جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5726

بر اساس لايحه بودجه :
قيمت آب و برق گران نمي‌شود، اصلاح مي‌شود!


تريبون


نهادهاي مالي


 بر اساس لايحه بودجه :
 قيمت آب و برق گران نمي‌شود، اصلاح مي‌شود! 

 
بر اساس لايحه بودجه سال 1397 تعرفه آب براي هر مترمکعب 20 تومان افزايش مي‌يابد در مورد برق نيز زمزمه هايي براي افزايش تعرفه شنيده مي شود، اين در شرايطي است که وزير نيرو صراحتا اعلام کرده که وزارت نيرو به دنبال افزايش تعرفه ها نيست بلکه تنها هدف اين است که تعرفه ها اصلاح شوند.

به گزارش ايسنا، موضوع تعرفه آب و برق هميشه يکي از بحث هاي داغ محافل آب و برق بوده به طوري که مسوولان و کارشنان همشه براي اين موضوع گلايه داشتند، اين بار وزير نيروي جديد تکليف گراني اين دو کالا را مشخص کرد و گفت نه در سال 1397 و در سال‌هاي آينده آب و برق گران نخواهد شد چرا که گراني يعني کالايي بالاتر از قيمت واقعي به فروش برسد و با توجه به اينکه آب و برق فاصله زيادي تا قيمت تمام شده خود دارد، اين مفهوم براي اين دو کالا بي‌معناست.

وي با اشاره به لزوم کاهش قيمت تمام شده و آنچه از مشترکان اخذ مي‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر فاصله بين اين دو مقوله بسيار زياد است و بايد به دنبال کاهش اين فاصله باشيم. به طوري که بايد به شکل محسوسي قيمت تمام شده کاهش و به عبارتي قيمت آب و برق اصلاح شود.

اردکانيان ادامه داد: بدين معنا که اين دو کالا گران نخواهد شد اما قيمت‌ها اصلاح مي‌شود به نوعي که وزارت نيرو بتواند آب و برق را به شکل پايدار تامين و در اختيار مشترکان قرار دهد چرا که اگر زماني با کاهش سرمايه‌گذاري روبرو شديم، بتوانيم همچنان اين دو کالا را در اختيار مشترکان قرار دهيم.

وزير نيرو تصريح کرد:با توجه به اينکه افزايش تعرفه آب و برق بحثي نبود که نياز به مجوز قانوني داشته باشد و در لايحه بودجه نيز گنجانده شود، در فصل بودجه مورد بحث قرار نگرفته اما به هر حال اين مسئله جزو اختيارات دولت است و ما مشغول تدوين گزارشات لازم در اين زمينه براي دولت هستيم.

ايران در بين 200 کشور دنيا، جزء سه کشور داراي کمترين تعرفه برق است

در خصوص وضعيت قيمت برق در اين و جهان مي توان گفت ايران در بين 200 کشور دنيا، جزء سه کشور داراي کمترين تعرفه برق است؛ علاوه‌ بر اين در هيچ جاي دنيا نرخ برق براي بخش کشاورزي تا اين اندازه پايين نيست.در بخش برق سالانه حداقل 7000 ميليارد تومان مابه‌التفاوت قيمت تمام شده در نرخ تکليفي بدون احتساب هزينه سوخت است و سالانه 240 ميليارد کيلووات ساعت برق يارانه‌اي در داخل کشور به فروش مي‌رسد که فاصله قيمت تمام شده و فروش تکليفي تبديل به بدهي مي‌شود. علاوه بر اين، اگر سوخت نيروگاه‌ها حساب شود يارانه‌اي که دولت بابت اين مابه‌التفاوت پرداخت مي‌کند، بالغ بر 15 هزار ميليارد تومان در سال است.

همچنين نرخ برق در مناطق گرمسير کشور حدود 16 تا 17 تومان است که اين نرخ‌ها نسبت به تعرفه‌هاي برق ساير کشورها بسيار پايين است، در همين راستا هوشنگ فلاحتيان معاون برق و انرژي وزير نيرو با اشاره به مابه‌التفاوت قيمت‌هاي تکليفي و واقعي در حوزه برق، از ارائه پيشنهاد افزايش قيمت برق به هيات دولت خبر داد و گفت: پيشنهادي براي سامان دهي به اقتصاد آب و برق به دولت ارائه شده که اميدواريم با تصويب آن بتوان بخشي از مشکلات اين بخش را جبران کرد.

در مجموع مسوولان وزارت نيرو معتقدند که تعرفه‌هاي برق در ايران در قياس با کشورهاي ديگر بسيار ارزان‌تر است در مورد آب نيز همين نگرش وجود دارد تا جايي که به گفته افشين رحيم‌زاده معاون مهندسي و توسعه شرکت آب و فاضلاب تهران گفت: در حال حاضر اگر آب به قيمت واقعي خود نرسد به طوري که بهاي واقعي آب از سوي مشترکان دريافت نشود، قطعا نمي‌توان بحران آب را سروسامان داد.

وي با بيان اين که فاصله قيمت تمام شده آب و آنچه از مشترکان دريافت مي‌شود بسيار زياد است، اظهار کرد: تا زماني که به اقتصاد واقعي در حوزه آب دست پيدا نکنيم، شرکت‌هاي آب و فاضلاب قادر به تامين آب پايدار نخواهند بود لذا در شرايط فعلي لازم است که در شوراي اقتصاد و ديگر محافل مربوط به بخش آب به مساله اقتصاد آب رسيدگي شود، چرا که تنها در اين صورت مي‌توان آب پايدار و با کيفيت را در اختيار مشترکان قرار داد.

رحيم زاده با بيان اينکه در حال حاضر قيمت تمام شده هر مترمکعب آب در تهران 1000 تومان است و تنها 400 تومان براي هر مترمکعب از مشترکان دريافت مي‌شود، عنوان کرد: واقعي نبودن قيمت‌ آب باعث شده که ارزش واقعي اين کالا آن طور که بايد درک نشود و مشترکان خود را ملزم به رعايت مديريت مصرف نکنند، لذا در اين شرايط ضروري است که به مساله اقتصاد آب توجه ويژه‌اي شود.

اين واقيت که قيمت تمام شده آب و برق در ايران در قياس با آنچه از مشترکان اخذ مي شود منطقينيست غير قابل انکار است لذا نمي توان خواسته مسوولان براي افزايش قيمت اين دوکالا را نادرست دانست اما در کنار اين مساله بايد به موضوعات ديگري همچون مواردي که موجب افزايش بهره وري مي شود نيز توجه کرد.


 تريبون 

 حذف 34 ميليون يارانه‌بگير تائيد شد

با وجود اين‌که برخي مديران ارشد دولت احتمال حذف 30 ميليوني يارانه‌بگيران را با توجه به منابعي که در لايحه بودجه سال آينده تعيين شده تاييد نکردند، اما اذعان پايگاه اطلاع‌رساني دولت اين موضوع را تاييد مي‌کند. بر اين اساس حدود 34 ميليون نفر از جمع يارانه‌بگيران حذف شده و مابقي که حدود 42 ميليون نفر هستند باقي خواهند ماند.

به گزارش ايسنا، تبصره هدفمندي يارانه به طور حتم يکي از پر بحث‌ترين تبصره‌هاي لايحه بودجه سال آينده است. به هرحال تعيين منابع موجود در آن و تغيير رويه‌اي که در تدوين آن وجود داشت با سوالات و شبهاتي همراه شده است. منابع ناشي از اصلاح قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي که به سازمان هدفمندي مي‌رود، 37 هزار ميليارد تومان تعيين شده که نشان از کاهش 10 هزار ميلياردي نسبت به سال جاري است. از اين رقم 23 هزار ميليارد تومان براي پرداخت يارانه‌هاي نقدي تعيين شده است که نسبت به سال جاري و دوره‌هاي قبل به طور قابل توجهي کاهش دارد چرا که در حال حاضر براي حدود 77 ميليون نفر رقمي نزديک به 42 هزارميليارد تومان پرداخت نقدي در سال انجام مي‌شود. اگر قرار باشد دولت به تبصره‌اي که در لايحه بودجه‌ سال آينده قرار داده عمل کند بايد تا نيمي از يارانه‌بگيران فعلي و حدود 30 ميليون نفر از آنها را به طور يکجا حذف کند در غير اين صورت باز هم در جريان قبلي قرار داشته و منابع آن پاسخگوي هزينه‌هاي موجود نيست.

اختصاص منابع حاصل از حذف يارانه نقدي ثروتمندان به فقرا و بهداشت عمومي

در حالي تعداد حذف 30 ميليون نفري و اعلام آن در رسانه‌ها بعد از ارائه لايحه بودجه حاشيه‌ساز شد و نوبخت-رئيس سازمان برنامه و بودجه- در مقابل تاييد اين تعداد مقاومت کرد و رويکرد خود را به سمت پرداخت يارانه به نيازمندان برد تا اين‌که بخواهد اعلام کند با منابع موجود بايد حدود 30 ميليون نفر يارانه‌بگير حذف شود، اما آنچه که امروز پايگاه اطلاع‌رساني دولت منتشر کرده مهر تاييدي بر پيش‌بيني حذف شدگان از يارانه نقدي است.بنابر توضيحاتي که از سوي دولت اعلام شده است بر اساس لايحه بودجه 1397 برآوردها نشان مي‌دهد منبع حاصل از حذف غيرنيازمندان از يارانه در سال آينده 18 هزار و 800 ميليارد تومان است و در اين حالت حدود 34 ميليون نفر از دريافت يارانه حذف و مابقي که حدود 42 ميليون نفر هستند باقي مي‌مانند. با اين توضيح که منابع حاصل از حذف يارانه نقدي ثروتمندان قرار است به فقرا و بهداشت عمومي اختصاص پيدا کند. اين در حالي است که در حال حاضر طرح تحول سلامت به عنوان مهمترين طرح اجتماعي و رفاهي دولت با مشکلات کمبود منابع رو به رو است و بر اين اساس برنامه ريزي شده تا منابع حاصل، صرف بهداشت و سلامت مردم شود.

با اين حال اخيرا نمايندگان نسبت به موج حذف 30 ميليوني انتقاداتي داشته‌اند و رئيس سازمان برنامه و بودجه احتمال بازنگري را مطرح کرده است.

بانک مرکزي: تخم‌مرغ 40 درصد گران شد

بانک مرکزي گزارش متوسط قيمت خُرده‌فروشي برخي موادخوراکي در تهران را در هفته منتهي به 24 آذرماه منتشر کرد که قيمت 7 گروه نسبت به هفته قبل افزايش يافت.

به گزارش تسنيم، براساس اعلام بانک مرکزي متوسط قيمت خُرده‌فروشي گروه‌هاي لبنيات 0.4 درصد، تخم مرغ 8.9 درصد، برنج 0.3 درصد، حبوب 0.4 درصد، ميوه‌هاي‌ تازه 4.2 درصد، سبزي‌هاي تازه 2.3 درصد و چاي 0.5 درصد در هفته منتهي به بيست و چهارم آذرماه نسبت به هفته قبل از آن افزايش داشت و قيمت گوشت مرغ 3.3 درصد با کاهش مواجه شد. همچنين قيمت خرده‌فروشي گروه‌هاي گوشت قرمز، قند و شکر و روغن نباتي ثابت ماند.

در هفته مورد گزارش در گروه لبنيات قيمت شير پاستوريزه نسبت بـه هفتـه قبل معادل 1.3 درصد افزايش داشت و بهاي ساير اقلام اين گروه بدون تغيير بود. قيمت تخم‌مرغ معادل 8.9 درصد افزايش يافت و شانه‌اي 118 هزار تا 160 هزار ريال فروش مي‌رفت.

در اين هفته در گروه برنج بهاي برنج وارداتي غيرتايلندي معادل 3.2 درصد افـزايش داشت و قيمت ساير اقلام ثابت بود. در گروه حبوب بهاي نخود معادل 0.4 درصد کاهش يافت و قيمت ساير اقلام بين 0.1 درصد تا 0.7 درصد افزايش داشت.

در هفته مورد بررسي، در ميادين زير نظر شهرداري هندوانه عرضه کمي داشت. ساير اقلام ميوه و سبزي تازه که تعدادي از آنها از نظر کيفي در مقايسه با ساير ميوه‌فروشي‌ها متفاوت بودند، بـه نرخ مصوب سازمان ميادين ميوه و تره‌بار عرضه مي‌شد. ميوه‌فروشي‌هاي سطح شهر اقلام ميوه و سـبزي تازه را عرضه مي‌کردند که در گروه ميوه‌هاي تازه بهاي انار معادل 0.7 درصد و موز 1.1 درصد کاهش ولي قيمت ساير اقلام اين گروه بين 0.4 درصد تا 26.4 درصد افزايش يافت. در گروه سبزي‌هاي تازه بهاي گوجه فرنگي بدون تغيير بود و قيمت ساير اقلام اين گروه بين يک درصد تا 8.1 درصد افزايش داشت.در هفته مورد گزارش بهاي گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود و قيمت گوشت مـرغ معادل 3.3 درصد کاهش يافت. در اين هفته بهاي چاي خارجي معادل 0.5 درصد افزايش داشت و قيمت قند، شکر و انواع روغن نباتي بدون تغيير بود.

براساس اعلام بانک مرکزي، در هفته منتهي به بيست و چهارم آذرماه متوسط قيمت متوسط خرده فروشي لبنيات 6.3 درصد، تخم مرغ 40.4 درصد، برنج 2 درصد، حبوب 5.2 درصد، ميوه‌هاي تازه 26.4 درصد، سبزي‌هاي تازه 44.5 درصد، گوشت قرمز 15.2 درصد، گوشت مرغ 7.2 درصد، چاي 19.5 درصد و روغن نباتي 2.2 درصد نسبت به هفته مشابه سال گذشته افزايش داشت. همچنين متوسط قيمت قند و شکر 12.9 درصد در دوره زماني ياد شده کاهش داشته است.


 نهادهاي مالي 

 "عليرضا بلگوري" به عنوان مديرعامل بانك اقتصادنوين معرفي شد

طي مراسمي "عليرضا بلگوري" به عنوان مديرعامل بانك اقتصادنوين معرفي شدبر اساس تصميم هيات مديره و با تاييد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، "عليرضا بلگوري" به عنوان مديرعامل جديد بانك اقتصادنوين معرفي شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك اقتصادنوين، در مراسم معارفه مديرعامل جديد اين بانک كه با حضور اعضاي هيات مديره و مديران بانك اقتصادنوين برگزار شد، محمد صدرهاشمي‌نژاد بنيان‌گذار اين بانک ضمن اشاره به معرفي مديرعامل جديد بانک اقتصادنوين گفت: امروز پس از شانزده سال فعاليت بانک اقتصادنوين به عنوان طلايه‌دار بانکداري خصوصي کشور نماد سلامت در نظام بانکي به شمار مي‌رود که تاکنون دچار هيچ حاشيه‌اي نبوده است.

شعبه بانک پارسيان در شهرستان زابل افتتاح شد

325 شعبه بانک پارسيان با حضور معاون فرماندار زابل ، امام جمعه اهل تسنن زابل ، کسبه و تجار منطقه و همچنين مديراعتبارات، مديرامورشعب و مدير پشتيباني بانک پارسيان در شهرستان زابل افتتاح شد .به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک پارسيان ،سرکار خانم معين افشار، معاون فرماندار زابل در مراسم افتتاح اين شعبه گفت: باتوجه به شعار امسال که توسط مقام معظم رهبري به "اقتصاد مقاومتي ، توليد و اشتغال "نام گذاري شده است، بانک هاي خصوصي به اين نکته توجه کرده و با حمايت خود و ارايه تسهيلات زمينه اشتغالزايي و رونق توليد را در شهرستان زابل فراهم کنند. وي خاطر نشان کرد: بانک پارسيان به عنوان يکي از بهترين بانک هاي خصوصي، مي تواند نقش موثري در اين خصوص ايفا نمايد.

تقديراز مديرعامل بانک‌پاسارگاد به عنوان کار آفرين نمونه

سومين همايش ملي «کارآفريني، استقامت ملي و توسعه پايدار» در تاريخ 25 آذر 1396 در محل مرکز همايش‌هاي صدا و سيما برگزار شد.به‌گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، در اين کنفرانس از دکتر مجيد قاسمي مديرعامل بانک‌پاسارگاد، با اهداي تنديس به عنوان کار آفرين نمونه تقدير شد و وي به بيان تجربيات خود در زمينه کارآفريني پرداخت.

انتقال وجه کارت به کارت شتابي بدون نياز به اينترنت با سامانه 727 بانک سينا

در راستاي توسعه خدمات بانکداري الکترونيک و به منظور تسهيل در دسترسي به اين خدمات، امکان انتقال وجه کارت به کارت شتابي بدون نياز به اينترنت در بانک سينا فراهم شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، هموطنان با استفاده از سامانه 727 اين بانک بدون نياز به اينترنت مي توانند در تمامي ساعات شبانه روز نسبت به انتقال وجه کارت به کارت شتابي تا سقف روزانه 30 ميليون ريال اقدام کنند.

ارتقاي شاخص هاي مالي و بانکداري الکترونيک بانک شهر

معاون شعب و توسعه بازاريابي بانک شهر با تاکيد بر اينکه منابع اين بانک شهر در سال 93 تنها 11 هزار ميليارد تومان بوده است، گفت: با اقدامات صورت گرفته در چند سال اخير، هم اکنون منابع بانک شهر به بيش از 55 هزار ميليارد تومان رسيده است.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر ، محمد کيايي با بيان اينکه در چند سال گذشته شاهد روند رو به رشد منابع و همچنين افزايش صدور ضمانتنامه‌هاي بانکي و فعاليت‌‌هاي ارزي چشمگيري در بانک شهر بوده ايم، افزود: بسياري از پروژه‌هاي عمراني در شهرها با حمايت بانک شهر و از طريق فروش اوراق مشارکت اجرايي شده و اين بانک بالاترين فروش اوراق را در سال 1395 داشته است.

بازديد معاون عمليات بانکي از شعب استان قم بانک ايران زمين

محمدرضا ادبي معاونت عمليات بانکي به اتفاق مصطفي يزدانجو مدير امور شعب استان ها و محمدرضا سبزواري مديريت شعب استان هاي اصفهان، قم، مرکزي و چهارمحال و بختياري از شعب استان قم بازديد به عمل آوردند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين ، معاون عمليات بانکي ضمن بازديد از شعب استان قم و بررسي عملکرد شعبه با همکاران استاني صميمانه در خصوص مسايل روز بانکداري گفتگو کرد.وي در اين ديدار ها اظهار داشت: کليه همکاران شعب در جهت تحقق اهداف سازماني بايد تمام توان خود را معطوف برنامه ريزي، شناسايي بازار هدف و بازاريابي موثر نموده که اين مهم با همراهي و همگامي فرد فرد کارکنان، احساس مسئوليت و وجدان کاري امکان پذير خواهد بود.

نگاه ويژه بانک ملي به بنگاه هاي اقتصادي با اشتغال کمتر از 100 نفر

بانک ملي ايران در هشت ماه ابتداي سال جاري بيش از 10 هزار و 82 ميليارد ريال تسهيلات به بنگاه هاي اقتصادي با اشتغال کمتر از 100 نفر پرداخت کرده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، در سالي که از سوي مقام معظم رهبري «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» نامگذاري شده، توسعه اشتغال و حمايت از بنگاه‌هاي اقتصادي از محوري ترين اولويت هاي اين بانک است.

تسهيلات بانک رفاه براي خريد محصولات ايراني

بانک رفاه با هدف حمايت از توليد ملي و پشتيباني از مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي در قالب « طرح انتخاب رفاه» تسهيلات پرداخت مي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي و کارکنان اين سازمان که حقوق خود را از بانک رفاه دريافت مي کنند، مي توانند در صورت خريد از محصولات شرکت اسنوا (لوازم خانگي)، از تسهيلات مذکور تا سقف 200 ميليون ريال در قالب عقد مرابحه با نرخ 15 درصد و با بازپرداخت 36 ماهه بهره مند شوند.

متقاضيان مي توانند به يکي از شعب بانک رفاه مراجعه و پس از اعتبار سنجي و تکميل مدارک نسبت به دريافت کارت مرابحه اقدام کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته