جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/04/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2794

تهيه کننده "روز سوم":
"روز سوم" براي خرمشهر ساخته شد نه جشنواره

در اولين گردهمايي چاپخانه داران سراسر کشور مطرح شد
انتقاد اتحاديه چاپخانه داران از وضعيت صنعت چاپ

دبير ششمين جشنواره تئاتر بانوان:
99 درصد متون نمايشي با اهداف جشنواره فاصله دارد


چشم انداز هنر


كوچه پس كوچه


 تهيه کننده "روز سوم":
 "روز سوم" براي خرمشهر ساخته شد نه جشنواره  

 تهيه کننده فيلم "روز سوم" با بيان اينکه فيلم براي خرمشهر ساخته شده گفت: ما سال ها نمي خواستيم بپذيريم که آدم هاي جنگ زميني اند. زيبايي دفاع مقدس اين بود که ما جانانه دفاع کرديم و "روز سوم" همين را مي گويد.
"حميد آخوندي" تهيه کننده فيلم "روز سوم" در مورد توليد "روز سوم" براي نمايش در جشنواره بيست وپنجم فيلم فجر و شائبه هايي که در مورد سفارش و تاکيد متوليان سينماي ايران بر حضور فيلم در جشنواره، گفت: چنين مساله اي صحت ندارد چرا که ما دربهمن سال 84 ما بنياد شهيد و امور ايثارگران انقلاب اسلامي براي توليد فيلمي در بيست و پنجمين سال آزادي خرمشهر، قرارداد بستيم و هدف ما، نمايش فيلم در جشنواره فجر نبوده است.
وي گفت: نطفه اوليه اين همکاري، در سوم خرداد سال 84 بسته شد که در مراسم ويژه سالروز آزادسازي خرمشهر که در سالن کنفرانس اسلامي برپا شده بود. در آن روز با دکتر حسين دهقان معاون رئيس چمهور و رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران صحبت هاي اوليه را انجام داديم اما تا مدت ها قصه مناسبي را براي کار پيدا نکرديم. البته طرحي به نام "بزرگ بي نهايت" را در دست داشتيم که براي سريال نوشته شده بود. ابتدا آن را دست گرفتيم اما ديديم آنقدر قصه هاي آن تودرتو است که اگر بخواهيم به عنوان يک فيلم سينمايي آن را ببينيم، در نود يا صد دقيقه جواب نمي دهد، لذا قصه اي ديگر را جستجو کرديم.
آخوندي ادامه داد: آن زمان، کار مستندي به نام "روز سوم" پخش شد که در واقع محصول بنياد شهيد بود و تصويرگر مستند قصه سميره و رضا. ما ديديم همين قصه مي تواند دستمايه مناسبي براي فيلم ما شود. در ادامه، به بنياد شهيد پيشنهاد کار روي همين موضوع را داديم که اقايان پذيرفتند و در اولين اقدام، قراردادي براي نگارش فيلمنامه "روز سوم" با مهدي سجاده چي بسته شد و ايشان از اسفند ماه 84 شروع به نوشتن فيلمنامه اين فيلم کرد. تقريبا خرداد ماه سال 85 بود که کليت فيلمنامه نوشته شد.
وي ادامه داد: ما در ادامه با محمدحسين لطيفي براي کارگرداني فيلم به توافق رسيديم اما ايشان درگير کارگرداني سريال "صاحبدلان" شد و با اين که با ما قرارداد داشت و پرداختي هم صورت گرفته بود، و ما هم مي توانستيم کوتاه نيائيم و با آغاز توليد "روز سوم " در ماه خرداد، در شرايط آرام تري کار کنيم ولي احساس کرديم چون "صاحبدلان" هم يک سريال قرآني است، در توليد آن کار ارزشي خللي وارد نکنيم. در آن زمان، به احترام خواسته فرجي مدير گروه فيلم و سريال شبکه يک، بنا را بر اين گذاشتيم تا پس از "صاحبدلان"، "روز سوم" را شروع کنيم. البته بنا نبود که کار توليد آن سريال، اينقدر به درازا بکشد. آخوندي تصريح کرد: اين مسئله و نيز پيش توليد کار و مشکلات آن موجب شد تا توليد کار به بعد از ماه رمضان موکول شود و به اين دليل فاصله توليد و نمايش فيلم در جشنواره، تا اين حد کم شد. وي گفت: شايد مسئولان فارابي دوست داشتند "روز سوم" به جشنواره برسد اما هدف ما، حضور در جشنواره نبود و صرفا به دنبال فرصتي براي خوب ديده شدن بوديم. 


 در اولين گردهمايي چاپخانه داران سراسر کشور مطرح شد
 انتقاد اتحاديه چاپخانه داران از وضعيت صنعت چاپ  

رييس مجمع اتحاديه هاي چاپخانه داران سراسر کشور با تاکيد بر لزوم وضع قانون جامع صنعت چاپ، سياست گذاري هاي غلط در حوزه صنعت چاپ را جمله موانع رشد و توسعه صنعت چاپ برشمرد.
 اولين گردهمايي چاپخانه داران سراسر کشور يکشنبه شب در سالن سبز پارک پرديسان برگزار شد.
در اين مراسم "محمد کلاري" که رياست اتحاديه چاپخانه داران تهران را نيز برعهده دارد، برگزاري اين گردهمايي را از نخستين ثمراث متحد شدن اتحاديه هاي چاپ استان هاي مختلف کشور دانست و گفت: ما چاپخانه داران بر خلاف برخي از دوستان که به راحتي شعار مي دهند و در برخي موارد هم حتي به شعارهاي خود پايبند نيستند، کمتر شعار مي دهيم و سخنراني مي کنيم. احساس ما اين است که هر فعاليتي هر چند قابل توجه در مقابل بزرگواري و کم توقعي اهالي زحمت کش صنعت چاپ ناچيز است. وي با معرفي صنعت چاپ به عنوان صنعتي ميان رشته اي که کليه ابعاد زندگي اجتماعي و اقتصادي انسان ها را تحت تاثير قرار داده است، گفت: نقش اين صنعت زماني جلوه گر مي شود که بدانيم اين صنعت داراي گردش مالي حدود 650 ميليارد دلار در سال در سطح جهان است و در بسياري از کشورهاي صنعتي حتي بالاتر از صنعت خودرو سازي قرار گرفته است.
رييس مجمع اتحاديه هاي چاپخانه داران سراسر کشور در ادامه به مشکلات صنعت چاپ اشاره کرد و گفت: صنعت چاپ و صنايع وابسته به آن با معضلات اساسي و مختلفي مواجه هستند که با کمال تاسف بايد گفت بخش اعظمي از آنها به سياست گذاريهاي غلط در اين حوزه باز مي گردد. اگر در اين زمينه چاره انديشي نکنيم در آينده اي نه چندان دور شاهد اضمحلال صنعت چاپ کشور در صحنه رقابت جهاني خواهيم بود. کلاري فرسودگي ماشين هاي چاپ کشور و عدم کار آفريني در حوزه صنعت چاپ مصيبتي بزرگ براي اين صنعت خواند و گفت:"همه اين عوامل در کنار موانع قانوني موجب ور شکستگي چاپخانه داران خواهد شد. وي با تاکيد بر تفکيک وظايف نظارتي وزارت ارشاد در حوزه مسائل سياسي، امنيتي وفرهنگي و وظايف وزارت صنايع در حوزه پشتيباني صنعت چاپ گفت:"عدم کفايت قوانين و ضوابط در حوزه ورود ماشين آلات چاپ و واحدهاي وابسته بويژه در حوزه تسهيلات اعتباري، ارزي و ريالي، گمرکي و مالياتي، عدم کفايت ضوابط موجود جهت صدور ماشين آلات فرسوده و دست دوم، ضعف ها و کاستي هاي موجود در حوزه آموزش هاي آکادميک و کاربردي صنعت چاپ، عدم احاله امور تصدي گري به اتحاديه ها و نقش ضعيف آنها درتصميم گيري هاي دولت، وجود ابهام، تعارض و تناقض در ضوابط موجود صنعت چاپ و واحدهاي وابسته از ديگرمسائل و مصائب دوستان ما در صنعت چاپ است . رييس اتحاديه چاپخانه داران تهران افزود: در حال حاضر با پذيرفته شدن ايران به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهاني، کشور وارد فرايند جديدي شده است. با اين پذيرش، ايران بايد براي ورود به مذاکرات به منظور الحاق به سازمان تجارت جهاني آماده شده و لزوم تشکيل گروه هاي کاري متخصص اين امر بيشتر احساس مي شود. چنانچه قوانين و مقررات تجارت ما با اين موافقتنامه سازگاري نداشته باشد، بايد آن را تغيير دهيم. کلاري با اشاره به تعويض 22 مدير در اداره کل چاپ و نشر وزارت ارشاد پس از انقلاب گفت: وزارت ارشاد از همان ابتدا براي اين صنعت برنامه اي نداشت، اگر داشت بيش از 22 مدير کل با عمر متوسط يک سال در اداره کل چاپ سرکار نمي آمدند. وزارت صنايع هم ارتباطش با اين صنعت ضعيف و موردي است.
وي ساختار فعلي دولتي در حوزه صنعت چاپ را يکي از موانع رشد و توسعه اين صنعت معرفي کرد و گفت:"يکي از معضلات اساسي و بزرگ ما در حوزه صنعت چاپ مبناهاي قانوني است. تعارض و تناقض در برخي از قوانين و مقررات موجود مرتبط با چاپ و واحدهاي وابسته ما را با مشکلات متعددي مواجه کرده است.
وي در پايان سخنان خود وضع قوانين حمايتي مناسب گمرکي و تلاش براي محقق شدن معافيت مالياتي چاپخانه ها بر اساس بند ل ماده 139 قانون ماليات هاي مستقيم و همچنين کاهش تصدي گري دولت در حوزه صنعت چاپ را از خواسته هاي اصلي اهالي اين صنعت معرفي کرد. 


 دبير ششمين جشنواره تئاتر بانوان:
 99 درصد متون نمايشي با اهداف جشنواره فاصله دارد  

 اين دبير با اشاره به اهداف جشنواره تئاتر بانوان گفت: 99 درصد آثار رسيده تنها به مشکلات و معضلات زنان درجامعه مي پرداخت و با توجه به اهداف جشنواره به توانايي و ارزشمندي زنان در جامعه اشاره اي نشده بود.
 نشست خبري ششمين جشنواره تئاتر بانوان صبح ديروز در سالن اجتماعات معاونت هنري سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران با حضور دست اندرکاران اين جشنواره برگزار شد. در ابتداي مراسم، عباس غفاري، دبير اجرايي درباره فعاليت هاي دبيرخانه، داوري آثار در دو مرحله بازبيني و بازخواني سخن گفت.
در ادامه اعظم بروجردي، دبير جشنواره ششم در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران درباره چگونگي آثار رسيده و انتخاب آنها بيان داشت: جشنواره تئاتر بانوان دو سال است که بدون هيچ وقفه اي و به صورت مستمر برگزار مي شود.با توجه به مشکلاتي که در اين جشنواره پيش آمد، هدف از برگزاري جشنواره اين بود که ارزشمندي و توانمندي زنان را بگوييم. وي ادامه داد: همچنين هدف بزرگ جشنواره اين است که به روزي برسيم تا نمايشنامه ها با توجه به اهداف فراخوان نوشته و ارسال شود. توانمندي و ارزش هاي زنان در جشنواره نمود يافته و آن را به اقشار جامعه معرفي کنيم. اين دبير با توجه به محتواي نمايشنامه ها يادآور شد: در اين دوره آثار زيادي به دبيرخانه رسيد اما 99 درصد آنها تنها به مشکلات و معضلات زنان درجامعه مي پرداخت و با توجه به اهداف جشنواره درباره توانايي و ارزشمندي زنان در تاريخ اشاره نشده بود. در فيلم و تئاتر ديگر کشورها شخصيت زن والا نشان داده مي شود اما در ايران به اين موضوع نرسيده ايم.
وي در پاسخ به سوال ديگري گفت: موافقم که زنان داراي معضلات و مشکلات زيادي هستند اما پرداختن به آن به زاويه ديد نيز بستگي دارد و بايد براي آن حد و اندازه اي قائل شد. بروجردي اضافه کرد: نمايش ها به لحاظ کيفيت و تکنيک خوب بوده اما آنچه در ارتباط با زن را مي خواستيم و الگوهاي ما بود، به دست نيامد و براي رسيدن به هدف اين جشنواره بايد تا 10 سال ديگر کار کرد.
وي همچنين به اجراي عمومي نمايش ها اشاره و افزود: نمايش ها قابليت اجراي عمومي به لحاظ کيفي دارند اما در راستاي سياستگذاري پايين بوده، معتقدم که پرداختن به مشکلات زنان نيز اندازه اي دارد و اگر قرار باشد تمام کارها به سياهي ها و مشکلات بپردازد به ناکجاآباد مي رويم.
وي تصريح کرد: هنرمندان نيز بايد به خود زحمت داده و به تحقيق بپردازند و وظيفه اين است که معضلات را با زاويه ديد خاص و در خدمت جامعه معرفي کرد. وقتي اهدافي در جشنواره ها وجود دارد بايد مراقب حاشيه ها باشيم. وي گفت: در اين جشنواره متوني از شهيد و دفاع مقدس نيز زده شد و با اين که بازار اين موضوعات داغ است اما به دليل نوع پرداخت به موضوع و ضعف متن، آن را براي حضور در جشنواره قبول نکرديم.
در ادامه قاضي نظام، مدير امور نمايشي بيان داشت: در هر جشنواره اي متن هاي مختلف فرستاده مي شود که ممکن است در جشنواره هاي ديگر نيز ارسال شود و امري است که به ناچار بايد پذيرفت.
وي افزود: متون ارسالي در اين جشنواره نيز تکراري بوده و هيچ نمايشنامه جديدي نداريم و بايد کار را جدي گرفت. بر اين اساس تصميم گرفتيم که در موضوع زن نگارش نمايشنامه هاي را به هنرمندان براي جشنواره هفتم سفارش دهيم. اين مدير گفت: جشنواره تئاتر بانوان مسير خود را پيدا کرده و بايد به جلو پيش برويم.همچنين سه نمايش اول اين جشنواره نيز بعد از جشنواره اجراي عمومي مي گيرند
ندا هنگامي بازبين بخش آثار صحنه اي شهرستان و يکي از مسوولان جشنواره نيز گفت:   آثاري که در اين دوره از جشنواره در بخش شهرستان ها در مرحله بازبيني ديديدم به هيچ عنوان قابل قياس با دوره گذشته نيست و آثار به نمايش در آمده رشد قابل توجهي را به لحاظ کيفي داشتن و اتفاقا کار ما در مرحله انتخاب با دشواري مواجه کردند .
وي افزود : بسياري از آثار بودند که در شهرهاي دور افتاده به نمايش گذاشته شده و به قدري از کيفيت برخوردار بودند که همه را شگفت زده کرد و من فکر مي کنم امسال شاهد به روي صحنه رفتن آثاري باشيم که مي توانند رضايت مخاطبان را فراهم اورد .
هنگامي همچنين گفت : ما در شهرستان کازرون با مديري مواجه شديم که به قدري دلسوزانه و مدبرانه هنرمندان فعال تئاتر را تحت پوشش خود قرار داده بود که مردم کازرون براي ديدن نمايش حتي ساعت ها قبل بليط نمايش هاي اين هنرمندان را پيش فروش کردند تا جاييکه ما را به اين نکته ترغيب کرد که بياييم و در کازرون نمايش اجرا کنيم .  اين کارگردان تئاتر در ادامه افزود : اميدورام روزي اين شرايط به وجود آيد که هنرمندان شهرستاني نيز بتوانند امکان اجراي عمومي را براي اجراي نمايشهاي خود داشته باشند ، در اين راه دبير خانه جشنواره تئاتر بانوان نيز از هيچ کوششي دريغ نخواهد کرد .اين نشست با پرسش خبرنگاران ادامه يافت .ششمين جشنواره تئاتر بانوان از 15 تا 23 تير در تالارهاي تهران و فرهنگسراها برگزار مي شود. 


 چشم انداز هنر 


 بهترين دعاي جشنواره "دست هاي کوچک دعا" مستجاب شد

جايزه ويژه بهترين دعاي تحويل سال دومين جشنواره "دست هاي کوچک دعا" به دختري رسيد که هفته گذشته در اثر بيماري خوني از دنيا رفت.
واحد خبري حوزه هنري اعلام کرد پريا پروار دختر 10 ساله که با دعاي "شفاي همه بيماران بستري در بخش خون بيمارستان کودکان تبريز" در اين جشنواره شرکت کرده بود، چهار روز قبل از مراسم اعطا» جوايز اين جشنواره از دنيا رفت.پريا در دعاي خود نوشته بود: "من همراه مادرم براي تحويل سال نو بيدار مانده بوديم. چون سال تحويل ساعت 3 بامداد بود و بقيه خواب بودند. مادرم از من خواست موقع سال تحويل هر چه از خدا مي خواهم، بخواهم. من هم توي دلم از خدا خواستم من و تمام بچه هاي بيمارستان را شفا بدهد و اي کاش خدا اين حرفم را بشنود."
از ميان شش هزار دعاي ارسالي از 30 استان و همچنين کشورهاي افغانستان و جمهوري آذربايجان به دبيرخانه جشنواره، دعاي پريا پروار به همراه دعاي 14 کودک ديگر به خاطر ويژگي هاي متجلي در نوشته هايشان به عنوان برگزيدگان بخش ويژه جشنواره معرفي شد.
در بخش نهايي جشنواره عماد نظري از اراک و آريا کمانگر از کردستان اول و فائزه فشنگچي بناب از ميانه و آيلين چراغي از زنجان دوم انتخاب شدند. علي عباسي از اراک و محمد زارعي نوروزي از خراسان رضوي نيز مقام سوم اين بخش را از آن خود کردند. هيئت داوران شامل حجت الاسلام محمد اسماعيلي، حسين سليمي باهر و حسن نجفي از 14 کودک ديگر نيز تقدير کرد.
دومين جشنواره "دست هاي کوچک دعا" به کوشش حوزه هنري آذربايجان شرقي با همکاري اداره کل آموزش و پرورش، کانون پرورش فکري، صدا و سيما، انجمن سينماي جوان، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز، اداره کل شيلات و نيروي انتظامي آذربايجان شرقي چهارم تيرماه در تبريز به کار خود پايان داد.

"تلخ عين عسل" درنيمه راه
قاسم زارع وحميد ابراهيمي به جمع بازيگران فيلم سينمايي "تلخ عين عسل"پيوستند .فيلمبرداري اين فيلم که به کارگرداني محمدعلي آهنگر در شهرستان پاوه استان کرمانشاه در دست ساخت است ،از سوم خرداد آغاز شده  وتاکنون نيمي از اين فيلم جلوي دوربين عليرضا زرين دست رفته است .محمدعلي آهنگر پيش از اين تجربه ساخت فيلمهاي سينمايي نيمه گمشده ونبات داغ  وچند سريال تلويزيوني از جمله مجموعه موفق "تا صبح "رادر کارنامه هنري خود دارد.قاسم زارع وحميد ابراهيمي در اين فيلم ،ايفاگر نقشهايي متفاوت وخاص هستند که زارع باارائه يک بازي خوب به نقش يک فرمانده نيروهاي تفحص نقطه عطف پررنگي در کارنامه کاري خودبه جا گذاشته وابراهيمي نيز در حضوري چشمگير به نقش يک کرد عاشق پيشه ظاهر شده است.فيلمبرداري تلخ عين عسل  همچنان در پاوه ادامه د اردوگروه به زودي براي فيلمبرداري بخشهاي باقيمانده راهي کوهستانهاي مرز ايران وعراق خواهند شد .اين فيلم با سرمايه گذاري سازمان توسعه سينمايي سوره حوزه هنري  وتوسط سيد احمد مير علايي تهيه ميگردد .خلاصه داستان:درپس روزهاي تار انتظار ،مينا دريافته که گم شده اش در دياري غريب چشم انتظار اوست ...مينا تاب ماندن ندارد ،;دل به دريا ميزند وسربه کوه...راه دلدارصعب وطولاني است ،وآتش شوق مينا سخت پرشراره ...راهنماي مينا گواناست ،زن جوان   کرد که باردرماندگي پيرش کرده ...واين دو ،همسفران سفري تلخ وشيرينند ...تلخ عين عسل...
فهرست عوامل فيلم سينمايي" تلخ عين عسل:
گروه کارگرداني:محمدعلي آهنگر کارگردان،جمال شورجه مشاورکارگردان،حسن نجاريان دستيار اول وبرنامه ريز،محمدهادي بياباني دستيار دوم،زهراجعفري منشي صحنه،مديرفيلمبرداري :عليرضا زرين دست ،صدابردار: عباس رستگارپور،طراح صحنه ولباس: عباس بلوندي،
طراح گريم:محسن بابايي،طراح جلوه هاي ويژه :داودرسوليان ،جلوه هاي ويژه رايانه اي :بهنام خاکسار ،مديرتوليد:سيدابوالقاسم حسيني،مجري طرح:حسن نجاريان
بازيگران:شبنم مقدمي،مهتاب نصيرپور،قاسم زارع،حميدابراهيمي،فائق محمدي،حسين آهنگر،علا» محسني،آذررجبي،جليل محمد ويسي،عباس قليچ لو،نادياروندي،نسيم رمضاني،آتيه فدوي و... مدير روابط عمومي:جعفرگودرزي- شماره تماس:88912184-09123934925

"رييس" از چهارشنبه به نمايش درمي آيد
طبق آخرين جلسه ي شوراي صنفي نمايش، "رييس" مسعود کيميايي از روز چهارشنبه - ششم تير ماه - در گروه عصرجديد به نمايش درمي آيد.  آخرين ساخته ي کيميايي براساس فيلم نامه اي از خودش جلوي دوربين رفته است و بازيگراني چون: فرامرز قريبيان، لعيا زنگنه، امين تارخ، پولاد کيميايي، مهناز افشار، اکبر معززي، حميد افشار، فروردين رستمي، علي اصغر طبسي، شاپور کلهر، امير رهبري، با حضور داريوش ارجمند به ايفا نقش پرداختند.

کنسرت مشترک ايران و گرجستان در نياوران

 نوازندگان گرجستاني و ايراني کنسرت گالاميان را 7 و 8 تيرماه در فرهنگسراي نياوران برگزار مي کنند.  به نقل از روابط عمومي بنياد آفرينش هاي هنري نياوران ساعت 18/30 پنجشنبه و جمعه هفتم و هشتم تير ماه 86 با همکاري نوازندگان گرجستاني و ايراني کنسرت کوارتت زهي با عنوان "گالاميان" در فرهنگسراي نياوران برپا مي شود. بر اساس اين گزارش، در اين کنسرت تنگيز شاولو خاشويلي، از گرجستان کارگردان هنري آن را برعهده دارد کوارتت زهي بتهوون شماره 18 در دو مينور و پيانو کوينتت دورژاک شماره 81 در لاماژور نواخته خواهد شد. همچنين در اين اجرا "دکتر تامارا دوليدزه" پيانو، دانيال جورابچي ويلن اول، آرش رسوليان ولين دوم، بصير خاموشي ويلنسل و آبتين رسوليان ويولا خواهند نواخت. علاقه مندان مي توانند بليط هاي اين کنسرت دو ساعته را از گيشه فرهنگسراي نياوران و فروشگاه بتهوون تهيه کنند.


 كوچه پس كوچه  


 سومين جشنواره سراسري عکس جوانان ايران در اروميه برگزار مي شود
اروميه خبرنگار آفرينش
سومين جشنواره سراسري عکس جوانان ايران از مورخ 28 مهر ماه لغايت پنجم آبان آماه در اروميه برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي ادراه کل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان غربي، اين جشنواره در سه بخش الف: : بخش ويژه :اتحاد ملي و انسجام اسلامي ،ب: جوانان از نگاه عکاسان، ج: آزاد برگزار مي شود.گفتني است: آخرين مهلت ارسال آثار به دبير خانه اين جشنواره 10 شهريور 86 تعيين گرديده است.
 استاد حاج سيد جلال متقي موسوي بنيانگذار مکتب قرآن و عترت عليهم السلام در ايران
بيش از نيم قرن با عشق به قرآن و اهل بيت عليهم السلام مشغول آموزش قران کريم به گروههاي سني مختلف از سنين کودکي تا کهن سالي است.استاد متقي موسوي مبدع آموزش قران مجيد در 6 ساعت است و بدون اغراق تاکنون صدها هزار تن از مشتاقان قران کريم را بطور رايگان و کمترين حقوق مادي آموزش داده و در قرائت قرآن مجيد توانا ساخته است.ايشان از سال 1318 هجري شمسي با تاسيس مکتب قران و عترت عليهم السلام همه عمر خود را وقف آموزش قران و مفاهيم آن نموده است و معمولا در دوازده جلسه نيم ساعته ضمن آشنا کردن علاقه منان به قران مبتني بر آموزش اصول تفکيک کليدهاي روخواني قران مجيد را در اختيار آنها قرار داده است.روش وي براي علاقه مندان به قران کريم، استفاده از کمترين فرصت و بنا به فراخور حوصله مخاطبان بيشترين لذت از انس با قران است.استاد متقي موسوي در کلاسهاي قران کريم با بياني ساده لطيف و دلنشين، مضامين اخلاقي و قرآني را بيان کرده و در کنار اموزش روخواني، مخاطبان خود را با معارف ديني آشنا مي کند.نوشته ها ي وي بيش از اين در نشريات مختلف به قلم او که بسيار روان و ساده و در عين حال لذت بخش مي باشد به چاپ رسيده است .
 همايش بزرگ تجليل از هنرمندان و نويسندگان ايثارگر برگزار مي شود 
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور ايثارگران از برگزاري نخستين همايش سراسري تجليل از هنرمندان و نويسندگان ايثارگر در سال آينده خبر داد    " قدرت الله رحماني " با اعلام تشکيل دبيرخانه اين همايش در محل شوراي هماهنگي و نظارت بر امر ترويج فرهنگ ايثار و شهادت گفت : اين دبيرخانه طي روزهاي آينده کار خود را با فراخوان عمومي آغاز مي کند.   وي افزود : پس از جمع آوري اطلاعات و شناسايي کامل هنرمندان و نويسندگان ايثارگر ، کميته هاي تخصصي همايش به بررسي آثار عزيزان مي پردازد و سپس هيات داوري نهايي ، چهره هاي برتر ايثارگر در حوزه فعاليت هاي فرهنگي ، هنري و مطبوعاتي را معرفي مي کند .به گفته وي ،  از نفرات برتر ، در مراسم پاياني همايش تجليل به عمل مي آيد .  رحماني اظهار داشت : جزييات مربوط به جمع آوري اطلاعات در فراخواني که طي روزهاي آينده از طريق جرايد منتشر مي شود ، اعلام خواهد شد .
 نمايش فيلم هاي ايراني دراستانبول 
پنج  فيلم سينمايي ايراني با همکاري و هماهنگي وابستگي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در استانبول دراولين جشنواره بين المللي فيلمهاي خانواده در استانبول به نمايش در مي آيد.به گزارش اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، "مهمان مامان " به کارگرداني داريوش مهرجويي ،" ما همه خوبيم" به کارگرداني بيژن مير باقري،" دونده" به کارگرداني امير نادري، " گلوز آپ" به کارگرداني عباس کيا رستمي و" پدر" به کارگرداني مجيد مجيدي با زير نويس  به صورت DVD  در اين جشنواره نمايش داده خواهند شد. 
 نمايشگاه طراحي پارچه و لباس مردادماه برگزار مي شود
 نمايشگاه طراحي پارچه و لباس مردادماه سال جاري در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار مي شود. نمايشگاه طراحي پارچه و لباس مردادماه سال جاري و پس از پايان نمايشگاه بهار ايراني در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار خواهد شد. کارگاه هاي آموزشي اين نمايشگاه نيز يک هفته پس از افتتاح نمايشگاه برپا خواهد شد که در صورت مساعد بودن هوا و شرايط جوي در فضاي باز موزه هنرهاي معاصر تهران به مدت سه ماه ادامه خواهد داشت. اين کارگاه ها با حضور هنرمندان، متخصصان، مسئولان و طراحان پارچه و لباس برگزار مي شود. نمايشگاه طراحي پارچه و لباس به دنبال اهميت يافتن اين موضوع در جامعه در برنامه هاي نمايشگاهي موزه هنرهاي معاصر تهران گنجانده شد. روزي 50 عمليات براي دستگيري قاچاقچيان سينمايي فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ از  روزانه 50 عمليات نيروي انتظامي براي دستگيري قاچاقچيان محصولات فرهنگي خبرداد. به نقل از پايگاه اطلاع رساني سينماي ايران، فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ گفت: در برخورد قاطع پليس با توزيع کنندگان و قاچاقچيان محصولات فرهنگي تاکنون 350 هزار سي دي قاچاق کشف و 100 نفر نيز در اين راستا از سوي پليس دستگير شدند.
 نام "چگونه ارکستر هماهنگ مي شود" تغيير مي کند
پروژه سينمايي "چگونه ارکستر هماهنگ مي شود" به کارگرداني محمد احمدي پس از تمديد مجدد پروانه ساخت تغيير نام مي دهد. احمدي در اين باره گفت: "مهلت پروانه ساخت فيلم "چگونه ارکستر هماهنگ مي شود" تا اول تيرماه بود. به همين دليل مجددا اين مجوز را تمديد کرديم. نام فيلم نيز به دليل ارتباط برقرار نکردن با مخاطب تغيير خواهد کرد، اما عنوان جديد پس از پذيرفته شدن در شوراي مذکور اعلام مي شود."
 همايش "راديو، گذشته، حال، آينده" برگزار مي شود
همايش مشترک "راديو، گذشته، حال، آينده" به همت دفتر پژوهش هاي صدا با مشارکت انجمن ايراني مطالعات فرهنگي و ارتباطات در دانشگاه تهران برگزار مي شود. روابط عمومي معاونت صدا اعلام کرد در اين همايش يکروزه جمعي از مديران صدا و کارشناسان حوزه ارتباطات درباره راديوها در آينده، مرگ يا تولد، راديو و توسعه در جهان معاصر، راديو تهديدها و فرصت و آينده راديو به ايراد سخن خواهد پرداخت.دکتر حسن خجسته معاون صدا، دکتر عليرضا نوري مدير راديو ايران، دکتر شهرام گيل آبادي مدير راديو جوان از صداي جمهوري اسلامي ايران و دکتر محسنيان راد، دکتر علي اکبر قاضي زاده، دکتر سلطاني فر و دکتر مهدي منتظرقائم از حوزه ارتباطات در اين باره سخنراني مي کنند
همايش "راديو، گذشته، حال، آينده" سه شنبه پنجم تيرماه ساعت 14 تا 18 در سالن دکتر شريعتي دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار مي شود.
 نقد کتاب حيوانات نانجيب در راديو فرهنگ
با حضور رضا هدايت نقاش و داستانويس معاصر کتاب حيوانات نانجيب نقد و بررسي مي شود .
 برنامه گفتگو با ادبيات در هفته جاري ميزبان رضا هدايت خواه خواهد بود تا تلفيق نقاشي و داستان که در کتاب حيوانات نانجيب انجام شده است را مورد ارزيابي قرار دهد .بر اساس اين گزارش محور اصلي اين کتاب نقاشي  هاي رضا هدايت خواه بوده است و در حاشيه اين نقاشي  ها داستانهايي مرتبط با موضوع نقاشي نوشته شده است .برنامه گفتگو با ادبيات روزهاي سه شنبه و چهارشنبه و پنج  شنبه در ساعت 30:21 به سردبيري و نويسندگي محسن حکيم معاني و تهيه کنندگي مژگان سرايي از گروه فرهنگ و ادب پخش مي  شود
 مهلت ثبت نام در کارگاه منوچهر احترامي تمديد شد
مهلت ثبت نام در کارگاه "اسرار و ابزار طنز پردازي" منوچهر احترامي  تا 10 تير تمديد شد.
به گزارش واحد خبر حوزه هنري، پيشتر مهلت ثبت نام در کارگاه اين طنزپرداز صاحب نام 30 خرداد اعلام شده بود که با استقبال طنزآموزان، تا 10 تير تمديد شد. احترامي گفته بود در کارگاه اسرار و ابزار طنز، تئوري و عمل با هم تدريس مي شوند و مهمترين ويژگي آن، تمرين در کلاس است.علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانند با شماره تلفن هاي دفتر طنز حوه هنري 88896937 و 88918300 تماس بگيرند.
 طنز در ادبيات آمريکا از دايره اجتماع فراتر نمي رود
يازدهمين نشست از سلسله نشست هاي "دگرخند" با نقد و بررسي آثار مکتوب طنز از سوي دفتر طنز حوزه هنري برگزار شد . در اين جلسه که سوم تيرماه در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد، کتاب "طنز آمريکا" گردآوري محمدعلي علومي، توسط اين طنزپرداز و داستان نويس و يوسفعلي ميرشکاک نقد و بررسي شد .
 اعلام نمايشنامه هاي برگزيده مسابقه نمايشنامه نويسي سيره پيامبر اعظم(ص)
مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري اسامي آثار پذيرفته شده در مسابقه سراسري نمايشنامه نويسي "سيره پيامبر اعظم(ص)" را اعلام کرد. به گزارش واحد خبر حوزه هنري، "نظير بازي سميه" نوشته عزت الله مهرآوران از تهران، "سلمان فارسي" نوشته ايرج افشاري اصل از تهران، "سفري ديرگونه تر" نوشته عليرضا حنيفي از قروه، "يک بار ديگر اذان بگو" نوشته صادق عاشورپور از همدان و "نخل و نيلوفر" نوشته پيمان دانشمند از تهران، اسامي نمايشنامه هايي هستند که از ميان 118 اثر و با راي نصرالله قادري، محمود صابري و حسينعلي شوندي پذيرفته شده اند.مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري فراخوان اين مسابقه را همزمان با نامگذاري سال 1385 به نام نامي حضرت رسول(ص) منتشر کرده بود.
 عزيزالله حاجي مشهدي مدير مدرسه فيلمنامه نويسي حوزه هنري شد
طي حکمي از سوي رييس سازمان توسعه سينمايي سوره، عزيزالله حاجي مشهدي به عنوان مدير مدرسه کارگاهي فيلمنامه نويسي حوزه هنري منصوب شد. به گزارش واحد خبر حوزه هنري، حاجي مشهدي از سال 1350 وارد دنياي سينما شده و علاوه بر حضور در گروه هاي فيلمسازي، نقد هاي مفصلي نيز بر مهمترين آثار سينمايي ايران و جهان نوشته است.
 بهبود کيفيت صداي پخش شبکه هاي سيما
مهندس محمود مرادي،مدير امور کارشناسي و ارزيابي فني سيما ،فعاليتهاي لابراتوار صداي امور کارشناسي و ارزيابي فني سيما را درخصوص ارزيابي صداي پخش شبکه هاي سيما تشريح کرد.مهندس محمود مرادي در گفتگو با روابط عمومي سيما گفت: "از شهريور ماه سال 1382بنا به دستوررئيس سازما ن صداو سيما ، رئيس مرکز توليد وفني سيما ومدير کل فني سيما ارزيابي صداي پخش شبکه هاي تلويزيوني سيما در دستور کار امور کارشناسي و ارزيابي فني سيما قرار گرفت و در ابتدا به مدت شش ماه به صورت آزمايشي برروي استانداردهاي موجود در ارزيابي سيگنال صدا کار شد.در همين مدت مونيتورينگ و ارزيابي و مقايسه صداي پخش شده شبکه هاي داخلي و خارجي از جمله BBC، ZDF و ... ، با توجه به استانداردهاي سطح صداي آنالوگ و ديجيتال انجام گرفت.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته