري مديرعامل صندوق تامين، پيمان نوري معاون اقتصادي دادستان کل کشور، عبدالعلي ميرکوهي معاون وزير و احمدعلي محسن‌زاده مديرکل دفتر ارزيابي عملکرد، نظارت و بازرسي وزارت دادگستري، محمد علي‌پور دبير اتحاديه بيمه گران ايران، جواد ميرقاسمي مديرکل امور حقوقي بيمه مرکزي ايران، سيد اسدالله جولايي مديرعامل، مجيد احساني معاون اجرايي و علي مهربان معاون اداري مالي ستاد ديه کشور برگزار شد.

با تصويب قانون بيمه اجباري مسئوليت مدني دارندگان وسايل نقليه موتوري زميني در مقابل شخص ثالث در 20 شهريور سال 87 و بعد از اجراي مراحل آزمايشي اين قانون، در نهايت ارديبهشت سال گذشته «قانون بيمه اجباري خسارت وارده شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه» با افزايشي دو برابري مواد قانوني نسبت به مصوبات سابق اين قانون مترقي با تفاوت‌هاي ساختاري در 66 ماده و 54 تبصره با موافقت حداکثري نمايندگان مجلس به تصويب رسيد تا جمعيت 60 هزار نفري رانندگان دربند را تا پيش از تصويب قانون، امروز به 600 نفر تقليل دهد.

در طول اين 9 سال به برکت اجراي قانون ياد شده، ضمن کنترل ورودي‌ها به زندان‌، با همکاري ستاد ديه و صندوق تامين خسارت‌هاي بدني تعداد 8800 راننده زنداني در قالب تسهيلات مقرر قانوني از کمک‌هاي بدون سود بهره جسته و از بند حبس رهايي يافتند که مبلغ مورد نياز براي آزادي 1172 مددجو به طور انحصاري از محل اعتبارات اين نهاد مردمي پرداخت شده است.

رقم بدهي اين بدهکاران ديه ناشي از تصادفات رانندگي رقمي معادل 448 ميليارد و 51 ميليون تومان بود که در مورد 6404 پرونده تسهيلات به طور کامل پرداخت و مابقي موارد بنا به شرايط مصدومان و متوفيان حادثه يا مکنت مالي مسبب اين وقايع تعيين شده است.

گفتني است، هفته گذشته (5 آذرماه) هيات دولت در دو نوبت به رياست حجت‌الاسلام روحاني، رييس جمهور تشکيل جلسه داد که در آن تعدادي از تبصره‌هاي لايحه بودجه سال 1397 کل کشور به تصويب رسيد. يکي از اين لوايح تأمين کسري اعتبارات مربوط به ديه محکومان معسر بود که با اولويت زنان زنداني و مواردي که پرداخت خسارات بر عهده بيت‌المال يا دولت باشد، موضوع مورد بررسي اعضاء قرار گرفت و تعيين شد با تصويب هيات نظارت صندوق تأمين خسارت‌هاي بدني نسبت به زندانيان ديه مساعدت شود.


 خبرها 

 شرط استفاده از کسرخدمت‌هاي قديمي سربازي براي متولدين سال 72 و ماقبل

رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح نحوه استفاده از کسر خدمت‌هاي قديمي مربوط به رزمندگي، ايثارگري و آزادگي براي متولدين سال 72 و قبل از آن را تشريح کرد.سردار موسي کمالي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز ثبت نام از متقاضيان بهره‌مندي از کسر خدمت‌هاي جديد سربازي اظهار کرد: همانطور که پيش از اين نيز اطلاع رساني شده بود برابر قانون برنامه ششم توسعه و هماهنگي‌هاي انجام شده با ستاد کل نيروهاي مسلح هر ساله 20 هزار نفر از افرادي که والدين‌شان سابقه حضور در جبهه يا آزادگي را داشته يا ايثارگر باشند در صورتيکه بيشترين امتياز را کسب کنند کسر خدمت دريافت خواهند کرد و از روز گذشته به مدت يک ماه نيز ثبت نام از متقاضيان در دفاتر پليس+10 آغاز شده است.

کمالي با اشاره به کسر خدمت‌هاي قديمي مربوط به رزمندگي، ايثارگري و آزادگي خاطرنشان کرد: در گذشته کسر خدمت براي مشمولان متولد سال 72 و قبل از آن وجود داشت که با اجراي قانون جديد از 19 آذرماه امسال اين کسر خدمت‌ها از رده اعتبار ساقط خواهد شد.

کمالي شرط استفاده از اين کسرخدمت‌ها را براي متولدين سال 72 و قبل از آن ثبت کردن اين کسر خدمت‌ها در يگان‌هاي نيروهاي مسلح اعلام کرد و افزود: والدين اين افراد اگر تا قبل از 19 ماه جاري کسر خدمت‌هاي مربوط به سوابق رزمندگي، ايثارگري يا آزادگي خود را در يگان‌هاي نيروهاي مسلح ثبت کنند فرزندانشان مي‌توانند از اين کسر خدمت‌ها بهره‌مند شوند در غير اينصورت اين کسر خدمت‌ها فاقد اعتبار است.

وي شرط مهم ديگر براي بهره‌مندي از کسر خدمت‌هاي قديم و جديد را نداشتن غيبت اعلام کرد و به ايسنا گفت: تاکيد ما به تمامي مشمولان اين است که پيش از ورود به غيبت وضعيت سربازي خود را مشخص کنند.

شناسايي 16 قرباني ديگر زلزله کرمانشاه؛ آخرين تعداد 521 نفر

با شناسايي و معرفي 16 جسد ديگر از قربانيان زلزله کرمانشاه تعداد آنها به 521 نفر رسيد.به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از روابط عمومي سازمان پزشکي قانوني، با شناسايي و معرفي 16 جسد ديگر از متوفيان زلزله کرمانشاه، تعداد اجساد اين حادثه به 521 نفر افزايش يافت. از اين اجساد 14 نفر مربوط به سرپل ذهاب است که اجساد آنان توسط کميته تجسس شناسايي شد.

دو فوتي ديگر نيز مربوط به شهرستان ثلاث باباجاني است که يک نفر از آنان بر اثر زلزله قطع نخاع شده بود و پس از انتقال از بيمارستان به منزل جان خود را از دست داد و يک نفر ديگر نيز توسط کميته تجسس شناسايي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته