جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

رئيس جمهور آمريکا پس از تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي عليه ايران؛
4 شرط ترامپ براي حفظ برجام

وزارت امور خارجه:
ايران هيچ اقدامي فراتر از تعهدات خود در برجام انجام نخواهد داد


پوتين شانس اول پيروزي در انتخابات رياست جمهوري روسيه


اروپا: ترامپ در مسيري منتهي به شکست قرار دارد


آمريکا : با عربستان در "ثبات" منطقه همکاري مي‌کنيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

ظريف در واکنش به اهانت ترامپ نسبت به مهاجرين:
بايد با مباني فکري خود برتر بيني در جهان مقابله کرد


دريافت کارت ملي هوشمند نيازي به تعويض شناسنامه ندارد


وزارت خارجه آلمان: خواهان اجراي کامل توافق هسته‌اي هستيم


خبر


عمليات مهار آتش نفت‌کش سانحه ديده ايراني در سواحل چين


اولين حضور زنان سعودي در استاديوم‎


سرمقاله


 رئيس جمهور آمريکا پس از تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي عليه ايران؛
 4 شرط ترامپ براي حفظ برجام 

 رئيس جمهور آمريکا پس از تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي عليه ايران و همزمان با تحريم 14 فرد و نهاد جديد، 4 شرط براي امضاي هر قانوني که کنگره در رابطه با برجام وضع مي کند، تعيين کرد.

به گزارش عصرايران به نقل از ايرنا، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در بيانيه اي با تکرار ادعاهاي نخ نماي خود عليه ايران، امضاي هر قانوني از سوي کنگره براي حفظ برجام را منوط به شرطهايي کرد.وي در اين بيانيه تاکيد کرد که هر قانوني در اين زمينه بايد داراي اين 4 شرط باشد:

1- بايد از ايران بخواهد اجازه بازرسي فوري از همه سايت هاي مورد درخواست بازرسان بين المللي را بدهد

2- تضمين کند که ايران هرگز حتي به تسليحات هسته اي نزديک نخواهد شد

3- مفاد آن تاريخ انقضا نداشته باشد و در صورت عدم پايبندي ايران به هر يک از مفاد اين قانون، تحريم هاي هسته اي آمريکا به صورت خودکار بازگردند

4- بايد صريحا موشک هاي دوربرد را غيرقابل تفکيک از تسليحات هسته اي بداند و توسعه و آزمايش موشکي ايران را تحت تحريم هاي شديد قرار دهدتعيين اين شروط در حالي است که برجام توافقي صرفا هسته اي است و متن آن به اذعان همه ديگر طرف هاي اين توافقنامه بين الملي يعني چين، روسيه، انگليس، فرانسه و آلمان و همچنين سران اتحاديه اروپا، برنامه موشکي را مساله اي جدا مي داند.

آژانس بين المللي انرژي هسته اي که تنها نهاد داراي صلاحيت براي اظهار نظر درباره پايبندي ايران به برجام است، همواره تاکيد کرده که ايران هرگز اين توافق را نقض نکرده است.

رئيس جمهوري آمريکا ضمن تاييد برجام، تعليق تحريم هاي هسته اي عليه ايران را که هر 120 روز يکبار بايد تمديد شود، امضا کرد.به گفته مقام هاي کاخ سفيد، ترامپ گفته است اين آخرين باري است که چنين کاري مي کند و در صورتي که کنگره و متحدان اروپايي واشنگتن موفق به اصلاح برجام به صورت دلخواه او نباشند، از اين توافق خارج مي شود.همزمان با اين اقدام ترامپ، وزارت خزانه داري آمريکا 14 فرد و نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر و برنامه موشکي ايران به فهرست تحريم هاي ظالمانه خود افزود.


 وزارت امور خارجه:
 ايران هيچ اقدامي فراتر از تعهدات خود در برجام انجام نخواهد داد 

 وزارت امور خارجه در بيانيه اي درخصوص تمديد اسقاطيه هاي الزامي تحريم هاي برجام و برخي تحريم هاي جديد از سوي دولت آمريکا نوشت: ايران صراحتا تاکيد مي کند که هيچ اقدامي فراتر از تعهدات خود در برجام را انجام نخواهد داد و هيچ تغييري در اين توافق را نه اکنون و نه در آينده نخواهد پذيرفت.

به گزارش وزارت امور خارجه، در قسمتي از اين بيانيه آمده است: روز جمعه مورخ 22 دي 1396 رئيس جمهوري آمريکا به رغم تلاش يک ساله خود براي از بين بردن برجام، بار ديگر ناگزير به تمديد اسقاطيه هاي الزامي در برجام گرديد. استحکام دروني برجام و حمايت بين المللي از اين توافق، راه را بر تلاش هاي آقاي ترامپ، رژيم صهيونيستي و اتحاد ناميمون تندروهاي جنگ طلب براي لغو اين توافق يا ايجاد تغييرات در آن بسته است.

با اين حال، رئيس جمهوري آمريکا بر اساس رويه يک ساله خود همچنان به اقدامات خصمانه عليه مردم ايران ادامه داده و تهديداتي را تکرار مي‌کند که بارها در اجراي آنها ناتوان مانده است و با ادامه روش يک سال گذشته خود همزمان با انجام اقدامات اجباري مندرج در برجام و براي نشان دادن خصومت با مرم بزرگ ايران، از سر استيصال تعدادي از اتباع ايراني و غيرايراني را به بهانه هاي غيرقانوني، کهنه و مضحک در فهرست تحريم قرا‌‌‌‌‌ر داده است تا حداقل جبران بخشي از ناکامي هاي خود را کرده باشد.


 پوتين شانس اول پيروزي در انتخابات رياست جمهوري روسيه  

 تاس :يک نظرسنجي جديد در روسيه حکايت از آن دارد که بيش از 80 درصد از راي دهندگان اين کشور در انتخابات رياست جمهوري به پوتين راي مي دهند.

به گزارش مهر به نقل از تاس، نتيجه نظرسنجي اخير روسيه نشان مي دهد که بيش از 81 درصد از راي دهندگان روسي که به طور قطعي قصد دارند در انتخابات رياست جمهوري آتي در روسيه در تاريخ 18 ماه مارس (27 اسفند) شرکت کنند، از نامزدي ولاديمير پوتين رئيس جمهوري کنوني کشورشان حمايت خواهند کرد. اين نظرسنجي توسط بنياد سنجش افکارعمومي سراسري روسيه و از تاريخ 10-8 ژانويه سال 2018 انجام گرفته است.بر اساس نتيجه اين نظرسنجي، 81.1 درصد از سؤال شوندگان گفته اند که حاضرند به ولاديمير پوتين راي بدهند. نفر بعدي در فهرست نامزدهاي محبوب در انتخابات رياست جمهوري روسيه، «پاول گرودينين» نامزد حزب کمونيست روسيه با 7.6 درصد است.


 اروپا: ترامپ در مسيري منتهي به شکست قرار دارد 

 
ايسنا :رئيس شوراي روابط خارجي اروپا در واکنش به شروط رئيس‌جمهور آمريکا براي ادامه برجام گفت: ترامپ در يک شيب تند منتهي به بحران و شکست قرار دارد.

به گزارش ايسنا، کارل بيلدت، رئيس شوراي روابط خارجي اروپا با انتشار پيامي در صفحه توئيتر خود به بيانيه رئيس‌جمهور آمريکا که در آن گفته است اگر اروپايي‌ها به آنچه وي نقاط ضعف توافق هسته‌اي مي‌خواند رسيدگي نکنند، از اين توافق خارج خواهد شد واکنش نشان داد.

بيلدت که در سال‌هاي 2006 تا 2014 وزير امور خارجه سوئد بوده است، در پيام خود نوشت: ترامپ نتوانست کنگره آمريکا را براي اتخاذ اقدامي عليه توافق هسته‌اي با ايران تحت فشار قرار دهد. او شکست خورد و اکنون تلاش مي‌کند بر کشورهاي اتحاديه اروپا فشار بياورد تا اين کار را به جاي کنگره انجام دهند. وي در يک مسير شيب‌دار تند منتهي به بحران و شکست قرار دارد.


 آمريکا : با عربستان در "ثبات" منطقه همکاري مي‌کنيم 

 سايت شبکه العربيه: وزير خارجه عربستان با همتاي آمريکايي خود در واشنگتن ديدار کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه العربيه، رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا ميزبان عادل الجبير، همتاي سعودي خود بود.تيلرسون درباره اين نشست گفت: در اين ديدار به بررسي ثبات منطقه خاورميانه و همکاري با عربستان به منظور "برقراري صلح و مبارزه با تروريسم" پرداختيم.

وي در سخنراني استقبال از عادل الجبير گفت: ما مسائل متعدد مهمي در زمينه خاورميانه داريم که بايد با هم بحث کنيم از جمله آنها مساله سوريه و يمن هستند.


 يك نكته از هزاران 

 براي اولين بار در تاريخ عربستان سعودي زنان توانستند وارد ورزشگاه شوند. روز جمعه زنان توانستند وارد استاديوم بزرگ ملک فهد شهر جده شوند و مسابقه فوتبال تيم هاي الاهلي و الباطن را از نزديک تماشا کنند( اتفاق خاصي هم رخ نداد!). دولت عربستان سعودي قبل از اين گفته بود که اين مسابقه را براي حضور زنان و خانواده ها آماده کرده است.شرکت هواپيمايي عربستان سعودي نيز تخفيف هايي را براي پرواز از ساير شهرها به مقصد جده و حضور در ورزشگاه ها براي مسافران خانم اختصاص داد.

اما روز جمعه در ايران نيز بازي هاي ليگ ادامه داشت و تماشاچيان زيادي به ورزشگاه ها رفتند. در جريان ديدار پرسپوليس- مشکي‌پوشان در ورزشگاه ثامن (عج) مشهد هم چند هوادار دختر با چهره مبدل قصد ورود به ورزشگاه را داشتند که توسط ماموران شناسايي شدند. گويا اين بار ريش و سيبيل مصنوعي کارساز نبود...


 ميز خبر 

 طرح ترکيه براي آموزش و مسلح کردن 10 هزار نيروي ارتش سومالي

تحليلگران اعلام کردند که ترکيه قطعنامه‌هاي سازمان ملل براي ممنوعيت واردات سلاح به سومالي و مجهز کردن مربيان نظامي اين کشور با سلاح‌هاي پيشرفته ترکيه از نوع "ام. بي. تي _76" را دور زده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، اين اقدام زماني انجام شد که نخستين گروه از ارتش سومالي که شامل 400 تن است طي دو هفته گذشته در مرکز آموزش نظامي ترکيه در مگاديشو آموزش ديدند و از 23 دسامبر عملا درهاي اين مرکز به روي نيروهاي سومالي باز شد. ترکيه طي آن به 10 هزار تن از نظاميان سومالي آموزش مي‌دهد که هدف از آن مسلح کردن آن‌ها از طريق يک برنامه به منظور دستيابي هسته اصلي ارتش سومالي به سلاح‌هاي ترکيه‌اي است.

محافل رسمي سومالي اعلام کردند که ارتش اين کشور در مرحله انتقالي سختي قرار دارد به ويژه پس از تصميم اتحاديه آفريقا مبني بر خروج تدريجي نيروهاي حافظ صلح آفريقا از سومالي.

عضو ارشد کنگره آمريکا:

نبايد با ضرب الاجل هاي غيرقابل اجرا به ديگر کشورها زورگويي کرد

عضو ارشد کنگره آمريکا در واکنش به تهديد ترامپ براي خروج از برجام در صورت عدم همکاري اروپا براي اصلاح آن، گفت: زورگويي به ديگر کشورها با ضرب الاجل هاي خودسرانه و غيرقابل اجرا راهي نادرست است.به گزارش ايرنا، «اليوت انگل» گفت که ترامپ در مساله برجام نبايد به صورت يکجانبه عمل کند، بلکه بايد با شرکاي بين المللي خود همکاري کند.

وي با تاييد تصميم ترامپ مبني بر تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي، گفت: اما سياستي که امروز از سوي دولت ترامپ اعلام شد در نهايت آمريکا را منزوي مي کند، نه تهران را.

انگل اضافه کرد: اين سناريو به اعتبار و رهبري آمريکا در سطح جهاني آسيب مي رساند.

نماينده ارشد کنگره، همکاري با شرکاي بين المللي آمريکا را راه مناسب براي برخورد با برجام دانست و تاکيد کرد: زورگويي به ديگر کشورها با ضرب الاجل هاي خودسرانه و غيرقابل اجرا راهي نادرست است.

هشدار درباره حمله هکرهاي روس به سناي آمريکا

يک شرکت امنيت سايبري آمريکايي در گزارشي مدعي شد گروه هکري روس که در جريان کمپين انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا به سيستم هاي حزب دموکرات نفوذ کرد، چندين ماه است که در حال زمينه چيني براي يک کمپين جاسوسي عليه سناي آمريکا است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين گزارش نشان مي دهد گروه هکري با نام مستعار "خرس جذاب" (Fancy Bear) که اقدامات هکري اش به ضرر حزب دموکرات در انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا تمام شد، همچنان تلاش دارد که ايميل هاي نخبگان سياسي آمريکا را به دست آورد.

فيکه هاکبرد، يک محقق امنيت سايبري در شرکت ترند ميکرو گفت: آنها همچنان بسيار فعال هستند و دست کم در حال تدارکاتي براي تاثيرگذاري مجدد بر آرا عمومي مي باشد. آنها به دنبال اطلاعاتي هستند که بعدا بتوانند از آنها براي افشاگري استفاده کنند.

اين در حالي است که در واکنش به اين گزارش سناتور بن سس از ايالت نبراسکا گفت: زمان آن رسيده که جف سشنز، دادستان کل آمريکا به کنگره برگشته و بگويد چه اقدامي براي تضمين امنيت ديجيتال قانونگذاران آمريکايي اتخاذ کرده است.

پزشک کاخ سفيد پس از معاينه سه ساعته ترامپ: حالش خوب است

پزشک کاخ سفيد پس از انجام آزمايشهاي مختلف درباره وضعيت سلامتي دونالد ترامپ اعلام کرد که وي در سلامت بسيار خوبي به سر مي برد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، روساي جمهور آمريکا به طور معمول سالانه يک سري آزمايشات پزشکي انجام مي دهند.دکتر روني جکسون، پزشک کاخ سفيد در بيانيه اي اعلام کرد: آزمايشات پزشکي درباره وضعيت سلامتي دونالد ترامپ انجام گرفت و نتايج بسيار خوب بود. رئيس جمهور آمريکا در سلامت بسيار خوبي به سرمي برد.

وي ادامه داد: من برخي از جزئيات را روز سه شنبه اعلام خواهم کرد.

ترامپ براي انجام آزمايشهاي درباره وضعيت سلامتي اش حدود سه ساعت در مرکز پزشکي در مريلند در خارج از واشنگتن بود.


 خبــــر 

 اتحاديه آفريقا: ترامپ بايد عذرخواهي کند

هيات اتحاديه آفريقا در واشنگتن اعلام کرد، کشورهاي عضو اين اتحاديه با ابراز انزجار نسبت به سخنان توهين‌آميز ترامپ خواستار عذرخواهي وي شدند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، در بيانيه هيات اتحاديه آفريقا آمده است: هيات اتحاديه آفريقا اين اظهارات دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا را شديدا محکوم مي‌کند و خواستار پس گرفتن اين سخنان و همچنين عذرخواهي ترامپ نه فقط از آفريقايي‌ها بلکه از تمام آفريقايي تبارهاي سراسر جهان شده است.

جنگ سوريه تا دهه آتي ادامه مي‌يابد

يک مسؤول سياسي کرد اعلام کرد که تلاش‌هاي روسيه براي پايان جنگ در سوريه با شکست مواجه خواهد شد و احتمالا جنگ تا دهه آتي ادامه داشته باشد.به گزارش ايسنا، الدار خليل، از رهبران برجسته کرد سوري در مصاحبه با رويترز گفت: آمريکا براي خروج از سوريه عجله ندارد و تلاش‌هاي روسيه براي پايان جنگ در سوريه با شکست مواجه خواهد شد و احتمالا جنگ تا دهه آتي ادامه داشته باشد.وي پيش‌بيني کرد که با آغاز تلاش‌هاي آمريکا براي بازسازي مناطقي در سوريه، روابط با اين کشور تغيير يابد.وي افزود: تلاش‌هاي ديپلماتيک سازمان ملل در ژنو نيز با شکست بيشتري مواجه خواهد شد. جنگ دست‌کم تا سال 2021 در مرحله مد و جزر خواهد بود.

ريابکوف:روسيه با هر تلاشي براي تضعيف توافق کنوني با ايران مخالف است

معاون وزير امور خارجه روسيه با تاکيد بر اينکه مسکو و اتحاديه اروپا به توافق هسته‌اي متعهد مي ماند گفت: روسيه با هر تلاشي براي تضعيف توافق کنوني با ايران مخالف است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد: مسکو و اتحاديه اروپا کماکان به توافق هسته‌اي با ايران متعهد هستند. اين توافق نمي‌تواند اصلاح شود و هرگونه تلاش براي مختل کردن آن با مخالفت مواجه خواهد شد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

انجمن بين المللي دانشگاه ها

سيزدهمين کنفرانس عمومي

قواعد روش براي انتخابات

بخش II- کميته انتخابات

21. اگرهيچ يک ازکانديداها اکثريت مطلق آراء داده شده رابه دست نياورد، رأي گيري دوم برگزار خواهدشد، که درآن نام دو کانديدايي که بالاترين رأي را دراولين دور رأي گيري به دست آورده اند اعلام خواهد شد. کانديدايي که در دوره دوم بالاترين تعداد آراء را به دست آورد به عنوان منتخب اعلام خواهد شد.

22. قبل از اقدام براي انتخابات هيأت مديره، کنفرانس گزارشي از رئيس کميته انتخابات دريافت ميکند که درابتدا آن نام هاي کانديداهايي که براي انتخاب اعضا ومعاونين اعضاي هيأت مديره پيشنهاد شده همراه با يک فهرست به ترتيب الفباء، از تمامي کانديداهاي معتبر ميباشد. رئيس همچنين يک بيانيه اي درمورد ملاحظاتي که هدايت کميته رادرتنظيم پيشنهادهاي آن دارد ارائه مي نمايد.

23. کنفرانس،انتخاب هيأت اجرايي رابابکارگيري ورقه اي که روي آن نامهاي کانديداهاي پيشنهاد شده توسط کميته انتخاب، به عنوان اعضا ومعاون اعضا است انجام ميدهد.

(i) تصويب پيشنهادهاي کميته اجرايي که باجمع آوري برگ هاي رأي و علامتي که درجاي خالي ميزنند اعلام خواهدشد.

(ii) درخواست براي تغييرهرپيشنهادکميته اجرايي مربوط به کانديداهاباحذف کردن کانديداي درخواست شده توسط کميته وبا جايگزين کردن آن با کانديداي ديگري ازهمان گروه جغرافيايي يافرهنگي صورت مي گيرد. جاگيزيني همچنين نيازمندهماهنگي در رابطه با گروه بندي اعضاي(مؤسساتي ياسازماني) منتخب ازميان سايرکانديداهاي معتبرميباشد.اين موارد شامل انتخاب اعضا، کانديداهاي پيشنهادي بعنوان معاون اعضا،همچني نساير کانديداهاي معتبرديگرکه توسط کميته انتخابات مشخص شده اند ميباشد؛ وبراي انتخاب معاون اعضا، ازميان کانديداهاي پيشنهادي به عنوان اعضاهمچنين سايرکانديداهاي معتبرکه توسط کميته انتخابات مشخص نشده است، انتخاب صورت ميگيرد.

24.براي هرکرسي، کانديداهايي که بالاترين تعداد آراء را در انتخاب به عنوان عضو به دست مي آورندو کانديداهايي که بالاترين تعداد تعداد آراء رادرانتخاب به عنوان معاون عضو بدست مي آورند را به عنوان منتخبين اعلام خواهندکرد.

25. درمورد رويدادي که دويا تعداد بيشتري از کانديداها آراي مساوي براي کرسي عضو يا کرسي معاون عضو به دست مي آورند، موضوع براي تصميم گيري به کميته انتخاب ارجاع ميگردد.

بخش III. دوره زماني مسئوليت

26. رئيس، اعضا و معاونين اعضاي هيأت مديره بايستي مسئوليت را اززمان انتخاب خودکه در آخرين روز کنفرانس عمومي انجام مي شود تا آخرين روز کنفرانس عمومي بعدي حفظ نمايند.


  ظريف در واکنش به اهانت ترامپ نسبت به مهاجرين:
  بايد با مباني فکري خود برتر بيني در جهان مقابله کرد 

 
وزير امور خارجه، گفت وگوي فرهنگي را 'يک ضرورت امنيتي و حياتي' خواند و گفت: متاسفانه امروز مي بينيم فردي قدرت در ايالات متحده در دست گرفته و آنقدر فهم و ادراک ندارد که کل ملت ها را با الفاظ رکيک و غيرقابل پذيرش و حتي غيرقابل باور خطاب مي کند.به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف در نخستين اجلاس گفت وگوهاي فرهنگي آسيايي که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد، با اشاره به اهانت رييس جمهوري آمريکا به برخي از ملت هاي جهان اظهار داشت: متاسفانه ما امروز مي بينيم فردي قدرت در ايالات متحده در دست گرفته است و آنقدر فهم و ادراک ندارد که کل ملت ها را با الفاظ رکيک و غيرقابل پذيرش و حتي غيرقابل باور خطاب مي کند.

وزير امور خارجه خاطرنشان کرد: چنين الفاظي از دهان فردي که خود را مسئول يک کشور مي داند خارج مي شود و اين فرهنگ و تعلق و نگرش مانع رسيدن به يک پارادايم گفت وگوي فراگير است.وي تصريح کرد: همه ما که به دنبال ساخت جهاني بهتر هستيم نياز داريم با چنين نگرشي از مباني فکري و فرهنگي آن که مبتني بر خودبرتر بيني است مقابله کنيم.

وزير امور خارجه گفت: راهي جز شروع گفت وگو بر مبناي احترام متقابل و تلاش براي فهم مشترک وجود ندارد.


 دريافت کارت ملي هوشمند نيازي به تعويض شناسنامه ندارد 

 سخنگوي سازمان ثبت‌احوال با بيان اينکه تعويض شناسنامه براي دريافت کارت ملي هوشمند، الزامي نيست، گفت: کسي که شناسنامه‌اش مستعمل و کهنه شده يا تغييراتي هويتي داشته باشد، بايستي براي ثبت‌نام کارت ملي هوشمند نسبت به تعويض شناسنامه اقدام کند.سيف‌الله ابوترابي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه تعويض شناسنامه براي دريافت کارت ملي هوشمند اجباري نيست، اظهار کرد: اگر شناسنامه‌اي مستعمل و کهنه شده ويا فرد در هويتش تغييراتي ايجاد شده باشد،بايستي فرد براي دريافت کارت ملي هوشمند نسبت به تعويض شناسنامه اقدام کند.در حقيقت اين مستعمل شدن و تغيير هويت شناسنامه شامل ناخوانايي،کم رنگ شدن شناسنامه، پارگي عکس ، تغيير نام و نام‌خانوادگي و امور هويتي است.در غير اين صورت تعويض شناسنامه براي اخذ کارت ملي هوشمند الزامي نيست.


 وزارت خارجه آلمان: خواهان اجراي کامل توافق هسته‌اي هستيم 

 وزارت امورخارجه آلمان پس از اعلام شروط رئيس‌جمهور آمريکا براي ماندن در برجام اعلام کرد که برلين خواهان ادامه اجراي توافق هسته‌اي و متعهد به آن است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، يک سخنگوي وزارت امورخارجه آلمان پس از آنکه دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا جمعه شب گفت که اگر نقاط ضعف توافق هسته‌اي اصلاح نشود از آن خارج خواهد شد، گفت: آلمان با انگليس و فرانسه درباره چگونگي پيشبرد اجراي توافق هسته‌اي با ايران رايزني خواهد کرد.

وي ادامه داد: ما به مشورت با متحدان اروپايي‌مان براي يافتن راهي مشترک رو به جلو ادامه مي‌دهيم. دولت فدرال به اجراي کامل توافق هسته‌اي ادامه مي‌دهد.


 خبر 

 وزير اطلاعات: بايد هم افزايي دستگاه ها و نهادهاي نظام را افزايش دهيم

وزير اطلاعات، امنيت و عدالت را در حکومت اسلامي براي همگان دانست و گفت: نظام اسلامي جاي پياده کردن سلايق نيست بلکه بايد براساس آيات و روايات به همه افراد درون نظام خدمت رساني کرد.به گزارش روابط عمومي اداره کل اطلاعات خراسان جنوبي حجت الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي در مراسم توديع و معارفه مديران کل قديم و جديد اطلاعات استان خراسان جنوبي در بيرجند با اشاره به مکتب و سيره اهل بيت (ع) گفت: در حکومت اسلامي مسئولان بايد دلهايشان در خدمتگزاري به مردم لبريز از مهر و محبت باشد و به آنان خدمت بي منت کنند.وي اطلاع رساني به قواي سه گانه و نيروهاي مسلح را وظيفه وزارت اطلاعات دانست و افزود: بايد هم افزايي دستگاه ها و نهادهاي نظام را افزايش دهيم.وزير اطلاعات بيان کرد: در فعاليت هاي حرفه اي بايد بر مبناي عقلانيت گره هاي امنيتي را گشود و سلايق و عواطف را در کار تخصصي دخيل نکرد.

وي با اشاره به تفاوت اقدامات اطلاعاتي با فعاليت هاي پليسي ورسانه اي گفت: در کار حرفه اي بايد هزينه هاي نظام را کاهش داد و با اقدامات پيشگيرانه نياز به دستگيري ها را به حداقل رساند.

با حضور 44 کشور؛

آغاز کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي در تهران

عضو اتحاديه بين المجالس اسلامي گفت: نشست کارشناسي سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي با حضور نمايندگاني از مجالس 44 کشور در تهران آغاز شد.عبدالرضا عزيزي در گفت وگو با خبرنگار پارلماني ايرنا در مورد سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي اسلامي گفت: در اين اجلاس از 54 کشور عضو سازمان همکاري هاي اسلامي دعوت شده بود که 44 کشور براي حضور در اجلاس ايران اعلام آمادگي کرده اند.وي افزود: قرار است 16 رييس مجلس و 14 نايب رييس در اين اجلاس حضور يابند و بقيه افرادي که در اين اجلاس حضورمي يابند در سطح رييسان گروه دوستي پارلماني و نمايندگان پارلمان هاي کشورهاي اسلامي خواهند بود.

آمريکا: تشنج در روابط با پاکستان موقتي است

يکي از ژنرال‌هاي ارشد آمريکايي در تماس تلفني با فرمانده ارتش پاکستان تاکيد کرد که آمريکا براي نقش اسلام آباد در جنگ با ترور ارزش بسياري قائل است و تشنج اخير در روابط دوجانبه ميان اين دو کشور موقتي است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، دفتر روابط عمومي ارتش پاکستان در بيانيه‌اي اعلام کرد: ژنرال قمر جاويد باجوا، رئيس ستادکل ارتش پاکستان طي هفته گذشته دو تماس تلفني از ژنرال جوزف ووتل، فرمانده نيروهاي مرکزي آمريکا و يکي از سناتورهاي ناشناس آمريکايي داشته که درباره همکاري امنيتي ميان واشنگتن و اسلام آباد صحبت کردند.


 عمليات مهار آتش نفت‌کش سانحه ديده ايراني در سواحل چين 


 اولين حضور زنان سعودي در استاديوم‎ 


 سرمقاله 

از كارشكني چيني‌ها تا روابط ديپلماتيك

زهرا کيان بخت

بيش از يك هفته از حادثه برخورد نفتکش ايراني با کشتي چيني مي‌گذرد؛ چند روز پيش خبري مبني بر پيدا شدن پيكر يك تن از پرسنل اين نفتكش منتشر شد و ديروز هم اعلام شد دو پيكر ديگر پيدا شده است. اما صرفنظر از اين اخبار ناخوشايند، از روز شانزدهم دي ماه يعني روز وقوع اين حادثه تاكنون، در ارتباط با پرسنل حاضر در اين نفتكش، تنها خبر تكراري نامعلوم بودن وضعيت اين خدمه و بي‌اطلاعي از سرنوشت آنها مخابره شده است.

به علاوه، بسياري از نواقصي كه پيش‌تر هم در جريان حوادث ديگر، رخ نشان داده بودند، دوباره درمورد اين حادثه تكرار شدند. ازجمله؛ شايعاتي كه به طور مداوم در ارتباط با 32 نفر پرسنل اين كشتي در فضاي مجازي منتشر مي‌شد و با اعلام خبرهاي كذبي مبني بر پيدا شدن و نجات پرسنل، تماس ايميلي آنها و... فضا را هم براي خانواده‌هاي خدمه و هم براي هموطنان پيگير اين اخبار، متشنج‌تر مي‌كرد.

در كنار اين شايعات، اطلاع‌رساني و پوشش خبري ضعيف و نحوه بازتاب خبرهاي مربوط به اين حادثه در رسانه‌ها، به خصوص در صداوسيما با عنوان رسانه ملي، كه همچون گذشته به طور تمام و كمال و جدي به پوشش اين حادثه نمي‌پرداخت، مزيد بر علت و موجب وارد شدن انتقاداتي به رسانه‌ها و در رأس آنها صداوسيما و همين طور، يكه‌تازي شايعات در پرتو اهمال‌ها و كم‌كاري‌هاي رسانه‌اي شد. اما يكي از مسائل مهم مربوط به اين مسأله، نحوه برخورد چيني‌ها با اين حادثه و احقاق حق ايران است كه گذشت زمان و امكان دسترسي ايران به جعبه سياه كشتي و همين طور گفتگو با حاضران كشتي باري چين و مشخص شدن منشأ و دليل اصلي بروز اين حادثه، مي‎تواند آن را روشن كند؛ آن طور كه نهاد صنفي کارگران دريانورد تجاري ايران اعلام كرده اين كه تيم‌ تجسس چيني بعد از ورود به نفت‌کش، پيش از هر چيز، سراغ جعبه سياه رفته، بين خانواده‌هاي خدمه و جامعه دريانوردي، شك وشبهه‌هايي را نسبت به نيت و اولويت‌ كار مسئولان تجسس و امداد و نجات چين ايجاد كرده است. همچنين، طبق اعلام اين انجمن، ترك محل حادثه توسط كشتي چيني بعد از برخورد با نفتكش سانچي آن هم بدون اطمينان از عدم نياز شناور مقابل به دريافت کمک و عليرغم کنوانسيون‌هاي بين‌المللي و دريانوردي، مسأله ديگري است كه به شدت جاي سوال دارد.

هر چند هر يك از بخشهاي مسئول در اين زمينه، به نوعي تكميل‌كننده پازل امداد و نجات درست و به‌موقع، هستند و عملكرد ضعيف هر يك از بخشها مي‌تواند در كليت نتايج، موثر باشد، اما شايد هيچ عامل ديگري در اين باره، تعيين‌كننده‌تر از نوع ديپلماسي سياسي كشور ما نبود. درحالي كه چيني‌ها عملكرد ضعيف و تأخير در كمك‌رساني را به گردن شرايط بد آب و هوايي مي‌اندازند و حتي برخي مسئولان، احتمال داده‌اند عدم همكاري كشتي چيني براي اطفاي حريق نفتكش با هدف سوختن بقيه ميعانات و جلوگيري از آلودگي آب دريا باشد و در شرايطي كه امدادرساني به خدمه اين نفتكش ازسوي كشورهاي مجاور نظير چين، ژاپن و كره به حدي با تأخير و تعويق همراه شده كه بعد از سپري شدن بيشتر از يك هفته، همچنان خبر مشخصي از پرسنل نفتكش در دست نيست، و اين‌كه مسئولان از حضور مانورگونه و غيرجدي كشتي‌هاي چيني در اطراف نفتكش خبر داده‎اند، شايد همگي به ضعف‌هايي اشاره دارند كه در روابط ديپلماتيک ما و سرعت عمل و ميدان باز و گسترده‌اي كه ديپلماسي قوي مي‌تواند در جريان اين گونه حوادث، ايجاد كند، نهفته است.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته