جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747

توسط نيروهاي ايراني صورت گرفت ،
آغاز تجسس در نفتکش ايراني


قيمت نفت سبک ايران به مرز 68 دلار رسيد


نهمين نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي


معادلات انرژي


ميز خبر


 توسط نيروهاي ايراني صورت گرفت ،
 آغاز تجسس در نفتکش ايراني  

 مسئول رسيدگي به وضعيت نفتکش ايراني با اشاره به اعزام نيروهاي ايراني به محل حريق نفتکش سانچي گفت: نيروها با شناور تندرو اعزام شده‌اند و عمليات تجسس در قسمت‌هاي مختلف نفتکش از جمله موتورخانه آغاز مي‌شود.به گزارش ايسنا، علي ربيعي که براي پيگيري بيشتر عمليات اطفاء حريق نفتکش ايراني به چين رفته است، از اعزام نيروهاي چيني و ايراني به محل حادثه خبر داد و گفت: احتمالا نيروها به موتورخانه که احتمال مي‌دهيم افراد در آنجا محبوس شده باشند وارد مي‌شوند و عمليات تجسس را آغاز کنند.

مسئول رسيدگي به وضعيت نفتکش ايراني اظهار اميدواري کرد که چيني ها تمام تلاش خود را براي کنترل آتش کشتي به کار گيرند تا نيروهاي ايراني بتوانند کار خود را انجام دهند.

ربيعي با بيان اينکه بايد مدام با چيني ها مذاکره کنيم تا وضعيت کشتي را ايمن نگه دارند، تاکيد کرد: نيروهاي امداد و نجات ما با قدرت تمام راهي شدند و اميدواريم که بتوانند وارد کشتي شوند و ما را از نتيجه مطلع کنند.

ورود گروه تجسس و نجات به داخل نفتکش

هادي حق شناس، در خصوص آخرين شرايط نفتکش حادثه ديده گفت: تيم تجسس نجات وارد کشتي شد و تاکنون دوجنازه ديگر را پيدا کرده و به واحدهاي دريايي منتقل کرده‌اند و در حال انتقال به بندر شانگاهاي هستند.وي افزود: به دليل درجه حرارت بالا امکان حضور بيشتر گروه تجسس و نجات درداخل کشتي مهيا نبود به همين خاطر عمليات خنک سازي و اطفا حريق همچنان ادامه دارد.معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي تصريح کرد: تيم تجسس و نجات در آمادگي کامل است تا در صورت مهيا شدن شرايط مجددا به داخل نفتکش ورود کرده و به جستجوي خود ادامه دهد.

جعبه سياه نفتکش ايراني به پاناما مي‌رود

هادي حق‌شناس اعلام کرد: با توجه به قوانين ثبت شده در کنوانسيون‌هاي بين‌المللي بايد طبق قانون، جعبه سياه موجود در کشتي‌ها و شناورهاي موجود در فضاي بين‌المللي به کشوري که کشتي در آن به طور رسمي ثبت شده تحويل داده شود.

به گفته وي با توجه به اينکه شناور مذکور در يکي از بنادر پاناما به ثبت رسيده است، ما بايد اين جعبه را به آنها تحويل دهيم و از اين رو نمايندگان مرجع دريايي پاناما در حال حاضر در بندر شانگهاي چين حضور دارند تا مراتب تحويل گرفتن آن را طي کنند.معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي درباره چگونگي انتقال اطلاعات اين جعبه سياه به ايران نيز گفت: مسئولان پاناما طبق قوانين موظفند که اطلاعات ثبت شده در اين جعبه را به طور کامل به ايران ارائه کنند و در اين زمينه ترديدي وجود ندارد.


 قيمت نفت سبک ايران به مرز 68 دلار رسيد 

قيمت نفت سبک ايران که سال 2018 را با افزايش آغاز کرده بود، در هفته منتهي به پنجم ژانويه به مرز 68 دلار براي هر بشکه رسيد.به گزارش شانا، قيمت نفت سبک ايران در هفته منتهي به پنجم ژانويه (جمعه، 15 دي‌ماه) با يک دلار و 80 سنت به 67 دلار و 57 سنت براي هر بشکه رسيد. ميانگين قيمت نفت ايران از ابتداي سال 2018 تا کنون، 64 دلار و 57 سنت براي هر بشکه بوده است.قيمت نفت خام سنگين ايران در دوره مورد بررسي يک دلار و 40 سنت براي هر بشکه افزايش يافت و به 64 دلار و 38 سنت براي هر بشکه رسيد. ميانگين قيمت نفت سنگين ايران نيز از ابتداي امسال تا کنون 64 دلار و 38 سنت براي هر بشکه بوده است.قيمت سبد نفتي اوپک نيز در هفته منتهي به پنجم ژانويه به 65 دلار و 49 سنت رسيد که نسبت به هفته گذشته، يک دلار و 50 سنت افزايش نشان مي‌دهد.


 نهمين نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي 

نهمين نمايشگاه تخصصي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي، 24 تا 27 دي ماه امسال به ميزباني منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در عسلويه برگزار مي‎شود.به گزارش شانا، ايوب بنوي، رئيس روابط عمومي و امور فرهنگي سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس با اعلام اين خبر گفت: اين نمايشگاه به منظور عرضه توانمندي‌ها و دستاوردهاي صنعت نفت در منطقه ويژه پارس و با محوريت پارس جنوبي، امسال براي سومين سال پياپي در عسلويه و در کنار تاسيسات و صنايع نفت، گاز و پتروشيمي برگزار مي‌شود.وي افزود:اين نمايشگاه که شرکت‎هاي دولتي و خصوصي حوزه نفت و گاز داخلي و خارجي در آن حضور خواهند داشت، (يکشنبه 24 دي ماه) در سالن همايش‌هاي خليج فارس سازمان منطقه ويژه پارس افتتاح مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 مطهري :

دولت و مجلس در تصميم گيري ها منفعل عمل نکنند

نايب رئيس مجلس از دولت و مجلس خواست درباره قيمت بنزين در سال 97 را تحت تاثير اعتراضات اخير تصميم گيري نکنند.به گزارش انرژي امروز، علي مطهري در پنجمين کنگره حزب همبستگي که در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي صداوسيما برگزار شد، در سخناني، اظهار داشت: بعد از حوادث اخير، دولت و مجلس نبايد حالت انفعال پيدا کنند، اگر لازم است، اصلاح اقتصادي انجام شود، اينگونه نباشد که بعد از چند اعتراض، عقب‌نشيني شود و قيمت بنزين را افزايش ندهيم.

وي افزود: همين چند روز پيش قيمت بنزين در عربستان دو برابر و تسهيلاتي‌ هم ايجاد شد، ما هم امروز اگر احساس مي‌کنيم که مصلحت جامعه اقتضا مي‌کند که قيمت بنزين افزايش يابد، بايد قيمت را افزايش دهيم، لذا فضاي خوبي بر مجلس و دولت حاکم نيست و انفعالي عمل مي‌کنند.

افزايش قيمت بنزين راي نمي آورد

عضو کميسيون انرژي مجلس، معتقد است که افزايش قيمت بنزين در صحن علني، همانند کميسيون انرژي و تلفيق بودجه راي نمي آورد.حسن بهرام نيا با اشاره به افزايش قيمت حامل هاي انرژي در لايحه پيشنهاي دولت در بودجه سال 97، گفت: کميسيون انرژي و کميسيون تلفيق پس از بحث و بررسي ها با افزايش نرخ حامل هاي انرژي مخالفت کردند.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، افزود: حدود 80 درصد از نمايندگان معتقدند که هرگونه افزايش قيمت حامل هاي انرژي با گفتمان حمايت از مردم مغايرت دارد و مخالف افزايش قيمت هستند.وي با بيان اينکه مخالفت با افزايش قيمت حامل هاي انرژي حرکتي در راستاي حمايت از مردم و نظام و انقلاب است، ادامه داد: افزايش قيمت حامل هاي انرژي به ويژه سوخت ارتباط مستقيم با گراني، بيکاري و رکود دارد، لذا دلسوزان نظام و انقلاب نبايد احساسي تصميم گرفته و بايد براساس واقعيت ها تصميم بگيرند.

نماينده مردم نهاوند در مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: يکي از واقعيت هاي امروز جامعه ما اين است که با هرگونه افزايش قيمت حامل هاي انرژي مخالفت شود، لذا در صحن علني مجلس نيز با تغيير و افزايش قيمت حامل هاي انرژي مخالفت مي شود.عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به طرح برخي مسائل درباره بنزين دو نرخي و سهميه بندي بنزين، تصريح کرد: دو نرخي شدن بنزين در مقام مقايسه با افزايش قيمت به عدالت نزديک تر است، اما در اين زمينه نيز مخالفت هايي در مجلس وجود دارد.


 ميز خبر 

 تخصيص1.5 ميليون ليتر سوخت به بازارچه هاي مرزي

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت: روزانه 1.5 ميليون ليتر سوخت به بازارچه هاي مرزي اختصاص مي يابد که البته معمولا ميزان فروش کمتر از اين رقم است.محمدرضا موسوي خواه، مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، در گفتگو با مهر ،ميزان سوخت تخصيص داده شده براي مرزنشينان را يک و نيم ميليون ليتر در روز اعلام کرد و گفت: ميزان فروخته شده فرآورده نفتي به اين بخش کمتر از يک و نيم ميليون ليتر در روز بوده، اما به هر حال اين ميزان براي آنها تخصيص داده شده است.

وي درباره نرخ تعيين شده براي فروش فرآورده هاي نفتي در بازارچه هاي مرزي توضيح داد: قيمت فرآورده هايي که در مرزها به فروش مي رسد به صورت تعادلي است و نحوه تعيين آن به اين صورت است که کميته اي متشکل از نماينده استانداري و ساير بخش هاي ذي ربط تشکيل شده و پس از انجام بررسي هاي لازم، نرخي را به کميته بررسي در تهران ابلاغ مي کنند که، در نهايت با در نظر گرفتن همه جوانب، نرخي را به عنوان مرجع فروش در بازارچه هاي مرزي سوخت اعلام مي کنيم. البته اين قيمت شناور بوده و ممکن است به طور روزانه تغيير کند.

اين مقام مسوول از تجهيز جايگاه هاي سي. ان. جي به سيستم پرداخت غير نقدي خبر داد و افزود: با تجهيز جايگاه هاي سي ان جي به سيستم پرداخت، مصرف کنندگان نيازي به پرداخت پول نقد در جايگاه هاي گاز نداشته و مي توانند هزينه سوخت خود را از طريق کارت هاي عضو سيستم شتاب پرداخت کنند.

26 شرکت براي حضور در مزايده ميدان‌هاي نفتي عراق مجاز شدند

عراق اعلام کرد که 26 شرکت مجوز حضور در مزايده واگذاري توسعه بلوک‌هاي نفت و گاز در مناطق مرزي اين کشور را دريافت کرده‌اند.به گزارش شانا به نقل ازخبرگزاري رويترز ، وزارت نفت عراق (جمعه 22 دي‌ماه) اعلام کرد: 26 شرکت براي حضور در مزايده بلوک‌هاي نفت و گاز در مناطق مرزي اين کشور، واجد صلاحيت شناخته شدند.

طبق اعلام اين وزارتخانه، افزون بر 21 شرکتي که پيش از اين صلاحيت‌شان تاييد شده بود، پنج شرکت ديگر نيز مي‌توانند در اين مزايده پيشنهاد خود را مطرح کنند.عراق در ماه نوامبر سال 2017 ميلادي از شرکت‌هاي خارجي دعوت کرد براي امضاي قرارداد اکتشاف و توسعه ذخاير نفت و گاز در 9 بلوک جديد، پيشنهادي خود را اعلام کنند.

قرار است شرايط مزايده تا پايان ماه مه سال 2018 ميلادي نهايي و آيين آغاز طرح پيشنهادها، در ماه ژوئن اين سال برگزار شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته