جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5747


توضيح وزير اقتصاد درباره عدم واريز سود سهام عدالت


تريبون


نهادهاي مالي


 توضيح وزير اقتصاد درباره عدم واريز سود سهام عدالت  

 
وزير اقتصاد عدم واريز سود سهام عدالت مشمولان از زمان اعلام پرداخت ها را منوط به بررسي سازمان خصوصي سازي دانست و گفت: البته 14 ميليون نفر هنوز شباي خود را اعلام نکرده اند.

مسعود کرباسيان در گفتگو با مهر در پاسخ به اين سوال که چرا با گذشت پنج روز هنوز برخي مشمولان، سود سهام عدالت خود را دريافت نکرده اند، گفت: علت اين امر را از سازمان خصوصي سازي جويا خواهم شد.

وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: البته 14 ميليون نفر هنوز کد شباي خود را به سازمان خصوصي سازي و سامانه سهام عدالت اعلام نکرده اند که بر اين اساس ممکن است برخي مشمولان که هنوز سودي دريافت نکرده اند، در زمره اين 14 ميليون نفر باشند.

سود سهام عدالت براي برخي واريز نشد

دوشنبه هفته گذشته بود که حسن روحاني، رئيس‌جمهور با حضور در وزارت اقتصاد، دستور داد تا سود سهام عدالت به حساب مشمولان واريز شود. موضوعي که حداقل، وعده‌اش تا پايان شهريورماه با مردم بسته شده بود و به دليل عدم برگزاري به موقع برخي مجامع شرکت هاي مشمول سهام عدالت، کار تا دي ماه، به تعويق افتاد.يک روز بعد يعني سه‌شنبه نوزدهم دي ماه بود که ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني، رئيس سازمان خصوصي‌سازي با حضور در جمع خبرنگاران، جزئيات بيشتري از ارايه سود سهام عدالت را مطرح کرد و البته به اين نکته اشاره کرد که از صبح همان روز، واريز سود به حساب مشمولان آغاز شده است. در واقع، از روز قبل يعني دوشنبه، هجدهم ديماه، سود سهام عدالت به حساب بانکهاي عامل واريز شده بود و سازمان خصوصي‌سازي، کار را به صورت کامل انجام داده بود؛ اما بخش عملياتي يعني واريز سود به حساب مشتريان به دليل برخي مسائل فني و اينکه دستگاههاي خودپرداز به خاطر مراجعات مردم دچار مشکل در پاسخگويي به نيازهاي روزانه مراجعان نشود، به تدريج واريز شد. اکنون اما 5 روز از آغاز توزيع سود سهام عدالت از سوي بانکها مي‌گذرد و هنوز مشمولاني که کدشباي برخي از بانکها را اعلام کرده‌اند، سود خود را دريافت نکرده‌اند. اين در حالي است که انتظار اين چنيني براي دريافت مبلغي اندک که حداقل 26600 تومان و حداکثر 50 هزار تومان است، چندان خوشايند نيست و به نظر مي‌رسد که بانکها بايد هر چه سريعتر، پرداخت سود سهام عدالت را به کام مردم شيرين کنند.

تمام اينها در شرايطي است که به گفته رئيس سازمان خصوصي‌سازي، 1200 ميليارد تومان از 3800 ميليارد تومان به حساب بانکها واريز شده تا در مرحله اول، يک سوم مجموع سود سهام عدالت هر مشمول را به حساب وي واريز نمايند. بر اين اساس يک محاسبه سرانگشتي نشان مي‌دهد که اگر نرخ رسمي سود بانکي را همان 10 درصد سپرده کوتاه مدت بانکي در نظر بگيريم، اکنون حداقل 120 ميليارد تومان سود براي بانکها در اين دوره 5 روزه لحاظ شده است که به نظر مي‌رسد انصاف نيست که برخي بانکها به دليل در گردش نگاه داشتن اين پول، نسبت به عدم واريز سود سهام عدالت اقدام کنند.

برخي بانکهايي که هنوز اقدام به پرداخت سود سهام عدالت نکرده اند نشان مي‌دهد که شعب، در پاسخ به مراجعات مردم، به اين نکته بسنده مي‌کنند که از طرف شعب مرکزي بانک بايد پول به حسابها واريز شود و اين کار ربطي به شعب ندارد.

جاماندگان سهام عدالت

رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: افرادي که دعوت‌نامه سهام عدالت دارند اما به هر دليل از ثبت نام نهايي سهام عدالت جا مانده‌اند، بيش از يک‌ ميليون و 800 هزار نفر هستند که در آينده پس از پايان پروسه پرداخت سود، تعيين تکليف شده و به حق‌شان مي‌رسند.از سال 85 تاکنون 49 ميليون و 226 هزار نفر از افراد جامعه به‌عنوان مشمولان سهام عدالت شناسايي شده و به آن‌ها سهام تعلق گرفته است.

البته در اين ميان هستند افرادي که در مراحل اوليه اجراي اين طرح اقدام به ثبت نام و ارائه مدرک کرده اند، اما هنوز سهام عدالت به آن‌ها اختصاص داده نشده است و بر اين اساس سودي هم از اين سهام عايد آن‌ها نمي‌شود که اصطلاحا به اين دسته از مشمولان که تعداد آن‌ها اندک هم نيست، "جاماندگان سهام عدالت" اطلاق مي‌شود.

بر اين اساس تازگي‌ها رئيس سازمان خصوصي سازي درباره افرادي که دعوت‌نامه دارند، اما به هر دليل از ثبت نام نهايي سهام عدالت جا مانده‌اند گفته، اين افراد طبق آخرين برآورد‌ها بيش از يک ميليون و 800 هزار نفر هستند که در آينده پس از پايان پروسه پرداخت سود، تعيين تکليف شده و به حق‌شان مي‌رسند.

امواتي که مشمول دريافت سود سهام عدالت هستند

آن دسته از مشمولاني که تا 31 مرداد امسال شماره شباي حساب بانکي خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده‌اند و پس از اين مدت فوت شده‌اند، مشمول دريافت سود سهام عدالت هستند.

ازاواخر فروردين‌ماه امسال اين امکان در سامانه سهام عدالت بوجود آمده است تا مشمولان سهام عدالت با ثبت شماره شباي حساب بانکي خود در اين سامانه، از سود سال مالي 95 شرکتهاي حاضر در پرتفوي سهام عدالت در ماههاي پيش‌رو بهره‌مند شوند.

بر اين اساس از هفته گذشته نيز مرحله نخست سود سهام عدالت مشمولان به حساب آنها در حال واريز شدن است که مطابق آن مشمولاني که ميزان سهام عدالت آنها يک‌‌ميليون تومان است (شامل مشمولان مددجوي کميته امداد و سازمان بهزيستي و نيز افرادي که از محل آورده نقدي خود اقدام به تسويه مانده بدهي اقساط سهام خود نموده‌اند) بابت عملکرد سود سال مالي 95 شرکتهاي سرمايه‌پذير، 150 هزار تومان سود دريافت خواهند کرد که البته اين سود به‌مرور و طي دو يا سه مرحله به حساب آنها واريز خواهد شد که در مرحله اول، اين افراد 50 هزار تومان سود مي‌گيرند.

همچنين افرادي هم که سهام عدالت آنها کمتر از يک‌ميليون تومان ارزش دارد، به‌نسبت ارزش سهام خود سود سهام عدالت دريافت خواهند کرد. بر اين اساس سود سهام عدالت افرادي که مالک 532 هزار تومان سهام عدالت هستند، در مرحله اول 26600 تومان است. البته مجموع سود پرداختي به اين افراد در سال جاري حدود 79 هزار تومان است.


 تريبون 

 اعلام زمان آغاز روند بررسي بودجه 97 در مجلس

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 97 گفت: روند بررسي بودجه 97 هفته آينده در مجلس آغاز مي‌شود.

به گزارش تسنيم، علي اصغر يوسف‌نژاد سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 97 در تشريح آخرين مصوبات اين کميسيون، گفت: تمام تلاش کميسيون تلفيق اين است که تا پايان هفته، پيشنهادات مصوب کميسيون‌ها و افراد را به جمع‌بندي برساند و گزارش خود را تا آخر هفته تقديم صحن علني مجلس کند.

وي افزود: مجلس آماده است که از هفته آينده به مصوبات کميسيون تلفيق درباره لايحه بودجه سال 97 ورود و آن را بررسي کند.

ميزان عيدي 97 کارگران مشخص شد

حداقل عيدي کارگران 1ميليون و 850هزار تومان و حداکثر عيدي 2ميليون و 780 هزار تومان براي سال97است.

به گزارش ايلنا،يکي از مهمترين موارد کارمندان، کارگران و صاحبان کار در پايان سال ميزان پرداخت عيدي و سنوات است، اين موارد کاملا وابسته به ميزان پايه حقوق تعيين و پرداخت مي‌شود.

تمامي کارگاه‌هاي مشمول قانون کار موظف به پرداخت عيدي و سنوات به هر يک از کارگران خود مي باشند، که مبناي محاسبه آن يک سال کار معادل شصت روز آخرين مزد، بعنوان عيدي و پاداش مي باشد، و مبلغ پرداختي از اين بابت به هر يک از کارکنان نبايستي از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانوني تجاوز کند.

همچنين مبلغ پرداختي به کارکناني که کمتر از يکسال در کارگاه کار کرده‌اند بايد به ماخذ60 روز مزد و به نسبت ايام کارکرد در سال محاسبه گردد، و مبلغ پرداختي از اين بابت براي هر ماه نبايد از يک دوازدهم سقف تعيين شده در فوق تجاوز نمايد.

با توجه به حقوق و مزاياي سال 96 کارگران جزئيات حقوق و عيدي سال 97کارگران به شرح زير است. حداقل عيدي کارگران 1ميليون و 850هزار تومان و حداکثر عيدي 2ميليون و 780 هزار تومان براي سال97 است.

از مشترکان زلزله‌زده پول برق گرفته نمي‌شود

معاون هماهنگي توزيع شرکت توانير گفت: بر اساس تمهيدات در نظر گرفته شده، شرکت توزيع براي تامين برق چادرهاي اسکان زلزله‌زده‌ها و مکان استقرار موقت آن‌ها هيچ گونه قبض برقي تا زمان اسکان دائم اين مشترکان صادر نمي‌کند.

محمودرضا حقي‌فام در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان‌اينکه براي مشترکاني که به طور مستقيم تحت تاثير زلزله قرار داشتند و خانه‌هايشان آسيب ديده، هيچ گونه قرائت کنتور صورت نگرفته و قرار نيست از اين مناطق هزينه‌اي دريافت شود، اظهار کرد: در واقع به دليل وجود تخريب‌ها کنتوري براي قرائت وجود ندارد.

وي با اشاره به برخي مناطق همچون گيلانغرب که اخيرا براي آنها قبض صادر شده است، گفت: به طور مثال اين منطقه با زلزله فاصله زيادي داشته و تاثير چنداني از زلزله کرمانشاه نگرفته است؛ لذا در اين مناطق قرائت کنتور صورت مي‌گيرد، چراکه تمام مشترکان در خانه‌هاي خود ساکن هستند.

به گفته معاون هماهنگي توزيع شرکت توانير، دوره قرائت کنتورها در اين مناطق قبل از وقوع زلزله انجام شده است لذا جاي هيچ گوه اعتراضي از سوي اين مشترکان وجود ندارد، چراکه که اگر مشترکي تاثير مستقيم از زلزله گرفته بود قطعا هيچ گونه قرائتي براي آن لحاظ نمي‌شد.

دسترسي سازمان مالياتي به اطلاعات مالي اشخاص

ولي‌الله سيف رئيس کل بانک مرکزي درمورد ارائه اطلاعات از سوي بانک‌ها به سازمان مالياتي کشور در راستاي انجام قانون ماليات‌هاي مستقيم، گفت: به اين وضعيت باز و کامل که اشاره مي‌کنيد نيست.به گزارش ايرنا ، ولي‌الله سيف رئيس کل بانک مرکزي درمورد ارائه اطلاعات از سوي بانک‌ها به سازمان مالياتي کشور در راستاي انجام قانون ماليات‌هاي مستقيم، گفت: به اين وضعيت باز و کامل که اشاره مي‌کنيد نيست.

وي ادامه داد: اين مساله يک حدود و ثغوري دارد يعني اطلاعات مالي اشخاص از آن محرمانگي لازم برخوردار است منتها تحت يک فرمت‌هاي خاصي اطلاعات را تجميعي اجازه دسترسي مي‌دهيم؛ چون قانون آن را تصويب کرده است.

رئيس کل بانک مرکزي تصريح کرد: در کنار اين قضيه اصولا به‌روي شفافيت در خود بانک‌ها تاکيدات جدي داريم. براي بالا بردن دقت در تهيه صورت‌هاي مالي در حفظ و حراست از سپرده‌گذاران تاکيداتي داشتيم. سيف بيان داشت: همه اين مسائل روي اصول خود جلو مي‌رود هرگونه سوء استفاده از يک جواز قانوني مي‌تواند طبعات ناگواري به همراه داشته باشد.


 نهادهاي مالي 

 تصويب بيش از يک هزار و 621 ميليارد ريال تسهيلات کلان بانک ملي

بانک ملي - بانک ملي ايران در آذرماه سال جاري يک هزار و 621 ميليارد ريال تسهيلات کلان ريالي را مصوب کرده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، از مجموع درخواست هاي مصوب شده در مدت مذکور تعداد چهار فقره تامين مالي طرح در زمينه هاي توليد برق، دارو، فراوري و بسته بندي گوشت بوده است.همچنين يک فقره تامين مالي طرح احداث واحدهاي احياي مستقيم، ذوب، نورد و گندله سازي به ارزش 246 ميليون يورو از محل صندوق توسعه ملي با مشارکت بانک هاي ملت و صنعت و معدن مصوب شده که سهم بانک ملي ايران در اين تسهيلات نيز به ارزش 80 ميليون يورو مي باشد.

نسخه جديد "موبايل‌بانک" سيستم عامل IOS بانک اقتصادنوين معرفي شد

بانک اقتصادنوين - به منظور تسهيل ارايه خدمت به مشتريان بانک اقتصادنوين، نسخه جديد "موبايل‌بانک" سيستم عامل IOS اين بانک معرفي شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، به رغم محدوديت‌‌هاي بين‌المللي اعمال شده در سيستم عامل IOS، اين بانک نسبت به معرفي نسخه جديد اين خدمت براي استفاده کنندگان از اين سيستم عامل اقدام کرده است که دسترسي به اين خدمت را بيش از پيش تسهيل مي‌کند.

بهره‌برداري از سامانه و چک‌هاي صياد دربانک مسکن

بانک مسکن - بانک مسکن به منظور حفاظت از حقوق دارندگان دسته چک در مقابل انواع جعل و سوءاستفاده و از طريق سامانه صياد(صدور يکپارچه الکترونيک دسته‌چک)، شفافيت هر چه بيشتر فضاي کسب و کار را براي پذيرندگان چک‌ها فراهم آورد.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه خبري بانک مسکن- هيبنا، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران بر اساس مصوبات شوراي پول و اعتبار و ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي، به منظور ايجاد قابليت کنترل‌هاي سيستمي و همچنين در نظر گرفتن الزامات ناظر بر طراحي چک و تکميل اهداف عالي سامانه ملي چکاوک، پروژه صياد (صدور يکپارچه الکترونيک دسته‌چک) را به عنوان فاز دوم سامانه چکاوک، طراحي و راه‌اندازي نموده است تا علاوه بر حفاظت از حقوق دارندگان دسته‌چک در مقابل انواع جعل و سوءاستفاده، شفافيت هر چه بيشتر فضاي کسب و کار را نيز براي پذيرندگان چک‌ها فراهم آورد.

مديرعامل بانک پارسيان :

تسهيلات مالي براي صادرات بيش از تقاضا است

بانک پارسيان - مديرعامل بانک پارسيان در دومين جلسه کميسيون بانک، بيمه و ماليات گفت: تسهيلات براي صادرات بيشتر از حد نياز بوده و مشکل امروز کمبود تقاضا براي صادرات است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان ،در اين جلسه که با محوريت مشکلات نقل و انتقال پول صادرات در محل انجمن برگزار شد، کورش پرويزيان با اشاره به اينکه بازار کشور اهميت بسياري دارد، اظهارداشت: کشورهاي ديگر به سادگي بازار خود را در اختيار ما نمي گذارند، درحاليکه تعامل اقتصادي بايد دو سويه باشد.

وي افزود: براي صادرات نهادهايي همچون سازمان توسعه تجارت، صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات ايجاد شده ، اما بخش خصوصي و صادرکنندگان با مطالبات خود بايد اين ساختارها را به سمت خود حرکت دهد.

ارائه 70 درصد از خدمات بانکي در پيشخوان‌هاي شهرنت بانک شهر

بانک شهر - مديرعامل بانک شهر از ارائه 70 درصد از خدمات بانکي در پيشخوان‌هاي شهرنت اين بانک خبر داد و گفت: در حال حاضر 358 دستگاه پيشخوان شهرنت در 180 شهر کشور به فعاليت مي‌پردازد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، دکتر حسين محمد پورزرندي با بيان اين مطلب گفت: با توجه به سياست ها و محدوديت هاي بانك مركزي در خصوص عدم توسعه فيزيكي شعب و همچنين با توجه به فضاي رقابتي شديد و تمايل اقشار جامعه در استفاده از ابزارهاي الكترونيكي و ارائه خدمات مطلوب بانكي به شهرداري ها؛ توسعه بانكداري الكترونيك در دستور كار اين بانك قرار گرفت.وي با اشاره به اهميت اين اقدام تصريح کرد: با توجه به نقشه راه 1400 بانك مركزي مبني بر حركت به سمت بانكداري الكترونيك و ديجيتال با هدف كاهش هزينه هاي توسعه فيزيكي شعب در شبكه بانكي؛ بانك شهر، توسعه پيشخوان هاي شهرنت و ساير خدمات الكترونيك را براي نخستين بار در ايران در فضاهاي عمومي شهرها از جمله پارك ها، ميادين و فرودگاه ها، توسعه كارت شهروندي، اتوبانک ها و ... در سطح کشور آغاز کرد.

از سوي بانک رفاه :

اعطاي بيش از 77 هزار فقره تسهيلات قرض الحسنه ازدواج

بانک رفاه - بانک رفاه طي 9 ماهه نخست سال جاري، بالغ بر 77 هزار فقره تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و تهيه جهيزيه پرداخت کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، شعب اين بانک از محل سپرده هاي قرض الحسنه نزد خود و در 9 ماهه نخست سال جاري، تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و تهيه جهيزيه به تعداد 77.885 فقره و به مبلغ 8.099 ميليارد ريال پرداخت کرده است که مديريت شعب اين بانک در استان هاي خراسان رضوي، خوزستان و فارس به ترتيب داراي بيشترين پرداختي به مبلغ 815، 690 و 525 ميليارد ريال بوده اند.

رکورد زني بانک ملت در اعطاي وام به مددجويان معرفي شده ستاد ديه کشور

بانک ملت - بجولايي مديرعامل ستاد ديه کشور از آزادي نزديک به 17 هزار زنداني جرايم غيرعمد با استفاده از تسهيلات بانک ملت خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت ، مديرعامل ستاد ديه کشور در ديدار با مديرعامل بانک ملت، از اقدامات اين بانک در اعطاي تسهيلات قرض الحسنه به زندانيان جرايم غيرعمد تقدير کرد.سيداسدالله جولايي مديرعامل ستاد ديه کشور در اين ديدار با تقدير از اقدامات بانک ملت در طول 12 سال گذشته ابراز اميدواري کرد با حضور دکتر بيگدلي مديرعامل جديد بانک ملت، مساعدت ها و حمايت هاي اين بانک از ستاد ديه افزايش يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته