جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

براساس اعلام سازمان سنجش؛
آغاز ثبت‌نام آزمون سراسري 97 از اول بهمن ماه

طبق اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي؛
جزئيات تغيير زمان آزمون ارشد گروه پزشکي 97

وزير علوم خبر داد؛
پرديس‎هاي پولي دانشگاه‎ها به تدريج تعديل مي‎شوند

رئيس ستاد ازدواج دانشجويي:
تمديد مهلت ثبت‌نام ازدواج دانشجويي


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 براساس اعلام سازمان سنجش؛
 آغاز ثبت‌نام آزمون سراسري 97 از اول بهمن ماه 

 سازمان سنجش اعلام كرد ثبت‌نام براي شرکت در کنکور سراسري 97 دانشگاهها و مراکز آموزش عالي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي از يکشنبه اول بهمن ماه 96 آغازمي‌شود.

ثبت‌نام براي شرکت در کنکور سراسري سال 97 تمام دانشگاهها و مراکز آموزش عالي از جمله رشته‎هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي از روز يکشنبه اول بهمن ماه 96 آغاز مي‎شود و مهلت ثبت‌نام در روز کشنبه 8 بهمن ماه پايان مي‎پذيرد.ثبت‌نام صرفا از طريق سايت سازمان سنجش و آموزش کشور انجام مي‎گيرد.شرايط و ضوابط در کنکور سراسري 97 و نحوه ثبت‌نام در آزمون در فرصتهاي بعدي به اطلاع داوطلبان مي‏رسد.

کنکور سراسري سال 97 در روزهاي پنجشنبه و جمعه 7 و 8 تيرماه 97 برگزار مي‎شود.


 طبق اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي؛
 جزئيات تغيير زمان آزمون ارشد گروه پزشکي 97 

 
مرکز سنجش آموزش پزشکي کشور درخصوص تغيير زمان آزمون کارشناسي ارشد رشته‌هاي گروه پزشکي سال 97 و مجموعه امتحاني فيزيوتراپي اطلاعيه‌اي صادر کرد.

به گزارش وبدا، براساس اطلاعيه مرکز سنجش آموزش پزشکي کشور به اطلاع مي‌رساند: در آزمون کارشناسي ارشد سال 97 اصلاحاتي به شرح زير انجام شده که داوطلبان لازم است در اين رابطه دقت کنند.

1 - به علت تداخل زمان برگزاري آزمون با امتحانات پايان ترم دانشگاهي، زمان برگزاري آزمون به تاريخهاي چهاردهم و پانزدهم تير ماه 97 تغيير يافته است.

2- براساس اعلام دبيرخانه شوراي آموزش علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي، به منظور ارتقاي کيفي آزمون رشته‌هاي فيزيوتراپي و فيزيوتراپي ورزشي تجميع شده و بصورت يک مجموعه برگزار مي‌شود. در رشته فيزيوتراپي هيچ تغييري صورت نپذيرفته است.

لازم به ذکر است دروس و ضرايب امتحاني به شرح جدول مندرج در خبر مي‌باشد و در رشته فيزيوتراپي هيچ تغييري صورت نپذيرفته است.


 وزير علوم خبر داد؛
 پرديس‎هاي پولي دانشگاه‎ها به تدريج تعديل مي‎شوند 

 وزير علوم گفت: با توجه به ظرفيت بالاي دانشگاهها در دوره‎هاي بدون شهريه و روزانه، دوره‎هاي پرديسهاي خودگردان (پرديسهاي پولي) به تدريج تعديل مي‎شوند.منصور غلامي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعيت پرديسهاي خودگردان دانشگاهها، (پرديسهاي پولي) گفت: دوره‏هاي پرديسهاي خودگردان دوره هايي هستند که با شهريه اداره مي‎شوند. اين دوره‎ها از قبل برقرار شده‏اند و تا زماني که مشتري داشته و براي دانشگاه صرفه مالي داشته باشند، دانشگاهها آن دوره‏ها را حفظ مي‏کنند.وي درباره گزينش دانشجويان مشغول به تحصيل در پرديسهاي خودگردان (پرديسهاي پولي) ادامه داد: اين دانشجويان نيز مانند ساير دانشجويان از مرحله آزمون و پذيرش مي‏گذرند.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: با توجه به ظرفيت بالاي دانشگاهها در دوره‎هاي بدون شهريه و روزانه اين دوره‏ها به تدريج تعديل مي‎شود.پيش از اين مجتبي شريعتي نياسر معاون آموزشي وزير علوم از بازنگري فعاليت پرديس‌هاي دانشگاهي خبر داده بود. وي يادآور شده بود وزارت علوم در حال تدوين راهکار قانوني است تا اين پرديسها بتوانند براساس ماموريت اصلي که از ابتدا براي آنها تعريف شده به فعاليت خود ادامه دهند.

معاون آموزشي وزارت علوم تاکيد کرده بود: دستگاه آموزش عالي بايد نظارت جديتر بر مراکز اقماري تحت عنوان پرديسها که توسط دانشگاه‌هاي خوب کشور تاسيس مي‎‏شوند داشته باشد تا در مدار خود ادامه فعاليت دهند.


 رئيس ستاد ازدواج دانشجويي:
 تمديد مهلت ثبت‌نام ازدواج دانشجويي  

 رئيس ستاد ازدواج دانشجويي کشور با بيان اينکه تا کنون حدود 14 هزار زوج در بيست و يکمين دوره مراسم ازوداج دانشجويي ثبت‌نام کرده‎اند، گفت: مهلت ثبت‌نام تا 30 بهمن ماه 96 تمديد شد.حجت‏الاسلام محمد خادمي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آمار ثبت‌نام بيست و يکمين مراسم ازدواج دانشجويي تاكنون گفت: تا صبح روز شنبه 23 دي ماه 14 هزار زوج دانشجو و حدود 500 زوج از اساتيد، در بيست و يکمين مراسم ازدواج دانشجويي ثبت‌نام کرده‎اند.

وي ادامه داد: پيش‎‏بيني ما اين است که تا پايان دوره ثبت‏نام، تعداد 20 هزار زوج دانشجو در اين دوره ثبت‌نام کنند.رئيس ستاد ازدواج دانشجويي کشور خاطرنشان کرد: به درخواست دانشگاهيان مهلت ثبت‌نام بيست و يکمين دوره ازدواج دانشجويي تا تاريخ 30 بهمن ماه 96 تمديد شد.

وي ادامه داد: در بيست و يکمين دوره ازدواج دانشجويي امسال مزدوجين دانشجويي که از اول مهرماه 95 تا اول دي ماه 96 ازدواج کرده‎اند مي‏توانند در اين طرح ثبت‌نام کنند. اين افراد مي‏توانند با ورود به سامانه ازدواج دانشجويي و مشاهده مدارک لازم جهت ارائه آن به دفاتر نهاد رهبري در دانشگاه‌ها در اين مراسم ثبت‌نام کنند.

ثبت‌نام بيست و يکمين دوره ازدواج دانشجويي از اول دي ماه آغاز شده و 30 دي ماه 96 آخرين مهلت ثبت‌نام اعلام شده بود که به درخواست دانشگاهيان تمديد شد.


 خبرنامه 

 انتصاب سرپرست جديد دانشکده علوم پزشکي ساوه

سرپرست جديد دانشکده علوم پزشکي ساوه منصوب شد

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان مرکزي در حکمي سرپرست دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني ساوه منصوب کرد.به گزارش وزارت بهداشت، دکتر حسن طاهراحمدي، در حکمي دکتر عباس نيک روش را به عنوان سرپرست دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني ساوه منصوب کرد.

کمک 33 ميليون دلاري "جف بزوس" براي بورسيه تحصيلي

"جف بزوس"، مالک آمازون به همراه همسرش 33 ميليون دلار به برنامه کمک تحصيلي تحت عنوان "آرزومندان"(Dreamers) به موسسه "TheDream.US" اهدا کرد.

به گزارش ايسنا و به نقل از انگجت، تعدادي از شرکت‌هاي فناوري و مديرانش از برنامه "داکا"(DACA) پشتيباني و درخواست کمک کرده‌اند، اما "جف بزوس" مديرعامل آمازون و همسرش "مک‌کنزي" به ميدان آمدند و 33 ميليون دلار براي حمايت از دريافت کنندگان "داکا" اهداکردند.

داکا برنامه‌اي است که در سال 2012 ميلادي در دولت باراک اوباما آغاز شد و مربوط به مهاجراني است که در کودکي با پدر و مادرشان به طور غيرقانوني وارد خاک آمريکا شده‌اند. عنوان اين قانون "Deferred Action for Childhood Arrivals" است که به شکل مخفف "DACA" ناميده مي‌شود.

براساس برنامه داکا، اين مهاجران به طور موقت اجازه اقامت قانوني در ايالات متحده آمريکا را دريافت مي‌کنند و از کشور اخراج نمي‌شوند.داکا به مهاجران اجازه نمي‌دهد که اقامتشان در آمريکا قانوني شود و براي کسب امتياز شهروندي اقدام کنند. اما به آنها فرصت مي‌دهد از سايه خارج شوند و اجازه کار، ثبت‌نام در کالج و اقدام براي دريافت گواهينامه رانندگي مي‌دهد.

طبق برنامه داکا، پرونده مهاجران مورد نظر که به «آرزومندها» مشهور شده‌اند بايد عاري از جرم و بزه باشد.براي آنکه يک مهاجر مشمول قانون داکا شود بايد قبل از سن 16 سالگي وارد آمريکا شده باشد و از 15 ژوئن سال 2007 در خاک اين کشور اقامت کرده باشد. براساس داکا، سن اين دسته از مهاجران نبايد در سال 2012 که وزارت امنيت داخلي آمريکا برنامه داکا را قانوني کرد، بيشتر از 30 سال مي‌بود.

کمک خانواده بزوس به موسسه "TheDream.US" که کمک هزينه تحصيلي به "آرزومندان" مي‌دهد موجب پيوستن 1000 "آرزومند" به کالج مي‌شود. اين بزرگترين اهدا در تاريخ اين موسسه است.جف بزوس در بيانيه‌اي گفت: پدرم در 16 سالگي به هنگام عمليات "پدرو پان" به ايالات متحده آمريکا آمد. او تنها بود و قادر به صحبت به زبان انگليسي نبود. با توجه به استحکام و اراده پدرم و حمايت برخي از سازمان‌ها در "دلاوِر"، پدرم تبديل به يک شهروند برجسته شد.

وي افزود: پدرم سعي کرد لطف اين کشور را به خودش جبران کند. من و همسرم افتخار مي‌کنيم که با اين کمک هزينه تحصيلي قادر به کمک به "آرزومندان" شديم.

پيش از تصميم ترامپ براي حذف حمايت‌هاي داکا در ماه سپتامبر، صدها نفر از مديران عامل شرکت‌ها از جمله جف بزوس، نامه‌اي را امضا کردند که از وي درخواست مي‌کرد اين برنامه را ملغي نکند.در ماه اکتبر، شرکت‌هايي نظير گوگل، فيسبوک و آمازون اعلام کردند که براي تصويب قانون حفاظت از داکا با کنگره لابي مي‌کنند و در ماه نوامبر نيز بيش از 100 شرکت در حمايت از داکا طومار امضا کردند."آرزومندان" براي 4 سال تحصيل در کالج و دانشگاه، 33 هزار دلار بورسيه دريافت مي‌کنند.

"کندي مارشال" رييس موسسه TheDream.US مي‌گويد: دانشجويان ما بسيار مستعد و متعهد به موفقيت در کالج و در زندگي هستند. از آغاز فعاليت برنامه ما سه و نيم سال مي‌گذرد، بنابراين ما هنوز نرخ فارغ‏التحصيلي نداريم.

وي افزود: اما دانشجويان ما از لحاظ تحصيلي موفق هستند. ما انتظار داريم نرخ فارغ‏التحصيلي 75 درصد باشد.

سرپرست دانشگاه پيام نور:

حرکت دانشگاه پيام نور به سوي کارآفريني فناورانه

سرپرست دانشگاه پيام نور با بيان اينکه علم، فناوري و پژوهش نيازمند يک تعريف اکوسيستم است، گفت: اين دانشگاه به سوي پژوهش محوري و کارآفريني فناورانه حرکت مي‏کند.به گزارش معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، محمدرضا زماني آئين اختتاميه نخستين رويداد کارآفريني دانشگاه پيام نور گفت: اگرچه دانشگاه پيام نور تاکنون آموزش را محور و اساس کار خود قرار داده است، اما با تکيه به ظرفيت عظيم نيروي انساني جوان و خلاق، وجود زيرساخت‌هاي آزمايشگاهي مناسب و تجهيزات برخي از مراکز، در حال برنامه‏ريزي براي پژوهشهاي کاربردي و فناوري هستيم که در کنار استارت‏آپها و مراکز رشد و علم وفناوري بتواند به کسب و کار منجرشود.

وي به حرکت دانشگاه پيام نور در عرصه بين‏المللي اشاره کرد و گفت: اين مي تواند شامل مباحث علم، فناوري و پژوهش که براي ثمردهي به طور حتم نيازمند يک تعريف اکوسيستم است باشد. سرپرست دانشگاه پيام نور در ادامه با بيان اينکه، اين دانشگاه از پتانسيل عظيم در سراسر کشور برخوردار است گفت: دانشگاه پيام نور علاوه بر بحثهاي آموزشي در بحث آموزشهاي مهارتي مورد نياز نيز مي‎تواند براي سيستم آموزشي کشور راهگشا باشد.

در پايان اين مراسم برگزيدگان نخستين رويداد کارآفريني دانشگاه پيام نور معرفي و تقدير شدند.


 يادداشت 

 دانشگاه‌ها و پشت كردن به قانون كپي‌رايت

زهرا كيان‌بخت

يكي از مشكلات جامعه ما كه سالهاست بر سر آن بحث و سخن وجود دارد، اما هنوز با همان روال نه چندان درست ادامه دارد، رعايت نشدن قانون كپي رايت است كه به دلايل متعدد در بخشهاي مختلف هنري، ادبي، علمي و... وجود دارد. قانوني كه بيش از 90 درصد كشورهاي جهان، پيمان‌ برن را در ارتباط با آن امضا كرده‌اند، اما هنوز در كشور ما به رسميت شناخته نمي‌شود. جالب است كه اين عدم رعايت، فقط خاص بخشهايي از جامعه نيست و حتي در دانشگاهها نيز شاهديم كه قانوني اين چنيني، زير پا گذاشته مي‌شود. به عنوان مثال بسياري از اساتيد براي اعلام منابع امتحان پايان ترم، منبع و كتابي را كه گاهاً مولف آن خودشان نيستند، براي كپي به دانشگاه مي‌سپارند تا دانشجويان بتوانند نسخه كپي شده را خريداري كنند. در حالي كه اصولا قانون كپي رايت اجازه چنين كاري را به ما نمي‌دهد.

اين مسأله به همين جا محدود نمي‌شود و گاهي اساتيد بر روي سايت و وبلاگ شخصي خود، اقدام به قرار دادن لينك دانلود كتابها مي‌كنند، در حالي كه طبيعتاً از دانشگاهيان و به ويژه اساتيد، اين انتظار مي‌رود كه خود، در صف نخست مبارزه با كپي رايت باشند.

به هر حال، رعايت كپي رايت مسأله‌اي است كه وجهه اخلاقي و فرهنگي كشورها را بالا مي‌برد. نگاهي به کشورهاي عضو کنوانسيون برن و پذيرنده قانون كپي رايت نشان مي‌دهد در جهان تنها چند كشور معدودند كه هنوز زير بار امضاي چنين قانوني نرفته‌اند و متاسفانه كشور ما نيز در زمره اين كشورها قرار دارد و چه بهتر كه اين حركت از دانشگاههاي ما آغاز شود تا روزي كه در سراسر كشور به رسميت شناخته شده و به طور واقعي اجرا شود.


 ميز خبر 

 معاون وزير بهداشت:

ورود بخش خصوصي به ساخت خوابگاه‎هاي علوم پزشکي

معاون دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت از برنامه‌ريزي براي ورود بخش خصوصي به حوزه ساخت خوابگاه‎هاي علوم پزشکي خبر داد.

دکتر محمدرضا فراهاني در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در اجلاس معاونان دانشجويي و فرهنگي دانشگاههاي علوم پزشکي تصميم گرفته شد که کمبودهاي خوابگاه‎هاي علوم پزشکي به کمک بخش خصوصي تامين شود.وي افزود: براساس اين روش دانشگاهها در افق 1404 نيازهايشان را اعلام مي‎کنند و فراخواني براي جذب سرمايه‎گذاران بخش خصوصي اعلام مي‏‎شود و با استفاده از سرمايه‏گذاري بخش خصوصي خوابگاهها ساخته مي‎شود.فراهاني خاطرنشان کرد: اين روش در واقع همان اجاره به شرط تمليک است که در اين شيوه بخش خصوصي ساخت خوابگاه دانشگاه را انجام مي‌دهد و دانشگاه اين خوابگاه را اجاره مي‏کند تا سرمايه‏گذار به اصل و سود پول خود برسد و پس از آن دانشگاه مالک خوابگاه مي‏شود.

رئيس دانشگاه تهران:

همکاري دانشگاهي بين کشورهاي آسيايي، امري ضروري است

رئيس دانشگاه تهران بر ضرورت تفاهم و گفت‌وگو بين تمام کشورهاي آسيايي تاکيد کرد و پيشنهاد متمرکز شدن بر موضوعاتي چون مبادلات فرهنگي، انجام پژوهش‌هاي مشترک و همکاري‌هاي دانشگاهي بين کشورهاي آسيايي را داد.

به گزارش ايسنا، محمود نيلي‌احمدآبادي در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي که صبح ديروز شنبه (23 دي‌ماه) در حسينيه الزهرا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با حضور انديشمنداني از کشورهايي آسيايي و ايران برگزار شد، در سخناني با بيان اينکه ما بايد چالش‌ها را به خوبي بشناسيم و اولويت‌بندي کنيم چراکه با شناخت دقيق بر مبناي علم و دانش، چالش‌ها حل و فصل مي‌شود اظهار کرد: چالش‌ها را مي‌توان به چالش‌هاي محلي، منطقه‌اي، ملي و بين‌المللي تقسيم کرد؛ اما امروزه با گسترش فضاي مجازي و در واقع جهاني شدن، ديگر مشکلات نمي‌توانند به صورت محلي و منطقه‌اي باقي بمانند و به سرعت جهاني مي‌شوند.

وي يادآور شد: آنچه که با امروز آن مواجه‌ايم، مرز باريک بين چالش‌هاي منطقه‌اي، ملي و جهاني است که با وجود فضاي مجازي و ارتباطات گسترده بين کشورها و جهاني شدن باعث شده، مشکل محلي و منطقه‌اي به مشکل جهاني تبديل شود، لذا توجه به کوچک‌ترين چالش‌ها هم بايد در نظر گرفته شود.

نيلي‌احمدآبادي همچنين، مسائلي مانند تغيير اقليم، گرم شدن زمين، کمبود آب و گسترش تروريسم را از جمله چالش‌هاي امروز بشر دانست و تصريح کرد : اين چالش‌ها چنان گسترده و عميق شده‌اند که رفع آنها نيازمند يک راه حل مبتکرانه مبتني بر علم و دانش است.

رئيس دانشگاه تهران ادامه داد: امروزه ديگر چالش‌ها در درون مرزها محدود نمي‌شوند زيرا تاثير آنها جهاني است؛ بسياري از آنها چند لايه هستند که عملا غلبه بر آنها از عهده يک گروه و يک تخصص خارج است. غلبه بر اين مشکلات نياز به يک فضاي تکامل دارد و اولين اقدام مشترک گفت‌وگو و تفاهم براساس برداشت‌هاي مشترک از مشکلات و اتخاذ تدابير و راه حل‌هايي براي رفع مشکلات است.

وي يادآور شد: تجربه‌هاي زيادي در سطوح مختلف داريم که اقدامي به ظاهر مفيد و مقطعي با گذشت زمان خود به چالش تبديل شده است، اين در حالي است که اگر گفت‌وگوها ميان دانشمندان و نخبگان کشورها براي حل اين‌گونه مشکلات صورت بگيرد، مي‌تواند بسيار موثرتر باشد.

نيلي‌احمدآبادي با اشاره به تمايز و برتري نخبگان نسبت به ساير گروه‌هاي جامعه اظهار کرد: نخبگان گروهي متمايز و برتر در قابليت و کيفيت نسبت به ساير گروه‌هاي جامعه هستند؛ از اين رو بر اساس دانش خود در برنامه‌هاي فرهنگي حائز شرايط نخبگي هستند و توانايي بيشتري نسبت به ساير افراد دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته