جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5746


توانايي مغز در کنترل اعمال بدن


کاهش وزن با فلفل


اندازه‌گيري دارو در مايعات بدن به كمك نانوجاذب‌ها


خبرپزشكي


خبر


 توانايي مغز در کنترل اعمال بدن 

 زندگي و توانايي انسانها و انجام اعمال حياتي و جسمي بطول عمر مربوط و به بزرگي و توانايي مغزي مي باشد و آنهايي که به راحتي مي توانند از محيط و اطراف و ساير افراد و حتي جانوران انرژي به دست آورند بهترمي توانند فکر کنند و رفتار مناسب از خود بروز دهند و حتي مقاومت و ايستادگي و تحمل اشخاص به قدرت مغزي وابسته بوده و آنهايي که داراي مغز پرقدرت مي باشند بدن آنها کمتر با کم کاري و يا پر کاري ايجاد مزاحمت مي نمايند.مغز افراد با مصرف انواع پروتئين هاي حيواني و نباتي تقويت مي شوند و آنهايي که به اندازه لزوم داراي فعاليت روحي و مغزي مي باشند بهتر مي توانند قدرت روحي خود را حفظ کرده و يا آن را افزايش دهند.از کاهش نيروي مغزي بايد جلوگيري شود و آنهايي که بيشتر از غذاهاي آرام بخش و داروهاي مسکن و خواب‌آور بهره مي گيرند بيشتر به مغز آسيب مي رسانند.

کوشش هاي فکري و مغزي بايد در حد لزوم در تمام مدت زندگي ادامه يابد و پرکاري مغزي در زماني و رکود فکري در موضعي ديگر باعث عوارض و ناراحتي مغزي مي شود و ممکن است به مغز آسيب وارد کند و همينطور کاهش مصرف پروتئين ها و چربي ها و قند هاي طبيعي نيز در بعضي از مواقع و موقعي که تغييرات آب و هوا و گرما و سرما ظاهر مي شود.

ممکن است باعث ناراحتي ها و عوارض گردد که نگه داري مغز در حالت تعادل مشکل تر از حفظ بدن در شرايط گوناگون مي باشد و خون‌رساني به مغز با انواع ورزش هاي سر و گردن باعث حفظ توانايي مغزمي‌شود.

تهيه و تنظيم : محمد تقي اشتري دليوند


 کاهش وزن با فلفل 

 در تازه ترين تحقيقات کارشناسان هندي ، روشي براي کاهش وزن با مصرف فلفل سياه کشف شد.به گزارش ايسنا از ايزوستيا، به گفته محققان خواص ويژه فلفل سياه و استفاده آن حتي با غذاهاي چرب، باعث کاهش وزن مي شود.

اين تحقيق بر روي موش هاي مبتلا به چاقي آزمايش شد که براي22 هفته رژيم غذايي آنها فقط شامل غذاهاي چرب بود.

در هفته شانزدهم از اين آزمايش، موشها به دو گروه تقسيم شدند،در گروه اول علاوه بر غذاي چرب به غذاي موش ها دانه هاي فلفل سياه با بوي آلدهيد معطر که طعمي شبيه وانيل و دارچين داشت اضافه شد و گروه دوم همچنان به تغذيه قبلي خود ادامه دادند.

در پايان هفته بيست و دوم ، از موش‌ها تست‌هاي توده بدني و آناليز خون گرفته شد، در گروه اول افزايش توده بدني بدون چربي، افزايش مواد معدني اشباع شده و تراکم مواد معدني در استخوان ها ثبت شد.

در اين گروه پس از 60 دقيقه از مصرف فلفل سياه،کاهش قند خون موشها را به همراه داشت.

دانشمندان هندي نتيجه گرفتند که فلفل سياه به کنترل برخي از ژن هاي مرتبط با چاقي کمک مي کند و مي تواند به عنوان يک دارو براي کاهش وزن استفاده شود.


  اندازه‌گيري دارو در مايعات بدن به كمك نانوجاذب‌ها 

 پژوهشگران دانشگاه ياسوج در تحقيقات خود موفق به ساخت نانوجاذب‌هايي شده اند که تعيين ميزان باقيمانده نوعي داروي کنترل قندخون را در ادرار و يا خون آسان‌تر مي‌کنند.

ميزان و دوز مصرفي دارو، رابطه‌ي مستقيمي با بهبود بيماري و يا اثرات جانبي دارو دارد. يکي از اين داروها گليبن کلامي(GB)- داروي کاهش دهنده قند خون خوراکي- است که به طور گسترده‌اي براي درمان ديابت نوع 2 به‌کار گرفته مي‌شود.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، به گفته‌ي پرفسور مهراورنگ قائدي- عضو هيأت علمي دانشگاه ياسوج- باقيمانده‌ي داروها در مايعات بيولوژيک بدن (مانند ادرار و خون) رابطه‌ي مستقيمي با ميزان دوز مورد نياز بدن و در نتيجه سلامت انسان دارد. اما از آنجايي که مايعات بيولوژيک بافت پيچيده‌اي دارند،‏‎‏‏‏ اندازه‌گيري دارو به صورت مستقيم امکان‌پذير نبوده و نياز به يک مرحله‌ي آماده‌سازي مؤثر جهت پيش تغليظ و تميزسازي دارو دارد. يکي از روش‌هاي معرفي شده‌‏، استخراج فاز جامد با استفاده از جاذب‌هاي گزينش پذير است.

قائدي در خصوص کار انجام شده در اين تحقيق عنوان کرد: «در اين طرح نانوجاذبي بر پايه‌ي پليمرهاي قالب مولکولي تهيه شده است که مي‌تواند مرحله‌ي پيش تغليظ نمونه را با راندمان بالايي به اتمام برساند. با روش به‌کارگرفته شده معايب پليمرهاي قالب مولکولي متداول به طور چشمگيري بهبود يافت که منجر به نتايج تجزيه‌اي با ارزشي شده است.»

وي در ادامه افزود: «پليمرهاي قالب مولکولي گيرنده‌هاي اختصاصي سنتزي هستند که به صورت اختصاصي مولکول‌هاي هدف را به دام مي‌اندازند. يکي از معايب اين جاذب‌ها ظرفيت جذب پايين و انتقال جرم آهسته‌ي اين پليمرها و خارج نشدن کامل مولکول الگو از آن‌هاست. اما سنتز اين پليمرها در مقياس نانو، منجر به خارج شدن مولکول قالب به صورت تقريباً کامل از شبکه سه بعدي پليمر، انتقال جرم سريع و ظرفيت جذب بالاي پليمر شده است.»


 خبرپزشكي 

 شايع‌ترين حملات صرع در سالمندي

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران از ضايعات مغزي به عنوان شايع‌ترين حملات صرع در دوران سالمندي نام برد.

به گزارش مهر، دکتر محمود معتمدي در آستانه برگزاري چهاردهمين کنگره بين‌المللي صرع که قرار است از چهارم تا ششم بهمن 96 در اصفهان برگزار شود، گفت: ما براي اولين بار توانسته‌ايم ايران را به عضويت جامعه جهاني صرع دربياوريم و اين افتخاري براي کشور است.

وي با اشاره به اين مطلب که علل صرع در نوزادي و سالمندي متفاوت است، افزود: ضايعات مغزي از شايع‌ترين حملات صرع در سالمندي است اما در نوزادي علل مختلفي همچون متابوليک و عفونت‌ها مي‌تواند عامل بروز صرع باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با عنوان اين مطلب که در حال حاضر کشور از داشتن مرکز ثبت بيماران مصروع محروم است، تأکيد کرد: بدون شک آمار صرع در ايران از نظر علل بروز، متفاوت است؛ ولي در عين حال بررسي‌ها نشان مي‌دهد بين نيم تا يک درصد افراد جوامع مختلف مبتلا به صرع هستند.

معتمدي با بيان اينکه عفونت در نوزادان خيلي شايع است و مي‌تواند يکي از علل بروز صرع باشد، ادامه داد: آقايان بيشتر از خانم‌ها در معرض حملات صرع ناشي از ضربات مغزي قرار دارند چون حضور آنها در جامعه ملموس‌تر است.

در ادامه دکتر داريوش نسبي تهراني مديرعامل انجمن صرع ايران با عنوان اين مطلب که صرع يک بيماري محسوب نمي‌شود، گفت: طيفي از اختلالات در مغز باعث مي‌شود که صرع رخ دهد و اين عارضه خيلي از حوزه‌هاي پزشکي را نيز شامل مي‌شود.

به گفته وي، صرع ناشي از مطالعه بعضي کتاب‌ها مورد توجه قرار گرفته است؛ به طوري که عنوان مي‌شود کتاب رياضي مي‌تواند عامل حمله صرع باشد.


 خبر 

 بهبود عوارض حمله قلبي با برچسب ساخته شده از سلول انسان

محققان دانشگاه آلاباما براي اولين بار برچسب‌هاي عضلاني قلب را که با استفاده از سلول‌هاي انسان در آزمايشگاه ساخته شده‌اند، با شبيه‌سازي مدل حمله قلبي، روي حيوانات بزرگ مورد آزمايش قرار دادند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، نتايج اين تحقيقات نشان‌دهنده بهبود چشمگير در فرآيند ريکاوري پس از حمله قلبي است و محققان را يک گام به ترميم بافت مرده قلب با استفاده از برچسب‌هاي عضلاني، نزديک مي‌کند.

ابعاد هر يک از اين برچسب‌ها 4 در 2 سانتيمتر است و ضخامت آنها به 1.3 ميلي‌متر مي‌رسد.

اين برچسب‌ها از ترکيب سه نوع سلول شامل چهار ميليون سلول عضلاني، دو ميليون سلول لايه درون‌رگي و دو ميليون سلول ماهيچه صاف ساخته شده‌اند.

محققان در اين آزمايش دريافتند با پيوند دو برچسب روي بخش مرده عضلات قلب يک خوک موجب بهبود چشمگير عملکرد بطن چپ آن مي‌شود.

همچنين اين برچسب‌ها موجب کاهش اندازه بخش مرده عضلات قلب، کاهش فشار به ديواره‌هاي آن و همچنين کاهش پديده خزان ياخته‌اي در حاشيه بافت مرده قلب مي‌شوند.

خزان ياخته‌اي پديده‌اي است که در آن سلول‌ها طي يک فرآيند برنامه‌ريزي شده مي‌ميرند.

يکي از عوامل تاثيرگذاري برچسب عضلاني قلب، آزاد شدن حباب‌هاي مايع موسوم به وزيکول از سلول‌هاي آن است. اين حباب‌ها پروتئين و RNA را از يک سلول به سلول ديگر مي‌برند و يک شيوه متداول ارتباط بين سلولي محسوب مي شوند که هنوز به درستي شناخته نشده است.

در اين آزمايش محققان متوجه شدند وزيکول‌هاي آزاد شده از برچسب‌هاي قلبي از سلول‌هاي عضلاني قلب محافظت مي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته