جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715


ضرورت حمايت دولت از كارگران معلول

مشاور رئيس سازمان بهزيستي:
اغلب ‌زنان از وجود خانه‌هاي امن بي اطلاعند


خبرها


ميز خبر


 ضرورت حمايت دولت از كارگران معلول 

 الهام فراهاني

باوجود همه مشكلات و دغدغه هايي كه افراد درجامعه خود تجربه مي كنند بعضي مسائل وجود دارد كه دل آدمي را كمي به درد مي آورد . معلولان عزيزكشورما با همه سختي و چالش هايي كه روبرو هستند و دست و پنجه نرم مي كنند ، دلشان كمي مهرباني مي خواهد فقط كمي توجه و فهميدن.

به نظر من آنها شايد آنقدر از وضعيت خود ناراحت نباشند ولي وقتي مورد بي مهري بعضي مسئولين قرار مي گيرند دلشان مي شكند.

كاش دولت فقط به جلسه ها و تصويب هايي كه هرازچندگاهي رسانه اي مي شود بسنده نكند و فكري اساسي براي دغدغه هاي معلولين عزيزشهرمان كند ازكوچكترين دغدغه ها ،اينكه سوار اتوبوس و مترو شوند ، حق تقدمشان در هرجاو مكان مثل همه ي افراد عادي .

اما طي خبري كه متوجه شديم يكي ا زبزرگترين كارخانه جات بهداشتي كشورمان 90درصد از پرسنل خود را از معلولين انتخاب كرده است .

در اين کارخانه حدود 1000 نفر مشغول به کار هستند که با رويکرد حمايت از معلولين و حذف ابزار آلات صنعتي حدود 500 نفر(92 درصد خط توليد) آن را معلولين تشکيل مي دهند.با وجود واردات بي رويه محصولات مشابه خارجي اين کارخانه و معلولان نياز به حمايت بيشتري از سمت دولت دارند.چه خوب مي شود كه مسئولين و دولت با سرمايه گذاري اصولي و برنامه ريزي به تاسيس كارخانه هايي با بهره گيري از معلولين عزيز مبادرت ورزند و اشتغالي براي اين عزيزان باشد چرا كه معلولين عزيزمان مثل همه افراد جامعه خانواده دار هستند و دغدغه كارو زندگي دارند. اميدواريم دولت هرچه زودتر براي اشتغال و ديگر مشكلات معلولين اقدامي اساسي انجام دهد .


 مشاور رئيس سازمان بهزيستي:
 اغلب ‌زنان از وجود خانه‌هاي امن بي اطلاعند 

 مشاور رئيس سازمان بهزيستي کشور در امور زنان و خانواده گفت: هدف خانه هاي امن بازگرداندن زنان خشونت ديده به خانه، پس از طي مراحل مشاوره و مداخلات مددکاري است.فاطمه عباسي مشاور رئيس سازمان بهزيستي کشور در امور زنان و خانواده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: در حال حاضر 22 واحد «خانه امن» ويژه زنان در سراسر کشور مشغول ارائه انواع خدمات به دختران و زنان هستند.

وي ادامه داد: 7 واحد از خانه هاي امن توسط بخش دولتي مديريت مي‌شود و همچنين 15 خانه امن نيز با مشارکت بخش خصوصي و سازمان‌هاي مردم نهاد در قالب ماده 26 فعاليت مي‌کنند.مشاور رئيس سازمان بهزيستي کشور در امور زنان و خانواده تصريح کرد: در خانه‌هاي امن، زنان و دختراني که به دليل مواجهه با مشکلات گوناگون خانوادگي نيازمند مشاوره هستند و همچنين زناني که در معرض انواع خشونت قرار دارند، مورد حمايت قرار مي‌گيرند.عباسي تاکيد کرد: خانه هاي امن در اصل سرپناهي امن و موقت براي زنان خشونت ديده است که به هر دليلي توسط همسرانشان از خانه رانده شده‌اند و سازمان بهزيستي کشور در جهت پيشگيري از ابتلاي اين زنان به آسيب‌هاي اجتماعي محيط و
حمايت هاي مشاوره اي و رواني، خانه‌هاي امن را تاسيس کرده است.

وي خاطرنشان کرد: هدف از فعاليت خانه هاي امن، بازگرداندن زنان خشونت ديده، پس از طي مراحل مشاوره و مداخلات مددکاري به خانه است و اين خانه ها با برقراري ارتباط با همسران و خانواده اين زنان سعي در ارائه مشاوره هاي مناسب و رفع مشکلات آن‌ها دارند.

مشاور رئيس سازمان بهزيستي کشور در امور زنان و خانواده تصريح کرد: در حال حاضر بيشتر زناني که به خانه‌هاي امن مراجعه مي‌کنند، آزار و اذيتي که به لحاظ جسمي از سوي همسران خود متحمل شده‌اند را دليل حضور در خانه‌هاي امن بيان مي‌کنند.عباسي اظهار کرد: از آنجا که زنان ايراني در زندگي زناشويي خود اهل سازگاري و مدارا هستند و به عبارتي تا جايي که بتوانند مي‌سوزند و مي‌سازند، نمي‌توان به طور قطعي از بالا بودن خشونت جسمي سخن گفت.

وي ادامه داد: برخي از زنان از وجود خانه هاي امن اطلاعي ندارند و همان طور که گفته شد با شرايطي که پيش رو دارند مي‌سوزند و مي‌سازند، اين در حالي است که اين افراد در بسياري از مواقع در معرض انواع خشونت هاي عاطفي و رواني قرار دارند.

مشاور رئيس سازمان بهزيستي کشور يادآور شد: اگر نحوه اطلاع رساني ها در مورد وجود خانه هاي امن که در حال حاضر، در اغلب استان هاي کشور مشغول به فعاليت و ارائه خدمات هستند بهبود بيابد، بدون شک آمار زنان مراجعه کننده به اين مراکز به دليل خشونت عاطفي و رواني همسر خود بيشتر از مراجعان به دليل خشونت جسمي مي‌شود.

عباسي تاکيد کرد: مددکاران و مشاوران خانه هاي امن تلاش مي‌کنند تا ضمن جلوگيري از دور شدن زنان خشونت ديده از خانه و خانواده، آن‌ها را در برطرف کردن مشکلاتشان ياري کند و از بزرگ تر شدن مشکلات اين قبيل زوجين جلوگيري کنند.وي خاطرنشان کرد: در اغلب موارد زنان خشونت ديده مراجعه کننده به خانه‌هاي امن پس از طي دوره مشاوره و حضور همسرانشان در جلسات مشاوره، به خانه بر‌مي‌گردند و به عبارتي مشکل آن‌ها مرتفع مي‌شود.


 خبرها 

 دفن بي جواز 61 جانباخته زلزله کرمانشاه

مديرکل مديريت بحران سازمان پزشکي قانوني گفت: 61 تن از 521جانباخته زلزله کرمانشاه بدون جواز دفن شده اند.

دکتر مهرداد علي بخشي در گفت و گو با ايرنا افزود: با توجه به بررسي اجساد معاينه شده در حادثه زلزله و نيز مصدوماني که به دليل شدت جراحات وارده پس از بستري در شهرهاي مختلف کشور فوت شده بودند، آمار نهايي متوفيات تا زمان اعلام گزارش 521 تن است که 61 تن از جانباختگان ،متوفياتي هستند که بدون جواز دفن ،تدفين شده بودند.

وي اضافه کرد: اين 61 تن عمدتا مربوط به روستاهاي زلزله زده کرمانشاه هستند که به دليل تالمات شديد روحي و شرايط خاص منطقه، پيکرهاي جانباختگان خود را بدون مجوز دفن کردند.وي خاطر نشان کرد: از همان ابتداي وقوع زلزله از اولياء متوفيات حادثه زلزله اخير درخواست کرده بوديم تا براي حفظ حقوق قانوني جانباختگان و بازماندگان، از تدفين بدون صدور جواز دفن پزشکي قانوني خودداري کنند.

مديرکل مديريت بحران سازمان پزشکي قانوني گفت :پس ازحادثه زلزله در استان کرمانشاه، پزشکي قانوني بلافاصله در مناطق زلزله زده مستقر شد و براي جانباختگان اين حادثه جواز دفن صادر شد.

وي تاکيد کرد : به دليل اينکه امکان داشت برخي از خانواده ها به دليل تالمات روحي و آشنا نبودن با قوانين برخي از جانباختگان را دفن کرده باشند، کميته اي در استان کرمانشاه تشکيل شد.علي بخشي ادامه داد: اين کميته متشکل از نمايندگان حوزه بهداشت و درمان ، بخشداري ها ،شوراهاي محلي ،ثبت احوال ،پزشکي قانوني و معتمدين محل بوده و نظارت آن هم بر عهده دادستان است .

وي اعلام کرد: با توجه به اطلاعات موجود و موارد بررسي شده از سوي اين کميته مواردي که به دنبال حادثه زلزله فوت کرده و بدون جواز دفن تدفين شده اند مشخص شد و توسط پزشکي قانوني براي آنها گواهي فوت صادر شد.به گزارش ايرنا، تا کنون سازمان پزشکي قانوني اعلام کرده است که شمار جانباختگان اين زلزله 521 تن است و يک تن از آنها هنوز مجهول الهويه است .زلزله اي به بزرگي 7.3 ريشتر ساعت 21 و 48 دقيقه شامگاه يکشنبه (بيست و يکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقي از عراق را لرزاند.

اين زلزله در استان کرمانشاه حوالي ازگله در عمق 11 کيلومتري زمين روي داد.شدت اين زمين لرزه به اندازه اي بود که در بيشتر استان ها و برخي کشورهاي منطقه نيز احساس شد.براساس آخرين اطلاعات اعلام شده، تاکنون در اين زمين لرزه بيش از 12 هزار نفر مصدوم شده اند و اين زلزله به هفت شهرستان و يک هزار و 950 روستاي استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.


 ميز خبر 

 معاون اجتماعي بهزيستي استان تهران؛

افزايش 50 درصدي فرزندخواندگي در 6 ماه سال 96

معاون اجتماعي بهزيستي استان تهران از افزايش 50 درصدي فرزندخواندگي در 6 ماه ابتدايي سال 96 خبر داد و گفت: پروسه واگذاري فرزندان به خانواده‌ها آسان تر شده است به طوري که کمتر از 24 ساعت به خانواده‌هاي که پرونده‌هايشان تکميل شده باشد بچه واگذار مي‌شود.

احمد خاکي در گفت‌و‌گو با تسنيم با اشاره به اينکه در 6 ماه ابتدايي سال 96 ،330 بچه به خانواده‌ها در موضوع فرزندخواندگي واگذار شده است، اظهار کرد: خوشبختانه با تمهيدات در نظر گرفته شده واگذاري بچه‌ها 50 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزايش يافته است.

وي تصريح کرد: از 330 فرزند واگذار شده، 150 نفر دختر و 180 نفر پسر بوده‌اند ضمن اينکه ميانگين سني بچه ها از بدو تولد به بالا بوده است.

خاکي با اشاره به اينکه طي ماه هاي گذشته 177 بچه نيز به خانواده‌هايشان بازگشته‌اند،گفت: اين بچه‌‌ها به دلايل مختلف در شيرخوارگاه‌هاي بهزيستي نگهداري مي‌شوند که پس از فرآيند قضايي به يکي از اعضاي درجه يک خانواده‌هايشان واگذار شده است.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان تهران بيان کرد: خانواده‌هاي که که متقاضي فرزندخواندگي هستند مي‌توانند با مراجعه به سايت بهزيستي استان درخواست خود را ثبت کنند.خاکي ادامه داد:با توجه به ميزان واگذاري‌ها در طي ماه‌هاي، تعداد بچه ها در شيرخوارگاه هاي تهران کاهش پيدا کرده است.وي افزود:در حال حاضر 214 بچه در شيرخوارگاه‌هاي تهران نگهداري مي‌شوند که البته اين آمار به صورت شناور و در حال تغيير است.

کشف 2 و نيم تن برنج قاچاق در رودسر

فرمانده نيروي انتظامي شهرستان رودسر از کشف 2 و نيم تن برنج خارجي قاچاق در چابکسر خبر داد.

به گزارش واحد اطلاع رساني پليس گيلان به ايرنا، سرهنگ رمضانعلي پورقاسم گفت: ماموران ايست بازرسي چابکسر حين کنترل خودروهاي عبوري به يک دستگاه خودروي نيسان مشکوک شده و اين خودرو را متوقف کردند.

وي ادامه داد: در بازرسي از اين خودرو ، 2 هزار و 500 کيلوگرم برنج خارجي قاچاق فاقد مجوز کشف و ضبط شد.

فرمانده نيروي انتظامي رودسر ارزش اقتصادي برنج هاي کشف شده را يکصد ميليون ريال عنوان کرد و گفت: راننده 25 ساله اين خودرو براي سير مراحل قانوني به مقام قضايي معرفي شد.شهرستان رودسر با چهار بخش مرکزي، چابکسر، رحيم آباد و کلاچاي در 75 کيلومتري شرق مرکز استان گيلان واقع است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته