جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5746


جزئيات جذب اعضاي هيئت علمي در بهمن ماه 96


79 خوابگاه با قدمت 31 سال!

براساس تقويم آموزشي دانشگاه؛
زمان شروع کلاس‎هاي نيمسال دوم دانشگاه آزاد

براساس اعلام سازمان امور دانشجويان؛
شرايط اخذ پذيرش از دانشگاه‎هاي خارجي براي دانشجويان بورسيه

در پژوهشگاه علوم انساني؛
جزئيات برگزاري نشست «بين‎المللي‎سازي آموزش عالي»


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 جزئيات جذب اعضاي هيئت علمي در بهمن ماه 96  

 زمانبندي هجدهمين فراخوان نيمه متمرکز جذب اعضاي هيئت علمي (پيماني و طرح سربازي) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور مربوط به فراخوان بهمن 1396 اعلام شد.به گزارش خبرنگار مهر، پيرو سياستهاي ابلاغي از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و هيئت عالي جذب، برنامه زمانبندي هجدهمين فراخوان نيمه متمرکز جذب اعضاي هيئت علمي (پيماني و طرح سربازي) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور مربوط به فراخوان بهمن 1396 به شرح زير اعلام مي‎شود.

براساس برنامه زمانبندي اعلام شده، دانشگاهها تا 28 دي 96 براي اعلام نياز فرصت دارند.

مرکز امور هيئت علمي نيز از 30 دي 96 تا 4 بهمن 96 به مدت 5 روز اعلام نياز دانشگاهها را تاييد خواهد کرد.

7 بهمن 96 تا 12 بهمن 96 دانشگاهها نيازهاي خود را با تاييديه مرکز امور هيئت علمي تطبيق مي‏دهند.

14 بهمن 96 فراخوان جذب اعضاي هيئت علمي توسط مرکز جذب وزارت علوم آغاز شده و تا 23 بهمن 96 به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت.

فرايند جذب دانشگاهها از يک اسفند 96 آغاز شده و تا 31 ارديبهشت 97 به مدت 90 روز ادامه خواهد داشت.

براساس برنامه زمانبندي شده، از يک خرداد 97 الي 15 تير 97 به مدت 45 روز بررسي مرکز جذب و طرح در هيئت مرکزي توسط مرکز جذب اعضاي هيئت علمي انجام مي شود.

براساس برنامه زماني اعلام شده دانشگاهها ملزم هستند، حداکثر تا 25 تير 97 نتيجه نهايي را به متقاضي اعلام کنند.


 79 خوابگاه با قدمت 31 سال! 

 
287 خوابگاه دانشجويي دانشگاههاي علوم پزشکي کشور طي دو سال گذشته مورد پايش و ارزيابي قرار گرفتند که 79 خوابگاه دانشجويي بالاي 31 سال قدمت داشتند.به گزارش معاونت دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت (مفدا)، اين خوابگاههاي دانشجويي توسط تيم کارشناسان فني و ارزيابان مورد پايش و ارزيابي قرار گرفتند.

طرح اعتبارسنجي خوابگاههاي دانشجويي دانشگاههاي علوم پزشکي با هدف رتبه‎بندي خوابگاهها و تعيين کيفيت فني خوابگاهها بر اساس محورها، شاخصها و چک ليستهاي تعيين شده اجرا شده است.

طرح اعتبارسنجي خوابگاههاي دانشجويي براي خوابگاههاي وقفي و ملکي اجرا شده و درراستاي اين طرح سعي شده است از نظرات و تجربه‌هاي مديران دانشجويي مناطق دهگانه استفاده شود.

براي اجراي طرح اعتبارسنجي هر خوابگاه دانشجويي از مدير دانشجويي دانشگاه مربوطه، کارشناس آي‏تي، کارشناس فني، دبير شوراي صنفي مرکزي دانشگاهها و رئيس اداره خوابگاه‌هاي دانشگاه‌ استفاده شده است.از 287 خوابگاهي که مورد پايش و اعتبارسنجي قرار گرفته است، 102 خوابگاه دانشجويي داخل پرديس دانشگاهها و 185 خوابگاه خارج از پرديس قرار داشتند. همچنين از تعداد 287 خوابگاه که مورد ارزيابي و پايش قرار گرفتند، 111 خوابگاه پسرانه و 176 خوابگاه دخترانه بوده است. از اين تعداد 51 خوابگاه سوئيتي و 236 خوابگاه غيرسوئيتي بوده است.


 براساس تقويم آموزشي دانشگاه؛
 زمان شروع کلاس‎هاي نيمسال دوم دانشگاه آزاد  

براساس تقويم آموزشي کلاسهاي درس نيمسال دوم تحصيلي 96-97 دانشگاه آزاد از 14 بهمن ماه آغاز مي‏شود.به گزارش خبرنگار مهر، ثبت‏نام و انتخاب واحد نيمسال دوم تحصيلي 96-97 دانشگاه آزاد از 7 بهمن ماه آغاز و تا 12 بهمن ماه ادامه دارد.کلاسهاي درس نيمسال دوم اين دانشگاه نيز از 14 بهمن ماه آغاز و تا 24 خردادماه سال 97 ادامه دارد.امتحانات اين نيمسال تحصيلي نيز 27 خرداد ماه 97 آغاز و تا 7 تيرماه ادامه خواهد داشت.


 براساس اعلام سازمان امور دانشجويان؛
 شرايط اخذ پذيرش از دانشگاه‎هاي خارجي براي دانشجويان بورسيه 

 شرايط اخذ پذيرش از دانشگاههاي خارجي براي دانشجويان بورسيه اعلام شد، براساس شرايط اعلام شده استاد راهنماي دانشگاه پذيرش‏دهنده نمي‏تواند از بين بورسيه‏هاي مستنکف ايراني باشد.به گزارش خبرنگار مهر، براساس اعلام سازمان امور دانشجويان، فرايند بورس کامل خارج از کشور پس از قبولي در آزمون سازمان سنجش آموزش کشور شروع مي‎شود، دانشجويان متقاضي بورسيه خارج بايد براي پذيرش از دانشگاههاي خارج از کشور مواردي را رعايت کنند که به شرح زير است:

اين دانشجويان بايد در فرم پذيرش، تاريخ صدور، نشاني تماس با دانشگاه، نام و مشخصات استاد راهنما (و استاد مشاور درصورت وجود)، مقطع تحصيلي، طول دوره، زمان شروع دوره تحصيلي، عنوان تحقيق يا پروژه دکتري، محل انجام تحقيق (دانشکده، کارگاه و يا آزمايشگاه) را به صورت کامل مشخص کنند.

پذيرش بايد قطعي با سربرگ رسمي دانشگاه يا توسط نهاد مسئول صادر شود و عنوان دانشکده و گروه آموزشي شود.

پذيرشهاي مشروط با شروطي همچون گذراندن دوره زبان، پيش‏نياز يا ارائه مدارک ديگر مورد قبول نيست.

پذيرش بايد از دانشگاههاي گروه يک (ممتاز) مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اخذ شود يا اينکه نام دانشگاه موردنظر در ليست 250 دانشگاه تراز اول دنيا براساس رتبه‎بنديهاي معتبر Times,QS باشد.

ملاک اعتبار دانشگاه‌ها سايت اداره کل امور دانش‏آموختگان به آدرس grad.saorg.ir است. پذيرش بايد از دانشگاه‌هايي اخذ شود که فاقد شهريه باشند. چنانچه دانشگاه داراي شهريه است بايد نسبت به اخذ بورس تحصيلي شهريه از دانشگاه خارجي يا نسبت به تخفيف شهريه از دانشگاه خارجي تلاش و اقدام شود. موضوع پذيرش بايد با رشته تحصيلي دانشجو و نياز دانشگاه محل خدمت انطباق داشته باشد.

بورس تحصيلي دکتري براي رشته‏ها و گرايشهايي است که امکانات و شرايط مطلوب تحصيل در داخل کشور وجود ندارد. بنابراين متقاضي بورس بايد نشان دهد که موضوع دکتري مرتبط با آخرين تکنولوژي روز دنيا است و مي تواند به پيشرفت کشور کمک کند. فرم پذيرش بايد همراه با رزومه استاد راهنما باشد.

در رزومه استاد راهنما بايد مواردي آمده باشد که مي‏توان، به مقالات استاد راهنما در طي 5 سال گذشته، تعداد ارجاعات در يکي از پايگاههاي معتبربه مقالات استاد راهنما، هماهنگي و همخواني، تخصص استاد راهنما با موضوع پذيرش ارائه شده، و رتبه علمي استاد راهنما (دانشيار يا استاد( اشاره کرد. همچنين استاد راهنماي دانشگاه پذيرش‏دهنده نمي‏تواند از بين بورسيه‏هاي مستنکف ايراني باشد.


 در پژوهشگاه علوم انساني؛
 جزئيات برگزاري نشست «بين‎المللي‎سازي آموزش عالي»  

 نشست «بين‎المللي‎سازي آموزش عالي» در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي برگزار مي‏شود.

به گزارش پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، دفتر همکاري هاي علمي و بين‏المللي اين پژوهشگاه نشستي با عنوان «بين‎المللي‎سازي آموزش عالي» با سخنراني حسين محمدي دوستدار برگزار مي‎‏کند.

اين نشست دوشنبه 25 دي در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي سالن انديشه برپا مي‎شود.


 خبرنامه 

 با حکم وزير علوم، تحقيقات و فناوري؛

سرپرست دانشگاه هنر شيراز منصوب شد

دکتر منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري در حکمي دکتر محمدرضا مغاره را به سمت "سرپرست دانشگاه هنر شيراز" منصوب کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، دکتر محمدرضا مغاره متولد سال 1340 در شيراز و دانشيار پايه 25 دانشگاه شيراز است. چندين مقاله علمي از وي در مجلات مختلف داخلي و بين‎المللي و نيز در همايشها و کنفرانسها به چاپ رسيده و راهنمايي و مشاوره تعدادي پايان‎نامه را بر عهده داشته است.

رياست دانشکده هنر و معماري دانشگاه شيراز طي دو دوره، معاون پژوهشي و عضو کميته تخصصي هيئت مميزه اين دانشکده از ديگر سوابق دکتر مغاره به شمار مي‏رود. همچنين وي استاد نمونه آموزشي دانشکده هنر و معماري دانشگاه شيراز در سال 91 بوده است.

معاون توسعه و برنامه‏ريزي دانشگاه شيراز در سالهاي 86 و 87، دبير عمراني پروژه‎هاي وزارت علوم در منطقه هفتم کشور در سالهاي 94 و 95، از ديگر سوابق اجرايي سرپرست جديد دانشگاه هنر شيراز است. همچنين در دو دوره‏اي که دکتر مغاره مسئوليت اداره طرحهاي عمراني دانشگاه شيراز را بر عهده داشته، چندين پروژه عمراني کوچک و بزرگ اين دانشگاه را مديريت کرده که تعدادي از آنها تکميل شده و به بهره‏برداري رسيده است.دکتر غلامي همچنين در نامه جداگانه‏اي از زحمات و تلاشهاي دکتر عليرضا عسکري در مدت زمان تصدي مسئوليت رياست دانشگاه هنر شيراز قدرداني کرد.

مديرکل فرهنگي وزارت بهداشت:

تدوين شيوه‌نامه حمايت مالي نشريات دانشجويي

مديرکل فرهنگي وزارت بهداشت از تدوين شيوه‌نامه حمايت مالي نشريات دانشجويي خبر داد و گفت: اين شيوه‌نامه تا اندازه زيادي به ارتقاء کمک‌هاي مالي به نشريات خواهد انجاميد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از معاونت دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت (مفدا)، امير للگاني در نهمين اجلاس معاونان دانشجويي و فرهنگي دانشگاه هاي علوم پزشکي ضمن تشريح برنامه‌هاي اداره نشريات و تشکل‌هاي دانشجويي، گفت: اين اداره حجم بالاي فعاليت‌هايي را در خود جاي داده و به طور تخصصي به کار نشريات و تشکل‌هاي دانشجويي مي پردازد.للگاني با تاکيد بر نقش مهم و ويژه تشکل‌هاي دانشجويي در دانشگاه‌ها گفت: تشکل‌هاي دانشجويي به عنوان يک نهاد دانشجويي نقش مهمي در دانشگاه بر عهده دارند و معمولا کساني که در حوزه تشکل‌هاي دانشجويي فعاليت مي‌کنند جزء نفرات فعال و برگزيده دانشگاه به شمار مي‌روند.مدير کل فرهنگي وزارت بهداشت روند دريافت مجوز براي يک تشکل دانشجويي را بررسي کرد و گفت: در اعطاي مجوز به تشکل‌هاي دانشجويي، بايد حقوق تشکل بر اساس آئين‌نامه رعايت و از اعمال سلايق شخصي در اين حوزه پرهيز شود. ضمن آنکه در اين حوزه بايد منصفانه برخورد کنيم و امکانات موجود به صورت عادلانه ميان تشکل‌ها تقسيم شود و حقي از دانشجويان و تشکل‌ها ضايع نشود.

جزئيات برگزاري دومين دوره مسابقات هوا و فضا در دانشگاه‌ پيام‌نور

دومين دوره مسابقات هواوفضا دانشگاه‌هاي پيام‌نور سراسر کشور به ميزباني استان بوشهر، بهمن سال جاري برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري آنا، دومين دوره مسابقات هواوفضا دانشگاه‌هاي پيام‌نور سراسر کشور 24 تا 26 بهمن برگزار خواهد شد.

ثبت‌نام اين مسابقه از 6 آبان آغاز شده است و تا 10بهمن ادامه داد. علاقه‌مندان مي‌توانند از 25 دي تا 15 بهمن مستندات خود را ارائه دهند.

توسعه و گسترش علم هوا و فضا در ميان دانشجويان، ايجاد شور و نشاط در فضاي علمي دانشگاهي، رشد توان ارائه طرح و ايده در علم هوا و فضا که بسيار داراي اهميت است و ايجاد ارتباط ميان دانشگاه و صنعت از مهمترين اهداف برگزاري اين مسابقات است.اولين دوره مسابقات هوا و فضاي دانشگاه پيام‌نور در سال گذشته در مشهد مقدس برگزار شد که دانشجويان دانشگاه پيام‌نور بوشهر موفق به کسب عناوين برتر اين مسابقات شدند.علاقه‌مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند از طريق سايت مسابقات و يا تماس با شماره 09304847747 اقدام کنند.

براي «سازمان همکاري فضايي آسيا اقيانوسيه»؛

شرايط بورسيه ارشد و دکتري رشته فناوري فضايي

سازمان فضايي ايران از پذيرش بورسيه در رشته هاي مرتبط با فناوري فضايي و در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري با همکاري سازمان همکاريهاي فضايي آسيا اقيانوسيه (اپسکو) خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، با توجه به عضويت ايران در سازمان همکاري فضايي آسيا اقيانوسيه (APSCO)، هرساله تعدادي سهميه کارشناسي ارشد و دکتري در اختيار سازمان فضايي ايران قرار مي‌گيرد که اين سهميه‌ها به افراد واجد شرايط اعطا مي‌شود.

براين اساس سازمان فضايي ايران رشته‌ها، گرايش‌ها و شرايط متقاضيان بورسيه‌هاي سال 2018 اپسکو را اعلام کرد.

برمبناي شرايط اعلام شده، محل تحصيل مقطع کارشناسي ارشد تنها در دانشگاه بيهانگ (Beihang University) در پکن و دکترا در دو دانشگاه بيهانگ و هاربين (Harbin Institute of Technology) در کشور چين است. شروع دوره‌ها نيز از سپتامبر 2018 خواهد بود.

رشته‌ها و گرايش‌هاي بورسيه کارشناسي ارشد و دکتري APSCO درسال 2018 به شرح زير اعلام شده است:

کارشناسي ارشد (MASTA) در رشته کاربردهاي فناوري فضايي با 4 گرايش:

- سنجش ازدور و سيستم اطلاعات زميني Remote Sensing and Geo-information System (RS & GIS)

- سيستم‌هاي ناوبري ماهواره‌اي جهاني Global Navigation Satellite Systems (GNSS)

- فناوري ميکروماهواره Micro-Satellite Technology

- حقوق و سياستگذاري فضا Space Law & Policy

دکتري (DOCSTA)

- رشته کاربردهاي فناوري فضايي Space Technology Applications

سازمان فضايي اعلام کرد که ظرفيت پذيرش در هريک از چهارگرايش کارشناسي ارشد و دکتري دو نفر اعلام شده و آخرين مهلت ارسال مدارک متقاضيان تا پايان وقت اداري چهارشنبه يازدهم بهمن 96 خواهد بود.

متقاضيان براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند روزهاي زوج از ساعت 10-14 با مرکز روابط و همکاريهاي بين‌المللي سازمان فضايي ايران تماس بگيرند و يا سوال خود را به ايميل int@isa.ir ارسال کنند.

همچنين متقاضيان بايد با توجه به شرايط اعلام شده درخواست خود را با تکميل فرم درخواست بورسيه کارشناسي ارشد و دکتري 2018 اپسکو به نشاني ايميل int@isa.ir ارسال کنند.


 يادداشت 

 لباسي كهنه بر قامت آموزش عالي!

زهرا كيان‌بخت

يكي از ويژگيهاي دانشگاههاي سرآمد جهان، فراهم آوردن اين امكان براي دانشجويان‌شان است كه نه صرفا به صورت فانتزي، فرماليته و تئوري، بلكه به گونه واقعي، در متن تجاربي قرار بگيرند كه در آن زمينه تحصيل مي‌كنند. دانشگاهها براي اين منظور، كارهايي نظير فرستادن دانشجويان با هزينه دانشگاه به كشورها و شهرهاي ديگر براي بررسي ميداني موضوعات موردپژوهش را انجام مي‌دهند. به طوري كه دانشجو، به صورت واقعي و نه تفنني، در معرض موضوعي قرار مي‌گيرد كه درحال تحقيق بر روي آن است. بعد از بررسي از نزديك و جمع‌آوري اطلاعات و نتايج، هنگامي كه قرار است چكيده پژوهش در كلاس توسط دانشجويان ارائه شود، گاهاً وزرا، مسئولان و مقامات مهم كشورها، همين طور اساتيد و افراد صاحبنظر دانشگاههاي بزرگ ديگر، به صورت آنلاين در جلسه سمينار شركت مي‌كنند و به ديدگاهها و سمينارهاي دانشجويان گوش مي‌دهند. اين مسأله، به خودي خود، نوعي صورت جدي به كار مي‌دهد و احساس اهميت را به مباحث، فضاي كلاس و حس دانشجويان نسبت به درس، منتقل مي‌كند.

حال آن كه ما در بسياري از دانشگاهها حتي دانشگاههاي تراز اول‌مان، شاهديم كه دانشجويان به دلايل مختلف و متنوع، هرگز امكان رصد و بررسي ميداني موضوعات موردپژوهش خود را-چه در زمينه مقاله‌نويسي و چه در مورد پايان‌نامه و رساله- نمي‌يابند. مثلا ممكن است دانشجويي در رشته سيستماتيك گياهي، مشغول نوشتن پايان‌نامه درمورد چند گياه خاص باشد، اما تا پايان كار نيز، هيچ وقت اين امكان و فرصت را پيدا نكند كه بتواند به محلها و مناطق رويش آن گياهان در نقاط مختلف كشور رفته و از نزديك، به بررسي ميداني آنها بپردازد. و لذا، براي تحقيق، تنها به نمونه‌هايي كه در هرباريوم‌هاي گياهي وجود دارد، اكتفا مي‌كند. بديهي است كه اين امر، چه تاثيري بر روي نتيجه تحقيق، خواهد گذاشت. وقتي پژوهشگر، تنها بر روي نمونه‌هايي معدود و محدود، تحقيق مي‌كند، مشخص است كه نتايج، كاملا جامع، علمي و دقيق نخواهند بود. با اين اوصاف، يكي از مهمترين نيازهاي دانشگاههاي ما، كنار زدن اين موانع، بسنده كردن به ظاهر، و اين فرماليته‌ عجيبي است كه آموزش عالي ما سالهاست در همه زمينه‌ها، آن را بسان لباسي بر تن كرده است. فرماليته‌اي كه اجازه نمي‌دهد دانشگاهها، به اندازه‌اي كه از آنها انتظار مي‌رود، نتايج و دستاوردهاي واقعي علمي براي جامعه داشته باشند.


 ميز خبر 

 معاون آموزشي وزارت بهداشت:

سهم ناچيز آموزش پزشکي از بودجه آموزش عالي

معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: ما در حال حاضر در زماني قرار داريم که بودجه‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در حال نهايي شدن است و در مجموع درصد بودجه‌اي که به آموزش پزشکي از اعتبارات آموزش عالي اختصاص يافته، درصد بالايي نيست.

به گزارش ايسنا، دکتر باقر لاريجاني در گردهمايي روسا و معاونين آموزشي دانشگاه‌ها و دانشکده‌هاي علوم پزشکي کلان منطقه 9 که در ساختمان قريشي دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار شد، با اشاره به اينکه درصد بودجه‌اي که به آموزش پزشکي از اعتبارات آموزش عالي اختصاص يافته، درصد بالايي نيست، عنوان کرد: با توجه به نيازهاي کشور و همچنين با توجه به جهش‌هايي که حوزه پزشکي مي‌تواند در مرزهاي مورد نياز کشور داشته باشد، حمايت مجلس شوراي اسلامي مي‌تواند در اين زمينه بسيار موثر باشد تا آموزش پزشکي، آزمايشگاه‌ها، علوم پايه، آموزش باليني و مراکز آموزشي ما بتوانند جايگاه مناسبي را در کشور، منطقه و جهان به دست آورد.وي ادامه داد: اکنون ما در حوزه پزشکي و دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت بهداشت، هيچ موسسه آموزش عالي و بيمارستان آموزشي نداريم که مورد اعتبار بخشي قرار نگرفته باشد.

معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با بيان اينکه خوشبختانه در شوراي گسترش دانشگاه‌ها، برنامه‌ي 5 ساله آتي دانشگاه‌ها در رشته‌هاي مختلف علمي در حال تصويب است، ادامه داد: اگر اين برنامه بتواند به مناطق آمايشي توسعه پيدا کند، پيش‌بيني مي‌شود که نقشه توسعه علمي کشور در بستر دانشگاه‌ها متناسب با رشته‌هاي مورد نياز در کشور و با حضور اساتيد مختلف ساماندهي گردد و اين اقدام مهم در راستاي توسعه و نقش‌آفريني ما به عنوان مرجعيت علمي به منظور گسترش علم در منطقه در چشم‌انداز تاثيرگذار است.لاريجاني با اشاره به تحقق دانشگاه‌هاي نسل سوم در دانشگاه علوم پزشکي تاکيد کرد: دستيابي به دانشگاه‌هاي نسل سوم در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مولفه‌هاي متعددي مي‌طلبد که تحقق آن‌ها آسان نيست. دانشگاه نسل سوم يک نگاه در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي محسوب مي‌شود، يعني اکثر اساتيد معتقدند با حرکت به سمت دانشگاه‌ نسل سوم مي‌توانند دانشگاه را زنده نگاه دارند.وي تصريح کرد: ما در شوراي گسترش محاسبات اوليه نيروهاي تخصصي را در تعدادي از رشته‌ها به پايان رسانديم و در نظر داريم که يک منطقه آمايشي در پنج سال آينده بتواند هفت درصد نيازهاي منطقه خود را پوشش دهد.

لزوم حرکت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در جهت مرجعيت علمي

معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با تاکيد بر حرکت دانشگاه علوم پزشکي در جهت مرجعيت علمي و آينده‌نگاري، عنوان کرد: مقام معظم رهبري در مورد مرجعيت علمي جهاني کردن زبان فارسي را توصيه کردند به طوري که اگر در اکناف عالم يک پژوهشگر يا يک دانشمند بخواهد به نظريه خاص در حيطه علم و يا فلسفه دست پيدا کند بايد ناچار باشد زبان فارسي را ياد بگيرند. تقويت اعتماد به نفس علمي در زمينه علم، همزماني و همراهي عوامل فردي اجتماعي و حاکميتي و تکريم دانشمندان، توسعه کتابخانه‌ها و بيمارستان‌ها، انتشار علوم در قالب کتب و رسانه در نقش دانش توسط مترجمان وافزايش مراودات با ساير کشورها، در دستيابي به مرجعيت علمي و آينده‌نگاري موثر است.

لاريجاني با اشاره به اينکه ما هدفمان اين است که تمامي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي بتوانند در جهت مرجعيت علمي و آينده‌نگاري حرکت کنند، افزود: يکي از مهمترين ابزارهاي آينده‌نگاري در آموزش علوم پزشکي استقرار نظامي براي رصد و مديريت نيل به اين هدف است که از مجراي راه‎اندازي تحقيقات راهبردي آموزش علوم پزشکي، زمينه‌هاي تحقق آن فراهم شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته