جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5726

رييس جمهوري در اجلاس ملي حقوق شهروندي؛
روحاني: راهي جز شفافيت براي ريشه کن کردن فساد نداريم

عراقچي:
بايد در منطقه غرب آسيا با موضوع آب برخورد استراتژيک کرد


اسد: فرانسه حق صحبت درباره صلح را ندارد


لاوروف: براي بازگرداندن مساله قدس به مسيري سازنده تلاش مي کنيم


آمريکا: روسيه جوامع آزاد را تهديد مي‌کند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

دکتر لاريجاني :
افزايش 70 درصدي حقوق نمايندگان مجلس صددرصد کذب است


گسترش اعتراضات در سليمانيه عليه بارزاني


خبر


سرمقاله


اختتاميه چهارمين جشنواره نقد کتاب در پژوهشکده فرهنگ وهنر معماري


تقدير پوتين از فعالان حقوق بشر و خيريه هاي روسيه


 رييس جمهوري در اجلاس ملي حقوق شهروندي؛
  روحاني: راهي جز شفافيت براي ريشه کن کردن فساد نداريم 

 رييس جمهوري گفت: راهي جز شفافيت براي ريشه کن کردن فساد نداريم، همه بايد در اتاق شيشه اي برويم و مردم تمام اقدامات ما را مشاهده کنند.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در اولين اجلاس ملي گزارش پيشرفت ها و راهکارهاي رفع موانع تحقق حقوق شهروندي پس از تقديم گزارش دستگاه هاي منتخب از عملکرد خود در زمينه اجراي منشور حقوق شهروندي، احساس عدالت و تامين حقوق شهروندي را زمينه ساز آرامش جامعه دانست و تاکيد کرد که آرامش اقتصاد، تعامل در سياست خارجي، طرح تحول سلامت، دسترسي به فضاي مجازي و حقوق شهروندي محور فعاليت هاي دولت بوده است.

رييس جمهوري خطاب به مردم تصريح کرد: به ملت ايران مي‌گويم که به عنوان رييس جمهوري سر پيمان خودم تا آخر خواهم بود و از شما مردم، جوان‌ها، زن‌ها، مردها، روستائيان، شهري‌ها، فرهيختگان و‌ هنرمندان نيز مي‌خواهم بر سر پيمان بمانيد.

وي افزود: در 100 روز نخست فعاليت دولت يازدهم در همان شبي که مصاحبه مي‌کردم و گزارش کار 100 روزه را مي‌دادم، همزمان سايت حقوق شهروندي هم گشوده شد و پيش‌نويس اين حقوق شهروندي در اختيار مردم قرار گرفت و بسياري از اساتيد بزرگ حقوق، محققين، هنرمندان و فرهيختگان اظهار نظر کردند و چند بار اين منشور اصلاح شد تا در نهايت و پس از حدود 8 جلسه با حضور مبرزترين اساتيد حقوق در کشور ، اين منشور حقوق شهروندي در 22 فصل و 120ماده تنظيم و در آذر سال گذشته رونمايي و منتشر شد.وي افزود: بعضي از عزيزان آن زمان گفتند که نزديک انتخابات است و اين اقدام حرکتي انتخاباتي است و حقوق شهروندي مثل خيلي چيزهاي ديگر فراموش خواهد شد. همان روز هم که اين منشور را در همين مکان اعلام کردم گفتم يکي از اهداف بسيار مهم ما، اجراي تمام اين منشور است.رييس جمهوري با طرح اين پرسش ها که اساساً براي چه انقلاب کرديم؟ انقلاب مشروطه براي چه بود؟ و در طول 110 سال اين همه مبارزات براي چه بود؟، گفت: اگر در يک کلمه بخواهيم خلاصه کنيم، اينکه مردم مي‌خواستند به حقوق‌مادي، معنوي، اجتماعي و فردي‌ و به عبارتي به حقشان برسند.

روحاني اظهار داشت: چرا مردم انقلاب کردند؟ مردم انقلاب کردند که به حق‌شان برسند، چرا در انتخابات شرکت مي‌کنند براي اينکه به حق‌شان برسند و چرا نقد مي کنند براي اينکه به حق‌شان برسند. دستيابي به حقوق مسلم انسان‌ها که حقوق ملي‌، عمومي، انساني وحقوق بشر است که فعلاً از واژه حقوق شهروندي استفاده مي‌کنيم.

وي در تشريح و تبيين حقوق شهروندي گفت: ملت ما از انقلاب مشروطه به اين سو گفت که من نمي‌خواهم رعيت باشم و يک آقايي هم آن بالا به نام شاه باشد که فرمانروايي کند و من هم مجري فرمان او باشم. همه انقلاب و تلاش براي اين بود که مردم بگويند ما رعيت نيستيم، ما شهرونديم، شاه نمي‌خواهيم بلکه قانون مي‌خواهيم. هر کس در اين کشور، هر مسئوليتي دارد، بالاتر از قانون نيست و وظيفه‌اي مهم‌تر از اجراي قانون ندارد


 عراقچي:
 بايد در منطقه غرب آسيا با موضوع آب برخورد استراتژيک کرد 

 سيدعباس عراقچي اظهار کرد: درمنطقه غرب آسيا، آب يک کالاي استراتژيک است و بايد با آن برخورد استراتژيک صورت بگيرد و قطعا اين بخشي از وظايف ديپلماسي است و در اين چارچوب ديپلماسي آب از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، معاون حقوقي و بين‌المللي وزير امور خارجه در سمينار مخاطرات زيست محيطي و امنيت منطقه‌اي در غرب آسيا که در باشگاه دانشجويان دانشگاه تهران برگزار شده بود، در بخشي از سخنان خود با اشاره به اهميت محيط زيست و تاثير چالش‌هاي زيست محيطي بر موضوع امنيت در منطقه، تصريح کرد: بحث محيط زيست در منطقه خاورميانه به صورت مستقيم با موضوع آب در ارتباط است.

وي با بيان اينکه 85 درصد منطقه غرب آسيا در منطقه خشک و نيمه خشک قرار گرفته است و از ديگر سو يک پنجم جمعيت جهان نيز در اين منطقه زندگي مي‌کنند، خاطرنشان کرد: اين در حالي است که فقط يک درصد آب‌هاي شيرين در اين منطقه وجود دارد.

اين ديپلمات ارشد کشورمان با بيان اينکه عوامل مختلف به کمبود آب در خاورميانه دامن مي‌زند که در اين زمينه مي‌توان به عواملي چون کمبود بارش، تغييرات اقليمي، افزايش جمعيت، گسترش روند صنعتي شدن و مصرف بي‌رويه آب اشاره کرد، افزود: متاسفانه طبق برخي از آمارها مصرف آب در ايران 70 درصد بيشتر از استانداردهاي جهاني است.

عراقچي همچنين با بيان اينکه کل منطقه در غرب آسيا در بحران آب قرار دارد و در آينده اين روند خطرناک‌تر مي‌شود، تصريح کرد: درگيري‌هاي قومي، کشوري، تهديد امنيت و سلامت و همچنين گسترش مهاجرت مسائل و مشکلاتي است که در نتيجه بحران آب پيش مي‌آيد.


 اسد: فرانسه حق صحبت درباره صلح را ندارد 

 
سايت العهد :رئيس جمهوري سوريه تاکيد کرد که دولت دمشق تمامي اقدامات براي کاهش مشکلات و سختي‌هاي مردمش را ادامه خواهد داد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت العهد، بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در استقبال از رئيس اتحاديه بين‌المللي جمعيت‌هاي صليب سرخ و هلال احمر اظهار داشت: دولت به انجام هر کاري براي کاهش مشکلات شهروندانش از جمله همکاري با اتحاديه بين‌المللي جمعيت صليب سرخ و هلال احمر ادامه خواهد داد.رئيس جمهوري سوريه همچنين با انتقاد شديد از فرانسه گفت کسي که از تروريسم حمايت مي‌کند حق ندارد درباره صلح صحبت کند.اسد نيز پس از ديدار با هياتي روسي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: روشن است که فرانسه از همان روزهاي اول در راس حاميان تروريسم در سوريه بوده و در ريختن خون مردم سوريه دست داشته است و از نظر ما آنها تا اين لحظه موضعگيري خود را به شکلي قطعي تغيير نداده‌اند.


 لاوروف: براي بازگرداندن مساله قدس به مسيري سازنده تلاش مي کنيم 

 
ايتارتاس :وزير امور خارجه روسيه گفت که مسکو تمام تلاش خود را براي بازگرداندن پرونده قدس به مسير سازنده بکار خواهد گرفت.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري ايتارتاس، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در نشستي با نبيل شعث، مشاور امور بين‌الملل و سياست خارجي تشکيلات خودگردان فلسطين گفت: موضع ما درباره مساله قدس بارها از سوي ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور کشورمان اعلام شده و همچنين در گفت‌وگوي تلفني با محمود عباس،‌رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين بر اين موضوع تاکيد شده است.

وي خاطر نشان کرد: ما تمام تلاش خود را انجام خواهيم داد تا بتوانيم مساله قدس را در يک مسير سازنده حل کنيم. مسيري که باعث آغاز مذاکرات ميان طرف اسرائيلي و فلسطيني شود و اين تصميم را ارائه کند که هيچ يک از طرف‌ها گام‌هاي يک جانبه برندارد.


 آمريکا: روسيه جوامع آزاد را تهديد مي‌کند  

 
بي بي سي :مشاور امنيت ملي رئيس جمهوري آمريکا، در مصاحبه با شبکه خبري بي بي سي دولت روسيه را به "اقدامات براندازي" براي تضعيف جوامع دموکراتيک متهم کرده است. به گزارش ايسنا، از ژنرال هربرت مک‌مستر در اين مصاحبه سئوال شد که با توجه به نظر جامعه اطلاعاتي آمريکا در اين مورد که روسيه قطعا در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 ايالات متحده مداخله کرده، آيا از نظر او دولت روسيه "تهديد را متوجه امنيت ملي آمريکا مي‌کند؟"مشاور امنيت ملي رئيس جمهوري آمريکا با اظهار اينکه اقدامات روسيه را تهديدي عليه امنيت ملي ايالات متحده تلقي مي‌کند، گفت که در سند راهبرد امنيت ملي که اخيرا تهيه شده اين موضوع صراحتا مورد توجه قرار گرفته است.وي با ابراز اين نظر که لازم است "با رفتار بي‌ثبات ساز روسيه مقابله شود" گفت که اقدامات دولت آن کشور شامل يک پيکار تبليغاتي پيچيده، شايعه‌پراکني و ترويج اطلاعات نادرست، تلاش براي قطبي کرده جوامع آزاد و باز و ايجاد رويارويي بين اعضاي اين جوامع است.


 يك نكته از هزاران 

 « بايد دعا کنيم باد بيايد تا آلودگي‌ها را جابجا کند وگرنه آيا مي‌توانيم بدون خودرو و بدون سوخت زندگي کنيم؟»

اين جمله از سوي رئيس سازمان محيط زيست در حاشيه اجلاس حقوق شهروندي مطرح شده است. اما درجواب آن بايد گفت که خير نمي توان بدون سوخت و خودرو زندگي کرد، اما اين دليلي براي مرگ 4 هزارنفر براثر آلودگي هوا نمي تواند باشد! نمي توان به سبب آلوده و بي کيفيت بودن سوخت درکشور گفت کسي ماشين سوار نشود! نمي توان به سبب بي کيفيت بودن خودروهاي داخلي بخش اعظم سيستم حمل و نقل را منحل کرد!

اما بايد قدري هم تامل کرد. آيا تمام دنيا معضل آلودگي خود را با تعطيلي مدارس حل مي کنند! آيا توليد خودروي استاندارد و سوخت با کيفيت غيرقابل دسترس است!

مشکل اينجاست که منافع برخي افراد و نهادها اجازه نمي دهد که تغييري ايجاد شود... پس بهتر است ماهم دعا کنيم تا باد بيايد.


 ميز خبر 

 جهانگيري :کشور از ناکارآمدي مديريت اقتصادي رنج مي‌برد

جلسه ديدار اعضاي فراکسيون اشتغال مجلس شوراي اسلامي با معاون اول رئيس جمهور برگزار شد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در اين جلسه با بيان اينکه کشور از برخي مسائل رنج مي برد، يکي از اين مسائل را ناکارآمدي مديريت اقتصادي دانست و افزود: بايد کاري کنيم که مديران بنگاه هاي اقتصادي کشور مديراني حرفه اي باشند و تا زماني که مديران بنگاه ها از طريق رابطه و توصيه انتخاب شوند، نمي توان توقع بازدهي مناسب از بنگاه هاي توليدي و اقتصادي داشت.

معاون اول رئيس جمهور اظهار داشت: موضوع اشتغال از اوايل انقلاب اسلامي از موضوعاتي بود که همواره از اهميت فراواني براي دولت و مجلس شوراي اسلامي برخوردار بود و بيکاري امروز نيز يکي از مسائل مهم کشور است که شکل پيچيده تري به خود گرفته و نرخ بيکاري در افراد تحصيل کرده دو برابر شده است.

جهانگيري با اشاره به اينکه در حال حاضر بر اساس آمار رسمي، سه و نيم ميليون بيکار در کشور وجود دارد گفت: به طور متوسط سالانه حدود 900 هزار نفر به جمعيت بيکار کشور افزوده مي شود و اين در حالي است که اقتصاد کشور ظرفيت مشخصي براي اشتغالزايي دارد که اشتغالزايي بيش از ظرفيت فعلي اقتصاد کشور، دور از انتظار است.

معاون اول رئيس جمهور افزود: بهترين دوران اشتغال زايي در دولت اصلاحات بود که سالانه بيش از 600 هزار شغل ايجاد شد و اگر مي خواهيم ميزان اشتغالزايي و ايجاد فرصتهاي شغلي در کشور بالا رود، راه آن اين است که اقتصاد کشور را بزرگ کنيم و ظرفيت آن را افزايش دهيم که البته اين اتفاق الزاماتي دارد که فقط در اختيار دولت نيست و همه دستگاه ها و نهادها و همه ارکان نظام بايد در اين زمينه همراهي داشته باشند.

رئيس جمهوري عراق: بغداد و اربيل براي گفتگو به توافق رسيده‌اند

رئيس جمهور عراق از تمايل طرف‌هاي درگير در بحران اربيل براي آغاز گفتگو خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشرة، فواد معصوم، رئيس جمهور عراق فاش کرد، همه طرف‌هاي مخالف در عراق اکنون با آغاز گفتگو و توافقي که رياست جمهوري پس از همه‌پرسي استقلال براي تسريع در حصول آن ميان بغداد و اربيل تلاش مي‌کرد، موافق هستند.

معصوم در ادامه با تاکيد بر اهميت روابط مستحکم ميان دو کشور آلمان و عراق، از نقش آلمان در حمايت از عراق در تمامي زمينه‌ها تقدير کرد.

کرملين: روسيه تهديدي براي آمريکا نيست

سخنگوي رياست جمهوري روسيه گفت، کرملين نمي‌تواند اين اتهام را بپذيرد که تهديدي عليه ايالات متحده آمريکاست.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، اظهارات ديميتري پسکوف، سخنگوي رياست جمهوري روسيه پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا استراتژي امنيت ملي جديد را اعلام کرد.

پسکوف گفت در نگاه اول، استراتژي جديد ماهيت امپرياليستي دارد و بي‌تمايلي به رهايي از يکجانبه‌گرايي در آن ديده نمي‌شود. با اين حال او به خبرنگاران گفت، استراتژي جديد بايد به دقت مورد بررسي قرار بگيرد.

چين ميزبان اولين نشست فلسطين و اسرائيل بعد از تصميم ترامپ

با دعوت وزارت خارجه چين قرار است اواخر هفته جاري هيئت‌هاي اسرائيل و فلسطين براي بررسي راه‌هاي حل و فصل نزاع به پکن بروند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، به نظر مي‌رسد زمان اين ميانجيگري و ديدارها اتفاقي نيست چراکه چين در سايه کاهش نقش آمريکا در منطقه و نقشش درباره حل و فصل بحران ميان فلسطين و اسرائيل، براي ورود به ميدان سياست در خاروميانه و تقويت نقش خود در آن تلاش مي‌کند.

چين توضيح داده که تشکيل کشور فلسطين در مرزهاي سال 1967 را تأييد مي‌کند.


 خبــــر 

 قاسمي خبر داد؛

سفير سوئيس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: سفير سوئيس در تهران در اعتراض به اقدام سفير آمريکا در سازمان ملل متحد به وزارت امور خارجه احضار شد.به گزارش مهر، بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه اظهار داشت: سفير سوئيس در تهران در اعتراض به اقدام غيرمسئولانه سفير آمريکا در سازمان ملل متحد به وزارت امور خارجه احضار شد.

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: در اعتراض به ادعاهاي غيرمسئولانه سفير آمريکا در سازمان ملل متحد، سفير سوئيس در تهران (حافظ منافع آمريکا) به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شديد و رسمي جمهوري اسلامي ايران درخصوص اتهامات نسنجيده و بي پايه و اساس نيکي هيلي سفير آمريکا در سازمان ملل به وي ابلاغ شد.

وي افزود: مديرکل آمريکاي وزارت امور خارجه در اين احضار با محکوم کردن اظهارات تحريک آميز، غير مسئولانه و بي پايه و اساس سفير آمريکا در سازمان ملل مبني بر انتقال موشک و تسليحات توسط جمهوري اسلامي ايران به يمن که بر اساس مدارک جعلي و ساختگي ابراز شده است، يادداشت رسمي جمهوري اسلامي ايران را به دولت امريکا در اين زمينه به سفير سوئيس تحويل داد.

43 بار وتوي آمريکا براي رژيم صهيونيستي

خبرگزاري فلسطيني وفا گزارش داد : آمريکا با رد پيش نويس مصر در مورد وضعيت حقوقي قدس، براي چهل و سومين بار از حق وتوي خود به نفع رژيم صهيونيستي استفاده کرد.به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري فلسطيني وفا، 14 کشور از15عضو شوراي امنيت در جلسه شوراي امنيت که به درخواست مصر برگزار شد، به پيش نويس طرح اين کشور راي مثبت دادند.نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد در نشست شوراي امنيت که با موضوع بررسي پيش نويس طرح مصر در خصوص قدس برگزار شد، پيش نويس اين طرح را وتو کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

تصميمات و خطوط راهنماي عمومي مصوب هيأت مديره درکاربرد اساسنامه IAU 1. عضويت

تصويب شده بيست وسومين اجلاس هيأت مديره ، هلسينکي 1969

امضاشده بيست ونهمين اجلاس هيأت مديره، نيويورک 1974

اصلاح شده چهل وپنجمين اجلاس هيأت مديره، هراره 1987

اصلاح شده پنجاهمين اجلاس هيأت مديره، اُکرا 1991

اصلاح شده وامضا شده پنجاه ويکمين اجلاس هيأت مديره، اسکندريه 1992

اصلاح شده پنجاه ودومين اجلاس هيأت مديره، توکيو 1993

اصلاح شده پنجاه وسومين اجلاس هيأت مديره، بوئِنس آيرس 1994

اصلاح شده شصت وسومين اجلاس هيأت مديره، پاريس 2000

اصلاح شده توسط هيأت مديره بعداز دست گردان، فوريه 2004

اصلاح شده توسط هيأت مديره بعداز دست گردان، اکتبر 2007

الف. يادداشت مقدماتي

دوملاحظه اساسي، يادآوري شده در اساسنامه انجمن، يک تأثيرتعيين کننده در ترکيب عضويت آن دارد، به عنوان يک سازمان جمع آوري کننده مؤسسات آموزش عالي وانجمن هاي آنها، انجمن بين المللي دانشگاه ها بايستي اهميت خاص براي کيفيت مؤسسات متقاضي پذيرش، به عنوان يک نهاد بين المللي، را ضميمه خودکند، اين انجمن يک اجباري هم براي تشويق همکاري بين مؤسسات آموزش عالي تمام کشورها دارد. موفقيت با آنچه اين دواجبار انجام داده ازيک طرف توسط اين واقعيت که انجمن حمايت اکثريت دانشگاه هاي شناخته شده و مؤسسات آموزش عالي بهترين درجهان را دارد، نشان داده شده است، وازطرف ديگر به وسيله تنفس عضويتش با آنچه اکثريت بخش هايش در ساير محيط ها، مردم وکشور را جداميکند گسترده است. يک ملاحظه سوم هدفي است که توسط انجمن توضيح داده شده است وآن مربوط به شامل بودن ونمايندگي داشتن سازمان در منعکس کردن تنوع مؤسسات آموزش عالي در سراسرجهان است.

در پذيرش عضويت، سؤال کيفيت از اهميت روشن برخوردار است، اما در بررسي تقاضاها، هيأت مديره دريافت که ناهمگني مؤسسات آموزش عالي تأسيس معيارهاي کيفي را که بتواند کاربرد جهاني داشته باشد تقريبا غيرممکن ميکند.اين مشکل اساسي بصورت مکرر رو در روي هيأت مديره و کميته عضويت آن قرارگرفته است. براي بيان وحل اين معماي هميشگي آنها تصميم گرفته اند که تنها معيارهاي قابل بررسي به صورت بخشي را که طبيعت فراگيري انجمن را منعکس ميکند تصويب نمايند.

فرآيند پذيرش ميتواندتنها به صورت مؤثردريک زمينه مؤثرتري از اجبارهاي هاي تعبيه شده روي هيأت مديره توسط اساسنامه ونه به عنوان يک کوششي براي اندازه گيري ورودي هاي جديدبايک معيارناقص تحقق پيداکند. تصميم ها به صورت مکرر دراين زمينه وسيعتر، همانطور که توسط سابقه پذيرش نشان داده شده اتخاذ ميگردد، و روش هاي خلاصه شده در زير الگوي ساده کردن براي رسيدن به تصميمات، با پوشش هردو مورد" سرراست" و"جزئيات" را ايجاد مي کند.


 دکتر لاريجاني :
 افزايش 70 درصدي حقوق نمايندگان مجلس صددرصد کذب است 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: افزايش 70 درصدي حقوق نمايندگان صددرصد کذب است.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذکر دلخوش اباتري نماينده مردم صومعه سرا گفت: در اين روزها در رسانه هاي مختلف از جمله راديو، تلويزيون، روزنامه ها، فضايي مخصوصا راجب به بحث قيمت بنزين يا يارانه ها ايجاد شده که دل مشغولي و اضطرابي را مردم ايجاد کرده اما اين واقعا درست نيست زيرا دولت تازه لايحه پيشنهاداتي را داده و قطعا نمايندگان مردم با بررسي اين لايحه نمي گذارند به حقوق مردم تعدي بشود و اينگونه نيست که هر چه در لايحه بيايد مجلس آن را تصويب کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: بنده خواهش مي کنم رسانه ها توجه داشته باشند که بي جهت اضطراب در کشور ايجاد نکنند و نمايندگان محترم نيز اين مسائل کشور را در حد وسع مردم تصميم مي گيرند و هم کميسيون هاي مختلف، کميسيون تلفيق ابعاد مختلف موضوع را بررسي مي کنند و بي جهت التهاب در کشور ايجاد نکنند.

دکتر لاريجاني افزود: در مورد مسئله مجلس نکاتي بعضا شنيدم که برخي در مجلس و بيرون مجلس گفته اند بنابراين لازم مي دانم اين نکته را شفاف کنم، اولا بايد گفت بودجه مجلس تنها توسط هيات رئيسه تصميم گيري نمي شود، بلکه بر اساس آئين نامه داخلي مجلس کميسيون بودجه و هيات رئيسه مجلس مشترکا تصميم مي گيرند بنابراين موضوع پنهاني وجود ندارد و در آنجا مي نشينند و بررسي مي کنند و مناسب با شرايط تصميم گيري مي کنند.رئيس مجلس ادامه داد: حالا بگذريم از اينکه کل بودجه مجلس ميزان اندکي است، زيرا ما پرسنل زيادي نداريم و اينکه گفته شده که حقوق نمايندگان 70 درصد اضافه شده صددرصد کذب است، زيرا چنين چيزي وجود ندارد بنابراين بايد حرف را بر روي قاعده زده شود.وي تصريح کرد: از طرف ديگر حتي ما در هيات رئيسه بحث کرديم که امسال بودجه مجلس را کاهش دهيم و دوستان هيات رئيسه نظرات من را اطلاع دارند و در آنجا تفضيلا عرض کردم، بنابر اين بودجه کل مجلس را امسال به خاطر مشکلات کشور کاهش داديم البته در حدي که مي توانستيم.

دکتر لاريجاني افزود: در بحث افزايش حقوق نمايندگان نيز اين ميزان مانند قبل است و حقوق نمايندگان به ميزان رشدهمه کارکنان دولت صورت مي گيرد و ما هيچ توقعي هم نداريم و حتي حرفي نداريم بودجه مجلس را باز هم کاهش بدهند اما نبايد در اين رابطه حرف خلافي زده شود، بنابراين افزايش 70 درصد حقوق نمايندگان، صد در درصد خلاف است زيرا عدد و رقم وجود دارد چرا حرفي مي زنيد ذهن ها را خراب مي کنيد، از اين رو در شرايط کنوني کساني که در گذشته پوپوليسم را تقبيح مي کردند، امروز خودشان گرفتار يک نوع پوپوليسم جديد نشوند.


 گسترش اعتراضات در سليمانيه عليه بارزاني 

 منابع کُردي از ادامه تظاهرات در شهرهاي مختلف استان سليمانيه عراق عليه حکومت بارزاني و استفاده نيروهاي آسايش از گاز اشک آور ضد تظاهرات کنندگان خبر دادند.

به گزارش مهر به نقل از النهرين، منابع کُردي از ادامه تظاهرات در سليمانيه عراق خبر دادند و اعلام کردند: نيروهاي پليس ضد شورش اقليم کردستان تظاهرات کنندگان را در فلکه السراي سليمانيه متفرق کرده است.

بر اساس اين گزارش؛ پليس ضد شورش و نيروهاي آسايش کُردي با استفاده از گاز اشک آور، تظاهرات را در فلکه السراي سليمانيه متفرق کردند.براي دومين روز متوالي، شهرهاي مختلف استان سليمانيه اقليم کردستان عراق شاهد برگزاري تظاهرات هاي اعتراض آميز است.


 خبر 

 صالحي: مرجع اعلام پايبندي ايران به برجام آژانس است

رييس سازمان انرژي اتمي گفت: ما و آقاي آمانو درباره بند T نظر واحدي داريم و در اين زمينه مشکلي نيست.

به گزارش ايسنا، علي‌اکبر صالحي در واکنش به اينکه ترامپ گفته روح برجام توسط ايران نقض شده است، گفت: اينجا مرجع آژانس بين‌المللي انرژي است که 9 بار اعلام کرده ايران به برجام متعهد بوده است.

ترامپ پس از انتشار راهبرد جديد امنيت ملي آمريکا در سخناني مدعي شد که حاضر نشده است تا پايبندي ايران به برجام را تاييد کند زيرا ايران از برجام منحرف شده است.

بر اساس گزارش خبر راديو، وي هم‌چنين درباره بحث بند T که آمانو مدعي شده است بايد اصلاح شود؟ با رد اين مطلب گفت: قبلا هم گفته‌ام و آقاي عراقچي و آمانو روي اين بند نظر واحدي دارند و هم‌چنين سازمان انرژي اتمي و هيچ اشکالي در اين زمينه نيست.

انفجار در رياض در پي شليک موشک انصارالله

خبرگزاري رويترز اعلام کرد، صداي انفجار مهيبي از رياض شنيده شده است. هم‌زمان انصارالله يمن از شليک يک موشک بالستيک به سمت کاخ پادشاهي عربستان خبر داد.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز به نقل از شاهدان عيني اعلام کرد که دود غليظي بر فراز آسمان رياض ديده شده است.

اين خبرگزاري همچنين افزود: هنوز هيچ مسؤول امنيتي عربستان درباره خبر انفجار در رياض اظهار نظر نکرده است.

اين در حالي است که محمد عبدالسلام، سخنگوي انصارالله اظهار داشت که نيروهاي يگان موشکي يک موشک بالستيک "برکان 2 H " را به سمت کاخ اليمامه عربستان واقع در رياض پرتاب کرده‌اند.

يگان موشکي ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن نيز اعلام کرد، هدف موشک بالستيک ارتش نشست گسترده رهبران نظام سعودي در کاخ اليمامه بود که به دقت با هدفش اصابت کرده است.

باوجود مخالفت هاي جهاني

اتحاديه اروپا: اسرائيل به شهرک‌سازي‌هاي غيرقانوني ادامه مي‌دهد

اتحاديه اروپا با انتشار گزارشي اعلام کرد که رژيم صهيونيستي طي نيمه اول سال 2017 به احداث هشت هزار واحد مسکوني غير قانوني در اراضي اشغالي فلسطيني ادامه داد.

به گزارش خبرگزاري آناتولي ترکيه، اين گزارش که از سوي بخش روابط خارجه اتحاديه اروپا منتشر شده است، مي افزايد: در صورت اتمام عمليات احداث اين شهرک هاي غير قانوني، حدود 30 هزار اسرائيلي در کرانه باختري و قدس شرقي طي سال هاي آينده ساکن خواهند شد.اين گزارش تاکيد مي کند: گسترش شهرک هاي صهيونيستي مغاير با قطعنامه هاي شوراي امنيت و سياست هاي اتحاديه اروپا است.

اتحاديه اروپا همچنين در اين گزارش اعلام کرد: 208 هزار صهيونيست هم اکنون در قدس شرقي و 399 هزار صهيونيست نيز در کرانه باختري زندگي مي کنند.


 سرمقاله 

مطالبه گرايي دولت و ارتقاي فهم اجتماعي

حميدرضا عسگري

به لطف شبکه هاي مجازي و سرعت بالاي انتقال اطلاعات در عصر حاضرهيچ موضوعي اعم از مسائل تخصصي همچون بودجه و تصميمات مسئولان در شهرستان ها همچون عدم واگذاري کانکس به مستاجران و... از نگاه جامعه پنهان نمي ماند. لذا امروز پيش از آنکه مسئولان عملکرد خود را در اتاق شيشه اي قراردهند، مردم جامعه از آن باخبر مي شوند و قضاوت خود را منتشر مي کنند.

کليت بحث به نوع واکنش هاي رئيس جمهوري در تاکيد برحقوق شهروندي و نوع قرارگيري دولت در کنار جامعه باز مي گردد. چرا که ممکن است نوع رفتار و واکنش هاي رسمي به خواسته هاي مردم به گونه اي وارونه تعبير شود و برداشت هاي غلطي از خواسته هاي عمومي صورت پذيرد.

درواکنش هاي مختلف دکتر روحاني به مسائل سياسي، اقتصادي، فرهنگي و آنچه جامعه نسبت به آن حساسيت نشان داده، بارها ملاحظه کرده ايم که ايشان همنوا با مردم شده اند و درد دل هاي مردم بازنشر کرده اند. شايد گفته شود اين رفتار ايشان به مصداق شناخت و همراهي با مشکلات اقشار جامعه است. اما بدون هرگونه نيت خواني از قصد و نيت ايشان، بايد گفت اين روش نه تنها موجب رضايت و آرامش جامعه نخواهد شد، بلکه ادامه آن قطعاً به اعتماد عمومي و جايگاه دولت تدبير و اميد لطمه خواهد زد.

دربيان نمونه عيني بايد به اظهارات رئيس جمهور در همايش حقوق شهروندي اشاره داشت که ايشان تمرکز جوانان و پژوهش در بوجه 97 را ستودند و به دستگاه هاي تحت امر خود اعلام کردند که بايد از سال ديگر هر بودجه اي که به نهادي اختصاص مي يابد منتشر شود. همچنين در تشريح فضاي به وجود آمده درمورد بودجه 97 گفتند اگر نظر عمومي مردم اين است که يک نهادي زياد پول مي‌گيرد، حق با دولت نيست، حق با ملت است.

بيان اين سخنان از جانب کسي است که خود اولين شخصيت اجرايي کشور و رئيس دولتي است که وظيفه تمام امور مطرح شده برعهده آنهاست. اگر در قضيه بودجه حق با ملت است، صرفاً گفتن و تاکيد برصحت اين حق دردي از جامعه دوا نمي کند، بلکه بايد اين حق در عرصه عمل مورد تغيير و تحول قرار گيرد.

اينکه رئيس جمهور در مسائل دانشگاه مدام از آزادي فضا و دادن اين حق به دانشجويان دم مي زنند، فايده اي ندارد. يا درمسائل اقتصادي و سياسي مدام از رنجش هاي جامعه مي گويند، اما گويا فراموش شده که مسئول برطرف کردن اين معضلات قوه مجريه و رئيس دولت مي باشد.

رييس جمهور طوري سخن مي گويد که گويي در جايگاه و تريبون مطالبه گري است؛ در حالي که طبق اختيارات قانون اساسي او مسئول نخست اجرايي کشور و مسئول حل و فصل مشکلات و پاسخ دهي و گزارش دهي درمورد همين مشکلات به مردم است. بنابراين اکتفا کردن به تکرار و بازگوکردن مجدد مشکلات و با لحن مطالبه گري شايسته جايگاه رييس جمهوري نيست؛ چون بخش عمده نقد و اعتراض مردم به تصميمات هيات تحت مسئوليت رييس جمهور در موضوعات مختلف است و مردم اعتراض مي کنند که رييس جمهور عمل کند نه اينکه رييس جمهوري هم در کنار آنها سخنان آنها را تاييد کرده اما اقدامي موثرشکل نگيرد.

با اين اوصاف بايد از دولت و شخص دکتر روحاني خواست اگر مراد از اين شيوه عملي، بيان موانع و مانع تراشي هايي است که در اجراي امور برايشان و دولتش به وجود آمده، خيلي واضح با مردم سخن بگويند و به بيان مشکلات واقعي اشاره داشته باشند تا ضمن فهم جامعه از واقعيت ها، اعتماد عمومي از گرايش تدبير و اميد سلب نشود.

اما اگر اين رويه شيوه اي براي فرار به جلوست بايد اذعان داشت که قطعا مردم نسبت به تشخيص و انتخاب خود در سال هاي آتي روش ديگري انتخاب خواهند کرد. اما نکته قابل توجه اينجاست که اگر اين اعتماد امروز از مردم سلب شود، قطعا گرايش مردم نسبت به عملکرد کلي نظام مخدوش و سرد خواهد شد و ديگر نمي توان انتظار اعتماد به وعده هاي مسئولان را داشت.

hamidasgari2020@yahoo.com


 اختتاميه چهارمين جشنواره نقد کتاب در پژوهشکده فرهنگ وهنر معماري 


 تقدير پوتين از فعالان حقوق بشر و خيريه هاي روسيه  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته