جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/04/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2794


تاريخ توزيع کارت داوطلبان آزمون غيرپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي
جدول توزيع کارت هفتم ، نهم و دهم تيرماه در روزنامه آفرينش منتشر مي شود

دعوت لاريجاني از بازرسان آژانس براي سفر به ايران


رايس: تعليق محدود براي ايران قابل پذيرش نيست


انتقاد البرادعي از کمبود بودجه آژانس


مقام معظم رهبري: شهرداري ها با مردم سخت گيري نکنند

درپي اعلام آمادگي محمود احمدي نژاد براي مناظره;
اقتصاددانان: آماده ايم


رييس قوه قضاييه: شيوه هاي پليسي در شوراي حل اختلاف جواب نمي دهد


افشاي راز فيلم مشکوک خاتمي


کوتاه و خواندني


  تاريخ توزيع کارت داوطلبان آزمون غيرپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي 
 جدول توزيع کارت هفتم ، نهم و دهم تيرماه در روزنامه آفرينش منتشر مي شود

گروه آزمون و سنجش - کارت ورود به جلسه داوطلبان آزمون غير پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي در دو نوبت صبح و عصر از روز يکشنبه 10 تيرماه تا روز سه شنبه 12 تيرماه توزيع             مي شود. ناصر اقبالي، رييس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اعلام اين خبر گفت: جدول توزيع کارت، روزهاي سه شنبه پنجم و دوازدهم تيرماه در هفته نامه فرهيختگان و روزهاي                           پنج شنبه، هفتم و يکشنبه دهم تيرماه در روزنامه «آفرينش» منتشر مي شود. جدول توزيع کارت همچنين بر روي سايت اطلاع رساني مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني  net.moonza.www قرار مي گيرد.  اقبالي افزود: داوطلبان براي دريافت کارت ورود به جلسه خود بايد به واحد دانشگاهي انتخابي اول خود مراجعه کنند.  رييس مرکز آزمون تاکيد کرد: کارت ورود به جلسه آزمون تنها به شخص داوطلب و در مقابل ارائه قبض رسيد پستي ارسال مدارک و شناسنامه عکس دار يا کارت شناسايي عکس دار تحويل داده مي شود. وي با بيان اينکه در تهران، 7 حوزه جهت توزيع کارت خواهران و 3 حوزه جهت توزيع کارت برادران درنظرگرفته شده است، اظهار داشت: داوطلبان بايد با توجه به حرف اول نام خانوادگي و شماره شناسنامه و بر اساس    نوبت هاي مندرج در جدول توزيع کارت نسبت به دريافت کارت ورود به جلسه خود اقدام نمايند. گفتني است آزمون غيرپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي روزهاي پنج شنبه و جمعه، 14 و 15 تيرماه و آزمون رشته هاي علوم پزشکي، روز جمعه 29 تيرماه برگزار مي شود. علت برگزاري آزمون رشته هاي علوم پزشکي با يک هفته تاخير نسبت به سال هاي قبل، برگزاري آزمون سراسري کارداني ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي، جمعه 22 تيرماه است.همچنين تاريخ و نحوه توزيع کارت آزمون پزشکي متعاقبا اعلام خواهد شد. 


  دعوت لاريجاني از بازرسان آژانس براي سفر به ايران 

گروه سياسي: سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي اعلام کرد که نماينده عالي جمهوري اسلامي ايران از بازرسان سازمان ملل دعوت کرده است براي تهيه طرحي به منظور برطرف کردن ابهامات موجود پيرامون برنامه اتمي ايران به تهران سفر کنند.  به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، "مليسا فلمينگ" ديروزبا صدور بيانيه اي اعلام کرد که علي لاريجاني در جريان ديدار روزيکشنبه خود با محمد البرادعي مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي، از وي دعوت کرده است تا بازرسان آژانس را براي تدوين "يک طرح جامع با هدف شفاف سازي و رفع ابهامات درباره برنامه هسته اي ايران" به تهران گسيل سازد. لاريجاني پس از ديدار روز شنبه خود با "خاوير سولانا" مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در ليسبون،پايتخت پرتغال، و گفت وگو درباره برنامه هاي هسته اي ايران راهي اتريش شد.  بر مبناي بيانيه مليسا فلمينگ در پي اين دعوت لاريجاني، بازرسان آژانس تصميم گرفته اند که فورا و "در اولين فرصت" رهسپار تهران شوند.  البرادعي روز جمعه پس از نشست مشترک با لاريجاني در وين خبر از توافق درباره يک "برنامه عمل" داد که بر اساس آن "حل مسايل باقي مانده" درباره برنامه هاي هسته اي ايران در دستور کار قرار گيرد. لاريجاني نيز در اين زمينه گفته بود که اين توافق در متني سياسي ديده شده است و مشروط به نتيجه بخش بودن مذاکراتش با "خاوير سولانا" مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا است. اين دعوت لاريجاني در راستاي راهبردي صورت گرفته است که تهران پيشتر اعلام داشته بود حاضر است حداکثر شفافيت و همکاري با ديدبان هسته اي سازمان ملل را انجام دهد مشروط بر آن که غرب ضمن حمايت از اين روند، حقوق هسته اي تهران را به رسميت شناخته و از آن حمايت کند. در همين حال يک ديپلمات نزديک به آژانس بين المللي انرژي اتمي ديروز گفت که دعوت ايران از بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي اولين نتيجه  ملموس توافق لاريجاني و البرادعي است که پس از مذاکرات روز جمعه حاصل شد و در آن از تدوين يک نقشه  کار براي رفع مسايل مربوط به مساله  هسته  اي ايران در دو ماه آينده صحبت به عمل آمد. خبرگزاري رويترز به نقل از ديپلمات ياد شده در پاسخ به اين سوال که آيا تحميل تحريم هاي بيشتر عليه ايران به علت خودداري از تعليق برنامه  هسته  اي ممکن است، توافق آژانس-ايران را تضعيف کند؟ گفت : مطمئنا. خبرگزاري فرانسه هم ديروز گزارش داد، آژانس بين المللي انرژي اتمي روز دوشنبه در بيانيه اي اعلام کرد که بازرسان آژانس در سريعترين زمان ممکن براي حل مسايل مربوط به مساله  هسته  اي ايران به تهران سفر مي کنند. دبيرخانه  شوراي عالي امنيت ملي ديروز در گفت وگو با ايسنا، سفر علي لاريجاني در روز يکشنبه به وين و ديدار و گفت و گو با محمد البرادعي را تاييد کرد. دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي همچنين خبر دعوت ايران از گروهي از آژانس بين المللي انرژي اتمي براي سفر به تهران به منظور تهيه طرحي ملموس براي رفع ترديدها نسبت به برنامه  هسته  اي کشورمان را تاييد کرد.
تاکيد فرانسه بر حل ديپلماتيک پرونده هسته اي ايران
روزگذشته همزمان با اعلام خبر دعوت ايران از بازرسان آژانس براي سفر به ايران "نيکلا سارکوزي" رييس جمهوري فرانسه ديروز دوشنبه در ديدار با "کاندوليزا رايس" وزير امور خارجه آمريکا در پاريس بر حل ديپلماتيک پرونده هسته اي ايران تاکيد کرد. به گزارش ايرنا، "ديويد مارتينون" سخنگوي کاخ رياست جمهوري فرانسه گفت: رييس جمهوري فرانسه در اين ديدار بار ديگر بر موضع فرانسه در قبال ايران تاکيد کرد و گفت: شوراي امنيت بايد بر روي مساله هسته اي ايران متحد عمل کند و در صدد راه حل ديپلماتيک براي حل آن باشد. 


 رايس: تعليق محدود براي ايران قابل پذيرش نيست  

گروه سياسي: وزير امور خارجه آمريکا با رد ايده تعليق محدود غني سازي اورانيوم در ايران گفت: آمريکا ضمن حمايت از تلاش هاي سولانا، به دنبال يک قطعنامه جديد عليه ايران است.
 برخي ديپلمات هاي غربي روز جمعه گفته بودند که مقامات بريتانيا،فرانسه و آلمان رايزني هاي مشترک بر سر پيشنهاد تازه تهران مبني بر محدود ساختن داوطلبانه فعاليت هاي غني سازي اورانيوم به جاي تعليق کامل اين فعاليت ها را آغاز کرده اند، امري که مي تواند زمينه را براي آغاز دوباره گفتگوهاي طرفين بر سر پرونده هسته اي ايران هموار سازد. به گزارش خبرگزاري رويترز، " کاندوليزا رايس" در مسير پرواز به سوي پاريس براي شرکت در کنفرانس بين المللي سودان در جمع خبرنگاران گفت : واشنگتن و همپيمانانش همچنان بر تعليق کامل اصرار دارند.وي افزود:" نمي دانم که تعليق محدود به چه معناست; اين مسئله براي من خيلي مسير عاقلانه اي به نظر نمي رسد."رايس در باره گزارش ها مبني بر اينکه ممکن است غرب تعليق محدود را بيپذيرد، گفت:" نمي دانم که اين حرفها از کجا مي آيند، زيرا به شما خواهم گفت که در گفتگوي من با همتايانم ، همه اهميت آن را درک مي کنند و به شدت به اهميت اجراي قطعنامه شوراي امنيت براي تعليق باور دارند."وزير امور خارجه آمريکا با بي اساس توصيف کردن اين گزارش ها گفت:"مسلما افراد به دنبال راه هايي هستند که ممکن است بتواند غني سازي را تعليق کند، اما تعليق محور تلاش ها باقي مي ماند."وي گفت : آمريکا از تلاش هاي "خاوير سولانا" مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا کاملا حمايت مي کند، اما به دنبال کردن يک قطعنامه جديد و احتمالي شوراي امنيت عليه ايران ادامه خواهد داد. برخي خبرگزاري هاي بين المللي روز شنبه پيش نويش قطعنامه سوم  عليه ايران را منتشر کردند که براساس آن ، هواپيماها و کشتي هاي ايراني از حق ورود و ترانزيت محروم گشته و دارايي هاي دو بانک ايراني ديگر نيز مسدود مي شود. ممنوعيت انعقاد قراردادهاي تسليحاتي با ايران، ممنوعيت سفر برخي مقامات بلندپايه امنيتي و نيز ممنوعيت ادامه فعاليت روسيه در نيروگاه اتمي بوشهر از ديگر مفاد پيش نويس قطعنامه سوم تنظيم شده از سوي انگليس و آمريکاست. رايس درعين احتمال داد که درپاريس با سولانا درباره گفتگوهاي اخيرش با ايران گفتگو کند.وي گفت :" راه هاي موازي و همزمان همواره بايد دنبال شوند ; يک راه براي طي کردن مسير شوراي امنيت و ديگري دادن فرصتي براي مذاکرات. اما به نظر من ، خاوير بايد به ما در قضاوت اينکه چه قدر از مسير مذاکره باقي است، کمک کند.""علي لاريجاني" دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران و خاوير سولانا در سومين دور مذاکرات خود که شنبه 2 تيرماه به مدت 4 ساعت در کاخ  نسسيدادي مجموعه وزارت امور خارجه پرتغال برگزار کردند ، توافق کردند که بعد از بررسي هاي کارشناسي اين مذاکره ، دو بعدي مذاکرات خود را در سه هفته آينده (ماه جولاي) برگزار کنند.
 گلف نيوز: پيشرفت سريع هسته اي ايران ادامه دارد
در تحولي ديگر در خصوص پرونده هسته اي ايران روزنامه گلف نيوز ديروزنوشت: علي لاريجاني مسوول مذاکرات هسته اي ايران در گفت و گو با محمدالبرادعي مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: حتي اگر سازمان ملل، ايران را با تحريم هاي بيشتر و شديدتر هم تهديد کند ايران از فعاليت هاي خود براي غني سازي اورانيوم دست بر نخواهد داشت. اين روزنامه انگليسي زبان چاپ امارات متحده عربي در زير تيتر خبر خود با عنوان "پيشرفت سريع هسته اي ايران ادامه دارد" به نقل از يکي از مقامات ايراني نوشت: توقف فعاليت هاي غني سازي اورانيوم ايران غير ممکن و قابل بحث نيست. محمدالبرادعي چندي پيش طي گزارشي خاطرنشان کرده بود که تلاش جوامع جهاني بايد مبتني بر جلوگيري از اقدام ايران براي توليد اورانيوم غني شده در مقياس صنعتي باشد. وي گفت: با توجه به غني سازي اورانيوم توسط ايران، اصرار بر جلوگيري از فعاليت ايران موضوع و محتواي خود را از دست داده است. 


 انتقاد البرادعي از کمبود بودجه آژانس 

مهر: مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي با بيان اينکه بودجه فعلي اين آژانس براي نظارت بر فعاليت هسته اي تمام کشورها به منظور اطلاع از صلح آميز بودن آنها کافي نيست، خواستار افزايش آن شد. به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، "محمد البرادعي" در نشست کشورهاي عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي که روز يکشنبه در وين برگزار شد، خواستار افزايش دو درصدي بودجه اين سازمان شد.در اين کنفرانس که با نام چالش هاي پيش رويNPT    (کشورهاي تهديد کننده پيمان منع گسترش سلاح هاي اتمي ) در ژنو برگزار شد; مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي اعلام کرد : وضعيت مالي آژانس به حدي نگران کننده است که بازرسان نمي توانند از وقوع يک انفجار هسته اي و يا تصادف اتمي جلوگيري کنند; از آن گذشته وضعيت مالي ما به گونه اي است که نمي توانيم فعاليت هاي هسته اي تمام کشورها را زير نظر گرفته و از اين نکته مطمئن شويم که اين کشورها از فعاليت هسته اي خود در جهت توليد سلاح هسته اي استفاده نمي کنند.البرادعي در ادامه گفت : در حال حاضر بودجه سالانه آژانس 190 ميليون دلار است که اين رقم فقط براي صدور بيانيه هاي سياسي  کفايت مي کند; سوالي که در اين جا مطرح مي شود اين است که شما خواهان چه نوع آژانسي هستيد؟ شما مي توانيد به راحتي داراي يک آژانس ميانه رو باشيد که تقابل چنداني با تحولات جهاني نداشته باشد، اما از سوي ديگرشما مي توانيد آژانسي را دراختيار داشته باشيد که اين آژانس اقدامات امنيتي را در دستور کار خود دارد.سخنان البرداعي درباره افزايش بودجه آژانس بين المللي انرژي اتمي در حالي پايان يافت که برخي از کشورهاي عضو با اين طرح مخالف بودند.ديلي تلگراف در خبر خود اشاره اي به نام کشورهاي مخالف با افزايش بودجه آژانس و دلايل مخالفت آنها نکرده است.  


 مقام معظم رهبري: شهرداري ها با مردم سخت گيري نکنند  

ايسنا: رهبر معظم انقلاب اسلامي بر توجه همزمان به کالبد و روح شهر تهران از جمله مسائل فرهنگي و ارزش هاي ديني و اهتمام براي خدمت به مردم تاکيد کردند. حضرت آيت الله خامنه اي ديروز در ديدار اعضاي شوراي اسلامي، شهردار، معاونين و شهرداران مناطق مختلف تهران خاطرنشان کردند: مجموعه شوراي شهر و شهرداري تهران بايد با تعامل مناسب و دوستانه، و انسجام و هماهنگي با يکديگر و با مجموعه دولت و دستگاه هاي دولتي، در جهت حل مشکلات اصلي کلان شهر تهران گام بردارند. ايشان ضمن قدرداني از زحمات و تلاش هاي دوره دوم شوراي اسلامي شهر تهران و همچنين شهردار تهران، مسائل بافت هاي فرسوده، محدوده شهر، حمل و نقل عمومي، محيط زيست، مسکن، و نظارت بر ساخت و سازها و استحکام آن ها را از مهمترين مشکلات کلان شهر تهران برشمردند و افزودند: توقع اين است که با همت و تلاش و با عزم جدي براي برطرف کردن ناهماهنگي هاي احتمالي ميان دستگاه ها و سازمان هاي مربوط، گره اين مشکلات از جمله حمل و نقل عمومي و ترافيک گشوده و زمينه آسايش مردم فراهم شود. رهبر انقلاب اسلامي، مشخص شدن حريم و محدوده شهر تهران و جلوگيري از ساخت و سازهاي بي رويه افراد فرصت طلب و نابودي منابع طبيعي را از ديگر مسائل مهم دانستند و تاکيد کردند: بايد پيشرفت کارها را از نزديک لمس کرد و تنها به گزارش هاي رسمي اکتفا نکرد. حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اين که بايد بر برج سازي نظارت جدي شود و اين امر در مسير صحيح خود قرار گيرد، اهميت توجه به روح شهر تهران در کنار توجه به کالبد آن را يادآور شدند و افزودند: مسائل فرهنگي در همه شهرها به ويژه تهران به عنوان پايتخت جمهوري اسلامي ايران بسيار مهم است و بايد به اين مساله توجه شود که فرهنگ ما فرهنگ انقلاب اسلامي و ارزش هاي ديني است. ايشان با اشاره به تلاش برخي افراد براي زدودن ارزش هاي انقلاب اسلامي از جامعه و تغيير مسير مردم از خط انقلاب تصريح کردند: بايد ارزش هاي انقلاب و اسلام در همه بخش هاي فرهنگي رعايت شود و اين کار نيازمند تلاش، انگيزه و عزم لازم است. رهبر انقلاب اسلامي همچنين بر لزوم باز بودن درهاي شهرداري به روي مردم تاکيد کردند و افزودند: شهرداري ها همواره در معرض افراد فرصت طلب و سودجو قرار دارند اما ارتباط با مردم و دسترسي آسان آنان به مديران شهرداري ها، موجب مي شود زمينه بسياري از فرصت طلبي ها از بين برود. حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر لزوم برخورد جدي و قاطعانه مديران شهرداري ها با افراد فرصت طلب و در عين حال سخت گيري نکردن به مردم خاطرنشان کردند: بايد در اداره شهر از روش هاي علمي و محققان برجسته دانشگاه ها نيز استفاده شود. ايشان همچنين بر لزوم شفاف سازي هزينه ها و بودجه هاي شهرداري، رعايت بيت المال، پرهيز از تجملات و تاثيرنگذاشتن گرايش ها و اختلاف نظرهاي سياسي بر کارها و خدمت به مردم تاکيد کردند.  رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: همه بايد لباس خدمت بر تن کنيد و در کنار يکديگر به مردم خدمت کنيد.  در اين ديدار مهدي چمران رييس شوراي اسلامي شهر تهران، ضمن ارائه گزارشي از عملکرد دوره دوم شورا، تدوين چشم انداز بيست ساله شهر تهران و همچنين تهيه طرح جامع و تفصيلي شهر تهران را از مهمترين مصوبات دوره دوم شوراي شهر نام برد و بر لزوم همکاري همه دستگاه ها با شوراي شهر و شهرداري تهران به منظور حل مشکلات اساسي پايتخت تاکيد کرد. محمد باقرقاليباف شهردار تهران هم در گزارشي از عملکرد شهرداري، حل مشکل بافت هاي فرسوده، گسترش حمل و نقل عمومي، سرمايه گذاري در شهر تهران، اهتمام به مسائل فرهنگي، شفافيت مالي، اولويت به مناطق جنوبي تهران، خصوصي سازي بر اساس اصل 44 و کوچک سازي شهرداري را از مهمترين اقدامات انجام شده برشمرد و گفت: تهيه طرح جامع اقدامي مهم بود که کلان شهر تهران را صاحب سند کرد.


 درپي اعلام آمادگي محمود احمدي نژاد براي مناظره;
 اقتصاددانان: آماده ايم  

گروه سياسي، حسين نوري هشجين: پس از نامه سرگشاده 57 اقتصاددان به محمود احمدي نژاد که در آن از روند حرکتي اقتصاد ايران اظهار نگراني کرده بودند، رئيس دولت نهم روز يکشنبه آمادگي خود را براي انجام گفت و گوي "صريح، صميمي و مستقيم" با منتقدان اقتصادي اعلام کرد.اين اعلام آمادگي پس از ان صورت گرفت که در روز هاي اخير در برخي محافل سياسي و رسانه اي انتقادات شديدي برعملکرد اقتصادي دولت نهم ابراز شد.منتقدان سياست هاي اقتصادي محمود احمدي نژاد در انتقاد هاي خود براين نکته تاکيد دارند که وي بر بهره گيري از نظرات کارشناسان در حوزه هاي مختلف جامعه از جمله مسايل اقتصادي بي توجه است.اما با اوج گيري انتقادات از عملکرد اقتصادي دولت نهم، محمود احمدي نژاد در آخرين سفر استاني خود که اتفاقا به زادگاهش سمنان صورت گرفته بود در جمع منتخبان اين استان در اولين واکنش رسمي اش به انتقاد غيرمستقيم اما صريح از نامه سرگشاده 57 استاد اقتصاد ايران پرداخت و از اساتيد مزبور خواست "ادعاي خود را به صورت علمي ثابت کنند."57 استاد اقتصاد ايران در نامه سرگشاده خود به رئيس جمهور، دولت را به شتابزدگي ، بي توجهي به اصول علمي و تصميمات فردي و احساسي در زمينه اقتصاد متهم کرده و هشدار داده بودند که ادامه روند کنوني هزينه هاي سنگين و گاه غير قابل جبراني را برکشور تحميل مي کند.اقتصاددانان مزبور در نامه خود همچنين از احمدي نژاد خواسته بودند که به اصول و چارچوب هاي علمي اقتصاد پايبند بوده، به هشدارهاي کارشناسان توجه کرده و به جاي مسکن هاي مقطعي به توسعه بلندمدت و واقعي کشور بيانديشد.پس از اين موضع گيري احمدي نژاد در مقابل نامه سرگشاده اساتيد اقتصاد دانشگاه هاي کشور، دامنه انتقادات از رئيس دولت نهم نه تنها کم نشد، بلکه دامنه آن از جريان ها و گروه هاي سياسي به مجلس نيز کشيده شد و حتي تعدادي از نمايندگان در اين زمينه به دولت تذکردادند.تا اينکه سرانجام پس از اين انتقادات، مديرکل امور رسانه هاي رياست جمهوري روز يکشنبه با ارسال نمابري به رسانه ها آمادگي محمود احمدي نژاد را براي گفت و گوي "مستقيم، صريح و صميمي" با اقتصاددانان اعلام کرد. مرتضي قمري وفا گفت: "دفتر رييس جمهوري درصدد است تا از امضاکنندگان نامه براي حضور در نشست با دکتر "احمدي نژاد" دعوت به عمل آورد."
يک روز پس از اعلام آمادگي رئيس دولت نهم براي مناظره با اقتصاددانان منتقد، مهدي تقوي يکي از امضا» کنندگان اين نامه  در گفتگو با مهر، موضع رئيس جمهوري را مثبت ارزيابي کرد و گفت: با اين اقدام تمام مردم خواهند فهميد که پاسخ انتقاد نسبت به دولت، برچسب زدن از سوي آنها نخواهد بود و چنين تفاهمي مثبت است.عضوهيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينکه اين اقدام نشان دهنده تفاهم بين دو گروه است، افزود: البته با توجه به اينکه تمام 57 نماينده در اين گفتگو نمي توانند شرکت کنند، 3، 4 نفر به عنوان نماينده بايد حضور يابند.وي با تاکيد براينکه اقتصاد دانان واساتيد دانشگاه همواره نظرات خود را ازطريق خبرنگاران، رسانه ها و مقالات خود به اطلاع دولت مي رسانند، اعلام کرد: اگر دولت علاقمند باشد به اين موارد توجه نشان مي دهد، اين اقتصاد دانان هيچ پاداشي نمي خواهند.تقوي با تاکيد بر اينکه نبايد به هيچ وجه اين موضوع را به مسئله اي سياسي تبديل کرد، افزود: اين مسئله سياسي نيست و در تمام دنيا اين گونه انتقادات مرسوم است، و به اين نحو عمل مي شود که رئيس جمهوري به مشاورين خود دستور بررسي نکات مطرح شده را مي دهد. وي با تاکيد براينکه تمام ما به دنبال ايراني بهتر با درآمد سرانه بالاتر، نرخ بيکاري کمتر و غيره هستيم، گفت: رئيس جمهوري بايد همچون ما فکر کند، به عبارت ديگر اگر وضع کشور بهتر شود، دوباره راي مي آورد و نام نيک از او باقي مي ماند. عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي تصريح کرد: با انتشار اين نامه عده اي جهت گيري کردند که نويسندگان آن موافق جهاني سازي و يا اين افراد سهامداران بانک هاي خصوصي هستند در صورتي که اين حرف ها منطقي نيست، بلکه اين عده افراد فعال بدون منافع مادي در کشور هستند. وي گفت: من به عنوان يک اقتصاددان هرگز نمي گويم که رئيس جمهور بايد ايده ها و طرح هاي مرا بپذيرد، بلکه مي گويم رئيس جمهور بايد به مشاورين خود دستور دهد تا بر روي اين مسائل مطرح شده کار و بررسي شود و در صورتي که منطقي بود اقدامات لازم صورت گيرد. فرشاد مومني يکي از سرشناس ترين منتقدان برنامه هاي اقتصادي دولت نهم  نيز ديروز در گفت وگو با مهر از گفتگوي "صريح، صميمي و مستقيم" با محمود احمدي نژاد استقبال کرد. مومني که يکي از امضا» کنندگان نامه منسوب به 57 منتقد اقتصادي به رئيس جمهوري است در اين خصوص، گفت: اين اقدام نشان مي دهد که به تدريج در دولت بلوغ فکري و سياسي ظاهر مي شود، زيرا با انديشه و مسالمت بايد با اين موضوع برخورد کرد.  عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي با تاکيد بر اينکه من سخنگوي اقتصاددانان نيستم و نظر خود را مطرح مي کنم، اظهارداشت: ما از اين مطلبي که مطرح شده يعني گفتگو با اقتصاددانان اگر صحت داشته باشد، استقبال مي کنيم. وي با تاکيد بر اينکه ما مطالب خود را خيلي شفاف و صريح مطرح کرديم، خاطرنشان کرد: چقدر خوب است قبل از برگزاري چنين جلسه اي، دولت و يا نمايندگان آن پاسخ هاي مکتوب و روشن به گزارش مکتوب ما بدهند تا مبناي مشخصي براي صحبت و گفتگو وجود داشته باشد.  احمد ميدري يکي ازامضاکنندگان نامه انتقادي به محمود احمدي نژاد نيز ديروز در گفتگو با مهر گفت: نويسندگان اين نامه از پيام رئيس جمهوري مبني بر گفتگوي "صريح، صميمي و مستقيم" با منتقدان درباره مسايل اقتصادي خوشحال شدند. ميدري همچنين از استقبال امضا» کنندگان و طراحان نامه به رئيس جمهوري براي گفتگوي "صريح، صميمي و مستقيم" با وي خبر داد و گفت: اين گفتگو براي کشور بسيار مفيد خواهد بود. استاد دانشگاه علامه طباطبايي با تاکيد بر اينکه نقد سياست ها همواره براي جامعه مفيد است، افزود: ضرورت يک جامعه مدرن امروزي نقد است و در سنت اسلامي نيز امر به معروف همان مصداق عبارت نقد است. " بهروز هادي زنوز " يکي ديگر از امضاکنندگان نامه سرگشاده 57 اقتصاد دان به احمدي نژاد هم ديروز در گفت وگو با ايرنا گفت: "ما اين نامه را با اين اعتقاد نوشتيم که گوش شنوايي در دولت وجود دارد و هدف ما اصلاح امور است ." اين استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي در ادامه تاکيد کرد: اکنون نيز از تصميم محمود محمودي نژاد در زمينه برگزاري نشست مشترک براي مسايل مطرح شده در اين نامه استقبال مي کنيم و آن را به فال نيک مي گيريم. اين استاد دانشگاه اظهار داشت: شخصا آمادگي دارم در هر جلسه اي که براي اين منظور تعيين شود، حضور يابم. اقتصاددانان در اين جلسه ديدگاه هاي خود را مطرح خواهند کرد ، با اين اميد که در اصلاح امور موثر باشد. اين اقتصاددان گفت: با همکاران در اين مورد صحبت و رايزني مي کنيم، سپس با "داود دانش جعفري" وزير امور اقتصادي ودارايي تماس مي گيريم و تلاش مي کنيم اين نيت خير را عملي کنيم. 


 رييس قوه قضاييه: شيوه هاي پليسي در شوراي حل اختلاف جواب نمي دهد  

 ايسنا: رييس قوه قضاييه گفت: شيوه  هاي آمرانه پليسي و امنيتي در شوراي حل اختلاف جواب نمي  دهد و گاهي اوقات جواب عکس مي  دهد.آيت ا... سيدمحمود هاشمي شاهرودي که در همايش سراسري شوراهاي حل اختلاف سخن مي  گفت، با بيان اينکه امروز يکي از امتيازات نظام قضايي ما در مقايسه با کشورهاي ديگر، تاسيس شوراهاي حل اختلاف است، گفت: ما در ابتداي راه هستيم و اگر همه ظرفيت  هاي مردمي و اجتماعي را با تدبير درست و مقررات غيردست  وپاگير به کار گيريم، دستاوردهاي اين نهاد چندين برابر خواهد شد.وي افزود: ما به شوراهاي حل اختلاف بايد به عنوان يک نهادي که از قضاوت اسلامي جدا ناشدني است، نگاه کنيم.هاشمي شاهرودي با بيان اينکه روساي دادگستري  ها و مديريت  هاي قضايي ايجاد شوراهاي حل اختلاف را از وظايف اصلي خود بدانند، گفت: نبايد به شوراهاي حل اختلاف به عنوان يک نهاد شبه  قضايي نگاه کنيم بلکه اين تشکيلات را بايد جزو تشکيلات دادگستري  ها بدانيم. رييس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه بعد مردمي بودن اين تشکيلات بايد مورد توجه قرار گيرد، گفت: عمده دستاوردهاي شوراها در مردمي بودن آن و استفاده از ريش  سفيدان و نافذالکلام  ها است. هاشمي شاهرودي تاکيد کرد: در شوراهاي حل اختلاف نبايد به دستگاه  هاي انتظامي تکيه شود بلکه بايد به نيروهاي مردمي تکيه کنيم.رييس قوه قضاييه با تاکيد بر آموزش اعضاي شوراهاي حل اختلاف، گفت: اختيارات شوراها نبايستي کم شود، برخي منتقدان معتقدند که بخش احکام را بايد از اين شوراها گرفت و فقط بخش صلح و سازش بماند که ما با اين امر مخالفت کرديم چون باعث تضعيف شوراها مي  شود. برخي پروند  هاي سنگين راه حل قضايي ندارند بلکه بايد در شوراها حل و فصل شوند.وي با بيان اينکه امروز دنيا به سمت استفاده از اين  گونه نهادها مي  رود، گفت: ما بايد بخش اجراي احکام شوراهاي حل اختلاف را ايجاد و آن را از دادگستري  ها جدا کنيم و ضمانت اجرا براي آنها قائل شويم. رييس قوه قضاييه با اشاره به بحث بودجه شوراهاي حل اختلاف، گفت: در اين راستا پيش  بيني  هايي انجام شده است. هاشمي شاهرودي افزود: در چين با جمعيت 1 ميليارد و 400 هزار نفري 6 ميليون پرونده وارد محاکم اين کشور مي  شود، اما در کشور ما با جمعيت 70 ميليون همين مقدار پرونده وجود دارد. در کشور چين بسياري از پرونده  ها بدون تشريفات قضايي مختومه مي  شوند. هاشمي شاهرودي با تاکيد بر اينکه قوانين دست و پاگير آيين دادرسي وحي منزل نيست که خود را در آن معطل و مردم را بدبخت مي  کنيم، گفت: اين قوانين را جبرئيل امين نياورده است، آنچه ما در قوانين داريم همه  اش از قرآن نيست بلکه متعلق به 100 سال قبل است. آقايان اينقدر به يک تبصره, ماده و قانون نچسبند، اين اشتباه است.


  افشاي راز فيلم مشکوک خاتمي 


 آفتاب:   فضاي مجازي به کمک اثبات درستي مدعاي سيد محمد خاتمي آمد. با پيگيري هاي انجام شده در جزييات فيلم جنجالي دست دادن رييس جمهوري پيشين ايران با چند زن ايتاليايي مشخص شد که اين فيلم قطعا مونتاژ شده است. پيشتر پس از انتشار اين فيلم در يکي از سايت هاي دانلود فيلم در اينترنت،  دفتر سيد محمد خاتمي رييس فعلي بنياد باران و رييس جمهوري پيشين ايران اين فيلم را جعلي خوانده بود. پس از آن، برخي رسانه هاي خاص با حمله به خاتمي وي را به دليل عدم شجاعت در بيان اشتباه خود شماتت کردند و حتي کار را به آنجا کشاندند که يک نويسنده جنجالي خواستار خلع لباس خاتمي شد و در پي آن برخي تجمعات در برخي از شهرهاي کشور براي پيگيري اين منظور تشکيل شد. در پي اين واکنش ها سيد محمد خاتمي در يک سخنراني در ميان حاميانش رسما وجود چنين صحنه اي را در سفر اخير خود تکذيب کرد و به منتقدانش اطمينان داد که اگر اين همه جنجال براي اين است که عده اي او را رقيب خود مي دانند او عطاي قدرت را لقاي آن بخشيده است و قصد ورود مجدد به صحنه انتخابات را ندارد. پس از آن کاربران اينترنتي آشنا با فضاي مجازي و فنون مونتاژ تصاوير دست به کار شدند و با تحقيقات گوناگون اثبات کرده اند که اين فيلم دست کاري شده است. بنا به اين گزارش، شنيده ها حاکي از آن است که سيد محمد خاتمي نيز توسط پسرش متوجه اين دست کاري در فيلم و جعلي بودن آن شده و با اطمينان بيشتري به صورت علني و شخصا اين صحنه را تکذيب کرده است.  بر اساس يکي از بررسي هاي منتشر شده در وبلاگ ها، خاتمي در هنگام ورود به کوچه اي که استقبال کنندگان از وي در آن ايستاده اند در دست راست خود يک انگشتر سبز رنگ دارد در حالي که در هنگام دست دادن با يکي از خانم هاي حاضر اين انگشتر ناپديد شده است! همچنين در تصوير فيکس شده (ثابت نگه داشته شده) لحظه دست دادن،  شکل غير عادي و مونتاژ شده دست وي مشخص است.  در يک بررسي ديگر برخي از کاربران اينترنتي اثبات کرده اند که در صورتي که روي يکي از تصاوير دست دادن زوم (نزديک) شود، مشخص خواهد شد در کنار دست خانمي که به طرف خاتمي دراز شده سايه واضح دست ديگري وجود دارد. در صورتي که فرد ديگري در کنار خاتمي دست خود را دراز نکرده است!


 کوتاه و خواندني 

  حمايت ناتو از طرح سپر موشکي در مقابل ايران
 
گروه سياسي: "ياپ دهوپ شفر" دبير کل پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) که اين روزها بار ديگر هياتي مشابه ايام جنگ سرد را به خود گرفته، ديروز مجددا تاکيد کرد که طرح جنجالي دفاع موشکي آمريکا نه روسيه که ايران و کره شمالي را هدف گرفته است. به گزارش پراسپکت، دبير کل ناتو که ديروز براي شرکت در کنفرانس امنيتي "تهديدات امنيتي جهاني و نقش فدراسيون روسيه و ناتو" به "سن پترزبورگ" رفته بود، طي سخناني در اين کنفرانس يادآور شد که سامانه دفاع موشکي آمريکا را نبايد هرگز به عنوان طرحي عليه روسيه تلقي کرد. وي با طرح اين ادعا که "تهديدات موشکي ايران و کره شمالي روز به روز در حال گسترش است و اين دو کشور اکنون مي توانند خاک کشورهاي عضو ناتو را نيز هدف قرار دهند" گفت: اين سامانه با هدف مقابله با تهديدات موشکي ايران و کره شمالي در اروپاي شرقي مستقر مي شود که اقدامي ضروري است و استقرار ده موشک رهياب در لهستان و يک رادار هوشمند در چک هيچ گونه تاثيري بر قدرت و توانمندي نظامي روسيه نخواهد داشت. شفر بر اين مبنا نتيجه گيري کرد که با توجه به روابط روسيه با ناتو و ديدگاه معاصر امنيت جهاني، سامانه دفاع موشکي آمريکا اتفاقا در راستاي افزايش مولفه هاي امنيتي روسيه و عاملي براي حفظ منافع اين کشور محسوب خواهد شد. دبيرکل ناتو افزود: روسيه و ناتو به يکديگر نياز دارند و منافع مشترک بسياري از جمله در زمينه منع گسترش تسليحات کشتار جمعي پيدا کرده اند. وي در عين حال بر اهميت مذاکرات روسيه و آمريکا در اين زمينه تاکيد کرد و يادآور شد که ديدار آينده بوش و پوتين مي تواند بخش مهمي از سو»تفاهمات را بر طرف کرده و درک مشترکي را بر دو طرف حاکم سازد.

3 بانک ژاپني ايران را تحريم کرد

گروه سياسي: آن گونه که روزنامه بريتانيايي "فايننشال   تايمز" گزارش داده است، در ادامه فشارهاي بانکي غرب بر ايران که خارج از چارچوب هاي شوراي امنيت دنبال مي شود3 ; بانک بزرگ ژاپني هرگونه اعطاي وام به ايران را قطع کرده و درخواست تهران براي پرداخت هزينه وارات نفت به ارزي غير از "دلار" را رد کردند.  بنا به گزارش ديروز اين نشريه پرشمارگان انگليسي، 3 بانک "توکيو ميتسوبيشي"، "ميزوهي کارپوريت" و "سوميتومو ميتسوي" در ارديبهشت  ماه سال جاري به مقامات بانکي ايران اطلاع داده اند که ديگر هيچ گونه تجارت جديدي با ايران انجام نخواهند داد. به گفته يک مقام بانکي ژاپن، اين اقدام به دنبال فشار سنگين کاخ سفيد انجام شده است و بيانگر موضع تند "شينزو آبه" نخست  وزير ژاپن در قبال ايران محسوب مي شود. "فايننشال   تايمز" در بخش ديگري از گزارش خود به نقل از "يک بانکدار ژاپني" آورده است که تهران همچنين به دولت توکيو و نهادهاي تجاري - مالي ژاپن پيشنهاد کرده است که مبادلات نفتي خود با ايران را با ارزي غير از "دلار" آمريکا انجام دهند. مقام ژاپني مذکور گفته است که شرکت  هاي تجاري پس از مشورت با دولت ژاپن، پرداخت پول غير از "دلار" را رد کرده اند. وي در عين حال هرگونه دخالت کابينه شينزوآبه در اين زمينه را رد کرده و گفته است: اين موضوع به بخش خصوصي مربوط مي  شود."فايننشال   تايمز" در پايان مدعي شده است که ايران به دليل نگراني از مسدود شدن دارايي  هايش توسط دولت آمريکا از شرکاي خود درخواست کرده است تا مبالغ خود را به ارزي غير از دلار پرداخت کنند اما اين درخواست ايران با استقبال و حمايت مواجه نگشته است. واشنگتن در ادامه سياست هاي خصمانه خود تلاش مي کند تا در مقابله با برنامه هسته اي ايران که ماهيتي صرفا صلح آميز دارد، تحريم هايي را اعمال کند که البته توکيو نيز که در بسياري موارد دنباله روي خود را از سياست هاي واشنگتن نشان داده، اين بار نيز پيروي از سياست هاي ظالمانه آمريکا را ثابت کرد.

انتقاد تهران از بي تحرگي رياض در مسئله لبنان

ايرنا: "محمدرضا باقري" معاون عربي، آفريقايي وزارت امور خارجه ايران، با اشاره به نقش رياض در تلاش جاري براي حل و فصل بحران لبنان، تصريح کرد: "مدتي است که شاهد بي تحرکي دوستان سعودي هستيم." باقري در گفت وگو با خبرنگاران رسانه هاي ايراني مستقر در سوريه، افزود: "با توجه به توطئه هايي که در لبنان در حال شکل گيري است و همچنين اين مساله که دشمنان لبنان و مردم منطقه، منافع خود را در ايجاد درگيري، شکاف و ناامني در لبنان مي بينند، طبيعي است که ايران و عربستان بعنوان دو کشور مهم و تاثيرگذار اسلامي، براي حل مسايل لبنان تلاش کنند." به گفته ي محمدرضا باقري، "در اين راستا ما با دوستان سعودي مذاکراتي داشتيم و دوستان لبناني هم از اين مذاکرات خوشنود و خواستار استمرار آن بودند." وي با اشاره به اينکه "سعود الفيصل" وزير امور خارجه عربستان به او وعده داده است که در اولين فرصت به تهران سفر کند تا بحران لبنان را مورد بحث قرار دهد، ابراز اميدواري کرد که در آينده  نزديک امکان ديدار وزراي خارجه دو کشور فراهم شود. باقري، از ايران و عربستان بعنوان دو کشور مهم ياد کرد که هم در جهان اسلام و هم در منطقه نقش آفرينند. وي تاکيد کرد، اگر کشورهاي اسلامي بويژه ايران و عربستان و کشورهاي منطقه به نيت هاي خير خود درباره مسلمانان منطقه از جمله لبنان جامه عمل بپوشانند، شاهد موفقيت هايي در صحنه لبنان نيز خواهيم بود.


  رايزني وزيران خارجه ايران و اسپانيا

مهر: وزير امور خارجه اسپانيا در تماس تلفني با وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ، آخرين رخدادهاي جنوب لبنان را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.موراتينوس وزير امور خارجه اسپانيا در اين گفتگو با تبيين مناسبات متين و رايزني هاي مستمر بين المللي مقامات عالي دو کشور و با اشاره به نفوذ جمهوري اسلامي ايران، خواستار مساعدت تهران به منظور حقيقت يابي و آگاهي در مورد اسباب رخ داد کشته شدن چهار سرباز اسپانيايي يونيفل شد. منوچهر متکي وزير امور خارجه کشورمان نيز ضمن محکوم کردن اين حادثه، تصريح کرد که به سفير جمهوري اسلامي ايران در بيروت ماموريت خواهد داد که در چارچوب مشورت هاي خود با سفير اسپانيا در لبنان و از طريق رايزني با طرف هاي لبناني، مساعي خويش را جهت آگاهي يافتن نسبت به جزئيات و دلايل اين رخداد به عمل آورد.
 
اهداي نشان صلح و دوستي دولت تاجيکستان به 2ايراني

ايرنا: امامعلي رحمان رييس جمهوري تاجيکستان، همزمان با دهمين سالروز تجليل از روز آشتي ملي و صلح تاجيکان لوح سپاس و نشان صلح و دوستي اين کشور را به "علي اکبر ولايتي" وزيرامورخارجه وقت ايران و "علي اشرف مجتهد شبستري" نخستين سفير ايران درتاجيکستان به عنوان ميانجيگران صلح اهدا کرد. اين نشان ها که بزرگترين نشان دولت تاجيکستان به خارجيان است، ديروزدرحضور شرکت کنندگان در همايش بين المللي صلح تاجيکستان به اين دو مقام سياسي ايران اهدا شد. درجريان اهداي لوح و سپاس و نشان صلح تاجيکستان، از جمهوري اسلامي ايران بخاطرهمکاري همه جانبه براي رسيدن به صلح پايدار در تاجيکستان قدرداني شد. در اين مراسم گفته شد که تلاش هاي پي درپي و ايجاد فضاي مناسب براي صلح تاجيکان و سهيم شدن در پروسه صلح و آشتي ملي تاجيکستان در 10سال پيش توسط علي اکبر ولايتي و مجتهد شبستري نخستين سفير ايران، برکسي پوشيده نيست و قابل تقدير است. علي اکبر ولايتي درزمان حاضر مشاور عالي رهبرمعظم انقلاب اسلامي ايران دراموربين الملل و مجتهد شبستري نيز رييس دفترملل متحد براي هماهنگي امور انسان دوستانه درتهران است.  دراين همايش، رحمان همچنين نشان "زيرين تاج" تاجيکستان را به مرحوم "عبدالله نوري" رهبرفقيد نهضت اسلامي اين کشور ويکي از طرفهاي اصلي آشتي ملي تاجيکستان اهدا کرد. درهمايش صلح تاجيکستان به مرحوم "احمد شاه مسعود" ازفرماندهان ومقام هاي سياسي فقيد افغانستان بخاطر همکاري در ايجاد صلح، نشان "اسماعيل ساماني" اهدا شد. رييس جمهوري تاجيکستان همچنين به چندمقام سازمان ملل متحد و مقام هاي برخي ازکشورهاي ديگر که نقش ميانجي را درپروسه صلح تاجيکستان داشته اند ، نشان ولوح سپاس اهدا کرد. نخستين همايش بين المللي صلح تاجيکستان به مناسبت دهمين سالگرد امضاي صلح تاجيک ها ديروز با شرکت حدود يکصد نفرازمقام هاي سياسي و صاحبنظران کشورهاي ايران، روسيه، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، قرقيزستان، پاکستان،آمريکا، سازمان ملل متحد و نمايندگان سازمان هاي بين المللي مقيم دوشنبه که درپروسه صلح تاجيکستان نقش داشته اند در ميهمان سراي رياست جمهوري تاجيکستان درشهر دوشنبه پايتخت اين کشور برگزارشد.

سيدحسن خميني: انديشه هاي امام(ره) قابل انحصار نيست

ايسنا: سيد حسن خميني بانفي هرگونه انحصار از سوي گروه ها در امور مربوط به حضرت امام (ره)،گفت:" نمي توانيم عده اي از افراد را به خاطر افکارشان از زير چتر انديشه امام(ره) بيرون برانيم بلکه هرآن کس که مي خواهد بايد بتواند ذيل اين انديشه باقي بماند."  فرزند يادگار امام درديدار جمعي از خبرنگاران ايسنا، با تاکيد بر لزوم نگاه جامع به انديشه و افکار حضرت امام خميني (ره)، خاطرنشان کرد:" بايد متد و روش خاصي را براي اجتهاد در انديشه  امام(ره) دنبال کنيم.به نوعي که هم روش مشخص باشد و هم انحصار در انجام آن وجود نداشته باشد; چرا که منحصر کردن اين مطلب به عده اي خاص دور کردن بخشي از جامعه از امام(ره) است. درحالي که اگر قواعد مشخص باشد چندان مهم نيست چه کسي اجتهاد در انديشه ي امام (ره) را آغاز کند." وي تصريح کرد:" معتقدم به دوره اي رسيديم که بايد اجتهاد در انديشه  امام(ره) را آغاز کنيم. در اين راه بايد امام(ره) را به عنوان مبنا براي انديشه  جامعه در نظر بگيريم و دراين صورت است که مي توانيم به بالندگي برسيم.توجه داشته باشيم که دراين مسير دنبال سوال براي پاسخ هاي از پيش داده شده نباشيم چرا که در آن صورت به جايي نخواهيم رسيد." سيد حسن خميني، تاکيد کرد: "ممکن است کساني که از ياران و نزديکان امام(ره) بوده اند به خاطر نزديکي به ايشان صلاحيت بيشتري براي اجتهاد در انديشه  امام(ره) داشته باشند، چرا که قواعد مورد نظر براي آنها دروني شده است، اما ساير کساني که مي خواهند به اين کار بپردازند بايد اصول مشخص و حلقه هاي معرفتي را به طور کامل بشناسند."

 بررسي آپارتايد هسته اي آمريکا در مرکز پژوهش ها

گروه سياسي: مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي سياست ها و رويکردهاي مقامات آمريکا در زمينه آپارتايد هسته اي را مورد بررسي قرار داد. به گزارش دفتر مطالعات سياسي مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي ضمن بررسي و تحليل گزارش جديد شوراي روابط خارجي آمريکا در زمينه امنيت انرژي تصريح کرد: اين گزارش حکايت از آن دارد که دولتمردان آمريکايي همچنان رويکرد "آپارتايد هسته اي" خود را تحت الفاظ مختلف و با تفاسير يکجانبه و آراي گزينشي از اسناد و مسئوليت نهادهاي بين المللي به پيش مي برند.مرکز پژوهش هاي مجلس گزارش شوراي روابط خارجي آمريکا را بيانگر رويکرد کلي اين کشور در زمينه انرژي هسته اي دانست و افزود: دولت آمريکا با توجه به ملاحظات اقتصادي و زيست محيطي شديدا تلاش کرده است تا بخش خصوصي خود را براي سرمايه گذاري در بخش توليد برق هسته اي تشويق کند و هدف اين کشور به طور کلي افزايش تعداد نيروگاه هاي هسته اي و نيز ميزان توليد برق از اين طريق مي باشد و با اين وصف شوراي روابط خارجي آمريکا از کشورهاي علاقمند به توسعه برنامه هاي برق هسته اي مي خواهد که همه هزينه هاي ايمني، امنيتي و زيست محيطي آن را در مقايسه با ساير منابع انرژي در نظر داشته باشند.يکي از نقاط قابل توجه در گزارش شوراي روابط خارجي آمريکا اعتراف به اين نکته است که انرژي هسته اي همچنان در تامين نيازهاي انرژي جهان نقش مهمي را ايفا خواهد کرد و ايالات متحده و شرکاي اين کشور نيز بايد از رشد صنعت هسته اي استقبال کنند و مخصوصا آمريکا بايد در گروه عرضه کنندگان  صنعت يا انرژي هسته اي پيشتاز باشد و از اين طريق به توسعه قواعد مربوط به "محدودسازي گسترش تاسيسات توليد سوخت هسته اي"  در ديگر کشورهاي جهان بپردازد.گزارش اخير شوراي روابط خارجي آمريکا در زمينه امنيت انرژي هسته اي در ماده آوريل سال جاري ميلادي (2007) منتشر شده است.

وزير کشور: بايد مسايل را درجامعه با گفت وگو حل کنيم

ايسنا: وزير کشور پيشنهاد کرد که کارگروه هايي براي آسيب شناسي نقاط ضعف و قوت شوراهاي حل اختلاف و ميزان تعامل شوراها با دستگاه هاي اجرايي و مردم تشکيل شود.  مصطفي پورمحمدي ديروز در مراسم افتتاحيه  همايش سراسري شوراهاي حل اختلاف گفت: حقوق شهروندي جزو شاخص هاي اصلي جوامع رشديافته است که مي خواهند بر مدار انساني حرکت کنند و جايگاه شرافت انساني را پاس بدارند. وي گفت: آنچه در فرهنگ غني اسلام و تمدن و فرهنگ ايران مي بينيم، اين است که ما فوق العاده از اين جهت غني هستيم و مکاتب الهي تاکيد فراواني بر حفظ حقوق جامع انسان ها دارند. وزير کشور با بيان اين که شان داوري شان رهبري و امامت است، اظهار داشت: ميزان حرمت گذاري يک جامعه به داوران و دستگاه قضايي ميزان ارتقاي فهم اجتماعي و پايبندي آن جامعه به يک نظام متعالي سياسي و اجتماعي و مبتني بر حق را نشان مي دهد. پورمحمدي عنوان کرد: اينکه همه چيز را در يک جامعه با تيغ شمشير خاتمه دهيم، يک نقص بزرگ در فرهنگ عمومي است و تا جايي که امکان دارد بايد مسايل را با گفت وگو و مفاهمه حل کنيم. اينکه هر که راه خودش را برود و وقتي تصادم و تصادفي شد به نزد کسي بروند که با زبان خشک قانون کار مي کند منطقي ضعيف است و بايد رها شود. وي شوراهاي حل اختلاف را حرکتي هوشمندانه و ارزشمند برشمرد و تاکيد کرد: نيازمند توجيه و آگاه کردن جامعه هستيم و اين امر در گرو تبليغ از طريق رسانه هاي عمومي و مکتوب است. وزير کشور تاکيد کرد: همه بايد تلاش کنيم تا ميزان مراجعات به شوراهاي حل اختلاف کاهش يابد. پورمحمدي، تشکيل 18هزار شوراي حل اختلاف را در کشور يک فرصت برشمرد و گفت: به دنبال تشکيل اين شوراها ما در حال حاضر حدود 50 هزار مشاور فعال در جامعه داريم و اين سرمايه  بزرگي است. 

 نماينده قوه قضائيه در مجلس خبر داد:
آزمون وکالت حذف مي شود

مهر: نماينده قوه قضائيه در مجلس شوراي اسلامي از آماده شدن طرح "وکالت" براي بررسي در صحن علني اين نهاد قانونگذاري خبر داد و گفت: "حذف آزمون وکالت" از مهم ترين محورهاي اين طرح است. حجت الاسلام جعفر فتحعلي زاده ، اظهار داشت: در پي مسکوت ماندن طرح ادغام کانون وکلا با مرکز مشاوران حقوقي و وکلا و کارشناسان قوه قضائيه و واگذاري مرکز مذکور به کانون وکلا که اواخر سال گذشته با قيد فوريت مطرح شده بودند، قرار شد طرح جامعي در اين زمينه تهيه شود. نماينده قوه قضائيه در مجلس ادامه داد: پس از برگزاري نشست هاي مشترک مسئولان قضايي با نمايندگان ملت و مديران کانون وکلا و کارشناسان امور مشاوره حقوقي و بررسي و ترکيب موضوعات کليدي طرح هاي ارائه شده، طرحي با 60 ماده تهيه شد که پس از تعطيلات آتي نهاد قانونگذار، جهت بررسي و تصويب در صحن علني طرح خواهد شد. فتحعلي زاده يکي از محورهاي مهم طرح "وکالت" را "حذف آزمون وکالت" عنوان کرد و در اين زمينه توضيح داد: وکالت تنها موضوع حقوقي و فقهي است که در دين مبين اسلام شرط ندارد و حتي فردي مسلمان مي تواند يک فرد غير مسلمان را به تشخيص خود به عنوان وکيل مدافع برگزيند.وي افزود: در حال حاضر وکالت در کشور ما مشروط به قبولي در آزمون وکالت و کسب پروانه است و به همين علت، جمعي از حقوقدانان از وکالت و بسياري از افراد جامعه از حق انتخاب وکيل محروم شده اند و گاه ديده شده يک حقوقدان که از توان وکالت نزديکان خود برخوردار است، موفق به اين کار نشده است.نماينده دستگاه قضايي در قوه مقننه خاطر نشان کرد: چنانچه نمايندگان ملت به حذف آزمون وکالت راي مثبت دهند، معيار وکالت توانمندي و استعداد داوطلب اين کار خواهد بود و همانطور که يک پزشک بر اساس مدرک تحصيلي خود حق طبابت دارد، يک حقوقدان مي تواند با ارائه مدرک معتبر دانشگاهي و پس از احراز صلاحيت علمي و اخلاقي توسط مرجع مربوطه، پروانه وکالت گرفته و از حقوق ديگران دفاع کند.

تعويق نشست مشترک دولت و مجلس

مهر: نشست مشترک دولت و مجلس که بر اساس برخي اخبار قرار بود عصر امروز در مجموعه بهارستان تشکيل شود ، به دليل همزماني با هفته قوه قضائيه به زمان ديگري موکول شد . محمد عظيمي معاون امور مجلس نهاد رياست جمهوري گفت : برگزاري نشست مشترک دولت و مجلس در روز سه شنبه، در حد يک پيشنهاد و طرح اوليه بود اما نهايي نشد و تشکيل آن به زمان ديگري موکول شد .روزيکشنبه يکي از خبرگزاري ها از"برگزاري نشست مشترک دولت و مجلس در روز سه شنبه و به ميزباني علامعلي حدادعادل در مجموعه بهارستان" خبر داده بود، ولي ظاهرا نشست مذکور به دليل همزماني با هفته قوه قضائيه که قرار است مسئولان قواي مقننه و مجريه ميهمان دستگاه قضايي در برنامه هاي مختلف باشند، لغو شده است.

 نقدهاي مطبوعات را نبايد کودتا گذاشت
 
ايلنا: نماينده بندرعباس در مجلس هفتم، گفت: مقاومت دولت نهم در برابر نقدهاي عالمانه و منطقي ارباب جرايد، ناشي از بي  تجربگي آن است. شهريار مشيري، در گفت  وگو با ايلنا با انتقاد از وارد کردن برخي اتهامات نظير برپايي کودتاي خزنده مطبوعات داخلي و خارجي، گفت: مطبوعات و رسانه  ها هيچ سياه  نمايي نکرده  اند. مردم کاملا آگاهند و قضايا را مي  بينند. وي افزود: مطبوعات با آگاهي عملکرد افراد و مسوولان را مي  بينند و قضاوت مي  کنند. همان طور که عملکرد دولت  هاي قبلي را نقد کرده  اند، دولت جديد را هم نقد مي  کنند. اين امري طبيعي است; اما کساني که بي  تجربه هستند، انتظار دارند کسي به آنها انتقاد نکند. نماينده بندرعباس، گفت: به طور کلي وظيفه نمايندگان مجلس و ارباب جرايد اين است که مشکلات مردم را معرفي و بازگو کنند و عملکرد دولت را نيز نقد عالمانه کنند. در نتيجه مطبوعات، رسانه  ها و نمايندگاني که نقد مي  کنند، کاري کاملا علمي و عقلاني مي  کنند. مشيري، ادامه داد: به رغم تمام اتهامات وارده از سوي دولت به مطبوعات و رسانه  ها در واقع بايد اذعان کرد که صدا و سيما به عنوان رسانه ملي بيش از حدمتعارف به نفع دولت تبليغ مي  کند و آن ميزاني که رسانه ملي از دولت نهم حمايت کرده، هيچ  گاه اين اتفاق در دولتي قبل نيفتاده است. وي، افزود: نقدي که از سوي رسانه  ها و مطبوعات صورت مي  گيرد، نقدي کاملا عالمانه است. دولت شعارها و وعده  هاي بسياري به مردم داده که نتوانسته آنها را محقق کند; بنابراين صداي اعتراض مطبوعات و مردم را برانگيخته است; اما نبايد اسم اين نقدهاي منطقي را سياه  نمايي و کودتا گذاشت.
 
گروه هايي قصد تخريب هاشمي و خاتمي را دارند

گروه سياسي: نماينده مردم ايلام درمجلس هفتم، معتقد است: بسياري از گروه  ها که شعار اصولگرايي سر مي  دهند، در بحث انتخابات رعايت اخلاق سياسي را نمي  کنند و تنها هدف آنها، دستيابي به قدرت است. داريوش قنبري در مورد تخريب چهره  هاي نظام توسط برخي رسانه  ها و سايت  ها که در سال  هاي اخير افزايش يافته، گفت: برخي گروه  هاي فرصت  طلب، تداوم حضور در قدرت و افزايش قدرتشان را با تخريب چهره  هاي موثر انقلاب و نظام مرتبط مي  دانند; چرا که اين افراد را تهديدي براي موقعيت خود در زمان حال يا آينده محسوب مي  کنند. نماينده ايلام، با اشاره به تخريب چهره  هايي همچون خاتمي و هاشمي رفسنجاني، اظهارداشت: گروه  هاي تخريب  گري که قصد تخريب چهره  هايي مثل خاتمي و هاشمي را دارند مي  خواهند شخصيت اين افراد را در افکار عمومي مخدوش کرده تا خود يکه تاز ميدان باشند. قنبري، با بيان اين که آغاز اين نوع برخوردها دور نهم انتخابات رياست جمهوري بود، تصريح  کرد: در آن دوره گروه  هايي به شکل سازمان  يافته و علني شروع به تخريب چهره هاشمي رفسنجاني کردند و نسبت  هاي ناروايي را به وي دادند. از آن زمان اين گونه تخريب  ها ادامه يافت و در دو سال اخير نيز تداوم داشته است.وي، اظهارداشت: اخيرا نيز آقاي خاتمي مورد هجمه اين افراد قرار گرفته است. پخش تصاويري از وي که نشان مي  دهد وي با برخي زنان در ايتاليا در حال دست دادن است نيز در ادامه روند تخريب چهره  هاي نظام توسط گروه  هاي فرصت طلب است. نماينده ايلام در گفت وگو با ايلنا با اشاره به اين که خاتمي اين تصاوير را تکذيب کرده، گفت: خاتمي هشت سال رياست جمهوري ايران را عهده  دار بود. ضمن اين که يک چهره روحاني است، خود نحوه برخورد را مي  داند و نبايد به ايشان گفت چگونه برخورد کند. اين برخوردها تنها براي تخريب چهره ايشان است.عضو کميسيون امنيت ملي مجلس هفتم، تصريح  کرد: هجمه  اي که به خاتمي شروع شد، در راستاي انتخابات مجلس هشتم است. هرگاه انتخاباتي در پيش داريم، به نوعي اين گونه حرکت  ها از سوي گروه  هاي فرصت  طلب آغاز مي  شود. عضو فراکسيون اقليت مجلس هفتم، افزود: در آستانه انتخابات مجلس هشتم و احتمال ائتلاف خاتمي با برخي گروه  هاي اصلاح  طلب و ارايه ليست انتخاباتي، رقباي وي که احساس ضعف مي  کنند، در برابر ورود ايشان به انتخابات و مسايل سياسي، با اين ترفندها تخريب خاتمي را آغارکرده اند تا در مقابل منظر عمومي چهره وي را خدشه  دار کنند.قنبري، با بيان اين که اين ترفندها کهنه شده و راه به جايي نمي  برد، خاطرنشان  کرد: مردم نسبت به اين ترفندها آگاهي لازم را يافته  اند. در انتخابات رياست جمهوري دولت نهم گرچه اين ترفند به نوعي موثر واقع شد; ولي مردم به زودي فهميدند اشتباهاتي را در شناخت ها مرتکب شده  اند. اين ترفندها در آن زمان تاثير داشت; ولي ديگر مردم آگاه شده  اند. وي، اظهارداشت: کساني که با هدف از صحنه بيرون کردن رقبا دست به اين اقدامات مي  زنند، بدانند که کارآيي اين ترفندها از بين رفته و به جاي اين که دست به اين اقدامات بزنند و رقيب خود را تخريب کنند، بايد نقاط مثبت خود را افزايش دهند.عضو کميسيون امنيت ملي مجلس، با بيان اين که در يک نظام اخلاقي و مذهبي توسل به روش  هاي غيراخلاقي صحيح نيست، تصريح  کرد: نظام ما يک نظام اخلاقي و مذهبي است. درست نيست در چنين نظامي گروه  ها به شگردهاي غير اخلاقي متوسل شده و با هدف تخريب رقيب، از اين شگرده استفاده کنند; چرا که اين رفتارها ضرر نظام و کل جامعه است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته