جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5726


زمان اعلام نتايج تکميل ظرفيت کنکور دانشگاه‌ فرهنگيان و شهيد رجايي

رئيس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پيام نور:
جزئيات آزمون زبان دکتري تخصصي دانشگاه پيام نور


توزيع کارت سه آزمون علوم پزشکي آغاز شد

وزير علوم:
وضعيت دانشجويان بورسيه مشخص شد


خبرنامه


ميز خبر


 زمان اعلام نتايج تکميل ظرفيت کنکور دانشگاه‌ فرهنگيان و شهيد رجايي  

بنا بر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، فهرست اسامي معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت کد رشته‎هاي تحصيلي مرحله تکميل ظرفيت کنکور 96 دانشگاه‌هاي" فرهنگيان"، "شهيد مطهري" و "تربيت دبير شهيد رجايي"روز دوشنبه 4 دي‌ماه منتشر مي‌شود.فهرست اسامي معرفي‏شدگان چند برابر ظرفيت کدرشته‎هاي تحصيلي پرديسهاي دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه شهيد مطهري در مرحله تکميل ظرفيت کنکور سراسري 96 به همراه اطلاعيه مربوطه و برنامه زماني مراحل مصاحبه و يا ساير مراحل گزينش دوشنبه 4 دي ماه بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانيwww.sanjesh.org قرار مي‌گيرد.معرفي‏شدگان رشته‌هاي نيمه متمرکز آموزش علوم ورزشي پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي در کنکور سراسري 96 که در آزمون عملي رشته مذکور شرکت کرده‌اند نيز مطابق با برنامه زماني که در روز 4 دي ماه اعلام مي‎شود بايد براي مراحل گزينش اقدام کنند.


 رئيس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پيام نور:
 جزئيات آزمون زبان دکتري تخصصي دانشگاه پيام نور  

 دکتر محمد علي ابراهيمي جزئيات بيست و دومين دوره آزمون زبان دکتري تخصصي (ETPNU) بهمن 96 را اعلام کرد.رئيس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پيام نور با عنوان اينکه زمان ثبت‎نام آزمون، از 23لغايت 28 دي ماه سال جاري است، گفت: ثبت‎نام به صورت الکترونيکي و ازطريق پرتال پيام نور – مرکز سنجش و آزمون صورت مي‌گيرد.

وي زمان برگزاري آزمون را 4 بهمن ماه و زمان دريافت کارت را از 1 لغايت 4 بهمن ماه اعلام کرد و افزود: بيست و دومين دوره آزمون زبان دکتري تخصصي (ETPNU) بهمن 96، به صورت الکترونيکي در 5 استان آذربايجان شرقي، اصفهان، تهران، خراسان رضوي و فارس برگزارمي‌شود.

ابراهيمي هزينه ثبت‎نام داوطلبان را مبلغ 850.000 ريال اعلام کرد و گفت: داوطلبان مي‌توانند اين هزينه را به صورت الکترونيکي در هنگام ثبت‎نام از طريق سايت پرداخت
کنند.وي با تاکيد بر اينکه به هيچ وجه مبلغ ثبت‎نام به صورت دستي و در شعب پرداخت نشود، افزود: داوطلبان جهت کسب اطلاعات بيشتر و رفع مشکل احتمالي مي‌توانند با شماره تلفن 22458297-021 تماس حاصل کنند.


 توزيع کارت سه آزمون علوم پزشکي آغاز شد 

 رييس مرکز سنجش آموزشي پزشکي از برگزاري سه آزمون علوم پزشکي در روز پنجشنبه 30 آذر خبرداد و گفت: توزيع کارت ورود به جلسه اين آزمونها از روز 28 آذر آغاز شد.دکتر محمدحسين پورکاظمي در گفت و گو با خبرنگار ايسنا با اشاره به برگزاري آزمونهاي "جايابي دندانپزشکي" و "داروسازي" گفت: در آزمون جايابي دندانپزشکي که دوره آخر خود را مي‌گذراند 45 نفر، در آزمون ملي دندانپزشکي 326 نفر و در ارزشيابي داروسازي نيز 147 نفر ثبت‎نام کرده‌اند.رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي گفت: اين آزمون‌ها روز 30 آذر برگزار مي‌شوند و کارت ورود به جلسه آنها از روز سه‌شنبه 28 آذر توزيع شد.

ثبت‎نام اين آزمونها که از 5 آذر از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به آدرس www.sanjeshp.ir آغاز شده بود، در تاريخ 9 آذر پايان يافت.


 وزير علوم:
 وضعيت دانشجويان بورسيه مشخص شد 

 وزير علوم با تاکيد بر اينکه وضعيت دانشجويان بورسيه معلوم شد گفت: تعدادي از اين افراد جذب دانشگاهها شده‌اند در بررسي هستيم تا وضعيت مابقي دانشجويان بورسيه را نيز براي جذب مشخص کنيم.به گزارش ايسنا، دکتر منصور غلامي در حاشيه افتتاح طرحهاي عمراني دانشگاه علامه طباطبايي، به آخرين وضعيت دانشجويان بورسيه اشاره کرد و گفت: مشکل آنها در بررسي پرونده‌ها کاملاً حل شده است و وضعيت افراد معلوم است. تعدادي از اين افراد بعد از فارغ‌التحصيلي جذب دانشگاه‌ها شده‌اند، برخي نيز به دليل گذشت زمان و محدوديتهايي که در استخدام هيات علمي در دانشگاهها ايجاد شده است، اين بررسي طول مي‎کشد ولي وزارت علوم در حال انجام اين بررسي‌ها است. اين دانشجويان به وزارت علوم مراجعه کرده‌ و با همکاران ما نيز صحبت کرده‌اند. در حال تلاش هستيم جذب و ورود فارغ‎التحصيلان بورسيه به دانشگاهها به تدريج انجام گيرد.

وي درباره بودجه آموزش عالي در لايحه بودجه 97 نيز گفت: لايحه بودجه تقديم مجلس شده و در حال بررسي و نهايي شدن است. آنچه در توان دولت بوده براي دانشگاه‌ها، پيش‌بيني کرده است هرچند نياز دانشگاهها بيشتر از اين است.

رشد 13 درصدي بودجه دانشگاهها در بودجه 97

دکتر غلامي از رشد 13 درصدي بودجه دانشگاهها در مقايسه با سال گذشته خبر داد و افزود: بودجه‎اي نيز براي تجهيز آزمايشگاه‌هاي دانشگاه‌ها اختصاص داده شده است که ما تلاش مي‎کنيم اين بودجه افزايش يابد و به شکلي به عنوان کمک خارج از بودجه دانشگاهها لحاظ شود.

وزير علوم در خصوص حذف جدول 14 از لايحه بودجه 97 و وضعيت بودجه‎هاي پژوهشي گفت: ما سال گذشته نيز نتوانستيم از اين جدول 14 استفاده کنيم. بحث پژوهشي کشور و دانشگاهها هميشه مورد بحث بوده است. ما اعتقاد داريم آنچه که در قانون پيش‎بيني شده محقق شود و ما تقاضا داريم نگاه مسئولان به بودجه پژوهشي و يک درصد GDP براي پژوهش را محقق کنند.

وزير علوم در پايان گفت: اميدواريم با نگاه مثبت دولت و مجلس بتوانيم اين مقدار بودجه پژوهشي را به صورت جهشي به يک درصد برسانيم. البته فکر نمي‎کنم امسال محقق شود ولي اميدوارم در سالهاي آتي اين امر تحقق يابد. برنامه‎ريزيها بايد طوري باشد که  به اين سمت حرکت کنيم و البته از طرفي اين را نيز مي‎دانيم منابع مالي تعيين مي‌‎کند چقدر درصد تخصيص‌ها تأمين مي‌شود و بايد دعا کنيم. البته نااميد نيز نيستيم و اميدواريم سالهاي آينده به اين رقم دست يابيم، اگرچه کار سختي است.


 خبرنامه 

 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق:

نقش محوري دانشگاه آزاد دهق در توسعه و پيشرفت منطقه

اصفهان – بهروز راعي

گردهمايي معاونين فرهنگي، دانشجويي، روسا و مديران کل دفاتر فرهنگي دانشگاههاي آزاد اسلامي استان اصفهان در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، اين گردهمايي با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين حيدري، رييس دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي آزاد اسلامي استان اصفهان و جمعي از معاونين فرهنگي و دانشجويي و همچنين روسا و مديران کل فرهنگي دانشگاههاي آزاد اسلامي استان اصفهان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق برگزار شد.

درابتداي اين گردهمايي، دکتر مجتبي ملا احمدي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق ضمن خوش‏آمدگويي به ميهمانان و شرکت‏کنندگان در اين نشست، در سخناني به ارايه گزارشي از فعاليتهاي آموزشي، پژوهشي و فرهنگي اين دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق نقش بسيار مهمي در توسعه و پيشرفت منطقه و شهرستان داشته است.

دکتر ملااحمدي با اشاره به وجود مراکز صنعتي در اين منطقه به تربيت نيروهاي جوان و مستعد دانش‎پذيران اشاره کرد و افزود: اين دانشگاه با ايجاد رشته‎هاي کاربردي و با محوريت کارآفريني، توانسته در پرورش نيروهاي کار متخصص و متعهد موفق عمل کند.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق در ادامه به فعاليتهاي عمراني و پژوهشي با هدف افزايش کمي و کيفي خدمات آموزشي اشاره کرد و گفت: ارتباط مستمر با دانشجويان و برگزاري برنامه‎هاي فرهنگي و مذهبي و همچنين برگزاري موفق چندين همايش ملي و منطقه‎اي از دستاوردهاي اين دانشگاه مي‎‏باشد.

دکتر ملااحمدي در ادامه بر ايفاي نقش محوري اين دانشگاه در ارتقاي فرهنگ و دانش مردم منطقه تاکيد کرد و افزود: توجه به منويات رهبري به خصوص درمورد اقتصاد مقاومتي و همچنين توجه به نقش دانشگاهها در توسعه و تعالي جامعه همواره مورد نظر مديران و کارکنان اين دانشگاه بوده است.

حجت‏الاسلام والمسلمين حيدري رييس دفتر نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاههاي استان اصفهان در اين گردهمايي در سخناني ضمن تقدير از عملکرد شايسته مديران دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهق، بر توجه ويژه به مسائل فرهنگي ومعرفي ارزشها به نسل جوان تاکيد کرد.

حجت‏الاسلام والمسلمين حيدري با اشاره به نقش تربيتي دانشگاه افزود: بايد با تدوين برنامه‎هاي فرهنگي مناسب، راه کمال و سعادت دانشجويان را نمايان کرد.

وي در ادامه خواستار توجه بيش از پيش مراکز دانشگاهي در تعامل سازنده با منطقه و رفع نيازهاي فرهنگي و اجتماعي شد.

در ادامه اين گردهمايي، شرکت‎کنندگان با اقامه نماز جماعت در آستان مقدس تقي‏ابن محسن‏ابن‏موسي‎ابن‎جعفر(ع) شهر دهق، به زيارت يادمان شهداي گمنام شهر دهق پرداختند.

برگزاري آزمون در ارديبهشت 97؛

621 هزار نفر در کنکور ارشد 97 ثبت‎نام کردند

بيش از 621 هزار نفر در آزمون کارشناسي ارشد سال 97 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي از جمله دانشگاه آزاد ثبت‎نام کردند.

حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مهلت ثبت‎نام در آزمون کارشناسي ارشد سال 97 دانشگاهها و موسسات آموزش عالي از جمله دانشگاه آزاد ساعت 24 يکشنبه 26 آذر به پايان رسيد و براساس آمار نهايي تعداد 621 هزار و 325 نفر در اين آزمون ثبت‎نام کردند.

مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: اطلاعيه سازمان سنجش درباره اصلاحات دفترچه راهنماي ثبت‎نام از 26 آذرماه 96 بر روي سايت سازمان سنجش منتشر شده است و به منظور فراهم آوردن تسهيلات براي داوطلباني که در روزهاي 16 تا 26 آذرماه در اين آزمون ثبت‎نام کرده اند ترتيبي اتخاذ شده است که اطلاعات ثبت‎نامي از روز 30 بهمن بر روي سايت سنجش قرار مي‎گيرد.

وي افزود: داوطلبان با توجه به اصلاحات مربوطه در صورت تمايل مي‌توانند در روزهاي 30 بهمن تا 3 اسفند 96 نسبت به ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي خود اقدام کنند.

توکلي خاطرنشان کرد: همچنين به منظور فراهم آوردن تسهيلات لازم براي آن دسته از داوطلباني که تاکنون نتوانسته‎اند در آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1397 ثبت‎نام کنند نيز اين امکان فراهم شده است که اين دسته از داوطلبان در روزهاي 30 بهمن تا 3 اسفند 96 بتوانند در اين آزمون ثبت‎نام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش افزود: آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1397 در 6 گروه آموزشي و 140 کدرشته شامل 54 کدرشته علوم انساني، 17 کدرشته علوم پايه، 24 کدرشته فني و مهندسي، 23 کدرشته کشاورزي و منابع طبيعي، 13 کدرشته هنر و 9 کدرشته دامپزشکي در روزهاي پنجشنبه و جمعه 6 و 7 ارديبهشت 97 برگزار خواهد شد.

آغاز ثبت‎نام بيست و يکمين مراسم ازدواج دانشجويي

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها در اطلاعيه‌اي از آغاز ثبت‎نام بيست و يکمين مراسم ازدواج دانشجويي خبرداد.

به گزارش ايسنا، در بخشي از اطلاعيه اين نهاد آمده است: ثبت‎نام بيست و يکم دوره ازدواج دانشجويي شروع شده است.

تاريخ عقد مجاز براي ثبت‎نام اوليه از 95/7/1 تا 96/7/30 مي‎باشد و زوجين محترم واجد شرايط جهت ثبت‎نام مي‏توانند به سايت رسمي ستاد ازدواج مراجعه نمايند.


 ميز خبر 

 معاون مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد:

پيگيري راه‌اندازي دانشکده مجازي در دانشگاه علوم پزشکي مشهد

معاون مدير مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: ما پيگير هستيم که دانشکده مجازي را به عنوان يکي از زيرمجموعه‌هاي دانشگاه علوم پزشکي مشهد تاسيس کنيم.

به گزارش ايسنا، دکتر رضا پروانه، در نشست خبري نهمين همايش ملي يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي که در دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکي مشهد يکي از چهار دانشگاه برتر مجازي پس از دانشگاه شهيد بهشتي، تهران و شيراز است و ما پيگير هستيم که دانشکده مجازي را به عنوان يکي از زيرمجموعه‌هاي دانشگاه تاسيس کنيم، اين درحالي است که مرکز دانشکده مجازي را گرفته‌ايم و اين سومين مرکز آموزش مجازي کشور به شمار مي‌رود.

وي در خصوص نهمين همايش ملي يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي، ادامه داد: ما در اين همايش از همه دانشگاه‌هاي پزشکي و غيرپزشکي دعوت کرده‎ايم و همچنين همه آحاد مردم مي‌توانند در آن شرکت داشته باشند.

در ادامه اين نشست، کبري اطمينان، دبير علمي جشنواره ملي سلامت و يادگيري در نظام‌هاي الکترونيکي سلامت(سينا)، عنوان کرد: در راستاي اهداف نهمين همايش ملي يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي در نظر داريم که چهارمين جشنواره سلامت و يادگيري در نظامهاي الکترونيکي سلامت را نيز در 19 و 20 بهمن ماه جاري برگزار کنيم که امري بسيار موثر و مفيد خواهد بود.

وي با اشاره به محورهاي چهارمين جشنواره سلامت و يادگيري در نظام هاي الکترونيکي سلامت، خاطرنشان کرد: محور اول کليه محتواهاي صوتي و تصويري اعم از پادکست‌ها، کتاب‌، فيلم‌هاي آموزشي، مجله‌هاي الکترونيکي و هر موضوعي که به صورت الکترونيکي در قالب محتواهاي صوتي و تصويري باشد، محور دوم انواع نرم افزارها و اپليکشين‌ها در حوزه سلامت، محور سوم واقعيت مجازي و واقعيت افزوده است و آخرين محور نيز که در حوزه پزشکي رواج دارد، مدل‌هاي آموزش‌هاي مجازي است.

رئيس دانشگاه خبر داد؛

اجراي طرح مهارت‌افزايي دانشجويان علامه با ارتقاي تخصص فردي

رئيس دانشگاه علامه طباطبايي گفت: طرح مهارت‌افزايي دانشجويان با هدف ارتقاي مهارت‌هاي تخصصي و آماده کردن آنها براي جذب در بازار کار با توجه به تخصص هر دانشجو پيش‌بيني شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسين سليمي در مراسم افتتاح طرحهاي عمراني دانشگاه علامه طباطبايي، گفت: ساختمان کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد دانشگاه که با حضور وزير علوم افتتاح شد، يکي از بزرگترين کتابخانه‌هاي کشور محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: اين سازه در راستاي اجراي مديريت طرح سبز است و روي سقف ساختمان‌هاي آن، «چمن طبيعي» اجرا شده است. هشت سالن اين ساختمان به گونه‌اي طراحي شده است که از نور طبيعي بهره‌مند است. به نظرم اين کتابخانه در بين کتابخانه‎هاي کشور منحصر به فرد باشد.

رئيس دانشگاه علامه طباطبايي افزود: ساختمان دو خوابگاه و مرکز آموزش زبان فارسي به غيرفارسي‌زبانان دانشگاه علامه‌ طباطبايي نيز با حضور مديران وزارت علوم افتتاح شد.

وي ادامه داد: همچنين طرح آموزشهاي مهارتي فراگير نيز توسط وزير علوم رونمايي شد. طرح مهارت‌افزايي دانشجويان دانشگاه علامه‌ طباطبايي با هدف ارتقاي مهارت‌هاي تخصصي دانشجويان و نيز آماده کردن دانشجويان براي جذب در بازار کار با توجه به زمينه‌هاي تخصصي هر دانشجو پيش‌بيني شده است.

وي ادامه داد: اين طرح از سياست‌هاي اين دانشگاه در راستاي کمک دانشگاه به حل مسائل جامعه و آماده شدن دانشجويان براي ورود به بازار کار با دانش علمي و تجربه اجرايي است، که به مرحله اجرا رسيده است.

معاون وزير علوم تاکيد کرد؛

حذف کنکور يک شبه و يک ساله اتفاق نمي‎افتد

معاون آموزشي وزارت علوم گفت: حذف کنکور يک فرآيند تدريجي است و يک شبه و يک ساله نمي‎توان اين فرآيند را عملياتي کرد.

مجتبي شريعتي نياسر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: حذف کنکور يک فرآيند تدريجي است به اعتقاد من اصل حذف کنکور نيز اصل صحيح است اما يک شبه، يک ماهه و يک ساله نمي‎‏توان اين فرآيند را اجرا کرد.

وي افزود: اين فرآيند بايد به صورت عملياتي اجرا شود بنابراين زمان بر است و نياز به هماهنگي با برخي دستگاهها دارد.

معاون آموزشي وزارت علوم تاکيد کرد: آموزش و پرورش دستگاهي است که بايد بخش مهمي از هماهنگي را انجام دهد چرا که خوراک اصلي و وروديهاي اصلي دانشگاههاي ما از آموزش و پرورش است.

شريعتي نياسر گفت: آموزش و پرورش به دليل قدمت طولاني کنکور دانش آموزان را در مقطع سوم دبيرستان براي کنکور آماده مي‎کند البته اين روند طبيعي و درست است چرا که با شرايط فعلي بايد دانش‎آموزان مستعد آماده موفقيت در کنکور باشند.

وي عنوان کرد: بنابراين اگر بخواهند سياستها براي کنکور سراسري تغيير کند و حذف شود به طور حتم اين روند زمان‎بر است بايد با آموزش و پرورش هماهنگي صورت گيرد.

معاون آموزشي وزارت علوم خاطرنشان کرد: براي حذف کنکور از اکنون بايد براي سه تا چهار سال آينده برنامه‎ريزي شود چرا که دانش‎آموزان بايد بدانند در يک مقطع زماني کنکور حذف خواهد شد.

شريعتي نياسر اظهار داشت: اميدواريم بتوانيم نظام کنکور را اصلاح کنيم. دوره دبيرستان دانش‎آموزان 4 سال است بنابراين دانش‎‏آموزان از ابتداي ورود به دبيرستان بايد مطلع باشند که با رويکرد کنکور و تست‎زني نبايد درس بخوانند بلکه بايد به مباحث درسي عميقتر بپردازند.

وي گفت: بنابراين روش آموزش دانش‎آموزان از ابتداي ورود به دبيرستان نيز بايد تغيير کند تا دانش‎آموزان دغدغه کنکور نداشته باشند و در فضاي راحتتري آموزش ببينند.

ارتقاء رتبه تمام خوابگاه‎هاي دانشگاهي طي دو سال آينده

رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم گفت: تمام خوابگاههاي دانشگاهي طي دو سال آينده به رتبه‎هاي يک و دو ارتقاء مي‎يابند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبي صديقي در شبکه خبر درباره خوابگاههاي دانشجويي گفت: تمام خوابگاههاي دانشجويي طي دو سال آينده به رتبه‎هاي يک و دو ارتقاء مي‎يابند.رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: در سال جاري 40 درصد از آشپزخانه‎هاي دانشگاهي صنعتي شده و مابقي نيز سال آينده صنعتي خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته