جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5726


تن پروري باعث آسيب و ضعف اندام ها مي شود


بهبود افسردگي با استفاده از کتامين


كشف روش تشخيص ام اس توسط دانشمند ايراني


دراين هواي آلوده چه بخوريم؟


خبرپزشكي


خبر


 تن پروري باعث آسيب و ضعف اندام ها مي شود 

 يکي از عوامل مهمي که موجب رسيدن به هدف و دستيابي به آنچه مورد نظر است کوشش و پايداري مي باشد که اين وضع بيشتر در افرادي قابل اجرا مي گردد که داراي مغزي بزرگ و داراي قدرت روحي قابل توجه مي باشند و افراد ضعيف النفس کمتر مي توانند کارهاي مهم و بزرگ تري را به انجام برسانند.البته تقويت قواي روحي و مغزي هم به شرايط و محيط و فرهنگ بستگي دارد و افرادي که در محيط مناسب پرورش يافته اند بهتر مي توانند به مقصود برسند ولي به نظر مي رسد اغلب افراد با داشتن فرهنگ کافي بتوانند خود را تقويت کرده و با ادامه و تکرار فعاليت ها در زمينه مورد نظر انواع سختي ها و مشکلات را پشت سر بگذرانند.

انواع مشکلات و مصائب نيز براي زندگي بشر و ادامه آن و پايداري بدن لازم و ضروري است و جسمي که به راحتي پرورش يافته باشد نمي تواند در مقابل امراض و مشکلات مقاومت نمايد.انواع تمرين ها و ورزش ها براي محکم سازي بدن لازم و باعث نيرومندي مي شود و اگر افراد در استراحت محض پرورش يابند فردي ضعيف و آسيب پذير مي شود و نمي توانند مدت زيادي بر روي زمين بمانند.

تهيه و تنظيم : محمد تقي اشتري دليوند


  بهبود افسردگي با استفاده از کتامين 

 محققان مرکز پزشکي دانشگاه کلمبيا تاثير داروي کتامين را بر بهبود بيماران افسرده‌اي که داراي افکار خودکشي هستند، مورد مطالعه و بررسي قرار دادند.به گزارش ايرنا از ساينس، کتامين يک داروي تضعيف‌کننده سلسله اعصاب مرکزي و هوشبري است که در سال 1963 توليد شده و در حال حاضر ساختار و خواص آن به دليل خاصيت توهم‌زايي توسط محققان مورد بررسي و بازبيني مجدد قرار گرفته است. همچنين تاثير سريع اين دارو بر بهبود افسردگي از يک دهه قبل توجه محققان را به خود جلب کرده است.

محققان دانشگاه کلمبيا براي اولين بار افکار خودکشي را به عنوان يکي از عوارض افسردگي، به طور خاص مورد مطالعه و بررسي قرار داده و به تاثير کتامين بر بهبود اين عارضه تمرکز کرده‌اند.

در اين تحقيقات که با کمک 80 بيمار مبتلا به افکار شديد خودکشي انجام گرفت، محققان داوطلبان را به دو دسته تقسيم کردند و به يک گروه ميزان اندکي از داروي کتامين و به گروه ديگر داروي آرام‌بخشي موسوم به ميدازولام تزريق کردند. داروي اخير معمولابراي درمان افکار خودکشي حاد به بيماران در معرض خطر تجويز مي‌شود.

24 ساعت پس از تزريق داروها به بيماران، گروهي که کتامين دريافت کرده بود در مقايسه با گروه ديگر بهبود چشمگيري يافته و افکار خودکشي آن‌ها به شدت کاهش يافته بود.

به منظور بررسي آثار بلندمدت اين داروها، وضعيت داوطلبان شش هفته بعد مجددا ارزيابي و معلوم شد کتامين آثار پايدارتري داشته است. اعضاي گروهي که کتامين مصرف کرده بودند به‌طور کلي بهبود يافته و آثار افسردگي و خستگي در آن‌ها کاهش يافته بود. اين وضعيت نشان دهنده خاصيت ضد افسردگي کتامين و تاثيرگذاري سريع آن بر افکار خودکشي است.


 كشف روش تشخيص ام اس توسط دانشمند ايراني  

 يک بيولوژيست ايراني همراه دو دخترش که پزشک هستند، توانسته بعد از 11 سال مطالعه، براي اولين بار در دنيا آنتي ژن تشخيص ام اس را کشف کند و حالا در آستانه درمان اين بيماري قرار دارد.محمود صداقتي که مهندسي برق دارد و در عين حال رشته بيولوژي را نيز آموخته است، در گفتگو با مهر، به جزئيات کشف آنتي ژن ام اس پرداخت و گفت: اين پروژه از 11 سال پيش يعني در سال 1385 با مطالعه بر روي تمامي مطالعات و مقالاتي که در زمينه بيماري ام اس انجام شده بود، آغاز گرديد.

وي با اشاره به 7 سال کار مطالعاتي، تاکيد کرد: پس از آن به مدت 4 سال کار آزمايشگاهي بر روي پروژه را آغاز کرديم و در نهايت در سال 2016 ميلادي، کشف روش تشخيص بيماري ام اس در انگلستان به ثبت رسيد و حالا قرار است در فروردين 97، به چاپ جهاني برسد.

کاشف روش تشخيص ام اس با آنتي ژن، ادامه داد: در واقع، ما يک سيستم تشخيص بيماري را طراحي کرديم.

وي به انجام کار در فاز حيواني اشاره کرد و گفت: با توجه به مطالعاتي که انجام داده بوديم، آزمايش هاي خودمان را بر روي 5 نوع حيوان آغاز کرديم که توانايي گرفتن ام اس شبيه انسان را دارند.

صداقتي با اشاره به انجام کار بر روي موش، خوکچه، جوجه، بز و گاو، افزود: با توجه به اينکه کار آزمايش بر روي بز و گاو قدري مشکل بود، آزمايش ها را بر روي سه حيوان ديگر دنبال کرديم.

وي ادامه داد: پس از تزريق آنتي ژن به اين حيوانات که از ويروس، باکتري يا هورمون انساني گرفته شده بود، ام اس را به آنها منتقل کرديم و پس از بررسي رفتارهاي محيطي اين حيوانات، مغز آنها را جراحي و با انجام پاتالوژي، اين کشف را اثبات کرديم.

صداقتي افزود: پس از آن درمان اين حيوانات را با واکسن آغاز کرديم.

وي با اشاره به موفقيت آميز بودن نتايج کار در فاز حيواني، گفت: براي انجام روي نمونه انساني، منتظر اعلام جهاني هستيم.

اين بيولوژيست با تاکيد بر هزينه سنگين کار بر روي نمونه انساني، تصريح کرد: چند شرکت خارجي پيشنهاد کرده اند که پروژه را با هزينه دولت هاي خودشان انجام بدهند.

صداقتي با عنوان اين مطلب که آنتي ژن درماني تنها راه درمان ام اس است، گفت: در مطالعات ما هيچ سئوالي بي پاسخ نمانده است. زيرا، تمامي عوامل موثر در بيماري را شناسايي کرده ايم.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد تا ظرف سه تا چهار سال آينده به درمان قطعي ام اس دست يابند و نام کشورمان را در جهان بر سر زبان ها بيندازند.


 دراين هواي آلوده چه بخوريم؟ 

 قسمت دوم - پاياني

شير و لبنيات

در شرايط آلودگي هوا براي كاهش صدمات به دستگاه تنفسي و التهاب دستگاه گوارش ناشي از اين آلودگي، بايد مصرف شير و لبنيات را به 2 دليل افزايش داد: اولا شير و لبنيات به دليل دارا بودن فسفر، منيزم و کلسيم به صورت رقابتي مانع از جذب عناصر فلزي موجود در آلودگي هوا ميگردند. ثانيا پروتئين لبنيات مي توانند در دستگاه گوارش با برخي عناصر فلزي ناشي از آلودگي هوا كه از طريق تنفس وارد بدن ميشوند تركيب شده و به دفع آنها از بدن كمك كند.

برخي از نوشيدنيها مانند چاي و قهوه نيز به دليل داشتن تركيبات فلاونوييدي مي توانند توان دفاعي بدن را در برابر عوامل اكسيدكننده بيشتر كنند.

روغن زيتون

روغن زيتون اثرات مضر آلودگي هوا را دفع مي کند. ذرات معلق موجود در هوا باعث گرفتگي عروق و آترواسکلروز زودرس مي شود. عارضه آترواسکلروز بر اثر رسوب پلاک از مواد چربي در ديواره دروني رگ هاي خوني بوجود مي آيد.

روغن زيتون منبع غني امگا 9 است و مصرف آن باعث افزايش فعال کننده پلاسمينوژن بافتي مي شود. فعال کننده پلاسمينوژن بافتي آنزيمي است که توسط سلول هاي ديواره داخلي شريان ها ترشح مي شود و مهمترين وظيفه آن شکسته شدن لخته خون ايجاد شده در رگ هاست. وجود لخته در رگ هاي خوني باعث اختلال در گردش خون مي شود.

روغن زيتون حاوي دو آنتي اکسيدان قوي هيدروکسي و اولئوروپين است که در رقيق شدن خون و جلوگيري از لخته موثر هستند. به علاوه روغن زيتون باعث انتشار اکسيد نيتريک در داخل عروق و شل شدن ديواره شريان ها و بهبود گردش خون مي شود. مصرف روزانه اين ماده غذايي ارزشمند توصيه شده است.

مواد غذايي حاوي آنتي اکسيدان

آنتي اکسيدان به ترکيباتي گفته مي شود که از سلول در مقابل صدمات جلوگيري کند. اين ترکيبات مي توانند طبيعي يا مصنوعي باشند.

آنتي اکسيدان هاي اصلي عبارتند از:

– لوتئين: اين گروه آنتي اکسيدان در انواع کلم (کلم بروکلي، گل کلم و برگ کلم)، انواع ميوه ها، سبزيجات نشاسته اي (ذرت، نخود فرنگي) تخم مرغ و سبزيجات برگ دار وجود دارد.

– سلنيوم: يک ماده معدني موجود در غذاهاي گياهي، تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و ماهي است.

– کاروتنوئيدها: رنگدانه هايي است که باعث رنگ زرد و نارنجي ميوه هايي از قبيل هويج، خربزه و سيب زميني مي شود.

– ليکوپن: يک ماده شيميايي موجود در ميوه و سبزيجات قرمز از جمله گوجه فرنگي و هندوانه است.

– ويتامين A: در هويج، سيب زميني، سبزيجات برگ دار تيره رنگ و زردآلو به وفور وجود دارد.

– ويتامين C: در مرکبات، سيب زميني، آناناس، کلم بروکلي، اسفناج و انواع توت وجود دارد.

– ويتامين E: آجيل، کره بادام زميني، جوانه گندم، اسفناج، سويا، ماهي، آوکادو و روغن گياهي حاوي اين ويتامين هستند.

گوجه فرنگي، انواع توت ها، فلفل، هويج، اسفناج، زردچوبه، زنجبيل، بذر کتان، انواع آجيل و غلات سبوس دار نيز داراي خواص ضد التهابي هستند.

تحقيقات انجام شده توسط کالج کينگ لندن و دانشگاه ناتينگهام نشان مي دهد که آووکادو، اسفناج و مواد غذايي حاوي ويتامين E مانع از آسيب ناشي از آلودگي هوا به ريه مي شوند و مصرف روزانه اين مواد توصيه شده است.

کلم بروکلي

مطالعات محققان دانشگاه جان هاپکينز نشان مي دهد که کلم بروکلي و جوانه آن ذرات معلق و ازن هوا را دفع مي کند، علاوه بر اين حاوي يک ترکيب به نام سولفورافان است که خاصيت ضد سرطاني دارد.

منبع:دكتر سلام


 خبرپزشكي 

 آيا تحريک مغزي منجر به درمان اوتيسم مي‎شود؟

نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد که رفتار اجتماعي از طريق تحريک مغز بهبود پيدا مي‌کند.

به گزارش ايسنا و به نقل از ساينس، دانشمندان امريکايي در حال بررسي امکان درمان کودکان مبتلا به اوتيسم با روش درماني نورومدولاسيون (neuromodulation) هستند تا اختلالات اجتماعي را با تحريک مغزي اصلاح کنند.

محققان از موسسه O'Donnell امريکا دريافتند، بخش خاصي از مخچه، منطقه‌اي در نزديکي ساقه مغز که از مدت‌ها پيش تصور مي‌شد که در هماهنگي حرکات نقش دارد، براي رفتارهاي اوتيستيک حياتي است.

از نظر درماني، اين بخش مخچه بسيار جذاب است، زيرا مي‌تواند براي درمان اوتيسم مورد استفاده قرار گيرد.گرچه استفاده از اين روش نمي‌تواند علت ژنتيکي اوتيسم را درمان کند، اما منجر به بهبود روابط اجتماعي کودکان مبتلا به اوتيسم شده و تاثير زيادي بر کيفيت زندگي آنها مي‌گذارد.

گام بعدي در اين روش آن است که دانشمندان مطمئن شوند استفاده از اين روش‌ها در کودکان بي‌خطر است.

گرچه پزشکان با استفاده از اين روش اختلالاتي نظير اسکيزوفرنيا را درمان کرده‌اند، اما اين روش هنوز در بيماري اوتيسم مورد مطالعه قرار نگرفته است و نيازمند بررسي‌هاي بيشتر است.

اختلال طيف اوتيسم (ASD) يک وضعيت عصبي است که از هر 68 کودک امريکايي يک نفر به آن مبتلاست. اين بيماري منجر به چالش‌هاي تعاملي و مشکل در روابط اجتماعي افراد مي‌شود.


 خبر 

 دندان هاي خراب و بروز معده درد

اولين عضو در دستگاه گوارش، دندان مي باشد. چون اگر غذاها به خوبي جويده نشود کار هضم و جذب غذا با مشکل مواجه مي شود و معده کارآيي خود را به کل از دست مي دهد.

نصيبي‌ دندان‌پزشک و متخصص ارتودنسي‌ اظهار کرد: دندان در جذب و هضم و همچنين جويدن‌ مواد غذايي بسيار مؤثر است به طوري که اگر اين عضو دچار مشکل شود هضم غذا با مشکلات‌ مختلفي‌ روبرو‌ مي‌شود.

وي بيان کرد: دندان در دستگاه گوارش‌ به عنوان‌ اولين عضو‌ محسوب مي‌شود و اگر‌ دندان فردي‌ خراب‌ باشد کار جويدن‌ مواد غذايي و به طبع‌ هضم و جذب‌ غذا با مشکل روبرو شده‌ و معده کارآيي‌ خود را از دست مي‌دهد‌.

نصيبي‌ با بيان اينکه‌ افرادي که دندان‌هاي خرابي دارند‌ به خوبي‌ مواد غذايي در معده‌شان آماده هضم‌ و جذب نمي‌شوند، افزود: افرادي که داراي دندان‌هاي خراب بوده‌ به ناچار در طولاني‌ مدت به غذاهاي‌ نرم و فاقد‌ فيبر‌ روي مي‌آورند و همين مسئله باعث‌ بر هم خوردن متابوليسم‌ بدن و حتي‌ مواد غذايي و آنزيم‌هاي مورد نياز معده و دستگاه‌ گوارش‌ است‌ و در نتيجه‌ کارآيي‌ معده را تضعيف‌ مي‌کند.

عفونت ناشي از دندان‌هاي خراب‌ باعث‌ عفونت‌ در سيستم گوارش مي شود

وي با بيان اينکه عفونت ناشي از دندان‌هاي خراب‌ باعث‌ ايجاد عفونت‌ در سيستم گوارش و گردش خون مي‌شود، تأکيد کرد: باکتري‌هاي دندان‌هاي خراب از طريق‌ جويدن‌ مواد غذايي وارد سيستم گردش خون و يا معده شده‌ و همين مسئله باعث ايجاد معده درد‌ و بروز‌ بيماري‌هاي مختلف‌ در سيستم گوارش‌ مي‌شود.

نصيبي يادآور شد: دندان‌هاي خراب‌ به دليل‌ درد شديد‌ جويدن غذا را به طور ناقص‌ انجام داده و همين امر کار معده را در هضم‌ غذا 2 برابر مي‌کند و باعث‌ ايجاد مشکل در سيستم گوارش‌ مي‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته