جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5726

فقط به مالکان کانکس داده مي‌شود
مستاجران همچنان در بيم و اميد داشتن سرپناه


خبرها


ميز خبر


 فقط به مالکان کانکس داده مي‌شود
 مستاجران همچنان در بيم و اميد داشتن سرپناه 

 
يک ماه از زلزله 7 ريشتري کرمانشاه مي‌گذرد، اما گويا شرايط براي داشتن سرپناهي گرم براي برخي ازجمله مستاجران همچنان پيچيده به نظر مي‌رسد. هرچند استاندار کرمانشاه ندادن کانکس به مستاجران را رد مي‌کند.

به گزارش ايلنا، چند روزي است دست به دست شدن اين جمله: "به مستاجران کانکس داده نمي‌شود" با موجي از انتقادات روبه‌رو شده است! جمله‌اي به نقل از مسئولان استانِ کرمانشاه که به سرعت در فضاي مجازي منتشر شد.

پرداخت 5 ميليون تومان بلاعوض به مستاجران

معاون عمراني استانداري کرمانشاه، چند روز پيش گفته بود: "مستأجراني که محل سکونتشان در زلزله اخيرِ استان تخريب شد، جمعيت بالايي را شامل مي‌شوند و عملاً امکان اختصاص و تحويلِ کانکس به آنها وجود ندارد! در عوض پنج ميليون تومان کمک بلاعوض و 10 ميليون تومان تسهيلات به آنها پرداخت مي‌شود تا بتوانند در شهرهاي ديگر، خانه‌اي براي اسکان خود، اجاره کنند."

اين مقام مسئول اين را هم گفته که کانکس، تنها به مالکانِ خانه‌هايي که به‌طور کامل تخريب شده است، اختصاص مي‌يابد! حتي به صاحبان واحدهاي تعميري به هيچ عنوان کانکسي اهدا نمي‌شود.

در همين حال در روزهاي اخير نامه‌اي در فضاي مجازي منتشر شد که در آن آمده است: "براساس ضوابط، امکان تحويل کانکس به مستاجران مناطق زلزله‌زده‌ وجود ندارد!". نامه‌اي که از جانبِ ستاد معين بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان اصفهان، مستقر در سرپل ذهاب، به فرمانداري شهرستان سرپل ذهاب ارسال شده است. در همين رابطه غلامحسين خاني (مديرکل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان اصفهان) توضيح داده است: "روزي که اين نامه صادر شد، هنوز تکليف برايمان مشخص نبوده و چيزي ابلاغ نشده بود." خاني گفته: "چون فضاي کافي براي نصب کانکس به تعداد همه مردم، نداريم، براساس تصميمِ استاندار و رئيس بنياد مسکن، قرار شد طبق مصوبه دولت، مبلغ 5 ميليون تومان اجاره بها به آنان پرداخت کنيم."

فقط به مالکان کانکس داده مي‌شود

اين مقام مسول تاکيد کرده است که فقط به مالکان کانکس داده مي‌شود که در زمين ملک خود نصب کنند. خاني مي‌گويد: هم اکنون در سرپل ذهاب 9 هزار مسکن وجود دارد که نيازمند تعمير است، لذا مستاجران مي‌توانند با استفاده از مبالغي که به آنان تعلق مي‌گيرد، مسکن اجاره کنند. زيرا حتي اگر اصرار براي دريافت کانکس هم داشته باشد ما نمي‌توانيم به مستاجران کانکس بدهيم و مجبورند در کمپ‌ها مستقر شوند.

خاني اين آمار را هم اعلام کرده که در شهرستان سرپل ذهاب 5 هزار واحد مسکوني، 100درصد تخريب شده است که به مالکان آن‌ها کانکس تعلق مي‌گيرد؛ البته اگر مالک اجازه بدهد؛ مي‌توانيم به مستاجر هم کانکس بدهيم که در اين زمين نصب کنند و مشکلي در اين زمينه نداريم. بنابراين بايد مالک و مستاجر در اين منطقه به توافق برسند.

هوشنگ بازوند (استاندار کرمانشاه) اما درباره موج انتقادات در رابطه با تصميمِ واگذار نکردنِ کانکس به مستاجران، به خبرنگار ايلنا، مي‌گويد که خبر به اين شکل صحت ندارد!: در واقع ما به طرق مختلف از مستاجران حمايت مي‌کنيم. به‌طور مثال افرادي هستند که قبلاً از روستا‌ها به شهر آمده‌اند؛ کساني که با وجود داشتنِ زمين کشاورزي يا خانه، به اين دليل که برايشان توجيه اقتصادي نداشته به شهر آمده و مستاجر شده بودند. حالا اينها داوطلب هستند که به روستاهايشان بر‌گردند؛ ما به اين افراد کمک بلاعوض پرداخت مي‌کنيم، کانکس مي‌دهيم و خانه هم برايشان خواهيم ساخت.

يا کمک 5 ميليون توماني بلاعوض يا دريافت کانکس

استاندار کرمانشاه مي‌گويد: مثلاً عده‌اي از مردم که روستايي نبوده و ساکنِ خودِ شهر و در خانه‌اي مستاجر بودند، ما ضمن کمک 5 ميليون تومانيِ بلاعوض به آنها، 5 ميليون تومان هم بابت اجاره اختصاص مي‌دهيم. اما اگر تمايلي به دريافت اين مبالغ نداشته باشند، يک کانکس "مديريت شده" به آنها مي‌دهيم؛ "مديريت شده" به اين معني که با هماهنگيِ شهرداري، موقتاً کانکسي را در منطقه‌اي از شهر به آنها اختصاص مي‌دهيم تا بعد از اينکه توانمند شدند، يا خانه‌اي بسازند و يا محل سکونتي را براي خود اجاره کنند.

بازوند با اشاره به اينکه، با چنين راهکارهايي، مشکل مستاجران حل مي‌شود، گفت: ما مانعي براي دادن کانکس به آنها نمي‌شويم و مي‌توانند براي گرفتن کانکس، به دفاتر استان‌هاي معين و بنياد مسکن در مناطق زلزله‌زده مراجعه کنند. اما اگر کمک بلاعوض 5 ميليون توماني را دريافت کنند، ديگر نمي‌توانند کانکس بگيرند. البته مستاجراني که خانه‌هاي محل سکونتشان بر اثر زلزله تخريب شده خيلي زياد نيستند و تقريباً 3-4 درصد آسيب ديدگان را شامل مي‌شوند.

در اين ميان گويا فرماندار قصرشيرين عنوان کرده است: "در قصر شيرين به کسي کانکس نمي‌دهيم. قرار است 5 ميليون تومان وديعه مسکن پرداخت کنيم؛ مردم هم راضي مي‌شوند و کمک مي‌کنند که کارشان سريع‌تر انجام شود. اما در بحث مستاجران گرفتاريم و ضعيف‌ترين قشر مستاجران هستند!

در عين حال وي در تماس خبرنگار ايلنا و طرح پرسشِ درباره چراييِ اختصاص ندادنِ کانکس به زلزله‌زدگانِ شهرستان قصرشيرين، حاضر به پاسخگويي نشد و بنياد مسکن تهران را متولي اصلي اين امر در قصرشيرين معرفي کرد.


 خبرها 

 261 ميليون دلار روزانه خسارت ناشي از تعطيلات بر اثر ريزگردهاست

مدير کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اينکه براساس توليد ناخالص داخلي استان‌ها روزانه حدود 261 ميليون دلار ضرر ناشي از تعطيلات ريزگردهاست، گفت: طرح‌هاي توسعه‌اي افغانستان در حوزه هيرمند و هريررود مي‌تواند براي ايران مشکل آفرين باشد.

به گزارش ايسنا، علي مريدي در سمينار مخاطرات زيست‌محيطي و امنيت منطقه‌اي در غرب آسيا که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به حوزه‌هاي مشترک فرامرزي آب در ايران از جمله هيرمند و هريررود اظهار کرد: يکي از مهم‌ترين حوزه‌هاي مناقشه در بين حوزه‌هاي بين فرامرزي سدي است که آب شرب مشهد را تامين مي‌کند همچنين حوزه‌هاي شمال غرب ارس نيز علاوه بر اينکه از نظر کميت آب داراي اهميت هستند، بحث‌هاي مهمي در رابطه با کيفيت آب نيز دارند.

مديرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: دجله و فرات از جمله حوزه‌هاي پيچيده از نظر مسائل فني و بحث‌هاي سياسي هستند. در اين دو حوزه به نوعي کشور ايران هم بالادست است و هم حوزه پايين دستي محسوب مي‌شود.

درمان 15 درصد از بيماران در مراکز ترک اعتياد موفقيت آميز است

کارشناس و پژوهشگر اعتياد گفت: درمان 15 درصد از بيماران در مراکز ترک اعتياد موفقيت آميز است و اين اتفاق در مراکزي رخ مي‌دهد که از وضعيت و شرايط مناسبي برخوردار هستند.هومن نارنجي‌ها کارشناس و پژوهشگر اعتياد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به وضعيت مطلوب مراکز ترک اعتياد نسبت به چندين سال گذشته اظهار کرد: وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با موادمخدر بر مراکز ترک اعتياد در سطح کشور نظارت و کنترل دارند و همچنين اين مراکز براي درمان بيماران خود از پزشکان و روان‌شناسان زير نظر اين دو نهاد استفاده مي‌کنند.وي افزود: درمان 15 درصد از بيماران در مراکز ترک اعتياد موفقيت آميز است و اين اتفاق در مراکزي رخ مي‌دهد که از وضعيت و شرايط مناسبي برخوردار هستند.کارشناس و پژوهشگر اعتياد با اشاره به لزوم سرمايه‌گذاري بيشتر در حوزه پيشگيري از اعتياد، تصريح کرد: بسياري از بيماراني که به مراکز ترک اعتياد مراجعه مي‌کنند از درمان سخت اعتياد خود نگران هستند، لذا ارائه مشاوره‌هاي روان‌شناسي ضمن درمان موجب کاهش ترس آن‌ها از مراحل درماني بيماري‌شان مي‌شود.وي افزود: استفاده از روش‌هاي خانواده درماني و انجام تست‌هاي مرتب بر روي فرد معتاد در مراکز ترک اعتياد موجب افزايش انگيزه بيماران براي درمان اعتيادشان مي‌شود.نارنجي‌ها با بيان اينکه مراکزي که فقط دارو درماني مي‌کنند نتيجه کمتري دارند، تصريح کرد: مراکزي که از روش دارو درماني براي ترک اعتياد بيماران خود استفاده مي‌کنند فقط موجب مصرف کننده شدن بيماران مي‌شود و طول درمان آن‌ها را بيشتر مي‌کند، لذا نتيجه گيري از اين روش مطلوب نيست.


 ميز خبر 

 برخورد با بيش از 44 هزار خودروي متخلف

معاون هماهنگ کننده پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از استقرار ماموران پليس در 400 نقطه از شهر تهران به منظور برخورد با خودروهاي آلاينده و پلاک غيرمجاز خبر داد.سرهنگ سيد ابوالفضل موسوي پور در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اجراي مصوبه طرح زوج و فرد از در منازل اظهار کرد: با مصوبه کميته اضطرار آلودگي هواي تهران طي اين چندروز اخير طرح زوج و فرد از در منازل به مرحله اجرا در آمده، بر اين اساس پليس با خودروهايي که از ساعت 6:30 صبح تا 19 در سطح معابر تردد کرده و رقم آخر سمت راست پلاک‌شان با روزهاي زوج يا فرد آن روز هماهنگ نباشد برخورد کرده و اين خودروها 20 هزار تومان جريمه خواهند شد.معاون هماهنگ کننده پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با بيان اينکه اجراي اين طرح طبق مصوبه کميته اضطرار کاهش آلودگي هواي تهران انجام مي‌شود خاطرنشان کرد: ديروز ماموران پليس 30 هزار دستگاه خودرو را که به شکل غيرمجاز در سطح شهر تردد کرده و پلاک‌شان با همان روز مشابهت نداشت اعمال قانون کردند و صبح روزگذشته تا کنون نيز بيش از 14 هزار دستگاه خودرو اعمال قانون شده است.وي درباره برخورد پليس با اين خودروها نيز اظهار کرد: اين خودروها براي بار اول متوقف و پس از اعمال قانون از آنان خواسته مي‌شود تا به مبدأ خود بازگردند اما در صورتيکه مجددا اين خودروها در سطح شهر تردد کرده و ماموران پليس آنان را رويت کنند به ازاي هر ساعت جريمه خواهند شد.وي با بيان اينکه تنها خودروهاي داراي مجوز طرح ترافيک مي‌توانند بدون توجه به رقم آخر سمت راست پلاک‌شان در شهر تردد کنند، گفت: اجراي اين طرح در روزهاي آينده منوط به مصوبه کميته کاهش آلودگي هواي تهران در شرايط اضطرار است.

مخدوش کردن پلاک جرم است

موسوي پور با بيان اينکه مخدوش کردن پلاک جرم محسوب مي‌شود، گفت: ممکن است تعداد معدودي از رانندگان با تغيير در رقم آخر سمت راست پلاک‌شان قصد تردد در شهر را داشته باشند که اين اقدام علاوه بر اينکه مشمول جريمه مي‌شود جرم است و براي فرد متخلف پرونده قضايي تشکيل شده و او به دادسرا اعزام خواهد شد ضمن اينکه خودرو نيز به پارکينگ منتقل خواهد شد.

برخورد با خودروهاي دودزا و آلاينده

موسوي پور همچنين از برخورد پليس با خودروهاي دودزا و آلاينده خبر داد و افزود: علاوه بر اجراي طرح زوج و فرد از در منازل و نظارت پليس، ماموران ما با خودروهاي آلاينده، دودزا و فاقد معاينه فني نيز برخورد مي‌کنند و بر اين اساس حتي اگر خودرويي داراي معاينه فني باشد اما ايجاد آلايندگي و توليد دود کند با آن برخورد خواهد شد.

فک پلاک بيش از 5000 خودروي آلاينده و دودزا از ابتداي امسال تا کنون

وي همچنين با بيان اينکه خودروهاي آلاينده و دودزا فک پلاک شده و پلاک اعزام به تعميرگاه دريافت خواهند کرد، گفت: خودروهايي که پلاک اعزام به تعميرگاه دريافت کرده باشند، اجازه کار و مسافربري در شهر نداشته و بايد ظرف مدت معين به تعميرگاه بروند. در غيراينصورت توقيف شده و به پارکينگ منتقل مي‌شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته