جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5734

دکتر روحاني:
حل مشکلات معيشتي مردم؛ اولويت اصلي دولت


داعش ترامپ را تهديد کرد


لاوروف: آمريکايي‌ها بايد سوريه را ترک کنند


اردوغان: به دنبال ايجاد پايگاهي در سودان نيستيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


هشدار روسيه به ژاپن درباره استقرار سيستم دفاع موشکي آمريکا


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


جهانگيري: جريانات سياسي در کنار هم مي توانند مسايل کشور را حل کنند


يونيسف: حمله به کودکان در مناطق جنگي افزايش يافته است


خبر


همايش بين المللي آسيب شناسي و طب آزمايشگاه


بازديد ترامپ از يک ايستگاه آتش‌نشاني در فلوريدا


سرمقاله


معاون وزير خارجه:راهبرد وزارت خارجه لغو کامل رواديد ورود به کشور است


 دکتر روحاني:
 حل مشکلات معيشتي مردم؛ اولويت اصلي دولت 

 رييس جمهوري عموم مسوولان، نخبگان و رسانه ها را مخاطبان اصلي بيانات اخير رهبر معظم انقلاب دانست و تاکيد کرد: امروز مهمترين شاخص انقلابي گري؛ کاستن از فاصله ها، اميد آفريني و کمک به توسعه مادي و معنوي کشور است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت،حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه ستاد اقتصادي دولت با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري، افزود: اينک و در پي اقتدار جمهوري اسلامي ايران در عرصه هاي منطقه اي و بين المللي؛ دشمنان انقلاب در صدد نا اميد کردن مردم از آينده، اختلاف افکني و ضربه به پشتوانه اجتماعي نظام بر آمده اند و ضروري است همگان در برابر اين توطئه هوشيار، و نخبگان نيز در روشنگري جامعه و بويژه نسل جوان کوشا باشند.

رئيس شوراي عالي امنيت ملي، انسجام ملي را براي تقويت ساختار دروني نظام و پيشرفت پرشتاب کشور ضروري خواند و گفت: هر گونه اختلاف افکني ميان قوا و دستگاهها، بزرگنمايي ضعف ها و معضلات کوتاه مدت و همچنين ياس آفريني در افکار عمومي نسبت به آينده کشور؛ حرکت در "خط تقابل" و مسير طراحي شده بدخواهان ايران اسلامي است.

دکتر روحاني نقد دلسوزانه در چارچوب قانون را لازمه اصلاح رويه ها، تحول آفريني و پويايي حوزه هاي مديريتي خواند و افزود: تخريب و سياه نمائي زمينه ساز تفرقه است و بي ترديد بزرگترين مولفه قدرت ملي؛ وحدت اقوام، مذاهب و اقشار مختلف جامعه براي تحقق آرمانهاي انقلابي و ملي است.رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود به مهمترين موضوعات اقتصادي کشور و از جمله ويژگي هاي لايحه بودجه سال 97 اشاره و گفت: دولت با هدايت رهبري و حمايت عمومي، ضمن اجراي سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي و با هدف گيري توليد و اشتغال؛ حل مشکلات معيشتي و اقتصادي مردم را در صدر اولويت هاي خود دارد.

دکتر روحاني با تاکيد بر اينکه براي حل مشکلات اقتصادي نيازمند واقع بيني و همراهي قوا و نهادها هستيم، ادامه داد: کاهش وابستگي بودجه به نفت، توسعه ديپلماسي اقتصادي، افزايش صادرات، رونق توليد و اشتغال؛ پنج رکن برنامه هاي اقتصادي دولت است.رييس جمهور با تقدير از بيانات صريح و وحدت بخش مقام معظم رهبري، جهت گيري دولت را، ايجاد فرصت براي شکوفائي همه استعدادها، همکاري با همه نيروها، و پرهيز از سياست زدگي و جناح گرائي در حرکت اقتصادي کشور اعلام کرد و گفت: با شفافيت حداکثري در بودجه و امور اقتصادي کشور، بلندترين گام را در مقابله با فساد و ناکار آمدي بر مي داريم و ديگر زمينه اي نخواهد ماند که متهمان فساد و تضييع امکانات، تخلفات خود را در پس دعواهاي سياسي پنهان کنند.


 داعش ترامپ را تهديد کرد 

 روسيا اليوم :يک رسانه تبليغاتي وابسته به گروه تروريستي داعش ويدئويي را منتشر کردند که در آن يکي از اعضاي اين گروه پيام تهديد آميزي را خطاب به دونالد ترامپ قرائت مي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت روسيا اليوم، در اين ويدئو نشان داده مي‌شود که يک فرد مسلح با نام ابوصالح الامريکي که افريقايي الاصل است به زبان انگليسي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا را تهديد کرده و تاکيد مي‌کند که "جنگ عليه اسلام" که کاخ سفيد به راه انداخته ايالات متحده را ضعيف‌تر کرده است.اين تروريست با تاکيد بر اينکه ترامپ به لطف "گفتمان صليبي"‌اش وارد کاخ سفيد شده، رئيس جمهور آمريکا را "سگ روم " خواند و وي را به کينه توزي عليه اسلام متهم کرد. او خواستار افزايش حملات به آمريکا شد.


 لاوروف: آمريکايي‌ها بايد سوريه را ترک کنند 

 اينترفاکس :وزير خارجه روسيه اعلام کرد، نيروهاي آمريکايي بايد بعد از نابودي تروريست‌ها به طور کامل خاک سوريه را ترک کنند.به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در گفت‌وگو با خبرگزاري اينترفاکس گفت، آمريکايي‌ها بايد بعد از نابودي کامل بقاياي داعش خاک سوريه را ترک کنند و اين مساله خيلي زود اتفاق خواهد افتاد.وي افزود: در اين خصوص اظهارات جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا درباره نيت آمريکايي‌ها براي ماندن در سوريه تا زمان تحقق پيشرفت در راه حل سياسي سوريه تعجب برانگيز است و اين گونه القا مي‌کند که واشنگتن حق تعيين سطح پيشرفت را براي خود حفظ کرده و مي‌خواهد بر بخشي از خاک سوريه تا تحقق نتيجه‌ مورد دلخواهش تسلط يابد.لاوروف بار ديگر اين مساله را تداعي کرد که شوراي امنيت با هيچ کار آمريکا و ائتلافش در سوريه موافقت نکرده و دولت سوريه نيز هيچ درخواستي از اين کشور و ائتلاف نکرده است.


 اردوغان: به دنبال ايجاد پايگاهي در سودان نيستيم 

 روسيا اليوم :رئيس جمهوري ترکيه تکذيب کرد که کشورش براي ساخت يک پايگاه دريايي در ساحل درياي سرخ در سودان در حال طرح‌ريزي باشد.به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه پس از بازگشت از تور آفريقايي‌اش در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا ترکيه پايگاهي دريايي را در بندر سواکن سودان ايجاد خواهد کرد يا خير، گفت: چنين بندر نظامي وجود ندارد.اردوغان با تکذيب اين امر که کشورش براي ساخت پايگاهي دريايي در ساحل درياي سرخ در سودان طرح‌ريزي کرده باشد، گفت: آنکارا براي بازگرداندن" باقي مانده‌هاي دوره عثماني‌ها در منطقه" تلاش مي‌کند.اردوغان اخيراً در جريان سفرش به سودان اعلام کرد که عمرالبشير، رئيس جهوري سودان با واگذاري مديريت آنکارا بر جزيره سواکن در درياي سرخ موافقت کرده است.


 يك نكته از هزاران 

 ضرب و شتم فرهنگ!

يكي از اخبار عجيبي كه اين روزها در فضاي رسانه‌اي منتشر شد، خبر ضرب و شتم خانم آموزگاري بود كه در مدرسه ابتدايي دخترانه در يکي از روستاهاي سرو در منطقه صوماي برادوست اروميه مشغول به كار است. در اين خبر، عنوان شده پدر يكي از دانش‌آموزان، به دليل اينكه معلم، جاي فرزندش را در كلاس درس، تغيير داده، او را با كوله‌پشتي فرزندش مورد حمله و ضرب و شتم قرار داده است! درنهايت، اين پدر، مجبور به عذرخواهي در برابر مدير، رئيس انجمن اوليا و مربيان و رئيس شوراي روستا شده و تعهد كتبي داده كه ديگر، چنين كاري از او سر نزند! پيرو اين مطلب، آموزش و پرورش منطقه هم اطلاعيه‌اي صادر كرده مبني بر اينكه بعد از بررسي موضوع، از طريق مراجع ذيصلاح براي احقاق حق معلم، اقدام خواهد كرد.

اما مسأله‌اي كه در حاشيه اين خبر، خوب است مورد توجه قرار گيرد، بحث شأن و منزلت اجتماعي معلمان است كه هر چند پيش‎ترها، در كشور ما هم، وضعيت خوبي داشته، اما ظاهرا هر چه زمان، بيشتر گذشته، از قدر و منزلت مرتبه معلمي كاسته شده است.

اين، در حالي است كه در بسياري از كشورهاي موفق در عرصه آموزش، معلمي جزء حرفه‌هاي پردرآمد و باپرستيژ بالا محسوب مي‌شود و معلمان، نه فقط از درآمد بالا، بلكه از جايگاه اجتماعي خوبي نيز برخوردارند. مقايسه‌اي بين وضعيت معيشتي، منزلتي و كاري آموزگاران در برخي كشورها نظير ژاپن، آلمان، كره جنوبي و... با ايران، مي‌تواند گوياي ضعف‌هايي باشد كه در كشور ما در اين زمينه وجود دارد. وقتي آموزش، كليدي‌ترين و پراهميت‌ترين حيطه قابل سرمايه‌گذاري در يك كشور باشد، بديهي است كه وضعيت رفاهي و جايگاه اجتماعي معلمان در آن نيز متفاوت باشد.

در اين كشورها، اعتبار و بودجه قابل توجهي به امر آموزش اختصاص پيدا مي‌كند، از معلمان انتظار مي‌رود خمود و بي‌حركت نباشند و مهارتها، دانسته‌ها و شيوه تدريس خود را مدام تقويت كنند. در قبال اين تلاشها نيز، معلمان از مزايا و منزلت اجتماعي بالايي بهره‌مند مي‌شوند. اما در كشور ما، آموزش و مدارس، اهميت لازم را ندارند، بودجه، اعتبارات و امكانات مربوط به اين حوزه نيز، تعريفي ندارد. اطلاعات و سطح مهارتي معلمان، به‌روزسازي نمي‌شود و در مقابل، حقوق مكفي نيز به معلمان تعلق نمي‌گيرد. حال، بماند كه در چنين وضعيتي، خروجي‌ها و نتيجه‌اي كه مي‌گيريم چه كيفيتي دارد.

به هر حال، ما نيازمند آنيم كه با الگوگيري از مدلهاي موفق آموزش در كشورهاي مختلف، و توجه به شأن و اعتباري كه آنها براي قشر آموزگار خود قائل‌اند، مانع از تكرار اتفاقاتي نظير ضرب و شتم معلمان در محل كارشان، شويم! و اهميت واقعي‌اي كه اين شغل در رشد جامعه دارد را، به آن بازگردانيم.


 ميز خبر 

 جدال لفظي بر سر ايران در پارلمان عربي

پارلمان عربي نشستي برگزار کرد که اين نشست بسيار پرتنش بود و برخي نمايندگان پارلمان ايران را به دخالت در امورکشورهاي عربي متهم کردند اما در مقابل نمايندگان عراق در اين پارلمان از ايران دفاع کردند.

به گزارش ايسنا به نقل از صدي البلد، در نشست پارلمان عربي برخي از نمايندگان اين پارلمان در رابطه گزارش کميسيون سياسي و امنيت ملي در مورد دخالت ايران در امور کشورهاي عربي دچار اختلاف شدند و 37 نفر از نمايندگان اين پارلمان در قطعنامه‌اي دخالت ايران در امور کشورهاي عربي را محکوم کردند.

بر اساس اين گزارش، قبل از تصويب اين قطعنامه برخي از نمايندگان پارلمان عربي از گزارش ارائه شده در مورد دخالت‌هاي ايران در امور کشورهاي عربي انتقاد کردند و اعلام کردند که اين گزارش کوتاه است و حجم دخالت‌هاي ايران را نشان نمي‌دهد به همين دليل علاوه بر گزارش کميسيون امور سياسي و امنيت ملي اين قطعنامه را ارائه دادند.از سوي ديگر، عباس البياتي، نماينده عراق در پارلمان عربي از گزارش کميسيون سياسي و امنيت ملي دفاع کرد و گفت: اين گزارش ديدگاه‌هاي مشترک کشورهاي عربي را در نظر گرفته است.وي افزود: عراق به روابطش با ايران افتخار مي‌کند همان‌گونه که به روابطش با عربستان افتخار مي‌کند و کشورهايي در حاشيه خليج (فارس) نيز وجود دارد که به روابط‌شان با ايران افتخار مي‌کنند.


 هشدار روسيه به ژاپن درباره استقرار سيستم دفاع موشکي آمريکا 

 سخنگوي وزارت خارجه روسيه اعلام کرد: استقرار سيستم‌هاي دفاع موشکي آمريکا در ژاپن مي‌تواند بر روابط مسکو-توکيو تاثير بگذارد.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري راشا تودي، ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت خارجه روسيه با اشاره به اين تصميم گفت: تصميم ژاپن مي‌تواند پشيماني‌هاي عميق و نگراني‌هاي بزرگي ايجاد کند.

وي ادامه داد: چنين اقداماتي تاثير منفي بر فضاي کلي روابط دوجانبه ميان روسيه و ژاپن از جمله مذاکرات درباره معاهده صلح مي‌گذارد.


 خبــــر 

 حمله به يک کليسا در جنوب قاهره با 10 کشته

منابع از تيراندازي به يک کليسا در جنوب قاهره خبر دادند. اين حمله به کشته شدن 10 تن انجاميده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، رسانه‌هاي مصري اعلام کردند که به کليسايي در حلوان در جنوب قاهره تيراندازي شده است.

منابع گزارش دادند که در حمله به کليساي مار مينا در حلوان، چندين تن کشته و زخمي شدند.

رسانه‌هاي مصري گزارش دادند که يک فرد مسلح که در تلاش بود به اين کليسا در جنوب قاهره يورش ببرد، کشته شد.

وزارت بهداشت مصر از کشته شدن 10 تن و زخمي شدن پنج تن ديگر در آمار اوليه اين حمله خبر داده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

فصل سوم - عضويت

ماده 4

عضويت در انجمن توسط هيأت مديره با توصيه مديراجرايي دفتر بين المللي دانشگاه ها وپس از مشاوره با سازمان هاي دانشگاهي داراي صلاحيت اجازه داده خواهد شديا ردخواهد شد.

تصميم هيأت مديره تابع درخواست کنفرانس عمومي خواهد بود. حقوق توافق شده انجمن توسط اين اساسنامه ممکن است با تصميم هيأت مديره درمورد اعضايي که الزامات خودرا در رابطه با پرداخت حق عضويت خود انجام نداده اند، به تعليق درآيد يا عضويت خاتمه پيدا کند.

ماده 5

هرعضو انجمن يک حق عضويت ساليانه خواهد پرداخت، که مبلغ آن توسط هيأت مديره مشخص شده است. به هيأت مديره اختيار داده شده تا درموارد خاص تنظيمات استثنايي اتخاذ نمايد.

ماده 6

هرعضو يک مخبر (يا رابط) ويک جانشين مخبر که قراراست مسئوليت روابط با انجمن را داشته باشدمنصوب مي نمايد. تمامي ارتباطات براي اين رابط ممکن است به صورت معتبراعلام گردد.

ماده 7

هريک از اعضا ممکن است پس از دادن تذکر 6 ماهه به مديراجرايي دفتربين المللي دانشگاه ها کناره گيري کند؛ حق عضويت براي سالي که قبلا شروع شده است قابل پرداخت خواهد ماند.

ماده 8

سازمان ها، مؤسسات، شبکه ها وافرادي که شرکاء عادي انجمن براي کاردرحوزه آموزش عالي بين المللي وهمکاري دانشگاهي هستند اما فاقد شرايط لازم براي عضوشدن مي باشند ميتوانند سمت پذيرش وابسته يا همکاري IAU توسط هيأت مديره را دريافت کنند.

فصل چهارم- سازمان ومديريت داخلي

ماده 9

ارکان انجمن به شرح زيراست:

الف) کنفرانس عمومي؛

ب) رئيس انجمن بين المللي دانشگاه ها؛

ج) هيأت مديره انجمن؛

د) دفتر بين المللي دانشگاه ها.


 جهانگيري: جريانات سياسي در کنار هم مي توانند مسايل کشور را حل کنند 

 معاون اول رئيس جمهوري گفت: جريانات سياسي کشور چه اصلاح طلبان و چه اصولگرايان و اعتداليون و همه کساني که دغدغه ايران را دارند، فقط مي توانند در کنار هم مسائل کشور را حل کنند.به گزارش ايرنا، «اسحاق جهانگيري» در بيست و پنجمين مجمع عمومي انجمن اسلامي پزشکي ايران افزود: نهادهاي مدني سياسي صنفي و همه نخبگان کشور در واقع تثبيت کننده حرکت صحيح جامعه هستند.

جهانگيري گفت: اگر بخواهيم کشور قانونمند حرکت کند بايد نهادهاي مدني، احزاب سياسي و صنفي بصورت جدي مورد حمايت قرار بگيرند؛ دولت تدبير و اميد خود را مديون نخبگان جامعه، جريانات سياسي و مدني مي داند که در مقاطع مختلف بويژه در زمان انتخابات به صحنه آمده و نقش خود را ايفا کردند.

وي تاکيد کرد : دولت انتظار دارد همواره مورد حمايت جرياني باشد که آن دولت را سرکار آورده است البته معناي حمايت اين نيست که گفته شود هر اقدام دولت خوب است. نقد منصفانه و ارائه راهکار به دولت يکي ديگر از انتظارات ما است.وي در ادامه گفت: فقط ميدان سياست اين نيست که نيازمند حضور مردم و دموکراسي باشد بلکه ميدان هاي مهم ديگري از جمله اقتصاد، فرهنگ و مسائل اجتماعي بدون حضور مردم، آزادي و عدالت به شکوفايي نمي رسد.

جهانگيري افزود: بايد رعايت حقوق شهروندي و حمايت از تشکلهاي مدني و نقش دادن به مردم در دستور کار حاکميت و دولت باشد يعني اينکه مردم به اين باور برسند که در ساختن کشور خود دخيل هستند بنابراين براي رسيدن به اين هدف تشکل هاي مدني بايد به عنوان يک فرصت تلقي شوند و نه تهديد. دولت هم به سهم خود تلاش مي‌کند از احزاب رسمي و شناسنامه‌دار حمايت کرده و آن را تقويت کند.معاون اول رييس جمهوري در ادامه به مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: ما براي حل مشکلات کشور بايد به يک درک مشترک از مسائل و تفاهم ملي برسيم تا بتوانيم به راهکارهاي مناسب و مورد تفاهم دست يافته و از همه فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي کشور بهره ببريم.

وي افزود: هشدارها و رهنمودهاي رهبري واظهار نگراني‌هاي چهره‌هاي دلسوز کشور بايد جدي گرفته شده تا بتوانيم تهديدات را به فرصت تبديل کنيم.

جهانگيري به چالش هاي پيش روي کشور نظير بيکاري، کاهش قدرت خريد و رفاه مردم، تهديد هاي منطقه اي و بين المللي اشاره کرد گفت: بنابراين بايد از همه ظرفيت هاي مادي و معنوي کشور بهره ببريم که برجام يکي از موفقيت‌هاي دولت بود و به بهترين نحو قضايا را سامان داد بنا بود که فرصت مناسب و مثبتي براي توسعه و رشد کشور ايجاد کند که متاسفانه آمريکايي ها بعد از آمدن رييس جمهور جديد بد عهدي کردند و تلاش دارند تا با مواضع خود فضاي مثبت برجام براي ايران را از بين ببرند.


 يونيسف: حمله به کودکان در مناطق جنگي افزايش يافته است 

 صندوق کودکان سازمان ملل(يونيسف) در تازه‌ترين گزارش خود از حملات فزاينده به کودکان در مناطق درگير جنگ جهان گزارش داده و مي‌گويد در سال 2017 شمار کودکاني که هدف حمله قرارگرفته‌اند به ميزان تکان دهنده‌اي افزايش پيدا کرده است.

به گزارش ايسنا، يونيسف مي‌گويد، قوانين بين‌الملل که براي حفاظت از کودکان وضع شده است آشکارا ناديده گرفته مي‌شوند.مانوئل فانتين، مدير امور اضطراري يونيسف گفت: کودکان در خانه، محل بازي و مدرسه مورد حمله قرار مي‌گيرند و اين گونه بي‌رحمي در مورد کودکان را نمي‌توان پذيرفت.درگزارش يونيسف به مناطقي اشاره شده که سال گذشته در آن بيشترين صدمه به کودکان وارد شده است.


 خبر 

 هشدار درباره تجمع در تهران

معاون سياسي و انتظامي استانداري تهران گفت: با هرگونه تجمع در ميادين شهر تهران برخورد قاطع صورت مي‎گيرد.

محسن همداني در گفت و گو با ايرنا تصريح کرد: تاکنون مجوزي مبني بر تجمعات مردمي در سطح شهر تهران از سوي استانداري صادر نشده و در صورت برگزاري چنين تجمعاتي از سوي نيروي انتظامي برخورد قاطع صورت مي‎گيرد.وي با اشاره به تجمع اخير در مشهد نيز گفت: اين تجمع نيز سياسي و بدون مجوز صورت گرفت و از سوي برخي جريانات سياسي هدايت شد.معاون امنيتي و انتظامي استانداري تهران با هشدار به رهبران برخي جريانات سياسي داخل کشور افزود: اين اقدامات و گفتارهاي ناپسند فرصت را به منافقين و سلطنت‎طلبان خارجي داده تا در اين مواقع دست به اقدام عليه نظام بزنند.همداني خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه تجمع در مشهد مقدس سبب تهيه خوراک براي دشمنان نظام شده به همين منظور با اين گونه تجمعات در پايتخت، برخورد قانوني و قاطع صورت خواهد گرفت.

به گزارش مهر، در همين ارتباط، سناتور «تام کاتن»؛ يکي از سناتورهاي جمهوري‎خواه آمريکا، با انتشار بيانيه‎اي در توئيتر، از اعتراضات روزهاي اخير در ايران حمايت کرد.

توافق محرمانه آمريکا و رژيم صهيونيستي براي مقابله با ايران

يک رسانه صهيونيستي در گزارشي از دستيابي محرمانه آمريکا و اسرائيل به يک توافق همکاري در ارتباط با چگونگي برخورد با ايران خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري هيل، بنا بر گزارش کانال 10 تلويزيون اسرائيل، مقامات آمريکايي و صهيونيستي به صورت غير علني توانستند در ارتباط با چگونگي مقابله با ايران به يک توافق همکاري دست پيدا کنند.هدف از اين توافق که گفته مي‌شود روز دوازدهم دسامبر در کاخ سفيد امضا شده، مقابله با برنامه‌هاي موشکي و هسته‌اي ايران است و بر اساس آن، دو طرف توافق کرده‌اند که تيم‌هاي مشترکي را براي مواجهه با ايران در منطقه ايجاد کنند.اين توافق در راستاي اقدام دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در روز 13 اکتبر براي تائيد نکردن پايبندي ايران به توافق هسته‌اي‌اش با گروه 1+5 حاصل شده است.

يکي از اين تيم‌هاي مشترک قرار است با روابط تهران و حزب الله لبنان و همچنين فعاليت‌هاي ايران در سوريه مقابله کند.

هدف تيم دوم نيز مقابله با اهداف هسته‌اي ايران است و اين در حالي است که تيمي ديگر متخصص در مقابله با برنامه‌هاي موشکي اين کشور است.يک تيم چهارم هم براي کنترل کسب آمادگي‌ها در برابر هر گونه تشديد تنش‌ها از سوي حزب‌الله يا تهران طراحي شده است.

آمريکا و ترکيه ارائه خدمات ويزا به يکديگر را از سر گرفتند

ترکيه و آمريکا پس از ماه‌ها تنش، ارائه کامل خدمات ويزا به يکديگر را از سر گرفتند.به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري راشاتودي، چندي قبل در پي بازداشت يکي از کارکنان محلي کنسولگري آمريکا در استانبول توسط نيروهاي امنيتي ترکيه، اين کشور ارائه خدمات ويزا به شهروندان ترکيه‌اي را متوقف کرد. در واکنش به اين اقدام آنکارا نيز اقدام متقابل انجام داد.وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد: وضعيت امنيتي به طور کافي براي اجازه در مورد صدور خدمات ويزا در ترکيه ارتقاء يافته است. با اين حال هنوز نگراني‌هاي جدي باقي مانده است.


 همايش بين المللي آسيب شناسي و طب آزمايشگاه 


 بازديد ترامپ از يک ايستگاه آتش‌نشاني در فلوريدا  


 سرمقاله 

احياي درياچه اروميه به بن بست خورده است؟!

آذر فخري 

تصاوير و ويديوهايي که اخيرا از درياچه اروميه در فضاهاي مجازي منتشر مي‌شود، حس و حالي آخرالزماني دارند؛ سرزمين خشک و لم‌يزرعي که در آن نه‌تنها توفان‌هاي نمکين، که گويي بادهاي سموم مي‌وزند. اين توفان‌هاي نمکين، روي به‌سوي شهرهاي سر راه خود دارند و هر آن‌چه را که در مسيرشان باشد، به شوره‌زار بدل مي‌کنند. و از همين‌جاست که زمين‌هايي که روزي حاصلخيز بودند اينک به بستر شوره زارها بدل شده‌اند و اين يعني از بين رفتن سيستم کشاورزي در منطقه و بيکاري و افزايش مهاجرت کشاورزان و بالا رفتن آمار حاشيه نشيني و آسيب‌هاي اجتماعي حاصل از آن در ديگر شهرها. از منظري ديگر، خشکيدن درياچه اروميه، عواقب جبران ناپذيري بر اقتصاد متکي بر گردشگري ناحيه گذاشته و موجب رکود و کسادي اين صنعت در آن ناحيه شده است. با روي کار آمدن دولت يازدهم، دستگاه محيط زيست براي احياي درياچه اروميه نسخه‌هاي متعددي را تجويز کرد، از بستن چاه‌هاي کشاورزي منطقه گرفته تا اصلاح الگوي کشت، مديريت مصرف آب، هدايت اشتغال از بخش کشاورزي به صنعت و خدمات و ورود فاضلاب به درياچه. اما با تمام اين اقدامات و نيز صرف اعتبارات از حوزه‌هاي مختلف، درياچه اروميه نه تنها هنوز احيا نشده بلکه در حال حاضر، نسبت به گذشته وضعيت بدتري دارد. بسياري از کارشناسان و حتي نمايندگان مجلس علت اين مسئله را عملکرد ضعيف ستاد احياي درياچه اروميه مي دانند.

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي مي گويد: اگر درياچه اروميه خشک شود، از قزوين، زنجان و اردبيل گرفته تا تهران، در پي وزش توفان نمک، با مشکلات زيست محيطي بسياري مواجه مي‌شوند، بنابراين دولت بايد بودجه‌اي براي احياي اين درياچه اختصاص دهد و با استفاده از کارشناسان و متخصصان بين‌المللي اين معضل مهم را برطرف سازد.

اين سخنان در شرايطي مطرح مي‌شود که چند ماه پيش رييس‌جمهور از «تثبيت درياچه اروميه» به عنوان يکي از افتخارات دولت يازدهم ياد کرد و آن را «الگوي زيست محيطي براي منطقه و جهان» دانست.

دكتر روحاني در کنفرانس بين‌المللي «مقابله با گرد و غبار، چالش‌ها و راه‌حل‌هاي عملي» که تيرماه در تهران برگزار شد گفت: «اگر اقدام دولت يازدهم نبود امروز در غرب کشور نه با توفان گرد و غبار و شن بلکه با توفان نمک مواجه بوديم و حدود 14 ميليون نفر از مردم ايران که در استان‌هاي مختلف غرب کشور زندگي مي‌کنند ناچار به مهاجرت مي‌شدند.»

با گذشت چند ماه از اين سخنان اميد‌بخش که مي‌توانست با مديريتي مناسب و مسئولانه و نيز متعهدانه و دلسوزانه، به ثمر بنشيند، وضعيتي که اکنون درياچه ي اروميه با آن مواجه است، هيچ نشاني از يک افتخار داخلي يا جهاني در خود ندارد و بيشتر نماياننده‌ي نوعي بي‌مبالاتي در اداره و نيز هزينه‌ي اعتباراتي بوده است که قرار بوده صرف احياي درياچه‌اي شود که يک روز زنده بود. وضعيت درياچه‌ي اروميه هم‌چنان بحراني و رو به وخامت است. و هزينه‌ي اين بحران را ساکنان اطراف آن با جان و زندگي خود مي‌پردارند؛ بادهاي نمکين هم زمين‌هاي حاصلخيز را و نيز ريه‌هاي مردمان را به شوره‌زاري از ياس و نااميدي بدل کرده است. و مي‌رود که اقتصاد متکي بر کشاورزي ناحيه ، به فراموشي سپرده شود. در اين ميان، با مهاجرت مردان از اين ناحيه براي يافتن شغل و کسب درآمد، اقتصاد پيرامون درياچه کم‌کم چهره‌اي زنانه به خود گرفته است و با تبديل شدن زمين‌هاي کشاورزي به شوره‌زار و غياب مردان ، در روستاها کارگاه‌هاي خياطي سر بر مي‌کنند، تا مهر تاييدي باشند بر عقب‌نشستن درياچه‌اي که ديگر حتي ساحلي هم از آن به‌جا نمانده است.

a.f.far99@gmail.com


  معاون وزير خارجه:راهبرد وزارت خارجه لغو کامل رواديد ورود به کشور است 

 معاون کنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از کشور وزير امور خارجه گفت:راهبرد وزارت خارجه لغو کامل رواديد (ويزا) ورود اتباع خارجه به کشور است.به گزارش ايرنا حسن قشقاوي در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد:هر کشوري که به گذرنامه و اتباع ما احترام بگذارد و ورود ايراني ها را به آن کشور بدون گرفتن رواديد اعلام کند ما نيز آماده هستيم در جا لغو رواديد آن کشور را اعلام کنيم.

وي افزود:هر چند در منطقه اي ملتهب قرار داريم ولي با هوشياري ماموران امنيتي و نظامي هيچ تهديد و دغدغه امنيتي در اين زمينه وجود ندارد.

وي در خصوص لغو رواديد سفر به عراق نيز گفت: ما از دولت عراق به ويژه آقاي حيدر العبادي نخست وزير عراق اين درخواست را داشتيم که هر موقع لغو رواديد را اعلام کنند ما نيز آمادگي لغو آن را داريم.

قشقاوي در ادامه به ورود 25 هزار تبعه خارجي به ويژه کشور عراق به منطقه آزاد اروند در هفته گذشته اشاره کرد و اظهارکرد: لغو رودايد ورود به منطقه آزاد اروند اعمال قانون است و طبق قانون مناطق آزاد کشور بايد سريعتر محقق مي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته