جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5736

رئيس سازمان بهزيستي کشور:
کاهش ساعت کاري معلولان


افزايش شيوع اعتياد بين زنان 15 تا 25 سال کشور


خبرها


ميز خبر


 رئيس سازمان بهزيستي کشور:
 کاهش ساعت کاري معلولان 

 
رئيس سازمان بهزيستي کشور با اشاره به تصويب کليات و جزئيات لايحه حمايت از حقوق معلولان در مجلس، به تشريح مهمترين جزئيات آن پرداخت.

انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه در تهيه لايحه حمايت از حقوق معلولان براي اولين بار از خود جامعه هدف نظرسنجي شده و اين کار با همکاري آنان انجام شده است، گفت: تشکل‌هاي حامي حقوق معلولان در ابعاد مختلف به اصلاح قانون پيشين پرداختند و آن را بار ديگر مورد بازبيني قرار دادند. لايحه جديد در 10 فصل و 35 ماده به تصويب رسيده است چرا که عليرغم بهبود نسبي و قابل ملاحظه در آسايش و آرامش، ارتقاء سطح خدمات حمايتي و توانبخشي افراد معلول، قانون جامع حمايت از حقوق معلولان مصوب سال 1383 نتوانسته است انتظارات و توقعات ميليون‏ها نفر از شهروندان داراي معلوليت را برآورده کند.

جريمه نقدي و انفصال از خدمات دولتي و مقام در انتظار متخلفان

وي با اشاره به بحث تردد و دسترس پذير کردن مکان‌هاي عمومي شهر و تحرک معلولان، گفت: منظور از دسترس پذيري اقداماتي است که با هدف ايجاد محيط بدون مانع جهت مشارکت افراد معلول در همه حوزه‏‌هاي زندگي و فراهم آوردن فرصت برابر براي آنها در برخورداري از امکانات زندگي اجتماعي، همانند ساير افراد، انجام مي ‏شود. اين دسترسي ها شامل سيستم حمل و نقل، محيط فيزيکي، اطلاعات، آموزش و پرورش، تکنولوژي، اشتغال، منابع مناسب ارتباطي و رسانه‏‌ها هستند. در لايحه مصوب جديد و در صورت ابلاغ آن، همه دستگاه‌ها مکلف شدند که معابر و خصوصا مکان‌هايي که متعلق به معلولان است را مناسب سازي کنند و فضا را براي تحرک و تردد معلولان آماده کنند.

استفاده از سامانه‌هاي حمل و نقل ريلي و اتوبوسراني درون‌شهري براي معلولان شديد رايگان مي‌شود.

بليط هواپيما همچنان نيم‌بهاء شد

بندپي همچنين با اشاره به پيش‌بيني استفاده افراد داراي معلوليت‏هاي شديد از سامانه‏‌هاي حمل و نقل ريلي و اتوبوس‏راني درون‌شهري دولتي و عمومي به صورت رايگان و استفاده اين افراد از سامانه‌‏هاي برون‏شهري ريلي، هوايي و دريايي دولتي و عمومي غيردولتي به شکل نيم‌بهاء، تصريح کرد: با اجرايي شدن قانون جديد حمايت از حقوق معلولان، شهرداري‏‌ها مکلفند جهت امکان تردد افراد داراي معلوليت‏هاي شديد، سامانه‌هاي حمل و نقل ويژه افراد داراي معلوليت را با تجهيز ناوگان خودروهاي مناسب‌‏سازي شده ايجاد کنند. دولت مکلف است در تشکيل اين سامانه‏‌ها به شهرداري‏هاي فاقد اعتبارات لازم، کمک کند. اجرايي شدن اين ماده مستلزم آئين‌نامه‌اي است که بر اساس آن توافق بين دستگاه‌هاي اجرايي صورت بگيرد. اجرايي شدن اين ماده در دستگاه‌هاي دولتي مانعي ندارد اما لازم است تا با دستگاه‌هاي خصوصي در قالب يک تفاهم‌نامه اين کار انجام شود.

ارائه خدمات توان‌بخشي توسط بيمه سلامت

رئيس سازمان بهزيستي کشور در ادامه با بيان اينکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز در صورت اجراي قانون مذکور مکلف است پوشش بيمه سلامت افراد داراي معلوليت تحت پوشش سازمان را به گونه‌اي تأمين نمايد که علاوه بر تأمين خدمات درماني مورد نياز اين افراد، خدمات توانبخشي جسمي و رواني افراد داراي معلوليت را پوشش دهد افزود: همچنين اين سازمان مکلف است با هدف حمايت از نگهداري و مراقبت افراد داراي معلوليت شديد و خيلي شديد نيازمند و افراد دچار معلوليت‏هاي چندگانه نيازمند در خانواده، پس از ارائه خدمات آموزشي و مشاوره‏‌اي به خانواده‌‏ها نسبت به پرداخت حق پرستاري يا مددکاري به سرپرست، همسر يا قيم اين افراد اقدام نمايد و يا خدمات مراقبتي و نگهداري از افراد داراي معلوليت را از طريق مراکز وابسته به خود يا حمايت از مراکز بخش غيردولتي (خصوصي، تعاوني، خيريه و تشکل‌هاي مردم نهاد) ارائه کند.

استفاده رايگان افراد معلول از خدمات ورزشي و آموزش عالي دولتي

بندپي در ادامه با اشاره به پيش بيني استفاده رايگان افراد داراي معلوليت از مراکز، تأسيسات و خدمات ورزشي دستگاه‌هاي دولتي و شهرداري‌‏هاي کشور در صورت ابلاغ قانون حمايت از معلولان گفت: افراد معلول نيازمند واجد شرايط در سنين مختلف مي‏‌توانند با معرفي سازمان از آموزش عالي رايگان در واحدهاي آموزشي تابعه وزارت‏خانه‏‌هاي آموزش و پرورش، علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و ديگر دستگاه‏هاي دولتي و نيز دانشگاه آزاد اسلامي و ساير مراکز آموزش عالي دولتي و غيردولتي بهره‌مند شوند.

اختصاص سهميه 30 درصدي اشتغال معلولان در مشاغل دفتري

استخدام 3 درصدي معلولان در سازمان هاي دولتي

وي با اشاره به اينکه دولت مکلف است جهت ايجاد فرصت‏‌هاي شغلي براي افراد داراي معلوليت تسهيلات فراهم کند، ادامه داد: بسته‌هاي جامع حمايتي در خصوص اشتغال معلولان پيش بيني شده است. براي مثال مقرر شده تا حداقل 30 درصد از پستهاي سازماني تلفنچي (‌اپراتورتلفن) دستگاهها، شرکتهاي دولتي و نهادهاي عمومي به افراد نابينا و کم بينا و افراد داراي معلوليت ‌جسمي، حرکتي اختصاص يابد. همچنين حداقل 30 درصد از پستهاي سازماني متصدي دفتري و ماشين‌نويسي دستگاهها، شرکتها و نهادهاي عمومي به افراد داراي معلوليت جسمي، حرکتي تعلق بگيرد.رئيس سازمان بهزيستي کشور با اشاره به اهميت ارتقاي کارآيي معلولان و پيش بيني شدن چند ماده در اين خصوص افزود: بدين ترتيب کارفرماياني که در مراکز کسب و کار خود، افراد داراي معلوليت جوياي کار را در اجراي ماده 11 اين قانون استخدام نمايند، از پرداخت حق بيمه سهم کارفرمايي در قبال افراد داراي معلوليت جذب شده معافند. هم‏چنين معلولاني که به صورت خوداشتغالي يا در کارگاه‏‌هاي اشتغال خانگي و يا از طريق مراکز پشتيباني شغلي مشغول به کارند از پرداخت حق بيمه سهم کارفرما يا خويش‏‌فرما معاف مي‏‌شوند. حق بيمه سهم کارفرمايي يا خويش‌فرمايي مذکور در قانون بودجه سنواتي پيش‏‌بيني و ذيل اعتبارات سازمان پرداخت خواهد شد. در قانون حمايت از حقوق معلولان پيش بيني شده تا افرادي که داراي 50 درصد معلوليت هستند در صورت اشتغال در يک بنگاه اقتصادي اين ميزان توسط دولت به گونه‌اي جبران شود تا براي کارفرمايان انگيزه کافي در خصوص بکارگيري اين افراد شکل گيرد.

وي در ادامه تصريح کرد: وزارتخانه‌ها، سازمانها، مؤسسات دولتي، شرکتها و نهادهاي‌ عمومي و انقلابي نيز در اين صورت مکلفند 3 درصد از مجوزهاي استخدامي خود را به افراد داراي معلوليت اختصاص دهند. سازمان امور اداري و استخدامي کشور هم موظف است نسبت به تخصيص اين سهميه استخدامي براي افراد داراي معلوليت اقدام و بر رعايت آن نظارت کند. همچنين خود رئيس دستگاه مربوطه نيز مشمول مجازات عمومي که در قانون پيش بيني شده است خواهد شد.

تسهيلات ارزان قيمت مسکن براي زوج‌هاي معلول و خانواده‌هاي داراي چند معلول

بندپي با اشاره به مواد مربوط به تامين مسکن معلولان که در لايحه جديد حمايت از حقوق معلولان در مجلس تصويب شده است اظهار کرد: براساس اين قانون وزارت راه و شهرسازي و ساير دستگاه‌هاي مرتبط مکلفند متناسب با ارايه تسهيلات ارزان قيمت و ساير اقدامات حمايتي از سازندگان واحدهاي مسکوني مثلا انبوه ‏سازان، تعاوني‌ها و بخش خصوصي، حداقل 10 درصد واحدهاي مسکوني با کيفيت و مناسب‏‌سازي شده به افراد معلول فاقد مسکن، با اولويت زوج‌‏هاي داراي معلوليت و خانواده‏‌هاي داراي چند معلول، به صورت ارزان‌‏قيمت اختصاص دهند.

رئيس سازمان بهزيستي در ادامه افزود: سازمان ملي زمين و مسکن نيز مکلف است زمين مورد نياز احداث واحدهاي مسکوني افراد داراي معلوليت فاقد مسکن را با دسترسي مناسب به صورت اجاره بلندمدت 99 ساله تأمين و براي يکبار در اختيار افراد مذکور و يا تعاوني‏‌ها و مؤسسات خيريه‏ مسکن‏‌ساز مورد تأييد سازمان، قرار دهد. همچنين افراد معلول از پرداخت هزينه‏‌هاي صدور پروانه ساختماني، آماده‏‌سازي زمين، عوارض نوسازي و هم‏چنين حق انشعابات آب، برق، گاز و دفع فاضلاب منطبق با الگوي مسکن مصوب معاف هستند.

کاهش ساعت کار روزانه شاغلين داراي معلول در خانه

رئيس سازمان بهزيستي کشور در ادامه مهمترين بخش از لايحه مصوب حمايت از معلولان را پرداخت حداقل دستمزد براي معلولان شديد و خيلي شديد دانست و اظهار کرد: دولت مکلف است کمک هزينه معيشت افراد داراي معلوليت بسيار شديد و يا شديد فاقد شغل و درآمد را به ميزان حداقل دستمزد سالانه تعيين و اعتبارات لازم را در قوانين بودجه سالانه را پيش‌بيني کند. همچينين بانوان کارمند داراي همسر يا فرزند معلول به شرط نگهداري فرد معلول در منزل درصورت تأييد سازمان از تسهيلات مقرر در قانون خدمت نيمه‏ وقت بانوان ( مصوب سال 1362) و اصلاحات بعدي آن با استفاده از حقوق و مزاياي کامل بهره‏‌مند خواهند شد.بندپي در ادامه تاکيد کرد: کارمندان مرد داراي همسر معلول يا داراي فرزند معلول تحت سرپرستي و فاقد مادر به شرط نگهداري فرد داراي معلوليت در منزل در صورت تأييد سازمان با يک چهارم کسر ساعات کار هفتگي، از حقوق و مزاياي کامل استفاده خواهد کرد.بندپي با بيان اينکه به پرستاران معلولاني که زمين گير هستند نيز حق پرستاري پرداخت خواهد شد، توضيح داد: در گذشته به افراد مبتلا به ضايعات نخاعي حق پرستاري پرداخت مي‌شد اما اين امکان براي معلولان و بيماران مزمن رواني وجود نداشت که در قانون حمايت از حقوق معلولان جديد پيش بيني شده است.رئيس سازمان بهزيستي کشور با اشاره به بازنشستگي پيش از موعد و ارفاق در نظر گرفته شده براي معلولان با اجراي قانون جديد تصريح کرد: بر اساس اين ماده به طور متوسط 10 ساعت از کار معلولان در هفته کاهش پيدا کرده و از 44 ساعت به 34 ساعت رسيده است. دستگاه‌‏هاي مشمول مکلفند ساعات کار روزانه شاغلين داراي معلوليت‏هاي شديد و خيلي شديد را حداکثر دو ساعت کاهش دهند.


 افزايش شيوع اعتياد بين زنان 15 تا 25 سال کشور 

 رئيس مرکز توسعه پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي گفت: بر اساس آخرين تحقيقات شيوع شناسي، شيوع اعتياد در ميان زنان 15 تا 25 سال کشور نسبت به گذشته افزايش داشته است.فاطمه عباسي رئيس مرکز توسعه پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: در حال حاضر 10 درصد از آمار معتادان کشور را زنان تشکيل مي‌دهند.

وي تصريح کرد: بر اساس آخرين تحقيقات فاصله شيوع اعتياد زنان در فاصله سني 15 تا 25 سال، نسبت به شيوع اعتياد به موادمخدر در ميان مردان نزديک تر شده است و اين آمار نسبت به گذشته با افزايش همراه است.

رئيس مرکز توسعه پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها سن گرايش افراد و به ويژه زنان به اعتياد کاهش يافته است و بايد توجه داشت که وقتي شيوع اعتياد در سن 15 تا 25 سالگي افزايش پيدا کرده است، خواه ناخواه درصد آمار معتادان نيز افزايش پيدا مي‌کند.

عباسي ادامه داد: خوشبختانه هنوز هم اعتياد به مواد مخدر هنوز در ميان زنان کم خطرتر از مردان است، اما به لحاظ اينکه يک زن در جايگاه‌هاي مختلفي چون مادر و همسر در يک خانواده ايفاي نقش مي‌کند، اعتياد در ميان زنان کشور، از حساسيت و اهميت بيشتري برخوردار است.وي يادآور شد: در مجموع آمار کلي زنان معتاد کشور همان 10 درصد است و سازمان بهزيستي کشور در خصوص جلوگيري از افزايش اين آمار، برنامه هاي پيشگيري مدارانه را براي زنان و دختران سراسر کشور در دست اجرا دارد.


 خبرها 

 اعلام جزئيات جديد از صدور طرح ترافيک سال 97

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: مقدمات و زيرساخت‌هاي اجراي طرح ترافيک جديد فراهم شده و اين طرح از 15 فروردين 97 اجرايي مي‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حسن پورسيدآقايي معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران در رابطه با جزئيات طرح جديد ترافيک سالانه تهران، اظهار کرد: در طرح قديم ترافيک، عده‌اي به مدت يک سال مجوز عبور و مرور به طرح ترافيک را داشتند و اين از ايرادات آن است، چرا که اين تعداد افراد مي‌توانستند هر روز و هر ساعت به طرح ترافيک بيايند و بروند و به نوعي يک طرح تشويقي برايشان بود.

وي ادامه داد: از طرفي، طرح ترافيک قديم عدالت نداشته است، چرا که 100 هزار نفر از ميان 4 ميليون خودرو را جدا کرده‌ايم و مجوز به آن‌ها داده‌ايم که در هر ساعتي مي‌توانند در شهر با ميانگين 8 ساعت تردد کنند و عده‌اي که کار ضروري هم دارند، بايد 40 هزار تومان بپردازند.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: در طرح جديد ترافيک، هر خودرويي حساب کاربري داشته و مبلغي را افراد شارژ مي‌کنند تا هر زماني که وارد طرح ترافيک مي‌شوند بسته به اينکه چه ساعتي بيايند و بروند، از اين حسابشان مبلغ کسر مي‌شود، اگر يک ساعت، يک روز يا 50 روز است، از حساب‌شان برداشته مي‌شود.

پورسيدآقايي با بيان اينکه در طرح قديم ترافيک، مديريت ترافيک نداشته‌ايم، گفت: اما در طرح جديد، اگر فردي در ترافيک صبحگاهي يا عصرگاهي عبور و مرور کند، بايد 3 برابر افراد ديگر عوارض بدهد.

وي ادامه داد: در واقع زمان را به سه قسمت اوج صبح، ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر و اوج ترافيک عصر تقسيم‌بندي کرده‌ايم، چرا که تاکنون براي ترافيک عصرگاهي برنامه‌ريزي لازم نشده بود.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: به اين ترتيب براي افرادي که از اين سه قسمت در طول روز استفاده مي‌کنند تفاوت قائل شده‌ايم و عوارض را هم سه قسمت کرده‌ايم، به اين ترتيب مردم مي‌توانند زمان سفر خود را مديريت کنند.

پورسيدآقايي افزود: 40 درصد سفر‌هاي تهران الزام ساعتي ندارد و براي مردم قابل تنظيم است.

وي در مورد اينکه طرح جديد ترافيک چه ميزان در کاهش آلودگي و ترافيک اثرگذار است، گفت: پيش‌بيني شده که ترافيک صبح و عصر با اين طرح جديد 20 درصد کاهش يابد.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران تصريح کرد: همچنين براي خودرو‌هايي که معاينه فني برتر دارند، تخفيف 20 درصدي عوارض درنظر گرفته شده است، اين معاينه فني برتر که اکنون دو ماه است در مراکز معاينه فني راه‌اندازي شده، موتور‌ها را در دور بالا مي‌سنجد، و اين علاوه بر سنجش معاينه فني معمولي است که ضريب يک دارد.

وي گفت: همچنين به ساکناني که در محلات طرح ترافيک زندگي مي‌کنند نيز امتيازاتي خواهيم داد تا در ساعت صبحگاهي که مي‌خواهند تردد کنند، بدون مجوز طرح ترافيک از منزل خود خارج شوند.

پورسيدآقايي گفت: طرح ترافيک جديد با همکاري شهرداري و پليس راهور از 15 فروردين 97 اجرايي مي‌شود، مقدمات و زيرساخت‌هاي آن فراهم شده، البته دوربين‌هاي خروج بايد تنظيم شوند.

سقوط هواپيما در استراليا 6 کشته در پي داشت

سقوط يک هواپيما در نزديکي شهر سيدني استراليا موجب کشته شدن تملام سرنشينان شد.

به گزارش تسنيم، در پي سقوط يک هواپيماي دريايي داخل رودخانه‌اي در نزديکي شهر سيدني استراليا، 6 نفر از جمله خلبان جان باختند.

بر اساس گزارش اسکاي‌نيوز، اين حادثه ساعت 3 بعد از ظهر به وقت محلي و در رودخانه‌اي در 50 کيلومتري شهر سيدني رخ داد.

به گفته پزشکي قانوني سيدني، در حال حاضر تمامي اجساد سالم از آب بيرون آورده شده‌اند.

با اينکه هنوز علت حادثه مشخص نشده است اما هويت سرنشينان مشخص شده است که در ميان آنان جسد چهار تبعه انگليس نيز وجود دارد.

90 درصد ساختمان‌ها توسط افراد غير ذيصلاح ساخته مي‌شوند

نماينده سازمان نظام مهندسي کشور گفت: سازنده 90 درصد از ساختمان‌ها افراد غير ذيصلاح هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ خاني نماينده سازمان نظام مهندسي کشور در نشست خبري مديريت بحران که برگزار شد، اظهار کرد: نقش سازمان نظام مهندسي پيشگيري است. سازمان نظام مهندسي در زمينه طراحي شهر تهران قدم‌هاي مفيدي برداشته، اما موضوع اصلي در بحث اجرا است.

خاني خاطر نشان کرد: سازنده 90 درصد از ساختمان‌ها افراد غير ذيصلاح هستند. در 68 درصد ساختمان‌ سازي ها مهندس‌هاي تاسيساتي بايد ورود پيدا کنند و نظارت‌هاي لازم را انجام دهند، اما اين اتفاق نمي‌افتد و ساختمان‌ها تنها يک ناظر عمراني دارند.وي افزود: سازمان نظام مهندسي به عنوان يک نهاد مردمي تنها و مظلوم مانده و قدرت حاکميتي ندارد. شهرداري‌ها به تذکر‌هاي ما توجه نمي‌کنند و ساختمان‌ها توسط افراد غير ذيصلاح ساخته مي‌شوند.نماينده سازمان نظام مهندسي کشور تصريح کرد: سازمان نظام مهندسي نيازمند حمايت است. نبايد اجازه دهيم ساخت و ساز‌ها توسط افراد غير ذيصلاح انجام شود.وي در ارتباط با مصالح استاندارد گفت: مصالح مورد استفاده بازيافتي و غير استاندارد هستند.خاني تأکيد کرد: چرا يک ساختمان به عنوان اساسي‌ترين خريد خانواده‌ها اطمينان خاطر در آن‌ها ايجاد نمي‌کند. نقش سازمان نظام مهندسي ديده شود، چرا که 120 هزار مهندس در استان تهران داريم و نياز به حمايت دارند.


 ميز خبر 

 14 پيشنهاد شهرداري براي کاهش آلودگي هواي پايتخت

شهردار تهران گفت: تشکيل کارگروه ملي مقابله با زلزله به رياست معاون اول رئيس جمهور به عنوان مهم ترين پيشنهاد شهرداري تهران به شمار مي رود تا همکاري تمامي دستگاه هاي دخيل افزايش پيدا کند.

به گزارش مهر، محمد علي نجفي در حاشيه ارائه گزارش در صحن شوراي اسلامي شهر تهران طي سخناني در جمع خبرنگاران تصريح کرد: 14 پيشنهاد و پروژه کوتاه مدت و 20 پيشنهاد درازمدت را پيشنهاد کرديم که بخش عمده اي به مجلس و دولت بر مي گردد؛ از نظر امکانات بودجه اي حدود 9 هزار ميليارد تومان براي پيشنهادات کوتاه مدت و 25 هزار ميليارد تومان براي برنامه هاي بلند مدت نياز داريم. از اين رقم 10 هزار ميليارد تومان، برنامه هايي است که بايد از سوي شهرداري انجام شود که مي توان منصفانه بين شهرداري و دولت تقسيم کرد و 15 هزار ميليارد تومان اقداماتي که خود دستگاه هاي دولتي بايد انجام دهند.

به گفته نجفي، تشکيل کارگروه ملي مقابله با زلزله به رياست معاون اول رئيس جمهور به عنوان مهم ترين پيشنهاد شهرداري تهران به شمار مي رود تا همکاري تمامي دستگاه هاي دخيل افزايش پيدا کند.

شهردار تهران در پاسخ به سوالي درباره روز آمد نبودن نقشه هاي تخليه امن اضطراري شهر تهران، گفت: مطلبي که در شورا مطرح شد که در آن روزآمد نبودن نقشه ها نبود، بلکه مناطقي که براي تخليه امن و اضطراري پيش بيني کرديم، در برخي محلات بسته بوده و آمادگي وجود نداشته است؛ ما به طور مرتب اين نقشه ها را بررسي و روزآمد مي کنيم اما مهم آن است که سيستمي را طراحي کنيم که به مجرب اعلام وضعيت اضطراري، هر دستگاه و فردي نقش خودش را بداند.

بايد به سمت سازماندهي علمي حوادث حرکت کنيم

وي تصريح کرد: اينکه با بروز هر اتفاقي جلسه بگذاريم و بگوييم چه کار کنيم، ابتدايي ترين شکل سازماندهي است. بنابراين اميدواريم به سمت سازماندهي علمي حرکت کنيم؛ در اين زمينه به همه دستگاه هاي عضو ستاد بحران 3 ماه وقت داديم تا مصوبه سال 89 دولت را بررسي کرده و به صورت دقيق امکانات مورد نياز براي اجراي آن مصوبه را اعلام کنند.

شهردار تهران در پاسخ به سوالي درباره تدابير صورت گرفته به منظور مقابله با آلودگي هوا گفت: گزارشي را در اين زمينه به رئيس جمهور و رئيس مجلس شوراي اسلامي ارايه داده و اعلام کرديم که اگر در يک برنامه پنج ساله، هر سال 2 هزار ميليارد تومان و مجموعا 10 هزار ميليارد تومان در اختيار شهرداري تهران قرار داده شود، ما قول مي دهيم از سال اول 22 درصد آلودگي هواي تهران را کاهش دهيم.وي گفت: ما يک برنامه سنجش پذير کمي به صورت دقيق تقديم کرديم و در جداول اين برنامه مشخص شده است که درباره اتوبوس، تاکسي ها، جمع آوري بخشي از موتورسيکلت ها و برقي کردن آنها و ... بايد چه اقدماتي را انجام دهيم.

14 پيشنهاد شهرداري تهران براي کاهش آلودگي هوا

به گفته شهردار تهران، بيش 10 تا 14 پيشنهاد مختلف در اين گزارش وجود دارد و اگر اصل مطلب تاييد شود، اين گزارش در اختيار رسانه ها قرار مي گيرد تا تمامي شهروندان بدانند شهرداري تهران قرار است چه اقداماتي را انجام دهد.نجفي يادآور شد: به دليل اينکه يک برنامه کمي سنجش پذير ارايه داده ايم، مي شود ديگر به شهرداري تهران اعتماد کرد؛ چراکه اگر طي يک سال نتوانستيم آلودگي هوا را 22 درصد کاهش دهيم، مي توانند از ما بازخواست کنند.

پيشنهاد افزايش قيمت بنزين در تهران

وي از تامين منابع به عنوان يکي از اقدامات مورد نياز ياد کرد و گفت: پيشنهاد ما به مجلس شوراي اسلامي آن است که قيمت بنزين در شهر تهران نسبت به بقيه نقاط کشور بين 150 تا200 تومان افزايش پيدا کند و مبلغ 700 ميليارد توماني که در سال از اين محل تامين مي شود، صرف مبارزه با آلودگي هواي تهران شود.شهردار تهران درباره مکان يابي صورت گرفته براي احداث شهرک اسکان موقت، گفت: فعلا در بررسي هاي صورت گرفته مناسب ترين نقطه براي اين منظور را زمين هاي جنوب مرقد حضرت امام (ره) و بين تهران و قم مي دانيم؛ شهرداري تهران نيز زمين هايي را در پايين نمايشگاه شهر آفتاب دارد اما اين بحث بايد مورد کار و کارشناسي قرار گيرد.

وي گفت: اصل مسئله به آن بر مي گردد که بودجه احداث شهرک اسکان موقت در قانون بودجه سال 97 پيش بيني شود، در غير اين صورت شهرداري تهران خودش براي ايجاد شهرک اسکان موقت بودجه ندارد.نجفي در پاسخ به سوال مهر درباره اختصاص بوستان ولايت براي احداث شهرک اسکان موقت، گفت: بوستان ولايت در وسط شهر تهران قرار دارد و براي شهرک اسکان موقت مناسب نيست، چرا که بحث ما آن است که در زمان وقوع بحران مردم را به يک نقطه امن منتقل کنيم.

وي تصريح کرد: ما هنوز طرح جامع بوستان ولايت را تهيه نکرديم و معتقدم در طرح جامع اين بوستان، برخي اماکن را بايد دو منظوره در نظر بگيريم تا در زمان وقوع بحران بتوانيم از آن ها استفاده کنيم.

ثبت‌نام ازمتقاضيان کسر خدمت‌هاي جديد سربازي در دقايق آخر

رييس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح با اعلام آخرين مهلت ثبت‌نام کنندگان براي بهره‌مندي از کسر خدمت‌هاي ايثارگري، رزمنده‌اي و آزادگي تاکيد کرد: اين مهلت به هيچ عنوان تمديد نخواهد شد.

سردار موسي کمالي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين آمار ثبت نام کنندگان براي بهره‌مندي از کسر خدمت‌هاي ايثارگري، آزادگي و رزمندگي اظهار کرد:‌ امروز دهم دي‌ماه آخرين مهلت ثبت نام براي بهرمندي از کسر خدمت‌ها بود که برابر آمارها تا صبح امروز بيش از 325هزار نفر در اين طرح ثبت نام کردند و پيش بيني مي‌شود تا پايان ساعت اداري امروز اين آمار به 340 هزار نفر برسد. وي با بيان اينکه اين 340 هزار نفر، تعداد رزمندگان است، اظهار کرد: ممکن است برخي از افراد داراي دو فرزند باشند که آمار قطعي بعد از انجام بررسي‌ها اعلام خواهد شد.رييس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح، درباره اينکه آيا امکان تمديد اين مهلت وجود دارد يا خير؟ گفت:‌خير هيچ برنامه‌اي براي تمديد ثبت نام تا پايان امسال وجود ندارد و افرادي که به هر دليل نتوانسته‌اند در اين طرح ثبت‌نام کنند، ديگر تا پايان امسال امکان ثبت نام ندارند.کمالي درباره اينکه ممکن است در سال آينده فرصتي براي ثبت نام به اين افرد داده شود؟ گفت:‌ احتمالا در سال آينده زماني براي ثبت‌نام افراد جامانده داده خواهد شد، اما اگر اين فرصت داده شود، فرصتي هم داده خواهد شد که برخي افراد اطلاعات خود را تصيح کنند.رييس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح با بيان اينکه عمليات راستي‌آزمايي اطلاعات آغاز شده، گفت:‌ از عصر امروز اقدامات اجرايي براي تشخيص 20 هزار نفر نخست در سال 95 آغاز خواهد شد تا به اين ترتيب اين افراد به زودي کسر خدمت‌هاي خود را دريافت کنند. کمالي در پاسخ به سوالي در مورد اينکه احتمال افزايش ساعت مراکز پليس + 10 وجود دارد يا خير؟ گفت: چنين موضوعي هنوز اعلام نشده، اما تمام دفاتر پليس + 10 موظف هستند تا آخرين نفر حاضر در دفاتر را ثبت نام کنند و سپس به کار خود پايان دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته